PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Χ3


BMW S1
25-11-15, 17:48
Γεια σας φίλοι της Χ.
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με την Χ3.
Έφτασε ο καιρός για το μεγάλο βήμα και την ανεύρεση προ αγορά μιας Χ3.
Τι έχετε να με συμβουλέψετε? Ας πούμε , diesel ή βενζίνη? +και - . Κατανάλωση, ροπές, κλπ.
Κοιτάω μόνο το 2.0. Οικονομικά δεν πάμε παραπάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

stef
25-11-15, 22:09
F25 ή Ε83 Χ3 ψάχνεις;

BMW S1
26-11-15, 13:35
E83 ψαχνω. δεν θελω να παω σε suzuki vitara 1,9 diesel και ας εχει 300ε σημα αλλα μικροτερο χωρο αποσκευων. Ειμαι bmw και τελος , δεν αλλαζω μαρκα.

Fanis
26-11-15, 14:18
Εφόσον μιλάς για Ε83, η diesel υπερτερεί σε δύναμη, ροπή, επιδόσεις και κατανάλωση. Ο 2λιτρος βενζίνης είναι οριακός (ατμοσφαιρικός γαρ) σε αυτό το αμάξωμα. Επιπλέον, εάν θές αυτόματο κιβώτιο, μόνο diesel στο 2λιτρο.

Μειονέκτημα, ότι την εποχή της Ε83, το diesel δεν επιτρεπόταν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκης, οπότε ή που θα βρείς κάποιο αυτοκίνητο επαρχίας (είναι λιγοστά) ή αλλιώς τα περισσότερα είναι εισαγωγής.

BMW S1
26-11-15, 16:14
Οχι , δεν θέλω αυτόματο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα αυτόματα κιβώτια.
Εχω βρει κατι , αλλα δεν είμαι 100 τις 100 σίγουρος. Βενζίνη δεν θα ήθελα και λόγω τις κατανάλωσης και για αυτό που είπες ... οτι είναι οριακός. .. δεν θέλω να κατεβαίνω να σπρώχνω.... !!!
Βλέπω video το youtube με τον diesel κινητήρα και το Χ είναι θηρίο γενικά.... και σε χώρους και επιδώσεις εκτός ασφάλτου. Απο την άλλη τον φοβάμαι για το γνωστό που λενε... αν σου κατι προβληματικός κινητήρας... άντε γεια. Οι τιμές βαστάνε ψηλά για το 2.0, με σήμα 660e και φορο καμια 300e λόγω 5+ ετιας

abc1234
27-11-15, 07:23
εάν θές αυτόματο κιβώτιο, μόνο diesel στο 2λιτρο.

BMW Power
27-11-15, 08:18
Αν και είμαι κατά του αυτόματου κιβωτίου, αυτό το αυτοκίνητο δεν θα το αγόραζα με τίποτε χειροκίνητο.

BMW S1
27-11-15, 12:51
Αν και είμαι κατά του αυτόματου κιβωτίου, αυτό το αυτοκίνητο δεν θα το αγόραζα με τίποτε χειροκίνητο.

και εγω είμαι κατά του αυτόματου κιβωτίου, αλλα γιατι το λες?????

BMW Power
27-11-15, 13:39
Γιατί σε ένα βαρύ τετρακίνητο όχημα θα θες δίσκο συχνά.
Επίσης τα θετικά του χειροκίνητου τα ξεχνάς στο Χ3 γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το "χρησιμοποιήσεις".

BMW S1
27-11-15, 13:43
Γιατί σε ένα βαρύ τετρακίνητο όχημα θα θες δίσκο συχνά.
Επίσης τα θετικά του χειροκίνητου τα ξεχνάς στο Χ3 γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το "χρησιμοποιήσεις".

δλδ να κοιταξω για αυτοματο ???? αυτο μου λετε?

Fanis
27-11-15, 14:04
Προσωπική άποψη, τα SUV της BMW μόνο με αυτόματο κιβώτιο αξίζουν (και αναδεικνύουν και το 100% των δυνατοτήτων τους).

harristheo
27-11-15, 14:41
Αν θελεις να οδηγήσεις ενα 2.0λιτρο diesel με κιβώτιο χειροκινητο
Στειλε μου μηνυμα.

Εχω ενα facelift E83 2.0 diesel

BMW S1
27-11-15, 16:41
Αν θελεις να οδηγήσεις ενα 2.0λιτρο diesel με κιβώτιο χειροκινητο
Στειλε μου μηνυμα.

Εχω ενα facelift E83 2.0 diesel

Thanks harris , αλλα δεν ειναι αυτο. Αφου εχεις Χ3 εισαι το κατάλληλο ατομο. Πες μου τα παντα για τις εντυπωσεις σου με την Χ3.

stef
27-11-15, 17:29
Αν θες Χ3 2.0i sport pack ελληνικό παντελώς άβαφο μου λες!

stef
27-11-15, 17:30
Προσωπική άποψη, τα SUV της BMW μόνο με αυτόματο κιβώτιο αξίζουν (και αναδεικνύουν και το 100% των δυνατοτήτων τους).

Ξέρεις την τρέλλα μου με τα αυτόματα!
Απλά το Χ3 2.0i δεν βγήκε ποτέ αυτόματο.
Από 2.5 και πάνω...

BMW S1
27-11-15, 17:59
Αν θες Χ3 2.0i sport pack ελληνικό παντελώς άβαφο μου λες!

Λεπτομερειες stef? Γιατι το δίνεις?

Έχεις δίκιο , στο car δεν υπάρχει 2.0 αυτοματο!

stef
27-11-15, 18:07
Δεν βγήκε ποτέ αυτόματο ούτε σαν extra!

Έχεις pm

BMW S1
27-11-15, 18:25
Δεν βγήκε ποτέ αυτόματο ούτε σαν extra!

Έχεις pm

οκ , σου απαντησα!

harristheo
28-11-15, 05:36
Το Χ3 ειναι ενα πολυ οικονομικο αυτοκινητο.
Εμενα με τσιμπημένη οδήγηση μου καεί 9 κυρίως πόλη 80% και λιγότερο έξω 20%
Παλιοτερα που εμενα σαρωνιδα Αττικης η καταναλωση ηταν κατω απο 8 με 30 πόλη και 70% έξω
Απο οτι μου έχουν πει φιλοι και γνωστοί με το αντίστοιχο 2.0 βενζίνη η δικη τους καταναλωση ειναι πάνω απο 11-12
Εχει αρκετή ροπη και μαλιστα σχετικα χαμηλα οχι ομως κατω απο τις 2000 στροφές που αν αναλογιστείς οτι ο κόφτης ειναι λιγο μετα τις 4000 στην σχετικη γρηγορη οδήγηση το ωφέλιμο εύρος στροφών ειναι πολυ μικρο .
Εμενα προσωπικα αν και η συντήρηση του ειναι σχολαστική και παραπανω απο αυτα που λει το βιβλίο συντήρησης σε μεσοδιαστήματα αλλαγής λαδιων εχω σημερα που μιλαμε 170.000 χλμ και οι μεγάλες ζημιές που είχα μεχρι τωρα ειναι μια τουρμπινα και ενα κεντρικό διαφορικό.
Εγω δεν μπόρεσα να βρω αυτο,ατο αν και θα το ηθελα απλα απο οτι καταλαβα ψάχνωντας ειναι πολυ σπάνιο να βρεις προ fl με αυτοματο
Αλλα και fl με τα 150 (παλιός κινητήρας ) παλι με αυτοματο

Πιο πιθανό ειναι το fl με τον καινούργιο κινητήρα 177ps τα οποία οταν εγω έψαχνα ηταν τα αυτο,ατα περισοτερα απο το τα μη.

Πρόκειται για ενα αυτοκινητο που θα το ευχαριστηθείς πολυ, τοσο σε οικογενειακές μετακινήσεις αλλα και σε σχετικα γρήγορες μοναχικές διαδρομές καρι που ειλικρινα εμενα με ξένισε παρα πολυ οταν το πρωτόοδηγησα .δεν πίστευα οτι ενα (τυπου) jeep μπορει να εχει τοσο σπορτίφ χαρακτήρα και μαλιστα diesel. (Εδω οι βενζινοκίνητοι φιλοι μπορούν να μας πουν την δικη τους γνώμη)
Εχει σχετικα μικρο όγκο και ειναι σχετικα ευκολοδήγητο.
Οι χώροι του ειναι επαρκείς (εγω εχω δυο παιδάκια) και το πορτ μπαγκαζ ποτε δεν εχει αφήσει πισω τιποτα αν και οι προετοιμασίες της συζύγου ειναι πάντοτε ολίγων υπερβολικές.

Τι θα ηθελα παραπανω? ίσως λιγα αλογα ακομη και ακομη καλυτερα την ιδια ροπη λιγο πιο χαμηλα κοντα στις 1850
Νομιζω ο 177αρης τα καταφέρνει καλυτερα.
Σιγουρα θα το ηθελα αυτοματο, διοτι κανει την οδήγηση πιο εύκολη και πιο ξεκούραστη.

BMW S1
28-11-15, 16:30
Thanks harris για την απάντηση, το θέμα είναι οτι δεν θα βρω αξιόπιστο diesel.. και φοβαμαι μην μεινω με το πουλι στο χερι που λεν!!!

harristheo
28-11-15, 20:58
Και να βρεις στον καιρο θα ειναι για τα μπάζα με τα πετρέλαια που κυκλοφορούν στα βενζινάδικα

BMW S1
30-11-15, 15:12
με μπερδέψατε!!!!! Diesel? Βενζίνη ?
Τελικα να παρω το Vitara diesel 1.9 που εχει και 4χ4 αργο κλπ και 300e σημα?
:drive2::chair:

BMW S1
01-12-15, 18:16
Με έχετε τρομοκρατήσει με ολα αυτά, διαβάζω και ξαναδιαβάζω συγκριτικά τεστ του εξωτερικού και τις Ελλάδας, κοιτάω βιντεο reviews και δεν ξέρω που να καταλήξω.....έχω μπερδευτείιιιιιιι

Diesel:
+ Μεγάλη Ροπη , μικρη καταναλωση , δεν κολαει πουθενα
- αν εχει ζημια λογω κακης ποιοτητας πετρελαίου... κλαφτα θελει και ειδική μεταχείριση στην οδήγηση , σχολαστική και πολυέξοδη συντήρηση κινητήρα

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7090958/

Βενζίνη:
+ ξεγνιαστη οδηγηση ,
- μεγάλη κατανάλωση , χαμηλή ροπη

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7068601/

Π.χ. ειμαι αναμεσα σε αυτα τι λετε?

Diesel + Βενζίνη : 660e σήμα και 300+ε φόρο πολυτελείας

fourna7
01-12-15, 18:21
Φίλε Σ1 έχεις σκεφτεί ίσως τη λύση του υγραερίου??

BMW S1
01-12-15, 18:32
Φίλε Σ1 έχεις σκεφτεί ίσως τη λύση του υγραερίου??
δλδ φιλε fourna???

fourna7
01-12-15, 18:49
δλδ φιλε fourna???
δηλαδή να πάρεις ένα Χ3 βενζίνη και να το κάνεις μετατροπή σε υγραέριο...
έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τα βρώμικα πετρέλαια του ελλαδιστάν και τις πανάκριβες ζημιές που μπορεί να προκαλέσουν και θα έχεις και την οικονομία που σου προσφέρει το πετρέλαιο αφού ναι μεν θα καις τα 10-12 lt/100km (της βενζίνης) αλλά θα τα πληρώνεις στην μισή τιμή που κοστίζει το υγραέριο...

απ'όσο γνωρίζω με τα τελευταίας γενιάς συστήματα υγραερίου που ψεκάζουν και βενζίνη όταν πιέζεται ο κινητήρας δεν θα έχεις θέμα αξιοπιστίας αφού οι περισσότεροι δίνουν και εγγύηση...

οπότε για μένα είναι ιδανική λύση...

gogos523
01-12-15, 20:41
Εάν οι αποστάσεις που κάνεις με το αμάξι τις περισσότερες φορές είναι μικρές(δεν ζεσταίνεται το μοτέρ) έχε στο νου σου ότι θα μπουκωσει το dpf. Πιστεύω να το ξέρεις είδη αυτό. Μετά φυσικά είναι και οι ποιότητα καυσιμου. Αλλά εάν τον χρόνο δεν έχεις πολλά χιλιόμετρα να κάνεις τότε η καλύτερη λύση είναι βενζίνη μαζί με υγραεριο. Απλά δεν θα έχεις την ροπή του Diesel.

