PDA

Επιστροφή στο Forum : e46 coupe αγορα


GeorgeN
18-05-14, 12:57
Καλησπεριζω το forum! :)

Με λενε Γιωργο και ειμαι απο Ροδο.Μεσα στους επομενους μηνες σκοπευω να αγορασω επιτελους την πρωτη μου Bmw. Αρχικα κοιτουσα τις compact 1800 κυβικα αλλα η κουπε μου αρεσει περισσοτερο,οποτε λεω να βρω μια τετοια.

Το Θεμα μου ειναι οτι ψαχνωντας τις αγγελιες,εχασα λιγο την μπαλα με τα κυβικα και την ιπποδυναμη που αναγραφουν στην καθε αγγελια.Googlαροντας ειδα οτι η κουπε δεν κυκλοφορει με κινητηρα 1800 αλλα 1900 μεχρι καποια χρονολογια και αργοτερα με μεγαλυτερο κινητηρα? Επισης οτι καποιες εκδοσεις δεν ειναι οι ιδιες σε ολες τις χωρες.

Επισης ειδα σε καποιες αγγελιες "μπορει να δηλωθει 1600 ή 1800" αλλα δεν εχω καμια διαθεση να μπλεξω σε ιστοριες με αμαξια με αλλαγμενους κινητηρες,μαιμουδιες στα χαρτια κλπ...

Μεχρι 1900 μπορω να εχω αλλα για διλιτρο και πανω (δυστυχως) δεν το ψαχνω καν..

Μεχρι στιγμης εχω δει 2-3 αυτοκινητα απλως εχω την απορια ποσα κυβικα πραγματικα ειναι :nixweiss:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4888045/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5056361/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4615415/


Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο? Φυσικα πριν αγορασω το αυτοκινητο θα το παρω για ελεγχο,απλως να να ξερω τι να κοιταζω πριν ερθω προς Αθηνα-Θεσσαλονικη γιατι ειμαι Ροδο και θελω πριν ανεβω να εχω υποψιν 2-3 αυτοκινητα να δω απο κοντα.

Ευχαριστω πολυ! :)

leonidaskal
18-05-14, 14:45
καλώς ηρθες καταρχην
αν και δεν ειμαι ο πιο καταλληλος εδω μεσα να σου απαντησει(υπαρχουν ανθρωποι που εχουν τα συγκεκριμενα αυτοκινητα χρονια εγω οχι ) σου λεω το εξης.
απο τις αγγελιες που εχεις τα πραγματα ειναι εντελως ξεκαθαρα και οτι σου γραφουν ειναι πραγματικο.
η ιπποδυναμη ειναι αναλογη του τυπου κινητηρα που φορα το καθε αμαξι
τι εννοω υπαρχουν μ οτερ που αποδιδουν απο τη μαμα τους 143 ιππους και αλλα 123 .να παρεις με 143 εχει διαφορα ειδικα στην καροτσα του ε46.ελπιζω να βοηθησα λιγο τωρα που ειναι αρχη για ναμην σε μπλεξω με κωδικους και τυπους κινητηρων και χασεις την μπαλα. αυτα θα τα μαθεις αφου παρεις την μπεμπουλα σου και φυσικα δεν υπαρχει καλυτερο σχολειο απο εδω ,θα δεις......

GeorgeN
18-05-14, 15:14
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Βοηθησες! :) ειχα την εντυπωση οτι δεν υπηρχε 1800 κινητηρας στις χρονολογιες που γραφουν αυτα τα συγκεκριμενα αυτοκινητα!

stef
18-05-14, 16:05
Πάμε λοιπόν...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5064754/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4668132/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4341433/

Αυτά από εμένα, (ειδικά το πρώτο), με την προυπόθεση όυι θα τα ελέγξεις λεπτομερώς βέβαια όλα..

alf
18-05-14, 17:39
Εαν δεν κάνω λάθος τον 1800αρι (Ν42Β18), τον φορούσαν καποιες κομπακτ και τα σενταν.
Οχι τα κουπέ.
Τα κουπέ 318 εως το 01 νομίζω φορούσαν 1900cc, και μετα τον δύλιτρο (Ν42Β20) με τα 143 αλόγατα.

