PDA

Επιστροφή στο Forum : MAZDA RX8 CHALLENGE


Action Man
14-12-05, 16:36
Στα 29000€ (με το κλειδι στο χερι) καινουργιο,πισωκινητο,τετραθεσιο,καλοστημενο,με μπλοκε,18αρες,192PS,εμφανισημο.....μπλα....μπλα μπλα.....δεν υπαρχει ανταγωνισμος!
Οσο για την καταναλωση....κυμαινεται λιγο παραπανω απο την compact 2.5 cc!
Το αυτοκινητο ειναι πολυ καλο για την τιμη του...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!:nod:

http://img369.imageshack.us/img369/2282/esoteriko3ba.th.jpg (http://img369.imageshack.us/my.php?image=esoteriko3ba.jpg)

melodic
14-12-05, 17:03
χμμμ για την καταναλωση δεν νομιζω να ειναι μονο αυτο το λιγο παραπανο απο το <<κοκκινο>> και ακομα οι ροπες ειναι ψηλα και θα δουλευει εκει συνεχος....ακομα η mazda λεει για το rx8
ελενχος σταθμης λαδιου καθε 2 γεμισματα του ρεζερβουαρ....:mad:

manosm3
14-12-05, 17:18
Παντελη, μπλοκε εχει μονο το δυνατο.

DjBac
14-12-05, 17:21
Και τα 2 έχουν μπλοκέ!! :D :D
Δυστυχώς η κατανάλωση είναι αρκετά παραπάνω!!

Action Man
14-12-05, 17:24
Kαι τα δυο εχουν μπλοκε,και η καταναλωση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο λεγανε!
Παντως οπως και να ναι η τιμη του ειναι εκπληκτικη!!!!

Action Man
14-12-05, 17:28
ελενχος σταθμης λαδιου καθε 2 γεμισματα του ρεζερβουαρ....:mad:

Αυτο δεν σημαινει οτι καιει λαδια.....ετσι λειτουργει αυτο το μοτερ...ασε που εχει τρελο ηχο....;)

melodic
14-12-05, 17:29
το πηρε ενα φιλος μου....χωρις ηλιοροφη-δερματα-xenon..ktl και οτι αλλο μπορουσε να βγαλει... και πραγματικα ειναι super καλη τιμη.... το μονο που παραπονο του ειναι η σκληρη αναρτηση για καθημερινη χρηση και η καταναλωση που ειναι αλλου ακομα και σε κανονικη χρηση...

saikoE39
14-12-05, 17:31
Στα λεφτα που εχει βρισκω οποιο κοκκινο compact 325 θελω....:dblthumb2
Ποτε δεν θα το επερνα....σιγα μην καθομουν να κοιταζω καθε δευτερο γεμισμα τα λαδια του...εκτος αυτου δεν με εκφραζει σαν οχημα....το RX7 για εμενα ηταν πιο ομορφο..:king:
Ολοι του βαζουν σαν προτερημα το μπλοκε του..λες και αν θελω εγω δεν βαζω και στο δικο μου...ΠΟΤΕ..ΠΟΤΕ..ΠΟΤΕ..:bullhorn:

melodic
14-12-05, 17:32
Αυτο δεν σημαινει οτι καιει λαδια.....ετσι λειτουργει αυτο το μοτερ...ασε που εχει τρελο ηχο....;)

η στεγανοποιηση του ροτορα δεν εχει τελειοποιηθει ακομα απο την mazda οποτε θα το ταιζεις λαδακι....οσο για τον ηχο αν μου πεις οτι εχει καλητερο ηχο απο το <<κοκκινο>> θα σε :nutkick:

Action Man
14-12-05, 17:35
Στα λεφτα που εχει βρισκω οποιο κοκκινο compact 325 θελω....:dblthumb2


οff topic! :icon36:

Εγω το ειπα.......αν γινω εκατομυριουχος θα στο χαρισω!:icon_kidr

Action Man
14-12-05, 17:37
η στεγανοποιηση του ροτορα δεν εχει τελειοποιηθει ακομα απο την mazda οποτε θα το ταιζεις λαδακι....οσο για τον ηχο αν μου πεις οτι εχει καλητερο ηχο απο το <<κοκκινο>> θα σε :nutkick:

Ασε φιλε....βαλανε και το κιτακι...και ακουγεται τρελα το οχημα....

melodic
14-12-05, 17:44
ΑCTION MAN τσεκαρε στα περιοδικα σου αν εχεις το RD τευχος 2....εχει πολλες info για το rx8 σε σοβαρο επιπεδο...:idea: αν δεν το εχεις το εχω σε ηλεκτρονικη μορφη...

EVANGELOS
14-12-05, 21:19
Καλό είναι το chalenge αλλά το cosmo έχει το θέμα...
Πάντως με τιμή στα 29 είναι δελεαστικό.
Τη σύγκριση με το 325 δεν την κατάλαβα... την ίδια ιπποδύναμη έχουν αλλά το RX8 (το chalenge) είναι μιά κλάση ΚΑΤΩ.
Μόνο αν με :smashtard θα το προτιμούσα.
Το cosmo με τα 230+hp κάτι πάει να πει αλλά εκει έχει 3.0lt BMW με 30.6kg ροπή που :icon42: οπότε τι το συζητάμε...
Βέβαια τα Mazda είναι σαφώς φτηνότερα αλλά δεν μπορείς να τα θες όλα...

DaRk_AnGeL
14-12-05, 21:51
Eγώ το έχω πεί επανελημένως.... η αγορά αυτοκινήτου είναι σαν σχέση. Αν δεν σου κάνει το "κλικ" απ την αρχή .... άστο καλύτερα γιατι τσάμπα θα ξοδέψεις τα χρήματα σου. Οπότε, περι ορέξεως ....
Αυτά φυσικά, ιχύουν για τους τρελαμένους που βλέπουν το αμάξι σαν κάτι παραπάνω απο ενα απλό μέσον μεταφοράς.
Κοινώς... άν σε φτιάχνει αυτό το αμάξι και έχεις τα 30.000 μην ακούς κανέναν και άντε πάρτο.

Action Man
15-12-05, 00:14
άν σε φτιάχνει αυτό το αμάξι και έχεις τα 30.000 μην ακούς κανέναν και άντε πάρτο.

Δεν το θελω.... εγω ειμαι λατρης των μεταχειρισμενων BMW!!:love:
Aλλα για καποιον που θελει καινουργιο σπορ πισωκινητο....το rx8 ειναι η καλυτερη επιλογη!

Panoz
15-12-05, 07:22
Πολύ ρίσκο ρε Παντελή....σκέψου μόνο και μόνο να είσαι αναγκασμένος να τσεκάρεις τα λάδια κάθε 500 χλμ....εμένα θα μου έσπαγαν τα νεύρα. Άσε που ότι λεφτά γλυτώνεις με τη τιμή αγοράς, τα πληρώνεις μετά διπλά και τριπλά σε λάδια και βενζίνες....Ωραίο το RX-8, δε λέω, αλλά όχι για κύριο αυτοκίνητο...!

kgrod007
15-12-05, 07:50
Σε αυτα τα λεφτα παιζει και το golf GTI που ειναι καλυτερη αγορα κατα την γνωμη μου.

Fanatic
15-12-05, 08:11
Eμφανισιακα και μονο το ΡΟ ΧΙ ΟΚΤΩ λεει πολυ!!Παρα πολυ καλη τιμη!Δεικτη σταθμης λαδιου εχει?Θα πρεπει να εχει αφου καταναλωνει λαδι σαν την βενζινη.

Action Man
15-12-05, 08:11
Σε αυτα τα λεφτα παιζει και το golf GTI που ειναι καλυτερη αγορα κατα την γνωμη μου.
Nαι,ειναι καλυτερο το gti αλλα δεν ειναι πισωκινητο.


Και να ξεκαθαρισω κατι.....
ΔΕΝ ΘΕΛΩ RX8....TO ΠΗΡΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ!!!
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩΩΩ...:nixweiss: :rofl2:

Kostas Christ
15-12-05, 11:13
Πολυ ωραιο και καλο αυτοκινητο αλλα με αυτα τα λ7 μπορεις να παρεις Μ3 Ε36 321 η με τα μισα περιπου Ε30 και τα υπολοιπα για λαστιχα.

kostas*
15-12-05, 12:08
Σε αυτα τα λεφτα παιζει και το golf GTI που ειναι καλυτερη αγορα κατα την γνωμη μου.
Αν μιλαμε για προσθιοκινητα ερχεται και το focus st στα 29 χιλιαρικα με 2,5 μοτερ turbo και 225 αλογα.

Παντως το RX8 ηταν στα υπ' οψιν μου (λογω τιμης κυριως) αλλα προτιμησα το Ζ4.

jeffalch
15-12-05, 12:55
Ετυχε να μου παραχωρήσει η Mazda ένα RX8 Challenge πριν 1μιση μήνα. Το πήρα Παρασκευή νωρίς το απόγευμα από Κηφησια με γεμάτο ντεπόζιτο και το επέστρεψα την Δευτέρα το πρωί στο 1/4.
Οχι δεν είναι οικονομικό...το αντίθετο.
Ακούστέ...
Παρασκευή
Κηφισιά Χαλάνδρι με κίνηση. Χαλάνδρι Φιλοθέη Χαλάνδρι(απογευμα). Χαλάνδρι Αεροδρόμιο (βράδυ και το ψιλοπίεσα) Βάρκιζα Αεροδρόμιο. Βενζίνη στο κόκκινο.
Γέμιζω.
Αεροδρόμιο Χαλάνδρι.
Σάββατο
Χαλάνδρι Νέο Ηράκλειο Χαλάνδρι (βράδυ)
Κυριακή
Χαλάνδρι Μέγαρα Χαλάνδρι (με απόλυτα χαλαρή οδήγηση) το μεσημεράκι.
Δευτέρα
Επιστροφή στην Κηφησιά.

Εκαψε 2 ντεπόζιτα σχεδόν σε 3 μέρες και δεν το μετακίνησα πολύ το Σάββατο.
Το EVO 8 που είχα τον Ιανουάριο έκαψε 1/4 λιγότερο.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Octane
15-12-05, 12:58
Η ποιοτητα του RX8 ειναι "αστα να πανε"!
Βεβαια στο challenge δεν πολυ-πειραζει αφου ειναι "φτηνο",αλλα στο cosmo,να δωσεις 40.000 περιπου + να ειναι ετσι...
Στην ιδια κατηγορια παντως (του challenge),1000 φορες μια 320 + ας ειναι + "γυμνη"!!(Λες + 'κεινο δεν ειναι...)!
Οχι επειδη εχει ενα μπλοκε απ΄τη μανα του να Θεοποιηθει κιολας!
Οσοι απο σας δεν εχετε μπει σε RX8 καντε το + θα με θυμηθειτε!(Μη βιαστειτε να το κρινετε το πρωτο κιολας λεπτο,καθηστε λιγακι + ριξτε μια δευτερη ματια!). + για να ειναι + πιο αντιπροσωπευτικη η συγκριση,να εχετε μπει λιγο πριν σε μια Ε46 (δε λεω Ε90 γιατι εκει χανεται η μπαλα...)

KinM3
15-12-05, 13:06
Ρε παιδια γιατι συγκρινετε ΑΝΟΜΟΙΑ πραγματα???
Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?
Αλλο κοινο αγοραστων εχει ενα 320-325,και αλλο ενα ρο χι 8...
Μην πουμε για ευρω...
Και δεν υπαρχει συγκριση επιδοσεων 320 με cosmo εεε???
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

Action Man
15-12-05, 13:13
Kαταρχην ξαναδιαβαστε το thread....λεμε για καινουργιο αυτοκινητο...και μονο για καινουργια δεν συζηταμε.....:D
Καινουργιο πισωκινητο με 200ps περιπου...δεν υπαρχει κατι αλλο...

Οσο για το evo 8...εχει πολυ μεγαλυτερη καταναλωση...εξακριβομενο!:)

Octane
15-12-05, 13:23
Ρε παιδια γιατι συγκρινετε ΑΝΟΜΟΙΑ πραγματα???
Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?
Αλλο κοινο αγοραστων εχει ενα 320-325,και αλλο ενα ρο χι 8...
Μην πουμε για ευρω...
Και δεν υπαρχει συγκριση επιδοσεων 320 με cosmo εεε???
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...
Φιλε καλωσορισες!!:hello:
Κατ'αρχην,οταν η τιμη ειναι ιδια,ολα τα πραγματα (ακομα + ΑΝΟΜΟΙΑ) συγκρινονται,γιατι εχουν τη βασικοτερη ομοιοτητα.
Εφοσον ομως τα συγκεκριμενα εχουν +:
4 πορτες
χωρους για 4
πισω κινηση
παραπλησιες επιδοσεις
κλπ κλπ...
δε βλεπω καποιο λογο να μη συγκριθουν:confused:

Αυτο για το κοινο τον αγοραστων δεν το καταλαβα.

Δε σου εχει τυχει ποτε να σκεφτεις πχ:"Εχω 25.000 ευρω,τι να παρω?Μια Compact E46,ενα clio sport ή ενα mx-5?" (Ασχετα μεταξυ τους,αλλα ιδια τιμη.)

+ το Golf V Gti ειναι τελειως διαφορετικο απ'το Type R αλλα συγκρινονται συνεχεια (+ καλα κανουν,κατα τη γνωμη μου).

saikoE39
15-12-05, 13:33
Φιλε καλωσορισες!!:hello:
Κατ'αρχην,οταν η τιμη ειναι ιδια,ολα τα πραγματα (ακομα + ΑΝΟΜΟΙΑ) συγκρινονται,γιατι εχουν τη βασικοτερη ομοιοτητα.
Εφοσον ομως τα συγκεκριμενα εχουν +:
4 πορτες
χωρους για 4
πισω κινηση
παραπλησιες επιδοσεις
κλπ κλπ...
δε βλεπω καποιο λογο να μη συγκριθουν:confused:

Αυτο για το κοινο τον αγοραστων δεν το καταλαβα.

Δε σου εχει τυχει ποτε να σκεφτεις πχ:"Εχω 25.000 ευρω,τι να παρω?Μια Compact E46,ενα clio sport ή ενα mx-5?" (Ασχετα μεταξυ τους,αλλα ιδια τιμη.)

+ το Golf V Gti ειναι τελειως διαφορετικο απ'το Type R αλλα συγκρινονται συνεχεια (+ καλα κανουν,κατα τη γνωμη μου).
Για εμενα στην κατηγορια που ειναι......παιζει μονο του....
δεν υπαρχει κανενα αλλο με τετοια χαρ/στικα...πραγμα που του δινει δηθεν καποιο γοητρο...:shakehead
Octane με εχεις καλυψει.....οπως τα λες ειναι......:rockon:

Action Man
15-12-05, 13:35
ρε παιδες......προσπαθω να πω τοση ωρα οτι για τον γνησιο λατρη της πισω κινησης που θελει καινουργιο και δυνατο με πισω κινηση δεν υπαρχει κατι αλλο..
Αυτος ο υποψηφιος αγοραστης δεν θα κοιταξει μεταχειρισμενο......ουτε μπροστοκινητο....

Εγω σιγουρα προτιμω το αμαξι που εχω(325 compact)..αλλα καποιος αλλος μπορει να θελει καινουργιο,και η λυση ειναι μονο μια..

sakkunen
15-12-05, 13:46
Στα 29000€ (με το κλειδι στο χερι) καινουργιο,πισωκινητο,τετραθεσιο,καλοστημενο,με μπλοκε,18αρες,192PS,εμφανισημο.....μπλα....μπλα μπλα.....δεν υπαρχει ανταγωνισμος!




Δε μπορω ν καταλαβω ποιος νοημων ανθρωπος θα προτιμουσε ενα ΡΟ ΧΙ 8 με ολα αυτα τα ποταπα! πραγματα που αναφερει ο Action man απο ενα 316 coupe bmw με 115 ps 32000ευρω[ min] κ 0-100 σε 11,6!:banghead: Ειναι ολοφανερο οτι το mazda δεν αξιζει!!!!!!!!Γιαπωνεζικο θ παρουμε!Τι;Ειναι πισωκινητο;Ε και;Κ τα Datsun πισωκινητα ειναι!:gaysex:

Δε παμε καλα!!!!!!:screwy:

Octane
15-12-05, 13:53
ρε παιδες......προσπαθω να πω τοση ωρα οτι για τον γνησιο λατρη της πισω κινησης που θελει καινουργιο και δυνατο με πισω κινηση δεν υπαρχει κατι αλλο..
Αυτος ο υποψηφιος αγοραστης δεν θα κοιταξει μεταχειρισμενο......ουτε μπροστοκινητο....

Ουτε εγω μιλησα για μεταχειρισμενο!(Ετσι νομιζα τουλαχιστον μεχρι που μολις ειδα -απο περιεργεια- οτι μια 320 στην Ελλαδα παει στα 40.000 (επιπεδο cosmo δηλαδη).(Sorry εχω συνηθισει καπως στις Γερμανοαυστριακες τιμες:friday: )
Ο Παντελης εχει δικιο!!Δεν παιζει τιποτ'αλλο με τετοιους χωρους + επιδοσεις στην ιδια τιμη!!
(Παω να δω ποσο κανει + η 120i που ομως δε μ'αρεσει καθολου(ουτε ειναι τοσο σπορ εξωτερικα οσο το rx8) + να προσθεσω + 2 χιλιαρικα για μπλοκε.Υποθετω στα ιδια θα βγαινουν.Αφηστε που αν ηταν 192 τα αλογα του challenge καλα θα ηταν...οποτε πλησιαζουν ακομα πιο πολυ το ενα το αλλο.