BMW S1
02-12-15, 12:35
Thanks παιδια ,ωραιο ακουγετε σαν λυση , αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για το αεριο.... εξαλλου αν ειναι και μου πιασει και ολο το πορτ μπαγκαζ.... χεστε τα. καπου διαβασα για αεριο στην ρεζερβα του Χ3 , απο κατω, το θεμα ειναι οτι δεν ειναι επικινδυνο να βρει καπου απο κάτω και να γινει το ΒΟΟΜ????? :drive2:

tsalin
02-12-15, 13:04
Καλά εντάξει... όλα είναι θέμα εγκατάστασης. Έχω κάνει 80Κ χιλιόμετρα με το αέριο και δεν έχει κάνει τσικ... ούτε το σύστημα, ουτε ο κινητήρας.

Για τη δεξαμενή Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι μήπως βρει από κάτω, αλλά το ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη αυτονομία με την δεξαμενή στο πορτ μπαγκάζ plus ότι χαιρετάς την ρεζέρβα -που σε ένα SUV έχει μεγαλύτερη αξία από ότι σε ένα sedan.

Η διαφορά στο κόστος κίνησης είναι τεράστια και δεν συγκρίνεται ούτε με το πετρέλαιο, ούτε φυσικά με τη σκέτη βενζίνη...

BMW S1
02-12-15, 18:49
Καλά εντάξει... όλα είναι θέμα εγκατάστασης. Έχω κάνει 80Κ χιλιόμετρα με το αέριο και δεν έχει κάνει τσικ... ούτε το σύστημα, ουτε ο κινητήρας.

Για τη δεξαμενή Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι μήπως βρει από κάτω, αλλά το ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη αυτονομία με την δεξαμενή στο πορτ μπαγκάζ plus ότι χαιρετάς την ρεζέρβα -που σε ένα SUV έχει μεγαλύτερη αξία από ότι σε ένα sedan.

Η διαφορά στο κόστος κίνησης είναι τεράστια και δεν συγκρίνεται ούτε με το πετρέλαιο, ούτε φυσικά με τη σκέτη βενζίνη...

Tsalin δεν αντιλέγω απλα την ρεζερβα την βαζεις και την βγαζεις απο το πορτ μπαγκαζ οτι ωρα θες αν θες να μεταφερεις κατι, η να το φορτώσεις για ταξιδι .... την δεξαμενη???? τι την κανεις? + οτι βαζεις την ρεζερβα για ταξιδι στην εσχατη σε μπαγκαζιερα οροφής .
Μου βαλατε ιδεες για Αεριο.... στο car παντως δεν εχει τπτ αξιόλογο .

Τι λετε για την δεξαμενη στην ρεζερβα??????

topmar
02-12-15, 20:41
Βρες ένα "καθαρό" και καλοσυντηρημένο Diesel και πάρτο......δεν θα το μετανιώσης....δες την υπογραφή μου, ξέρω τι λέω....

fourna7
02-12-15, 23:21
Αν αποφασίσεις και πας σε αέριο, καλύτερα να αγοράσεις ένα με βενζίνη και να κάνεις τη μετατροπή αφού το αγοράσεις με ένα επώνυμο σύστημα υγραερίου (1000-1500ε περίπου) έτσι θα έχεις ακόμα πιο ήσυχο το κεφάλι σου...
Χώρο η αλήθεια είναι ότι πιάνει αρκετό στο πορτ μπαγκάζ, αλλα καλό θα ήταν να ρωτήσεις για την τοποθέτηση στο χώρο της ρεζέρβας...γενικά το ρεζερβουάρ του γκαζιού είναι από σκληρό υλικό φτιαχμένο για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις εκρήξεων οπότε αν δώσει ο τεχνικός το ΟΚ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...

harristheo
03-12-15, 05:03
Καλα μου παιδια,
Εχω να πω το εξής.
Η οικονομία ειναι ενας βασικός παράγοντας (ίσως ο βασικότερος όλων αυτήν την στιγμη) για το πιο αυτοκινητο καποιος θα αγοράσει.
Εχω να πω ομως το εξής, αν και ενα Χ3 καίει σιγουρα περισοτερα λίτρα απο ενα πετρελαιο και δεδομενου οτι η βενζίνη εχει πιο υψηλη τιμη απο το,πετρελαιο, εχω να σας αναφερω το εξής...

Ειναι λαθος η λογική να αγοράσεις ενα αυτοκινητο και να ξερεις εξαρχης οτι θα το μετατρέψεις. Πολλα θα ακουστούν οτι κάποιοι είχαν προβλημα, άλλοι παλι θα πουν οτι ουδεποτε είχαν προβλημα.
Η λογική ειναι λαθος.
Ειναι τελείως διαφορετικο να εχεις ενα αυτοκινητο το οποιο το ξερεις και να το μετατρέψεις σε υγραέριο, και τελείως διαφορετικο να αγοράσεις ενα για να ρο μετατρέψεις.
Άποψη μου ειναι να μην το πάρεις
Πάρε πετρελαιο.
Η αν δεν θες, πάρε βενζίνη και κρατά το βενζίνη.

Δεν λεω οτι θα σου βγαλει προβλημα.
Αντιθέτως.

Αλλα διαφωνώ με την λογική.

Υ.γ. Την επιλογη να βάλεις το αεριο στην ρεζέρβα δεν την σχολιάζω καν.τρομερη δέσμευση να ξερεις οτι οταν παθεις λάστιχο δεν θα μπορέσεις να πας πουθενα.

Fanis
03-12-15, 10:09
Ξέρεις την τρέλλα μου με τα αυτόματα!
Απλά το Χ3 2.0i δεν βγήκε ποτέ αυτόματο.
Από 2.5 και πάνω...
Το ξέρω! Μιλάω για το 2λιτρο Diesel.

BMW S1
03-12-15, 13:24
Βρες ένα "καθαρό" και καλοσυντηρημένο Diesel και πάρτο......δεν θα το μετανιώσης....δες την υπογραφή μου, ξέρω τι λέω....
topmar και ποιος θα σου πει οτι το diesel που πουλαει δεν ειναι καθαρο????Την ειδα την υπογραφη σου... εχεις βαλει και παράλληλο εγκέφαλο ε? κανει δουλεια ή μουφα?

Αν αποφασίσεις και πας σε αέριο, καλύτερα να αγοράσεις ένα με βενζίνη και να κάνεις τη μετατροπή αφού το αγοράσεις με ένα επώνυμο σύστημα υγραερίου (1000-1500ε περίπου) έτσι θα έχεις ακόμα πιο ήσυχο το κεφάλι σου...
Χώρο η αλήθεια είναι ότι πιάνει αρκετό στο πορτ μπαγκάζ, αλλα καλό θα ήταν να ρωτήσεις για την τοποθέτηση στο χώρο της ρεζέρβας...γενικά το ρεζερβουάρ του γκαζιού είναι από σκληρό υλικό φτιαχμένο για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις εκρήξεων οπότε αν δώσει ο τεχνικός το ΟΚ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...
fourna καλα στο car δεν εχει τπτ αξιολογο με αεριο, αλλα αν ειχε γιατι να μην επερνα ενα ετοιμο?

Καλα μου παιδια,
Εχω να πω το εξής.
Η οικονομία ειναι ενας βασικός παράγοντας (ίσως ο βασικότερος όλων αυτήν την στιγμη) για το πιο αυτοκινητο καποιος θα αγοράσει.
Εχω να πω ομως το εξής, αν και ενα Χ3 καίει σιγουρα περισοτερα λίτρα απο ενα πετρελαιο και δεδομενου οτι η βενζίνη εχει πιο υψηλη τιμη απο το,πετρελαιο, εχω να σας αναφερω το εξής...

Ειναι λαθος η λογική να αγοράσεις ενα αυτοκινητο και να ξερεις εξαρχης οτι θα το μετατρέψεις. Πολλα θα ακουστούν οτι κάποιοι είχαν προβλημα, άλλοι παλι θα πουν οτι ουδεποτε είχαν προβλημα.
Η λογική ειναι λαθος.
Ειναι τελείως διαφορετικο να εχεις ενα αυτοκινητο το οποιο το ξερεις και να το μετατρέψεις σε υγραέριο, και τελείως διαφορετικο να αγοράσεις ενα για να ρο μετατρέψεις.
Άποψη μου ειναι να μην το πάρεις
Πάρε πετρελαιο.
Η αν δεν θες, πάρε βενζίνη και κρατά το βενζίνη.

Δεν λεω οτι θα σου βγαλει προβλημα.
Αντιθέτως.

Αλλα διαφωνώ με την λογική.

Υ.γ. Την επιλογη να βάλεις το αεριο στην ρεζέρβα δεν την σχολιάζω καν.τρομερη δέσμευση να ξερεις οτι οταν παθεις λάστιχο δεν θα μπορέσεις να πας πουθενα.
harris πιστευω δεν ειναι λαθος λογικη. κοιτα ειναι ενα θεμα οι μετατροπες, αλλα απο ολους εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα αν ειναι σωστος ο εγκαταστατης παντα. ολοι αυτο μου λενε......

tsalin
04-12-15, 10:56
Προφανώς η καλύτερη επιλογή είναι το Super καλοσυντηρημένο diesel. Αν είναι δε και super ευκαιρία ακόμα καλύτερα... Όμως επειδή η πραγματικότητα μπορεί να είναι πολύ διαφορετική νομίζω ότι έχεις τις εξής επιλογές:

1. Αν δεν θέλεις X3, αλλά ένα πολύ καλο και σωστά συντηρημένο BMW diesel τότε βλέπεις αυτό που λέει ο Topmar.

2. Αν θες ντε και καλά ένα X3 τότε οι επιλογές σου είναι δύο...

α) Shortάρεις τα Diesel που σου αρέσουν και τα ψάχνεις ενδελεχώς. Βρίσκεις το καλύτερο και αν σε παίρνει το παίρνεις. Μπορεί να καθυστερήσεις, γιατί τα Ελληνικά Diesel είναι ελάχιστα, όπως και ότι γενικά η ποιότητα του πετρελαίου -ιδιαίτερα της επαρχίας που κυκλοφορούσαν τα Ελληνικά diesel- είναι χάλια. Επίσης τα αυτοκίνητα εισαγωγής είναι κατά γενικό κανόνα χρέπια -όχι γιατί είναι εισαγωγής, αλλά γιατί αυτά επιλέγουν οι μαντράδες που τα φέρνουν- με πολλαπλά χιλιόμετρα από αυτά που γράφουν.

Οπότε θέλει προσοχή και πολύ πολύ καλό έλεγχο. Προφανώς θα πρέπει να πας όχι στην φθηνότερη λύση αλλά στην καλύτερη δυνατή, χωρίς πολλές επιλογές (εξοπλισμού κλπ) και χωρίς πολλές εναλλακτικές στη τιμή.

β)Η δεύτερη λύση είναι να Shortάρεις βενζίνες. Να βρεις το καλύτερο, να το ελέγξεις ενδελεχώς και να πάρεις το καλύτερο. Η γνώμη μου -αν επιλέξεις αυτό το δρόμο- είναι να το χρησιμοποιήσεις ένα διάστημα πριν την μετατροπή σε αέριο, να δεις αν τα οικονομικά σου δε σε παίρνουν με καταναλώσεις και συντήρηση και αν τότε θέλεις, να το μετατρέψεις εσύ σε αέριο. Μην αγοράσεις έτοιμο αέριο, δεν ξέρεις τι εγκατάσταση έχει κάνει ο προηγούμενος. Δεν είναι μόνο θέμα ασφάλειας, είναι θέμα προβλημάτων που θα σου βγάλει στην πορεία... Η ρεζέρβα στο δικό μου αυτοκίνητο ήταν και η μοναδική λύση. Δεν ξέρω που την έχει το X3, αν είναι εκεί που είναι το E46, γενικά δεν έχεις θέμα να χτυπηθεί από κάτω. Άλλωστε νομίζω ότι η πιθανότητα να χτυπήσεις εκεί το αυτοκίνητο ξεπερνάει τις off road δυνατότητες του X3 έτσι και αλλιώς.

Τέλος, όπως έγραψα και παραπάνω έχω κάνει 80Κ χιλιόμετρα με το E46 μου, αλλά το δικό μου ήταν έτσι και αλλιώς με 170Κ όταν το μετέτρεψα. Ήταν ένα αυτοκίνητο που έχει περάσει εδώ και καιρό το μέσο της ζωής του, οπότε δεν είχα να χάσω τίποτα. So far so good, έχω γλυτώσει περισσότερα από 5000€ σε καύσιμο (χωρίς την εγκατάσταση) και γενικά ότι πρόβλημα αντιμετωπίζω είναι της ηλικίας του οχήματος. Όμως αυτά αφορούν το δικό μου αυτοκίνητο και το σκυλίσιο Μ43Β19 κινητήρα του... Δεν ξέρω τι παίζει με τους άλλους κινητήρες σε βάθος χρόνου...