GeorgeN
18-05-14, 19:08
Eυχαριστω πολυ παιδια! Τελικα μετα το 2001 τα κουπε μονο με δυλιτρο βγαινανε? η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα 1900 παρα 1600.Βασικα αν τα δυλιτρα δεν ειχανε αυτα τα τελη δυλιτρο θα αγοραζα αλλα...

zaharias
18-05-14, 21:51
Εαν δεν κάνω λάθος τον 1800αρι (Ν42Β18), τον φορούσαν καποιες κομπακτ και τα σενταν.
Οχι τα κουπέ.
Τα κουπέ 318 εως το 01 νομίζω φορούσαν 1900cc, και μετα τον δύλιτρο (Ν42Β20) με τα 143 αλόγατα.

Ετσι ακριβως..!!

MarinosE46
18-05-14, 22:11
Eυχαριστω πολυ παιδια! Τελικα μετα το 2001 τα κουπε μονο με δυλιτρο βγαινανε? η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα 1900 παρα 1600.Βασικα αν τα δυλιτρα δεν ειχανε αυτα τα τελη δυλιτρο θα αγοραζα αλλα...

Αφού προτιμάς το 1900 (λογικό).Θα πρέπει να ψάξεις για 318ci εως το 2001(προ facelift).Φοράει το μοτεράκι που θες με 118ps και κινείται αξιοπρεπώς...

BMW_330i
18-05-14, 23:03
Καλησπεριζω το forum! :)

Με λενε Γιωργο και ειμαι απο Ροδο.Μεσα στους επομενους μηνες σκοπευω να αγορασω επιτελους την πρωτη μου Bmw. Αρχικα κοιτουσα τις compact 1800 κυβικα αλλα η κουπε μου αρεσει περισσοτερο,οποτε λεω να βρω μια τετοια.

Το Θεμα μου ειναι οτι ψαχνωντας τις αγγελιες,εχασα λιγο την μπαλα με τα κυβικα και την ιπποδυναμη που αναγραφουν στην καθε αγγελια.Googlαροντας ειδα οτι η κουπε δεν κυκλοφορει με κινητηρα 1800 αλλα 1900 μεχρι καποια χρονολογια και αργοτερα με μεγαλυτερο κινητηρα? Επισης οτι καποιες εκδοσεις δεν ειναι οι ιδιες σε ολες τις χωρες.

Επισης ειδα σε καποιες αγγελιες "μπορει να δηλωθει 1600 ή 1800" αλλα δεν εχω καμια διαθεση να μπλεξω σε ιστοριες με αμαξια με αλλαγμενους κινητηρες,μαιμουδιες στα χαρτια κλπ...

Μεχρι 1900 μπορω να εχω αλλα για διλιτρο και πανω (δυστυχως) δεν το ψαχνω καν..

Μεχρι στιγμης εχω δει 2-3 αυτοκινητα απλως εχω την απορια ποσα κυβικα πραγματικα ειναι :nixweiss:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4888045/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5056361/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4615415/


Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο? Φυσικα πριν αγορασω το αυτοκινητο θα το παρω για ελεγχο,απλως να να ξερω τι να κοιταζω πριν ερθω προς Αθηνα-Θεσσαλονικη γιατι ειμαι Ροδο και θελω πριν ανεβω να εχω υποψιν 2-3 αυτοκινητα να δω απο κοντα.

Ευχαριστω πολυ! :)

εγω θα ελεγα κανενα απο τα 3 γιατι μπορεις να βρεις πολυ πιο ομορφα 46αρια.στα κυβικα τα γραφουν μια χαρα στους ιππους δεν ισχυει οτι γραφει γιατι τα 143 αλογα ειναι μονο στα 2λιτρα απο οκτωβρη του 2001 και μετα με μοτερ βαλβετρονικ

BMW_330i
18-05-14, 23:09
Eυχαριστω πολυ παιδια! Τελικα μετα το 2001 τα κουπε μονο με δυλιτρο βγαινανε? η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα 1900 παρα 1600.Βασικα αν τα δυλιτρα δεν ειχανε αυτα τα τελη δυλιτρο θα αγοραζα αλλα...