Octane
15-12-05, 13:58
Δε μπορω ν καταλαβω ποιος νοημων ανθρωπος θα προτιμουσε ενα ΡΟ ΧΙ 8 με ολα αυτα τα ποταπα! πραγματα που αναφερει ο Action man απο ενα 316 coupe bmw με 115 ps 32000ευρω[ min] κ 0-100 σε 11,6!:banghead: Ειναι ολοφανερο οτι το mazda δεν αξιζει!!!!!!!!Γιαπωνεζικο θ παρουμε!Τι;Ειναι πισωκινητο;Ε και;Κ τα Datsun πισωκινητα ειναι!:gaysex:

Δε παμε καλα!!!!!!:screwy:
Καλα εγω δε θα εδινα με τιποτα 32.000 για μια 316Ci!!!Ουτε με σφαιρες!!!1000 φορες το challenge λεμεεεεε + ας ειμαι με το ενα χερι να γεμιζω βενζινη + με το αλλο λαδι!!!
22.000 για καινουρια Compact ναι!!(Αλλα αλλο 22.000 αλλο 32.000)

EVANGELOS
15-12-05, 14:43
Ρε παιδια γιατι συγκρινετε ΑΝΟΜΟΙΑ πραγματα???
Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?
Αλλο κοινο αγοραστων εχει ενα 320-325,και αλλο ενα ρο χι 8...
Μην πουμε για ευρω...
Και δεν υπαρχει συγκριση επιδοσεων 320 με cosmo εεε???
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

Το cosmo συγκρίνεται με τα 330-530 και από επιδόσεις δεν τα πάει και τόσο καλά. Αν αναλογιστείς ότι οι 3.0lt ΒΜW έχουν 50% παραπάνω ροπή. Σε αναλογία kg/hp η 330 είναι 6.2Kg/hp η 530 6.8 kg/hp και το cosmo 5.8 kg/hp (λίγο καλύτερο δηλαδή).
Στα 0-100 είναι λίγο καλυτερη η BMW και στην τιμή σαφώς πλεονεκτεί το cosmo.
Σε θέματα αξιοπιστίας , αξίας μεταπώλησης , ποιότητας κτλ άστο καλύτερα.
Σύγκριση cosmo με 320 ΔΕΝ έχει νόημα.
Σύγκριση chalenge με 325 ok αλλά και εκεί η BMW νομίζω πλεονεκτεί.
Τώρα ότι το chalenge κοστίζει όσο το 316 που είναι ποιό αργό και από λεωφορείο οκ συμφωνώ.
Γι'αυτό η λύση στην Ελλαδά ,για τους μη έχοντες εκατομύρια, είναι μεταχείρα BMW.

Action Man
15-12-05, 16:09
To "cosmo" επεσε στα 35000€.

m_power_lunatic
15-12-05, 16:49
Ωραιο εμφανισιακα,πισωκινητο και παρα πολυ καλη τιμη αλλα μεχρι εκει.....η συντηρηση ειναι απιστευτη για τον κινητηρα του και την ιπποδυναμη του ενω απο ποιοτητα δεν ειναι και κορυφαιο-αρκετα που εχω μπει τριζουνε και δεν φταινε μονο οι 18-αρες οι οποιες ανεβαζουνε και το κοστος αντικαταστασης των ελαστικων,οποτε μαζι με λαδια και βενζινη φανταστειτε........μια απλη παρατηρηση για οσους ασχολουνται με την αγορα αυτοκινητων,παρα μα παρα πολλα ελαφρως μεταχειρισμενα RX-8 με ελαχιστα χλμ,λεει μηπως κατι????

Action Man
15-12-05, 17:07
Τα πολλα μεταχειρισμενα RX8 για μενα λεει.....0% προκ. 60 δοσεις..και δεν εχουν να πληρωσουν και γινεται η κατασχεση.
Το μαυρο της φωτογραφιας καπως ετσι αγοραστικε....

Το ιδιο ειχε γινει παλιοτερα με rally και vts.

KinM3
15-12-05, 17:09
Επιμενω οτι ειναι ανομοια αυτοκινητα...
Αν συγκρινεις επιδοσεις ενος BMW,με αυτες ενος RX8,ειναι μονο του 325,το οποιο εχει τη διπλασια τιμη,και τελη κυκλοφοριας/ασφαλεια...
Ειναι τελειως διαφορετικη η φιλοσοφια των δυο αυτοκινητων...
Σαν προταση παντως,και σαν sport αυτοκινητο ειναι best value for money...

Nick_compact
15-12-05, 17:20
Πολλοί είπαν οτι το ΡΧ8 έχει "ένα μπλοκέ" και κατι εγινε.να συμπληρώσω:18αρες,325mm φρένα εμπρός,φοβερά καθίσματα,και φοβερή αίσθηση γενικα.Μην λέμε χαζομαρες,δεν υπάρχει BMW να το κοντράρει.Και βλέπω μια άμεση σύγκριση με την 325ti...δεν θα το σχολιάσω...Μόνο θα αναφέρω το ζήτημα εμφανιση..Αν με έβαζαν να διαλέξω θα έπαιρνα το RX8.

EVANGELOS
15-12-05, 18:46
Πολλοί είπαν οτι το ΡΧ8 έχει "ένα μπλοκέ" και κατι εγινε.να συμπληρώσω:18αρες,325mm φρένα εμπρός,φοβερά καθίσματα,και φοβερή αίσθηση γενικα.Μην λέμε χαζομαρες,δεν υπάρχει BMW να το κοντράρει.Και βλέπω μια άμεση σύγκριση με την 325ti...δεν θα το σχολιάσω...Μόνο θα αναφέρω το ζήτημα εμφανιση..Αν με έβαζαν να διαλέξω θα έπαιρνα το RX8.

Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση challenge με την 325 την καινούργια ή τις παλαιότερες compact ή την Ε46 ????

Μόνο θέμα τιμής τίθεται και εκεί συμφωνώ.

Σε θέμα επιδόσεων , συμπεριφοράς , ασφάλειας, ποιότητας πλεονεκτεί ή εν πάσει περιπτώση κοντράρει και υπερέχει τελικά η BMW.

Δεν συμφωνώ καθόλου ότι "Μην λέμε χαζομαρες,δεν υπάρχει BMW να το κοντράρει"
δεν λέμε καθόλου χαζομάρες οι BMW το κοντράρουν μιά χαρά...

Με 7.3" τα 0-100 και 25kg ροπή η 325 είναι καλύτερη ή έστω ισοδύναμη με το challenge, εμφάνιση έχει και με το παραπάνω, πίσω κίνηση έχει , full extra έχει.

Δεν καταλαβαίνω την πόρωση με το challenge (σιγά το σούπερ καρ) , το cosmo εντάξει, αλλά εκεί είπαμε έχει 3.0lt straight six BMW ...

Fanatic
15-12-05, 19:20
Πολλοί είπαν οτι το ΡΧ8 έχει "ένα μπλοκέ" και κατι εγινε.να συμπληρώσω:18αρες,325mm φρένα εμπρός,φοβερά καθίσματα,και φοβερή αίσθηση γενικα.Μην λέμε χαζομαρες,δεν υπάρχει BMW να το κοντράρει.Και βλέπω μια άμεση σύγκριση με την 325ti...δεν θα το σχολιάσω...Μόνο θα αναφέρω το ζήτημα εμφανιση..Αν με έβαζαν να διαλέξω θα έπαιρνα το RX8.

Τελικα βρε Νικο οτι και να σε βαζανε να διαλαξεις αναμεσα σε διαφορα αυτοκινητα και BMW θα διαλεγες το αλλο!!ΑΑΑχχ βρε Νικο με στεναχωρεις και ειμαστε και γειτονοι!

Nick_compact
15-12-05, 19:43
Εντάξει.φτάσαμε σε σημείο να συγκρίνουμε το 1.3 231 με το 3λιτρο.Όμως τα χωρίζουν 15000 ευρώ διαφορά.Το 1.3 192 με το 2.5.τα χωρίζουν... 12000 ευρώ διαφορά.και σαν να μην φτάνει αυτό το BMW θέλει ένα σωρό αξεσουαρ για να γίνει σωστό.Όχι και full extra to 325ti!! Με 16αρες στο βασικό εξοπλισμό!!!Χωρίς μπλοκέ και ούτε καν επιλογή ως εξτρα!!!Με 300mm φρένα σε αυτοκίνητο ελάχιστου βάρους 1500 κιλά!!!Και παρόλα αυτά βασική τιμή 40.000!!!!
Όχι Στέλιο δεν θα διάλεγα έτσι απλά το "άλλο".Είμαι πορωμένος με τις BMW όμως βλέπω και άλλα αυτοκίνητα.Η ελληνικη πραγματικότητα αδικεί πολύ τις πραγματικές BMW.Δυστυχώς.Γιατί αν στην ελληνική αγορά η 130i έκανε τα ίδια λεφτά με την γερμανική (32500 ευρώ) τότε μέχρι και ξύλο θα έπαιζα με όποιον θα τολμούσε να μου πει οτί είναι καλύτερο το RX8 και κάθε RX8!!Απλα δεν μπορούν όλοι να λένε οτί η BMW είναι καλύτερη ετσι απλά.με 30.000 ευρώ που κάνει το challenge δεν παόρνεις ΟΥΤΕ 120i.Αλλά μια 316i....

GEOBMW
15-12-05, 19:50
Δεικτη σταθμης λαδιου εχει?Θα πρεπει να εχει αφου καταναλωνει λαδι σαν την βενζινη.
Επειδη τοχω ψαξει εχει,αλλα δεν ανταποκτρινεται στην πραγματικοτητα...:twak:
Χρειαζεται οποσδηποτε ελεγχος καθε 2 γεμισματα....

Octane
15-12-05, 19:58
Εντάξει.φτάσαμε σε σημείο να συγκρίνουμε το 1.3 231 με το 3λιτρο.Όμως τα χωρίζουν 15000 ευρώ διαφορά.Το 1.3 192 με το 2.5.τα χωρίζουν... 12000 ευρώ διαφορά.και σαν να μην φτάνει αυτό το BMW θέλει ένα σωρό αξεσουαρ για να γίνει σωστό.Όχι και full extra to 325ti!! Με 16αρες στο βασικό εξοπλισμό!!!Χωρίς μπλοκέ και ούτε καν επιλογή ως εξτρα!!!Με 300mm φρένα σε αυτοκίνητο ελάχιστου βάρους 1500 κιλά!!!Και παρόλα αυτά βασική τιμή 40.000!!!!
Όχι Στέλιο δεν θα διάλεγα έτσι απλά το "άλλο".Είμαι πορωμένος με τις BMW όμως βλέπω και άλλα αυτοκίνητα.Η ελληνικη πραγματικότητα αδικεί πολύ τις πραγματικές BMW.Δυστυχώς.Γιατί αν στην ελληνική αγορά η 130i έκανε τα ίδια λεφτά με την γερμανική (32500 ευρώ) τότε μέχρι και ξύλο θα έπαιζα με όποιον θα τολμούσε να μου πει οτί είναι καλύτερο το RX8 και κάθε RX8!!Απλα δεν μπορούν όλοι να λένε οτί η BMW είναι καλύτερη ετσι απλά.με 30.000 ευρώ που κάνει το challenge δεν παόρνεις ΟΥΤΕ 120i.Αλλά μια 316i....
Καλα Νικο εσυ το διελυσες το θεμα...
-οι 18αρες ζαντες δεν κανουν το αυτοκινητο
-τα 300+ mm φρενα (δισκοι δε λενε μια αν δεν συμπληρωνονται απο μια καλη δαγκανα)
-Σιγα τα πολλα extra που εχει το challenge + σιγα τα πολλα extra που θελει η 325ti για να γινει "αυτοκινητο"...
-Το RX8 δεν ειναι 1.3 αλλα 2.6 + αν θελεις το συζηταμε + αναλυτικα
-Ολα τα αυτοκινητα καθε κατηγοριας τα συγκρινουμε κατα βαση ως προς τα αλογα τους (λανθασμενα ή οχι) + οπως δεν ειπε ποτε κανεις "Τι συγκρινετε τα Golf V Gti με τα Type R ή τις Z4 3.0 με τα S2000" ετσι πιστευω οτι δεν μπορει να το πει κανεις + σ'αυτη την περιπτωση.Αλλωστε αφου πληρωνεις αυτα τα χρηματα τι θα κανεις???Στις 320 + 325 θα κανεις την παπια γιατι εχουν παραπανω κυβικα + θα κοντραρεσαι με τα Yaris 1.3!?!?!?(Που ειπαμε,δεν ειναι 1.3 αλλα 2.6)
-H 120i εδω ξεκιναει λιγο κατω απο 26.000,στην Ελλαδα ποσο πανω απο 30.000 κανει?

Octane
15-12-05, 20:04
.Όχι και full extra to 325ti!! Με 16αρες στο βασικό εξοπλισμό!!!Χωρίς μπλοκέ και ούτε καν επιλογή ως εξτρα!!!
Sorry,αλλα οι 16αρες αλουμινέ ειναι ασχημες?Ειναι τοσο σοβαρο extra + δεν μπορει κανεις να ζησει χωρις αυτο ή σοβαρος λογος να εχεις κομπλεξ διπλα σε ενα RX8 με 18αρες?Καλα που φτασαμε!?!

Με 300mm φρένα σε αυτοκίνητο ελάχιστου βάρους 1500 κιλά!!!Και παρόλα αυτά βασική τιμή 40.000!!!!
Το ibiza μου εχει 312mm,1277κιλα,τετραπιστονες δαγκανες + βασικη τιμη 25.000!!!Συγκρινεται με 320 E90???Με τιποτααααα...
(+ η ποιοτητα του ειναι καλυτερη απ'το RX8...)

KinM3
15-12-05, 20:20
Ευχαριστω octane για το παραπανω καλωσορισμα σου...

Το θεμα ποιο ειναι να θαψουμε το ροχι και δοξασουμε τα μπεμπε μας,η να κρινουμε αντικειμενικα αυτο το αυτοκινητο???

Εαν δεν ειχα το Μ3 μου και ειχα οριακα 30Κ να δωσω,σε sport αυτοκινητο τι θα επαιρνα?3,16?1,20 πλακα μου κανετε???Για να λεω οτι οδηγω BMW?

Δεν συγκρινετε η ποιοτητα BMW,αλλα μην ξεχνατε οτι η Mazda ειναι η no1 εταιρια σε αξιοπιστια στον κοσμο εδω και πολλα χρονια,με BMW,Mercedes να ακολουθουν...

Τωρα στην περιπτωση του ροχι,τα πραγματα ΔΕΝ εχουν δειξει ακομη...

Επιμενω ως οπαδος της Mazda (απο το ΜΧ-5 1,8 mk2.5 που εχω),οτι ειναι ενα sport αυτοκινητο σε καλη τιμη,και δε το συγκρινω ουτε με 325 ουτε με Μ3...
Ειναι αλλη ιστορια...

manosm3
15-12-05, 20:27
-Το RX8 δεν ειναι 1.3 αλλα 2.6 + αν θελεις το συζηταμε + αναλυτικα

Αυτο το αυτοκινητο εχει 2 ροτορες των 648 κυβικων εκαστος. :jumpgirl: :twak:

Nick_compact
15-12-05, 20:43
Καλα Νικο εσυ το διελυσες το θεμα...
-οι 18αρες ζαντες δεν κανουν το αυτοκινητο
-τα 300+ mm φρενα (δισκοι δε λενε μια αν δεν συμπληρωνονται απο μια καλη δαγκανα)
-Σιγα τα πολλα extra που εχει το challenge + σιγα τα πολλα extra που θελει η 325ti για να γινει "αυτοκινητο"...
-Το RX8 δεν ειναι 1.3 αλλα 2.6 + αν θελεις το συζηταμε + αναλυτικα
-Ολα τα αυτοκινητα καθε κατηγοριας τα συγκρινουμε κατα βαση ως προς τα αλογα τους (λανθασμενα ή οχι) + οπως δεν ειπε ποτε κανεις "Τι συγκρινετε τα Golf V Gti με τα Type R ή τις Z4 3.0 με τα S2000" ετσι πιστευω οτι δεν μπορει να το πει κανεις + σ'αυτη την περιπτωση.Αλλωστε αφου πληρωνεις αυτα τα χρηματα τι θα κανεις???Στις 320 + 325 θα κανεις την παπια γιατι εχουν παραπανω κυβικα + θα κοντραρεσαι με τα Yaris 1.3!?!?!?(Που ειπαμε,δεν ειναι 1.3 αλλα 2.6)
-H 120i εδω ξεκιναει λιγο κατω απο 26.000,στην Ελλαδα ποσο πανω απο 30.000 κανει?

Κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες ήταν εκδεικτικές σαν τρόπος σύγκρισης.Οι 18άρες φίλε μου είναι θέμα στησίματος και όχι θέμα εμφανισης και μη μου πεις οτί 1,5 τόνος αυτοκίνητο με 200 άλογα σχεδόν πατάει καλά σε 205 55 16. Το διαφορικό το άφησες ασχολιαστο. Το ίδιο και το θέμα της εμφάνισης. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να πάω να πάρω BMW 1600 κυβικά για να λέω οτί έχω BMW.Η 120i ξεκινάει από τα 31500 και έχει ... τάσια. Το ζήτημα ποιότητας το αφήνω ασχολιαστο,εχω μπει πολλές φορές σε ρχ8 αλλά και σε ιμπιζα και δεν θέλω να το συγκρίνω με το δικό σου γιατί θα το προσβάλω.Πράγματι το ρχ8 δεν είναι ουσιαστικά 1.3,δεν διαφωνώό.(φορολογικά όμως είναι,και μετράει πολύ εδώ).Εγώ το διέλυσα το θέμα η όποιος συγκρίνει αυτοκίνητο που κάνει 40.000 ευρώ με άλλο που κάνει 29000;Και σαν να μην φτάνει αυτό το φτηνό σε πολλά είναι και ισάξιο αν όχι καλύτερο

EVANGELOS
15-12-05, 21:23
Όχι Στέλιο δεν θα διάλεγα έτσι απλά το "άλλο".Είμαι πορωμένος με τις BMW όμως βλέπω και άλλα αυτοκίνητα.Η ελληνικη πραγματικότητα αδικεί πολύ τις πραγματικές BMW.Δυστυχώς.Γιατί αν στην ελληνική αγορά η 130i έκανε τα ίδια λεφτά με την γερμανική (32500 ευρώ) τότε μέχρι και ξύλο θα έπαιζα με όποιον θα τολμούσε να μου πει οτί είναι καλύτερο το RX8 και κάθε RX8!!Απλα δεν μπορούν όλοι να λένε οτί η BMW είναι καλύτερη ετσι απλά.με 30.000 ευρώ που κάνει το challenge δεν παόρνεις ΟΥΤΕ 120i.Αλλά μια 316i....

