PDA

Επιστροφή στο Forum : νέο μέλος, νεα Ζ4!!!


marauder
01-02-15, 10:18
καλημερα σε όλα τα μέλη... είμαι νέος ιδιοκτήτης μιας πανέμορφης Ζ4, 2000 του 2005. εχω πολλές ερωτήσεις για αξεσουαρ και άλλες βελτιώσεις και θέλω τη γνώμη σας.

Σε θέματα αξεσουάρ, θελω να βάλω ποτηροθήκες, υπολογιστή ταξειδίου και ανεμοθώρακα.

Επίσης εξετάζω την πιθανότητα να βάλω υγραεριο για οικονομία.

Τα παραπάνω είναι δυνατόν να μπούν επιπρόσθετα; έχει κανείς να μου προτείνει αξιοπιστους και οικονομικούς τρόπους να το κάνω;

ευχαριστώ και καλά ταξείδια με τις κούκλες μας!!!!

gearboxer
01-02-15, 10:33
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το εργαλείο σου φίλε μου και καλως ηρθες στο φόρουμ!

Από νωρίς βλέπω έχεις στο μυαλό σου μπαξίματα..Εννοείται ότι όλα τα αξεσουάρ που αναφέρεις μπορούν να προστεθούν στο αυτοκίνητο. Το πόσο θα σου στοιχίσει εξαρτάται από εσένα..Σαν αγορά θέλει ψάξιμο να βρεις τα ανταλλακτικά σε καλές τιμές από εδώ ή το εξωτερικό...Σαν τοποθέτηση, αν πιάνουν τα χέρια σου και ψαχτείς-διαβάσεις τα βάζεις και μόνος σου αλλιώς θα πληρώσεις τον κατάλληλο επαγγελματία να το κάνει. Φαντάζομαι ότι για το board computer θα σου ζητήσουν πολλά..

Μόνη μου διαφωνία το υγραέριο..Είναι κρίμα για μένα να βάλεις αέριο σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο βόλτας (και όχι εργασίας-κίνησης μέσα στη πόλη). Αν ήθελες οικονομία μάλλον έκανες λάθος επιλογή..

marauder
01-02-15, 11:03
Σε ευχαριστω για τις ευχές σου φίλε συνφορουμιτη. Δυστηχως δεν εχω χρόνο για βόλτες και η οικογενειακή μου κατάσταση επισης δεν επιτρέπει να κανω βόλτες με αυτη την έννοια. Η χρήση του λοιπον ειναι για την πόλη. Ευτυχώς δεν δουλεύω κέντρο οποτε εχω άνεση στους δρόμους. Γιατι λοιπον να μην απολαύσω αυτο το υπέροχο αυτοκίνητο - όνειρο; Κανω 25κ χιλιόμετρα το χρόνο, το κόστος βενζίνης ειναι τεράστιο. Εκτος λοιπον απο την προκατάληψη, υπαρχει λόγος να μην βάλω υγραέριο και να μου κοστίζει μισό ;

marauder
01-02-15, 16:31
Μπορείτε να μου προτείνετε απο που μπορω να αγοράσω τα παραπάνω σε καλές τιμές ;

BMW_330i
01-02-15, 19:23
καλως μας ηρθες..υγραεριο ναι μπορεις να βαλεις με πολυ πιο λιγα ευρω βλεπε σκοπια βουλγαρια αλλα και με 300-500 ευρω εντος συνορων αλλα το θεμα για μενα δεν ειναι η τιμη αλλα το ποσο αξιοπιστο θα ειναι χωρις προβληματα κλπ γτ πολλα ακουμε για την αξιοπιστια τους.εννοειται οτι θα εχεις οικονομια εννοειται οτι θα ειναι πιο αργο το αυτοκινητο και εννοειται θελει μαστορα με μεγαλα ...ιδια για να μην εχεις μετεπειτα προβληματα

BMW_330i
01-02-15, 19:25
για τα αξεσουαρ που θελεις μπορεις να τα βρεις και μετεχειρα σε πολυ καλη κατασταση και σε τιμες καλες.υπολογιστη ταξιδιου εννοεις που?για board computer αναφερεσαι?

Fanatic
02-02-15, 13:40
καλημερα σε όλα τα μέλη... είμαι νέος ιδιοκτήτης μιας πανέμορφης Ζ4, 2000 του 2005. εχω πολλές ερωτήσεις για αξεσουαρ και άλλες βελτιώσεις και θέλω τη γνώμη σας.

