PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ελαστικών.


/vaggelis/
19-10-15, 12:42
Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών και δεν μπορώ να αποφασίσω. Το αμάξι φοράει τα εξής

Μπροστά: 225/40/18
Πίσω: 255/35/18

Η έρευνα αγοράς έδειξε ότι οι τιμές είναι γύρω στα 630 ευρώ (και τα τέσσερα). Τώρα φοράω Continental Sport αλλά σκέφτομαι και τα Pirelli P Zero Nero GP.

Εσείς τι προτείνετε; Εννοώ πού (στεγνό, βρεγμένο, βάρος, αντοχή σε υψηλή ταχύτητα, φρενάρισμα) υπερτερεί η μία και πού ή άλλη φίρμα;

Αν ανέβω σε 235 εμπρός και 265 πίσω θα υπάρχει καμία διαφορά; (η τιμή είναι σχεδόν η ίδια).

LEO328
19-10-15, 13:56
μεινε στα Continental ειναι καλυτερα σαν γομα απο τα pirelli..

topmar
19-10-15, 17:36
Είχα για 3+ χρόνια (40.000 Km) τα προηγούμενα Pirelli P-zero Nero, ικανοποιημένος θα έλεγα, ειδικά στο στεγνό και στην διάρκεια ζωής (δεν φθείρεται πολύ γρήγορα).....

Τα αντικατέστησα με Hankook Ventus S1 Evo 2..... Πολύ ικανοποιημένος από αυτά είμαι, με 16.000 χλμ ήδη... ...μοναδικό αρνητικό το ότι φθειρονται πιο γρήγορα από τα προηγούμενα Pirelli.. ...έχε τα υπόψη σου.. ..

ΥΓ: τα Continental Sport Contact 5 έχουν σοβαρό θέμα με την πρόωρη φθορά, όπως αναφέρουν οι
χρήστες τους.. ...

BMW_330i
19-10-15, 19:25
τα Continental Sport τα εχω σε 2 αυτοκινητα και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.αν φορας 18αρα με 8 εμπρος και 8,5 πισω τοτε το 225/40/18 με 255/35/18 ειναι το σωστο...απο εκει και μετα το 235 με 265 ειναι υπερβολη

sierra
19-10-15, 23:02
Τα Continental Sport Contact 5 τα έβαλα το 2012 τον Απρίλιο και ήταν παραγωγής 14η εβδομάδα του 2012 και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος χειμώνα καλοκαίρι. Τώρα κανονίζω αυτή την εβδομάδα να τα αλλάξω...

gogos523
20-10-15, 21:27
Είχα για 3+ χρόνια (40.000 Km) τα προηγούμενα Pirelli P-zero Nero, ικανοποιημένος θα έλεγα, ειδικά στο στεγνό και στην διάρκεια ζωής (δεν φθείρεται πολύ γρήγορα).....

Τα αντικατέστησα με Hankook Ventus S1 Evo 2..... Πολύ ικανοποιημένος από αυτά είμαι, με 16.000 χλμ ήδη... ...μοναδικό αρνητικό το ότι φθειρονται πιο γρήγορα από τα προηγούμενα Pirelli.. ...έχε τα υπόψη σου.. ..

ΥΓ: τα Continental Sport Contact 5 έχουν σοβαρό θέμα με την πρόωρη φθορά, όπως αναφέρουν οι
χρήστες τους.. ...

Μπορείς λίγο να μου πεις εντυπώσεις από θόρυβο και πως είναι σε στροφές αν μπεις "τεζα " ενώ έχουν ζεσταθει ? Μιλάω για τα hankook, επειδή το Ε87 του πατέρα μου θα πάει για αλλαγή λάστιχα και ακούω παντού καλά λόγια για τα συγκεκριμένα

topmar
20-10-15, 21:51
Μπορείς λίγο να μου πεις εντυπώσεις από θόρυβο και πως είναι σε στροφές αν μπεις "τεζα " ενώ έχουν ζεσταθει ? Μιλάω για τα hankook, επειδή το Ε87 του πατέρα μου θα πάει για αλλαγή λάστιχα και ακούω παντού καλά λόγια για τα συγκεκριμένα

Εγώ σχετικά τα ζορίζω στις στροφές και είναι πολύ βεντούζα στο στεγνό οδόστρωμα, με εξίσου καλά χαρακτηριστικά - αναλογικά - στο βρεγμένο. Εκεί που έχω πάθει πλάκα, είναι στο φρενάρισμα σε βρεγμένο δρόμο, με το ABS να μην ενεργοποιείται καθόλου και το λάστιχο να κολλάει στο οδόστρωμα! !