Αν τεθεί το θέμα ποίο είναι το φτηνότερο γρήγορο αυροκίνητο σίγουρα οι BMW ΔΕΝ είναι σωστή επιλογή.
Συμφωνώ με το Nick όσον αφορά το οικονομικό.
Απλά υπερβάλει στα άλλα.
Αν δηλαδή μου χαρίζανε ένα 325 ε46 και το challenge χωρίς τη δυνατότητα να το πουλήσω μετά, εγώ θα διάλεγα το 325 γιατί το θεωρώ καλύτερο και σε επιδόσεις και σε μούρη και παντού.

Είναι λάθος να λέμε ότι επειδή το 325 είναι πολύ ακριβότερο αυτό το καθιστά χειρότερο, απλά δεν είναι συμφέρουσα (οικονομικά και μόνο) αγορά σε σχέση με το RX8 challenge.
Με το σκεπτικό αυτό το skoda rs (200hp) είναι γρήγορο και αρκετά καλόστημένο κάνει τα μισά λεφτά από την 325 είναι άρα και καλύτερο ????

Κανείς δε λέει ότι τα BMW είναι καλύτερα έτσι απλά , τα στοιχεία και η πορεία της εταιρίας το λένε. Το μόνο υποκειμενικό είναι η ομορφιά. Για μένα τα BMW είναι απόλυτα για κάποιον άλλο όχι , αν τώρα θέλεις φτηνό και μουράτο και δεν τρελένεσαι για BMW το challenge είναι μιά χαρά. Εγώ λέω πάντως ότι δεν είναι καλύτερο απλά φτηνότερο

Fanatic
15-12-05, 22:32
Eγω ειπα οτι το ρο χι οχτω για τα λεφτα του ειναι πολυ καλη ευκαιρια αλλα εγω προσωπικα με τα ιδια λεφτα πιστεω θα μπορουσα να βρω ενα BMW μεταχειρο που και πιο αξιοπιστο θα ειναι και το ιδιο ισως και καλυτερο γκαζι μπορει να εχει και μπλα μπλα μπλα....με λιγα λογια ειμαι υπερ του μεταχειρου BMW αλλα μονο πανω απο τα 2,5 λιτρα για τοσα λεφτα.....(30.000 για 316 δεν εδινα με τπτ...)

Action Man
16-12-05, 00:10
Λοιπον...το αυτοκινητο ειναι πολυ καλο για την τιμη του!!!
Πρεπει να πω οτι μου φανηκε πολυ ευκολοδηγητο αλλα απογοητευτικα λιγο με την ανυπαρκτη ροπη του και τελικα δεν βαζει και φωτια στο δρομο...
Απο στησιμο και παλι δεν ενθουσιαστικα.....παραειναι μαλακο,αλλα οπως ειπαμε με 29000€ μην περιμενεις και πολλα...
Αν ηθελα rx8 σιγουρα θα το επαιρνα οινο σε μαυρο,για να σβησουν λιγο οι καμπυλες...γιατι σε αλλα χρωματα ψιλοκαγκουριζει

Αν θελεις σπορ πισωκινητο με 30000€ δεν υπαρχει κατι αλλο....αλλα και γω οπως πολλοι αλλοι θα προτιμησω μια μεταχειρο BMW και ας μην εχει μπλοκε...δεν θα τρελαθουμε κιολας για ενα μπλοκε..........
Οσο για το βαρος της compact....ας την οδηγησετε πρωτα και μετα να μου πειτε αν δειχνει το βαρος της.....
Κατα την γνωμη μου,και σπορ αισθηση εχει και καλο στησιμο...και για να ξεκαθαριζουν λιγο τα πραγματα....δεν ειναι μονο τα ///Μ σπορ αυτοκινητα...παραγει και αλλα σπορ οχηματα η BMW....μην κολατε...

Action Man
16-12-05, 00:15
Πολλοί είπαν οτι το ΡΧ8 έχει "ένα μπλοκέ" και κατι εγινε.να συμπληρώσω:18αρες,325mm φρένα εμπρός,φοβερά καθίσματα,και φοβερή αίσθηση γενικα.Μην λέμε χαζομαρες,δεν υπάρχει BMW να το κοντράρει.Και βλέπω μια άμεση σύγκριση με την 325ti...δεν θα το σχολιάσω...Μόνο θα αναφέρω το ζήτημα εμφανιση..Αν με έβαζαν να διαλέξω θα έπαιρνα το RX8.

Εσυ περυσι ησουν ετοιμος να παρεις 116......η 325ti σε πειραξε??:105whistl

Octane
16-12-05, 00:24
KinM3 εισαι καινουριος στο site + δεν ξερεις οτι ειμαι ισως ο πιο αντιbmwδακιας εδω μεσα...;)
Σε ολα οσα ειπες στο τελευταιο σου ποστ με βρισκεις συμφωνο.

Nick_compact
-Το διαφορικο το αφησα ασχολιαστο (μονο ομως στο τελευταιο μου ποστ,γιατι στην αρχη το ανεφερα) κατα λαθος,νομιζα οτι ειχα γραψει αυτο που σκεφτομουν...(με 2000 εχεις ενα aftermarket...) [Συμπληρωση:Το εχω γραψει + αυτο σε προηγουμενο ποστ!!]
-Για τις 18αρες τωρα...το αφηνω ασχολιαστο,εκτος + αν αυτο απο μονο του ειναι τοσο σοβαρος λογος που δεν μπορεις να "ζησεις" με μια 325ti...
-Το θεμα της εμφανισης ειναι καθαρα υποκειμενικο...
-Το θεμα της ποιοτητας μπορεις να το αφησεις ασχολιαστο (αφου δε μιλαμε για το ibiza) αλλα αν θελεις συγκριτικα με Ε46 + Ε90 το θιγεις...
-Οσο για την τιμη το ειπα + γω,πηρα τα εδω δεδομενα...

mixalhs
16-12-05, 02:55
Η Ελλαδα εχει γεμισει με rx8.
Πρεπει να εχει κανει μεγαλη ζημεια σε ΒΜW&MB.

Nick_compact
16-12-05, 10:20
Εσυ περυσι ησουν ετοιμος να παρεις 116......η 325ti σε πειραξε??:105whistl

Είμαι φοιτητής φίλε μου και οι δικοί μου δεν με αφήνουν για παραπάνω. Μου έχουν δώσει το οκ μέχρι και για μεταχειρο cooper S και είμαι τόσο κολλημένος με τα πισωκίνητα που δεν θέλω να πάρω προσθιοκίνητο,ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται οτι μένω με το 316...δυστυχώς είμαι πολύ ιδιότροπος με το θέμα αυτοκίνητο...

Nick_compact
16-12-05, 10:23
Eπίσης το 325ti πάντα μου άρεσε όμως συγκρτικά με άλλα δεν θα την έπαιρνα.το είπα πολλές φορές.με 43000 ευρά που έκανε έμπαινε στα χωράφια άλλων...και θεωρώ οτι αυτά τα χρήματα δεν τα άξιζερ απόλυτα.άλλο η δική σου περίπτωση....

Octane
16-12-05, 10:35
είμαι τόσο κολλημένος με τα πισωκίνητα που δεν θέλω να πάρω προσθιοκίνητο,ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται οτι μένω με το 316...δυστυχώς είμαι πολύ ιδιότροπος με το θέμα αυτοκίνητο...
Εδω με βρισκεις απολυτως συμφωνο + συ!!
+ γω αν εμενα Ελλαδα θα ειχα πισωκινητο + ας μην ειχε πολλη δυναμη!
Το δυνατο μπροσθιοκινητο το πηρα επειδη το ειχα αχτι + αφου υπαρχουν δυο πισωκινητα στην οικογενεια,τα οποια παιρνω οποτε θελω (+ μαλιστα το ενα το εχω εδω για "τη δοση μου" καθε λιγο + λιγακι :D )

Action Man
16-12-05, 12:47
Eπίσης το 325ti πάντα μου άρεσε όμως συγκρτικά με άλλα δεν θα την έπαιρνα.το είπα πολλές φορές.με 43000 ευρά που έκανε έμπαινε στα χωράφια άλλων...και θεωρώ οτι αυτά τα χρήματα δεν τα άξιζερ απόλυτα.άλλο η δική σου περίπτωση....

Στα 43000€....ουτε εγω θα το επαιρνα....ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση....:ices_ange

EVANGELOS
17-12-05, 21:38
Eγω ειπα οτι το ρο χι οχτω για τα λεφτα του ειναι πολυ καλη ευκαιρια αλλα εγω προσωπικα με τα ιδια λεφτα πιστεω θα μπορουσα να βρω ενα BMW μεταχειρο που και πιο αξιοπιστο θα ειναι και το ιδιο ισως και καλυτερο γκαζι μπορει να εχει και μπλα μπλα μπλα....με λιγα λογια ειμαι υπερ του μεταχειρου BMW αλλα μονο πανω απο τα 2,5 λιτρα για τοσα λεφτα.....(30.000 για 316 δεν εδινα με τπτ...)

ΕΤΣΙ !!!!!

Μεταχείρα BMW 4ever μέχρι να σοβαρευτούν οι του Υπουργείου με τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ και εναντίον του πνεύματος Ε.Ε. φόρους.

Baggelis Mpower
18-12-05, 12:31
Τι να πω κ γω οταν διαβαζω οτι η mazda ειναι νουμερο 1 κ διαφορα αλλα....παναγια μου πραγματικα εχετε ζησει απο κοντα αφτο το αμαξι ενταξει γρηγορο (αν κ το παταω κ το δικο μου ειναι 16 χρονων αμαξι Μ3 Ε30) αλλα γενικοτα αν το βαλεις διπλα διπλα με καποια αλλα αμαξια η πρωτη αποπσι συνηθως δεν ειναι κ η σωστη διοτι ξεγελαει λογω του σχηματος του....επειτα πολλοι λενε σιγα μην εδινα τοσα για 316 η τοσα για 318 παιδια ασ συνελθουμε κ ας ξεχωρισουμε τα αυτοκινητα μην τα βαζουμε ολα στην ιδια καλπη αλλου πανε τα spor S 2000 MAZDA RX7 MAZDA RX8 EVO 5,6,7,8 κ διαφορα αλλα μην συγκρινετε τα αφτοκινητα βαση τιμης τους για παραδειγμα η BMW σαν σπορ δινει το 325 η 330 κ Μ3 (κ καποια αλλα ισως) εε τι δινει η μαζντα σαν σπορ το ΡΧ8...ΩΡΑΙΑ...τωρα τα 316 η 318 ειναι για οσους θελουν ενα μεσο μετακινησης να εχουν το κεφαλακι τους ξενιαστο κ τουσ αρεσουν τα μπεμπε για τις βολτες τους τα ετσι κ τα αλλιως τους....ναι θα τα δωσουν τα λεφτα τι παει να πει ειναι βλακες γιατι δεν πηραν κατι αλλο που υποθετικα θα ηταν πιο καλο κ γρηγορο με τα λεφτα αφτα...οχι....Αλλα απο οτι βλεπω δεν χρειαζετε να κανουμε συγρισεις αν το δειτε λεπτομεριακα κ τα υλικα μεταλλων που χρησιμοποιουνται στα μπεμπε ειναι σε αλλο επιπεδο...τωρα οσον αφορα το ΡΧ8 σαν σχημα δεν μου αρεσει διοτι μ αρεσουν οι γωνιες στο αμαξι (FORD COSWORTH.... LANCIA INTERGRALLE...BMW M3 E30.....MUSTANG 1969..) κ διαφορα αλλα παρομοια με αφτα κ γενικα απο τα καινουργια αυτοκινητα δεν μου κανει κατι κλικ ακομα τεσπα τωρα οσον αφορα τισ επιδοσεις ΡΧ8....χχχμμ καλο ειναι ...κ οσον αφορα το γενικο συνολο ποτε δεν θα το χα ουτε υποψηφιο προς αγορα προτιμω HONDA S2000....χωρις να σημαινει οτι επειδη το πρωτιμο θα το περνα..προτιμω να ριξω τα λεφτα του πανω στο δικο μου κ μετα αααααααστα να πανε...ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ μου οσον αφορα το συγεκριμενο θεμα....

Baggelis Mpower
18-12-05, 12:37
Κ μην μου πειτε τι γραφουν τα Ελληνικα περιοδικα για την αξιολογηση αυτοκινητων κ γενικα διοτι ενος πολλυ καλου μου φιλου ο πατερας του δουλευει σε υψιλη θεση σε γνωστο Ελληνικο περιοδικο που πολλοι περνουν γνωμες κ αποφασεις απο το τι γραφουν σε αφτα τα magazines κ αν κατσω κ γραψω το τι παιζετε.....συνηθως αφτα που γραφουν δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα...

asd
18-12-05, 23:23
Καλησπέρα σε όλο το forum και καλώς σας βρήκα (πρώτο post!)

Επειδή είμαι στο κατώφλι της αγοράς αυτοκινήτου, έχω ψάξει αρκετά το θέμα rx8 αφού είναι ένα από τα υποψήφια...

Φυσικά είμαι BMW fan αφού στην οικογένεια είχαμε πάντα τέτοιες (αυτή τη στιγμή 520 του 2000, δεν θυμάμαι κωδικό)

Το Rx8 είναι αυτοκίνητο που έχει θετικά αλλά και αρνητικά.

Τα θετικά του είναι ότι
-είναι ένα ΦΤΗΝΟ, ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ ΣΠΟΡ ΚΟΥΠΕ, με 4 πόρτες και θέσεις.
-Έχει πολύ καλό κιβώτιο, πολύ καλό τιμόνι, κορυφαία σε απόδοση φρένα (άριστη απόσταση φρεναρίσματος-αεριζόμενοι δίσκοι μπρος-πίσω). Η ανάρτηση είναι όντως μέτρια

Τα αρνητικά του είναι
-Θέλει πολύ καλή συντήρηση, καλό στρώσιμο. Η κατανάλωση λαδιού δεν οφείλεται σε έλλειψη στεγανότητας που διάβασα πιο πάνω, αλλά στο ότι ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ WANKEL. Θέλουν λίπανση στο θάλαμο καύσης....Πάντως δεν είναι μεγάλο έξοδο, δεν καίει πολλά λάδια, το 5 λιτρο κάνει 35 ευρώ και το πολύ να θες 200γρ ανα 500km
-Έχει σχετικά υψηλή κατανάλωση
-Όντως απλώς μέτρια ποιότητα κατασκευής (καμία σχέση με bmw....)

Όλα τα παραπάνω για μένα δεν είναι τόσο σοβαρα....Καιει βενζίνες, αλλά τα κερδίζεις από τα τέλη κυκλοφορίας που θα πλήρωνες για ένα 3λιτρο. Έχει και χαμηλά ασφάλιστρα...

Το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αρνητικό για μένα είναι η αξιοπιστία των Wankel...Σύμφωνοι, μέχρι τώρα κανένα δεν έχει σπάσει...Μπορεί οι renesis να βγούν αξιόπιστοι όσο και οι συμβατικοί κινητήρες, αλλά μέχρι ο χρόνος να το αποδείξει αυτό, πάντα ο ιδιοκτήτης θα έχει το άγχος....Κάθε 3μηνο η mazda έχει νέες αναβαθμίσεις στο λογισμικό του εγκεφάλου του rx8...Αυτό με ανησυχεί προσωπικά...

Όσο για τα πολλά μεταχειρισμένα, απλή η εξήγηση. Με βάση το φορολογικό μας σύστημα όσο χαμηλότερος ο κιβυσμός τόσο λιγότερα πληρώνεις στο τελωνείο αν θες να εισάγεις μεταχειρισμένο... Όποτε οι μαντράδες έχουν γεμίσει την αγορά με γερμανικά...

Όσο για μένα? Πρώτη επιλογή μια Ζ4 2.0...Αν τα χρήματα δεν φτάσουν πάμε για challenge....:icon_kidr

nikosm3
22-12-05, 01:52
παιδες το αυτοκινητακι ειναι αντε γεια...υπαρχει ενα στην οικογεννεια που με μεγαλο δυσταγμο και πολλες επιφυλαξεις αγοραστηκε ομως στα 33,000 κθοτι δερμα θερμ και ηχοσυστημα..τοποιο δε σου χρειαζεται διοτι ειναι προτιμοτερο νακουσ το μοτερ του παρα τον πλουταρχο.ευτυχως που ο ηχος του ειναι ενας απο τους πιο κ@βλατους μαζι με της μ3 και ειδικα μετα τα 180 ειναι ηδονη.τελος δεν καιει καθολου λαδι απλα το καταναλωνει και αν συμφωνα με το φιλο μελοντικ καθε δυο γεμισματα κοιτας τη σταθμη θα βαρεθεις γιατι ειναι παντα στην ιδια θεση..περιπου καθε 2000χλμ καταναλωνει λιγακι!εχει μπλοκε και σου κανει ακομα πιο ευκολα τα παιχνιδια και τις χαρες..ειδικα οταν απενεργοποιεις ολα τα συστηματα ειναι πορωση...το μονο μειονεκτημα ειναι το τι μελη γενεστε μετα τα 300,000χλμ.που χαλαει ο κινητηρας...αλλα αν γνωριζω καλα σε ολα ταυτοκινητα οι κινητηρες σαυτα τα χλμ εχουν τα προβληματα και καλουνται οι οδηγοι ρεκτιφιε!!

