PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσο κολλημενοι ειστε?


Fanatic
12-09-04, 17:29
Εχω μια απορια που συμβαινει να ρωταω συχνα ατομα οταν μου λενε οτι ειναι φανατικοι οπαδοι μιας μαρκας αυτοκινητου.Eχετε αναρωτηθει ποτε αν εισαστε bmwδακιδες η απλα ιδιοκτητες bmw?Γιατι ανθρωποι που εχουν λεφτα και παιρνουν μια μπεμπα υπαρχουν παρα πολλοι αλλα ανθρωποι που πραγματικα ξερουν τι θελουν και τι παιρνουν οχι και τοσοι....Θεωρητε οτι αν ειχατε απειρα λεφτα θα περνατε μια bmw η θα προτημουσατε το αυτονοητο για πολλους?Μια Ferrari η μια Lamborghini?Θα προτιμουσατε μια M3 CSL μηπως παρολο που οταν σκαγατε μυτη σε ενα κοσμικο μερος πχ κλαμπακι οτι ολοι οι ανιδεοι(χωρις ιδεα) θα νομιζαν οτι ειχατε μια απλη 3αρα??Εγω ξερω πως και να προκυψει στην ζωη μου αυτο που θα οδηγω θα ειναι μια μπεμπα....Γιατι γουσταρω κατι τετοιο!!!Γιατι θα κατεβω γλυφαδα με παρεα και εξω απο την καφετερια εγω θα χαζευω την Μ3 και οχι την κατακοκκινη Ferrari που εχει παρκαρει διπλα που ολοι στην παρεα μου θα καθονται και θα χαζευουν απορωντας γιατι δεν ασχολουμαι...Προς θεου γουσταρω πολυ και αυτα τα αμαξια αλλα επειδη ζουμε στην χωρα που ο αλλος θα παρει Ferrari για πουλ-μουρ και οχι για να την βαλει στην πιστα να την σκισει ουτε μια φορα στην ζωη του,δεν θελω να εχω καμια σχεση...Ξερω το παθος μου και γιατι το εχω...ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ....
(Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα απο το πολυ διαβασμα με εχει πιασει μια χαζομαρα και ηθελα να γραψω κατι...) :p

Octane
12-09-04, 18:04
Εγω δεν ειμαι ετσι!!Μ'αρεσουν παρα πολυ οι BMW αλλα πορωμενος ειμαι γενικα με τ'αυτοκινητα,οχι με καποια συγκεκριμενη μαρκα!Ειμαι κατα του φανατισμου!Ωραια η Μ3 αλλα αν ειχα τοσα χρηματα ωστε να παρω κατι αλλο(Ferrari,Lambo+...)θα το'κανα!! Α λ λ η φαση!!!Pagani Zonda,Mclaren F1,Viper(μπηκα εχθες)!!Αντε + καμμια Carrera GT!!Ασχετα αν το πρωτο εχει "καρδια" απ'το αντιπαλο-για πολλους-στρατοπεδο!!
+μη μου πεις Στελιο οτι αν ειχες μια Ferrari θα την εσκιζες στην πιστα!Μ'αλλον θα εκανες μερικους γρηγορους γυρους!"Σκισημο" για μενα σημαινει "κανω μ@#$%ιες" (+κανω συχνα) αλλα με τη Ferrari + συνεχεια?!?!?ΟΧΙ!!!1ον)Τετοια αυτοκινητα τα λυπαμαι + 2ον)ειδικα αν ειναι δικο μου!!

Z8 'η Modena spider???
Θεωρω την πρωτη ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ,αλλα προτιμω τη δευτερη!!!Οπως ειπα:"Α λ λ η φαση"!!!

Fanatic
12-09-04, 18:39
Και εγω ειμαι φαν των αυτοκινητων γενικα και ποτε δεν θα ελεγα πραγματα επειδη ειμαι κολλημενος του τυπου η Μ3 ειναι καλυτερη απο μια ZONDA και τετοια...ΟΜΩΣ σε αυτο που λες για το σκισιμο θεωρω οτι οι FERRARI ειναι κουκλιστικες.Οντως δεν θα την εσκιζα γιατι δεν ξερω γιατι αλλα ψυχολογικα και οπτικα μου φαινεται εφραυστο.Αλλα ρε φιλε δεν ειναι χαζο να παρεις ενα αμαξι το οποιο εχει φτιαχτει σπορ και το μονο σπορ να ειναι το cruising με το γκομενακι σου διπλα??Η Ζ8 δεν νομιζω οτι ειναι ενα καθαροαιμο και η συγκριση με την 360 εμενα δεν μου φαινεται σχετικη....η Ζ8 ειναι status symbol.Παρε μια συγκριση ομως:M3 CSL vs 360 stradale.Αυτη ειναι συγκρηση και χωρις να μειωνω το δευτερο αφου σαφως δεν εχω κανενα δικαιωμα να κανω κατι τετοιο,θα προτημουσα το αλητικο καθαροαιμο,την csl.Και το παρελθον της bmw εχει να αναδειξει πολλα παρομοια...850csi,M3 E30 SPORT EVO,M1,Z3 M COUPE, αυτοκινητα δηλαδη που πρωτα απο ολα χτυπανε στην καρδια και μετα στο ματι καποιου...

Octane
12-09-04, 18:55
:)
Προσωπικα δε με χαλαει να χτυπανε πρωτα στο ματι!!Αλλωστε αυτη ειναι για μενα η βασικη προ'υ'ποθεση πριν "δοκιμασω" κατι!!! ;)
Μεταξυ CSL + STRADALE,θα σ'απογοητευσω!!!Επειδη πριν λιγες μερες ειδα + ακουσα μια(να λυσσαει!),σου λεω απλα οτι...προς στιγμην...τα ξεχασα ολα!!Αμεσως μετα προσγειωθηκα ομως στην καθημερινη μου πραγματικοτητα!!Οσο για το πιο απ'τα δυο ειναι "πιο" καθαροαιμο (αφου+τα δυο πιστευω οτι ειναι) ...... :rolleyes:
Προς θεου!!Τρελαμενος ειμαι + με τη CSL!!Αλλα οπως ειπα + πριν... :)

Υ.Γ.Το Garage σου ανανεωθηκε!!