Από θόρυβο είναι ΟΚ, αν και ποτέ δεν με ένοιαζε.. ..το κράτημα μετράει για μένα αρχικά και η διάρκεια ζωής μετά.... Μαλακή γόμα έχει και δεν ακούγεται πολύ...

Μην ξεχνάς ότι όλα τα ελαστικά έχουν όρια και το "τέζα" να το δοκιμάζεις στην πίστα και όχι στο δημόσιο δρόμο. . .

Για μένα, δεν τίθεται θέμα επιλογής στην κατηγορία Value for money ελαστικού, το Hankook Ventus S1 Evo 2 είναι νικητής. .....

ΥΓ : Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο Hankook και μόνο, που έχω δοκιμάσει. Σε 2 βδομάδες που θα βάλω τα χειμερινά ελαστικά, πάλι Hankook παρήγγειλα, τα iCept winter Evo 2 W320, θα μπορώ να σχηματίσω γνώμη και γιαυτό τον Μάρτιο που θα τα βγάλω.. ...

gogos523
21-10-15, 15:27
Εγώ σχετικά τα ζορίζω στις στροφές και είναι πολύ βεντούζα στο στεγνό οδόστρωμα, με εξίσου καλά χαρακτηριστικά - αναλογικά - στο βρεγμένο. Εκεί που έχω πάθει πλάκα, είναι στο φρενάρισμα σε βρεγμένο δρόμο, με το ABS να μην ενεργοποιείται καθόλου και το λάστιχο να κολλάει στο οδόστρωμα! !

Από θόρυβο είναι ΟΚ, αν και ποτέ δεν με ένοιαζε.. ..το κράτημα μετράει για μένα αρχικά και η διάρκεια ζωής μετά.... Μαλακή γόμα έχει και δεν ακούγεται πολύ...

Μην ξεχνάς ότι όλα τα ελαστικά έχουν όρια και το "τέζα" να το δοκιμάζεις στην πίστα και όχι στο δημόσιο δρόμο. . .

Για μένα, δεν τίθεται θέμα επιλογής στην κατηγορία Value for money ελαστικού, το Hankook Ventus S1 Evo 2 είναι νικητής. .....

ΥΓ : Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο Hankook και μόνο, που έχω δοκιμάσει. Σε 2 βδομάδες που θα βάλω τα χειμερινά ελαστικά, πάλι Hankook παρήγγειλα, τα iCept winter Evo 2 W320, θα μπορώ να σχηματίσω γνώμη και γιαυτό τον Μάρτιο που θα τα βγάλω.. ...

Σε ευχαριστω πολύ. Έχουν δηλαδή τις ίδιες επιδόσεις σαν τα δικά μου στο Ε60 (Goodyear eagle Asymmetric F1). Με το "τεζα " εννοούσα να μπει στις στροφές το αμάξι ελάχιστα ποιο γρήγορα. Όχι να κάνουμε τον δρόμο πίστα.

gearboxer
21-10-15, 16:31
Μετά από ένα χρόνο χρήσης Goodyear Asymmetric 2 (225/45/17) σε Ε36, πολύ καλές εντυπώσεις απο εμένα τόσο σε κράτημα όσο και σε φθορά. Μεγάλο ρόλο στη επιλογή ελαστικών παίζει η συχνότητα και ο τρόπος χρήσης του κάθε του αυτοκινήτου. Προσοχή στις διαστάσεις, όχι ακρότητες για εμφάνιση γιατί μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου προς το χειρότερο.