PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΒΑΛΒΕΤΡΟΝΙΚ


x3tasos
06-03-15, 19:29
Πριν απο περιπου ενα χρονο μου ειχε αναψει το EML. Το εσβησε ο μηχανικος μου και μου ειπε αν ξαναναψει τοτε πρεπει να γινει αλλαγη το μοτερ που ρυθμιζει τους εκκεντροφορους. Πριν κανα μηνα αναψε παλι. Το βρηκα 170ε. σε VDO. Εχω 85000χλμ Ν46 μηχανη. Για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο με τοσα χλμ να παρουσιαζει τετοια βλαβη. Ειχα 8 χρονια ενα HONDA VTI 160PS που μετα απο 95000χλμ αγριο ξεσκισμα δεν εβγαλε το παραμικρο!!

SUPERCHARGER
06-03-15, 19:50
το μοτερ του HONDA δεν εχει καμια σχεση με του BMW.

PetrosD
06-03-15, 22:17
Ο μεταβλητός χρονισμός της HONDA δεν έχει καμία σχέση με το valvetronic.

Raptor
07-03-15, 13:54
κι εγώ έχω 250.000+χλμ σε N42.....

rapid_fast
07-03-15, 21:59
Δεν υπάρχει μοτέρ να ρυθμίζει εκκεντροφόρους..
Το μοτέρ ρυθμίζει τον έκκεντρο άξονα των βαλβίδων..
Λάδια κάθε πότε αλλάζεις?

LefterisK
07-03-15, 22:36
δυσκολο να χαλασει ετσι το μοτερ βυθισματος (βαλβετρονικ) εδω παιδια εδω μεσα εχουν πολλαπλασια χλμ χωρις προβλημα. παρε κ 2η γνωμη.
τα ιαπωνικα συστηματα ειναι πολυ πιο απλοϊκα απο τα γερμανικα, δυστυχως για εμας.

SUPERCHARGER
08-03-15, 00:30
μηπως εχει στραβωσει (η ακομα και ραγισει) η βαση του ?
εχει συμβει και αυτο.....

x3tasos
21-03-16, 12:15
Τελικα το προβλημα με το ΕΜL ξαναπαρουσιαστηκε. Εγινε αλλαγη του μοτερ βαλβετρονικ και ολα δουλευαν κανονικα μεχρι χθες. Αναψε λοιπον το eml και το λαμπακι του κινητηρα. Το διαγνωστικο, που δυστηχως δεν εχει λεπτομερη περιγραφη της βλαβης, λεει 2A5D "Aισθητηρεσ διαχειρισης διαδρομης βαλβιδας. Λαθος μεταβιβαση στοιχειων. 2Α6Β Περιορισμος αποδοσης κινητηρα. Εξαρτημα/λειτουργια ενεργη. 2Α63 Ενεργοποιητης διαδρομης βαλβιδας.Δυν. παρακολουθηση, σημα μη επιτευξ. Οποιος γνωριζει κατι ας το γραψει μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

rapid_fast
22-03-16, 10:51
Οταν περνάς πάνω το μοτέρ πρέπει να κάνεις αρχικοποίηση τιμών.
Το διαγνωστικό σου λέει ξεκάθαρα τι έχει συμβεί..
Εσύ λογικό να μην καταλαβαίνεις, αλλά ο μηχανικός σου???
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, τώρα το valvetronic είναι εκτός, και πηγαίνεις σε ασφαλή
λειτουργία..
Για να επιλύσεις το ζήτημα πρέπει να αλλάξεις έναν αισθητήρα, και να αρχικοποιήσεις
εκ νέου το valvetronic.
Το τραγικό είναι οτι η βλάβη είναι ενεργή, δεν είναι σποραδική και είναι αστεία εύκολο να εξεταστεί και να επαληθευτεί....
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σου ανακοινώσω, οτι προφανώς και αυτό ήταν εξαρχής το
πρόβλημα σου και όχι το μοτέρ του βαλβτρόνικ, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ούτε θέλω να κατηγορήσω το συνεργείο σου, δεν ήμουν άλλωστε μπροστά στην διάγνωση...
Άλλα σενάρια καταστροφής μιλούν για κομμένη πλεξούδα, και για καμένο εγκέφαλο
τα οποία είναι οι αίτιοι του προβλήματος, αν ο αισθητήρας δεν είναι χαλασμένος..
Αυτά..