Black5
12-09-04, 19:17
Εντάξει ρε παιδιά! Και εγώ γουστάρω την BMW αλλά όπως και να το κάνουμε Ferrari δεν είναι!! Αν είχα τα λεφτά να πάω μία γιατί να μην την έριχνα και στην πίστα άλλωστε?! Είναι σίγουρα πιο πιστάδικη από όλα τα BMW! Kαλή η CSL αλλά στην πίστα δεν μπορεί να γυρνάει σαν την Stradale!

Fanatic
12-09-04, 19:43
και ομως στο nirburgring γυρναει 6sec πιο γρηγορα η csl απο stradale ;) και στο hockenheim κανουν τον ιδιο χρονο(και μην ξεχναμε οτι η stradale σε επιταχυνση και ρεπριζ ειναι αρκετα πιο γρηγορη)....παρτε ενα δειγμα....

1. Porsche Carrera GT 7.40
2. TechArt GT street 7.43
3. Pagani Zonda S 7.44
4. Porsche GT2 (996) 7.46
5. Porsche GT3 RS 7.47
6. Porsche 911 GT3 Cup 7.49
7. BMW M GmbH M3 CSL 7.50
Lamborghini Murciealago 7.50
8. Lamborghini Gallardo 7.52
Mercedes SLR McLaren 7.52
και καπου πιο κατω...

Ferrari stradale 7,56

e30
12-09-04, 21:48
poso kollhmenos???? mia fwtografia=1000 lekseis...to avatar mou lew reeeeeeeee

stef
12-09-04, 22:13
poso kollhmenos???? mia fwtografia=1000 lekseis...to avatar mou lew reeeeeeeee

Mια χαρά η φωτογραφια σου!
Δεν καταλάβαμε καν πόσο κολλημένος είσαι

BmWakIaS
12-09-04, 22:23
με δυο λόγια πολύ κολλημένος η μάλλον πολύ ερωτευμένος θα ελεγα εγω :d

Octane
12-09-04, 22:36
M3 CSL STRADALE

Curb Weight: 1300 kg / 2866 lbs 1280 kg / 2822 lbs
Configuration: Inline-6 All Aluminum V8
Valvetrain: DOHC w/4 Valves per Cyl, Double Vanos DOHC, 5 Valves per Cyl
Displacement:3246 cc / 198.1 cu in 3586 cc / 218.8 cu in
Bore: 87 mm / 3.43 in 85 mm / 3.35 in
Power: 268.5 kw / 360 bhp @ 7900 rpm 316.9 kw / 425 bhp @ 8500 rpm
Stroke: 91 mm / 3.58 in 79 mm / 3.11 in
Torque:393.19 nm / 290.0 ft lbs @ 4900 rpm 373 nm / 275 ft lbs @ 4750 rpm
Compression Ratio: Not Available 11.2:1
Bhp / Liter: 110.91 bhp per litre 118.52 bhp per litre


Brake Size: 340 mm / 13.4 in
326 mm / 12.8 in 355 mm / 14.0 in
330 mm / 13.0 in

Tires: 225/35X19
265/30X19 225/35ZR19
285/35ZR19
Top Speed: 249.4 kph / 155.0 mph 299.3 kph / 186.0 mph

0 - 60 mph: 4.3 seconds 4.1 seconds


Οι διαφορες υπερ της Stradale δεν ειναι + τρελες!
+ ο χρονος που κανει καποιο αυτοκινητο στην πιστα εξαρταται αμεσα + απ'την τελευταια!+ απο χιλιους δυο αλλους παραγοντες!
+ στο κατω κατω ποιος νοιαζεται για τα 2,3... 'η 6 δευτερολεπτα διαφορα στην πιστα,οταν στο δρομο τα πραγματα ειναι ως επι το πλειστον αλλιως?
+ το λεω αυτο γιατι στο μονο που θα περιμενα να ειναι πιο γρηγορη η CSL θα ηταν μια αναβαση(+ αν)!Αλλα + τοτε,αποκλειεται να μπορεσει να προσπερασει τη STRADALE που θα βρεθει μπροστα της(αν)!

Στελιο τη συγκριση Ζ8 με Spider την εκανα αφου ειναι στην ιδια κατηγορια,τιμη,δυναμη...(ε τι αλλο θες)! ;)

Υ.Γ.Sorry για το μεγαλο post!

M3MAN
12-09-04, 22:57
Και εγώ κολλημένος μπέμπες για μια δεκαετία τώρα. Το μόνο αυτοκίνητο που ίσως με έκανε να αλλάξω στρατοπεδο θα ήταν ένα Porsche 911 κατα προτίμηση turbo.
Ferrari/Lambos σίγουρα μετράνε αλλα τα θεωρώ περισσότερο show cars. Δεν είναι αμάξια που θα δεθείς μαζί τους γιατί απλά δεν ειναι daily drivers.

Πάντως τα αμάξια που δεν μπόρεσα ποτε να χωνέψω παρα τις αξιοσεβαστες επιδοσεις τους είναι κάτι Impreza σε πετρογκαζ-μπλε, χρυσό ζαντικό και αεροτομή F-16. Το ίδιο και με τα mitsubishi EVO I-II-III-IV-V-VI-VII και πάει λέγοντας. Ρε παιδια πως τα αγοραζουν αυτο τα κατασκευασματα;...... και τα καμαρωνουν κιόλας σα γυφτικα σκερπάνια.

