PDA

Επιστροφή στο Forum : αράχνιασμα- γρατζουνίες σε βρεσκοβαμένο hartop


andreas e46
24-03-15, 14:13
καλησπέρα παιδία κατεβαίνω χτες το βράδυ να πλύνω το αμάξι τι το ήθελα και εγώ αλλά το έβλεπα βρώμικο από τις τελευταίες βροχές. Τέλος πάντων κατεβαίνω το πλένω με σφουγγάρι από μικροίνες με πολλά ξεπλύματα ενδιάμεσα του σφουγγαριού ,το ξεπλένω και έπειτα το στεγνώνω με δέρμα και εκεί που τελειώνω που λέτε βλέπω πάνω στο hartop μικρές γρατζουνιές αράχνιασμα όχι βέβαια σε όλη την επιφάνεια αλλά σε πολλά σημεία και μένω στον τόπο.

να προσθέσω ότι το hartop έχει πλυθεί όχι πάνω από 2-3 γιατί το αγόρασα ξεχωριστά ,βάφτηκε και δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα πέρσι. Αλλά αυτό το πράγμα δεν το έχω ξανά πάθει και έχω πλύνει χιλιάδες φορές αυτοκίνητα. Κάθε βδομάδα το πλένω ναι το ξέρω είμαι πολύ ψείρας φανταστείτε ότι είμαι σκασμένος από χθες και ούτε κοιμήθηκα το βράδυ.

να οφείλετε στην βαφή ή το λάθος είναι ότι τι στέγνωσα με δερμα και όχι με πανί από μικροίνες τα οποία έχω και καμία δεκαριά το υπόλοιπο αμάξι έχει αράχνιασμα αλλά ήταν έτσι από τότε που το αγόρασα.

συγνώμη αν σας κούρασα.

Driver M
24-03-15, 15:13
Μάλλον το βερνίκι του hard top είναι κακής ποιότητας και κάνει εύκολα αράχνιασμα.
Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο και το δέρμα, αλλά με τόσα λίγα πλυσίματα δεν δικαιολογείται έντονο αράχνιασμα όπως λες αν δεν υπάρχει και θέμα βερνικιού.

andreas e46
24-03-15, 16:09
Μάλλον το βερνίκι του hard top είναι κακής ποιότητας και κάνει εύκολα αράχνιασμα.
Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο και το δέρμα, αλλά με τόσα λίγα πλυσίματα δεν δικαιολογείται έντονο αράχνιασμα όπως λες αν δεν υπάρχει και θέμα βερνικιού.

το αράχνιασμα δεν είναι και τρομερά πολύ αλλά φαίνεται , τελικά καλύτερα στέγνωμα με πανί με μικροίνες ;
γιατί συνήθως το δέρμα χρησιμοποιώ και έχω την εντύπωση πως είναι και πιο μαλακό.

ένα γυάλισμα πιστεύεις θα το σώσει ή όσο κρατήσει και μετά πάλι βάψιμο;

MZ3
24-03-15, 16:28
με το γυαλισμα ενοειτε θα φυγουν
μετα να το διατηρης με κερη αν δεν θελεις να βλεπεις αραχνες

ενοειτε καλυτερα η μικροινες παρα το δερμα

andreas e46
24-03-15, 16:52
με το γυαλισμα ενοειτε θα φυγουν
μετα να το διατηρης με κερη αν δεν θελεις να βλεπεις αραχνες

ενοειτε καλυτερα η μικροινες παρα το δερμα

οκ αυτό θα κάνω δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω το δέρμα με το κερί δεν θα τις βλέπω ή δεν θα γίνονται;

MZ3
24-03-15, 17:05
μαλον προστατευει και δεν θα γινονται

οσω γνωριζω και μου εχουν πει

μπογιατζηδες και τα λοιπα

andreas e46
24-03-15, 17:17
μαλον προστατευει και δεν θα γινονται

οσω γνωριζω και μου εχουν πει

μπογιατζηδες και τα λοιπα

:dblthumb2

LefterisK
24-03-15, 17:29
αντρεα το κερι δεν εξαφανιζει την αραχνη, ουτε αποτρεπει γραντζουνιες. ουσιαστικα διατηρει το τελικο προιον (αποτελεσμα) που εχεις μετα απο πλυσιμο κ τυχον πηλο-γυαλισμα που θα κανεις στην λαμαρινα.

andreas e46
24-03-15, 17:48
αντρεα το κερι δεν εξαφανιζει την αραχνη, ουτε αποτρεπει γραντζουνιες. ουσιαστικα διατηρει το τελικο προιον (αποτελεσμα) που εχεις μετα απο πλυσιμο κ τυχον πηλο-γυαλισμα που θα κανεις στην λαμαρινα.

