PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω το εξης...


drmdtsap
24-10-14, 08:00
Παιδια καλημερα. Ψαχνω να βρω το εργαλειακι που βγαζεις το καπακι απο τις ζαντες crown spoke r104. Μεσα στο κουτακι των εργαλειων εχω ενα αλλα δεν ειναι για το καπακι της συγκεκριμενης ζαντας... Εγω εχω ενα σαν συρμα λυγισμενο το οποιο δεν μπανει στη εγκοπη του καπακιου. Απο οτι ειδα οταν ειχα παει για βαψιμο ζαντων μου τα αφαιρεσαν με ενα εργαλειο που ειχε ενα πλαστικο "Τ" σαν λαβη και ενα γατζο λεπτο και πλακε που εμπαινε στη σχισμη-εγκοπη μεταξυ καπακου ζαντας και το τραβαγε εξω. Το αυτοκινητο θα το παω για ζυγοσταθμιση σε λιγα χιλιομετρα και μου ειπαν οτι ο λαστιχας που θα παω να εχει οπωσδηποτε παρομοιο εργαλειο γιατι αλλιως θα μου κανει ζημια ηλ στο καπακι ή θα μου γρατζουνισει καμια ζαντα... Με κατσαβιδι μου ειπε ουτε για αστειο μη δοκιμασει. Ψαχνω στο ιντερνετ και το μοναδικο που βρισκω ειναι ενα centre hub puller για mini αλλα αυτο εχω και εγω και δεν μπαινει στην εγκοπη γιατι αυτο που εχω ειναι στρογγυλο ενω αυτο που χρειαζομαι πρεπει να ειναι πλακε και λεπτο στο τελειωμα... Εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω κατι τετοιο ή αν υπαρχει καποιος κωδικος ανταλακτικου; Ευχαριστω εκ των προταιρων

BMW Power
24-10-14, 08:18
Εδώ πάντως (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=RE31&mospid=48020&btnr=71_0238&hg=71&fg=05) ένα εργαλείο δίνει, το #6

drmdtsap
24-10-14, 08:22
ναι αυτο εχω αλλα δυστυχως αυτο μπαινει στα καπακια που εχουν στογγυκη τρυπουλα για να μπει αυτο το εργαλειο. η crown spoke 104 δεν εχει στρογγυλη τρυπα αλλα μια πλακε σχισμη... τι στο καλο;;;

Κοιτα λιγο τη σχισμη στην πρωτη φωτο...

Κοιτα και τη δευτερη φωτο. Εφτιαξα μονος μου μολις ενα εργαλειο σαν και αυτο που χρησιμοποιησαν αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη. Παντως καπως ετσι ηταν, δηλαδη σαν γατζος πλακε και λεπτος ωστε να χωραει στη σχισμη χωρις να κινδυνευει το σημειο στη ζαντα για γρατζουνια/σημαδι.

BMW Power
24-10-14, 08:43
Έψαξα πρώτα την ζάντα σου (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=RE31&mospid=48020&btnr=36_1120&hg=36&fg=15) και δεν δίνει διαφορετικό εργαλείο.

drmdtsap
24-10-14, 09:11
αυτοι κατι τετοιο ειχαν. απλα φοβαμαι μη γινει ζημια με αυτο που εχω. σκεψου οτι και αυτοι δε το προτιμησαν. το ξερω οτι δεν δινει αλλο εργαλειο αλλα πχ Η BMW-MINI ελεγαν οτι τα Mini χρειαζονται αλλαγη λαδιων καθε 30000χλμ και μεχρι αυτα τα χιλιομετρα παιζει να μην υπαρχει ιχνος λαδιου στον κινητηρα. :bricks1:

κοιτα τι εννοω στη δευτερη και τριτη φωτο. το ξερω σε πρηζω....

BMW Power
24-10-14, 09:33
Κατ αρχάς δεν είναι καθόλου πρήξιμο, ίσα ίσα που είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε.

Για παράδειγμα στο δικό μου Ζ4 (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=676) είχε ειδικό εργαλείο για το hub και με προβληματίζει που δεν έχει για την δική σου ζάντα.