Brown
13-09-04, 08:14
Σαφώς και θα υπάρχουν και πιό γρήγορα αυτοκίνητα, από μια Μ3 Csl ή από άλλες BMW Μ ή μη Μ, αλλά BMW δεν θα είναι.

bmw316i
13-09-04, 08:19
Σαφώς και θα υπάρχουν και πιό γρήγορα αυτοκίνητα, από μια Μ3 Csl ή από άλλες BMW Μ ή μη Μ, αλλά BMW δεν θα είναι.

Αυτό ξαναπές το φίλε Brown! Ότι και να έχεις θα έρθει η στιγμή που θα
πιεις το τσάι από άλλον.Εγώ έτσι πιστεύω...

STAIO-CI
13-09-04, 08:49
και ομως στο nirburgring γυρναει 6sec πιο γρηγορα η csl απο stradale ;) και στο hockenheim κανουν τον ιδιο χρονο(και μην ξεχναμε οτι η stradale σε επιταχυνση και ρεπριζ ειναι αρκετα πιο γρηγορη)....παρτε ενα δειγμα....

1. Porsche Carrera GT 7.40
2. TechArt GT street 7.43
3. Pagani Zonda S 7.44
4. Porsche GT2 (996) 7.46
5. Porsche GT3 RS 7.47
6. Porsche 911 GT3 Cup 7.49
7. BMW M GmbH M3 CSL 7.50
Lamborghini Murciealago 7.50
8. Lamborghini Gallardo 7.52
Mercedes SLR McLaren 7.52
και καπου πιο κατω...

Ferrari stradale 7,56


Αν εχετε την δυνατοτητα ψαξτε λιγο και παρακολουθηστε κανενα TOP GEAR
προσεξτε τους χρονους που κανουν στην πιστα και μετα θα καταλαβετε τι εστι M3 CSL και γενικα τι θα πει γερμανικο αυτοκινητο . ( M-POWERfanatic δεν το γραφω προσωπικα για εσενα ) . Οσο για τα FERARI ειναι αυτοκινητα θρυλος σιγουρα ειναι αστερια και γρηγορα αλλα και μονο για 50.000 χλμ. με 80.000 χλμ. . Οχι οτι δεν εχουν καλα μοτερ να μην ειμαι και υπερβολικος . Φορανε σχεδον μοτερ απο F1 , δεν ειναι ομως για καθημερινη χρηση . Να μην μιλησω για ποιοτητα , αστο καλυτερα . Γενικα σαν συνολο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αυτοκινητα βιτρινας .!!!! Ενω ενα M3 ειναι , και πολυ γρηγορο και ποιοτικο και καθημερινο και πανεμορφο και γ...ει και κανεναν ΙΤΑΛΟ που και που !!! Αυτα ... :cool:

BMW Power
13-09-04, 11:16
Ουσιαστικά τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα, οι χρόνοι στην πίστα και κάθε είδους αριθμός ή τεστ σε περιοδικά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορείς να νοιώσεις οδηγώντας ή ακόμη καλύτερα συμβιώνοντας με ένα αυτοκίνητο. Το θέμα ουσιαστικά είναι τι αυτοκίνητο ταιριάζει στον κάθε ένα σύμφωνα με το οδηγικό του στυλ και τις απαιτήσεις του.

Για παράδειγμα το 330 στα χαρτιά είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο, σχετικά γρήγορο, έχει άψογο μοτέρ, πολύ καλά φρένα και όλα αυτά συνδυασμένα με ότι συνεπάγεται το σήμα BMW στο καπό. Αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περίμενα και σίγουρα δεν είναι αυτό που θέλω. Το βασικό πρόβλημα του αυτοκινήτου για εμένα είναι η οδική του συμπεριφορά ειδικά στις κλειστές διαδρομές και η απουσία αυτής της σπορ αίσθησης που είχα γενικά μέχρι σήμερα.

Όσον αφορά στο θέμα BMW vs Everything θέλω να πω ότι με το budget το οποίο είχα, έψαξα να βρω πιο BMW μπορώ να πάρω όχι ποιο αυτοκίνητο. Για να πω την αλήθεια βέβαια αν είχα την οικονομική δυνατότητα, δεν ξέρω αν θα αγόραζα κάτι extreme όπως Ferrari ή Lamborghini, αλλά η BMW θα είναι πάντα η μεγάλη μου αγάπη.

Geo_3D
13-09-04, 11:24
1ον)Μη συγκρινετε ανομοια πραγματα.Η Μ3 ειναι 6κυλινδρη με 343/360 ατια ενω η Modena ειναι 8κυλινδρη με 400 ατια.Περιμενετε την καινουργια 8κυλινδρη Μ3 και μετα καντε συγκριση.
2ον)εχω βιντεο απο Ιαπωνια με κοντρα μεσα σε πιστα σε 5 γυρους Μ3 SMG/MANUAL - MODENA F1/MANUAL κατι Mitsoumbisi.Αποτελεσμα?Φαγαμε τσαπου σε ολες τις κατηγοριες.Ακομα και απτους Mitsous(αν και καναμε καλυτερους χρονους,δεν μπορεσαμε να τα περασουμε τα Ιαπωνικα καθαρματα)
3ον)Εδω χρειαζεται να μιλησει ο Strax και να ξαναπει τους λογους για τους οποιος το Μ3 ειναι το καλυτερο αμαξι του κοσμου.Πλακα πλακα αμα ακουσετε τα επιχειρηματα που δεινει θα συμφωνησετε και εσεις.Strax εχεις τον λογο....