υπηρξε και το μικροπροβληματακι τοποιο αφορουσε στο καλεσμα ολων των κατοχων του challenge απο την mazda προκειμενου να τοποθετηθει ενα ειδικο μονοτικο υλικο στο ρεζερβουαρ προς αποφυγη των επικινδυνων υψηλων θερμοκρασιων που δημιουργουνται απο το καζανακι(εξατμισης) τοποιο βρισκεται πολυ κοντα στο ρεζερβουαρ...ομως ακομα και μεγαλυτερες εταιρειες βλεπε mercedes εχουν κανει αντιστοιχες μαζικα καλεσματα για διορθωσεις μικροπροβληματων.ταυτοκινητο ειναι αρκετα σφαιρατο η καταναλωση του σαν ενα απλο 2,5 και ασ μην ξεχναμε οτι το σηματακι ειναι 98 ευρω και οχι 400τοσα του 2,5...για φαντασου εχεις γκαζι και το δηλωνεις για 1,300..ειναι καλη φαση και επισης χαμηλοτερα ασφαλιστρα!!!το συνιστω ανεπιφυλακτα...ομως ειναι αυστηρα 4θεσιο και θα ελεγα 2θεσιο γιατι πισω δεν χορας ειδικα αν οι μπροστα ειναι και καπως ψηλοι πισω δεν μπαινει κανεις!οι κλειστοφοβικοι ας μην επιχειρησουν ουτε να περασουν απεξω απο αντιπροσωπεια της mazda.

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
22-12-05, 05:59
Εγώ πιστεύω πως το συγκεκριμένο mazda είτε challenge είτε cosmos είναι από τις πιο ολοκληρωμένες προτάσεις και σε πολύ καλή τιμη για αυτά που προσφέρει.

manosm3
22-12-05, 11:16
ομως ειναι αυστηρα 4θεσιο και θα ελεγα 2θεσιο γιατι πισω δεν χορας ειδικα αν οι μπροστα ειναι και καπως ψηλοι πισω δεν μπαινει κανεις!οι κλειστοφοβικοι ας μην επιχειρησουν ουτε να περασουν απεξω απο αντιπροσωπεια της mazda.
Νικο, εχω υψος 1.85 και χωρεσα με μεγαλη ανεση σε rx-8. Θα ελεγα οτι ειναι πιο ανετο κι απο το Ε36 γιατι χωρανε τα ποδια μου (47 νουμερο παπουτσι) κατω απο τα καθισματα του οδηγου/συνοδηγου.;)

thomas
22-12-05, 12:31
Θα γράψω επιγραμματικά λίγα λόγια για το RX8.

Έχει σχήμα που είτε σου αρέσει είτε όχι είναι πρωτοποριακό. Οι πόρτες που ανοίγουν ανάποδα και οι γραμμές του θέλουν κατασκευαστή με κότσια και φαντασία.

Έχει το καλύτερο traction control που υπάρχει σε αυτοκίνητο (εξαιρώ Ferrari). Στην 2η σκάλα είναι πραγματικός φύλακας άγγελος. Γυρνάει, δε σε κόβει παρά μόνο όταν είσαι λίγο πρίν το τετακέ.

Έχει μια από τις πιο ρυθμίσιμες και παιχνιδιάρικες οδικές συμπεριφορές σε σημερινό αυτοκίνητο. Γυρνάει με το φρένο και το τιμόνι σε απίστευτο βαθμό. Τόσο που θεωρώ too much για κάποιους άπειρους.

Έχει φοβερά φρένα.

Έχει φανταστική τιμή.

Στα κατά βάζω τα εξής:

Έχει περίεργη ανάρτηση (ο πίσω άξονας πηδάει και μπαλατσάρει περίεργα όταν το έχεις ξεκολήσει)

Το μεγάλο με τα 240ps δεν έχει χώρους για ψηλούς, πάνω από 180εκ., που θέλουν να οδηγούν στη σωστή θέση οδήγησης. Αυτό δεν ισχύει για το μικρό με τα υφασμάτινα μη ηλεκτρικά καθίσματα.

Το μεγάλο δεν έχει ροπή στις χαμηλές και μεσαίες στροφές, αλλά σώζεται από το κοντό κιβώτιο, που όμως στις γρήγορες αλλαγές σκαλώνει.

Το μικρό έχει περισσότερη ροπή χαμηλά, ξεκολάει πιο έυκολα από τον μέσο οδηγό, αλλά έχει και πιο μακρύ κιβώτιο.

Ο κινητήρας είναι αξιόπιστος. Μέχρι τώρα δείγματα από μοτέρ που έχουν αρκετά χιλιόμετρα δεν έχουν δείξει αισθητή πτώση συμπίεσης.

Το λάδι που κάει δεν είναι τρομερό. Και τελικά όλα τα "καλά" αυτοκίνητα έχουν χουνέρια. Μπορεί να είναι μέρος του χαρακτήρα τους!!!

Το μεγαλύτερο μειπνέκτημα είναι ότι καίει αρκετή βενζίνη για τις επιδόσεις του ακόμα και όταν δεν το πλακώνεις...

Συνολικά όμως το ισοζύγιο είναι πολύ θετικό. Έχει χαρακτήρα, είναι παιχνιδιάρικο και είναι σίγουρο Best buy.

Όλοι όμως έχουμε διαφορετική άποψη και γι αυτό υπάρχουν τόσο διαφορετικά αυτοκίνητα.

Υ.Γ. Ίσως κάποιοι από εσάς έχεται την δυνατότητα να το οδηγήσεται σε "ιδανικές" συνθήκες. Και πιστεύω ότι εκεί θα το δείτε με άλλο μάτι...

m_power_lunatic
22-12-05, 15:19
Δεν συμφωνω με το θεμα των πολλων δοσεων και την μηδενικη προκαταβολη......εχουνε οι Ελληνες να πληρωσουνε τα ΒΜW και δεν εχουνε για τα RX-8???Τα RX-8 που ειναι εισαγωγης ειναι ελαχιστα αρα ουτε αυτο στεκει....μαλλον η υπερβολικη καταναλωση φταιει!!!!!

megistanas
21-01-06, 15:19
Δε θα μπω στη διαδικασια συγκρισης με BMW αλλα πιστευω οτι το RX8 ειναι ενα ιδανικο κατα καποιο τροπο αμαξι για οποιον θελει αλογα και πισω κινηση σε μετρια τιμη...
Απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι δε βαζει φωτια στο δρομο, οτι ειναι πιο αργο απο type R του 1998 το cosmo παντα...και βεβαιως πιο αργο απο S2000...
Αν μου ελεγαν παρε 30000€ και αγορασε αμαξι βεβαιως και θα επερνα μεταχειρω BMW αλλα αν μου εβαζαν περιορισμο καινουριο...τοτε δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη...
30000€ - ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ - 192αλογα - ΜΠΛΟΚΕ - ΠΙΣΩΚΟΥΝΑ - ψιλογρηγορο... κοστος συντηρησης βεβαια δυσθεορατο αλλα ολοι καποιοες φορες κανουμε καποιοες υποχωρησεις...
BMW ΜΕΤΑΧΕΙΡΩ ΔΑΓΚΩΤΟ !!!!

Action Man
07-02-06, 12:58
Tα λογια ενος φιλου...
"Όσο για τα ηλεκτρονικά, είναι βλακεία της Mazda να μην μπορείς να τα ενεργοποιήσεις εν κινήσει."

Και συνεχιζω....παιδια..... παρα πολλα ατυχηματα......παρα πολλα...
Οπως καταλαβατε....τα ηλεκτρονικα δεν ενεργοποιουντε πληρως...πρεπει να σβησει το αυτοκινητο για να επανελθουν ολα...
Πολλα ατυχηματα-δυστηχηματα παρα πολλα...αν δειτε φωτογραφιες θα τρελαθειτε...
Φυσικα δεν φταιει το αυτοκινητο...αλλα ο οδηγος που κανει "ανωριμοτητες" πριν μαθει την σημασια της πισω κινησης ...
Οταν ενα σπορ πισωκινητο αυτοκινητακι ειναι "φτηνο"....παει σε λαθος χερια(μην το παρεξηγειτε...καταλαβατε τι εννοω)...
Εχω πολλες φωτος απο ατυχηματα....δεν θελω να τις δειξω.
Απο "παιχνιδακι" στα χερια του εμπειρου , μπορει να μετατραπει σε "καρμανιολα" στα χερια ενος απειρου ....

dimosbmw
07-02-06, 14:01
Λοιπον μερικα στοιχεια απο το μικρο rx-8. Σε 7500χλμ εκαψε 2.5 λιτρα λαδι(οχι και λιγο ε?) τωρα απο καταναλωση ας το αφησουμε ασχολιαστο γιατι ξεπερναει τα 14-15
λιτρα ακομα και αν δεν το πατας τερμα. Δεν θα μπορουσα ποτε να παρατησω μια
bmw για ενα rx-8.καλο και γρηγορο αλλα μεχρι εκει.ποτε ενα γρηγορο αμαξι δεν
ειναι σιγουρα και ενα καλο αμαξι.στο www.rx8.gr θα δειτε μερικα απο τα απειρα προβληματα που εχουν τα rx8.

B M W μια ζωη

InsaneDriver
07-02-06, 17:53
Ο λόγος που τρακάρουν οι περισσότεροι με τα γρήγορα πισωκίνητα(RX8 και S2000) είναι ότι ο λόγος που τα αγοράζουν είναι τα άλογα και όχι η ''αγάπη'' για την πίσω κίνηση. Σου λέει ο Ελληναράς: πω...1300 κυβικά με 192 η 231άλογα...θα τους λιώσω στη Βούτα. Φτάνει στην στροφή όμως ενώ δεν είναι μυημένος και πάει να το παίξει ιστορία βγάζοντασ τα ηλεκτρονικά και τότε γίνεται η ιστορία...

Ειλικρινά θλίβομαι όταν βλέπω τέτοια αυτοκίνητα να τα αγοράζουν με κριτήριο πόσο γρήγορα στο 0-100 ή 0-160 είναι...:icon11: :flipa:

EVANGELOS
08-02-06, 19:02
"Μπήκα" στο RX8CLUB.com και όντως παρουσιάζονται ΑΡΚΕΤΑ προβλήματα (στο club το 90% έχει τα cosmo).

1)Engine flooding , αν δεν ζεσταθεί ο κινητήρας και τον ξεκινήσεις ή τον σβήσεις κρύο. Διαβάστε τι κάνουν πριν πάνε για δουλεία (και το θεωρούν και λογικό).
Επί συνόλου 831 ψήφων (στο poll) το έχουν πάθει 311 (37%)

" Every morning I take the car out of the garage, then I turn it off and start it again 2-3 minutes later when I'm ready to leave for work. That's been going on for the 5-6 weeks since I bought the car and it hasn't flooded once. I don't know why people think this is a problem."

"Started the car, no problem. Immediately saw from the fuel gauge that my wife had left the car from her previous nights' use with almost NO GAS in it. Knew that I'd really be late for work if we drove that car and had to stop for a fill-up. Made a (fateful) snap decision - switched off the car and took our other car to work (the Protege 5 which we haven't sold yet since getting the RX-8). Came back after work around 6PM, guess what - the RX-8 wouldn't start."

2)Πρόβλημα στην 2α (???) ταχύτητα του σασμάν 228 replys.

" asked that exact same question and they have no idea. They're saying that Mazda is blaming high rpm shifting into second gear, but they don't seem to want to put the blame on that. All I know is it's going to the Lemon Law if it isn't permanently fixed now. This last trip was already the third time for the same thing with well over 30 days of me being "

"I agree. I have 24k on my car now.
I don't race it. I don't drop the clutch. I usually shift @ 4-5k.
I never had the CEL, or flooded, I have the "L" flash.
Starting @ about 15k the car started to feel different. Loose and creaky. I am starting to hear little rattling in the driver door, behind the air vents about the radio, brake noise, hard shifting into 6th (trans feels tight).

Ι am very concerned that the car is not going to make 70k miles."

3) Πολλές εκδόσεις Upgrade
Επεξηγείται πλήρως στο site πως και γιατί η πρώτη έκδοση "J" RX-8 αρχικά δηλώθηκε από τη Μazda 247hp (λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης κανονισμών καυσαερίων , αντοχή καταλύτη κτλ) , "έπεσε" κατά τη Μazda στα 238Hp (κατά τον υπόλοιπο κόσμο στα 231hp ΤΟ ΠΟΛΥ) , με αποζημίωση όσον το είχαν ήδη παραγγείλει.
Στις επόμενες εκδόσεις "Κ","L","M" (που κατά το site είναι "έτη μπροστά από την έκδοση "J"...) η κατανάλωση εξακολουθεί να διατηρείται ΠΟΛΥ ψηλά (με την εξήγηση ότι αφήνωντας πλούσιο μείγμα βελτιώνεται ο χρόνος ζωής του καταλύτη) και η mazda προσπαθεί όχι πολύ επιτυχώς να εξαλείψει τα γνωστά προβλήματα (flooding,σασμάν)

Είναι απίστευτη η ΣΤΩΙΚΟΤΗΤΑ με την οποία αντιμετωπίζονται όλα αυτά :"It’s a very exciting change from how things were done in the past, where if you wanted a better driving car, you only option was to wait for the next model year. Now all it takes is the ingenuity of some Mazda engineers, and 30 minutes at your dealer."

Σκεφτείτε να έβγαιναν τόσα "upgrade" στα Μ3 (ούτε τα Windows να ήταν) στη Γερμανία θα ΕΚΛΕΙΝΕ και η Μotorsport και η BMW , ή σκεφτείτε να έβγαζε ανακοίνωση η BMW ότι η Μ3 τελικά έχει 330Hp ή η 330i 220hp και κάναμε λάθος ....ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Αθάνατος straight six S52 ράβει από το 95 τα καλύτερα "κουστούμια" και άσε τον Ιάπωνα να βγάζει ρουτίνες για τον εγγέφαλο...τα Μ είναι ΑΛΛΟΥ

Fanatic
12-04-06, 09:09
Aπο 25900 λενε στις διαφημησεις!!Τσαμπααααααα!!

Action Man
12-04-06, 09:14
Aπο 25900 λενε στις διαφημησεις!!Τσαμπααααααα!!
Έιναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει με το RX8.....:bugeye:

ZZR1400
10-05-07, 10:59
Δεν είναι τυχαίο που έχουν πουληθεί τόσα RX-8.
Είμαι καινούργιος κάτοχος RX-8 COSMO (231HP) μαύρο full έκδοση S/R. Το αγόρασα καινούργιο από ανεξάρτητο εισαγωγέα με εγγύηση από τη MAZDA Ελλάδας, με 31990Ε. Η αντιπροσωπεία την έχει ρίξει τη τιμή στα 35990E (με S/R) από τον Σεπτέμβριο του 2006 και πριν είχε 40000Ε!
Επειδή αναφέρθηκαν κάποιες ανακρίβειες:
Τα κυβικά σε όλο τον κόσμο όπως και στο owner's manual αναφέρονται και είναι 2ρότορεςX654cc=1308cc.
Το σήμα τελών κυκλοφορίας είναι 93Ε το χρόνο και για την αγορά καινούργιου το μόνο παραπάνω που πλήρωσα είναι 75Ε έξοδα πινακίδας για την πινακίδα-άδεια κυκλοφορίας.
Η κατανάλωση βενζίνης είναι με μικτή οδήγηση 15,5l/100km.
Η κατανάλωση λαδιού με μικτή οδήγηση είναι σχετικά λίγη. Δεν είναι τυχαίο πάλι που η ένδειξη:
The distance between L and F on the
dipstick represents the following:
Oil capacity
L (US qt, Imp qt) 1.7 (1.8, 1.5)
(από το owner's manual)
δηλαδή έως τη low γραμμή είναι 1,7l που σημαίνει ότι με normal οδήγηση στα 5000km δεν έχει κάψει τόσο και μπορείς να κάνεις αλλαγή λαδιών αντί να συμπληρώνεις... αυτό βέβαια με μικτή όπως είπα οδήγηση γιατί αν πηγαίνεις κομμάτια με το πεντάλ στο πάτωμα θα χρειαστείς 20l/100km βενζίνη και σε κάθε 1000km συμπλήρωση λαδιού.
Τα προβλήματα με το flooding έχουν ληθεί και το μόνο που είναι καλό να γίνεται στην εκκίνηση μόλις πάρει μπροστά να το αφήνεις στο ρελαντί να κυκλοφορήσουν τα λάδια για 2-3 λεπτά πρωτού ξεκινήσεις ή το ζβήσεις. Αυτό πιστεύω είναι καλό και για όλα τα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.
Απόλυτη ευχαρίστηση οδηγική με λίγο γκάζι σε σύγκριση όμως με τη μηχανή μου...
Τέλος πληροφοριακά και για όποιον ενδιαφέρεται ο εισαγωγέας έχει φέρει 200! καινούργια κομμάτια COSMO full έκδοση χωρίς ηλιοροφή με 29500Ε.

Action Man
10-05-07, 11:01
Έχω μάθει για τον εισαγωγέα.
Σίγουρα μπορεί να σε καλύψει με την εγγύηση ?
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

Καλώς ήρθες.

ZZR1400
10-05-07, 11:13
Έχω μάθει για τον εισαγωγέα.
Σίγουρα ,πορεί να σε καλύψει με την εγγύηση ?
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

Καλώς ήρθες.

