PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw x5 E70 4.8i


745power
08-10-14, 00:20
Καλησπέρα στο Forum,

Είμαι στο ψάξιμο για ενα Χ5 4.8ι και θα ήθελα την βοήθεια σας έχοντας καταλήξει σε 2 αυτοκίνητα.

Το ένα με περίπου 4/2008 80.000χλμ χωρίς Sport Pack, με 18' ζαντες μάυρο εξωτερικά, μπέζ εσωτερικό, Nav professional, tv, panoramic, κλπ.

Το 2ο είναι είναι με 115.000χλμ Space Grey με μάυρο εσωτερικό, ίδιο εξοπλισμό με το 1ο αλλά επιπλέον Sport Pack, Adaptive Drive, Head Up Display, 20' ζάντες, και πληρωμένα τέλη και καινούρια λάστιχα.

Η τιμή και για τα 2 είναι ίδια. Οπότε εσείς με δικά σας κριτήρια τι θα επιλέγατε?

PetrosD
08-10-14, 03:22
Εγώ θα επέλεγα το 2ο.

Fanis
08-10-14, 08:31
To 1o. To Sport Pack, ειδικά με τις 20αρες, για τα δικά μου γούστα είναι πολύ σκληρό και δεν συνάδει με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

BMW Power
08-10-14, 09:11
Καλημέρα Χρήστο,

Το Sport Pack (και λιγότερο το Adaptive Drive) είναι σημαντικό μόνο αν θέλεις να πηγαίνεις πραγματικά γρήγορα. Αν δεν είσαι κανίβαλος δεν θα σου κάνει διαφορά.

PS Φανταστικό μοτέρ.

stef
09-10-14, 23:15
Καταρχάς δες την κατάσταση και των 2
Μέσα έξω και φυσικά ενδελεχώς κινητήρας
Απο εκεί και μετά εξαρτάται το τι χρηση του κάνεις...

Αυτό είναι το sport πακέτο που κοιτάς?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5359324/

745power
10-10-14, 22:53
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Stef ναι αυτο είναι. Και εκεί βλέπω να καταλήγω.

stef
11-10-14, 08:29
Δειχνει ωραίο!
Ψάχτο και εφόσον είναι καλό, προχωράς
Εννοείται ότι θέλει αλλαγή τιμονιού η έστω αντικατάσταση δέρματος στεφάνης
Επίσης σχολαστική συντήρηση/καθαρισμός δερμάτινου σαλονιού

745power
12-10-14, 00:13
Stef, εννοείται οτι τα έχω δρομολογήσει ήδη αυτά μόλις το κλείσω.
Εδώ εχω πεί οτι θα βάλω τα φανάρια απο Facelift πίσω και μπροστά θα παραγκείλω της Dtec Angel Eyes για να μην έχω τα ψιλο κίτρινα που είχα και στο X6.

To μόνο που θα μου λείψει σίγουρα είναι τα Paddles στο τιμόνι.

stef
12-10-14, 01:51
Stef, εννοείται οτι τα έχω δρομολογήσει ήδη αυτά μόλις το κλείσω.
Εδώ εχω πεί οτι θα βάλω τα φανάρια απο Facelift πίσω και μπροστά θα παραγκείλω της Dtec Angel Eyes για να μην έχω τα ψιλο κίτρινα που είχα και στο X6.

To μόνο που θα μου λείψει σίγουρα είναι τα Paddles στο τιμόνι.

Μπαίνει τιμόνι με paddles!!!!

Θα ανοίξεις φανάρι να βάλεις after market angel eyes?

745power
12-10-14, 21:23
Μπαίνει???? Και η καλωδίωση? Τα angel eyes θα τα παραγγείλω απο Αμερική σε συγκεκριμένη εταιρεία. Θα σου στείλω το λινκ με πμ αν θες να το δεις. Δεν έχει κόψε βάλε, είναι plug n play στη θέση της λάμπας που παίρνει.
Αν όμως ξέρεις κάτι που θα πρέπει να με φοβίζει παρακαλώ πες το

Fanis
13-10-14, 10:09
Μπαίνει???? Και η καλωδίωση?
Μπαίνουν paddles μετά...το αναλαμβάνει γνωστό εξειδικευμένο στην Καλλιθέα. Έχουν όμως αρκετά μεγάλο κόστος.

