PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος


tacos
02-09-14, 13:17
Εαν βαλω συναγερμο εκτος BMW υπαρχει θεμα με την εγγυηση?Στην ΒΜW ζητανε ενα μηνιατικο(μαζι με τις κρατησεις).-

rapid_fast
02-09-14, 14:09
Εαν βαλω συναγερμο εκτος BMW υπαρχει θεμα με την εγγυηση?Στην ΒΜW ζητανε ενα μηνιατικο(μαζι με τις κρατησεις).-

Ερώτηση κρίσεως είναι αυτή??
Εγώ έχω συναγερμό και έχει κοπεί η κεντρική πλεξούδα του οχήματος με 28-30 καλώδια επάνω της.. Και είναι και μοντέλο με καν μπας..
Ούτε κουβέντα για εγγύηση οχήματος.. Αναμφισβήτητα..

tacos
02-09-14, 20:42
Οποτε παραμενω χωρις συναγερμο, γιατι εχω ακομη εγγυηση πανω απο ενα χρονο.Πληροφοριακα για εργοστασιακο συναγερμο και υποχρεωτικη αλλαγη του εσω.καθρεπτη μου ειπαν 1500Ε.Ευχαριστω παντως.-

MZ3
02-09-14, 21:01
Βρες τα ανταλακτικα του συνεγερμου απο το εβαυ βαλετα πανω παρε και μεταχειρισμενο καθρεπτη για συνεγερμο βρες και ενα retrofit info για το πως θα τα βαλεις πανω και πηγεναι μετα για μια κοδικοποιηση στην bmw
Οπως στο λεω δυσκολο να υπερβεις το 1/4 απο αυτα που σου ειπανε

gearboxer
02-09-14, 23:55
Οποτε παραμενω χωρις συναγερμο, γιατι εχω ακομη εγγυηση πανω απο ενα χρονο.Πληροφοριακα για εργοστασιακο συναγερμο και υποχρεωτικη αλλαγη του εσω.καθρεπτη μου ειπαν 1500Ε.Ευχαριστω παντως.-

Με 1500ε πληρώνεις έναν τύπο να κοιμάται κάθε βράδυ στο αμάξι για να μην στο κλέψουν μέχρι να λήξει η εγγύηση....

BMW Power
03-09-14, 09:37
Με 1500ε πληρώνεις έναν τύπο να κοιμάται κάθε βράδυ στο αμάξι για να μην στο κλέψουν μέχρι να λήξει η εγγύηση....

:bowdown::bowdown::bowdown:

ΘΕΟΣ!!!!

tacos
03-09-14, 09:51
Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να δαθεσω για συναγερμο πανω απο 350Ε.Εξ αλλου ειναι ασφαλισμενο για ολικη και μερικη κλοπη.-

BMW_330i
03-09-14, 19:55
Οποτε παραμενω χωρις συναγερμο, γιατι εχω ακομη εγγυηση πανω απο ενα χρονο.Πληροφοριακα για εργοστασιακο συναγερμο και υποχρεωτικη αλλαγη του εσω.καθρεπτη μου ειπαν 1500Ε.Ευχαριστω παντως.-

οπως τα λες τα ιδια μου ειπαν και μενα για εργοστασιακο συναγερμο και λεω ευχαριστω δεν θα παρω.περιμενε να τελειωσει η εγγυηση και μετα εχει πολλους και καλυτερους συναγερμους που δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο τον εργοστασιακο και με πολυ πιο λιγα ευρω

tacos
04-09-14, 06:08
οπως τα λες τα ιδια μου ειπαν και μενα για εργοστασιακο συναγερμο και λεω ευχαριστω δεν θα παρω.περιμενε να τελειωσει η εγγυηση και μετα εχει πολλους και καλυτερους συναγερμους που δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο τον εργοστασιακο και με πολυ πιο λιγα ευρω

Αυτο σκοπευω να κανω.-

bmwpapch
10-11-14, 18:43
Αυτο σκοπευω να κανω.-

να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος εναν καλο εγκαταστατη στα δυτικα και τι θα προτεινατε για after market συναγερμο για ε46 cabrιο
Εχω διαβασει ολες τις σχετικες αναρτησεις στην ιστιοσελιδα αλλα θα ηθελα πιο συγκεκριμενες πληροφοριες γιατι εχω μπερδευτει

Fanis
11-11-14, 08:14
Εαν είστε ΟΚ με το να πετσοκόψει ο κάθε ηλεκτρολόγος την κεντρική πλεξούδα του αυτοκινήτου σας, τότε ΟΚ. Προσωπικά συναγερμό πάντα εργοστασιακό (κατά την παραγγελία, δεν ξεπερνάει τα €400), αλλιώς δεν βάζω καθόλου.