Στη θέση σου θα έψαχνα ένα διάστημα για καλό Diesel Χ3 και αν δεν έβρισκα θα πήγαινα στη λύση της βενζίνης... Θέλει ποοοολύ ψάξιμο όμως...

BMW S1
04-12-15, 11:52
φιλε tsalin σωστα τα λες, το θεμα μου ειναι οτι εχω μια 116 που ειναι πρωτο χερι δικο μου, και ενα ζ3 , απλα το θεμα ειναι οτι αλλαξαν οι ''προδιαγραφες'' μου , και πρεπει να μετακινιθω σε αυτοκινητο με μεγαλυτερους χωρους και σε πιο off road καταστασεις. Δεν θελω να δωσω κανενα απο τα αυτοκινητα μου γιατι ειναι καλοσυντηριμενα και παρα πολυ προσεγμενα, και δεν θελω ουτε να τα χαρισω και να κανω καποιον ''τσαμπα μαγκα'', αλλα πρεπει. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μην αφησω 2 απροβληματιστα αυτοκινητα και καταληξω να βαραω το κεφαλι μου με το diesel Χ3 .......

trueno
07-12-15, 12:08
Nα πω και εγω δυο λόγια για Το Χ3.
Εχω το δίλιτρο μοντελο 2009 το facelift. Αυτό το αυτοκίνητο το έχω ερωτευθεί. Ναι ,δεν είναι γρήγορο, αλλά ούτε και αργό, από θέμα οδήγησης δε είναι απόλαυση. Ο κινητήρας είναι απλά επαρκής , αλλά πολυ καλύτερος από οτι θα περίμενε κανείς για τα 150 άλογά του , λόγω valvetronic. Στην Εθνική κρατάει ανετα ταχύτητες 150 -170 χλμ/ωρα και μάλιστα ο κινητήρας αρχίζει να ακούγεται μετά τα 150.
Στις στροφές όλα τα λεφτά , το τιμόνι του κορυφαίο σε αίσθηση , χωρίς τον παραμικρό τζόγο, δεν ελαφρώνει ποτέ ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα. Μπαίνει σε στροφή με 180 και το τιμόνι του είναι τόσο σαφές και ακριβές όσο στα 80 . Η λειτουργία του κινητήρα πολύ "γλυκια" και smooth. Tα φρενα του είναι το μόνο σημείο που δεν με εντυπωσιάζει. Κάνουν απλά τη δουλειά τους , χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι όπως κάνει π.χ το μπροστινο συστημα , το κιβώτιο και η μετάδοση. Τριγμοί απλά ανύπαρκτοι στα 70000 κμ που εχω κανει , ακομα και σε χωματόδρομο. Απίστευτα καθισματα , δεν πιάνεσαι ποτέ και με τίποτα, και είναι και τα απλά...τι έχουν βάλει μεσα δεν ξερω...
Το κιβώτιο απόλαυση. Ακρίβεια και αίσθηση ανευ προηγουμένου. Μόνο όσοι έχουν ηδη BMW θα καταλάβουν.
Συμπερασματικά πιστευω ότι για μια οικογένεια είναι ιδανικό αυτοκίνητο, αν μπορείς να αντέξεις τα τελη χρήσης. Ταξιδεύεις αρχοντικά με απόλυτη ασφάλεια , και πας και σε κανένα χωματόδρομο χωρίς να κινδυνεψεις να το σπάσεις .
Ενα θα σας πω..πριν ενα μηνα περίπου το εβαλα αγγελία , μου έδωσαν 21.000 Ευρώ , ταλαντεύτηκα λίγο αλλά τελικά δεν άντεξα να το δώσω....Καθε φορα που το οδηγώ , το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει άλλο! Οσο για το ντίζελ , πολύ ροπή αλλά έχω ακούσει για δαπανηρές ιστορίες με τα ελληνικα πετρελαια...
Καλορίζικο ότι και αν πάρεις , να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς!!

BMW S1
07-12-15, 12:46
Nα πω και εγω δυο λόγια για Το Χ3.
Εχω το δίλιτρο μοντελο 2009 το facelift. Αυτό το αυτοκίνητο το έχω ερωτευθεί. Ναι ,δεν είναι γρήγορο, αλλά ούτε και αργό, από θέμα οδήγησης δε είναι απόλαυση. Ο κινητήρας είναι απλά επαρκής , αλλά πολυ καλύτερος από οτι θα περίμενε κανείς για τα 150 άλογά του , λόγω valvetronic. Στην Εθνική κρατάει ανετα ταχύτητες 150 -170 χλμ/ωρα και μάλιστα ο κινητήρας αρχίζει να ακούγεται μετά τα 150.
Στις στροφές όλα τα λεφτά , το τιμόνι του κορυφαίο σε αίσθηση , χωρίς τον παραμικρό τζόγο, δεν ελαφρώνει ποτέ ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα. Μπαίνει σε στροφή με 180 και το τιμόνι του είναι τόσο σαφές και ακριβές όσο στα 80 . Η λειτουργία του κινητήρα πολύ "γλυκια" και smooth. Tα φρενα του είναι το μόνο σημείο που δεν με εντυπωσιάζει. Κάνουν απλά τη δουλειά τους , χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι όπως κάνει π.χ το μπροστινο συστημα , το κιβώτιο και η μετάδοση. Τριγμοί απλά ανύπαρκτοι στα 70000 κμ που εχω κανει , ακομα και σε χωματόδρομο. Απίστευτα καθισματα , δεν πιάνεσαι ποτέ και με τίποτα, και είναι και τα απλά...τι έχουν βάλει μεσα δεν ξερω...
Το κιβώτιο απόλαυση. Ακρίβεια και αίσθηση ανευ προηγουμένου. Μόνο όσοι έχουν ηδη BMW θα καταλάβουν.
Συμπερασματικά πιστευω ότι για μια οικογένεια είναι ιδανικό αυτοκίνητο, αν μπορείς να αντέξεις τα τελη χρήσης. Ταξιδεύεις αρχοντικά με απόλυτη ασφάλεια , και πας και σε κανένα χωματόδρομο χωρίς να κινδυνεψεις να το σπάσεις .
Ενα θα σας πω..πριν ενα μηνα περίπου το εβαλα αγγελία , μου έδωσαν 21.000 Ευρώ , ταλαντεύτηκα λίγο αλλά τελικά δεν άντεξα να το δώσω....Καθε φορα που το οδηγώ , το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει άλλο! Οσο για το ντίζελ , πολύ ροπή αλλά έχω ακούσει για δαπανηρές ιστορίες με τα ελληνικα πετρελαια...
Καλορίζικο ότι και αν πάρεις , να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς!!


Ευχαριστω trueno, μαλλον με βλεπω για το βενζινοκινητο!!!! Τα φοβαμαι τα πετρελαια τελικα με αυτα που διαβαζω ... εχω βρει 2-3 στο car απλα ειναι απο μαντρα... και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ .....

topmar
07-12-15, 12:59
Ευχαριστω trueno, μαλλον με βλεπω για το βενζινοκινητο!!!! Τα φοβαμαι τα πετρελαια τελικα με αυτα που διαβαζω ... εχω βρει 2-3 στο car απλα ειναι απο μαντρα... και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ .....

Εάν πιστεύεις στις νεράϊδες, πίστεψε και ότι ακούς για τα πετρέλαια.....το έχω στην Ελλάδα από το Δεκ 2009 και 70.000ΚΜ και δουλεύει ρολόϊ.....μην ακούς π@π@ριές φίλε... :bullhorn:

trueno
07-12-15, 13:04
Εάν πιστεύεις στις νεράϊδες, πίστεψε και ότι ακούς για τα πετρέλαια.....το έχω στην Ελλάδα από το Δεκ 2009 και 70.000ΚΜ και δουλεύει ρολόϊ.....μην ακούς π@π@ριές φίλε... :bullhorn:

Exω συνάδελφο στη δουλειά με Χ3 πετρελαιο με τον κινητηρα των 150 ίππων και έχει πολλά θέματα. Τωρα τελευταία του καίει λάδια ( 1 λίτρο στα 400κμ )και δεν ξερει τι να κάνει. Για αυτό το λέω. Επίσης στα διλιτρα των 177 ιππων έχω διαβάσει από χρηστες στο γερμανικο φορουμ για αρκετά ραγισμένα μπλόκ μηχανης. Να μην φοβάμαι μετά? Αν ειμασταν στις εποχές προ κρίσης μπορει να μην με ενοιαζε και εμένα. Τωρα ομως τα χρηματα δεν περισσεύουν..

trueno
07-12-15, 13:06
Ευχαριστω trueno, μαλλον με βλεπω για το βενζινοκινητο!!!! Τα φοβαμαι τα πετρελαια τελικα με αυτα που διαβαζω ... εχω βρει 2-3 στο car απλα ειναι απο μαντρα... και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ .....

Γνώμη μου ποτέ αυτοκίνητο από μαντρά , και ΠΟΤΕ εισαγωγής. Ψάξε από ιδιώτη και Ελληνικό.

Dim77
07-12-15, 13:30
Καλά κάνει και φοβάται, γιατί αυτά που θα πάρει με 70.000χλμ από τη μάντρα, έχουν 270.000χλμ γυρισμένα....

Μπορεί να πωλείται και του θείου μου το Χ3 diesel πάλι με 70000χλμ....που είχε το 2009....και χιλιάδες προβλήματα....Το είχε πάρει από καινούριο εντωμεταξύ και το ξεφορτώθηκε το 2010 περίπου με 70-80.000χλμ...Θα έχει κάνει άλλα 150 και πάλι με 70 θα πωλείται....

Πάρε φίλε ένα καινούριο αμάξι όσο μπορείς... Και άσε τη σαβούρα..

Το ίδιο έλεγα και σε εσένα Μάριε (τοπμαρ) που θέλεις να πουλήσεις το άψογο αμάξι σου που αναγκαστικά θα πωληθεί με τους όρους της αγοράς (δηλαδή να αντιμετωπίσει τη σαβούρα με 500.000χλμ γυρισμένα στα δικά σου 80-90.000)...

Από τα 70-80.000χλμ που έκανε το αυτοκίνητο ήταν στο συνεργείο ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό.

Βέβαια τότε ήταν άσχετοι...τώρα έμαθαν να τα φτιάχνουν.

tsalin
07-12-15, 13:55
Το πρόβλημα με τα diesel είναι ότι επιτρέπονται στις μεγάλες Ελληνικές πόλεις μόλις μερικά χρόνια και αυτά μέσα στην καρδιά της κρίσης -δηλαδή από τότε που πουλιούνται κυρίως μικρά και πολύ μικρά αυτοκίνητα-.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι υπάρχουν ελάχιστα αυτοκίνητα διαθέσιμα απο ιδιώτες μη εισαγωγής. Ότι δεις από μάντρες είναι κατά 95% εισαγωγής -πλυμμένα γυαλισμένα χρέπια με άπειρα χιλιόμετρα. Κατ' εμέ, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα αυτοκίνητο από μάντρα να μην είναι περίπου έτσι. Θα ήμουν δύσπιστος ακόμα και αν έβλεπα χαρτιά... πόσο μάλλον χωρίς!

Επίσης είχαν ένα ζήτημα τεχνογνωσίας τα συνεργεία, που ειδικά στα BMW -ελλείψει taxi- δεν είχαν σχέση με τα diesel και άρα τα προβλήματα πήγαιναν και έρχονταν. Αντίστοιχα με τα πετρέλαια πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ακριβώς λόγω της μειωμένης ζήτησης εξαιτίας των περιορισμών, ήταν πολύ χειρότερα από τον ΜΟ των Ευρωπαϊκών μιας και οι μονάδες διύλησης δεν έκαναν για χρόνια επενδύσεις στον συγκεκριμένο τομέα. Άρα οι πιθανότητες για προβλήματα είναι ανεβασμένες με το καλημέρα...