Fanatic
13-09-04, 13:26
Γιωργο στο βιντεο που λες οι ΟΔΗΓΟΙ ΣΤΑ Μ3 ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΙ(κουλοι εννοω για το συγκριτικο της πιστας)!!Αν προσεξεις τα Μ3 τους γλυστρανε συνεχεια και στο τελος φερνει και μια τετακα!!!

Fanatic
13-09-04, 13:39
Αν εχετε την δυνατοτητα ψαξτε λιγο και παρακολουθηστε κανενα TOP GEAR
προσεξτε τους χρονους που κανουν στην πιστα και μετα θα καταλαβετε τι εστι M3 CSL και γενικα τι θα πει γερμανικο αυτοκινητο . ( M-POWERfanatic δεν το γραφω προσωπικα για εσενα ) . Οσο για τα FERARI ειναι αυτοκινητα θρυλος σιγουρα ειναι αστερια και γρηγορα αλλα και μονο για 50.000 χλμ. με 80.000 χλμ. . Οχι οτι δεν εχουν καλα μοτερ να μην ειμαι και υπερβολικος . Φορανε σχεδον μοτερ απο F1 , δεν ειναι ομως για καθημερινη χρηση . Να μην μιλησω για ποιοτητα , αστο καλυτερα . Γενικα σαν συνολο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αυτοκινητα βιτρινας .!!!! Ενω ενα M3 ειναι , και πολυ γρηγορο και ποιοτικο και καθημερινο και πανεμορφο και γ...ει και κανεναν ΙΤΑΛΟ που και που !!! Αυτα ... :cool:

Φιλε STAIO CI το ιδιο ακριβως λεμε! ;)

DRIFTER
13-09-04, 15:09
Εχω μια απορια που συμβαινει να ρωταω συχνα ατομα οταν μου λενε οτι ειναι φανατικοι οπαδοι μιας μαρκας αυτοκινητου.Eχετε αναρωτηθει ποτε αν εισαστε bmwδακιδες η απλα ιδιοκτητες bmw?Γιατι ανθρωποι που εχουν λεφτα και παιρνουν μια μπεμπα υπαρχουν παρα πολλοι αλλα ανθρωποι που πραγματικα ξερουν τι θελουν και τι παιρνουν οχι και τοσοι....Θεωρητε οτι αν ειχατε απειρα λεφτα θα περνατε μια bmw η θα προτημουσατε το αυτονοητο για πολλους?Μια Ferrari η μια Lamborghini?Θα προτιμουσατε μια M3 CSL μηπως παρολο που οταν σκαγατε μυτη σε ενα κοσμικο μερος πχ κλαμπακι οτι ολοι οι ανιδεοι(χωρις ιδεα) θα νομιζαν οτι ειχατε μια απλη 3αρα??Εγω ξερω πως και να προκυψει στην ζωη μου αυτο που θα οδηγω θα ειναι μια μπεμπα....Γιατι γουσταρω κατι τετοιο!!!Γιατι θα κατεβω γλυφαδα με παρεα και εξω απο την καφετερια εγω θα χαζευω την Μ3 και οχι την κατακοκκινη Ferrari που εχει παρκαρει διπλα που ολοι στην παρεα μου θα καθονται και θα χαζευουν απορωντας γιατι δεν ασχολουμαι...Προς θεου γουσταρω πολυ και αυτα τα αμαξια αλλα επειδη ζουμε στην χωρα που ο αλλος θα παρει Ferrari για πουλ-μουρ και οχι για να την βαλει στην πιστα να την σκισει ουτε μια φορα στην ζωη του,δεν θελω να εχω καμια σχεση...Ξερω το παθος μου και γιατι το εχω...ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ....
(Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα απο το πολυ διαβασμα με εχει πιασει μια χαζομαρα και ηθελα να γραψω κατι...) :p


Στέλιοοοο εμένα με ξέρειςς!!!!!!Αλλωστε φάνηκε οταν σε πήρα τηλέφωνο μετά την εμπειρία που ειχα(μιλαω για το που οδηγησα το 325 του Ε30ΜΑΝΙΑC)ΘΕΕΕΟΟΤΡΕΛΟΟΟΣΣΣΣ

laMePOWER
13-09-04, 18:49
Mias kai to 8ema me apasxolei afou ka8imerina exw na diale3w metaxy mias BMW CSL motherfather kai mias strobobalas, 8a sas pw tin e3is istoria...

otan erxetai i wra to fagitou, prepei na diale3w meta3y kinezikou, pizzas kai souvlakiwn... skeftomai loipon kai arxizw kai metraw ta psila stin tsepi mou... me megali apogoiteusi anakalyptw oti isa isa mou ftanoun gia tsigara... paw kai pernw tsigara kai menw nistikos...
Symperasma... kali i filosofia alla as kanoume kai kamia diaita

Auto pou 8elw na pw einai oti sto epipedo pou milate mporeite na allazete fagito-autokinito ka8imerina... kai na skizete ka8e mera diaforetiko piato-autokinito kai na exete kai kavatza sto psygeio-garage...