BMW Power
11-11-14, 08:17
Συμφωνω απόλυτα. Υπάρχει και το retrofit βέβαια αλλά κοστίζει πολύ.

bmwpapch
11-11-14, 08:32
δηλ.στο εξουσιοδοτημενο παραγγελια απο εδω η υπαρχει περιπτωση απο ebay?
kοστος αγορας?κοστος τοποθετησης? ξερουμε?
Ευχαριστω για το ενδιαφερον

InsaneDriver
11-11-14, 13:15
Ρε παιδιά...μισό...όλα είναι canbus πια.

Όλα περνάνε από ένα καλώδιο που λέει ο λόγος. Ποιο πετσόκομμα;

Πήγαινε παλικάρι και βάλε ένα συναγερμό επώνυμο 300-400 ευρώ (ο οποίος δουλεύει πολύ καλύτερα από τον εργοστασιακό)...3-4 καλώδια(μαζί με ρεύμα-γείωση) είναι η όλη ιστορία.
Αστεία δουλειά.

Εγώ έχω βάλει σε 2 αμάξια gemini και είμαι ικανοποιημένος. Τον έναν σε ηχοκίνηση χαλανδρίου και τον άλλο σε ηχοκίνηση ηλιούπολης.

LefterisK
11-11-14, 16:10
σωστα. εδω πετσοκοβει το αμαξι το καθε μαστορι σε καθε "σερβις" εαν δεν εισαι απο πανω του, στον ηλεκτρολογο που θα τοποθετησει τον συναγερμο ειναι το ζητημα; δεν ειπαμε να παει καποιος σε στραβαδι κιολας...
δεν ειμαστε '80 που δεν δουλευε κανενας αφτερ-μαρκετ συναγερμος. οι επωνυμοι του εμποριου κανουν "θαυματα" .

bmwpapch
11-11-14, 18:07
Eιδα CLIFORD Hχοκινηση κατι ειδικο για cabrio?

rapid_fast
11-11-14, 18:44
Ρε παιδιά...μισό...όλα είναι canbus πια.

Όλα περνάνε από ένα καλώδιο που λέει ο λόγος. Ποιο πετσόκομμα;

Πήγαινε παλικάρι και βάλε ένα συναγερμό επώνυμο 300-400 ευρώ (ο οποίος δουλεύει πολύ καλύτερα από τον εργοστασιακό)...3-4 καλώδια(μαζί με ρεύμα-γείωση) είναι η όλη ιστορία.
Αστεία δουλειά.

Εγώ έχω βάλει σε 2 αμάξια gemini και είμαι ικανοποιημένος. Τον έναν σε ηχοκίνηση χαλανδρίου και τον άλλο σε ηχοκίνηση ηλιούπολης.

Δύο καλώδια απο την κεντρική πλεξούδα των 38-40 καλωδίων κόβεις..
Τσιμπάς και ρεύμα απο την εργαλειοθήκη..
Δε νομίζω οτι πετσοκόβεις όπως παλιά..
Απλά χάνεις την εγγύηση...

InsaneDriver
11-11-14, 20:44
Δεν υπάρχει αντιπροσωπεία που θα σου πει κάτι για την εγγύηση. Εκτίμησή μου...

peter79
12-11-14, 09:55
οι ίδιες οι αντιπροσωπείες τοποθετούν aftermarket ειδικά τη μάρκα ΜΕΤΑ η οποία είναι και καλή μάλιστα, οπότε για ποιά εγγύηση μιλάμε οτι κόβουν?

καμία εγγύηση δεν χαλάει...