α οκ ευχαριστώ για την επισήμανση

AlexVag
24-03-15, 20:10
το αράχνιασμα δεν είναι και τρομερά πολύ αλλά φαίνεται , τελικά καλύτερα στέγνωμα με πανί με μικροίνες ;
γιατί συνήθως το δέρμα χρησιμοποιώ και έχω την εντύπωση πως είναι και πιο μαλακό.

ένα γυάλισμα πιστεύεις θα το σώσει ή όσο κρατήσει και μετά πάλι βάψιμο;

To απλο πανι απο μικροινες μπορει να σου κανει και αυτο ζημια... Το καλυτερο ειναι ειδικη πετσετα για στεγνωμα... Λιγο ακριβες αλλα αξιζουν τα λεφτα τους...

Επισης να σαπουνιζεις παλι με ειδικο γαντι-σφουγγαρι και οχι με πανι απο μικροινες...

Αφου εισαι ψειρας αξιζει να παρεις αυτα τα 2 και ενα καλο κερι...

andreas e46
25-03-15, 12:57
To απλο πανι απο μικροινες μπορει να σου κανει και αυτο ζημια... Το καλυτερο ειναι ειδικη πετσετα για στεγνωμα... Λιγο ακριβες αλλα αξιζουν τα λεφτα τους...

Επισης να σαπουνιζεις παλι με ειδικο γαντι-σφουγγαρι και οχι με πανι απο μικροινες...

Αφου εισαι ψειρας αξιζει να παρεις αυτα τα 2 και ενα καλο κερι...

το ειδικό γάντι-σφουγγάρι αυτό έχω και χρησιμοποιώ , έχω και καλό κερί (λογικά), αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο ευπρόσδεκτο όσο για την ειδική πετσέτα αυτήν δεν την ήξερα ξέρεις που την πουλάνε και πως είναι; αν μπορείς στείλε pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση..

Driver M
25-03-15, 14:31
Ειναι πετσετες μικροινων αρκετα παχιες ωστε τυχον βρωμιες που εχουν μεινει μετα το πλυσιμο να χανονται βαθια στην πετσετα και να μην ερχονται ευκολα σε αμεση επαφη με το αμαξωμα.

Το κερι βοηθα και στο ευκολοτερο στεγνωμα και στο να δινει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα αλλα και γενικα προστατευει καπως το χρωμα απο κουτσουλιες κλπ.
Καλο κερι ειναι το collinite 915 αν και δεν ξερω αν το βρισκεις πλεον Ελλαδα.

AlexVag
25-03-15, 17:26
Ειναι πετσετες μικροινων αρκετα παχιες ωστε τυχον βρωμιες που εχουν μεινει μετα το πλυσιμο να χανονται βαθια στην πετσετα και να μην ερχονται ευκολα σε αμεση επαφη με το αμαξωμα.

Το κερι βοηθα και στο ευκολοτερο στεγνωμα και στο να δινει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα αλλα και γενικα προστατευει καπως το χρωμα απο κουτσουλιες κλπ.
Καλο κερι ειναι το collinite 915 αν και δεν ξερω αν το βρισκεις πλεον Ελλαδα.

Ακροβως οπως σου τα ειπε ο φιλος...

Ειχα collinite 915 και ηταν πολυ καλο...μετα το γυρισα σε zaino z2 που δεν ειναι κερι αλλα sealant. Αντεχει πιο πολυ αλλα δινει λαμψη σαν καθρεφτης, δεν εχει το βαθος που δινει το κερι αλλα εμενα μου αρεσει περισσοτερο.

Απο Αθηνα και Θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις πετσετα... μια πολυ καλη ειναι αυτη http://dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=641

Υπαρχει και στην Αθηνα το swell που πουλαει αντιστοιχα προιοντα αλλα δεν εχει πλεον e-shop...

andreas e46
25-03-15, 23:16
Ακροβως οπως σου τα ειπε ο φιλος...

