PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναφορα δερματινου καθισματος


Fanatic
16-04-14, 23:27
Στο γνωστο σημειο του μπες βγες το δερμα μου εχει αρχισει να φθειρεται. Ολο το υπολοιπο ειναι σε κατασταση καινουριου. Εχω δει πολυ χειροτερες καταστασεις αλλα καθοτι ψειρας σκεφτομουν αμα χειροτερεψει ποιες θα ηταν οι επιλογες μου στο θεμα αυτο. Προς το παρον ειναι υποφερτο αλλα δεν θα με χαλαγε να γινει σαν καινουριο παλι.

Εχω δει στο νετ οτι καποια μαγαζια μπορουν με τοπικη βαφη του δερματος να το επαναφερουν στην αρχικη κατασταση (καθοτι η φθορα ειναι στην βαφη του δερματος και οχι στο δερμα το ιδιο).

Εχει καποιος εμπειρια προσωπικη?

stef
17-04-14, 07:07
Στέλιο η τοπική βαφή θα φτιάξει την κατάσταση αλλά για λίγο
Με την πάροδο του χρόνου θα ξανά εμφανιστούν οι φθορές
Η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση δέρματος
Καλημέρα

leonidaskal
17-04-14, 22:53
αυτο το προβλημα εχω και εγω και μαλλον θα παω σε αντικατασταση.
βεβαια το κοστος μεγαλητερο αλλα .......αν σε περιπτωση βρεις κατι ποσταρε το , να ξερουμε για το μελλον

mike21
17-04-14, 23:03
Υπάρχουν μαγαζιά που σου φτιάχνουν το χρώμα ακριβώς,αγοράζεις 1/4 με κόστος περίπου 15ευρώ και το φτιάχνεις μόνος σου,η εφαρμογή είναι απλή,με ένα σφουγγαράκι το περνάς σταυρωτά και είναι έτοιμο,το χρώμα εάν το αποθηκέυσεις σε δροσερό μέρος δέν χαλάει οπότε και να φύγει...κάποτε....το ξαναφτιάχνεις με τον ίδιο απλό τρόπο,το έχω κάνει δέν το λέω γιατί το άκουσα.

leonidaskal
17-04-14, 23:20
για πες για πες
τι χρωμα να ζητησψ δηλαδη με ενδιαφερει

mike21
17-04-14, 23:33
Ζητάς χρώμα για δέρμα και πάς οπωσδήποτε με δείγμα(το αμάξι στη περιπτωσή μας)θα το φέρουν ακριβώς ,ακόμα και τη φθορά,το κόψιμο που θα έχει απο τα χρόνια,τον ήλιο κτλ,δέν καταλαβαίνεις με τίποτα τα σημεία που έχει γίνει η εφαρμογή.
Με μισό κιλό μπορείς να περάσεις όλο το σαλόνι και να σου μείνει κιόλας,σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει ένα γενικό φρεσκάρισμα.

leonidaskal
18-04-14, 00:03
σε χρωματοπωλεια ας πουμε η κατι πιο συγκεκριμενο.με τα κοψιματα τις ραγαδες εννοωτι γινεται

MZ3
18-04-14, 03:29
http://www.youtube.com/results?search_query=leather+repair+kit

Fanatic
18-04-14, 13:44
Αν πας για αντικατασταση δηλαδη σου αλλαζουν μονο το πλαινο; Κοψε ραψε;; Για τι κοστος μιλαμε για αντικατασταση μονο του πλαινου κομματιου;;

Α8hnaios
18-04-14, 19:59
Έχω το ίδιο πρόβλημα πήγα σ ένα καλό μάστορα κ μου ειπε αντικατάσταση όλου του καθίσματος. 280€!!

Αν αλλάξω μόνο το κομμάτι τοπικά θα φαίνεται η διαφορά...

mike21
18-04-14, 20:16
Εάν δέν έχει σκιστεί,η βαφή είναι ότι καλύτερο,φτηνό,εύκολο και πολύ καλό αποτέλεσμα.
Εγώ το έβρισκα σε πολύ ψαγμένο άνθρωπο που έφτιαχνε χρώματα για αυτοκίνητα,σίγουρα θα φτιάχνουν και άλλοι εάν το ψάξεις.

leonidaskal
18-04-14, 21:06
Έχω το ίδιο πρόβλημα πήγα σ ένα καλό μάστορα κ μου ειπε αντικατάσταση όλου του καθίσματος. 280€!!

Αν αλλάξω μόνο το κομμάτι τοπικά θα φαίνεται η διαφορά...

πολυ σωστος γιατι και εμενα ο δικος μου ταπετσερησ που ειναι και κορυφη ο ανθρωπος το ιδιο μου ειπε και μαλιστα μου ειχε και ζωντανο παραδειγμα με καθισμα που εγινε τοπικη επισκευη .

leonidaskal
18-04-14, 21:08
φιλρ mike21 ευχαριστω για τις πολυ σωστες συμβουλες.τελικα το εκανα σημερα και αυριο θα εχω αποτελεσμα

Fanatic
18-04-14, 22:19
Έχω το ίδιο πρόβλημα πήγα σ ένα καλό μάστορα κ μου ειπε αντικατάσταση όλου του καθίσματος. 280€!!

Αν αλλάξω μόνο το κομμάτι τοπικά θα φαίνεται η διαφορά...

Καλα με αυτη την λογικη αμα αλλαξει και ολο το καθισμα θα εχει διαφορα με το διπλανο.

Nikos_e92
16-06-14, 03:28
Έχει δίκιο ο fanatic ... όπως θα φαίνεται η διαφορά στο κομμάτι έτσι θα φαίνεται και η διαφορά
ανάμεσα στα 2 καθίσματα αν αλλαχτει ολο

και δεν νομίζω να είναι σαν τη λαμαρίνα ... δηλαδή να προσαρμοζεται το χρώμα για να μην
φαίνεται διαφορά

leonidaskal
16-06-14, 13:39
απο την δικη μου εμπειρια πλεον να πω πως το βαψιμο μου εκανε τελειο αποτελεσμα.
βρηκα το "γνησιο" χρωμα για δερμα -bmw coral red- βαση του κωδικου μεσα απο e bay και την δουλεια την εκανα μονος.πανευκολο μπορει ο καθενας να το κανει και εγινε το σαλονι σαν καινουργιο.κοστος 40 ευρω για ολο το σαλονι απο το ζετακι μου και το χρωμα φτανει για αλλο τοσο δηλαδη σαν ποσοστητα και ενα ε36 το εκανε καινουργιο.
οποιοςθελει λεπτομερειες ας ποσταρει να του πω

BMW Power
16-06-14, 14:12
:useless:

:idea:

InsaneDriver
16-06-14, 14:26
Ρίξε φωτογραφίες και Link!!!

Nikos_e92
16-06-14, 16:17
Ναι ρε παιδιά ρίξτε φωτογραφίες όσοι κάνατε κάτι .... θα ναι πολυ ουσιαστικό να φανει το αποτέλεσμα
με εικόνες ... ειδικά αν έχετε πριν και μετά

zaharias
16-06-14, 21:36
Ωραιο θρεντ!!!
Περιμενουμε φωτο!!!

6ylinder
17-06-14, 10:03
offtopic:

Για επαναφορά της μοκέτας/ταπετσαρίας στο δάπεδο και στα πλαϊνά του αυτοκινήτου ξέρετε κάτι; Από τα χρόνια έχει φθαρεί/ξεθωριάσει λίγο η ταπετσαρία στα πόδια οδηγού και συνοδηγού, πριν αρχίσει το πατάκι...