Ευχαριστώ.
Επειδή στη σημερινή εποχή δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν, (γιατί εκτός από την εγγύηση παίζονται και άλλα έκτροπα από εισαγωγείς, δηλαδή μπορεί να σου πουλήσουν για καινούργιο και μεταχειρισμένο με 0km το κοντέρ) όταν το έκλεισα ζήτησα τον αριθμό πλαισίου από τον έμπορα, και επειδή αν ξέρεις για την MAZDA τουλάχιστον αλλά και για πολλές άλλες εταιρείες υπάρχει on-line ηλεκρονική βάση δεδομένων, επικοινώνησα με τη MAZDA Ελλάδας και βρήκανε με τον αριθμό πλαισίου την ημερομηνία! που βγήκε από το εργοστάσιο στην Ιαπωνία (η οποία είναι τέλος του 2006) και ότι δεν έχει εκτελωνιστεί ακόμα πουθενά, επίσης στην ερώτηση που τους έκανα ότι το αγοράζω μέσω άλλου εισαγωγέα αν θα ισχύει εδώ η εγγύηση από την εκτελώνηση του μου απαντήσανε καταφατικά ότι ισχύει η εγγύηση εδώ όπως και σε οποιοδήποτε χώρα της Ευρώπης αν βρεθώ.

Action Man
10-05-07, 11:17
Με λίγα λόγια είσαι καλυμένος 100%.
Καλοτάξιδο το όχημα!
Είμαι σίγουρος οτι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει καινούργιο πισωκίνητο όχημα που να μπορεί να καλύψει τόσες ανάγκες!

ZZR1400
10-05-07, 11:20
Με λίγα λόγια είσαι καλυμένος 100%.
Καλοτάξιδο το όχημα!
Είμαι σίγουρος οτι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει καινούργιο πισωκίνητο όχημα που να μπορεί να καλύψει τόσες ανάγκες!

Ευχαριστώ και πάλι.

M3Convertible
10-05-07, 11:56
Πολύ ρίσκο ρε Παντελή....σκέψου μόνο και μόνο να είσαι αναγκασμένος να τσεκάρεις τα λάδια κάθε 500 χλμ....εμένα θα μου έσπαγαν τα νεύρα. Άσε που ότι λεφτά γλυτώνεις με τη τιμή αγοράς, τα πληρώνεις μετά διπλά και τριπλά σε λάδια και βενζίνες....Ωραίο το RX-8, δε λέω, αλλά όχι για κύριο αυτοκίνητο...!


Αυτό ακριβώς.

Αλλά και πάλι ούτε για 3ο δεν θα το έπαιρνα.
Αυτό που μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ ήταν το τελευταίο RX7 πολύ καλό, μόνο σε εμφάνιση φυσικά.

Nick_compact
10-05-07, 20:09
μόνο σε εμφάνιση φυσικά.

Δηλ. εκτός από την εμφάνιση του δεν του βρίσκεις κανένα άλλο καλό; Όπως το 40% δισκάτο μπλοκέ, τα 245 άλογα κλπ;

kacey
10-05-07, 20:48
Ατομα που ειχαν τα λεφτα να το αγορασουν μετρητοις, το πουλησαν λογω της καταναλωσης. Ειναι τραγικη, αμα το πιεζεις (που θα το πιεζεις) το 20αρικο/100χλμ το εχει για πλακα...

alexk
10-05-07, 22:27
Τα 3λιτρα με πίεση πόσο καίνε???
:feedback:

ZZR1400
11-05-07, 07:14
Ναι παιδιά πραγματικά καίει από 14l/100km και φτάνει τα 20l/100km και το κακό είναι ότι και σιγά να πηγαίνεις δύσκολα να κάψει λιγότερο από 14l/100km.
Αλλά ποιο αυτοκίνητο πάνω από 200 άλογα καίει λιγότερο; ή και να καίει λιγότερο είναι αισθητή η διαφορά;

rapid_fast
11-05-07, 08:46
Δεν είναι τυχαίο που έχουν πουληθεί τόσα RX-8.
Τα κυβικά σε όλο τον κόσμο όπως και στο owner's manual αναφέρονται και είναι 2ρότορεςX654cc=1308cc.

(από το owner's manual)
δηλαδή έως τη low γραμμή είναι 1,7l που σημαίνει ότι με normal οδήγηση στα 5000km δεν έχει κάψει τόσο και μπορείς να κάνεις αλλαγή λαδιών αντί να συμπληρώνεις...
Τα προβλήματα με το flooding έχουν ληθεί και το μόνο που είναι καλό να γίνεται στην εκκίνηση μόλις πάρει μπροστά να το αφήνεις στο ρελαντί να κυκλοφορήσουν τα λάδια για 2-3 λεπτά πρωτού ξεκινήσεις ή το ζβήσεις. Αυτό πιστεύω είναι καλό και για όλα τα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.

Λυπάμαι που θα το πώ, αλλά ασχέτως τερτιπιών ομολογκασιον, ο ρότορας
θερμοδυναμικά για να κλεισει τον κύκλο και να παράγει μια μονάδα έργου πρέπει να περιστραφει 720 μοίρες, συνεπώς αν και η απόλυτη χωρητικότητα του θαλάμου είναι 654, επειδή κάνει 2 κάυσεις ανα κύκλο τα κυβικά του πρέπει
να προσμετρώνται πολλαπλασιασμένα επι 2.
Η αλλαγή λαδιών κάθε 5 χιλιάδες χιλιόμετρα παραπέμπει σε εποχές του 1970..
Και νομίζω δεν μιλάμε εδώ για ορυκτέλαιο των 2 ευρώ το λίτρο αλλά συνθετικών των 10-15 ευρώ.
Επιπρόσθετα, αν δεν καιει το λάδι, αλλά έτσι πρέπει να λειτουργει, θα μπορούσε η μάζντα να βάλει ένα καζάνι 208 λίτρων κάπου στο αυτοκίνητο και να τροφοδοτεί μόνιμα με λάδι το μοτέρ. Βέβαια όλα αυτά τα "φυσιολογικά" παραπέμπουν σε τεχνολογιες δίχρονων wartburg του 1960-1970.
Τακτικές που επιβάλλουν να ειναι το μοτέρ αναμένο 3 λεπτά για να σηκώσει λάδι, δεν παραπέμπουν πουθενά, όσο πίσω στο χρόνο και αν ψάξει κάποιος.
Στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα, το μοτέρ πρέπει να έχει πλήρη λίπανση, και μετά απο 20 δευτερόλεπτα πρέπει το όχημα να αρχίσει να τσουλάει..
Η επιστήμη λέει, οτι αν πρέπει ενα μοτέρ να παραμεινει στο ρελαντι για περισσότερο απο 20 δευτερόλεπτα, καλύτερα να το σβήσεις.
Αν ηπήρχε έστω και το παραμικρό ψίγμα ακρίβειας στα λεγόμενα σου για 2 λεπτα και τρίλεπτα, να εισαι σίγουρος, οτι οι εταιρίες θα εμπόδιζαν με ηλεκτρονικό τρόπο την εκκίνηση του αυτοκινήτου μέχρι το πέρας του χρόνου αναμονής, και ομοίως θα ειχαν βάλει αντίστοιχη χρονοκαθυστέρηση διακοπής λειτουργίας του κινητήρα, απο την στιγμή που κάποιος θα γυρνούσε το κλειδί για να τον σβήσει..

M3MAN
11-05-07, 08:50
Το δικο 3.2 M3 μετρημενο προσφατα, καιει 13.2Λτ/100χλμ σε καθημερινο δρομολογιο Βαρης-Κορωπιου (πηξημο μεχρι την Ευελπιδων) -Αττικη Οδο μεχρι Μαρουσι. Σχετικα ευκολη διαδρομη σε ανοιχτους δρομους. Περιοδικα στη διαδρομη καποιος θα με τσιτωσει και τα χωνω ενιοτε. Φυσικα δεν καει σταγονα λαδι.

rapid_fast
11-05-07, 09:03
Ναι παιδιά πραγματικά καίει από 14l/100km και φτάνει τα 20l/100km και το κακό είναι ότι και σιγά να πηγαίνεις δύσκολα να κάψει λιγότερο από 14l/100km.
Αλλά ποιο αυτοκίνητο πάνω από 200 άλογα καίει λιγότερο; ή και να καίει λιγότερο είναι αισθητή η διαφορά;

Για ρίξε μια ματια κάπου στο 1985.. το 535ι με τα 215 άλογα νομίζω εκαιγε
10 λίτρα σε μικτό κύκλο, 6,4 με σταθερή ταχύτητα 90 και 14 μέσα στην πόλη..

alexk
11-05-07, 09:31
Για ρίξε μια ματια κάπου στο 1985.. το 535ι με τα 215 άλογα νομίζω εκαιγε
10 λίτρα σε μικτό κύκλο, 6,4 με σταθερή ταχύτητα 90 και 14 μέσα στην πόλη..

Αυτά μόνο σε περιοδικό...
Το 535 Ε34 είναι από τις μεγαλύτερες φαγάνες που υπάρχουν. Άν το τραβούσε άλλο όχημα, θα έκαιγε 6.4. Το αμαξάκι αυτό χτυπάει την 18αρα εθνική και σε πόλη μιλάς από 24 και πάνω.

Και ξαναρωτώ, οι 3λιτροί μας εδώ, πόσο καίνε?

Φίλε M3MAN, πολύ χαμηλή κατανάλωση έχεις. Φαίνεται ότι καις λιγότερο από το Mondeo μου και λιγότερο από 330 Ε46.

ZZR1400
11-05-07, 09:34
Λυπάμαι που θα το πώ, αλλά ασχέτως τερτιπιών ομολογκασιον, ο ρότορας
θερμοδυναμικά για να κλεισει τον κύκλο και να παράγει μια μονάδα έργου πρέπει να περιστραφει 720 μοίρες, συνεπώς αν και η απόλυτη χωρητικότητα του θαλάμου είναι 654, επειδή κάνει 2 κάυσεις ανα κύκλο τα κυβικά του πρέπει
να προσμετρώνται πολλαπλασιασμένα επι 2.
Η αλλαγή λαδιών κάθε 5 χιλιάδες χιλιόμετρα παραπέμπει σε εποχές του 1970..
Και νομίζω δεν μιλάμε εδώ για ορυκτέλαιο των 2 ευρώ το λίτρο αλλά συνθετικών των 10-15 ευρώ.
Επιπρόσθετα, αν δεν καιει το λάδι, αλλά έτσι πρέπει να λειτουργει, θα μπορούσε η μάζντα να βάλει ένα καζάνι 208 λίτρων κάπου στο αυτοκίνητο και να τροφοδοτεί μόνιμα με λάδι το μοτέρ. Βέβαια όλα αυτά τα "φυσιολογικά" παραπέμπουν σε τεχνολογιες δίχρονων wartburg του 1960-1970.
Τακτικές που επιβάλλουν να ειναι το μοτέρ αναμένο 3 λεπτά για να σηκώσει λάδι, δεν παραπέμπουν πουθενά, όσο πίσω στο χρόνο και αν ψάξει κάποιος.
Στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα, το μοτέρ πρέπει να έχει πλήρη λίπανση, και μετά απο 20 δευτερόλεπτα πρέπει το όχημα να αρχίσει να τσουλάει..
Η επιστήμη λέει, οτι αν πρέπει ενα μοτέρ να παραμεινει στο ρελαντι για περισσότερο απο 20 δευτερόλεπτα, καλύτερα να το σβήσεις.
Αν ηπήρχε έστω και το παραμικρό ψίγμα ακρίβειας στα λεγόμενα σου για 2 λεπτα και τρίλεπτα, να εισαι σίγουρος, οτι οι εταιρίες θα εμπόδιζαν με ηλεκτρονικό τρόπο την εκκίνηση του αυτοκινήτου μέχρι το πέρας του χρόνου αναμονής, και ομοίως θα ειχαν βάλει αντίστοιχη χρονοκαθυστέρηση διακοπής λειτουργίας του κινητήρα, απο την στιγμή που κάποιος θα γυρνούσε το κλειδί για να τον σβήσει..


Δεν νομίζω να έχουν κάποιο τερτίπη ομολογκασιών όπως λες οι Ιάπωνες, και κατά επέκταση οι Ευρωπαίοι, οι Αμερικάνοι να αναφέρουν ότι τα κυβικά είναι 2616 όπως λες γιατί απλούστατα δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν.
Την αλλαγή λαδιών στα 5000km την ανάφερα για όποιον θέλει να ΜΗΝ συμπληρώνει λάδι 1,5l περίπου που θα χρειαστεί, να πετάξει το παλιό και να "γεμίσει" με καινούργιο τη στιγμή που απαιτείται 1,5l. Αλλιώς μπορεί κάλιστα να συμπληρώσει και να αλλάξει λάδια στα 10000km το λιγότερο.
Τακτικές που επιβάλλουν να είναι το μοτέρ αναμένο για 2 με 3 λεπτά για να σηκώσει λάδι αλλά και κυρίως να ανεβάσει τη ΣΩΣΤΗ λειτουργία θερμοκρασίας το μοτέρ για να δουλέψει σωστά τις βρίσκεις και τις μαθαίνεις αν ρωτήσεις μηχανικούς ή αν απλά ανοίξεις τα βιβλία των κατασκευαστών που αναφέρουν το παραπάνω. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τον οποιοδήποτε κινητήρα να βάλεις μπροστά κρύο μοτέρ και να αρχίζεις να το πιέζεις κρύο.
Η "επιστήμη" λέει ότι μετά τα πρώτα 20" στο ρελαντί πρέπει να σβήσεις το μοτέρ!!! καλό αυτό μου άρεσε! εσύ στα φανάρια σβήνεις τον κινητήρα;;;
Η παρατεταμένη λειτουργεία στο ρελαντί δεν είναι απλά καλό για μεγάλο διάστημα όχι ότι θα πάθει σοβαρή ζημιά ο σημερινός σύνχρονος κινητήρας τη στιγμή που υπάρχουν πολύ καλά συστήματα ψύξης και αερισμού αυτού με βεντιλατέρ. (Αυτό που είπες παραπέμπει σε εποχές του 1970)
Το τελευταίο αν το κατάλαβες καλά όπως το είπα συμβαίνει μόνο για το RX-8 ότι καλό είναι όταν το βάζεις μπροστά να μην το σβήνεις πριν τη πάροδο τουλάχιστον 2 λεπτών.

BMW5S
11-05-07, 09:50
Αυτά μόνο σε περιοδικό...
Το 535 Ε34 είναι από τις μεγαλύτερες φαγάνες που υπάρχουν. Άν το τραβούσε άλλο όχημα, θα έκαιγε 6.4. Το αμαξάκι αυτό χτυπάει την 18αρα εθνική και σε πόλη μιλάς από 24 και πάνω.

Και ξαναρωτώ, οι 3λιτροί μας εδώ, πόσο καίνε?

Φίλε M3MAN, πολύ χαμηλή κατανάλωση έχεις. Φαίνεται ότι καις λιγότερο από το Mondeo μου και λιγότερο από 330 Ε46.


Είναι υπερβολικά τα νούμερα που αναφέρεις εκτός και εάν το εν λόγο όχημα ήταν πειραγμένο.

alexk
11-05-07, 12:36
Η "επιστήμη" λέει ότι μετά τα πρώτα 20" στο ρελαντί πρέπει να σβήσεις το μοτέρ!!! καλό αυτό μου άρεσε! εσύ στα φανάρια σβήνεις τον κινητήρα;;;


Φίλε, το έχω ξαναπεί νομίζω. Οι μεγαλύτερες φθορές σε ένα κινητήρα συμβαίνουν όταν δουλεύει στο ρελαντί. Αυτό γιατί δεν ψύχεται καλά και γιατί "υποφέρει" επειδή η(οι) πεταλούδα(ες) γκαζιού είναι εντελώς κλειστή(ες).
Και για την ιστορία, ναι, και R1 και Mondeo, άν είναι πάνω από 30 δευτ. τα σβήνω χωρίς δεύτερη σκέψη...

Octane
11-05-07, 12:41
1) Μερικοι μπερδευουν τα μπουτια τους μου φαινεται... .
Θελετε και επιδοσεις 240 αλογων και καταναλωση 1.3... , κατι που οχι μονο εγω αλλα και ... η επιστημη (πολυ μου αρεσε αυτη η εκφραση και ελπιζω να μην υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα) λεει πως ΔΕΝ γινεται :dupe:

2) Η αλλαγη λαδιων στο ΡΧ αν δεν απαττωμαι κοστιζει 40 ευρω και ειναι ακριβως το 1/3 των χρηματων που πληρωνω για τον Ibizaρο......

3) Η σκεψη του ZZR1400 περι αλλαγης λαδιων στις 5000 μου αρεσε παρα πολυ και προς απαντηση για το αν θεωρειται συντομο το χρονικο διαστημα να υπενθημισω οτι και τα περισσοτερα 1400αρια της αγορας την εχουν καθε 7500...

4) Το αυτοκινητο παει οπως ενα διλιτρο , τσιτωμενο , μαμα (αρα μονο Honda :smokin: ) ('η αν το θελετε αλλιως , οσο ενα τριλιτρο μπεμπινι) και καιει οσο ενα πρωτου σταδιου 20vt:D (και οσο ενα 2λιτρο Honda με 100-120hp/λιτρο και ενα 3λιτρο Bmw. Οχι μαζι...:icon_pai: )

5) Οσο για το 3λεπτο και βαλε ζεσταμα πριν ξεκινησει να κινειται ειναι απολυτως λαθος και οπως εχω ξαναπει το σωστο ζεσταμα γινεται εν κινησει.

santo
11-05-07, 12:44
330 Ε46..
Επειδή μιλάμε για καταναλώσεις..
το δικό μου στην Εθνική με πολύ συντηρητική οδήγηση 120-140.. καίει περίπου 10,1 - 10,5..
Μέσα στην πόλη και είδικά τώρα τελευταία που έχω φουντώματα.. περίπου.. 13,8 με 14,2.. εκεί..
Τι να σας πω.. Πάντως δεν έχω κάποιον κοντινό φίλο μου με ρχ-8 να ξέρω..

saikoE39
11-05-07, 14:02
330 Ε46..
Επειδή μιλάμε για καταναλώσεις..
το δικό μου στην Εθνική με πολύ συντηρητική οδήγηση 120-140.. καίει περίπου 10,1 - 10,5..
Μέσα στην πόλη και είδικά τώρα τελευταία που έχω φουντώματα.. περίπου.. 13,8 με 14,2.. εκεί..
Τι να σας πω.. Πάντως δεν έχω κάποιον κοντινό φίλο μου με ρχ-8 να ξέρω..