In this respect opoios eixe valei lefta stin e8niki oti 8a parei to EURO 8a eixe porche GT kai as mi tou arese....

me filikous xairetismous. LMPWR

Fanatic
13-09-04, 18:56
Οι φιλοσοφιες και οι μεγαλες κουβεντες λεγονται παντα για πραγματα που πολυ πιθανο ειναι να μην γινουν ποτε!!Παντα ομως θα μπορουμε να συζηταμε για αυτο το μεγαλο ΑΝ..... ;) :p

Strax
13-09-04, 23:21
Έζησα στην Αμερική για τέσσερα χρόνια και 1 στην Αγγλία, λόγω σπουδών. Στάθηκα τυχερός και μπόρεσα και έζησα πολλά καλά αυτοκίνητα! Μπορώ να πω με σιγουριά ότι κανένα μέχρι στιγμής δεν μπόρεσε να συνδυάσει τόσα πολλά πράγματα σε τόσο υψηλό βαθμό (βλέπε Previous Cars (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=126) . Οκ, υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα που μπορούν να συγκριθούν με ένα M, αλλά πόσα μπορούν να σταθούν δίπλα του σε όλες τις πτυχές ενός αυτοκινήτου? Ίσως ένα 360 να είναι πιο γρήγορο, αλλά όχι και τόσο. Ισως ένα Mercedes να είναι πιο άνετο αλλά όχι και τόσο. Ίσως ένα 911 να είναι πιο σπορ, αλλά όχι και τόσο. Σε όποια κατηγορία και να κάνεις σύγκριση, το Μ θα δηλώνει βροντερό παρόν. Χωρίς πλάκα, ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα, μόνιμος ολυμπιονίκης δεκαθλητής, ο δικός μου προσωπικός χαμαιλέοντας! Η ικανότητά του να μεταμορφώνεται ανάλογα με τις ορέξεις του οδηγού είναι ασύγκριτη! Από πολυτελή λιμουζίνα 5 ατόμων + αποσκευών σε καθαρόαιμο αγωνιστικό με ήχο ασύλληπτο (αρκεί να ανοίξεις τα παράθυρα) ή drift machine για ατελείωτες ώρες διασκέδασης και καταπολέμησης του άγχους!

Octane
13-09-04, 23:34
Συμφωνω,αλλα οταν μιλαμε για STRADALE δε μιλαμε ΜΟΝΟ για STRADALE!!Εννοειται οτι παιρνεις + μια λιμουζινα (+γιατι οχι στην κυριολεξια!?!?) (μια MAYBACH πχ!!).Γιατι να τα'χεις ολα σε ενα???Τσιγκουνιες θα κανουμε!?!?!?+ μια M3 CSL,ετσι,για να'χουμε παραπανω απο ΟΛΑ!!! :cool:
Ευτυχως που τα ονειρα δεν κοστιζουν τιποτα... :)

Geo_3D
14-09-04, 08:15
Παιδια εσεις το λετε ονειρο,εγω το λεω θεμα χρονου.Ειναι δεδομενο οτι θα αποκτησω και εγω μια Μ3 Csl με το που θα ερθει η Αθηνά στην Ελλαδα και θα με δει.(Για οσους δεν καταλαβαν μιλαω για την Αθηνά Ωναση.)
Οι μουτζες παρακαλω να ειναι με μετρο :d :d :d

Octane
14-09-04, 09:50
Geo δε θελω να σ'απογοητευσω,αλλα...ειναι δικια μου! :eek:
Την εβλεπα εδω + πολλα χρονια στην τηλεοραση + προπερσυ το Καλοκαιρι που ηρθε στην Ελλαδα διακοπες,ετυχε να γνωριστουμε σε 1 club + απο τοτε ειμαστε μαζι,ευτυχισμενοι + φουλ ερωτευμενοι!!Πραγματικα sorry ρε φιλε!! :cool: Καταλαβαινω τι περνας!!! ;)

laMePOWER
14-09-04, 10:00
M mporei na einai deka8litis alla pios asxoleitai me to deka8lo? ola ta lefta einai se ola ta alla spor plin tou deka8lou....
giati na exeis ena ama3i pou einai panta (toulaxiston) deutero?

je m'appelle advocat du devil :mad:

Strax
14-09-04, 10:56
M mporei na einai deka8litis alla pios asxoleitai me to deka8lo? ola ta lefta einai se ola ta alla spor plin tou deka8lou....
giati na exeis ena ama3i pou einai panta (toulaxiston) deutero?

je m'appelle advocat du devil :mad:

Γιατί μπορώ να έχω μόνο ένα!!!

BMW Power
15-09-04, 00:13
M mporei na einai deka8litis alla pios asxoleitai me to deka8lo? ola ta lefta einai se ola ta alla spor plin tou deka8lou....
giati na exeis ena ama3i pou einai panta (toulaxiston) deutero?

je m'appelle advocat du devil :mad:


Είναι πραγματικά αξιέπαινο να μπορεί ένα αυτοκίνητο να τα κάνει όλα τόσο καλά και χωρίς να κοστίζει μια περιουσία και χωρίς να δίνεις άλλη μία όταν το πάς για σέρβις.


Μου θυμίζω διαφήμιση σαμπουάν. :D

alexk
19-09-04, 10:37
Ωχ ! Θα αρχίσω τώρα....
Ο BMW Power με γνώρισε, ο santo με ξέρει καιρό τώρα.

Κοιτάξτε, πρόκειται για ένα άτομο που είναι εντελώς psycho (για εμένα μιλάω). Στο εγκέφαλό μου, όταν σκέφτομαι αυτοκίνητο, το μεταφράζω σε bmw, και αντίστροφα. Τα άλλα, απλά προσπαθούν να γίνουν, άν εξαιρέσεις τα πόρσε.

Το bmw είναι το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου, είναι 10 χρόνια μπροστά σε τεχνολογία. Είναι εμπειρία η οδηγησή του. Μπορώ άνετα να πω, ότι η οδήγηση ενός bmw σειράς M, είναι καλύτερο και από το sex (δεν το συζητώ καν, και άν κάποιος διαφωνεί, να οδηγήσει Μ3 και τα ξαναλέμε).

Φυσικά, το bmw έχει το καλύτερο κράτημα και γι'αυτό, τα bmw πρέπει ΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Αυτό, φροντίζω να το αποδεικνύω πάντα όσο και όπως μπορώ (π.χ. κόντρα σε βροχή sti με την κομπακτ μου...). Όλα τα bmw είναι sport αυτοκίνητα και εννοείτε ότι στρίβουν με τις πόρτες (πάντες, μπάντες, πλάι ή όπως αλλιώς προτιμάτε :)). Γι'αυτό, ακόμη και 7-άρια, πρέπει να κάνουν άναποδα ( ο BMW Power θα καταλάβει).