και τα 2 μοτερ που λες η μονες διαφορες ειναι στους ιππους 105 το ενα 115 το αλλο.και τα 2 ειναι τα παλια μοτερ τα 8βαλβιδα απο το 2001 και μετα αλλαξανε σε 16βαλβιδα βαλβετρονικ

BMW_330i
18-05-14, 23:12
Πάμε λοιπόν...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5064754/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4668132/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4341433/

Αυτά από εμένα, (ειδικά το πρώτο), με την προυπόθεση όυι θα τα ελέγξεις λεπτομερώς βέβαια όλα..

το πρωτο φαινεται κουκλι πολυ ομορφο.το δευτερο το κοκκινο εχει τυχει να το δω και απο κοντα ειναι και αυτο σε αριστη κατασταση

tsalin
20-05-14, 13:22
Πάμε λοιπόν...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5064754/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4668132/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4341433/

Αυτά από εμένα, (ειδικά το πρώτο), με την προυπόθεση όυι θα τα ελέγξεις λεπτομερώς βέβαια όλα..

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιός δίνει 9500EUR σήμερα για αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας... Επίσης τα χιλιόμετρα αυτά δεν υπάρχουν, :rofl2::rofl2: ειδικά αυτά που είναι κάτω από 100000 και ειδικά για μάντρα. Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ κάποιον που εκ των προτέρων καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να με κοροϊδέψει κατεβάζοντας χιλιόμετρα.

Για τον φίλο που άνοιξε το thread, μην ψαρώνετε με τα MPack και τους πλυμένους κινητήρες. Η αγορά ενός οχήματος 10ετίας θέλει πολύ πολύ ψάξιμο και πολύ μεγάλη επιμονή και καλό, πολύ καλό έλεγχο. Ένα αυτοκίνητο από μεσήλικα ιδιώτη μπορεί να είναι παλιότερο και με περισσότερα χιλιόμετρα, είναι όμως σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα συντηρημένο από μία άγνωστη εισαγωγή ή έναν κάγκουρα 25άρι. :search:

Ειδικά για τα Ε46 υπάρχουν 100άδες αυτοκινήτων, όλων των κατηγοριών. Το θέμα είναι να μην αγοράσεις κάτι ακριβότερα από αυτό που πραγματικά κάνει. Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 5000-6000EUR για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και θα κράταγα τουλάχιστο ένα χιλιάρικο για ότι βγάλει μέσα στον πρώτο χρόνο (και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλει). :rtfm:

Τέλος, ο M43/1.9 είναι εξαιρετικός και τρομερά αξιόπιστος κινητήρας. Εγώ έχω κάνει 220000 χιλιόμετρα, έχω εδώ και 50000 LPG και έχω την αίσθηση ότι αν είναι να μείνει κάτι από το αυτοκίνητο στα επόμενα 100000 χιλιόμετρα είναι το μπλοκ του κινητήρα... Όμως είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτοκίνητο του 2000 δεν μπορεί να έχει λιγότερα από 150000 πραγματικά χιλιόμετρα.

leonidaskal
20-05-14, 14:56
Ο φιλος tsalin τα ειπε μια χαρα.και οι αλλοι συμφορουμιτες ηταν κατατοπιστικοτατοι με μοτερ και χρονολογιες.
η επιλογη ειναι δικη σου φιλε αλλα εμενα οι καροτσα απο το 46αρι μου φανταζει βαρια (τουλαχιστον οσες φορες εχω βρεθει εντος καμπινας ) για μονο 118 αλογακια.θα εψαχνα μαλλον κατι πριν το 2001 στην σωστη τιμη φυσικα.
και φυσικα ελεγχος και παλι ελεγχος και πολυ καλο service μετα την αγορα .οχι μονο λαδια μπουζι και τα σχετικα.ολα τα περιφερειακα.
μαλλον θα κανεις νεο thread μετα την αγορα και οπως ειπα το πιο καλο σχολιο ειναι μονο εδω

MarinosE46
20-05-14, 14:57
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιός δίνει 9500EUR σήμερα για αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας... Επίσης τα χιλιόμετρα αυτά δεν υπάρχουν, :rofl2::rofl2: ειδικά αυτά που είναι κάτω από 100000 και ειδικά για μάντρα. Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ κάποιον που εκ των προτέρων καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να με κοροϊδέψει κατεβάζοντας χιλιόμετρα.