LefterisK
12-11-14, 11:01
η ΜΕΤΑ οντως χρησιμοποιειται απο πολλες αντιπροσωπιες διαφορετικων εταιρειων. και εχει αρκετα καλα προϊοντα. την ειχαμε βαλει σε 1 ρενω 19, 1 μεγκαν Ι, 2 μεγκαν ΙΙ κ ενα γκραντε πουντο.
παντως, η νοοτροπια της εγγυησης υπαρχει -δυστυχως- κ αν γινει το οτιδηποτε σου πετανε στα μουτρα οτι αλλο να στο τοποθετησει ο ειδικευμενος μας τεχνικος μεσα στην αντιπροσωπεια μας που ξερει το αμαξι κλπ κλπ και αλλο ο ηλεκτρολογος της γειτονιας..δεν την συμμεριζομαι απλα λεω τι σου σερβιρουν να φας, οπως και τις κακες βενζινες που φταινε για την κακη καυση των αμεσων, λες κ εξω με τις καλες βενζινες δεν εχουν τετοια ζητηματα.

παντως, αν κ οφτοπικ, το δικο μου το νιωθω κομμενο αποταν γυρισα πισω κ ηταν με τα κρυα του φλεβαρη...δεν μιλαω για αυγουστο μηνα

InsaneDriver
12-11-14, 11:32
Εγώ δεν έχω ακούσει περίπτωση που κάποιος έχασε εγγύηση από συναγερμό.
Εκτός αν ήταν Ο άσχετος και έκανε ζημιά κατά την τοποθέτηση.
Πράγμα δύσκολο πια αφού μιλάμε για 2-3 καλώδια...

Ο Σπανός ΜΕΤΑ βάζει από όσο ξέρω.

Αυτή η μανία με τα εργοστασιακά και ότι είναι τα καλύτερα κτλπ δεν την καταλαβαίνω.
Υ.Γ: Λοιπόν...συναγερμό ΜΟΝΟ εργοστασιακό ή schnitzer ή hartge και μετά ο θάνατος... αν έβγαζαν συναγερμό η schnitzer και hartge κάποιοι θα δίνανε 2-3 χιλιάρικα για να βάλουν αυτόν και όχι κάποιον επώνυμο gemini, cobra, clifford κτλπ. Αστειάκι... :P

LefterisK
12-11-14, 15:14
χαρη απο αντιπροσωπο μπορεις να ακουσεις οτι θες, ειδικα αν ειναι κ ασοβαρος...
ενδεικτικα να αναφερω οτι μικρος, σε ενα 307 που ειχα βαλει οργανακια κολωνας κλπ εκατσα μια μερα και μ@λ@κιζομουν με τα φωτα με αποτελεσμα να καψω την ασφαλεια τους.
το manual εγραφε ξεκαθαρα οτι η "ΧΧ" ασφαλεια ειναι για την εμπρος αριστερα μικρη σκαλα, για το πισω αριστερο φαναρι κ για τον φωτισμο μερικων διακοπτων στην κεντρικη κονσολα (κλειδωμα αλαρμ κλπ). επειδη ηξερα τον αντιπροσωπο της πεζω εδω της γειτονιας (νοτια προαστεια) απευθυνθηκα σε αυτον οπου στον οποιο ο μαγκας κοντος μουστακαλης μηχανικος (κ οχι ηλεκτρολογος) με τα χερια κυριολεκτικα στις τσεπες, κ αφου του εξηγησα τι ειχα κανει, μου σερβιρε στην μαπα οτι εκαψα εγκεφαλο μαζι με ολη τη γραμμη του καν-μπας με κοστος ανω του χιλιαρικου. εγω επεμενα να ελεγξει τις ασφαλειες γτ ειχα διαβασει στο μανιουλ του αμαξιου οτι παιζει να ειναι η "ΧΧ" ασφαλεια -τοτε δεν ασχολιομουν κ δεν εβαζα οχι απλα χερι αλλα ουτε νυχι στο αμαξι φοβουμενος μηπως χαλασω κατι- κ αυτος χτυπιοταν οτι φταιει η εγκατασταση του ασχετου ηλεκτρολογου που πηγα για τα οργανακια και που δεν απευθυνθηκα σε αυτους και καλα να παθω τωρα (ετσι ειχε πει) κ να τα σκασω χοντρα για να μην επεκταθει η ζημια κ καουν κι αλλες γραμμες στο αμαξι μου...
εννοειται οτι σηκωθηκα κ εφυγα κ δεν ξαναπατησα εκει κ οποτε τον βλεπω (γτ ειναι κοντα στο σπιτι μου το συνεργειο της αντιπροσωπιας) καθομαι κ γελαω (κ κλαιω με τους δυστυχους πελατες που καθονται κ πληρωνουν για ανυπαρκτες βλαβες τρελα ποσα) .
μετα απο 2 μερες κατεβηκα παλι πατρα στον εγκαταστατη κ μου αλλαξε την καμμενη ασφαλεια σε δευτερολεπτα μιας κ του ειχα πει ποια μπορει να ειναι...