x3tasos
24-03-16, 16:36
Μετα απο ψαξιμο στο web προσεξα οτι το αισθητηριο του valvetronic ηταν πλυμηρισμενο στο λαδι (το σημειο συνδεσης με την καλωδιωση-φισα) το οποιο εφερνε μαλλον και την συγκεκριμενη βλαβη. Αν δεν το αχρηστεψε- εκαψε, τοτε φθηνα την γλυτωσαμε γιατι οι βλαβες σβηστικαν με το διαγνωστικο. Μενη η δοκιμη στο δρομο. Αναμεινατε!!

rapid_fast
28-03-16, 10:41
Μετα απο ψαξιμο στο web προσεξα οτι το αισθητηριο του valvetronic ηταν πλυμηρισμενο στο λαδι (το σημειο συνδεσης με την καλωδιωση-φισα) το οποιο εφερνε μαλλον και την συγκεκριμενη βλαβη. Αν δεν το αχρηστεψε- εκαψε, τοτε φθηνα την γλυτωσαμε γιατι οι βλαβες σβηστικαν με το διαγνωστικο. Μενη η δοκιμη στο δρομο. Αναμεινατε!!

Έγινες και μηχανικός για χάρη του μάστορα σου...
Δεν καίγεται ο αισθητήρας απο βραχυκύκλωμα τέτοιας φύσεως, δεν έχει εσωτερική πηγή
τάσης...

x3tasos
15-01-17, 09:13
Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.

gnx
17-01-17, 10:58
To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.

rapid_fast
17-01-17, 12:56
Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.

Ακριβούτσικα τα βλέπω...

x3tasos
17-01-17, 18:35
Ακριβούτσικα τα βλέπω...
Κα
ι εμένα ακριβά μου φάνηκαν και όταν του το είπα μου είπε ότι μου έκανε και έκπτωση!!! Αύριο θα πάω να μου τα περάσουν. Αν όμως ξέρει κανείς τιμές από τα γνήσια ας μου τις γράψει για να τον στολισω αύριο...

x3tasos
17-01-17, 18:40
To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.
Εγώ έχω 95000 χλμ.εχω αλλάξει μια φορά το μοτέρ valvetronic.Τωρα και τον αισθητήρα και το μοτέρ. Omg.

x3tasos
19-01-17, 17:29
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.

Raptor
19-01-17, 18:25
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.


:bricks1::bugeye::bugeye::thumbsdow

Πολλά λεφτά! Δεν αξίζει.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει τίποτα εκτός αισθητήρα στροφάλου (48€) κι αν βγάλει κάτι από δω και πέρα αποκλείεται να δώσω τέτοιο ποσό για τη συγκεκριμένη βλάβη. Άλλωστε τι αξία έχει πια ένα e46 318ci 01/2002 με 280φεύγα χιλιάδες χλμ...

tacos
18-07-19, 18:39
Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.

rapid_fast
19-07-19, 21:02
Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.

δε μένεις απο μοτέρ βαλβτρόνικ..
απλά καίει πολύ κάυσιμο..
και το ότι άκουγες ήχο με το όχημα σβηστό παραπέμπει σε μοτέρ και κλαπέ αέρα..
Οχι δε βαλβτρόνικ..
Η όλη φάση είναι ύποπτη...

tacos
20-07-19, 20:13
Εχεις δικιο.Ευχαριστω.