Για τον φίλο που άνοιξε το thread, μην ψαρώνετε με τα MPack και τους πλυμένους κινητήρες. Η αγορά ενός οχήματος 10ετίας θέλει πολύ πολύ ψάξιμο και πολύ μεγάλη επιμονή και καλό, πολύ καλό έλεγχο. Ένα αυτοκίνητο από μεσήλικα ιδιώτη μπορεί να είναι παλιότερο και με περισσότερα χιλιόμετρα, είναι όμως σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα συντηρημένο από μία άγνωστη εισαγωγή ή έναν κάγκουρα 25άρι. :search:

Ειδικά για τα Ε46 υπάρχουν 100άδες αυτοκινήτων, όλων των κατηγοριών. Το θέμα είναι να μην αγοράσεις κάτι ακριβότερα από αυτό που πραγματικά κάνει. Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 5000-6000EUR για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και θα κράταγα τουλάχιστο ένα χιλιάρικο για ότι βγάλει μέσα στον πρώτο χρόνο (και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλει). :rtfm:

Τέλος, ο M43/1.9 είναι εξαιρετικός και τρομερά αξιόπιστος κινητήρας. Εγώ έχω κάνει 220000 χιλιόμετρα, έχω εδώ και 50000 LPG και έχω την αίσθηση ότι αν είναι να μείνει κάτι από το αυτοκίνητο στα επόμενα 100000 χιλιόμετρα είναι το μπλοκ του κινητήρα... Όμως είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτοκίνητο του 2000 δεν μπορεί να έχει λιγότερα από 150000 πραγματικά χιλιόμετρα.

Με βρίσκεις σύμφωνο σχεδόν σε όλα.Η μόνη μου ένσταση είναι για τα χρήματα...Για κάποιον που το έχει αγοράσει καινούριο του είναι κάπως δύσκολο να το δώσει 5χιλιάρικα εφόσον το έχει συντηρήσει καλά και το γνωρίζει...
Κατά τα άλλα με τα χιλιόμετρα και ότι ένα αυτοκίνητο 15ετίας σίγουρα θα χρειάζεται κάποια ψιλομαζέματα συμφωνώ απόλυτα...

tsalin
20-05-14, 18:15
Με βρίσκεις σύμφωνο σχεδόν σε όλα.Η μόνη μου ένσταση είναι για τα χρήματα...Για κάποιον που το έχει αγοράσει καινούριο του είναι κάπως δύσκολο να το δώσει 5χιλιάρικα εφόσον το έχει συντηρήσει καλά και το γνωρίζει...
Κατά τα άλλα με τα χιλιόμετρα και ότι ένα αυτοκίνητο 15ετίας σίγουρα θα χρειάζεται κάποια ψιλομαζέματα συμφωνώ απόλυτα...

Θα συμφωνούσα αν οι εποχές που ζούμε ήταν αυτές πριν την κρίση... δυστυχώς όμως δεν είναι, οπότε ναι μπορείς να βρεις καλό αυτοκίνητο με λίγα χρήματα.

Η μεγάλη πλειοψηφία που το είχε πάρει καινούριο το έχει δώσει πριν την κρίση. Αυτοί που λες και που πουλάνε ακριβά μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών, μεταξύ πολλών εκατοντάδων αυτοκινήτων προς πώληση και είναι αυτοί που "τους έχει μείνει" αλλά που δεν έχουν και ανάγκη να το δώσουν. Είναι αυτά τα αυτοκίνητα που είναι πραγματικά εξαιρετικά και που μπορείς να το καταλάβεις όχι από το αυτοκίνητο, αλλά από τον ιδιοκτήτη.

Όμως και πάλι εσύ θα έδινες 10χιλιάρικα για αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας? Εγώ θα προτιμούσα να βρω ένα αξιοπρεπές με 5-6Κ και να κρατήσω και ένα 2Κ για τα μαζέματα που θα προκύψουν...

GeorgeN
20-05-14, 21:14
Καλησπερα! Οκ ευχαριστω παιδια! Βασικα απο αυτες που εβαλα η δευτερη μου αρεσε παρα πολυ.Αλλα ενταξει εχω ακομα καποιο καιρο μπροστα μου μεχρι να κανω την αγορα και οταν παω Αθηνα σιγουρα δεν θα δω μονο ενα αυτοκινητο.