WTF........
13.8 ΜΕ 14.2...οταν εχεις φουντωματα........μηπως δεν μετραει καλα το bc..
Εμενα το ταπεινο μου 2.0...οταν εχω φουντωματα.....βαραει 13.6.....με 14.8..
Γρηγορη βολτα παω στα 14.8...και κολαει εκει....
Και μεσα στιν πολη....ποτε κατω απο 11.5....
Θα βαλω 3.0...τσαμπα θα πηγαινω........

Παντως για το μικρο το RX8...που ξερω...οταν το πατησεις...οχι τερμα....
Καιει πολυ περισσοτερο..απο ενα saab 9.3 κοντα στα 220 ps...
ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΦΗΧΤΡΑ.....

Octane
11-05-07, 14:08
Παντως για το μικρο το RX8...που ξερω...οταν το πατησεις...οχι τερμα....
Καιει πολυ περισσοτερο..απο ενα saab 9.3 κοντα στα 220 ps...
ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΦΗΧΤΡΑ.....

Ναι , γιατι το τουρμπατο παει με τη ροπη που εχει , ενω το ΡΧ με τη ροπη που δεν εχει...
Αλλα αυτο μονο σε γκαζι-αυγο , γιατι απο κει και πανω και τα 2 τρελαινονται και παιζουν στην ιδια κατηγορια (επιδοσεων και καταναλωσης) :smokin:

saikoE39
11-05-07, 14:14
Καταναλωσης ναι.......
Επιδοσεων οχι.......
Πολυ πιο μπροστα το saab....(αν ηταν και 220...για το πραμα ηταν)...
Παντως χθες ανοιγα στα φαναρια στην Βουτα κατα της 4 το πρωι...
Με το μεγαλο RX8.......και ο μαυρος μου φλωρος ηταν μπροστα πολυ ανετα...και χαλαρα...

rapid_fast
11-05-07, 14:17
Αυτά μόνο σε περιοδικό...
Το 535 Ε34 είναι από τις μεγαλύτερες φαγάνες που υπάρχουν. Άν το τραβούσε άλλο όχημα, θα έκαιγε 6.4. Το αμαξάκι αυτό χτυπάει την 18αρα εθνική και σε πόλη μιλάς από 24 και πάνω.

Και ξαναρωτώ, οι 3λιτροί μας εδώ, πόσο καίνε?

Φίλε M3MAN, πολύ χαμηλή κατανάλωση έχεις. Φαίνεται ότι καις λιγότερο από το Mondeo μου και λιγότερο από 330 Ε46.
Εμένα πάντως το 535ι του 1985, ειναι Ε28, και πίνει στο Θεσσαλονικη-Αθήνα με ταχύτητες μέχρι 140 ακριβώς 38 λίτρα καύσιμο.. Και το A/C αναμένο, και
είναι και αυτόματο.. Μέσα στην πόλη κάνει περίπου 380-420 χιλιόμετρα με 70
λίτρα, και τσίτα το γκάζι..

Octane
11-05-07, 14:37
Καταναλωσης ναι.......
Επιδοσεων οχι.......
Πολυ πιο μπροστα το saab....(αν ηταν και 220...για το πραμα ηταν)...
Παντως χθες ανοιγα στα φαναρια στην Βουτα κατα της 4 το πρωι...
Με το μεγαλο RX8.......και ο μαυρος μου φλωρος ηταν μπροστα πολυ ανετα...και χαλαρα...

Ιδια κατηγορια σε επιδοσεις ειναι (κατ'εμε) και οι 2/3 καροτσες μεχρι τα 200,οταν μιλαμε για διαφορετικα αυτοκινητα και μαλιστα τοσο διαφορετικα οσο αυτα τα 2.
Γιατι λιγο κουλος να ειναι ο οδηγος του Ρχ (που θελει τεχνη Σαμουρα'ι'2000 και ταπεριου για να παει max) αμεσως η διαφορα ανοιγει κατα πολυ.
Εγω σε κανονισμενα ανοιγματα που ειχα με Ρχ 231 μαμα (και πιστεψε με καναμε πααααρα πολλα) και ανοιγαμε παντα απο ψιλα για κεινον η διαφορα μας ηταν πανω απο 100m (για να μην πω 150) μεχρι τα 200χλμ/ωρα:smokin:

Αρα:
Rx8 231 μαμα
Ibiza Cupra μαμα/Golf V Gti μαμα
S2000/Civic Type R μαμα
Saab 9.3 T ,
ειναι στην ιδια κατηγορια. :kissass:

alexk
11-05-07, 14:41
WTF........
13.8 ΜΕ 14.2...οταν εχεις φουντωματα........μηπως δεν μετραει καλα το bc..
Εμενα το ταπεινο μου 2.0...οταν εχω φουντωματα.....βαραει 13.6.....με 14.8..
Γρηγορη βολτα παω στα 14.8...και κολαει εκει....
Και μεσα στιν πολη....ποτε κατω απο 11.5....
Θα βαλω 3.0...τσαμπα θα πηγαινω........


Ο santo λέει π*beep*ες τώρα.
Με τίποτα 13.6 με 14.8 !
Εγώ όταν σανιδώνω με Mondeo --> 17-18
Το Χ3 με σανίδωμα χτύπαγε --> 22-24.

santo μην λες ψέμματα

rapid_fast
11-05-07, 14:54
Δεν νομίζω να έχουν κάποιο τερτίπη ομολογκασιών όπως λες οι Ιάπωνες, και κατά επέκταση οι Ευρωπαίοι, οι Αμερικάνοι να αναφέρουν ότι τα κυβικά είναι 2616 όπως λες γιατί απλούστατα δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν.

Τακτικές που επιβάλλουν να είναι το μοτέρ αναμένο για 2 με 3 λεπτά για να σηκώσει λάδι αλλά και κυρίως να ανεβάσει τη ΣΩΣΤΗ λειτουργία θερμοκρασίας το μοτέρ για να δουλέψει σωστά τις βρίσκεις και τις μαθαίνεις αν ρωτήσεις μηχανικούς ή αν απλά ανοίξεις τα βιβλία των κατασκευαστών που αναφέρουν το παραπάνω. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τον οποιοδήποτε κινητήρα να βάλεις μπροστά κρύο μοτέρ και να αρχίζεις να το πιέζεις κρύο.
Η "επιστήμη" λέει ότι μετά τα πρώτα 20" στο ρελαντί πρέπει να σβήσεις το μοτέρ!!! καλό αυτό μου άρεσε! εσύ στα φανάρια σβήνεις τον κινητήρα;;;
Η παρατεταμένη λειτουργεία στο ρελαντί δεν είναι απλά καλό για μεγάλο διάστημα όχι ότι θα πάθει σοβαρή ζημιά ο σημερινός σύνχρονος κινητήρας τη στιγμή που υπάρχουν πολύ καλά συστήματα ψύξης και αερισμού αυτού με βεντιλατέρ. (Αυτό που είπες παραπέμπει σε εποχές του 1970)
Το τελευταίο αν το κατάλαβες καλά όπως το είπα συμβαίνει μόνο για το RX-8 ότι καλό είναι όταν το βάζεις μπροστά να μην το σβήνεις πριν τη πάροδο τουλάχιστον 2 λεπτών.

1) Νομίζω οτι η διευκρίνηση μου για τον θάλαμο καυσης και τον θερμοδυναμικό κύκλο ήταν σαφέστατη. Η χωρητικότητα του κυλίνδρου είναι χ, και είναι δεδομένη. Αλλά αυτός πληρώνεται 2 φορές ανα κύκλο έργου.
Και ναι ειναι κόλπο ομολογκαρίσματος, διότι εκει ογκομετράται μια ολοκληρωμένη πλήρωση στατικά και όχι δυναμικά.
2) Μετά απο 3 λεπτά με θερμοκρασία περιβάλλοντος -20, έχεις τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με τους +38?? Σε ποιό εγχειρίδιο κατασκευαστή λέει αναμονη 2-3 λεπτών πριν ξεκινήσει το αυτοκίνητο?
3) Ποιός μίλησε οτι με το που θα ξεκινήσεις το όχημα κρύο, θα πρέπει να του πιεις το αίμα?? Ολα τα εγχειρίδια που έχω δει, λένε ξεκίνα αμέσως, αλλά μην ανεβάζεις περισσότερες απο 3500 στροφές αν δεν διανύσεις τουλάχιστον 3 χιλιόμετρα απόσταση, ή 5 λεπτά λειτουργίας. (ή κάτι αντίστοιχο)
4) Στα φανάρια που ξέρω οτι κρατάνε περισσότερο απο μισό λεπτό σβήνω το μοτέρ, η ψευτομαρσάρω.
5) Οτι ψύξη και να έχεις στα ψυγεία, η αντλία του νερού είναι αυτή που κυκλοφορεί το νερο. και στο ρελαντί, το νερό που είναι στον τελευταίο κύλινδρο εξατμίζεται.. Γιατί νομίζεις οτι σε σταματημένο αυτοκίνητο ανεβαίνει η θερμοκρασια πιο γρήγορα στο ρελαντι απο ότι στις 3000 ή στις 6000 στροφές??
6) Τα βεντιλατέρ, όσο και αν είναι, ότι και να κάνουν, όσο γρήγορα και να τρέχουν, το μόνο που ψύχουν ειναι το νερό στο ψυγειο.. Αλλος έχει αναλάβει να το μεταφέρει στον τελευταίο κύλινδρο.. Και αν η ροή του νερού είναι χαμηλή, σημαινει οτι και η απαγωγή θερμότητας δεν ειναι ικανοποιητική..
7) γιατί δεν κάνει να αναβεις και να σβήνεις το μοτέρ χωρίς ενδιάμεση καθυστέρηση?? Δεν το καταλαβαίνω? χούι του rx είναι αυτό??

Octane
11-05-07, 15:00
3)Ποιός μίλησε οτι με το που θα ξεκινήσεις το όχημα κρύο, θα πρέπει να του πιεις το αίμα?? Ολα τα εγχειρίδια που έχω δει, λένε ξεκίνα αμέσως, αλλά μην ανεβάζεις περισσότερες απο 3500 στροφές αν δεν διανύσεις τουλάχιστον 3 χιλιόμετρα απόσταση, ή 5 λεπτά λειτουργίας. (ή κάτι αντίστοιχο)

Εγω παντως , σε αντιθεση με τα εγχειριδια , θα ελεγα οχι 3 χιλιομετρα 'η 5 λεπτα αλλα 20 λεπτα και 8 χιλιομετρα , αφου αυτο που μας ενδιαφερειι να εχει ερθει σε θερμοκρασια ειναι το λαδι και οχι το νερο......

santo
11-05-07, 15:05
Τελικά..
έσφαλα..
λοιπόν.. μετά από πολλές σκέψεις..
θυμηθηκα.. ότι.. δεν μηδενίζω κάθε φορά που βάζω βενζίνη...
αλλά με πρόχειρους υπολογισμούς.. (20 ευρώ 100άρα την πίνει σε 80 χιλιόμετρα)

Περίπου στα 19 λτ / 100 χιλιόμετρα.. :nixweiss:

Octane
11-05-07, 15:09
Τελικά..
έσφαλα..
λοιπόν.. μετά από πολλές σκέψεις..
θυμηθηκα.. ότι.. δεν μηδενίζω κάθε φορά που βάζω βενζίνη...
αλλά με πρόχειρους υπολογισμούς.. (20 ευρώ 100άρα την πίνει σε 80 χιλιόμετρα)

Περίπου στα 19 λτ / 100 χιλιόμετρα.. :nixweiss:

Αμαν ρε Σπυρο , παραλιγο να μας τρελανεις και ημοπυν ετοιμος να παρω 3λιτρο μπεμπινι αντι για το cinque...:icon11:

alexk
11-05-07, 15:11
Τελικά..
έσφαλα..
λοιπόν.. μετά από πολλές σκέψεις..
θυμηθηκα.. ότι.. δεν μηδενίζω κάθε φορά που βάζω βενζίνη...
αλλά με πρόχειρους υπολογισμούς.. (20 ευρώ 100άρα την πίνει σε 80 χιλιόμετρα)

Περίπου στα 19 λτ / 100 χιλιόμετρα.. :nixweiss:

Να τος....
Δηλαδή, μιλάμε για θέμα τώρα.

Φίλοι μπεμβεδάκηδες, κόψ'τε τα "τριάρια".
Μας ρωτάνε άν καίνε τα εργαλεία και λέμε δεν καίνε σάλιο, αλλά όλοι πάνε στον βενζινά και ρωτάνε άν έχει κόρη, να την πιάσουν γκόμενα.
ΕΛΕΟΣ, όχι άλλο ΚΑΡΜΠΟΝ

Κράζουμε το ρο-χι-8 (που ναι, είναι πελάτες, σόρρυ φίλε ZZR1400) που καίει 14,15,16 αλλά από την άλλη δεν ξέρουμε τι καίμε, και καίμε και παραπάνω!!!
ΓΚΟΛ

InsaneDriver
11-05-07, 15:13
Το Rx8 ειδικά το μεγάλο αν το κυνηγάς καίει όσο ένα evo ψιλοφτιαγμένο.

Σε δοκιμές έχουν δει και 30-35 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.

Ένα 330 όσο και να το κυνηγήσεις δεν πιστεύω ότι θα κάψει πάνω από 20 λίτρα.

alexk
11-05-07, 15:16
Σε δοκιμές έχουν δει και 30-35 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.


Τόσο πολύ???
Αχά, αυτό δεν το ήξερα. Μπεμβεδάκηδες, βαρέστε ελεύθερα! :nixweiss:

Octane
11-05-07, 15:25
Τόσο πολύ???
Αχά, αυτό δεν το ήξερα. Μπεμβεδάκηδες, βαρέστε ελεύθερα! :nixweiss:

V8 american muscle εγινε το σχιστοματικο!!!

InsaneDriver
11-05-07, 15:25
Τόσο πολύ???
Αχά, αυτό δεν το ήξερα. Μπεμβεδάκηδες, βαρέστε ελεύθερα! :nixweiss:

Ε βρε Άλεξ αμά σου λένε ότι ένα αμάξι δεν πέφτει κάτω από 14 λίτρα ακόμα και αν πηγαίνεις σαν σε κηδεία, πόσο περιμένεις να κάψει αν το κυνηγήσεις;:nixweiss:

Octane
11-05-07, 15:45
Ε βρε Άλεξ αμά σου λένε ότι ένα αμάξι δεν πέφτει κάτω από 14 λίτρα ακόμα και αν πηγαίνεις σαν σε κηδεία, πόσο περιμένεις να κάψει αν το κυνηγήσεις;:nixweiss:

Εγω δεν ξερω γιατι οσες φορες εχω οδηγησει Ρχ το πηγαινω ταπα.
Βεβαια σε 10χλμ αποσταση στον αυτοκινητοδρομο ειδα τη βελονα του ρεζερβουαρ να πεφτει :icon02: , οπως αλλωστε και σε Cooper S (κομπρεσσορατο).
Οχι πως η 330Clubsport που εχω καμποση εμπειρια καιει λιγοτερα , αλλα λεμε τωρα...

Πρωτο με διαφορα , σε αισθηση και καταναλωση βγαινει για μενα το smart roadster παντως...
Miata 1.6 καιει τα αντερα του συγκριτικα με το τουρμπιδι και πανε και τα ιδια...

saikoE39
11-05-07, 18:09
Ε βρε Άλεξ αμά σου λένε ότι ένα αμάξι δεν πέφτει κάτω από 14 λίτρα ακόμα και αν πηγαίνεις σαν σε κηδεία, πόσο περιμένεις να κάψει αν το κυνηγήσεις;:nixweiss:
Xαρη παιδι μου.......για πες στον Αλεξη...τι επινε το 520 που ειχατε.....
Εγω σε βολτα με τον Παντελη....αυτος με το 2.2.....
Ο Παντελης ειχε 11.6 καπου εκει..οχι πανω απο 12...
Και το δικο μου 13.8 και στην συνεχεια που πλακωθηκα στο βουνο με ενα τρελο πουλο...
14.6......
Πολυ παχι το 5αρι για το 2.0 μοτερ....
Θα βαλω Μ5....

Το ρχ καιει τον αμπακα....το ξερω απο πρωτο χερι....
Ο φιλος μου ο mpower5...που εγραφε καποτε το εχει....
Εδωσε το saab για να σωθει.....και τωρα καταστρφηκε......χοχοχοχοχο

ZZR1400
14-05-07, 10:42
30 με 35 καίει; που το είδες αυτό;;; για πες γιατί αυτό το νούμερο δεν υπάρχει πουθενά!
Αν μπήτε στο forum rx8club υπάρχει ειδική ενότητα για την κατανάλωση του αυτοκινήτου που αναφέρει ο καθένας σε διαμορφωμένο πίνακα, πότε έβαλε βενζίνη, τι βενζίνη έβαλε, πόση βενζίνη έβαλε και πόσα χιλιόμετρα έκανε σε κάθε γέμισμα, και βγαίνει αυτόματα πόσο καίει. Επειδή έχω κοιτάξει αρκετούς πίνακες από τους ιδιοκτήτες ΚΑΝΕΝΑ δεν έχω δει να καίει πάνω από 20l/100km. Συγκεκριμμένα έχω δει έως 19l/100km μέγιστη και 14l/100km το λιγότερο.
Για αυτό λένε το αξιοπερίεργο πως είναι δυνατόν να μην καίει κάτω από 14l/100km όταν οδηγήται αρκετά σιγά, αλλά λένε ότι είναι ιδιομορφία της καύσης του κινητήρα.
Και προς θεού ρε παιδιά δεν "παθαίνει" ο κινητήρας όταν τον βάζεις μπροστά να δουλεύει 2 λεπτά ρελαντί, μα ώσπου να ανοίξει η γκαραζόπορτά και να κλείσει περνάνε 2 λεπτά! και μετά από 2 λεπτά ανεβάζει σωστή θερμοκρασία νερού και λαδιού ο κινητήρας.
Και φυσικά και στην εκκίνηση δεν "κάνει" να το τσιτώνεις με το που βάζεις πρώτη. Από την άλλη βέβαια στο φανάρι ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία, αλλά με τα βεντιλατέρ δεν αφήνουν να ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από τη μέση.
Και αν είναι δυνατόν να χρειάζεται να σβήνεις τον κινητήρα σε κάθε φανάρι ή όταν έχει μποτιλιάρισμα γιατί θα σου χαλάσει!

saikoE39
14-05-07, 13:40
Ελα μωρε 20 λιτρα ειναι λιγα..για 170 αλογα.......
Το εργαλειο καιει...αλλα ετσι ειναι....
Απο βδομαδα που θα εχω στα χερια μου ενα ρχ8 θα δουμε ακριβως ποσο καιει....