Στο δια ταύτα, για να βρεις καλό και αξιόπιστο Diesel σε αυτή την κατηγορία πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ και όταν το βρεις να είσαι σίγουρος ότι δεν θα είναι φθηνό... Όπως λέει και ο DIM, πάρε ένα καινούριο... Αν δεν μπορείς δεν θα είναι BMW, αλλά θα είναι τουλάχιστον θα είναι καινούριο...

topmar
07-12-15, 14:26
@trueno: Και ο φίλος μου εδώ στα μέρη μου, έχει ολόιδιο αυτοκίνητο με το δικό μου, αγορασμένο από ιδιώτη μεταχειρισμένο πριν 5 χρόνια (είχε 42.000 πραγματικά χιλιόμετρα).....τώρα έχει 150.000ΚΜ και εκτός από 2 καμένους προθερμαντηρες, δεν έχει βγάλει τίποτα άλλο. .....οπότε τί σημαίνει αυτό;;

@Dim77: Εγώ εάν είδες σχολίασα για τα μυθεύματα περί προβλημάτων στα Diesel γενικώς, σε σχέση με τα βενζινοκινητα. Ούτε για τα γυρισμένα χιλιόμετρα, ούτε για τα χρεπια του εξωτερικού με 3-4 πρώην ιδιοκτήτες. Όσο για το δικό μου, ήθελα (παρελθόν) και όχι θέλω (παρόν) να το δώσω. Όταν το πουλούσα λοιπόν, τους πείραζε που το έδινα σε τιμή 10-15% παραπάνω από τα άλλα σχεδόν όμοια χρεπια, γιαυτό κάνανε παζάρια και τελικά καταλήγανε αλλού, μετανιώνοντας οικτρά μετά από λίγο καιρό με την άθλια κατάσταση στην οποία πραγματικά ήταν το αυτοκίνητο τους. Ας πρόσεχαν, δεν τους λυπάμαι καθόλου. ...

Οπότε, εάν βρεθεί ένα καθαρό σαν το δικό μου, σαφώς είναι προτιμότερο από ένα αντίστοιχο βενζίνης.. ...να συγκρίνουμε ομοειδη οχήματα. ...Τέλος, σαφώς το καινούριο είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά δεν το έχει στις επιλογές του από ότι είδα ο ενδιαφερόμενος. ....

SpyrosK
07-12-15, 17:08
Κάτοχος κι εγώ του x3 2λιτρου με 104 χιλ χλμ εκ των οποίων τα 47 με αέριο χωρίς πρόβλημα.
Φίλε την λύση της βενζίνης στα 2.5 lt πως τη βλέπεις ;

BMW S1
07-12-15, 19:28
Μίλησα σήμερα με αντιπροσωπία της BMW που εχει ενα Χ3 , για ανταλλαγή και θα με ενημερώσουν μου είπαν .
Είναι βεβαια του 7 , δλδ + 300ε φόρο πολυτελείας για ενα χρόνο ακόμα, Facelift , όπως το θέλω , (σχεδόν) , βενζίνη με καλά χιλιόμετρα , βεβαια θυσιάζω το απροβλημάτιστο αυτοκινητο μου , με ενα θεος ξερει.... όπως λέτε!!!!!!

Θελω να παρω αλλα δυο τρία τηλ αυριο να δω και ενα πετρελαιο και ενα βενζινα ακομα.

BMW S1
10-12-15, 17:02
Τελικά ... ο μαντρας μου ειπε θα το σκεφτεί.... παπακια δλδ.

trueno
11-12-15, 08:27
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6994733/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7014148/

για αυτά ρώτησες?

BMW S1
11-12-15, 09:30
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6994733/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7014148/

για αυτά ρώτησες?

Καλημέρα , οχι , αυτά λεω...
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7068601/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3577830/
το 1 μου είπε δεν ενδιαφέρετε ενω στο 2 θα το κοιταξει ....
σε αυτο δεν εχω παρει καν ακομα... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7090958/
και σε αυτο δεν μου αρέσει το χρώμα... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7119992/ δεν ξερω...
και αυτος θελει cash http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7108470/

κοιτάω για ανταλλαγη!

topmar
11-12-15, 11:07
Φίλε, πόσα ΚΜ σκοπεύεις να κάνεις το χρόνο?

Να κάνεις τους υπολογισμούς σου, με τα παρακάτω δεδομένα:

1) Εάν το πάρεις βενζίνη, να υπολογίζεις περίπου 0,16€/ΧΛΜ χρήσης για καύσιμα

2) Εάν το πάρεις πετρέλαιο, να υπολογίζεις περίπου 0,09€/ΧΛΜ χρήσης για καύσιμα

πχ. για 15.000 ΧΛΜ ετησίως, στο (1) θα πληρώσεις 2.400€ για καύσιμα, όταν αντιστοίχως στο (2) θα πληρώσεις 1.350€ για καύσιμα......1050€ διαφορά είναι 44% περισσότερο κόστος για καύσιμα!

Εξυπακούεται ότι εάν κάνεις περισσότερα ΧΛΜ ετησίως, η διαφορά υπέρ του Diesel αυξάνεται....

Βάλτα κάτω και δες τι σε συμφέρει....

BMW S1
11-12-15, 11:22
Δεν σκοπευω να κανω πολλα, μονο σε ταξιδια οτι κανω, ειναι διαφορα το diesel με την βενζίνη δεν λεω αλλα οπως προειπα... ειναι οτι δεν υπάρχουν καθαρα diesel!!!

topmar
11-12-15, 11:28
Δεν σκοπευω να κανω πολλα, μονο σε ταξιδια οτι κανω, ειναι διαφορα το diesel με την βενζίνη δεν λεω αλλα οπως προειπα... ειναι οτι δεν υπάρχουν καθαρα diesel!!!

Μόνο Χ3 σε ενδιαφέρει? Εάν είναι Ε90?

BMW S1
11-12-15, 11:52
Μόνο Χ3 σε ενδιαφέρει? Εάν είναι Ε90?
οχι , γιατι θα κανω καποια κομματια εκτος δρομου και θελω και χωρους. εχω τωρα ενα
E36/7 και ενα Ε87

harristheo
14-12-15, 05:33
Αν πάρεις πετρελαιο μονο κερδισμένος θα βγεις.
Η διαφορα σρο κοστος χρήσης λογο της κατανάλωσης ειναι τεράστια.
Εγω αντιμετώπισα πάμπολλα προβληματα επι σειρα ετών στο bmw e46 320d αλλα στο τελος παλι κερδισμένος ειμαι.
Ομοίως με Χ3 2.0d το οποιο μου εχει ζητήσει μεχρι τωρα μια τουρμπινα και κεντρκο διαφορικό. Και ας ηταν ελληνικό, και ας ειχε φουλ ιστορία σέρβις αντιπροσωπείας, και ας άλλαζα λάδια στην ωρα τους και νωρίτερα.

Και παλι πετρελαιο θα έπαιρνα.

Υ.γ. Αν του topmar ηταν αυτοματο υπηρχε μεγαλη περιπτωση να το αγόραζα εγω. Και ας ζητούσε τα χρηματα που ζητάει. Ειναι σωστα. Οι υπόλοιποι να πανε να αγοράσουν οτιδηποτε αλλο εισαγωγής με 2.500.000 πραγματικα χιλιομετρα.
Ανθρωποι που γνωρίζουν οπως ο topmar συντηρούν σωστα.
Ανθρωποι που γνωρίζουν τι σημαινει να συντηρείς σωστα αγοράζουν απο ιδιοκτήτες σαν τον topmar.εαν βρουν βεβαια.πραγμα δυςκολο.
Δεν τον ξερω προσωπικα.
Αυτα απο εμενα

topmar
14-12-15, 14:09
Χάρη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι ακριβώς όπως τα λες, ούτε λέξη δεν χρειάζεται να αλλάξω.....

Και κάτι άλλο να έχει υπόψιν του ο υποψήφιος αγοραστής: θυμάμαι έναν γιατρό που ήρθε το είδε, του άρεσε αλλά ήθελε να του κόψω ένα 20% λέγοντας ότι έβρισκε φθηνότερα πολλά και με δερμάτινα καθίσματα κιόλας (επί λέξη)!

Έφυγε τελικά και πήρε ένα όντως φθηνότερο και με δερμάτινα καθίσματα, όπως το ήθελε, από έμπορο τελικά. Επειδή ήταν από τον ίδιο νομό, τον πέτυχα ξανά μετά από καιρό, και μου έλεγε τον πόνο του. ...το αμάξι που αγόρασε 4.000€ φθηνότερα, είχε τελικά 2 πρώην ιδιοκτήτες, επισκευή κινητήρα λόγω σπασμένης καδένας, έγραφε 68.000 ΚΜ αλλά αποδείχτηκε ότι είχε 220.000ΚΜ τελευταίο κατεγραμενο σέρβις στην Γερμανία, η τουρμπίνα θέλει αλλαγή αλλά δεν έχει ακόμα το χρήμα για την επισκευή, και πόσα άλλα που δεν ήθελε να μου πει φαντάσου. ....

Ομοίως και ο υιός εμπόρου από γειτονικό νομό, που αγόρασε το κατά 5.000€ φθηνότερο Α4 Turbo αντί του δικού μου....και μετάνιωσε σαν το σκυλί, τη στιγμή που κάνει 20.000ΚΜ/ετησιως τουλάχιστον και καίει τα άντερά του! !!

Μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, μόνο από χέρι και ει δυνατόν από γνωστό!!

BMW S1
14-12-15, 15:17
Αρα ειναι να μην εμπιστευεσαι κανεναν?
Πρέπει να πας σε εταιρια π.χ. που τα τσεκαρει αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο?

andreas e46
14-12-15, 16:50
Αρα ειναι να μην εμπιστευεσαι κανεναν?
Πρέπει να πας σε εταιρια π.χ. που τα τσεκαρει αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο?

γιατί έχεις την εντύπωση ότι οι εταιρείες δεν γυρίζουν τα χιλιόμετρα ?
άποψή μου καλύτερα από ιδίωτη

BMW S1
14-12-15, 17:17
γιατί έχεις την εντύπωση ότι οι εταιρείες δεν γυρίζουν τα χιλιόμετρα ?
άποψή μου καλύτερα από ιδίωτη

Για να μην κανω διαφήμιση λέω για μια εταιρία πού με 45ε σου βρισκει τα παντα

andreas e46
14-12-15, 17:38
Για να μην κανω διαφήμιση λέω για μια εταιρία πού με 45ε σου βρισκει τα παντα

δηλαδή τι εννοείς σου βρίσκει τα πάντα, δεν το κατάλαβα σωστά εννοείς σου κάνει έλεγχο και βρίσκει τα πάντα ή σου βρίσκει αυτοκίνητο μέσο ξέρω γω γνωστού το οποίο είναι κομπλέ ;

BMW S1
14-12-15, 20:01
δηλαδή τι εννοείς σου βρίσκει τα πάντα, δεν το κατάλαβα σωστά εννοείς σου κάνει έλεγχο και βρίσκει τα πάντα ή σου βρίσκει αυτοκίνητο μέσο ξέρω γω γνωστού το οποίο είναι κομπλέ ;

σου κανει έλεγχο αυτοκινήτου .

tsalin
14-12-15, 22:58
Αν και είμαστε ελαφρώς off topic, θα τολμήσω να πω ότι ότι μπορείς να κάνεις μόνος σου, δεν μπορεί να στο κάνει κανείς τρίτος.

Τα BMW έχουν τη δυνατότητα με καλό ψάξιμο να βρεις άκρη ακόμα και στα χιλιόμετρα. Μπορείς να πας σε ένα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο και να σου πουν αν έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Αν είναι ιδιώτης, αυτά που θα σου πουν είναι θα είναι σε μεγάλο ποσοστό μέσα. Αν είναι μάντρα που έχει την τεχνογνωσία να γυρίσει χιλιόμετρα και από τα κρυφά μέρη (βλέπε διακόπτη φώτων), να σου παίξει παιχνίδι με τα κλειδιά -δηλαδή είναι επιστήμονας απατεώνας- τότε τα πράγματα είναι πιό δύσκολα, όμως και πάλι μπορεί να βρεις άκρη και φυσικά ξέρεις εκ των προτέρων το ρίσκο όταν ψωνίζεις από μάντρα.

Επίσης σημαντικό είναι να δεις σε τι κατάσταση είναι το ίδιο το όχημα. Μετράς καυσαέρια, το σηκώνεις και ακούς προσεκτικά τι θα σου πει το εξουσιοδοτημένο. Βλέπεις τι φθορές έχει στο εσωτερικό και μετράς τι θα σου πει ο πωλητής. Προφανώς ένας κύριος γύρω στα 60, που θέλει να αλλάξει το αυτοκίνητο του, γιατί λόγω ηλικίας σταμάτησε το βουνό, τα παιδιά του έχουν φύγει και δεν θέλει να πληρώνει άλλο 660€ τέλη το χρόνο, είναι ένας αξιόπιστος πωλητής για ένα μάλλον καθαρό αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι το Ε60 525i/2004 του πατέρα μου που γύρισε πίσω στο leasing μετά από 5 χρόνια με 75K χιλιόμετρα και εκθεσιακό εσωτερικό...