Οταν λες πολυ πιο ομορφα απο πια αποψη? σε καλυτερη κατασταση εννοεις?

Για τον ελεγχο επειδη δεν εχω στην Αθηνα καποιο μηχανικο σκεφτομουν για ελεγχο την bmw.Περα απο αυτα που μπορουν να δουν εκει τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω?

MarinosE46
20-05-14, 21:14
Όμως και πάλι εσύ θα έδινες 10χιλιάρικα για αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας?

πολύ δύσκολα.Εκτός αν επρόκειτο για πραγματικό κελεπούρι που το γνώριζα πριν το πάρω...

tsalin
20-05-14, 23:44
πολύ δύσκολα.Εκτός αν επρόκειτο για πραγματικό κελεπούρι που το γνώριζα πριν το πάρω...

Είδες που τελικά συμφωνούμε! :idea:

Α8hnaios
21-05-14, 14:09
Πάρε 6κύλινδρο να βρεις την υγεία σου!!!

BMW Power
21-05-14, 15:19
Συμφωνώ απολύτως

Αλλά το εξακύλινδρο συνεπάγεται αυξημένα έξοδα, τεκμήρια κλπ. και μιλάμε μόνο για 2,2 αλλιώς είναι καλύτερο το valvetronic 2,0 με τα 143 από το 320 Ι6 με τα 150 σαν αγορά.

ThaNOS E46coupe
21-05-14, 15:19
Ολα καλα αυτα που λετε αλλα....

1. Μακρυα απο το δευτερο ασιμι . Ειναι για γελια....
Δευτερον...το καλο αμαξι θα το πληρωσεις. Αμα ρχισει κ ζηταει το 46 αρι θα ξενερωσεις. 2.000 δε φτανουν για να το κανεις αυτοκινητο. Παρε ενα σαν το κοκκινο πληρωσε το ΜΙΑ φορα και θα το χαρεις για πολλα χρονια... κ ειναι και face lift... ενα ταλαιπορημενο αμαξι θα το πληρωνεις συνεχεια....

Υγ. Επισης υπαρχουν 46 αρια με λιγοτερα απο 150.000 πχ το δικο μου. Μ43 1900 του 2001 με 117.000 χλμ. Αλλα δυσκολα τα βρισκεις...

tsalin
21-05-14, 17:07
Με το κόκκινο εννοείς αυτό?
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4668132/

γιατί αν παρατηρήσεις λέει 316 με 192 άλογατα..., οπότε αυτό συνεπάγεται... ότι συνεπάγεται!!!

Αυτό για τα λίγα χιλιόμετρα που λες ισχύει, θυμάμαι έναν φίλο με ένα e36 318i luxus με ελάχιστα χιλιόμετρα αγορασμένο από ναυτικό και κατάσταση εντελώς βιτρίνας. Όμως νομίζω ότι είνα εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τέτοιο e46, ειδικά coupe [βλέπεις οι συνταξιούχοι, οι ναυτικοί και οι λοιποί που αγόραζαν garage queens προτιμούσαν τα sedan...]!

GeorgeN
21-05-14, 18:19
Αν προκειται για ενα καλοσυντηρημενο ειμαι διατεθημενος να το πληρωσω..Δεν ψαχνω για κατι φτηνιαρικο.Απλως δεν θελω 1600 με τιποτα...Τα τελευταια χρονια ημουν με 1300ρι micra και τωρα με 1600ρι αθανατο Audi 80 :) αλλα θελω κατι να τραβαει παραπανω.

Δεν εχω τρελες απαιτησεις.Ξερω οτι το 1900 δεν ειναι ενα γρηγορο αμαξι αλλα πιστευω απο οτι οδηγαω μεχρι σημερα καλυτερο θα ειναι και πανω απολα μου αρεσει παρα πολυ..

Για το δυλιτρο λογικα εχω παραπανω πιθανοτητες να βρω καποιο σε καλη κατασταση του 2003-2004 Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν με το τεκμηριο θα εχω θεμα.Απλως στις μερες που ζουμε...Αν κοπουνε και δωρα κλπ... :/

karamitsos
21-05-14, 20:16
Με το κόκκινο εννοείς αυτό?
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4668132/

γιατί αν παρατηρήσεις λέει 316 με 192 άλογατα..., οπότε αυτό συνεπάγεται... ότι συνεπάγεται!!!

