PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 M3 USA Vs E46 330


DaRk_AnGeL
15-12-05, 06:27
Όπως συνηθίζω τα βράδiα που δε μπορώ να κοιμηθώ, εδώ και πολλά χρόνια, παίρνω το αυτοκίνητο μου και πάω μια βόλτα χαλαρή, με παράθυρα ορθάνοιχτα (ναί ναι ΝΑΙ...κόμα και νύχτες σαν τη σημερινή με 5 βαθμούς) και δυνατή μουσική. Με ηρεμεί και με χαλαρώνει..και εννίοτε κάθεται και κανα καλό άνοιγμα (να κάνω ή και να δώ).
Έτσι και απόψε, κατα τις 5 το πρωι βρέθηκα χαμηλά στη Μεσογείων (κοντά στους Αμπελόκηπους ) και ανέβαινα. Έχοντας ήδη αγνοήσει έναν κάγκουρα που ψαχνόταν, και όντας σε απόσταση πίσω απο ένα φορτηγό, αντιλαμβάνομαι κάποιον να "με πηγαίνει προφυλακτήρα" χωρίς λόγο καθότι υπήρχαν άλλες 2 λωρίδες ελεύθερες, οπότε... ήταν φως φανάρι το τι έψαχνε.
Κοιτάζοντας απο τον καθρέφτη βλέπω ομόσταυλο με γκρί 46άρι coupe, με ελαφρώς φιμέ τζάμια και οδηγο 25-30 ετών. Καλή πρώτη εντύπωση... και σε συνδιασμό με τον ήχο του 6κίλυνδρου και τον απειλητικό θόρυβο της εξάτμισης του... με ξύπνησε.
Παρόλα αυτά, τραβιέμαι πιό δεξιά για να περάσει και να δώ τι παίζει... ο τυπος περνάει και μενει 1-2 αμάξια μπροστά χωρίς διάθεση να φύγει. Το αμάξι δεν είχε σηματάκι αλλα.. η διπλή aftermarket μπούκα του ακουγόταν καλά. Οπότε λέω "what the f@ck.. το πολύ πολύ να πιούμε κάνα τσαγάκι και να χαλαρώσουμε πριν πάμε για ύπνο". Αν και πέσαμε σε λίγη ηλίθια κίνηση... έπεσε λίγο ωραίο κυνηγητό και το μόνο που έλειπε ήταν ενα κενό στο δρόμο ή ενα φανάρι...
Στο πρώτο φανάρι που μας έκατσε κόκκινο (και δεν είχαμε 2-3 αυτοκίνητα και μηχανάκια μπροστά μας), κάθομαι πίσω του(εκέινος πρώτος στο φανάρι) και με το που αναβει πράσινο ξεκινάω και τον προσπερνάω απο δεξιά επιδεικτικά (με τις πάντες κατα βάσην) και κόβω για να με φτάσει.. (μάλλον το σηματάκι Μ3 πίσω.. το θεώρησε καγκουρια και όχι προειδοποίηση και δεν περίμενε να φύγω έτσι) έρχεται δίπλα,ανοίγουμε και του κάνω σταθερή διαφορά απο τα 60 ώς τα 180 1,5 με 2 κενές αλλα χωρίς να μπορώ να ανοίξω περισσότερο διαφορά. "Μάλιστααα...Δυνατό αλλα... ΤΙ ΕΙΝΑΙ????" σκέφτομαι...
Ξανακάθεται φανάρι και αυτη τη φορά κάθομαι δίπλα του, ανοίγουμε παράθυρα και μαθαίνω οτι είναι 330.. κοινώς είμαστε στα ίδια κυβικα και άλογα περίπου(230 ονομαστικά εκείνος, 240 εγώ), οπότε αποφασίζουμε μία "ρεβάνς" απο στάση.
Με ιδανική εκκίνηση και αλλαγές η διαφορά υπέρ μου ήταν μισή καρότσα και λίγο παραπάνω σε εκκίνηση, και απο κεί και πέρα σε κάθε αλλαγή γύρω στις 3000 στροφές το δικό μου έκανε ένα κλώτσημα (ευχαριστώ τη μαμα BMW για την ροπή που έδωσε στο μωρό μου) και άνοιγε μισό αμάξι ακόμα. Και σε αυτά τα επίπεδα έληξε και η ρεβάνς, χαιρετηθήκαμε και τραβήξαμε το δρόμο μας ο καθένας.
Πραγματικά το ευχαριστηθηκα, όχι για τη "νίκη" αλλα επειδή ήταν ενδιαφέρουσα κόντρα (ανάμεσα στις 3 καλύτερες που έχω συμετάσχει), με σασπένς και αγωνία.Ιδίως πρίν μάθω οτι είναι 330, που δεν μπορούσα να καταλάβω τί είναι αυτό που στέκεται τόσο καλά και δε μπορώ να του ανοίξω διαφορά, σε συνθήκες που πολλοί "γρήγοροι" (ανεξαρτήτως μάρκας) θα είχαν μείνει 1-2 λεοφωρεία (τα διπλά κιόλας) πίσω.
Ελπίζω το παλικάρι να είναι γραμμένο ή να μπεί στο κλάμπ και να τα ξαναπούμε.