745power
13-10-14, 19:46
Σήμερα πήρα και τα αποτελέσματα του Status Report. Βγήκαν κάποια θεματάκια, το συζητάω ακόμα αλλά όχι στην τιμή που είχαμε συμφωνήσει πριν τον έλεγχο.

Να πω εδώ οτι στην αντιπροσωπεία που το πήγα, πράγματι οι τεχνικοί ψάξαν μέχρι και το τελευταίο κουμπί.
Και να καταλήξω οτι τελικά ποτέ μεταχειρισμένο χωρίς λεπτομερή έλεγχο.

stef
13-10-14, 20:39
Να πω εδώ οτι στην αντιπροσωπεία που το πήγα, πράγματι οι τεχνικοί ψάξαν μέχρι και το τελευταίο κουμπί.
Και να καταλήξω οτι τελικά ποτέ μεταχειρισμένο χωρίς λεπτομερή έλεγχο.

Εννοείται αυτό!
Πάντα έλεγχο όσο καλύτερο γίνεται!
Τι θέματα έβγαλε αν φυσικά επιτρέπεται; Θες να μας πεις;

stef
13-10-14, 20:41
Μπαίνει???? Και η καλωδίωση? Τα angel eyes θα τα παραγγείλω απο Αμερική σε συγκεκριμένη εταιρεία. Θα σου στείλω το λινκ με πμ αν θες να το δεις. Δεν έχει κόψε βάλε, είναι plug n play στη θέση της λάμπας που παίρνει.
Αν όμως ξέρεις κάτι που θα πρέπει να με φοβίζει παρακαλώ πες το

Θέλει κωδικοποίηση!
Γενικότερα αν κάποιος γνωστός σου το χει δοκιμάσει, κάντο
Αλλιώς είναι πολύ πιθανό να έχεις θεματάκια

745power
13-10-14, 21:58
Δεν έχω πρόβλημα να αναφερθώ, καθώς έχω επίσημο χαρτί οπότε δεν ειναι απλά ο λόγος μου.

1ον Οταν σηκώσαμε το αμάξι ήταν πολύ βρώμικο απο κάτω και γεμάτο λάδι και βαλβολίνες. Μου είπαν για διαρροή στο κάρτερ πιθανον και οτι χάνει λίγο απο τα καπάκια των βαλβίδων.
2ον Χρειάζεται αντικατάσταση η αντλία ψυγείου, λάστιχα όπωσδήποτε γιατί είναι του 2010 τα 3 και 1 του 2012.
3ον Ο αφαλός της πόρτας οδηγού δεν λειτουργεί καθόλου, πράγμα που αν δεν φτιαχνεται χρειάζεται κομπλέ κλείδιά και immobilizer μου είπαν. Κοντα στα 700 Euro

Είχε και κάποια σφάλματα ο εγκέφαλος καταγεγραμένα που όμως οφείλονταν σε χαμηλή τάση μπαταρίας και όταν αυτή αλλάχθηκε δεν είχαν μηδενιστεί.

Dimzan
13-10-14, 23:16
μηπως να δεις και το αλλο και να του κανεις επισης εναν ελεγχο?

745power
13-10-14, 23:23
μηπως να δεις και το αλλο και να του κανεις επισης εναν ελεγχο?

Το άλλο δεν έχει Sport Pack και μου ζητάει τα ίδια λεφτά. Έχει βέβαια λιγότερα χιλιόμετρα και είναι απο επίσημο έμπορο Bmw. Θα δω τι θα μου πει αύριο ο έμπορος και θα προχωρήσω σε έλεγχο και στο άλλο.

Λέω να μην βιαστώ, καλύτερα να συνεχίσω το ψάξιμο παρά να μου βγει ξινό.

BMW Power
14-10-14, 09:28
Έχω ψάξει άπειρα μεταχειρισμένα για εμένα, για φίλους, για γνωστούς, για χόμπι.