Φυσικά, δεν μπορώ να πω ποια είναι η καλύτερη bmw, γιατί τώρα τελευταία μας έχουν τρελάνει (βλέπε 5, 6, Χ3, Χ5 , Ζ4, Μ3, Μ5 κτλ). Τί να πρωτοπάρεις? Πρέπει να έχεις 4 εκατ ευρώ να δώσεις για αυτοκίνητα. Για εμένα, θα πώ χωρίς φόβο και πάθος, ότι το αυτοκίνητο που είναι για εμένα, είναι η M3 CSL, που έχει μόνο ηχοσύστημα Harmann/Kardon, και τίποτα άλλο (όχι κλιματισμούς και mlk-ιες που το βαραίνουν). Θα έχω 4 σετ ζαντολάστιχα, 3 19" και 1 18". Τα 19-άρια θα έχουν αγωνιστικά λάστιχα, και τα 18" κανονικά για τις βροχερές μέρες. Φυσικά, το κάθε φανάρι είναι μία εκκίνηση. Και τότε, μπορεί να έρθει ο πρώην ευτυχής ιδιοκτήτης stradale (άκου όνομα...) να μετρήσουμε σε καμμία στροφούλα, να δει πως στρίβει το Μ3. Να δει τί εστί αμάξωμα και τι σχεδιασμός ανάρτησης της bmw. Άν έχεις χέρια, διάβαινε...

p.s. η άλλη μάρκα που εκτιμώ αφάνταστα, είναι η porsche. Είναι κορυφή, αλλά φτιάχνει μόνο sport αυτοκίνητα. Και άν είχα πολλά χρήμματα, θα αγόραζα και ένα SL 55 AMG, το λατρεύω.

m_power_lunatic
19-09-04, 11:43
Ποσο κολλημενος ειμαι ε???Απο τοτε που με θυμαμαι ρε παιδια μονο με τα BMW ασχολουμαι,σοβαρα...ο πατερας μου με κολλησε απο πολυ μικρο βλεπε Ε21..και η τρελα δεν εχει τελειωμο...καβαλησα και ειχα πολυ καλα αυτοκινητα της γενιας μου αλλα δεν μπορω να συγκρινω τα BMW με ΤΙΠΟΤΑ!Βλεπω FERRARI και δεν τα ζηλευω καν,ειλικρινα το λεω!!!Η τρελα εχει παει σε τρελα επιπεδα και πολλα ονειρα εχουν γινει πραγματικοτητα οπως ταξιδι στο Μοναχο στα κεντρικα αλλα και σε meetings σε Γερμανια και Αγγλια διαφορων clubs.Κατι που με εχει πορωσει τα τελευταια χρονια ειναι οι μινιατουρες σε διαφορες κλιμακες μονο απο BMW καθως και οτι βρισκω κατα καιρους που αφορα την αγαπημενη μου εταιρεια.Να αναφερω εδω οτι ακομα και το θεμα που επελεξα για την χρηματοοικονομικη μου αναλυση στο πανεπιστημιο μαντεψτε τι ηταν????Εξαλλου οσοι παρακολουθειτε απο κοντα τις εξελιξεις της ΒΜW και οχι μονο τα μοντελα της δηλαδη τα τελικα προιοντα της θα ξερετε οτι ειναι αξια θαυμασμου και σε πολλα αλλα θεματα οπως διοικησης,τεχνολογιας νεων υλικων,financial planning κτλ.Με αλλα λογια εχω παρα πολλους λογους να λατρευω αυτη την εταιρεια...εξαλλου ειναι μια εταιρεια με ανθρωπους με παθος για αυτο που κανουνε....///ΜΕ προορισμο ανθρωπους με παθος!!!I AM PASSIONATE ABOUT BMW...R U????? P.S:θα εγραφα και αλλα για την τρελα μου αλλα θα με παρετε στο ψηλο οποτε αυτα τα λιγα αρκουν νομιζω!

ks50:50
19-09-04, 14:11
Παιδιά οι μπέμπες είναι τρέλα.Τα Μ τα πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα και η πίσω κίνηση ότι καλύτερο.Θα έπρεπε να βλέπατε τα μούτρα τύπου με vts φτιαγμένο που ψαχνόταν σε φανάρι όταν με είδε να κάνω αναστροφή με το πλάι.Το ίδιο κοίταζε και η κοπελιά δίπλα του. Που να τα κάνει αυτά ο Καραμήτρος.

Ray
19-09-04, 18:36
Παιδιά οι μπέμπες είναι τρέλα.Τα Μ τα πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα και η πίσω κίνηση ότι καλύτερο.Θα έπρεπε να βλέπατε τα μούτρα τύπου με vts φτιαγμένο που ψαχνόταν σε φανάρι όταν με είδε να κάνω αναστροφή με το πλάι.Το ίδιο κοίταζε και η κοπελιά δίπλα του. Που να τα κάνει αυτά ο Καραμήτρος.
Μου θύμισες τις εποχές που με το φτιαγμένο μου VTS έκανα χρήση χειροφρένου! Δόξα το Θεό έβαλα μυαλό και τώρα παίζω με το δεξί πεντάλ;)

Fanatic
20-09-04, 10:26
Αlexk και m-powerlunatic ευγε!!!!Το thread αυτο σας ανηκει!!!!! ;)

alexk
25-09-04, 07:15
Θα έπρεπε να βλέπατε τα μούτρα τύπου με vts φτιαγμένο που ψαχνόταν σε φανάρι όταν με είδε να κάνω αναστροφή με το πλάι.Το ίδιο κοίταζε και η κοπελιά δίπλα του.
Που να έβλεπες την έκφραση ενός οδηγού με punto gt τουμπανέϊρο, να με βλέπει με 740i Ε32, να στρίβω με το πλάι (πολύ με το πλάι μιλάμε) σε διασταύρωση.