Υ.Γ. πέρα απ το "αυτοκινητιστικό" μέρος της υπόθεσης, το καλύτερο ήταν η πολιτισμένη συζήτηση με χαμόγελο και χωρις νευρα/μουτρα/τσαμπουκαδες...καθώς και το αμφιπλευρο αποχαιρετιστήριο κορνάρισμα μετά την δευτερη κόντρα.... Αυτό ονομάζεται ΕΠΙΠΕΔΟ ....
Πολύ χαίρομαι κατα πρώτον που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, και κατα δεύτερον που οδηγούν BMW.

mixalhs
15-12-05, 09:51
Εχεις δικιο Dark μπορουμε να εχουμε ελπιδες ακομα γι'αυτον τον κοσμο. :)

Dionysis
15-12-05, 10:06
Μπράβο λοιπόν και στους 2 σας :)

Kostas Christ
15-12-05, 11:19
Ωραια κοντρα μακαρι να ηταν ολοι ετσι και να μην ηταν τοσο εριστικοι

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ
15-12-05, 11:47
Μόνο απο οδηγούς BMW πηστεύω πως μπορείς να δείς τέτοιο καταπληκτικό επίπεδο και αυτο κάτι δείχνει....

mixalhs
15-12-05, 11:56
Μόνο απο οδηγούς BMW πηστεύω πως μπορείς να δείς τέτοιο καταπληκτικό επίπεδο και αυτο κάτι δείχνει....

Υπερβαλεις.:idea:

KinM3
15-12-05, 12:58
Μόνο απο οδηγούς BMW πηστεύω πως μπορείς να δείς τέτοιο καταπληκτικό επίπεδο και αυτο κάτι δείχνει....


Δεν εχει καμια σχεση το επιπεδο,και η συμπεριφορα στο δρομου καποιου,με το τι οδηγει...
Υπαρχουν κατι καραγκιοζηδες με Porche...απιστευτοι...νεοπλουτοι...

TheCondor
15-12-05, 13:20
Μόνο απο οδηγούς BMW πηστεύω πως μπορείς να δείς τέτοιο καταπληκτικό επίπεδο και αυτο κάτι δείχνει....

Και ομως, εγω μια φορα ταβαλα και εριξα σε ενα 46αρι με 3 ατομα μεσα εγω και 2 αυτος και μετα ανοιξα παραθυρο να μιλησω και κοιταγανε καλα καλα. :bricks1:

Dark ετσι πρεπει να ειναι κοντρες, να υπαρχει ενα καλο κλιμα και οχι αντιπαραθεση γιατι δεν το ευχαριστιεσαι το ιδιο αν δεν μιλησεις λιγακι να σπασεις τον παγο.

DaRk_AnGeL
15-12-05, 17:40
Μα αυτό τόνισα.. αυτό ευχαριστήθηκα πάνω απ όλα :)

Fad3In
15-12-05, 19:55
Μόνο απο οδηγούς BMW πηστεύω πως μπορείς να δείς τέτοιο καταπληκτικό επίπεδο και αυτο κάτι δείχνει....

Καμμια σχεση,διαφωνω απολυτα θα λεγα...:nono:

Dark ωραιος,αλλα να προσεχεις!
Τα βραδυα πολλες φορες κανω τα ιδια κι εγω!
Εμπομενως αν δεις τα απειλητικα φωτα του Μ10
κανε οικειοθελως στην ακρη μη σε περασω απο πανω
(λογω φορας) χεχεχεχεχεχ :D
Ν.