Όταν το αυτοκίνητο έχει "θέματα" τα οποία δεν οφείλονται σε φθορές αναλωσίμων => κακή ή ελλιπής συντήρηση σε όλους τους τομείς => ΜΑΚΡΙΑ!!!

Το άλλο που αναφέρεις προφανώς είναι του Σφακιανάκη το μπλε. Αυτό είναι καλό αυτοκίνητο από θέμα συντήρησης μιας και το έχει εξελέγξει φίλος για να το αγοράσει αλλά τελικά δεν αγόρασε Χ5.

745power
14-10-14, 12:01
Έχω ψάξει άπειρα μεταχειρισμένα για εμένα, για φίλους, για γνωστούς, για χόμπι.

Όταν το αυτοκίνητο έχει "θέματα" τα οποία δεν οφείλονται σε φθορές αναλωσίμων => κακή ή ελλιπής συντήρηση σε όλους τους τομείς => ΜΑΚΡΙΑ!!!

Το άλλο που αναφέρεις προφανώς είναι του Σφακιανάκη το μπλε. Αυτό είναι καλό αυτοκίνητο από θέμα συντήρησης μιας και το έχει εξελέγξει φίλος για να το αγοράσει αλλά τελικά δεν αγόρασε Χ5.

Συμφωνώ άλλωστε οι τιμές είναι λίγο πολύ κοντά και πιστεύω θα βρω αυτοκίνητο. Καλύτερα ενα extra λιγότερο και να ξέρω τι με περιμένει παρά να το παρώ και να πρέπει να ταίζω τα συνεργεία. Η αλήθεια είναι οτι εξεπλάγην τόσο εγω όσο και ο έμπορος απο το αποτέλεσμα του ελέγχου. Ο ίδιος το είχε πάρει ανταλλαγή απο πολύ δικό του πρόσωπο

tsalin
14-10-14, 14:31
Συμφωνώ άλλωστε οι τιμές είναι λίγο πολύ κοντά και πιστεύω θα βρω αυτοκίνητο. Καλύτερα ενα extra λιγότερο και να ξέρω τι με περιμένει παρά να το παρώ και να πρέπει να ταίζω τα συνεργεία. Η αλήθεια είναι οτι εξεπλάγην τόσο εγω όσο και ο έμπορος απο το αποτέλεσμα του ελέγχου. Ο ίδιος το είχε πάρει ανταλλαγή απο πολύ δικό του πρόσωπο

Δηλαδή ο έμπορος πήρε ένα Χ5 χωρίς να το κοιτάξει από κάτω και χωρίς να δει ότι δεν λειτουργεί η κλειδαριά??? Τώρα εγώ αυτό γιατί δεν το πιστεύω...

dimimav
14-10-14, 16:24
Ε εντάξει κλασικός μαντρας.. Πρώτη φορά το είδε, εξεπλάγην, δεν ξέρει τι να πει κι άλλες
τέτοιες βλακείες .
Πες ρε φίλε οτι λόγω αυτών των προβλημάτων το πήρες κοψοχρονιά και το πουλάς πεντε χιλιαρικα πάνω με τα ίδια φυσικά προβλήματα...
Ολα τα αυτοκίνητα των μαντραδων ειναι πολυ φίλων και συγγενών τους.
Πόσους φίλους και συγγενείς ήθελα να ήξερα πως έχουν

745power
14-10-14, 22:51
Κοίτα, δόξα το θεο έχω αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα και εχω μάθει απο αυτά που λένε να μην πιστεύω ούτε τα μισα. Το θέμα είναι οτι εχω ξανακάνει δουλειά και εγω και φίλοι μου με τον συγκεκριμένο και έχουμε και μια καλημέρα λόγω γειτονιάς.
Είτε έτυχε είτε οχι ξενέρωσα λίγο. Τώρα μου είπε οτι θέλει να επιβεβαιώσει ότι όντως έχει αυτα τα προβλήματα το αυτοκίνητο.
Λες και επίσημη αντιπροσωπεία BMW είχε λόγο να το βγάλει σκάρτο.