Octane
14-05-07, 14:05
Απο βδομαδα που θα εχω στα χερια μου ενα ρχ8 θα δουμε ακριβως ποσο καιει....

Ωχ...,καταλαβα...
Παλι καλα που δεν ειμαι Βριλλησια και ακομα καλυτερα...Ελλαδα...:)

Αντε,[εριμενουμε ανταποκριση απο το μετωπο γιατι απ'οτι φαινεται στο Ρχ club δεν τα πολυ πανε τα εργαλεια τους...:flipa:

ZZR1400
14-05-07, 14:16
Ελα μωρε 20 λιτρα ειναι λιγα..για 170 αλογα.......
Το εργαλειο καιει...αλλα ετσι ειναι....
Απο βδομαδα που θα εχω στα χερια μου ενα ρχ8 θα δουμε ακριβως ποσο καιει....

Μιλάω πάντα για το COSMO με τα 231 άλογα, αυτό έχω.

saikoE39
14-05-07, 14:19
Ξειρεις και τον ιδιοκτητη του.....ο Φιλιππος...
φιλος δικος μου..και του Μανου..
Η τριάδα της συμφοράς...

saikoE39
14-05-07, 14:20
Μιλάω πάντα για το COSMO με τα 231 άλογα, αυτό έχω.

Ενταξει 20 αλογα επανω....190.....
20 λιτρα ουτε τα Μ5 Ε60 δεν εχουν.......
αλλα no rotor no motor...λετε εσεις....πλερωστε..

InsaneDriver
14-05-07, 14:39
30 με 35 καίει; που το είδες αυτό;;; για πες γιατί αυτό το νούμερο δεν υπάρχει πουθενά!

Έχω φίλους από το Rx8 club και μου λένε. Ο ένας είχε το μεγάλο και μου έλεγε αν το κυνηγάς μπορείς να δεις 30 λίτρα στα 100 πολύ εύκολα.

Ο άλλος έχει το μικρό και τα 25-30 λίτρα σε κυνηγητό τα βλέπει για πλάκα.

stauros772000
14-05-07, 19:23
συμπληρωματικα να αναφερω(και ειδικα στον ζζρ 1400)οτι οπως τα ρχ7,ετσι και τα ρχ8,απαξ και τα βαλεις σε λειτουργια,πρεπει να ζεσταθουν και μετα να τα σβησεις.και ναι ξερω οτι το ρχ8 δεν εχει τουρμπιδι ,αλλα αυτο γινετε γιατι τα βανκελ στην εκκινηση,οπως και τα διχρονα,τραβανε πολυ μπεντσινα στον θαλαμο καυσης με συνεπεια αν το σβηνεις προτου ζεσταθει θα βραχυκυκλωσουν οι αναφλεκτηρες σε καποια φαση.φιλος πλερωσε για 4 μπουζιδια(2per.comb.ch)240 εουρος.το οχημα για μενα εχει ενα μειονεκτημα:ειναι 4θεσιο και οχι 5θεσιο.

M3MAN
14-05-07, 19:37
να ρωτησω κατι, αυτα τα ΡΧ8 αντεχουν στο λειωσιμο?
Ειναι αξιοπιστα?

Οσους βλεπω να οδηγουν ΡΧ8 φαινεται να τα προσεχουν και να ειναι συντηρητικοι αντιθετα με αυτους των S2Κ.

Dim77
14-05-07, 20:06
να ρωτησω κατι, αυτα τα ΡΧ8 αντεχουν στο λειωσιμο?
Ειναι αξιοπιστα?

Οσους βλεπω να οδηγουν ΡΧ8 φαινεται να τα προσεχουν και να ειναι συντηρητικοι αντιθετα με αυτους των S2Κ.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ, το γεγονός οφείλεται στο ότι όταν το πιέζεις (RX8) έχει μεγάλη κατανάλωση που μπορεί να φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη.
Εαν πηγαίνεις ήπια δε καίει πολύ.
Όλα έχουν το τίμημα τους.

Το RX8 είναι ένα φανταστικό αυτοκίνητο με τρομερό στήσιμο και πολύ ευχάριστη οδική συμπεριφορά, πολύ καλό μπλοκέ διαφορικό (από τη μάνα του), λογίζεται στην Ελλάδα ως 1300cc (με μικροσκοπικά τέλη κυκλοφορίας για τις 2 διαμορφώσεις ισχύος).

Οι επιδόσεις του είναι επιπέδου BMW σειρας 3 Ε36-Ε46 2.5 και 3.0 (λογικό αφού στην πραγματικότητα ο κινητήρας θα έπρεπε να θεωρείται ως 2.6).
(Εδώ μη αρχίσουμε τα ''εγώ πέρασα του φίλου μου μια καρότσα κλπ''...είπα ''επιπέδου'')

Εχει καταπληκτικό ήχο.(προχτές γύρναγα από Σαρωνίδα με 1 μπροστά μου και είχα δακρύσει:))

Εχει καταπληκτική εμφάνιση (για εμένα προσωπικά)
Κάποια από τα στοιχεία του είναι παράδειγμα προς μίμηση ΚΑΙ για την BMW (όπως τα καθίσματα π.χ. που όμοια δεν υπάρχουν ούτε σε ///Μ, σε επίπεδο αποτελεσματικότητας στήριξης αλλά και εμφάνισης, που πήγαν τα παλιά ρεκάρο των ///Μ3 Ε30,36 και Μ5 Ε34)

Το RX8 εντωμεταξύ δεν έχει τα θέματα αντοχής κινητήρα των προγενέστερων Wankel κινητήρων.

Το θέμα είναι ότι κάποιοι τα παίρνουν για προσιτό υπεραυτοκίνητο αλλά δεν αντέχουν την κατανάλωση γιατί ίσα-ίσα βγάζουν τις 60 δόσεις με 192 ευρώ όπως λεει και η διαφήμιση:nutkick: (και τις 60 δόσεις από το κινητό, την plasma τηλεόραση, και τις 60 δόσεις από τις προηγούμενες διακοπές):twak:

Ο μόνος λόγος που ΔΕΝ προτίμησα το RX8 έναντι της BMW που πήρα είναι γιατί κάνω 30.000-40.000 χλμ/χρόνο (φέτος έπεσα στα 20000 BMW + 5000 Carina)

To θεωρώ πολύ τίμιο σπορ αυτοκίνητο για τα χρήματα που κοστίζει.

Άλλωστε οι άνθρωποι της Mazda όταν πρωτοκυκλοφόρησε είπαν ότι οι αντίπαλοι του είναι σπορ αυτοκίνητα (4θέσια και εώς 250-280 ίππους)

Το άν χάνει στην ευθεία από ενα Punto GT 230hp ή μια Mercedes E500 είναι αδιάφορο στους ανθρώπους της Mazda αλλά ΠΡΕΠΕΙ να είναι αδιάφορο και στους ιδιοκτήτες των RX8.

Υ.Γ. Το S2000(επειδή αναφέρθηκε) είναι φανταστικό αλλά έχει μόνο 2 θέσεις (για κάποιους είναι σημαντικό), και κοστίζει 10-13000 ευρώ παραπάνω από το RX8-231hp σκέψου πόση βενζίνη μπορείς να αγοράσεις με τόσα χρήματα!!!:ban:

M3MAN
14-05-07, 20:13
Το έχω παρατηρήσει και εγώ, το γεγονός οφείλεται στο ότι όταν το πιέζεις (RX8) έχει μεγάλη κατανάλωση που μπορεί να φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη.
Εαν πηγαίνεις ήπια δε καίει πολύ.
Όλα έχουν το τίμημα τους.


μου φαινεται οτι, οτι γλυτωνουν απο τα τελη το πληρωνουν σε βενζινες.

b52
14-05-07, 21:02
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι μαντρες εχουν γεμισει απο ολοκαινουργια μεταχειρισμενα RX-8.... καιει πολυ το "πραμα"...:banghead:

saikoE39
14-05-07, 23:16
To πραγμα καιει τα αντερα του.....
Και απο οτι εχω ακουσει...δει.....και προχθες...ενιωσα....
Ειναι πως για να το πας ταπα....και εκκινησεις και στροφες..πρπει να να το κατεχεις θεμα......αλλιως bye-bye,,,,
Και με βλεπω να αυξανω κατα 1 οχημα την λιστα με τα τροπετιασμενα ρχ8...χοχοχοχο
Ο ηχος του δεν μου αρεση,,,,normal παντα....

xaros
14-05-07, 23:44
πελατης ειναι για πολλους αλλα ειναι τουμπανο.-

saikoE39
14-05-07, 23:57
Το πελατης δεν με ενδιαφερει....καθολου...
Το θεμα ειναι συναισθηματα κλπ δινει σε εμενα....
Και ειναι τουμπανο...

megistanas
15-05-07, 01:19
Αληθεια ειναι τουμπανο.

Αν τα ειχα τα 29000€ θα το αγοραζα δε πα να καιει βενζινες, λαδια κι οτι αλλο θελει...το παντιλικι μου θα το ευχαριστιομουν, θα ευχαριστιομουν και το ομορφο (συγχρονο) εσωτερικο, θα γουσταρα και τις 9000 σ.α.λ. που θα βαραγα, θα γουσταρα και κατι φλογιδια που πεταει με κατι τουμπανα εξατμισονια ...αλλα δε τα εχω, οποτε Μ3 Ε36 και καλο ειναι αν και παλιο και μετατροπα (Ελλαδισταν ειπαμε)...

Αλλα οντως ειναι πανεμορφο ειδικα αν (ισα που) βλεπεις μονο τα ασπρογαλαζα φωτα οσων εχουν xenon απ'το καθρεφτη σου...

ZZR1400
15-05-07, 07:11
συμπληρωματικα να αναφερω(και ειδικα στον ζζρ 1400)οτι οπως τα ρχ7,ετσι και τα ρχ8,απαξ και τα βαλεις σε λειτουργια,πρεπει να ζεσταθουν και μετα να τα σβησεις.και ναι ξερω οτι το ρχ8 δεν εχει τουρμπιδι ,αλλα αυτο γινετε γιατι τα βανκελ στην εκκινηση,οπως και τα διχρονα,τραβανε πολυ μπεντσινα στον θαλαμο καυσης με συνεπεια αν το σβηνεις προτου ζεσταθει θα βραχυκυκλωσουν οι αναφλεκτηρες σε καποια φαση.φιλος πλερωσε για 4 μπουζιδια(2per.comb.ch)240 εουρος.το οχημα για μενα εχει ενα μειονεκτημα:ειναι 4θεσιο και οχι 5θεσιο.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είπα αδελφέ στο πρώτο μου post, ότι όταν το βάζεις μπροστά πρέπει να ζεσταθεί για 2-3 λεπτά πρωτού το σβήσεις και ο λόγος είναι κυρίως αυτός και μπορεί να μην ξαναπάρει με τίποτα μπροστά μετά, και συνέχισα ότι είναι καλό και για όλα τα οχήματα αυτό και κοντέψανε να με φάνε για αυτό που είπα! (για τα 2-3 λεπτά στο ρελαντί)
Ναι είναι αποκλειστικά τετραθέσιο, τώρα αν έχεις 3 παιδιά τι να πω, δεν σε βολεύει!

Cabriolakias
15-05-07, 07:11
:smokin: ΡΕ παιδια ξυπνηστε τι ειναι αυτα που ακουω? το αμαξι δεν παει βημα και καιει τα κολ@ντερ@ του... ασε που στα 100 με 150 χιλιαδες χλμ το μοτερ γιοκ!! τα εχω ζησει τα βαγγελ(ακια) και πιστεψτε με δεν αξιζει με τιποτα..

ZZR1400
15-05-07, 07:18
να ρωτησω κατι, αυτα τα ΡΧ8 αντεχουν στο λειωσιμο?
Ειναι αξιοπιστα?

Οσους βλεπω να οδηγουν ΡΧ8 φαινεται να τα προσεχουν και να ειναι συντηρητικοι αντιθετα με αυτους των S2Κ.

Έχει γίνει test σε ελληνικό αυτοκινήτου περιοδικό (δεν θυμάμαι πιο αλλά αν το θέλει κάποιος θα το ξαναβρώ να πω) και το έχουν λιώσει για 100.000km και έχουν μετρήσει μετά συμπίεση, ιπποδύναμη, ροπή και έχει πολύ μικρές απώλειες, όσες απώλειες έχει και ένας συμβατικός κινητήρας με αυτά τα χιλιόμετρα.
Έχω ακούσει και test σε αμερικάνικο περιοδικό με 400.000km χωρίς να έχει χρειαστεί καμμία επισκευή.

ZZR1400
15-05-07, 07:28
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι μαντρες εχουν γεμισει απο ολοκαινουργια μεταχειρισμενα RX-8.... καιει πολυ το "πραμα"...:banghead:

Σωστά γιατί οι περισσότεροι πιστεύουν ότι αγοράζουν ένα 1300άκι με καλές επιδόσεις και το έχουν για καθημερινή μετακίνηση, και όταν "βλέπουν" την κατανάλωση τους έρχεται κάπως, μα που πας ρε καραμήτρο 231 άλογα παίρνεις, περιμένεις να σου κάψει 10l/100km;;;

ZZR1400
15-05-07, 07:42
:smokin: ΡΕ παιδια ξυπνηστε τι ειναι αυτα που ακουω? το αμαξι δεν παει βημα και καιει τα κολ@ντερ@ του... ασε που στα 100 με 150 χιλιαδες χλμ το μοτερ γιοκ!! τα εχω ζησει τα βαγγελ(ακια) και πιστεψτε με δεν αξιζει με τιποτα..

Είχα και το RX-7 παλιότερα, καμμία σχέση η αξιοπιστία του RX-7 με του RX-8.
Υπάρχει ένα "παραμύθι" για τον κινητήρα του RX-7:
Ο κινητήρας του RX-7 στα 100 150 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν ήταν για πέταμα, απλά ήθελαν επισκευή οι ρότορες.
Ο κινητήρας του RX-8 με αυτά τα χιλιόμετρα έχει μικρές απώλειες στην ιπποδύναμη και ΔΕΝ θέλει καμμία επισκευή.

ZZR1400
15-05-07, 07:44
:smokin: ΡΕ παιδια ξυπνηστε τι ειναι αυτα που ακουω? το αμαξι δεν παει βημα και καιει τα κολ@ντερ@ του... ασε που στα 100 με 150 χιλιαδες χλμ το μοτερ γιοκ!! τα εχω ζησει τα βαγγελ(ακια) και πιστεψτε με δεν αξιζει με τιποτα..

Είχα και το RX-7 παλιότερα, καμμία σχέση η αξιοπιστία του RX-7 με του RX-8.
Υπάρχει ένα "παραμύθι" για τον κινητήρα του RX-7:
Ο κινητήρας του RX-7 στα 100 150 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν ήταν για πέταμα, απλά ήθελαν επισκευή οι ρότορες.
Ο κινητήρας του RX-8 με αυτά τα χιλιόμετρα έχει μικρές απώλειες στην ιπποδύναμη και ΔΕΝ θέλει καμμία επισκευή.
Τώρα ότι δεν πάει βήμα δεν νομίζω να χρειάζεται να το σχολιάσω.

ZZR1400
15-05-07, 07:48
Το έχω παρατηρήσει και εγώ, το γεγονός οφείλεται στο ότι όταν το πιέζεις (RX8) έχει μεγάλη κατανάλωση που μπορεί να φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη.
Εαν πηγαίνεις ήπια δε καίει πολύ.
Όλα έχουν το τίμημα τους.

Το RX8 είναι ένα φανταστικό αυτοκίνητο με τρομερό στήσιμο και πολύ ευχάριστη οδική συμπεριφορά, πολύ καλό μπλοκέ διαφορικό (από τη μάνα του), λογίζεται στην Ελλάδα ως 1300cc (με μικροσκοπικά τέλη κυκλοφορίας για τις 2 διαμορφώσεις ισχύος).

Οι επιδόσεις του είναι επιπέδου BMW σειρας 3 Ε36-Ε46 2.5 και 3.0 (λογικό αφού στην πραγματικότητα ο κινητήρας θα έπρεπε να θεωρείται ως 2.6).
(Εδώ μη αρχίσουμε τα ''εγώ πέρασα του φίλου μου μια καρότσα κλπ''...είπα ''επιπέδου'')

Εχει καταπληκτικό ήχο.(προχτές γύρναγα από Σαρωνίδα με 1 μπροστά μου και είχα δακρύσει:))

Εχει καταπληκτική εμφάνιση (για εμένα προσωπικά)
Κάποια από τα στοιχεία του είναι παράδειγμα προς μίμηση ΚΑΙ για την BMW (όπως τα καθίσματα π.χ. που όμοια δεν υπάρχουν ούτε σε ///Μ, σε επίπεδο αποτελεσματικότητας στήριξης αλλά και εμφάνισης, που πήγαν τα παλιά ρεκάρο των ///Μ3 Ε30,36 και Μ5 Ε34)

Το RX8 εντωμεταξύ δεν έχει τα θέματα αντοχής κινητήρα των προγενέστερων Wankel κινητήρων.