Σε θέματα αξεσουάρ, θελω να βάλω ποτηροθήκες, υπολογιστή ταξειδίου και ανεμοθώρακα.

Επίσης εξετάζω την πιθανότητα να βάλω υγραεριο για οικονομία.

Τα παραπάνω είναι δυνατόν να μπούν επιπρόσθετα; έχει κανείς να μου προτείνει αξιοπιστους και οικονομικούς τρόπους να το κάνω;

ευχαριστώ και καλά ταξείδια με τις κούκλες μας!!!!

Καλωσηλθες συναδελφε. Καλοταξιδη καταρχην.

Για αυτα που θες μπορεις να ψαξεις σε μαγαζια που πουλανε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα αλλα μην περιμενεις και πολλα.

-Ποτηροθηκες απο ebay ψαξε "BMW Z4 cup holder". Καπου 50 ευρω με μεταφορικα η μια (θες 2). Μπορει και η BMW βεβαια να σου δωσει και ιδια τιμη. Οποτε ρωτα το συνεργειο σου.
-Υπολογιστη ταξιδιου το βλεπω περιεργο οτι δεν εχεις. (υπολογιστης ειναι αυτος που γραφει θερμοκρασια εξωτερικη, καταναλωση, lt/100km κτλ.- δες για πλαινο κουμπι στο φλας). Αν εννοεις cruise control, δηλαδη να βαζεις μια ταχυτητα και να στην κραταει σταθερη τοτε θες 70 ευρω αν εχεις καλωδιωση και καπου 200 αν δεν εχει και νομιζω του 2005 δεν εχουν.
- Ανεμοθωρακα αν θες υπαρχει ο OEM που κοστιζει καπου 250ευρω, αν εισαι τυχερος και βρεις στο ebay με καπου 200ευρω. Εγω ομως που εχω δεν το βαζω ποτε γιατι το θεωρω κακασχημο και ας κανει καλη δουλεια. Γνωμη μου ειναι ας δεν θες τον αερα να σε φυσαει να μην επαιρνες roadster :screwy:

Για το υγραεριο:

Aρνητικα: Σου χαλαει το φοβερο ζυγισμα του οχηματος αφου εχεις ενα πολυ μεγαλο βαρος μεσα στο port-bagaz. Επισης εφοσον δεν ειναι εργοστασιακο αντε βγαλε ακρη μετα αν παει κατι στραβα αν φταιει αυτο η αν φταιει το μοτερ. Ο ενας μαστορας θα σε πεταει σαν μπαλακι στον αλλο.

Θετικα: Μειωμενη καταναλωση. Επρεπε να παρεις ενα Smart δηλαδη.

rapid_fast
02-02-15, 14:42
Μπορείτε να μου προτείνετε απο που μπορω να αγοράσω τα παραπάνω σε καλές τιμές ;

Κινείσαι στο όριο παραβίασης των κανονισμών του φόρουμ..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
Δεν είναι επιτρεπτό τα νέα μέλη να βάζουν αγγελίες, είτε για πώληση, είτε για εύρεση..
Τήρησε τους κανόνες.

Fanatic
02-02-15, 15:31
Κινείσαι στο όριο παραβίασης των κανονισμών του φόρουμ..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
Δεν είναι επιτρεπτό τα νέα μέλη να βάζουν αγγελίες, είτε για πώληση, είτε για εύρεση..
Τήρησε τους κανόνες.


Σε βρισκω υπερβολικο. Δηλαδη και εγω που του προτεινα τι να ψαξει στο ebay (ουσιαστικα απαντωντας του) παραβιασα τους κανονες?

Τουλαχιστον καλωσορισε τον... :shakehead

marauder
02-02-15, 20:40
Δεν έβαλα αγγελία, ρωτησα γνώμες. Δεν ειναι ευγενική η πρωτη σας προσέγγιση...

Ευχαριστω για το καλοσόρισμα στους πιο ευγενικούς και παθιασμένους με τις bmw!!!

@fanatic εχω μονο ένδειξη θερμοκρασίας και οχι κατανάλωσης, μέσης κατανάλωσης κτλ. Η οθόνη που εχω δει σε καποια z4 τι ακριβως ειναι; navigator;

marauder
02-02-15, 20:52
Σχετικα με το υγραέριο, σιγουρα υπαρχουν σοβαροί επαγγελματίες που κάνουν καλη δουλεια. Βουλγαρία δεν θα πήγαινα για κατι τετοιο, εδω υπαρχουν γνωστές φίρμες που φανταζομαι μπορω να εμπιστευτω. Εχει κανεις εμπειρια;

Fanatic
02-02-15, 22:48
Δεν έβαλα αγγελία, ρωτησα γνώμες. Δεν ειναι ευγενική η πρωτη σας προσέγγιση...