Τέλος, ανεξάρτητα από το πόσο καλά το συντηρούσε ο προηγούμενος, βλάβες θα βγουν. Εδώ βγαίνουν στα καινούρια, οπότε να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά και οικονομικά....

andreas e46
14-12-15, 23:30
Αν και είμαστε ελαφρώς off topic, θα τολμήσω να πω ότι ότι μπορείς να κάνεις μόνος σου, δεν μπορεί να στο κάνει κανείς τρίτος.

Τα BMW έχουν τη δυνατότητα με καλό ψάξιμο να βρεις άκρη ακόμα και στα χιλιόμετρα. Μπορείς να πας σε ένα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο και να σου πουν αν έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Αν είναι ιδιώτης, αυτά που θα σου πουν είναι θα είναι σε μεγάλο ποσοστό μέσα. Αν είναι μάντρα που έχει την τεχνογνωσία να γυρίσει χιλιόμετρα και από τα κρυφά μέρη (βλέπε διακόπτη φώτων), να σου παίξει παιχνίδι με τα κλειδιά -δηλαδή είναι επιστήμονας απατεώνας- τότε τα πράγματα είναι πιό δύσκολα, όμως και πάλι μπορεί να βρεις άκρη και φυσικά ξέρεις εκ των προτέρων το ρίσκο όταν ψωνίζεις από μάντρα.

Επίσης σημαντικό είναι να δεις σε τι κατάσταση είναι το ίδιο το όχημα. Μετράς καυσαέρια, το σηκώνεις και ακούς προσεκτικά τι θα σου πει το εξουσιοδοτημένο. Βλέπεις τι φθορές έχει στο εσωτερικό και μετράς τι θα σου πει ο πωλητής. Προφανώς ένας κύριος γύρω στα 60, που θέλει να αλλάξει το αυτοκίνητο του, γιατί λόγω ηλικίας σταμάτησε το βουνό, τα παιδιά του έχουν φύγει και δεν θέλει να πληρώνει άλλο 660€ τέλη το χρόνο, είναι ένας αξιόπιστος πωλητής για ένα μάλλον καθαρό αυτοκίνητο. Ακόμα θυμάμαι το Ε60 525i/2004 του πατέρα μου που γύρισε πίσω στο leasing μετά από 5 χρόνια με 75K χιλιόμετρα και εκθεσιακό εσωτερικό...

Τέλος, ανεξάρτητα από το πόσο καλά το συντηρούσε ο προηγούμενος, βλάβες θα βγουν. Εδώ βγαίνουν στα καινούρια, οπότε να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά και οικονομικά....

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα απλα αν ο αλλος ειναι επαγγελματιας και θα σου γυρισει τα χιλιομετρα χωρις να το καταλαβεις ποτε και τις φθορες θα σου κρυψει π.χ. ντυσιμο τιμονιου ,αντικατασταση ταλαιπωρημενων δερματων κ.λ.π.
Για παραδειγμα στα 46αρια εχουν 3 σημεια που αποθηκευονται τα χιλιομετρα αν τα γυρισεις και απο τα 3 και με το καταλληλο κρακ για να μην βγει η τελεια στο καντραν δεν υπαρχει περιπτωση να μαθεις ποτε τα πραγματικα χιλιομετρα του αυτοκινητου δεν το λεω εγω αυτο το εχουν πει πολλες φορες τα παιδια εδω μεσα σε διαφορα θεματα
Σορρυ για το offtopic

MZ3
15-12-15, 03:39
δεν ειναι δυσκολο να εξαφανιστουν χιλιομετρα

το λογικο ομως ειναι τα χιλιομετρα που εχει ενα αυτοκηνητο να συμβαδυζουν με το βιβλιο σερβις και τα χαρτια κτεο που εχει περασει στο παρελθον απο κτεο αντιπροσοποιες και τα λοιπα. Αυτα ειναι τα δυσκολα για μενα και οχι να μηδενηζεις χιλιομετρα

stef
15-12-15, 06:11
Για να μην κανω διαφήμιση λέω για μια εταιρία πού με 45ε σου βρισκει τα παντα

Δεν σου βρίσκει τίποτα.
Διαφημιστικό τερτίπι είναι.
Σου ελέγχει , επι τόπου ( τεράστιο σφάλμα) το οποιοδήποτε αυτοκίνητο του υποδείξεις εσύ!
Ας μην είμαστε αδαής εν έτει 2015...

tsalin
15-12-15, 15:06
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα απλα αν ο αλλος ειναι επαγγελματιας και θα σου γυρισει τα χιλιομετρα χωρις να το καταλαβεις ποτε και τις φθορες θα σου κρυψει π.χ. ντυσιμο τιμονιου ,αντικατασταση ταλαιπωρημενων δερματων κ.λ.π.
Για παραδειγμα στα 46αρια εχουν 3 σημεια που αποθηκευονται τα χιλιομετρα αν τα γυρισεις και απο τα 3 και με το καταλληλο κρακ για να μην βγει η τελεια στο καντραν δεν υπαρχει περιπτωση να μαθεις ποτε τα πραγματικα χιλιομετρα του αυτοκινητου δεν το λεω εγω αυτο το εχουν πει πολλες φορες τα παιδια εδω μεσα σε διαφορα θεματα
Σορρυ για το offtopic

Το 99% των ιδιωτών δεν θα μπει σε αυτή τη διαδικασία και θα καταλάβεις την στραβή πριν καν φτάσεις στο συνεργείο. Συγκρίνεις φθορές (μέσα έξω και κυρίως μηχανικά), ΚΤΕΟ, ασφάλειες και κλειδί. Ν

Πάντως νομίζω ότι την πατάς μόνο αν θες να την πατήσεις... αν σε θαμπώσει ο καθαρός κινητήρας, τα παραπάνω έξτρα ή η λίγο καλύτερη τιμή με ευκολίες. Η κοινή λογική νικάει κάθε κουτοπόνηρο απατεωνίσκο. Δες το book, αν έχει παραποιήσεις, χρονικά κενά και κουλές σφραγίδες, κάνει μπαμ ότι έχει παραποιηθεί για να κατέβουν χιλιόμετρα. Πέρα από την τελεία, αν το κλειδί και η επίσκεψη στο εξουσιοδοτημένο δείξει ότι έχει να δει επίσημο συνεργείο από την εποχή της εγγύησης, τότε επίσης κάτι σημαίνει. Τέλος βλέπεις τον ιδιοκτήτη και συγκρίνεις την ιστορία του με το αυτοκίνητο...

BMW S1
15-12-15, 17:27
Πιστεύω ολα παίζουν θέμα , και όσο για τον καθαρό κινητήρα που λες δεν έχει τοοοοσο μεγάλη σημασία πιστεύω το εξωτερικό του κινητήρα όσο το εσωτερικό που εκεί κάνεις δεν μπορεί να σου πει τι πραγματικά γίνεται. Μόνο αυτοκινητο από χέρι τελικά και γνωστό .

Dim77
15-12-15, 17:56
Θα πώ μια ιστοριούλα για να καταλάβουμε τι παίζει με τις μάντρες και για ποιό λόγο αδικούνται τελικά τα καλά οχήματα ιδιωτών.

Είμαι στο συνεργείο...πρόσφατα.

Έρχεται Ε90 απαστράπτον. Το εσωτερικό καθαρό, ωραίο.

Για έλεγχο αγοράς....

Το κοίταξα γύρω γύρω, μέσα. Με μια πρώτη ματιά οκ...

Αρχίζει το show...μπαίνει στον εγκέφαλο...κάνει ώρα να συνδεθεί (κακό δείγμα σύμφωνα με τον υπεύθυνο). Συνδέεται και βγαίνουν τα σφαλματάκια (2ο κακό δείγμα), για αυτά δεν ξέρω λεπτομέρειες...

65000 χλμ εντωμεταξύ... Τόσο φαινόταν...

Αλλά...έχει αλλάξει δίσκους (έλεος στα 65000χλμ με 316)...οι δίσκοι σκουριασμένοι... 2-0
Έχει αλλάξει και δίσκο πλατώ...Ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.... δεν κρατήθηκα και είπα δυνατά αν έχει κάνει 300 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Διάφορα άλλα ψιλοπράγματα....κατι χτυπήματα από εδώ μικροσκοπικά που δεν τα έπιασε η βεντούζα επισκευής...πίσω από το φλας στο φτερό (tragic)...
Εν πρώτης όψεως δεν θα φαίνονταν....πολλοί δεν θα τα δούν ΠΟΤΕ...

Πάμε στην αφρόκρεμα....

ΟΛΑ τα μπουλόνια των τροχών σκουριασμένα...ΜΩΒ ρε π@υστη μου...ΟΛΑ...

Του λέω του φίλου....αυτό έχει κάνει μπάνιο στον Κηφισσό...

Ακόμα και σε Ε21 40 ετών σκουριασμένο όλο, τα μπουλόνια είναι καλά.

Ο μαντράς που το έφερε να καμαρώνει σα γύφτικο σκεπάρνι δίπλα όλη την ώρα...

Και όμως κάποιος θα πάρει αυτό αντί για κάποιου ιδιώτη με 110.000 αληθινά χλμ.... γιατί το δίνει με δόσεις ο μαντράς ή γιατί έχει μόνο 65000χλμ...(-254000χλμ)...και του κάνει δώρο και βιολογικό καθάρισμα....

Θυμάμαι και πολλά από τα οχήματα που συναντούσα κατά καιρούς...Όλα με 50-60000χλμ και εμφάνιση 250000χλμ και με ρώταγαν το δικό σου πόσα έχει? Νόμιζαν ότι θα τους πώ, 12000χλμ και τους έλεγα 50-60-90 ανάλογα με την εποχή. Και εγώ μεταχειρισμένο το είχα πάρει αλλά ΠΟΛΥ ακριβότερα από το μέσο όρο. Βασικά είχα αγοράσει το πιο ακριβό μεταχειρισμένο 318Ci εκείνη την εποχή στην Ελλάδα. Καλά έκανα. Τώρα δεν θα έκανα το ίδιο. Ούτε για το καλύτερο μεταχειρισμένο.

Όχι ρε παιδιά...ή κανένα από κανένα γνωστό ή πάρτε καινουριο.
Πάρτε ένα καινούριο αμαξάκι με 15-20 χιλιάρικα, όσα έχετε τελοσπάντων, από το να πάρετε ''μπέμπα''(σιχαμερός όρος, τον χρησιμοποιώ επίτηδες εδώ) μεταχειρισμένη με ποιός ξέρει τι....

Όποιος έχει αμάξι καλό δεν υπάρχει καλή πιθανότητα αξιόλογης πώλησης του μέσα στη σαβούρα που υπάρχει πια.

BMW S1
16-12-15, 10:27
Καλημέρα , φίλε Dim77 σωστα και αποδεκτα ολα αυτα που λες , αλλα θα διαφωνήσω με ενα...


Πάρτε ένα καινούριο αμαξάκι με 15-20 χιλιάρικα, όσα έχετε τέλος πάντων, από το να πάρετε ''μπέμπα'

Δεν είναι θέμα να πάρεις "μπεμπα" , βρες μου εσυ μεσα απο το CAR ενα SUV που να εχει οτι εχει και το Χ3. (Χώρους, ασφάλεια , σιγουριά , ομορφιά ).

Οπως ξανα είπα εχω BMW , αψεγάδιαστη αγορασμένη καινούργια όπως την ήθελα με ότι ήθελα επάνω , αλλα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων πρέπει να παω σε κατι μεγαλύτερο σε χώρους και δυστυχώς σε 4χ4, και ομως οι τιμες που ακούς είναι εξωφρενικές.
Από την άλλη θα στεναχωριόμουν να την δώσω κοψοχρονιά σε μαντρά και να βγάλει 2+ χιλιάρικα. Στο car δεν την έχω βάλει ακόμα , γιατί το σκέφτομαι, να δώσω ενα αυτοκινητο
σχεδόν καινούριο τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά και να πάρω ένα αμφιβόλου ποιότητας.

Dim77
16-12-15, 10:47
Όχι από το car, πάρε ένα καινούριο αυτοκίνητο. Εσύ ανέφερες πρώτα το νέο vitara.

Από χώρους, ασφάλεια, σιγουριά, έχουν όλα τα νέα αμάξια. Ακόμα και ''ευτελών'' εταιριών. Και πιο καλή.
Από ομορφιά, είναι υποκειμενικό.