Το θέμα είναι ότι κάποιοι τα παίρνουν για προσιτό υπεραυτοκίνητο αλλά δεν αντέχουν την κατανάλωση γιατί ίσα-ίσα βγάζουν τις 60 δόσεις με 192 ευρώ όπως λεει και η διαφήμιση:nutkick: (και τις 60 δόσεις από το κινητό, την plasma τηλεόραση, και τις 60 δόσεις από τις προηγούμενες διακοπές):twak:

Ο μόνος λόγος που ΔΕΝ προτίμησα το RX8 έναντι της BMW που πήρα είναι γιατί κάνω 30.000-40.000 χλμ/χρόνο (φέτος έπεσα στα 20000 BMW + 5000 Carina)

To θεωρώ πολύ τίμιο σπορ αυτοκίνητο για τα χρήματα που κοστίζει.

Άλλωστε οι άνθρωποι της Mazda όταν πρωτοκυκλοφόρησε είπαν ότι οι αντίπαλοι του είναι σπορ αυτοκίνητα (4θέσια και εώς 250-280 ίππους)

Το άν χάνει στην ευθεία από ενα Punto GT 230hp ή μια Mercedes E500 είναι αδιάφορο στους ανθρώπους της Mazda αλλά ΠΡΕΠΕΙ να είναι αδιάφορο και στους ιδιοκτήτες των RX8.

Υ.Γ. Το S2000(επειδή αναφέρθηκε) είναι φανταστικό αλλά έχει μόνο 2 θέσεις (για κάποιους είναι σημαντικό), και κοστίζει 10-13000 ευρώ παραπάνω από το RX8-231hp σκέψου πόση βενζίνη μπορείς να αγοράσεις με τόσα χρήματα!!!:ban:

Σωστός σε όλα σου.
Και για την ακρίβεια 15.000Ε πιο ακριβό είναι το S2000 από τους τιμοκαταλόγους των 2 εταιρειών και 18.000Ε πιο ακριβό το S2000 από το δικό μου.

Fanatic
04-08-08, 11:50
Με σημαντικές εκπτώσεις διατίθεται πλέον το μοντέλο RX-8 από την ελληνική αντιπροσωπεία της Mazda, ΕΛΜΑ ΑΕΒΕΑ. Το σπορτίφ ιαπωνικό μοντέλο περιλαμβάνει πλούσιο εξοπλισμό από την βασική έκδοση και οι υποψήφιοι πελάτες της εταιρείας μπορούν να αποκτήσουν το μοντέλο με τιμές από τα 21.990 ευρώ.

Στον στάνταρ εξοπλισμό του περιλαμβάνει ABS με EBD, ESP, αερόσακους οδηγού/συνοδηγού, πλευρικούς αερόσακους, αερόσακους οροφής, κεντρικό κλείδωμα, air-condition, δερμάτινο τιμόνι, ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς θερμαινόμενους καθρέπτες, δερμάτινο επιλογέα ταχυτήτων, ηχοσύστημα και ζάντες αλουμινίου.


Οι τιμές του Mazda RX-8 συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης:

Mazda RX-8 Renesis 192 ίππους 21.990 € (4.000 €)
Mazda RX-8 Challenge 192 ίππους 24.990 € (3000 €)
Mazda RX-8 Cosmo 231 ίππους 29.990 € (4500 €)
Mazda RX-8 Cosmo S/R 231 ίππους 30.990 € (5000 €)

:banghead::banghead::banghead::feedback:...forgive me for I am about to sin....
Πηγη: www.autotriti.gr

m_power_lunatic
04-08-08, 12:24
Xμμμμμ......ειναι μεγαλο το διλημμα και το MAZDA RX-8 ειναι πολυ συμπαθητικο κατα την γνωμη μου και προσφερει μεγαλο πακετο πλεονεκτηματων μεσα στην τιμη και ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ που μετραει για πολυ κοσμο αυτο και το καταλαβαινω απολυτα.Απο την αλλη το διλημμα ειναι να υποθεσω Στελιο μετατροπη Ε36 328i/M3 3.0 η 3.2?????Βαλε το συναισθημα κοντρα στην λογικη-εσυ ξερεις ποιο ειναι τι-και οτι αποφασισεις ολοι θα χαρουμε ανεξαρτητα απο τι σημα εχει στο καπο.

P.S Εχουν παιξει τετοια διλημματα και στο δικο μου μυαλο αφου το παθος-///Μ-πρεπει να συμβαδιζει με την λογικη και τις συνθηκες....μεχρι στιγμης σε εμενα νικαει το παθος αλλα η ζωη δειχνει οτι δεν πρεπει να εισαι ασυμβιβαστος εαν οι συνθηκες το επιβαλλουν.

Fanatic
04-08-08, 12:30
Αστα Γιαννη ειναι πολλα τα διλληματα...το θεμα ειναι οτι επι καιρο μπορει να εχεις κατι στο μυαλο για σιγουρο αλλα βλεπεις τελικα οτι οταν πλησιαζει η ωρα και μπορεις να κανεις την κινηση τα πραγματα γινονται πολυπλοκα...και ισως υπερισχυει η λογικη...σιγουρα BMW uber alles αλλα ισως στην φαση που βρισκομαι τωρα υπαρχουν δυστηχως καλυτερες εναλλακτικες...

m_power_lunatic
04-08-08, 12:42
Το καταλαβαινω περισσοτερο απο οτι νομιζεις,παντως η ΖΕΛΑΤΙΝΑ εχει την χαρη της και ας λενε οτι θελουν καποιοι και εαν θες το μεταχειρισμενο και ειδικα το ΓΡΗΓΟΡΟ BMW ειναι τζοκερ που εαν δεν σου κατσει τα νουμερα ειναι μεγαλα λογω της μαρκας και οπως καταλαβαινεις το καινουργιο δινει peace of mind για μεγαλο διαστημα και βεβαια θα εχει στρωθει ευλαβικα απο τα ποδαρακια σου!!!:loser:

Action Man
28-01-09, 08:58
Tελικά συνεχίζω να επιμένω!Είναι απίστευτο τό πόσα σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο σε σχέση με την τιμή του.

m_power_lunatic
28-01-09, 09:38
Tελικά συνεχίζω να επιμένω!Είναι απίστευτο τό πόσα σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο σε σχέση με την τιμή του.

Να συμφωνησω απολυτα σε αυτο,προσφερει παρα πολλα σε χαμηλη τιμη και πολυ αξιοπιστο οπως εχει αποδειχθει τελικα, απλα μην μπερδευομαστε-ονται οσοι το προτιμουν προκειται για κινητηρα αντιστοιχης αποδοσης με 2600κ.εκ με την αναλογη καταναλωση.:dupe:

Geo_3D
28-01-09, 09:55
Να συμφωνησω απολυτα σε αυτο,προσφερει παρα πολλα σε χαμηλη τιμη και πολυ αξιοπιστο οπως εχει αποδειχθει τελικα, απλα μην μπερδευομαστε-ονται οσοι το προτιμουν προκειται για κινητηρα αντιστοιχης αποδοσης με 2600κ.εκ με την αναλογη καταναλωση.:dupe:

Aποδοση 2200 κ. εκ MAX!!!!!

Καταναλωση 4000 κ. εκ MINIMUM

Lil
28-01-09, 09:59
ενταξει ολα τα αυτοκινητα εχουν καποιο αρνητικο....
αλλα καινε, αλλα δεν πανε, και αλλα ειναι vag

Action Man
28-01-09, 10:00
ενταξει ολα τα αυτοκινητα εχουν καποιο αρνητικο....
αλλα καινε, αλλα δεν πανε, και αλλα ειναι vag

:+1:_______

manosm3
28-01-09, 10:48
ενταξει ολα τα αυτοκινητα εχουν καποιο αρνητικο....
αλλα καινε, αλλα δεν πανε, και αλλα ειναι vag

Αυτο καιει και δεν παει. Μονο για παιχνιδι ειναι! :icon_kidr

Dim77
28-01-09, 11:37
ενταξει ολα τα αυτοκινητα εχουν καποιο αρνητικο....
αλλα καινε, αλλα δεν πανε, και αλλα ειναι vag
:+1:
Αυτο καιει και δεν παει. Μονο για παιχνιδι ειναι! :icon_kidr
Μια χαρά πάει (από μετρήσεις περιοδικών φυσικά)...αρκεί να ξέρεις τι θέλεις.

leyteris
28-01-09, 13:04
τον μαιο 2009 ερχεται το καινουργιο μοντελο με βελτιωση στο σχεδιασμο και διαφορα στην ιπποδυναμη.
παντως η καταναλωση ειναι οντως πολυ υψηλη και οσο αφορα τα λαδια υπαρχει ενα μπεκ στον θαλαμο καυσης για να ψεκαζει τους ροτορες με λαδι οποτε .....καληνυχτα.

manosm3
28-01-09, 13:05
Δημητρη το εχει ενας πολυ φιλος μου. Δοκιμασμενα, το αυτοκινητο δεν πηγαινει οπως θα επρεπε. Καμμια σχεση με 192 αλογα!

saikoE39
28-01-09, 14:50
Δημητρη το εχει ενας πολυ φιλος μου. Δοκιμασμενα, το αυτοκινητο δεν πηγαινει οπως θα επρεπε. Καμμια σχεση με 192 αλογα!

Στο συγκεκριμενο οχημα θεωρω οτι υπαρχει καποιο θεμα....!!!τεσπα


Γενικα το Rx8 με εχει κερδισει....εχω κανει αρκετα χλμ μαζι του....με εχει πικρανει χιλιες φορες οταν με περναει ο μανος με το 25αρι....:nixweiss:
Με εχει αγχωσει αρκετες φορες...το εχω χασει χωρις να καταλαβω το γιατι...
Καιει πολυ.....δλδ καιει παρα πολυ.....το 325 ειναι πολυ πολυ πιο οικονομικο....

Αλλα καθε φορα που το οδηγω ειναι σαν να ειναι πρωτη φορα...!!!
Οταν εχεις διαθεση για οδηγηση (διοτι αν δεν εχεις και πολυ...ειναι αρκετα κουραστικο και ισως επικυνδινο)....σε Αποζημειωνει στο επακρο..!!!
Τι και αν δεν πηγαινει σαν 192 αλογα...αλλα σαν 160.....τι και αν ειναι βενζινο ρουφηχτρα...
Εχει ενα τιμονι μια αισθηση και ενα πλαισιο...που πραγματικα αν δεν το φοβασε και το ξερεις....Ζωγραφιζεις μαζι του....
Οντως δεν εχει την δυναμη των 192.....οπως και να εχει.....ειναι ενα πολυ καλο συνολο...
Μονο σε δοκιμες με αλλα οχηματα θα σου δειξει οτι του λειπει δυναμη....!!

Μακαρι τα 25αρια να ειχαν το χαραχτηρα του....!!!!!(δεν θα υπηρχε κανενα 25αρι ατρακαριστο..χαχαχαχ......)

ισως κανω την κινηση....η καταναλωση του ειναι ενα αρνητικο..και αλλο ενα..οτι θα με παταει παλι ο Μανος.!!!!

http://i172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/th_002-4.jpg (http://s172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/?action=view&current=002-4.jpg)

thanos_1
28-01-09, 14:57
παντως η καταναλωση ειναι οντως πολυ υψηλη και οσο αφορα τα λαδια υπαρχει ενα μπεκ στον θαλαμο καυσης για να ψεκαζει τους ροτορες με λαδι οποτε .....καληνυχτα.

Δεν έχει ένα μπεκ λαδιού αλλά 4 (2 ανά ρότορα););)
Παρόλα αυτά η κατανάλωση λαδιού δεν είναι κ τόσο τραγική(αν το συγκρίνεις κ με κάποιο vag θα δεις ότι είναι μια χαρα)!!

Δημητρη το εχει ενας πολυ φιλος μου. Δοκιμασμενα, το αυτοκινητο δεν πηγαινει οπως θα επρεπε. Καμμια σχεση με 192 αλογα!

Το αμάξι πάει μια χαρά(κ το challenge κ το cosmo) αρκεί να ξέρεις να το πας!!

JuNiOr_
28-01-09, 14:57
φιλε saiko,σε μικτες συνθηκες(κινηση στη πολη αλλα και λιγο σκισιμο το βραδυ) τι καταναλωση βλεπεις??

saikoE39
28-01-09, 15:10
Δεν έχει ένα μπεκ λαδιού αλλά 4 (2 ανά ρότορα););)
Παρόλα αυτά η κατανάλωση λαδιού δεν είναι κ τόσο τραγική(αν το συγκρίνεις κ με κάποιο vag θα δεις ότι είναι μια χαρα)!!



Το αμάξι πάει μια χαρά(κ το challenge κ το cosmo) αρκεί να ξέρεις να το πας!!

το challenge οσο καλα και να το πας.......πισω απο 25αρι ειναι.....!!!

τωρα στην δικη μας περιπτωση με τον μανο....φταιει η κουλαμαρα μου...αλλα και οτι εχει ενα πολυ χτυπημα στο σωληνα της εξατμισεις....!!!!

john
28-01-09, 15:34
εγω προσωπικα οταν αγοραζω αμαξι θελω να ειμαι ησυχος.θεματα του στιλ"ελεγχος λαδιου καθε δυο γεμισματα,μικρη αυτονομια"δεν θα τα αντεχα.για καποιον που δεν χαλιεται μια χαρα ειναι το RΧ8

oldcarskickass
28-01-09, 15:42
Aποδοση 2200 κ. εκ MAX!!!!!

Καταναλωση 4000 κ. εκ MINIMUM

George λόγω του πως αναπνέει και καίει το μείγμα ο κινητήρας του RX8 παρομοιάζεται (όχι στην απόδοση που αναφέρεις) με ένα συμβατικό εμβολοφόρο Μ.Ε.Κ. με διπλάσιας χωρητικότητας, δλδ 1360 Χ 2.

Όσο για την κατανάλωση...


Πιστεύω πως με ένα ΥΠΕΡ κοντό διαφορικό, σε αναβάσεις το όχημα θα σκίζει (όχι ως προς το αποτέλεσμα αλλά ως προς αυτό που δίνει στον οδηγό σε σχέση με τα € του.

stauros772000
28-01-09, 17:53
George λόγω του πως αναπνέει και καίει το μείγμα ο κινητήρας του RX8 παρομοιάζεται (όχι στην απόδοση που αναφέρεις) με ένα συμβατικό εμβολοφόρο Μ.Ε.Κ. με διπλάσιας χωρητικότητας, δλδ 1360 Χ 2.

Όσο για την κατανάλωση...


Πιστεύω πως με ένα ΥΠΕΡ κοντό διαφορικό, σε αναβάσεις το όχημα θα σκίζει (όχι ως προς το αποτέλεσμα αλλά ως προς αυτό που δίνει στον οδηγό σε σχέση με τα € του.

oldie,o wankel κινητηρας συγκρινεται με εμβολοφορο 3πλασιας χωριτικοτητας,οχι 2πλασιας.εξου και η καταναλωση.
ποιος θα μας πει τον λογο??????????????????

leyteris
28-01-09, 18:10
ειχα πριν την bmw , audi a4 18t 240hp.Σε ανοιγμα με rx8 cosmo μαζευε καπνους.

oldcarskickass
28-01-09, 20:59
oldie,o wankel κινητηρας συγκρινεται με εμβολοφορο 3πλασιας χωριτικοτητας,οχι 2πλασιας.εξου και η καταναλωση.
ποιος θα μας πει τον λογο??????????????????

Ίσως να έχεις δίκιο, το είχα σκεφτεί παλιότερα που ψιλοδιάβαζα για το θέμα.

Και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο βάνκελ δεν αφήνει κανένα χρόνο από τον κύκλο του Otto χωρίς να έχει μείγμα στους κυλίνδρους, αντίθετα με τον εμβολοφόρο.

Αλλά και πάλι τα μαθηματικά μου, μου βγάζουν ότι ένας δι - ρότορος βάνκελ έχει αντιστοιχία 2 προς 1 με ένα συμβατικό εξακύλινδρο.

Για εξήγα...

Strax
29-01-09, 08:54
Tελικά συνεχίζω να επιμένω!Είναι απίστευτο τό πόσα σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο σε σχέση με την τιμή του.

Συμφωνώ απόλυτα! Το αυτοκίνητο το είχα οδηγήσει στo Driving Academy και πραγματικά είναι απόλαυση. Κάνει ακριβώς ότι θες και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ρυθμίσιμο!!

Δημητρη το εχει ενας πολυ φιλος μου. Δοκιμασμενα, το αυτοκινητο δεν πηγαινει οπως θα επρεπε. Καμμια σχεση με 192 αλογα!

Αν σκεφτείς την λειτουργία και τα χαρακτηριστικά απόδοσης του Wankel είναι απόλυτα λογικό να πηγαίνει χειρότερα από αυτοκίνητα ίδιας ιπποδύναμης και βάρους. O Wankel είναι απίστευτα γραμμικός κινητήρας (σχεδόν σαν ηλεκτρικός), οπότε δεν έχει το χαρακτηριστικό φούσκωμα ροπής (και άρα ιπποδύναμης) στις μεσαίες στροφές. Οπότε ένας κλασσικός βενζινοκινητήρας ίδιας ιπποδύναμης υπερτερεί σχεδόν πάντα στην καμπύλη ιπποδύναμης, έχει περισσότερα άλογα σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών και άρα για αυτό είναι μπροστά.