Αυτό για τα λίγα χιλιόμετρα που λες ισχύει, θυμάμαι έναν φίλο με ένα e36 318i luxus με ελάχιστα χιλιόμετρα αγορασμένο από ναυτικό και κατάσταση εντελώς βιτρίνας. Όμως νομίζω ότι είνα εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τέτοιο e46, ειδικά coupe [βλέπεις οι συνταξιούχοι, οι ναυτικοί και οι λοιποί που αγόραζαν garage queens προτιμούσαν τα sedan...]!

Μαλλον για το δικο μου e36 316i luxus λες αγαπητε .Το δικο μου ειναι του 97 το πηρα το 2012
με 9000χλμ και τωρα μετα απο 2 χρονια εχει 25000χλμ .Οπως λεει και η γυναικα μου
με το ρυθμο που κινειται αυτο το αμαξι οταν θα ειναι 30 χρονων θα κανει το πρωτο μεγαλο service .Τι να κανω ομως που πνιγομαι στη δουλεια και δεν προλαβαινω .

Και οντως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις αμαξι και να πιστεψεις οτι
οντως εχει λιγα χιλιομετρα .Και εγω αν δεν ηταν συγγενης μου και αν δεν το εβλεπα
καθε μερα μπροστα μου δεν θα πιστευα οτι και να μου λεγανε .

GeorgeN
09-01-15, 16:35
Καλησπεριζω το φορουμ..Καλη χρονια! :)

Επιτελους εφτασε η ωρα να παρω το αμαξι και οταν τελειωσει ο μηνας θα μπορεσω να ερθω προς Αθηνα-Θεσσαλονικη μερια για να δω απο κοντα και να ξεκινησω την διαδικασια.

Τελικα αποφασισα να παρω το διλιτρο και κατα προτιμιση το facelift αν τελικα βρω καποιο...Αφου σημερα αρχισα να παιρνω τηλεφωνα για τα αμαξια που εχω δει μεχρι τωρα,δυστυχως διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα ειναι ταξινομημενα απο το 2007 εως και το 10 και 11...Που σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωνω καθε χρονο μεχρι να κλεισει 10 χρονια ταξινομημενο στην Ελλαδα και φορο πολυτελειας....

Εχει γινει τελικα καποια αλλαγη για τα εισαγωμενα αυτοκινητα με το θεμα της ημερομηνιας παραγωγης-ταξινομισης στην Ελλαδα?
Σε περιπτωση που δεν εχει γινει και πρεπει να πληρωσω κανονικα,αν π.χ. εχει ταξινιομηθει το 2008 θα πληρωνω τον φορο μεχρι και το 2018?

tsalin
09-01-15, 18:02
Νομίζω ότι υπάρχει κάπου σχετικό θέμα...

zaharias
09-01-15, 18:33
Καλησπεριζω το φορουμ..Καλη χρονια! :)

Επιτελους εφτασε η ωρα να παρω το αμαξι και οταν τελειωσει ο μηνας θα μπορεσω να ερθω προς Αθηνα-Θεσσαλονικη μερια για να δω απο κοντα και να ξεκινησω την διαδικασια.

Τελικα αποφασισα να παρω το διλιτρο και κατα προτιμιση το facelift αν τελικα βρω καποιο...Αφου σημερα αρχισα να παιρνω τηλεφωνα για τα αμαξια που εχω δει μεχρι τωρα,δυστυχως διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα ειναι ταξινομημενα απο το 2007 εως και το 10 και 11...Που σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωνω καθε χρονο μεχρι να κλεισει 10 χρονια ταξινομημενο στην Ελλαδα και φορο πολυτελειας....

Εχει γινει τελικα καποια αλλαγη για τα εισαγωμενα αυτοκινητα με το θεμα της ημερομηνιας παραγωγης-ταξινομισης στην Ελλαδα?
Σε περιπτωση που δεν εχει γινει και πρεπει να πληρωσω κανονικα,αν π.χ. εχει ταξινιομηθει το 2008 θα πληρωνω τον φορο μεχρι και το 2018?