Ευχαριστω για το καλοσόρισμα στους πιο ευγενικούς και παθιασμένους με τις bmw!!!

@fanatic εχω μονο ένδειξη θερμοκρασίας και οχι κατανάλωσης, μέσης κατανάλωσης κτλ. Η οθόνη που εχω δει σε καποια z4 τι ακριβως ειναι; navigator;

Ναι η οθονη ειναι Navigator(και tv). Μπαινει και αυτη retrofit αλλα το κοστος θα το χαρακτηριζα απαγορευτικο.

Γενικα λιγα extra αξιζει να βαλεις μετα γιατι τα πληρωνεις οσο ενα αμαξι. Και με τις τιμες που εχουν φτασει τα μεταχειρα απορω πως πηρες ενα τοσο "γυμνο" αμαξι.

gearboxer
02-02-15, 22:59
Δεν έβαλα αγγελία, ρωτησα γνώμες. Δεν ειναι ευγενική η πρωτη σας προσέγγιση...


Ίσως να μην ήταν τόσο ευγενική η προσέγγιση του Παναγιώτη, αλλά και η δική σου φίλε μου δεν ήταν και η καλύτερη..Πες μας το ονομά σου, ανέβασε καμία φωτογραφία από το εργαλείο να το καμαρώσουμε..Με το καλημέρα άρχισες να πυροβολείς από ερωτήσεις και να περιμένεις με αγωνία να σου βρούμε τις απαντήσεις..

Το άγχος είναι μέχρι να βρείς τα χρήματα και το σωστό αυτοκίνητο για να αγοράσεις. Από τη στιγμή που το πήρες δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεσαι. Θα βρείς τη λύση σε όλα αρκεί να ψαχτείς αρκετά και να ΜΗΝ βιαστείς..

Και πάλι καλως όρισες και καλά χιλιόμετρα στο εργαλείο σου!

rapid_fast
04-02-15, 09:25
Σχετικα με το υγραέριο, σιγουρα υπαρχουν σοβαροί επαγγελματίες που κάνουν καλη δουλεια. Βουλγαρία δεν θα πήγαινα για κατι τετοιο, εδω υπαρχουν γνωστές φίρμες που φανταζομαι μπορω να εμπιστευτω. Εχει κανεις εμπειρια;

Δεν είναι μόνο θέμα φίρμας. Είναι καθαρά θέμα εγκαταστάτη του συστήματος.
Πριν προχωρήσεις, να δείς δείγματα εργασίας επάνω σε παρόμοιο με το δικό σου αυτοκίνητο.
Είναι σημαντικό, οι σωληνώσεις να είναι οδηγημένες σωστά, να μην κρέμονται, να μην είναι δεμένες με tie wrap ή με αυτοδιάτρητες επι του πατώματος του οχήματος.
Ακόμα και η τοποθέτηση του πνευμονα, ή του εγκεφάλου του οχήματος, πρεπει να γίνει με άρτιο τρόπο.
Πάρα πολλά παίζουν ρόλο.
Η σωστή εγκατάσταση θέλει περίπου 1,5 μέρες να ολοκληρωθεί, εάν πάνω στο όχημα σου εργάζονται 2 άτομα ασταμάτητα..
Υπάρχουν Βούλγαροι που κάνουν την ίδια ακριβώς εργασία με τους Ελληνες, στο 1/2 του κόστους..
Υπάρχουν και Ελληνες που προσφέρουν ποιότητα ισάξια της εργοστασιακής..