Α, το βαρκάκι μου (θερμικό) που έχω τώρα, το έχω βάψει σε χρώμματα williams και έχει γράμματα πάνω (BMW Power). Αυτό το κτήνος που φτιάχνω τώρα, θα είναι μαύρο (λόγω άβαφου ανθρακονήματος), και θα του βάλω καρώ σημαία BMW Motorsport.

Octane
25-09-04, 11:47
Μπορώ άνετα να πω, ότι η οδήγηση ενός bmw σειράς M, είναι καλύτερο και από το sex (δεν το συζητώ καν, και άν κάποιος διαφωνεί, να οδηγήσει Μ3 και τα ξαναλέμε).

Εχω οδηγησει Μ3 Ε46 + δεν ξεκολλαγα!!Ειμαι πορωμενος με τ'αυτοκινητα (τουλαχιστον ετσι λενε οσοι με ξερουν) (πολλοι με αποκαλουν "τρελο" , με το οποιο δε συμφωνω αλλα μαλλον ειναι εκεινοι που δε με ξερουν καλα!!)
Τελεια η Μ3 αλλα απ'οτι φαινεται εχουμε ΠΟΛΥ (αφου δεν το συζητας καν!!) διαφορετικες εμπειριες ως προς τη δευτερη αγγλικη λεξη της παραπανω σου προτασης!! :p :cool:
Stradale δεν εχω οδηγησει ακομα!!Μολις το κανω ομως θα τα συγκρινω!!(οχι με τη Μ3!! ;) )
Υ.Γ.Λες να το κανω ... ταυτοχρονα για πιο εγκυρα αποτελεσματα??? :eek:

idravlis
25-09-04, 13:51
opos poli sosta to etheses

Tha protimousa na paro ena 850csi na tou valo takounakia kilindrokefales sto 12kilindro kinitira tou ke elafrou kramatos pistonia, parea me tous katalilous ekedroforous.

BMW Power
25-09-04, 16:49
Α, το βαρκάκι μου (θερμικό) που έχω τώρα, το έχω βάψει σε χρώμματα williams και έχει γράμματα πάνω (BMW Power). Αυτό το κτήνος που φτιάχνω τώρα, θα είναι μαύρο (λόγω άβαφου ανθρακονήματος), και θα του βάλω καρώ σημαία BMW Motorsport.

Σε ευχαριστώ που χρησιμοποιείς το nick name μου τι σου χρωστάω??? :D

Στο καινούριο δεν θα με προτιμήσεις??? :confused: ;)

M535 E28
25-09-04, 21:52
Το ζήτημα παίδες δεν είναι αν υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα από τις μπέμπες.
Οταν αγαπάς πχ μια κοπέλα δεν έχεις μάτια γι'άλλες κι ας είναι θεωρητικά καλύτερες κι ίσως ομορφότερες.
Σε τέτοιο επίπεδο είναι τα αισθήματά μου για αυτά τα ποιήματα της αυτοκίνησης.Ξέρω ότι πάντα θα οδηγώ bmw γιατί πολύ απλά δεν θέλω να οδηγώ τίποτα άλλο.Πολλοί μου λένε ''αν σου χάριζαν μια φεράρι δεν θα την έπαιρνες;''.Η πάγια απάντησή μου είναι ότι, ναι, θα την έπαιρνα και θα την πούλαγα για να πάρω bmw.Φυσικά σέβομαι όλα τα αξιόλογα αμάξια, αλλά δεν με εντυπωσιάζουν.Σήμερα ήταν παρκαρισμένα δίπλα δίπλα ενα subaru sti και ένα bmw e28.Φυσικά πλησίασα και κοιτούσα τη μπέμπα ;)
Με λίγα λόγια νιώθω ότι είναι η πιο γλυκιά αρρώστια που έχω...κι ευτυχώς για εμένα είναι ανίατη :D

DRIFTER
25-09-04, 23:24
Το ζήτημα παίδες δεν είναι αν υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα από τις μπέμπες.
Οταν αγαπάς πχ μια κοπέλα δεν έχεις μάτια γι'άλλες κι ας είναι θεωρητικά καλύτερες κι ίσως ομορφότερες.
Σε τέτοιο επίπεδο είναι τα αισθήματά μου για αυτά τα ποιήματα της αυτοκίνησης.Ξέρω ότι πάντα θα οδηγώ bmw γιατί πολύ απλά δεν θέλω να οδηγώ τίποτα άλλο.Πολλοί μου λένε ''αν σου χάριζαν μια φεράρι δεν θα την έπαιρνες;''.Η πάγια απάντησή μου είναι ότι, ναι, θα την έπαιρνα και θα την πούλαγα για να πάρω bmw.Φυσικά σέβομαι όλα τα αξιόλογα αμάξια, αλλά δεν με εντυπωσιάζουν.Σήμερα ήταν παρκαρισμένα δίπλα δίπλα ενα subaru sti και ένα bmw e28.Φυσικά πλησίασα και κοιτούσα τη μπέμπα ;)
Με λίγα λόγια νιώθω ότι είναι η πιο γλυκιά αρρώστια που έχω...κι ευτυχώς για εμένα είναι ανίατη :D


Kαι εγώ μαζί σου...... :o

alexk
26-09-04, 06:32
Σε ευχαριστώ που χρησιμοποιείς το nick name μου τι σου χρωστάω??? :D

Στο καινούριο δεν θα με προτιμήσεις??? :confused: ;)

Προβάλω αυτό(ν) το(ν) BMW Power.
Είπαμε, θα σε απαλλάξω για μερικές μέρες από αυτό το 'βάσανο' που λέγεται 330i με steptronic
Φυσικά και το καινούργιο βαρκάκι θα έχει αυτοκόλλητα BMW Power... Αλλιώς δεν πάει....