Μπορεις να αλλαξεις νομιμα την ημερομηνια 1ης αδειας απ' οσο ξερω..
Αλλα πιστευω οτι μπορεις να βρεις και αμαξι ελληνικης αντιπροσωπειας για να μαθεις και πιο ευκολα το ιστορικο του.. σε σχεση με ενα εισαγωγης..

GeorgeN
09-01-15, 18:42
Aυτο διαβασα καιγω οτι εχει βγει εγκυκλιος που τη "διορθωνει" αυτη την αδικια,αλλα δεν ξερω κατα ποσο στην πραξη γινεται.Πριν λιγο μιλησα με τον λογιστη μου και μου ειπε οτι το θεμα ειναι αν η εφορια την εφαρμοζει την εγκυκλιο.Την δευτερα θα παει στην εφορια και θα μαθουμε..

Δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κανενα Ελληνικης αντιπροσωπειας. :/

BMW Power
10-01-15, 11:37
Από το οικονομικό έτος 2013 (δήλωση 2014) δεν ισχύει η πρώτη άδεια στην Ελλάδα αλλά αυτή στην Ευρώπη. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο υπουργείο συγκοινωνιών και να βάλεις στην άδεια την ημερομηνία πρώτης αδείας στην Ευρώπη αν δεν την έχει ήδη η άδεια, και μετά στην δήλωση εισοδήματος που θα κάνεις θα δηλώσεις αυτή ως πρώτη άδεια του αυτοκινήτου. Δεν χρειάζεται να πας στην εφορία.

BMW_330i
10-01-15, 14:46
Aυτο διαβασα καιγω οτι εχει βγει εγκυκλιος που τη "διορθωνει" αυτη την αδικια,αλλα δεν ξερω κατα ποσο στην πραξη γινεται.Πριν λιγο μιλησα με τον λογιστη μου και μου ειπε οτι το θεμα ειναι αν η εφορια την εφαρμοζει την εγκυκλιο.Την δευτερα θα παει στην εφορια και θα μαθουμε..

Δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κανενα Ελληνικης αντιπροσωπειας. :/

οντως υπαρχει αυτη η εγκυκλιος για τα αυτοκινητα που ερχονται απο αλλη χωρα και στη δηλωση που εκανα το 14 ειχε αλλαξει αυτοματα η ημερομηνια και δεν πληρωσα και καθολου φορο πολυτελειας

GeorgeN
11-01-15, 12:27
Πολυ καλα νεα λοιπον! :) στο συγκοινωνιων τι εγγραφα θα χρειαστω για να γινει η αλλαγη?

BMW_330i
11-01-15, 19:05
Πολυ καλα νεα λοιπον! :) στο συγκοινωνιων τι εγγραφα θα χρειαστω για να γινει η αλλαγη?

εγω δεν εκανα κατι στο συγκοινωνιων ολα τα εκανε η λογιστρια μου και απο οσα ξερω δεν πηγε καν στο συγκοινωνιων τα εκανε online μεσω υπολογιστη

BMW Power
12-01-15, 08:01
Κάποια στιγμή μπορεί να γίνει έλεγχος μεταξύ υπουργείου και εφορίας οπότε η γνώμη μου είναι να γίνει η διπλή αναγραφή στην άδεια (πρώτη άδεια στην Ευρώπη, πρώτη άδεια στην Ελλάδα).
Στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος υπάρχει ένα κουτάκι για το έτος πρώτης άδειας στην ΕΕ, το οποίο για παράδειγμα σε εμένα ήταν συμπληρωμένο με το έτος 2006 όταν έγινε η εισαγωγή του αυτοκινήτου στην Ελλάδα. Αυτή την ημερομηνία την άλλαξα και έβαλα την σωστή, 2002.

GeorgeN
12-01-15, 15:50
Μαλιστα..θα δω τι θα πει και ο λογιστης μου,θα κανω οτι μπορω να ειμαι καλυμμενος. ;)

GeorgeN
12-02-15, 23:27
Καλησπεριζω το φορουμ.Επιτελους την αγορασα την κουκλα μου.... :) 318ci Μοντελο 2004 facelift Ελληνικης αντιπροσωπειας με n46b20.Πολυ προσεγμενο χωρις ιχνος σκουριας πουθενα και οτι εχει πανω ειναι μαμα.Περισσοτερες πληροφοριες και φωτο μολις επιστρεψω Ροδο :)

http://oi59.tinypic.com/qy8n6r.jpg

BMW Power
13-02-15, 08:00
Καλοτάξιδο George

proroad
13-02-15, 08:04
καλοταξιδο να το χαρεις και να το δεις οπως θες!!!!!!!