Απλά πλέον με τα μεταχειρισμένα δεν είναι πολύ πιθανό να πάρεις καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο.

BMW S1
16-12-15, 12:31
Εσύ ανέφερες πρώτα το νέο vitara.
Φιλε Dim77 δεν ειπα για το νεο , για το 2007 1.9 diesel το οποιο πλέον πουλήθηκε.

BMW Power.... 98.000

BMW S1
17-12-15, 11:47
Αφού το λέει ο άνθρωπος , ΓΝΗΣΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (τα έχω σβήσει από παντού )...

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα να κάτσω στα αυτοκίνητα που έχω αφού δεν έχω λεφτά για καινούριο ....??????

stef
18-12-15, 06:41
Ψάξε καταρχάς αν θες Χ3, να δώσεις τα δικά σου, να έχεις μετρητα & από εκει και μετά θα βρεις καλό Χ3 με αμόλυβδη 100%

andreas e46
18-12-15, 13:35
Ψάξε καταρχάς αν θες Χ3, να δώσεις τα δικά σου, να έχεις μετρητα & από εκει και μετά θα βρεις καλό Χ3 με αμόλυβδη 100%

:+1: συμφωνω απολυτα

BMW S1
18-12-15, 15:02
Ψάξε καταρχάς αν θες Χ3, να δώσεις τα δικά σου, να έχεις μετρητα & από εκει και μετά θα βρεις καλό Χ3 με αμόλυβδη 100%

:+1: συμφωνώ απόλυτα

Παίδες συμφωνώ απόλυτα , αλλα ποιος μαντρας θα μου δώσει αυτα που θέλω για το αυτοκίνητό μου? Θα θέλουν να βγάλουν ενα σκασμό λεφτά. Σε αντιπροσωπία που μίλησα ακόμα περιμένω απάντηση για την ανταλλαγή .

Ενδιαφέρεται κανείς απο εδω για σειρά 1?

stef
18-12-15, 17:21
Κάτσε και πούλησέ τα μόνος σου & μην μπλέκεις με μαντράδες...

MZ3
18-12-15, 22:31
Παίδες συμφωνώ απόλυτα , αλλα ποιος μαντρας θα μου δώσει αυτα που θέλω για το αυτοκίνητό μου? Θα θέλουν να βγάλουν ενα σκασμό λεφτά. Σε αντιπροσωπία που μίλησα ακόμα περιμένω απάντηση για την ανταλλαγή .

Ενδιαφέρεται κανείς απο εδω για σειρά 1?

τιμουλα για τον ασσο?

BMW S1
18-12-15, 22:51
τιμουλα για τον ασσο?

Φίλε ΜΖ3 εχεις PM

stef
25-12-15, 09:16
Η λύση είναι μονόδρομος για καλό Χ3
Αν έχεις το χρήμα, βρίσκεις σωστο & καλό αυτοκίνητο όπως το θες.
Ξεκίνα τη διαδικασία πώλησης των δικών σου & μην χρονοτριβείς κατ εμέ

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

BMW S1
25-12-15, 14:43
Η λύση είναι μονόδρομος για καλό Χ3
Αν έχεις το χρήμα, βρίσκεις σωστο & καλό αυτοκίνητο όπως το θες.
Ξεκίνα τη διαδικασία πώλησης των δικών σου & μην χρονοτριβείς κατ εμέ

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Χρόνια Πολλά σε όλους !!!
Αυτό έχω κάνει!!!!! Αλλα δεν βλέπω φως

giannis 116
25-12-15, 19:12
Χρόνια Πολλά σε όλους !!!
Αυτό έχω κάνει!!!!! Αλλα δεν βλέπω φως

Χρονια πολλα και καλες γιορτες με υγεια να εχουμε ολοι.
Να με συγχωρεις που επεμβαινω κι ισως να φανει οτι πεταγομαι σαν...Αλλα εριξα μια ματια στην αγγελια του ασσου σου και θα ελεγα πως η τιμη ειναι καπως 'τσιμπημενη'. Σιγουρα ολοι μας οταν πουλαμε κατι, θελουμε να το δωσουμε στην υψηλοτερη τιμη κι αντιστροφα οταν αγοραζουμε κατι να το παρουμε στη χαμηλοτερη δυνατη.
Επειδη ειχα μπει κι εγω σ αυτη τη διαδικασια μεσα στην προηγουμενη χρονια, το ειχα βαλει φθηνοτερα απ οτι εχεις εσυ το δικο σου κι επισης δεν εβλεπα φως και με αρκετα εξτρα πανω απ το εργοστασιο τ αμαξι, οπως 17αρες, ηλιοροφη, κλπ κλπ.
Δυστυχως, οσο και να μην ειναι ευχαριστο η αγορα εχει πατωσει και αμαξια που καναν δεκαδες χιλιαδες ευρω, πλεον σκοτωνονται. Οπότε θα ελεγα για ασσο 10ετιας, γυρω στα 5-5μιση χιλιαρικα ειναι μια λογικη τιμη, που και παλι θα δεις οτι θα στην παζαρευουν. Χωρις καμμια προθεση εξυπναδας, απλα γραφω καποιες σκεψεις-παρατηρησεις, επειδη τα ειδα και απο δικη μου εμπειρια.
Μακαρι να ταν καλυτερες οι εποχες και να κραταγαν τιμες τετοια μεταχειρισμενα, αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.
Καλοπουλητα να ειναι ευχομαι και παλι χρονια πολλά.

stef
25-12-15, 20:09
Χρόνια Πολλά σε όλους !!!
Αυτό έχω κάνει!!!!! Αλλα δεν βλέπω φως

Θα σου πάρει μήνες...
Μάλλον δεν γνωρίζεις καλά την αγορά....
Δεν πουλάς ρε συ κινητό (που κ αυτό θέλει κάποιο χρόνο)
Χρόνια πολλά & καλά...

BMW S1
26-12-15, 11:29
Μάλλον δεν γνωρίζεις καλά την αγορά....
.

Οπότε θα ελεγα για ασσο 10ετιας, γυρω στα 5-5μιση χιλιαρικα ειναι μια λογικη τιμη, που και παλι θα δεις οτι θα στην παζαρευουν.

Καλημέρα και χρόνια πολλά, φίλοι μου , ίσως να έχετε δίκιο με τα λεγόμενά σας,ίσως και όχι, απλά αν ρίξετε μια ματιά το car θα δείτε οτι δεν ζητάω και πολλά σε σχέση με αυτα που ζητάνε άλλοι , πάντα με την κατάσταση του αυτοκινήτου. Δεν είδα κάτι αξιόλογο σε σχέση με την αγορά. Όποιος θέλει να πάρει ενα χρέπη με 5-5,5 χιλ ας το πάρει , δεν λέω. Εγω μιλάω για αυτοκίνητο σχεδόν καινούριο. Και φυσικά δεν έχω οικονομικό πρόβλημα για να το πουλήσω. Να πάρω κατι μεγαλύτερο θέλω. Οτι δίνεις παίρνεις . Και εγω μην νομίεται ακόμα το σκεφτομαι να δωσω ενα πολύ καλό αυτοκίνητο για να πάρω ενα αγνώστου καταστάσεως το έχω ξαναπει πιο πάνω.... .Sorry αν φαίνεται επιθετικός ο λόγος μου, πιστέψτε με δεν είναι!!!

BMW Power
28-12-15, 09:08
Δεν είσαι καθόλου επιθετικός.

Αν πραγματικά θες να πουληθεί το αυτοκίνητο σου θα ξεχάσεις όλα όσα γράφεις. Θα το βάλεις σε τιμή πολύ πιο κάτω από αυτή που πιστεύεις ότι αξίζει, πολύ κοντά στην πιο χαμηλή που υπάρχει στο car για την ίδια χρονολογία.

Εδώ θα δεις (http://www.car.gr/classifieds/cars/prices/) ότι η μέση τιμή από 31 αυτοκίνητα του 2005 είναι 7.400. Οπότε με τιμή 8.500 δεν θα το κοιτάξει καν κάποιος εκτός και αν ήταν κάτι πολύ ιδιαίτερο πχ estoril M-Pack με navi οροφή κλπ. κλπ.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν γράφω το πόσο αξίζει το αυτοκίνητό σου αλλά το πόσο πιστεύω ότι μπορεί να πουληθεί και αυτό είναι κοντά στα 6.500 αυτή την εποχή.

Αλλιώς μπορεί να περιμένεις πάρα πολύ καιρό και τελικά από το να "χάσεις" 2.000 τελικά να χάσεις πολύ παραπάνω μιας και οι τιμές θα πέφτουν συνεχώς.

BMW S1
28-12-15, 15:57
Αν είναι να πουληθεί θα πουληθεί. Δεν αξίζει πιο χαμηλά. Όποιος είναι γνώστης ξέρει... υπάρχουν και χρεπια όπως προείπα...
Εδώ μιλάμε για σωστά αυτοκίνητα οχι σπασμένα!!
Φιλικά πάντα

paganis
01-01-16, 15:18
Αν είναι να πουληθεί θα πουληθεί. Δεν αξίζει πιο χαμηλά. Όποιος είναι γνώστης ξέρει... υπάρχουν και χρεπια όπως προείπα...
Εδώ μιλάμε για σωστά αυτοκίνητα οχι σπασμένα!!
Φιλικά πάντα

Αυτο το είχα πει και εγώ για την Ζέτα μου και τελικά την έδωσα 6 μηνες μετα, με λιγότερα λεφτά απο πρόταση που είχα απορρίψει. Και μιλω για αυτοκινητο απο τα λιγα
Απο την στιγμη που εβαλες πλωρη για κάτι άλλο μην χασομερας με το θέμα τιμή..έτσι και αλλιως φθηνά πουλάς ,φθηνά αγοράζεις

BMW S1
01-01-16, 22:44
Απο την στιγμη που εβαλες πλωρη για κάτι άλλο μην χασομερας με το θέμα τιμή..έτσι και αλλιως φθηνά πουλάς ,φθηνά αγοράζεις

Οχι και φθηνά τα Χ3.. χαχχαχα
μάλλον με βλέπω εκτός BMW...
Τεσπα... καλή χρονιά

stef
02-01-16, 08:22
Το φθηνό, έχει κάποια αντικειμενικά & κάποια υποκειμενικά κριτήρια, και εξηγούμαι:

Φθηνό το Χ3 σε σχέση με την τιμή αγοράς του
Φθηνό το Χ3 στην περίοδο της κρίσης
Φθηνό το Χ3 επειδή είναι 2.0 και είναι προς κυνήγι από την εφορία
Φθηνό το Χ3 για αυτα που προσφέρει συμπεριλαμβανομένου & του brand BMW
Φθηνό το Χ3 λόγω 10ετίας κλπ κλπ κλπ

Από την άλλη πλευρά έχουμε τα εξής:

Ακριβό το Χ3 μιας και έχω πχ budget 10.000€ & τα καλά ξεκινάνε από 15.000€
Ακριβό το Χ3 μιας και έχει ακριβά service
Ακριβό το Χ3 επειδή έχει φόρους πολλούς που δεν φτάνει η τσέπη μου
Ακριβό το Χ3 επειδή είναι πάνω από τον μ.ο της αγοράς ( αλλά για ποια αγορά μιλάμε....;) )

Τα βάζεις όλα αυτά κάτω και αποφασίζεις μιας και εσύ αγοράζεις.

Υ.Γ: Πρόσφατα είχα την ατυχία να μπω σε RAV4 του 2006 σε σχετικά καλή κατάσταση. Το αμάξισαν κινητήρας άψογο, όταν έκλεισα την πόρτα όμως είπα: αυτό δεν είναι BMW με ότι και αν αυτό συνεπάγεται....

Καλή χρονιά να έχουμε & εύχομαι να βρεις το αμάξι που σου ταιριάζει

paganis
02-01-16, 10:19
Ακριβώς όπως τα έγραψε ο Στεφανος. Επιπλεον το X3 είχε μια σεβαστή διάφορα τιμής απο τον άσσο, είναι λιγοτερων ετων....και παρόλα αυτά εσύ θες εξίσωση των τιμων τους.

BMW S1
02-01-16, 10:29
και παρόλα αυτά εσύ θες εξίσωση των τιμων τους.