Fanis
13-11-14, 07:49
Αυτή η μανία με τα εργοστασιακά και ότι είναι τα καλύτερα κτλπ δεν την καταλαβαίνω.
Όπως νοιώθει άντε ο καθένας...εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτό, εγώ δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που προσπαθούν να γλυτώσουν €300 σε ένα αυτοκίνητο των €50.000. Μετά βέβαια εαν πάθει κάτι φταίει η BMW που δεν φτιάχνει καλά αυτοκίνητα....

InsaneDriver
13-11-14, 12:15
Όπως νοιώθει άντε ο καθένας...εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτό, εγώ δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που προσπαθούν να γλυτώσουν €300 σε ένα αυτοκίνητο των €50.000. Μετά βέβαια εαν πάθει κάτι φταίει η BMW που δεν φτιάχνει καλά αυτοκίνητα....

Μπορεί κάποιος να μην έχει τις γνώσεις ή πάνω στον ενθουσιασμό του να ξέχασε να βάλει τον εργοστασιακό...
Μπορεί να το πήρε μεταχειρισμένο και να μην είχε...
Προφανώς αν πάρεις καινούργιο αμάξι χίλιες φορές να βάλεις τον εργοστασιακό που στην παραγγελία δεν κοστίζει πολύ.

Μετά όμως πρέπει να έχουμε πρακτικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις και όχι να είμαστε δογματικοί.

Υ.Γ: Δεν ξέρω κάποιον να έπαθε κάτι από συναγερμό που τον εγκατέστησε σε μαγαζί που να ξέρει τη δουλειά.
Υ.Γ: Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο στον Σπανό που να σου έχει εμπιστοσύνη και να σου μιλήσει ειλικρινα και να σου πει για τους μαμά συναγερμούς της Bmw και πόσο της πλάκας είναι σε σχέση με έναν gemini πχ των 300 euro. Είχα την συζήτηση πριν χρόνια για e46-e60.

peter79
13-11-14, 13:37
Μπορεί κάποιος να μην έχει τις γνώσεις ή πάνω στον ενθουσιασμό του να ξέχασε να βάλει τον εργοστασιακό...
Μπορεί να το πήρε μεταχειρισμένο και να μην είχε...
Προφανώς αν πάρεις καινούργιο αμάξι χίλιες φορές να βάλεις τον εργοστασιακό που στην παραγγελία δεν κοστίζει πολύ.

Μετά όμως πρέπει να έχουμε πρακτικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις και όχι να είμαστε δογματικοί.

Υ.Γ: Δεν ξέρω κάποιον να έπαθε κάτι από συναγερμό που τον εγκατέστησε σε μαγαζί που να ξέρει τη δουλειά.
Υ.Γ: Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο στον Σπανό που να σου έχει εμπιστοσύνη και να σου μιλήσει ειλικρινα και να σου πει για τους μαμά συναγερμούς της Bmw και πόσο της πλάκας είναι σε σχέση με έναν gemini πχ των 300 euro. Είχα την συζήτηση πριν χρόνια για e46-e60.

πολύ σωστά...

Σε Mercedes φίλου με εργοστασικό συναγερμό σπάσανε το μικρό πίσω τζάμι της πίσω πόρτας και αυτός χτήπησε μόνο οταν πλέον άνοιξαν τη πόρτα. Φυσικά τα πράγματα απο μέσα έκαναν φτερά... Γενικα οι εργοστασιακοί συνεργμοί θεωρώ οτι είναι πολύ basic και με περιορισμένες δυνατότητες.