Ειχα collinite 915 και ηταν πολυ καλο...μετα το γυρισα σε zaino z2 που δεν ειναι κερι αλλα sealant. Αντεχει πιο πολυ αλλα δινει λαμψη σαν καθρεφτης, δεν εχει το βαθος που δινει το κερι αλλα εμενα μου αρεσει περισσοτερο.

Απο Αθηνα και Θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις πετσετα... μια πολυ καλη ειναι αυτη http://dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=641

Υπαρχει και στην Αθηνα το swell που πουλαει αντιστοιχα προιοντα αλλα δεν εχει πλεον e-shop...

οκ σε ευχαριστώ πολύ από Αθήνα είμαι

LefterisK
26-03-15, 00:00
Χρησιμοποιησα το dazzle προσφατα για μερικα πραγματακια που ηθελα. Επικοινωνησα μαζι τους μεσω μαιλ. Εκανα καταθεση χρηματων τεταρτη κ πεμπτη πρωι ειχα τα πράγματα.
δεν ηξερα οτι κ το swell εχει αντιστοιχα πραγματα γτ ειδα στο σαιτ πολυ ακριβα κ εξεζητημενα προϊόντα. Αλλη φορα θα δοκιμασω να περασω μια βολτα απο εκει

PetrosD
26-03-15, 00:35
Λευτέρη, ειδοποίησέ με όταν πας να πάμε μαζί να ψωνίσω.

Driver M
26-03-15, 13:57
Χρησιμοποιησα το dazzle προσφατα για μερικα πραγματακια που ηθελα. Επικοινωνησα μαζι τους μεσω μαιλ. Εκανα καταθεση χρηματων τεταρτη κ πεμπτη πρωι ειχα τα πράγματα.
δεν ηξερα οτι κ το swell εχει αντιστοιχα πραγματα γτ ειδα στο σαιτ πολυ ακριβα κ εξεζητημενα προϊόντα. Αλλη φορα θα δοκιμασω να περασω μια βολτα απο εκει
Παλια το swell ηταν με διαφορα το καλυτερο μαγαζι για αγορα προιοντων περιποιησης αυτοκινητου και ειχε απο οικονονικα προιοντα μεχρι πανακριβα.
Εγω σχεδον ο,τι εχω απο εκει το ειχα αγορασει.

Τωρα ομως, χωρις να ξερω γιατι, εχει πολυ λιγα προιοντα που κατα κανονα δεν απευθυνονται στον μεσο detailer (δεν μιλαω καν για καποιον που ασχολειται με το αμαξι του μια στο τοσο).
Μαλλον ο Μιχαλης που το εχει ασχολειται σχεδον αποκλειστικα πλεον με τις υπηρεσιες κι οχι την πωληση προιοντων.
Οπως και να'χει, για αγορα προιοντων το dazzle ειναι μακραν ανωτερο πλεον.

LefterisK
26-03-15, 17:11
Αρη σε ευχαριστουμε πολυ για την χρησιμη πληροφορια! προσωπικα δεν με θεωρω καν μεσο detailer...αρα το dazzle μου "φτανει κ περισσευει" που λενε...

AlexVag
26-03-15, 18:44
Αρη σε ευχαριστουμε πολυ για την χρησιμη πληροφορια! προσωπικα δεν με θεωρω καν μεσο detailer...αρα το dazzle μου "φτανει κ περισσευει" που λενε...

Εγω ξεκινησα να αγοραζω απο το swell πριν χρονια... Ειχε παρα πολλα προιοντα που θεωρουνταν τα καλυτερα στη μεση γκαμα προιοντων περιποησης εκτος απο τα πολυ ακριβα που για εμενα δεν υπηρχε λογος να χρησιμοποιησω. Επειδη ειμαι απο Θεσσαλονικη Αγοραζα μονο απο το eshop του swell. Μετα πηρα καποια πραγματακια απο Αγγλια μερια επειδη δεν υπηραχνα στην Ελλαδα οποτε ειχα πληρη συλλογη για καποια χρονια. Οταν χρειαστηκα ξανα το swell ειδα οτι δεν υπηρχε σαν eshop και μετα απο τηλεφωνο εμαθα οτι δεν στελνει πλεον προιοντα... Νομιζα οτι εκλεισε μονο το eshop αλλα τωρα καταλαβαινω οτι σταματησε το εμποριο και κανει μονο detailing.