σωστά τα λες stef , εδώ μου έγινε προσφορά ανταλλαγής με Grand Vitara και το σκέφτομαι γιατί δεν είναι τόοοσο ποιοτικά οσο ενα BMW, αλλα stef μεταξύ μας το σκέφτομαι... ιαπωνας είναι βλέπεις!!!!! paganis εξίσωση τιμών δεν ζήτησα , απλά λόγο αυτόν που είπε ο stef ένας μπορεί να μην θέλει πλέον το Χ του και να θελει ασσο... κακό είναι?

paganis
02-01-16, 12:31
σωστά τα λες stef , εδώ μου έγινε προσφορά ανταλλαγής με Grand Vitara και το σκέφτομαι γιατί δεν είναι τόοοσο ποιοτικά οσο ενα BMW, αλλα stef μεταξύ μας το σκέφτομαι... ιαπωνας είναι βλέπεις!!!!! paganis εξίσωση τιμών δεν ζήτησα , απλά λόγο αυτόν που είπε ο stef ένας μπορεί να μην θέλει πλέον το Χ του και να θελει ασσο... κακό είναι?

Το κακό είναι οτι ουσιαστικά ψαχνεις για 2 κοροϊδά.
Ενα να δώσεις ακριβά τον ασσο και άλλον εναν ,να σου δώσει φθηνά το χ3.
Με την κατασταση που επικρατεί, τον δεύτερο μπορείς να τον βρεις.....ο πρώτος είναι ειδος προς εξαφάνιση.

BMW S1
02-01-16, 15:23
Το κακό είναι οτι ουσιαστικά ψαχνεις για 2 κοροϊδά.
Ενα να δώσεις ακριβά τον ασσο και άλλον εναν ,να σου δώσει φθηνά το χ3.
Με την κατασταση που επικρατεί, τον δεύτερο μπορείς να τον βρεις.....ο πρώτος είναι ειδος προς εξαφάνιση.

Βλέπω μια επιθετικότητα στα λεγόμενα σου?
Κορόιδα θα ήταν να πούλαγα έναν κακοσυντηρημένο 1000 τρακαρισμένο κλπ άσσο , δες τι παίζει στο car και μετά έλα να μας την πεις. Ότι δίνεις παίρνεις, το έχουμε ξαναπεί.

paganis
02-01-16, 17:00
Βλέπω μια επιθετικότητα στα λεγόμενα σου?
Κορόιδα θα ήταν να πούλαγα έναν κακοσυντηρημένο 1000 τρακαρισμένο κλπ άσσο , δες τι παίζει στο car και μετά έλα να μας την πεις. Ότι δίνεις παίρνεις, το έχουμε ξαναπεί.

H αλήθεια είναι πως με τον άσσο, δεν έχω ασχοληθεί,,,μιας και με αφήνει παντελώς αδιάφορο σαν αμάξι.
Ασχολούμαι όμως με την αγορά και ξέρω πως 8,5 χιλ για άσσο του 05, είναι μια κάκιστη αγορά.
Πάντως δεν έχει σημασία, τι πιστεύω εγώ και εσύ...αλλά οι τυχον κλήσεις που θα δεχθεις .
Σύντομα θα δεις πως τα λεγόμενα μου, δεν κρύβουν επιθετικότητα αλλά την μαύρη αλήθεια.

BMW S1
02-01-16, 17:22
Νταξει paganis , να σαι καλα ρε φιλε!!

gogos523
02-01-16, 18:25
Επειδή έχουμε και εμείς έναν άσσο πόσο θα κοστολογουσες δηλαδή το δικό μας?Έτσι από περιέργεια http://bimmer.work/query.php
195.000 χιλιόμετρα σε άριστη κατάσταση από όλες τις πλευρές
(δεν σου κάνω επίθεση αλλά το ποσό που ζητάς είναι υπερβολικά πολύ για ένα γυμνό άσσο)

(το link δεν ξέρω γιατί δεν δουλεύει. P276225 τα τελευταία ψιφια του vin να δεις το αμάξι)

harristheo
03-01-16, 07:16
ολοι μας θελουμε να πουλησουμε πιο ακριβα απο οποιονδηποτε αλλον (και οχι παντοτε για ομοια αυτοκινητα ομοιας κατηγοριας εξπλισμου κλπ κλπ)
και θελουμε να αγορασουμε οσο πιο φθηνα γινεται.
η αληθεια ειναι καπου στην μεση παντως.

υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις που καποιος αλλος θελει το δικο μας αυτοκινητο σαν τρελλος γιατι το ειδε και του αρεσε. γιατι το ηθελε ακριβως ετσι απο καινουργιο και δεν μπορουσε να το αγορασει και το βρηκε τωρα στο 1/5 τησ τιμης. αλλα αυτο ειναι σπανιο.
εχω πουλησει αυτοκινητο επειδη με σταματησαν στον δρομο και μου το ζητησαν.το ηθελαν. το πηραν. αλλα ακομη και τοτε η τιμη ηταν μεν πιο ψηλα απο τον μεσο ορο αλλα οχι πολυ μακρυα.

harristheo
03-01-16, 07:34
δεν ειναι δυσκολο να εξαφανιστουν χιλιομετρα

το λογικο ομως ειναι τα χιλιομετρα που εχει ενα αυτοκηνητο να συμβαδυζουν με το βιβλιο σερβις και τα χαρτια κτεο που εχει περασει στο παρελθον απο κτεο αντιπροσοποιες και τα λοιπα. Αυτα ειναι τα δυσκολα για μενα και οχι να μηδενηζεις χιλιομετρα

εαν το αυτοκινητο συνοδευεται με βιβλιο σερβις, σφραγιδα, αποδειξη με αριθμο εντολης επισκευης της εκαστοτε εταιριας, τοτε παιρνεις ενα αντιγραφο ολων και πας ψαχνοντας να νατρεξεισ στην εκαστοτε εταιρια να δεις εαν οντως εχουν γινει τα σερβις.
και εκει ομως μπορει να εχουν γινει εργασιες στο αυτοκινητο που δεν ηθελε κανει σνα φανουν και τισ εκαναν χωρις αποδειξη επιτηδες για να μην λερωθει το ιστορικο του αυτοκινητου.
2003 αγορασα αυτοκινητο 50.000€ απο αντιπροσωπεια στην γερμανια.
μου δωθηκε 1 χρονος εγγυηση μεταχειρισμενου. φουλ σερβις αντιπροσωπιας με βιβιλο σφραγιδα αποδειξεισ πληρωμενες κλπ.
ερχομαι ελλαδα. το αυτοκινητο παρουσιαζει διαροη απο τσιμουχα στο κατω μερος του κινητηρα. με καλυψε η εγγυηση αλλα αποδειχθηκε οτι ειχε γινει επισκευη στο συγκεκριμενο σημειο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και δεν ηθελε να φανει στο ιστορικο.

BMW S1
03-01-16, 08:53
Επειδή έχουμε και εμείς έναν άσσο πόσο θα κοστολογουσες δηλαδή το δικό μας?Έτσι από περιέργεια
195.000 χιλιόμετρα σε άριστη κατάσταση από όλες τις πλευρές
(δεν σου κάνω επίθεση αλλά το ποσό που ζητάς είναι υπερβολικά πολύ για ένα γυμνό άσσο)



Φίλε gogos523
1 δεν είμαι έμπορος για να σου κοστολογήσω το αυτοκίνητο , αυτό είναι αντικειμενικό
2 εσύ πόσο το κοστολογείς το δικό σου ας πούμε?
3 απο που το συμπέρανες οτι είναι γυμνός ?
4 εσύ πόσα θα έδινες για να αγοράσεις τον άσσο μου? Και πόσα έδωσες για να πάρεις τον δικό σου ? Έτσι απο περιέργεια
Φιλικά

MZ3
03-01-16, 14:49
εαν το αυτοκινητο συνοδευεται με βιβλιο σερβις, σφραγιδα, αποδειξη με αριθμο εντολης επισκευης της εκαστοτε εταιριας, τοτε παιρνεις ενα αντιγραφο ολων και πας ψαχνοντας να νατρεξεισ στην εκαστοτε εταιρια να δεις εαν οντως εχουν γινει τα σερβις.
και εκει ομως μπορει να εχουν γινει εργασιες στο αυτοκινητο που δεν ηθελε κανει σνα φανουν και τισ εκαναν χωρις αποδειξη επιτηδες για να μην λερωθει το ιστορικο του αυτοκινητου.
2003 αγορασα αυτοκινητο 50.000€ απο αντιπροσωπεια στην γερμανια.
μου δωθηκε 1 χρονος εγγυηση μεταχειρισμενου. φουλ σερβις αντιπροσωπιας με βιβιλο σφραγιδα αποδειξεισ πληρωμενες κλπ.
ερχομαι ελλαδα. το αυτοκινητο παρουσιαζει διαροη απο τσιμουχα στο κατω μερος του κινητηρα. με καλυψε η εγγυηση αλλα αποδειχθηκε οτι ειχε γινει επισκευη στο συγκεκριμενο σημειο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και δεν ηθελε να φανει στο ιστορικο.



αυτα τα εγραψα για τα χιλιομετρα και μονο οτι και καλα μπορεις να δεις οτι τοσα ειναι και οχι παραπανω αν εχεις ολα τα απαρετιτα χαρτια
στο κοματι επυσκευει προσοπικα σε μενα τοσα χρονια που παω αντιπροσοποια δεν εχουν γραψει το παραμικρο στο κοματι επυσκευει
γραφουν μονο οτι αφορα το Incpetion Πως το λενε σε 1-2 και τα λοιπα
αν αλλαξεις τεντοτηρα, φλαντζα ψευτοκαπακου μπλιμπλικια απο εδω και απο εκει ποτε δεν μου εχουν γραψει το παραμικρο χωρις να εχω ζητηση εγω μην το γραψουνε ας πουμε.


εδω θα ηθελα να πω στον φιλο με την αγγελια του ασσου καλη τυχη μιας και ειναι ο νουμερο ενα παραγωντας για να πουλησης κατι. Τα υπολοιπα ειναι προερετικα.

Καλη χρονια σε ολους

fourna7
03-01-16, 20:56
Να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία πρώτα απόλα και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους!!! ☺
Ήθελα να πω κ εγώ με τη σειρά μου πως για την 116 μου 12/2008 με 72.000 κμ (τσεκαρισμενα σε ενα εξειδικευμενο,εναν φανοποιο και σε αντιπροσωπεια), με ηλιοροφή, αυτόματα φώτα-υαλοκαθαριστήρες και τιμόνι με κουμπάκια, πλήρωσα 8.300ε (μαζι με τα εξοδα μεταφορας) , οποτε φιλικά παντα s1, τα χρήματα που ζητας για τον ασσο σου θα τα χαρακτήριζα εκτός πραγματικότητας ελλάδας 2016...

BMW S1
04-01-16, 00:40
Να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία πρώτα απόλα και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους!!! ☺
Ήθελα να πω κ εγώ με τη σειρά μου πως για την 116 μου 12/2008 με 72.000 κμ (τσεκαρισμενα σε ενα εξειδικευμενο,εναν φανοποιο και σε αντιπροσωπεια), με ηλιοροφή, αυτόματα φώτα-υαλοκαθαριστήρες και τιμόνι με κουμπάκια, πλήρωσα 8.300ε (μαζι με τα εξοδα μεταφορας) , οποτε φιλικά παντα s1, τα χρήματα που ζητας για τον ασσο σου θα τα χαρακτήριζα εκτός πραγματικότητας ελλάδας 2016...

Φίλε fourna7 8,300 γιατι αμάξι? Εισαγωγής να φανταστώ? τι χέρι ? ατρακάριστό? Στο car υπάρχει και με 5.900, οσοι πιστοί να πάνε !!!!!!!

tsalin
04-01-16, 08:58
Εντελώς φιλικά, αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον Paganis! Το πόσο κοστολογείς δεν έχει μεγάλη σημασία. Σημασία έχει πόσο το κοστολογεί ο πιθανός αγοραστής και μάλιστα αν μιλάμε για το car, πριν ακόμα σε πάρει τηλέφωνο. Πόσα τηλέφωνα έχεις πάρει στην τιμή που το έχεις?

Έχουν περάσει ανεπιστρεπτή οι εποχές που οι τιμές ήταν ψηλά. Σήμερα πουλάς και αγοράζεις χαμηλά, ο εξοπλισμός δεν έχει καμία σημασία -με την ίσως εξαίρεση του M-Pack και της ηλιοροφής-.

Στην τελική αν θες να πουλήσεις (όχι γρήγορα, αλλά γενικά) από το car, πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός, διαφορετικά πάρε φίλους και γνωστούς και ενημέρωσε τους ότι πουλάς ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο... θα έχεις μάλλον καλύτερη τύχη!

paganis
04-01-16, 11:23
Ειναι λάθος τακτική να περιμένεις να δώσεις το δικο σου, λιγα κατοσταρικα παραπανω ,αρκετούς μηνες μετα....αν το καταφέρεις. Και να αφήνεις να περνάν οι ευκαιρίες για ενα φθηνο και καλο χ3, που κάποια στιγμη θα παρουσιαστεί. Είναι σίγουρο πως το όφελος της ευκαιριας θα υπέρ καλύψει την οποία χασουρα απο τον άσσο.

