PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε39 Διαρροή ψυκτικού


AlexVag
05-12-14, 12:25
Τωρα τρεχω με μια βλακεια που εκανε ο πατερας μου και ανεβασε θερμοκρασια. Εχω αλλαξει υδραργυρικο(που ηταν και η αιτια που ανεβασε θερμοκρασια), ψυγειο, το συστημα δεν εχει απο πουθενα διαρροη, εχουν ελεγξει τη φλατζα με κιτ που ανιχνευει μονοξειδιο του ανθρακα στο νερο αλλα παλι απο καπου χανω νερα...

BMW Power
05-12-14, 12:36
Έχεις αλλάξει παγούρι? Είναι λευκός ο δείκτης της στάθμης μέσα ή κόκκινος?

AlexVag
05-12-14, 15:53
Έχεις αλλάξει παγούρι? Είναι λευκός ο δείκτης της στάθμης μέσα ή κόκκινος?

Αν και εκτος θεματος αλλαξα και παγουρι ναι. Δεν καταλαβα ποιον δεικτη εννοεις... Το ψυγειο που εβαλα δεν ειναι γνησιο bmw και το μονο που εχει ειναι καποιες γραμμες στο παγουρι για τη σταθμη... Και το προηγουμενο-γνησιο παλι δεν ειχε καποιον αλλο δρικτη παρα μονο αυτες τις οριζοντιες γραμμες και σε καποιο υψος εγραφε cold οπου εκει πρεπει να ειναι η σταθμη με κρυο μοτερ. Οταν αλλαξα ψυγειο ενω δεν ειχα διαρροη εχασα ξαφνικα νερα και υπεθεσα οτι δεν εκαναν εξαερωση με ανοιχτο το καλοριφερ... Τωρα το παρακολουθω μετα απο σωστη εξαερωση και βλρπω οτι παλι απο καπου πρεπει να χανω...Η επομενη κινηση ειναι φλατζα κεφαλης...

BMW Power
06-12-14, 11:50
Δικό μου λάθος νόμιζα ότι είχες facelift =>
Μ54 και ότι έχεις αυτό (http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/520i-M54/browse/radiator/radiator_expansion_tank_frame/) ενώ εσύ έχεις αυτό (http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/520i-M52/1998/browse/radiator/radiator/)

AlexVag
07-12-14, 14:42
Ναι αυτο εχω...το αυτοκινητο ειναι 12/1996

AlexVag
22-02-15, 15:56
Λοιποοον. Το μονο που εμεινε ειναι η φλατζα κεφαλης αλλα....
Τα νερα μου ειναι καθαρα, το ιδιο και τα λαδια και το τεστ ανιχνευσης μονοξειδιου ειναι αρνητικο.

Αλλα ειπα να δω τι γινεται στο παγουρι με ανοιχτο καπακι και...

Στην αρχη οσο ζεσταινεται ανεβαινει η σταθμη. Φτανει σε σημειο να υπερχυλιζει το υγρο και ειδα και 1 μπουρμπυληθρα. Αφου ζεσταθηκε καλα το μοτερ και ο δεικτης εφτασε στη μεση η σταθμη αρχισε να κανει μια ταλαντωση πανω κατω υψους 2cm μεσα στο παγουρι. Μετα απο λιγο μαρσαρα στις 2Κ rpm και η σταθμη κατεβηκε αποτομα. Αυτο δεν σημαινει οτι απο καπου παιρνει αερα και εχει θεμα η φλατζα κεφαλης? Ο θερμοστατης λογικα ειχε ανοιξει οταν ο δεικτης θερμοκρασιας εφτασε στη μεση.
Εδω ειναι και το βιντεο
https://www.dropbox.com/s/c7mlzvud4zb37pw/2015-02-22%2013.39.58.mp4?dl=0

Θελει αλλαγη και καποιο ρουλεμαν που αρχισε να σφυριζει.

Driver M
22-02-15, 16:14
Ποση διαρροη εχεις φιλε?
Κανονικα θα επρεπε και το τεστ μονοξειδιου να δειχνει κατι νομιζω αν η διαρροη ειναι εσωτερικη και παει στον κινητηρα.
Αν ηταν εξωτερικη θα εβλεπες παραφλου σταγονες.
Επισης εξατμιση κοιταξες να δεις αν βγαζει λευκο καπνο?

AlexVag
22-02-15, 16:25
Η εξατμιση βγαζει λευκο καπνο αλλα λογω υγρασιας. Δεν θυμαμαι να εχει καποια τραγικη διαφορα σε σχεση με παλαιοτερα. Απλα μυριζω σαν να καει νερο. Δηλαδη σαν να εχω πλυνει το αυτοκινητο και καιει τα νερα που εχουν πεσει μεσα στην εξατμιση.

Χανω περιπου μισο λιτρο στα 500 χιλιομετρα. Εχει πρεσαριστει το συστημα 2 φορες και δεν εδειξε τιποτα. Την Τεταρτη θα το παω παλι για πρεσαρισμα και τεστ μονοξειδιου. Πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να ειναι

AlexVag
17-03-15, 21:57
Λυθηκε το προβλημα. Τελικα εχανε απο ενα κολαρο. Αλλα απορω γιατι αφου εχανε τοσο πολυ δεν το βρηκαν απο την αρχη. Αλλαξα και ενα σωληνακι λαδιου που παει στο VANOS και ολα μια χαρα. Τελικα ειναι VANOS η VANOUS? Στην αποδειξη που πηρα πο τη bmw εγραφε VANOUS

PetrosD
17-03-15, 22:45
VANOS είναι.