Στο dazzle πηγαινω ο ιδιος και η συμπεριφορα τους ειναι πολυ σωστη. Την τελευταια φορα ειδα οτι ελειπαν καποια προιοντα αλλα ελπιζω να τα στοκαρουν ξανα...

Μην θεωρεις το dazzle κατωτερο καταστημα...ειναι στο ιδιο επιπεδο που ηταν και το swell... απλα εχει αλλες μαρκες προιοντων.Εχει απο πολυ καλα και "οικονομικα" κερια πχ petes 53 μεχρι τη γκαμα της swissvax που δεν τα λες και φτηνα... Επισηε μην υποτιμησεις τα προιοντα της valet pro επειδη ειναι οικονομικα... Οτι εχω παρει ηταν παρα πολυ καλο, ειδικα το wheel cleaner και το dragons breath...

stef
26-03-15, 20:19
Το swell πλέον δεν πουλάει πράγματα
Τα χρησιμοποιεί μόνο για το μαγαζί του ή για επαγγελματίες!
Οπότε καλό είναι να στραφείτε προς άλλες λύσεις

andreas e46
26-03-15, 23:00
Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κατάστημα και στην αθηνα;
Και παιδιά πως μπορω να αγοράσω απο αυτό γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ με τις online αγορές;

Driver M
27-03-15, 01:33
Και βεβαια.
Υπαρχει το αξιολογο http://www.auto-star.gr/ του Πλατωνα που ειναι και μελος εδω κι εχει αρκετα καλα πραγματακια.

LefterisK
27-03-15, 10:50
Εγω ξεκινησα να αγοραζω απο το swell πριν χρονια... Ειχε παρα πολλα προιοντα που θεωρουνταν τα καλυτερα στη μεση γκαμα προιοντων περιποησης εκτος απο τα πολυ ακριβα που για εμενα δεν υπηρχε λογος να χρησιμοποιησω. Επειδη ειμαι απο Θεσσαλονικη Αγοραζα μονο απο το eshop του swell. Μετα πηρα καποια πραγματακια απο Αγγλια μερια επειδη δεν υπηραχνα στην Ελλαδα οποτε ειχα πληρη συλλογη για καποια χρονια. Οταν χρειαστηκα ξανα το swell ειδα οτι δεν υπηρχε σαν eshop και μετα απο τηλεφωνο εμαθα οτι δεν στελνει πλεον προιοντα... Νομιζα οτι εκλεισε μονο το eshop αλλα τωρα καταλαβαινω οτι σταματησε το εμποριο και κανει μονο detailing.

Στο dazzle πηγαινω ο ιδιος και η συμπεριφορα τους ειναι πολυ σωστη. Την τελευταια φορα ειδα οτι ελειπαν καποια προιοντα αλλα ελπιζω να τα στοκαρουν ξανα...

Μην θεωρεις το dazzle κατωτερο καταστημα...ειναι στο ιδιο επιπεδο που ηταν και το swell... απλα εχει αλλες μαρκες προιοντων.Εχει απο πολυ καλα και "οικονομικα" κερια πχ petes 53 μεχρι τη γκαμα της swissvax που δεν τα λες και φτηνα... Επισης μην υποτιμησεις τα προιοντα της valet pro επειδη ειναι οικονομικα... Οτι εχω παρει ηταν παρα πολυ καλο, ειδικα το wheel cleaner και το dragons breath...

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ την ενημερωση. απο το swell ειχα ψωνισει παλιοτερα λιγα πραγματα γιαυτο κ το εψαξα τωρα. τα δυο αυτα μαγαζια τα ξερω απο φιλο που ασχολειται πολυ με το detailing. προς θεου, δεν ειπα οτι το dazzle ειναι κατωτερο, ισα-ισα που, οπως εγραψα, τα προϊοντα του με υπερκαλυπτουν! κι εγω τωρα πηρα δυο τρια valetpro προιοντα μαζι με πηλο μιας και εχω ηδη αρκετα αλλα κυριως απο αγγλια. κ οπως εγραψα κ πιο πριν, τα πραγματα τα ειχα 20ωρες μετα στην πορτα μου!!! αψογοι επαγγελματιες!
:yippee:

andreas e46
27-03-15, 13:52
Και βεβαια.
Υπαρχει το αξιολογο http://www.auto-star.gr/ του Πλατωνα που ειναι και μελος εδω κι εχει αρκετα καλα πραγματακια.

οκ να σε καλά σε ευχαριστώ πολύ