PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταναλωση 116i


fourna7
21-04-15, 01:17
Καλησπερα συμφορουμίτες, προσφατα απεκτησα κ εγω την μπεμπα μου και μια απο τις βασικες αποριες που μου δημιουργηθηκε μετα τα πρωτα 1000 κμ αφορα την καταναλωση. Το 10αρακι ειναι στανταρ για ολους μεσα στην πολη η κατι παει στραβα? σε αντιστοιχο thread για καταναλωσεις ειδα κατοχους 2ίτρων , 3λιτρων και παλιοτερης τεχνολογιας κυριως αυτοκινητων να μιλανε για 11-13 λιτρα στην πολη γι αυτο μου κινηθηκε η περιεργεια καθως η διαφορα μου φενεται μικρη.

BMW_330i
21-04-15, 01:38
Καλησπερα συμφορουμίτες, προσφατα απεκτησα κ εγω την μπεμπα μου και μια απο τις βασικες αποριες που μου δημιουργηθηκε μετα τα πρωτα 1000 κμ αφορα την καταναλωση. Το 10αρακι ειναι στανταρ για ολους μεσα στην πολη η κατι παει στραβα? σε αντιστοιχο thread για καταναλωσεις ειδα κατοχους 2ίτρων , 3λιτρων και παλιοτερης τεχνολογιας κυριως αυτοκινητων να μιλανε για 11-13 λιτρα στην πολη γι αυτο μου κινηθηκε η περιεργεια καθως η διαφορα μου φενεται μικρη.

μεσα στην πολη σταματα ξεκινα λογικοτατο η καταναλωση να ανεβαινει και το 10 ειναι λογικο.εκτος πολης θα κατεβει και να κανεις και ενα ρεσετ στο μπορτ κομπιουτερ ωστε να κατεβει κοντα στο 6 με 7

fourna7
21-04-15, 02:09
Απο το ταξιδι δεν εχω παραπονο..7,5 με σχετικα γρηγορη οδηγηση σε δρομο μισο εθνικη μισο επαρχιακο με στροφες και αναβαση..αλλα για την πολη ενα 8,5 με 9 θα ηταν υπεροχο :D

6ylinder
21-04-15, 08:21
..αλλα για την πολη ενα 8,5 με 9 θα ηταν υπεροχο :D

Για κίνηση σε πόλη, με την έννοια της πόλης και όχι ρολάρω παραλιακή, βουλιαγμένης, κηφισό και λεωφόρους τα βράδια...είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχεις τέτοιες καταναλώσεις.

MarinosE46
22-04-15, 14:37
Για κίνηση σε πόλη, με την έννοια της πόλης και όχι ρολάρω παραλιακή, βουλιαγμένης, κηφισό και λεωφόρους τα βράδια...είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχεις τέτοιες καταναλώσεις.
σωστός!πάω για δουλειά 6 και το πρωί Ιλιον-Δραπετσώνα μέσω Κηφισού και επιστρέφω μέσω Σχιστού.Κάτω από 9 δεν έχω δει ποτέ και με πραγματικά οικονομική οδήγηση.Βέβαια το Μ43 είναι παλαιότερης σχεδίασης-τεχνολογίας από τα νέα μοτέρ αλλά και εγώ δε νομίζω πως πάει παρακάτω η κατανάλωση (για τη συγκεκριμένη διαδρομή που κάνω) με σύγχρονο αυτοκίνητο...

giannis 116
24-04-15, 16:28
Μια χαρα εισαι. Για τις Ε87 116 εδινε ο κατασκευαστης 10.5 μεσα σε πολη και ξερεις οτι οι επισημες τιμες ειναι παντα πολυ...αισιοδοξες... Με αιρ κοντισιον τωρα που θα ζεστανει ο καιρος να περιμενεις και παραπανω...

fourna7
15-05-15, 02:20
Καταλαβα..ευχαριστω πολυ!