απο την άλλη πλευρά καλό είναι να μην τοποθετούμε και ρυθμίζουμε εναν aftermarket συναγερμό να χτυπάει με το παραμικρό γιατί αυτό τον καθιστά ενοχλητικό προς τους συμπολίτες μας αλλά και αναξιόπιστο προς εμάς επίσης μιας και δεν θα γνωρίζουμε αν χτύπησε απο σοβαρό λόγο ή μη...

LefterisK
13-11-14, 14:12
ακριβως, οπως αναφερουν παραπανω οι "συμφορουμιτες" ειναι..κι εγω το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο χωρις συναγερμο κ δεν ηθελα τον βασικο μανισιο αλλα εναν με τηλεειδοποιηση με αποτελεσμα να καταληξω σε καλο αφτερ-μαρκετ προϊον...κι αν γινει κατι με την μπιμμερ μου τωρα μετα απο 4χρονια που ειναι πανω ο αφτερ μαρκετ συναγερμος πανω στο αμαξι θα ξερω οτι δεν φταιει ο εγκαταστατης..σε εξουσιοδοτημενο δεν παταω ετσι κι αλλιως κι οτι μπορω το προσπαθω μονος μου (ειτε με τη βοηθεια φιλων απο εδω μεσα)
ο καθενας πραττει οπως ο ιδιος εκτιμαει καλυτερα

tacos
13-11-14, 17:35
Καλως-κακως δεν εχει καποιος συναγερμο απο την παραλαβη η λυση ειναι να μην βαλει ποτε η με την βοηθεια οσων ξερουν η εχουν βαλει να βρει ενα αξιοπιστο εγκαταστατη και ενα καλο συναγερμο και να τον τοποθετησει?Εγω συντομα θα βαλω και θελω τη βοηθεια σας για συναγερμο κατ αρχας με κοστος περι τα 300 Ε.Για Χ1 MY 2013

MZ3
13-11-14, 19:42
εμενα μου αρεσουν οι εργοστασιακοι γιατι δεν εχουν εξτρα μπιχλιμπιδια και μπενουν και σχετικα ευκολα σε ενα ε 46 ας πουμε


υπαρχει περιπτοση after market (καλός) συναγερμος να κλειδωνει και να ξεκλειδωνει απο το μαμα
κλειδακι της bmw ?
να περνει εντολη απο το can bus δηλαδη η απο καπου αλλου τελος παντον
αυτο θα ηταν μια καλη λυση

tacos
13-11-14, 20:30
Πολλοι συναγερμοι can bus χρησιμοποιουν το μαμα τηλ/ριο.

InsaneDriver
14-11-14, 10:49
εμενα μου αρεσουν οι εργοστασιακοι γιατι δεν εχουν εξτρα μπιχλιμπιδια και μπενουν και σχετικα ευκολα σε ενα ε 46 ας πουμε


υπαρχει περιπτοση after market (καλός) συναγερμος να κλειδωνει και να ξεκλειδωνει απο το μαμα
κλειδακι της bmw ?
να περνει εντολη απο το can bus δηλαδη η απο καπου αλλου τελος παντον
αυτο θα ηταν μια καλη λυση

Όλοι οι συναγερμοί canbus χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια το μαμά τηλεχειριστήριο...
Εκτός αν είναι αμφίδρομος όπου έχεις έξτρα τηλεχειριστήριο για τις διάφορες λειτουργείες.

tacos
18-11-14, 18:35
Εγώ δεν έχω ακούσει περίπτωση που κάποιος έχασε εγγύηση από συναγερμό.
Εκτός αν ήταν Ο άσχετος και έκανε ζημιά κατά την τοποθέτηση.
Πράγμα δύσκολο πια αφού μιλάμε για 2-3 καλώδια...

Ο Σπανός ΜΕΤΑ βάζει από όσο ξέρω.