marauder
08-02-15, 15:36
καλησπερα, ενα update για τα οσα κανω... αλλαξα τα καθισματα, εβαλα δερματινο σαλόνι και η Ζετα αναβαθμίστηκε απίστευτα!!! Ειναι πολυ όμορφη!!! Σχετικα με τα αξεσουάρ που ηθελα να βαλω, δυστηχως δεν μπορω να βαλω υπολογιστή ταξιδιού ... Θα πρεπει να βαλω ποτηροθήκες γιατι ο καφές στη βόλτα ή στη δουλεια μου αρεσει πολυ. Επιπλέον, διαπίστωσα οτι το σπαρτιάτικο ύφος της Ζέτας δεν σου δινει καν χώρο για να αφησεις πορτοφόλι και κινητό οταν μπαίνεις στο αμάξι. Ο αποθηκευτικός χώρος που εχει στις πόρτες δεν ειναι ευκολα προσβάσιμος και δεν βολεύει. Εχω δει σε αλλη Ζετα ενα διχτάκι στην κονσόλα, απο την μεριά του συνοδηγού. Μαλλον θα βαλω κατι αντίστοιχο και στην μεριά του οδηγού για να λύσω κι αυτο το πρόβλημα. Τελος, μου προέκυψε ενα ακομα θεμα με τον μηχανισμό της κουκούλας. Στο κλείσιμο δυσκολεύεται και πρεπει να την σπρώχνω με το χέρι. Ισως ειναι το λάδι του υδραυλικού συστήματος ή ο μηχανισμός. Φανταζομαι οτι αν ειναι ο μηχανισμός, το κόστος θα ειναι πολυ μεγάλο αλλα ελπιζω να ειναι κατι απλό... Τι έρωτας ειναι αυτος!!!

marauder
08-02-15, 15:38
Πως μπορω να ανεβάσω φωτογραφία να το δείτε;

Fanatic
08-02-15, 16:29
Το ντουλαπακι πισω μεταξυ οδηγου και συνοδηγου δεν σε βολευει για αποθηκευση? Για την κουκουλα σε βλεπω δυστηχως να πας για μοτερ συντομα... :/

Φωτο πας στον επεξεργαστη κειμενου και λιγο πιο κατω εχεις σημειο για attachment. Αλλιως την φορτωνεις πχ στο photobucket και βαζεις εδω το link.

marauder
08-02-15, 17:05
Ωχ, το μοτέρ θα πρεπει να ειναι πολυ ακριβό, ακομα και μεταχειρισμένο ...

Fanatic
09-02-15, 10:13
Ωχ, το μοτέρ θα πρεπει να ειναι πολυ ακριβό, ακομα και μεταχειρισμένο ...

Συνηθως η βλαβη των μοτερ της κουκουλας οφειλεται στην μπλοκαρισμενη υδροροη που περναει απο το πισω μερος της κουκουλας και βγαζει τον νερο μπροστα απο την πισω ροδα. Αυτο εχει να αποτελεσμα να μενει βρεγμενο το μοτερ και να παρουσιαζει εν καιρω βλαβη.


Για δες εδω
http://www.youtube.com/watch?v=k5LwrafOLt4

stef
09-02-15, 20:48
Δερμάτινα έβαλες με original δερμα της BMW ή όχι?

marauder
09-02-15, 21:06
οχι, εβαλα ναπα εξαιρετικής ποιότητας στον Ρέλλα. Η δουλειά είναι εξαιρετική, θα βαλω φωτογραφία να δείτε. Η λεπτομέρεια της χοντρής κλωστής είναι αυτό που κάνει την διαφορά

marauder
09-02-15, 21:07
να τα καθισματα

stef
09-02-15, 21:55
Ωραία είναι απλά κάνει μπαμ οτι είναι aftermarket.

Fanatic
10-02-15, 13:55
Ωραία είναι απλά κάνει μπαμ οτι είναι aftermarket.

Αν δεν ειχε την ραφη ομως δεν θα εκανε τοσο μπαμ.

Ποσο πηγε το μαλλι??

Dim77
10-02-15, 16:03
Φαίνονται πιο ωραία από το ΟΕΜ δέρμα (μη βαράτε και εγώ ΟΕΜ φανατικός, αλλά αυτό φαίνεται από τη φωτογραφία).

stef
10-02-15, 19:36
Αν δεν ειχε την ραφη ομως δεν θα εκανε τοσο μπαμ.

Ποσο πηγε το μαλλι??

Η ραφή δεν κολλάει !

marauder
10-02-15, 19:53
προσωπικα αυτα μου αρεσουν πολυ, δινουν χαρακτηρα. γιατι να μοιαζουν με τα γνησια;

Driftakos
11-02-15, 08:22
θα συμφωνήσω με τον dim. και εμένα μου αρέσουν πολύ. να τα χαίρεσαι :)

marauder
13-02-15, 15:40
Σημερα πήρα αποτελέσματα απο την κατανάλωση σε πόλη με κίνηση. 11λιτρα/ 100 χιλιόμετρα. Η ζετα ειναι η 2.000... τι λέτε; είναι οκ ή υπερβολικό;