BMW Power
28-09-04, 13:29
Είπαμε, θα σε απαλλάξω για μερικές μέρες από αυτό το 'βάσανο' που λέγεται 330i με steptronic



Δηλαδή βρήκες κάποιον να ενδιαφέρεται για την αγορά του και το θέλει για ένα μικρό test drive 10 ημερών? :D :D

alexk
28-09-04, 17:10
Θέλεις να το πουλήσεις???

DoctorAbo
28-09-04, 17:34
Ωραίο το θέμα περί κολλήματος στις BMW. Εγώ αδέλφια, ξεκίνησα με τη μάρκα αυτή το 1992. Πριν είχα Alfa Romeo και είχα μύρια όσα προβλήματα με την τεχνική τους υποστήριξη εκείνου του καιρού (1989 - 1992). Μέχρι τότε κοίταγα τις 3 άρες που ήταν τετράγωνες ακόμα και αισθητικά δε μου αρέσανε. Μόλις όμως εμφανίστηκαν τα πρώτα Ε 36 σε περιοδικά ακόμα κάτι έπαθα. Μου άρεσε πάρα πολύ.΄Την έβρισκα αισθητικά άρτια κατασκευή που θύμιζε Ιταλία και όχι Γερμανία. Μόλις είχε ξεφύγει από το μπαρόκ Γερμανικό design. Πήρα λοιπόν την Ε 36 316i . Το πως κυλούσε στο δρόμο, το πως σου έλεγε...... άσε αφεντικό θα σε πάω εγώ στην Αλεξανδρούπολη κλπ κλπ ήταν κάτι πολύ ξεχωριστό. Στην πενταετία την έκανα 318 is και πέραν όλων των άλλων πήγαινε και γρήγορα για τα μέτρα της εποχής. Το 98 που ήτανε να αλάξω αυτοκίμητο πάλι δοκίμασα την C class και μου φάνηκε μπορούχα. Δοκίομασα την Ε class και μου φάνηκε βαπόρι. Δοκίμασα την Ε 39 και την αγόρσασα διότι΄΄ηταν μεν βαπόρι, αλλά σε σχέση με την Ε class ληταν τσαχπίνικο βαπόρι. Δε πήγαινε βέβαια όσο γρήγορα ήθελα αλλά είχε το BMW air de famille" που θα έλεγε και η μαμά μου :p . Πέρασαν 5 χρόνιακαι με αυτήν και ήθελα κάτι "πολύύύύ γρήγορο. Ε, πλέον τα πράγματα ήταν μονόδρομος. Δεν υπήρχε ούτε άλλος ανταγωνιστής στα λεφτά της, ούτε και κανένα αρνητικό σχόλιο στον Ελληνικό ή παγκόσμιο τύπο. Μόνο διθύραμβοι. Την πήρα λοιπόν και επιβεβαίωσα ότι διαθέτει DNA και από την Ε 36 και την Ε 39 και γενικά, είναι ένα πυροβόλο όπλο που με κλειστά μάτιοα να σε βάλουν μέσα κάθεσε και λες.... BMW. Το μαγαζί αυτό λοιπόν έχει κάτι που σε κρατάει κοντά του. Δε σ'αφήνει να φύγεις. Αυτά που έγραψα αφορούν στο δικό μου κόλλημα. Αντε να βγει η Μ4 να κολήσω βαθύτερα και καλύτερα.

Panoz
29-09-04, 16:24
Ωραίο θέμα πράγματι....προσωπικά έχω ένα κόλλημα με BMW αλλά οχι σε σημείο να μην κοιτάω άλλα αυτοκίνητα....υπάρχουν πολλά και καλά...έαν μου έλεγαν να διαλέξω ένα αυτοκίνητο τώρα, θα διάλεγα το 911 Turbo...ολλά επειδή κωλύομαι λίγο οικονομικά :p θα περιμένω και θα ονειρεύομαι την M6 CSL...... :eek:

Fanatic
29-09-04, 17:46
Ωραίο θέμα πράγματι....προσωπικά έχω ένα κόλλημα με BMW αλλά οχι σε σημείο να μην κοιτάω άλλα αυτοκίνητα....υπάρχουν πολλά και καλά...έαν μου έλεγαν να διαλέξω ένα αυτοκίνητο τώρα, θα διάλεγα το 911 Turbo...ολλά επειδή κωλύομαι λίγο οικονομικά :p θα περιμένω και θα ονειρεύομαι την M6 CSL...... :eek:


Tραγικη ειρωνια ενας ευτυχης κατοχος Μ3 Ε46 να μιλαει για τα οικονομικα του!χεχε :p

Panoz
01-10-04, 09:02
Tραγικη ειρωνια ενας ευτυχης κατοχος Μ3 Ε46 να μιλαει για τα οικονομικα του!χεχε :p

Ας είναι καλά ο επαναπατρισμός, αλλίώς θα είχα Μ3 matchbox :p

m_power_lunatic
02-10-04, 09:16
Απιστευτο σχολιο Μ3Ε46,λυθηκα στο γελιο,ωραιος και ειληκρινης!!!

Panoz
04-10-04, 09:34
Απιστευτο σχολιο Μ3Ε46,λυθηκα στο γελιο,ωραιος και ειληκρινης!!!

:o Η ειλικρίνια είναι αυτή που σε βοηθάει να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια....μερικές φορές είναι σκληρ'η αλλά τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!