DaRk_AnGeL
15-12-05, 20:01
Dark ωραιος,αλλα να προσεχεις!
Τα βραδυα πολλες φορες κανω τα ιδια κι εγω!
Εμπομενως αν δεις τα απειλητικα φωτα του Μ10
κανε οικειοθελως στην ακρη μη σε περασω απο πανω
(λογω φορας) χεχεχεχεχεχ :D
Ν.

Mήπως next time να το κανονίσουμε να πάμε μαζί βόλτα??? ;)

Fad3In
15-12-05, 20:54
Mήπως next time να το κανονίσουμε να πάμε μαζί βόλτα???
Γιατι οχι; Εχεις pm! ;)
Ν.

Xeno-318is
15-12-05, 23:55
Καταρχην θαθελα να σχολιασω την αυπνια της οποιας ειμαι μελος εδω και αρκετα χρονια(καλα ρε τσογλανε...τοτε που ειμανε ελλαντα μονο βολτα με το xsara με ειχες παει!! :twak: )
Anyway!!...Καλη φαση χτες το βραδακι!!Οχι τπτ αλλο ανοιξες επιτελους και με ενα σοβαρο αυτοκινητο (θυμασε τι ειχες παθει το καλοκαιρι απο ενα θηριο Μ40 318ι..μισι καροτσα στη πρωτη παιδες....εεεε...μετα τον αφησα να φυγει..ητανε και με την γυναικα...μη τον κανω και τελειως ρεζιλι:smashtard)
Οσο για το ποιον τον ανθρωπον ειναι εντελως υποκειμενικο...Οπως κιεσυ ισως και το παλικαρι, απλα εψαχνε καποιον να πεξει!Δηλαδη ανοιγματακι..οχι ντε και καλα κοντρα..ξερεις...πολιτισμενα πραγματα!
Χανω με 2-3 καροτσες...δε σε κοιταω λες και μου πηρες τη γκομενα...Παμε αλλη μια...κιαν τα ξαναφαω και τι εγινε...λεω την καλυνηχτα μου και παω και κοιμαμε...βεβαια αυτο ειναι εντελως στο τι σοι ατομο εισαι και πιστευω πως θαχαμε πολυ λιγοτερους νεκρους στους δρομους αν μαθεναμε καποτε και να "χανουμε"!!
Φιλικα Ξενοκρατης

sheriff
16-12-05, 20:54
Το αμάξι δεν είχε σηματάκι αλλα.. η διπλή aftermarket μπούκα του ακουγόταν καλά.
μπραβο dark angel για το ανοιγμα,δυσκολα συναντας σωστο τυπα που να παραδεχτει την ηττα,παντως εχεις δικιο και ειναι ολα τα λεφτα οταν η κοντρα εχει ενδιαφερον και παιζεται το αποτελεσμα μονο οταν κανεις σχεδον τελεια οδηγηση
εκτος απο αλλαγμενη εξατμιση ειχε και τιποτα αλλο η δεν το συζητησατε?αληθεια ποσα κιλα ειναι η διαφορα των δυο αυτοκινητων?

DaRk_AnGeL
16-12-05, 20:59
εκτος απο αλλαγμενη εξατμιση ειχε και τιποτα αλλο η δεν το συζητησατε?αληθεια ποσα κιλα ειναι η διαφορα των δυο αυτοκινητων?

Δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι άλλο... και στο φανάρι δεν είχαμε χρόνο για πολλά πολλά... ίσα που ειπαμε τα βασικα και συμφςνησαμε και την επόμενη.
Τώρα για βάρος..... δεν ξέρω τι διαφορες έχει 36άρι coupe απο 46αρι coupe...
Άν γνωρίζει κάποιος... ας μας διαφωτίσει παρακαλώ

Nick_compact
17-12-05, 01:17
330 με Μ3 Ε36 δεν έχουν καμιά διαφορά,τουλ. όχι παραπάνω από 20-30 το πολύ κιλά

DaRk_AnGeL
17-12-05, 01:22
330 με Μ3 Ε36 δεν έχουν καμιά διαφορά,τουλ. όχι παραπάνω από 20-30 το πολύ κιλά
Δεν νομίζω οτι ένα 36άρι κουπέ έχει μόνο 20-30 κιλά διαφορά απο ένα 46άρι κουπέ.....

Nick_compact
17-12-05, 02:04
Τι να σου πω... Μπορεί να κάνω και λάθος..Αυτό που θυμάμαι είναι το Ε36 Μ3 ζύγιζε 1495,βάσει της BMW,και το 330i 1510(με οδηγό και ρεζερβουάρ στο 90% και για τα δύο)