Είναι το #10 (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BU51&mospid=49303&btnr=36_0759&hg=36&fg=15)

drmdtsap
24-10-14, 09:41
Το αυτοκινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο και λειπουν 2-3 πραγματα απο το kit που εχει στο πορτμπαγκαζ. ισως το ενα απο αυτο να ειναι και το εργαλειο απο το hub μου. Βεβαια παραδοξως οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει αλλο εργαλειο εκτος απο αυτο που και εγω εχω. Ομως δεν κανει στο καπακι μου. Δεν χωραει θελει να το φορτσαρω και δεν λεει να χαλασω τα καπακια μου. Μπηκα στα ανταλλακτικα για μινι και σαν central cap hup puller/removal tool υπαρχει μονο αυτο που μου ειπες και αυτο που εχω και εγω αλλα δεν κανει στην spoke crown 104. Πηγα μολις στο παρκινγκ μου να το δοκιμασω και δεν χωραει στη σχισμη. Ή αυτοι εναι βλακες ή εγω... δεν εξηγειται αλλιως. Και απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλο ενεργο μελος με Mini Cooper r56... τι στο καλο που πηγαν ολοι τους; τα πουλησαν; χα χα χα.. περα απο την πλακα με εχει αγχωσει αυτο γιατι αν χρειαστει να βγαλω ζαντα για καποιο λογο χωρις το σωστο hub remover/puller θα κανω ζημια στη ζαντα και μολις τις εβαψα... εκτος αν βρω οπως αυτο της ford που παρεθεσα φωτογραφια πιο πανω. Επισης με προβληματιζει γιατι πολλοι ζαντολαστιχαδες ειναι αμπαλοι και κοιτανε μονο πως θα κανουν τη δουλεια τους και στανταρ θα μου πουνε ''ενταξει μωρε που θελει και ειδικο εργαλειο'' και θα σκασουν με κανα κατσαβιδονι και θα κανουν χαλια το σημειο εκεινο και θα πει μετα ''ελα μωρε ζαντα ειναι, θα τη φας ουτως ή αλλως καποια στιγμη''. Το λεω αυτο γιατι ειμαι παθων. Ειχα ενα σκασμενο λαστιχο σε μια alfa 147 με ζαντα απο το gta και παω σε ενα βουλκανιζατερ και ο πανηλιθιος υπαλληλος την παταει κατω με την εξωτερικη μερια και βρεθηκα με σουβενιρ στη ζαντα στο κεντρο κοντα... σκοτωθηκαμε, το αφεντικο ηρθε με αλλον εναν και μου λεει ''ρε φιλε και που ξερω εγω αν η ζαντα σου δεν ηταν ετσι... βρωμικη ηταν μπορει το σημαδι να υπηρχε''... ακρη δεν εβγαλα. απλα πηρα το ζαντολαστιχο ξανα και εφυγα γιατι δεν ηθελα ουτε να μου το φτιαξουν.

Fanatic
24-10-14, 09:52
Δλδ αν πας σε αντιπροσωπεια δεν μπορουν να στο βρουν??

drmdtsap
24-10-14, 09:53
Κατ αρχάς δεν είναι καθόλου πρήξιμο, ίσα ίσα που είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε.

Για παράδειγμα στο δικό μου Ζ4 (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=676) είχε ειδικό εργαλείο για το hub και με προβληματίζει που δεν έχει για την δική σου ζάντα.

Είναι το #10 (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BU51&mospid=49303&btnr=36_0759&hg=36&fg=15)

α μπραβο τετοιο εργαλειο χρειαζεται το καπακι μου. το καπακι μου μοιαζει με αυτο της bmw, εχοντας την ιδια σχισμη μεταξι καπακιου και ζαντας.

drmdtsap
24-10-14, 10:11
αυτο εκανα και μου εδιναν παλι το ιδιο. αυτη τη φορα θα παω ξανα και θα πω σε καποιον να βγει εξω να δει το καπακι και να μου δωσει σαν το δικο σου

BMW Power
24-10-14, 10:24
Αυτό είναι το part number της BMW 36132294421

drmdtsap
24-10-14, 12:31
σε ευχαριστω πολυ... να εισαι καλα...