BMW S1
04-01-16, 12:51
Ευχαριστώ για τις συμβολές σας σχετικά με την αγγελία παιδιά ,ίσως να έχετε και δίκαιο, αλλα το τοπικ το άνοιξα για συμβουλές σχετικά με την αγορα Χ3, το θέμα είναι οτι όποιος αργότερα το διαβάζει δεν θα βγάλει άκρη.

Dim77
04-01-16, 12:59
Έτσι και αλλιώς όταν διαβάζει κάποιος το θέμα μετά από καιρό, τα δεδομένα πιθανότατα θα είναι διαφορετικά.

BMW S1
04-01-16, 16:46
Το ενδεχόμενο εισαγωγής συμφέρει ? το έχει κάνει κανείς? Με τέλη βάση ρύπων και αναγνώριση παλαιότητας για μη καταβολή φόρου πολυτελείας ισχύει ? Γίνετε?

stef
04-01-16, 17:51
Εδώ πλέον δεν συμφέρει εισαγωγή τα EURO5 θα συμφέρει το EURO4 X3?
Μην το ψάχνεις, ότι βρεις από εγχώρια αγορά...

fourna7
04-01-16, 19:12
Φίλε fourna7 8,300 γιατι αμάξι? Εισαγωγής να φανταστώ? τι χέρι ? ατρακάριστό? Στο car υπάρχει και με 5.900, οσοι πιστοί να πάνε !!!!!!!

Προφανώς και είναι ελληνικό-1ο χέρι-ατρακάριστο, αλλιώς δεν θα σχολίαζα καν...

BMW S1
04-01-16, 20:22
Προφανώς και είναι ελληνικό-1ο χέρι-ατρακάριστο, αλλιώς δεν θα σχολίαζα καν...
Με τι ημερομηνία 8.300? Εννοω πότε το αγόρασες και γιατί λες έξοδα μεταφοράς? Απο πού το έφερες ?

fourna7
07-01-16, 23:01
Με τι ημερομηνία 8.300? Εννοω πότε το αγόρασες και γιατί λες έξοδα μεταφοράς? Απο πού το έφερες ?

Ημερομηνια ανεφερα ήδη και εννοω τα εξοδα μεταφορας της αδειας στην ελλαδα (με συγχωρειτε για τη μπερδεμμενη διατυπωση).
Παρόλα αυτα τη δική μου περίπτωση την ανέφερα ενδεικτικά, και οχι για να ξεφυγει ακομα περισσοτερο το θεμα :)

BMW S1
08-01-16, 10:34
Ημερομηνια ανεφερα ήδη Φιλε καλημέρα , το 2008 τι είναι ; Ημερομηνία κατασκευής ? Εγώ θέλω να μου πεις ημερομηνία που το αγόρασες 8,300
εννοω τα εξοδα μεταφορας της αδειας στην ελλαδα (με συγχωρειτε για τη μπερδεμμενη διατυπωση).

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις.
Φιλικά

fourna7
10-01-16, 06:34
Αγοραστηκε το πασχα του 2015, 8.000ε + 300ε εξοδα στο κεπ για την μεταβιβαση...

BMW S1
28-02-16, 02:02
2.5 βενζίνη, αυτόματο - σειριακό ???? Τι λέτε?

BMW Power
28-02-16, 21:30
Τι χρονολογία κατασκευής?

BMW S1
01-03-16, 09:29
Τι χρονολογία κατασκευής?

Του 2005 αδερφέ.

BMW Power
01-03-16, 09:48
Μ54 λοιπόν, το πιο ανθεκτικό εξακύλινδρο.
Πολύ καλή επιλογή για Χ3 αρκεί να είναι "σωστό" το αυτοκίνητο.

BMW S1
21-04-16, 23:38
Καλημέρα , μία ερώτηση στους κατόχους Χ3 , το 2.0 diesel πόση καταναλωση έχει , και πόση αυτονομία με 1 γέμισμα?

BMW S1
24-04-16, 18:26
κανεις?????????

harristheo
24-04-16, 18:47
Εγώ έχω μεσα στην πόλη καταναλωση 8,5/100
Εκτός πεφτω στα 7 αλλα με υψηλά σχετικές ταχυτητες 140-170

Εχω τον κινητήρα με τα 150 αλογα οχι 177 και ειμαι χειροκίνητος

BMW S1
24-04-16, 21:43
και με 1 φουλαρισμα πόση αυτονομία?

harristheo
25-04-16, 19:12
Νομιζω 67 λίτρα παιρνει
Κανε τον υπολογισμό αναλογα με την καταναλωση

BMW S1
25-04-16, 23:06
Δεν θελω θεωρια, στην πραξη ποσο, η θεωρια λεει 700χλμ

harristheo
26-04-16, 13:03
Η απαντηση σου φίλε μου S1
Δεν εχει καμια βαση.
Οι καταναλωσεις που σου ειπα δεν ειναι θεωρητικές αλλα στην πράξη.
Το μέγεθος του ντεπόζιτου ειναι σταθερο 67 λίτρα.
Με βαση τις δικές μου μη θεωρητικές καταναλωσεις μπορεις να βρεις την μη θεωρητική αυτονομία.

BMW S1
26-04-16, 15:02
Η απαντηση σου φίλε μου S1
Δεν εχει καμια βαση.
Οι καταναλωσεις που σου ειπα δεν ειναι θεωρητικές αλλα στην πράξη.
Το μέγεθος του ντεπόζιτου ειναι σταθερο 67 λίτρα.
Με βαση τις δικές μου μη θεωρητικές καταναλωσεις μπορεις να βρεις την μη θεωρητική αυτονομία.

Φιλε harris σου ήταν δύσκολο να πεις με ένα γέμισμα κάνω π.χ. 500 χλμ σε νορμαλ συνθήκες?

Dim77
26-04-16, 16:40
Με 7λτ/100km κατανάλωση και 67 λιτρα ρεζερβουάρ κάνεις 950+ χλμ.
Με 8.5, κάνεις 750+....

Εγώ με το Ε200 με κατανάλωση 8λτ/100km και ρεζερβουάρ 65 λιτρα κάνω 800km,
με 7 μου δείχνει range 950km...

Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις στο κομπιουτεράκι τις πράξεις?

BMW S1
26-04-16, 19:35
Ρε μάγκες....ειλικρινά ότι να 'ναι.
Εγώ σας ρώτησα για πραγματική κατανάλωση , όχι τι λέει το BC.
και εμένα όταν γεμίζω λέει 650 χλ αυτονομία και βγάζω μια 500αρα.

Dim77
26-04-16, 21:39
"Μάγκα" , εγώ σου μιλάω για μέτρηση με γέμισμα σε νέο γέμισμα. Που έχει απόκλιση 0.2lt/100km απο το bc.
Και στο BMW επί 90000χλμ και στο Mercedes. Με μηδενισμα και του BC.

Ειλικρινά ότι να'ναι είσαι εσύ που ρωτάς και ξαναρωτας το ίδιο πράγμα ενώ η απάντηση σου δόθηκε την οποία και θεωρείς ότι να'ναι, όπως και η μέτρηση που κάνει το δικό σου BC που μάλλον δεν το μηδενίζεις και δεν γνωρίζεις τους αρχές λειτουργίας της ένδειξης "range" . Που δεν μπορώ να αναλύσω με το κινητό τηλέφωνο που γράφω τώρα.

Για να σε βοηθήσω λίγο (ίσως) :
Και ο θείος μου με χ3 2.0d 150 7-8.5 λτ/100χλμ είχε κατανάλωση.
Το παίρνεις ικανοποιημένος από τις απαντήσεις.
Τώρα αν το οδηγείς με το γκάζι on-off Και έχεις 12 με το 60% της αυτονομίας τι νόημα έχει η αυτονομία του Χάρη ;

Κάνεις λάθος με την αγορά τέτοιου οχήματος κατά την άποψη μου. Εσύ γνωρίζεις καλύτερα.
Μπορείς να φτάσεις και 1000χλμ πάντως αυτονομίας αν αυτό σε κατατρώει.

BMW S1
28-04-16, 22:29
Dim77 να σαι καλά . Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

harristheo
30-04-16, 08:58
Φιλε harris σου ήταν δύσκολο να πεις με ένα γέμισμα κάνω π.χ. 500 χλμ σε νορμαλ συνθήκες?

Ναι πολυ πιο δυςκολο απο το να κάτσω να σου γραψω ολόκληρο το,προηγούμενο κείμενο.
Δεν παμε καλα ρε συ.

Μου αρεσει που σρο ανέλυσα κιολας.

Τελικα εναν τριψήφιο αριθμο θα επρεπε να σου γραψω και αντε γεια.

harristheo
30-04-16, 08:59
"Μάγκα" , εγώ σου μιλάω για μέτρηση με γέμισμα σε νέο γέμισμα. Που έχει απόκλιση 0.2lt/100km απο το bc.
Και στο BMW επί 90000χλμ και στο Mercedes. Με μηδενισμα και του BC.

Ειλικρινά ότι να'ναι είσαι εσύ που ρωτάς και ξαναρωτας το ίδιο πράγμα ενώ η απάντηση σου δόθηκε την οποία και θεωρείς ότι να'ναι, όπως και η μέτρηση που κάνει το δικό σου BC που μάλλον δεν το μηδενίζεις και δεν γνωρίζεις τους αρχές λειτουργίας της ένδειξης "range" . Που δεν μπορώ να αναλύσω με το κινητό τηλέφωνο που γράφω τώρα.

Για να σε βοηθήσω λίγο (ίσως) :
Και ο θείος μου με χ3 2.0d 150 7-8.5 λτ/100χλμ είχε κατανάλωση.
Το παίρνεις ικανοποιημένος από τις απαντήσεις.
Τώρα αν το οδηγείς με το γκάζι on-off Και έχεις 12 με το 60% της αυτονομίας τι νόημα έχει η αυτονομία του Χάρη ;

Κάνεις λάθος με την αγορά τέτοιου οχήματος κατά την άποψη μου. Εσύ γνωρίζεις καλύτερα.
Μπορείς να φτάσεις και 1000χλμ πάντως αυτονομίας αν αυτό σε κατατρώει.

Πεςτα ρε Dim77

harristheo
30-04-16, 09:01
Με 7λτ/100km κατανάλωση και 67 λιτρα ρεζερβουάρ κάνεις 950+ χλμ.
Με 8.5, κάνεις 750+....

Εγώ με το Ε200 με κατανάλωση 8λτ/100km και ρεζερβουάρ 65 λιτρα κάνω 800km,
με 7 μου δείχνει range 950km...

Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις στο κομπιουτεράκι τις πράξεις?

Ενα ξερό τριψήφιο αριθμο επρεπε να γράψουμε
Χωρις επεξηγήσεις χωρις τιποτα

Και κοιτα τωρα παράδειγμα.
Απαντηση πρωτη 1023 χλμ
Φιλαρακι γαμαει η καταναλωση του Χ3
Απαντηση δευτερη 726 χλμ
Φιαλρακι μάπα τοργαλείο

Τι να πω.
Ορισμένοι άνθρωποι ειλικρινα δεν ξερω πως σκέφτονται.

BMW S1
30-04-16, 12:01
Παιδιά άγιες μέρες είναι , μην αρπάζεστε , μια ερώτηση έκανα για την πραγματική κατανάλωση-αυτονομία , αμέσως να με φάτε!!!
Αν με παρεξηγήσατε , σας ζητάω συγνώμη .

harristheo
01-05-16, 09:06
Παιδιά άγιες μέρες είναι , μην αρπάζεστε , μια ερώτηση έκανα για την πραγματική κατανάλωση-αυτονομία , αμέσως να με φάτε!!!
Αν με παρεξηγήσατε , σας ζητάω συγνώμη .

Φιλαρακι δεν αρπάχτηκα με κατι
Ουτε θα κοιτάξω εαν ειναι άγιες μερες η οχι
Τα σχόλια μου θα ηταν τα ιδια οποίαδηποτε μέρα

Πιστεύω (οπως και ο φίλος Dim77) οτι οι απαντήσεις που πηρες ηταν ολοκληρωμένες και ακριβως σε αυτο που ρωτησες

Απο εκει και πέρα ο καθένας αξιολογεί οπως νομίζει
Τις απαντήσεις