Αυτή η μανία με τα εργοστασιακά και ότι είναι τα καλύτερα κτλπ δεν την καταλαβαίνω.
Υ.Γ: Λοιπόν...συναγερμό ΜΟΝΟ εργοστασιακό ή schnitzer ή hartge και μετά ο θάνατος... αν έβγαζαν συναγερμό η schnitzer και hartge κάποιοι θα δίνανε 2-3 χιλιάρικα για να βάλουν αυτόν και όχι κάποιον επώνυμο gemini, cobra, clifford κτλπ. Αστειάκι... :P

Ρωτησα στο Σπανο για aftermarket συναγερμο,μου ειπαν οτι βαζουν τους MED Made in italy.Με κοστος 300Ε με την τοποθετηση.Δεν υπαρχει θεμα εγγυσης εφοσον ..κλπ.Ξερετε κατι για την MED?.-

peter79
18-11-14, 19:53
Ρωτησα στο Σπανο για aftermarket συναγερμο,μου ειπαν οτι βαζουν τους MED Made in italy.Με κοστος 300Ε με την τοποθετηση.Δεν υπαρχει θεμα εγγυσης εφοσον ..κλπ.Ξερετε κατι για την MED?.-

σε προηγούμενο ποστ μου έγραψα οτι βάζει ΜΕΤΑ, λάθος, μπερδεύτικα... :bricks1: στο δικό μου MED μου είχαν βάλει και ΄΄ηταν μια χαρά...

μάλιστα με φίλο που έχω που βάζει συναγερμούς μου είπε οτι είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ συναγερμοί και χωρίς προβλήματα

tacos
19-11-14, 18:00
Σημερα ρωτησα στον Κορφιατη,μου ειπαν οτι βαζουν τους Meta made in Germany με κοστος 350Ε τοποθετημενο και ισοβια εγγυηση.Απο οτι καταλαβα οι εξουσιοδοτημενοι χρεωνουν 50-70Ε παραπανω.Αποδεκτο πιστευω και για οποιον ειναι στην εγγυηση λυση.-

giannis 116
19-11-14, 18:15
Σημερα ρωτησα στον Κορφιατη,μου ειπαν οτι βαζουν τους Meta made in Germany με κοστος 350Ε τοποθετημενο και ισοβια εγγυηση.Απο οτι καταλαβα οι εξουσιοδοτημενοι χρεωνουν 50-70Ε παραπανω.Αποδεκτο πιστευω και για οποιον ειναι στην εγγυηση λυση.-

Ο Κορφιατης δεν ειναι πλεον εξουσιοδοτημενος. Αν προσεξεις εχει κατεβασει τα logos BMW Mini. Οι τιμες ομως εξακολουθουν να ναι επισημου εξουσιοδοτημενου ε;..

tacos
19-11-14, 19:00
Παντως ο αυτοματος τηλεφωνητης αν θυμαμαι καλα μιλαει για εξουσιοδοτημενο.Θα ψαξω στο επισημo site.

Ειναι εξουσιοδοτημενος επισκευαστης,Λ.Κηφισου,οχι ομως και εμπορος.Ισως αναφερεσαι στο καταστημα Καλλιθεας.

LefterisK
20-11-14, 19:50
σωστα τα λεει ο γιαννης, αθηνα (αττικη δλδ) εχουν μεινει ως επισημοι εμποροι μονο σπανος κ σφακιανακης http://www.bmw.gr/gr/el/general/dealerlocator/content.html
και εδω οι επισκευαστες http://www.bmw.gr/gr/el/general/dealerlocator/service.html
(νοτια ηταν κι η αθενς καρς αλλα πλεον βγηκε απο το δικτυο πωλησεων οπως κι οι υπολοιποι).
επισης, αν κ δεν εχει πολυ σημασια, ο μετα ειναι ιταλικος και οχι γερμανικος οπως σου ειπαν απο τον κορφιατη! http://www.metasystem.gr/index.php/corsa-scorpios

tacos
21-11-14, 07:01
σωστα τα λεει ο γιαννης, αθηνα (αττικη δλδ) εχουν μεινει ως επισημοι εμποροι μονο σπανος κ σφακιανακης http://www.bmw.gr/gr/el/general/dealerlocator/content.html
και εδω οι επισκευαστες http://www.bmw.gr/gr/el/general/dealerlocator/service.html
(νοτια ηταν κι η αθενς καρς αλλα πλεον βγηκε απο το δικτυο πωλησεων οπως κι οι υπολοιποι).
επισης, αν κ δεν εχει πολυ σημασια, ο μετα ειναι ιταλικος και οχι γερμανικος οπως σου ειπαν απο τον κορφιατη! http://www.metasystem.gr/index.php/corsa-scorpios

Αυτο ακριβως ενοουσα,ειναι μονο εξουσιοδοτημενος επισκευαστης.Για τον ΜΕΤΑ εχεις δικιο.