MarinosE46
25-10-14, 10:49
σε ευχαριστω πολυ... να εισαι καλα...

Αν δε βρεις το εργαλείο φτιάξε ένα μόνος σου.Πάρε ένα ηλεκτρόδιο χοντρό αφαίρεσε με ένα σφυράκι την πάστα χτύπα με το ίδιο σφυρί την άκρη του που μπαίνει στην τσιμπίδα να γίνει πλακέ,τρόχισέ το να κάνει ακριβώς στο καπάκι σου και έχεις ένα ωραιότατο εργαλείο φτιαγμένο από εσένα τον ίδιο όπως ακριβώς σου αρέσει...
Και μην κάνεις άλλες δουλειές στο αμάξι γιατί μου αρέσουν όπως έγιναν οι ζάντες σου και με έχεις βάλει σε σκέψεις για περιττά έξοδα!!!:P

drmdtsap
27-10-14, 07:54
Αν δε βρεις το εργαλείο φτιάξε ένα μόνος σου.Πάρε ένα ηλεκτρόδιο χοντρό αφαίρεσε με ένα σφυράκι την πάστα χτύπα με το ίδιο σφυρί την άκρη του που μπαίνει στην τσιμπίδα να γίνει πλακέ,τρόχισέ το να κάνει ακριβώς στο καπάκι σου και έχεις ένα ωραιότατο εργαλείο φτιαγμένο από εσένα τον ίδιο όπως ακριβώς σου αρέσει...
Και μην κάνεις άλλες δουλειές στο αμάξι γιατί μου αρέσουν όπως έγιναν οι ζάντες σου και με έχεις βάλει σε σκέψεις για περιττά έξοδα!!!:P

:ices_ange χα χα... οχι δεν εχω σκοπο να κανω αλλες δουλειες... απλα σκεφτομαι να βαλω την αγγλικη σημαια στην οροφη-union jack flag... παντως πραγματικα οι ζαντες αξιζει τον κοπο να τις ρετουσαρεις αν εχουν σημαδακια ή και σημαδαρες. επισης οσο να ναι καποια θα εχει ''παρει'' λιγο με τα χρονια λογω ελληνικων δρομων. Οποτε αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αυτοκινητο σου αξιζει με τα 1000.
Οσο για το εργαλειο, πειραματιστικα και εφτιαξα ενα ακριβως με την γωνιωση που ειχε το εργαλειο των παιδιων στο stergios group και απλα θελω να το δοκιμασω να δω αν ταιριαζει στο μεγεθος της σχισμης που εχει το καπακι μου. Αλλιως αν δεν κατσει καλα θα παω να παρω ενα απο τα ανταλλακτικα-δε νομιζω να εχει μεγαλο κοστος, καθοτι στο εξωτερικο οι τιμες που παιζει ειναι 4-8 δολλαρια αμερικης.

MarinosE46
28-10-14, 00:30
παντως πραγματικα οι ζαντες αξιζει τον κοπο να τις ρετουσαρεις αν εχουν σημαδακια ή και σημαδαρες. επισης οσο να ναι καποια θα εχει ''παρει'' λιγο με τα χρονια λογω ελληνικων δρομων. Οποτε αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αυτοκινητο σου αξιζει με τα 1000.
15 χρονών έκλεισε η γριά πριν 3 μήνες με 17άρες από την πρώτη μέρα οπότε σημάδια υπάρχουν...Λίγα μεν για τα χρόνια τους αλλά υπάρχουν.Για 3000-4000 δεν το δίνω οπότε σύντομα θα γίνει το ρετούς.

drmdtsap
28-10-14, 10:06
Ετσι φιλε μου. Δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο το να εχεις το αμαξι σου καλοσυντηρημενο και μηχανικα αλλα και οπτικα. Πριν 15 χρονια ειχες δωσει μια περιουσια για να το παρεις.