GeorgeN
13-02-15, 09:41
Ευχαριστω πολυ παιδια! Να ειστε καλα! :)

kan0enas
13-02-15, 19:35
καλοτάξιδο το αυτοκίνητο! !
Σχετικά με τα χιλιόμετρα που αναφέρετε πιο πάνω ήθελα να πω πως σε κάποια μέρη όπως π.χ στην Ρόδο όπου διαμενω και εγώ τα αυτοκίνητα δεν κάνουν πολλά χιλιόμετρα ιδίως αν υπάρχει και μότο μιας και το ευνοούν οι κλιματικές συνθήκες. . Βέβαια δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι καλό ένα αυτοκίνητο να μην κινείται πολύ. εν πάση περιπτώσει το δικό μου Ε46 ελληνικής αντιπροσωπίας ci Luxus 10ος 2002 με τις m ζαντες απο την παραγγελια του έχει μόλις 55305 χλμ. με τελικο τιμολογιο 35800...κάνω 3 με 5 χιλιάδες χλμ τον χρόνο και άλλα τόσα και περισσότερα με την μηχανή. έως τώρα δεν έχω βλάβες πάρα μόνο έναν αισθητήρα λ και 2 πολλαπλασιαστες. αν κάποιος έπρεπε να αγοράσει το αυτοκίνητο κατά την άποψή μου θα ήταν καλό να αλλάξει όλα τα κολαρα ψυγείου ιμάντες δυναμό και θερμοστάτη και θα είχε αυτοκίνητο για αλλά 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Βέβαια ένα τέτοιο αυτοκίνητο μάλλον δεν αξίζει να πουληθεί γιατί το τίμημα του είναι απαγορευτικό. με τα ίδια χρήματα και λίγο παραπάνω παίρνει κανείς το νεότερο μοντέλο. δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα για την αγορά του όμως αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα ψαχνόμουν για μεταχειρισμενο τριετίας το οποίο θα άλλαζα έπειτα από 4 η 5 χρόνια

GeorgeN
22-02-15, 20:34
Και ενα update. Κατ αρχην ευχαριστω πολυ ολα τα μελη του φορουμ,γιατι εδω και μηνες που περιμενα να ερθει η ωρα να αγορασω το αυτοκινητο διαβασα παρα πολλα θεματα και απαντησεις για το αμαξι αυτο,που μου φανηκαν πολυ χρησιμα και ενημερωτικα!

Πριν καν φερω το αμαξι Ροδο ειχα ηδη αγορασει αντλια υποπιεσης (Pierburg 189 Ευρω απο Ελληνικο e-shop) Τελικα αλλαξα την αντλια,φλαντζα καπακιου βαλβιδων (45Ευρω) και εναν αισθητηρα θερμοψυκτικου (18 Ευρω). Εργατικα 80 ευρω και περιμενω λαδια Castrol edge 5 λιτρα (47Ευρω).Επισης περιμενω και το μοντουλακι που διορθωνει το θεμα με τον αισθητηρα καταληψης θεσης συνοδηγου και αλλαξα και την μπαταρια του κλειδιου που ειχε αρχισει να τα φτυνει η καημενη μετα απο 11 χρονια!

Ειχα σκοπο να αλλαξω και τα κολαρα του ψυγειου και το παγουρι αλλα πραγματικα ειναι σε παρα πολυ κατασταση οποτε το αφηνω για λιγο αργοτερα που θα ειμαι πιο ανετος οικονομικα.

Το εχω μονο λιγες μερες το αμαξι αλλα μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος και ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ μεχρι στιγμης,πραγματικα δεν μπορω να περιμενω την ωρα που θα το ξαναβγαλω βολτα.... :dblthumb2 Επισης απο καταναλωση ειναι μια χαρα!

Μολις φτιαξει λιγο ο καιρος θα βγαλω και θα ανεβασω μερικες καλες φωτο!

Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια! ;)

richbmw
28-05-15, 17:57
couldnt tell the difference till before either