PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΟΠΗ BMW M3 E92 DCT


stef
03-01-16, 15:45
Μόλις μου τηλεφώνησε φίλος όπου μου ανέφερε ότι πριν από μερικές μέρεες του έκλεψαν το Μ3 του μέσα από το μόνιμα φυλασσόμενο parking που το είχε με τον μήνα από την περιοχή του Μετς
Το αυτοκίνητο ήταν alpine white M3 E92 DCT με μαύρα nappa δέρματα με styling 220M 19άρες ζάντες και είχε πινακίδα ΙΚΚ-9730

Είναι πανεύκολο πλέον να ανοίξουν BMW αυτοκίνητο μιας και συσκευές κυκλοφορούν στο εμπόριο.
Είναι απαράδεκτο για την BMW να έχει έτσι εκτεθιμένα τα αμάξια της....
Το τελευταίο διάστημα έχει σημειωθεί αύξηση κλοπών σε Χ5, Χ6, Ζ4 Ε89, 135, Μ3 Ε92 & 335
Μάλιστα βρέθηκε & κατσχέθηκε Χ6 της BMW Hellas που είχε ίδιο πλαίσιο με άλλο κλεμέννο που βρέθηκε στο Α.Τ Περιστερίου...

Τόσο εύκολα ανοιγουν τα BMW....

http://www.extremetech.com/extreme/132526-hack-the-diagnostics-connector-steal-yourself-a-bmw-in-3-minutes

Μεγάλη προσοχή από όλους μας γιατί πλέον έχει γίνει μάστιγα η κλοπή τέτοιων αυτοκινήτων

rapid_fast
04-01-16, 10:38
Ολα ανοίγουν τόσο εύκολα..
Το θέμα είναι κατά πόσο οι ασφαλιστικές εταιρίες αποζημιώνουν για αυτά που πληρώνονται..

m_power_lunatic
04-01-16, 11:14
http://www.startbmwwithoutkey.tk/

stef
04-01-16, 13:55
Τσοντοsite βγαίνει.... χα χα χα

BMW S1
04-01-16, 16:23
χαχαχαχαχαχα

stef
08-01-16, 17:26
Λοιπόν επί του θέματος....

Το μόνο που θα πω είναι ότι ο ιδιοκτήτης parking έχει μπλέξει πολύ άσχημα μιας και είχε τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να το βάζει κατά διαστήματα μπρος...

KAZA
08-01-16, 17:29
Εεεεεεεε όχι ρε παιδιά συγγνώμη τώρα έχεις τέτοιο εργαλείο και δίνεις κλειδιά για να στο βάζουν μπροστά;
Στείλε έναν φίλο , συγγενή....

AlexVag
08-01-16, 18:33
Βασικα ο φιλος σου εμπλεξε πολυ περισσοτερο... Πως μπορει να αποδειξει την εμπλοκη του ανθρωπου που απλα ειχε τα κλειδια;

BMW S1
08-01-16, 18:37
Λοιπόν επί του θέματος....

Το μόνο που θα πω είναι ότι ο ιδιοκτήτης parking έχει μπλέξει πολύ άσχημα μιας και είχε τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να το βάζει κατά διαστήματα μπρος...

1. Ο ιδιοκτήτης του parking δεν νομίζω να μπλέξει και πολύ αν έχεις στην κατοχή του τα κλειδια ακόμα, και αν δεν τα έχει μπορεί να ισχυριστεί διάρρηξη π.χ. του φυλακίου που είχε τα κλειδιά μέσα...

sorry κιόλας... εγώ δεν αφήνω ούτε για 5' το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ που αφήνεις κλειδιά. Ο φίλος το άφησε να του το βάζουν και μπροστά? ΕΛΕΟΣ


αυτό μου ήρθε στο μυαλό !!!!!!!!!! https://youtu.be/q6UrMGQbiu0

stef
08-01-16, 23:38
Βασικα ο φιλος σου εμπλεξε πολυ περισσοτερο... Πως μπορει να αποδειξει την εμπλοκη του ανθρωπου που απλα ειχε τα κλειδια;

Ίσα ίσα το αντίθετο...
Ο τύπος με το γκαράζ έχει μπλέξει άσχημα...
Ξέρω τι σας λέω...

stef
08-01-16, 23:41
1. Ο ιδιοκτήτης του parking δεν νομίζω να μπλέξει και πολύ αν έχεις στην κατοχή του τα κλειδια ακόμα, και αν δεν τα έχει μπορεί να ισχυριστεί διάρρηξη π.χ. του φυλακίου που είχε τα κλειδιά μέσα...

sorry κιόλας... εγώ δεν αφήνω ούτε για 5' το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ που αφήνεις κλειδιά. Ο φίλος το άφησε να του το βάζουν και μπροστά? ΕΛΕΟΣ


αυτό μου ήρθε στο μυαλό !!!!!!!!!! https://youtu.be/q6UrMGQbiu0

Το αντίθετο από αυτό που λες ισχύει ρώτα κάποιον δικηγόρο και θα δεις...
Δεν μιλάμε για πάρκινγκ για μερικές ώρες αλλά για μισθωμένη θέση με το μήνα...
Μάθε, ρώτησε και θα δεις ποιος έχει δίκιο.
Δεν τα γράφω έτσι αυτά που γράφω...

AlexVag
09-01-16, 00:07
Τοτε παω πασο...μακαρι να εχεις δικιο και να μπορεσει να αποδειξει οτι οντως ο τυπος του παρκινγκ ειχε κλειδια και οτι οντως ευθυνεται για την κλοπη. Κρατα μας ενημερους

paganis
09-01-16, 00:27
Aν δεν έχει πραγματική εμπλοκη στην κλοπή, δεν νομιζω πως έχει να φοβηθεί κάτι.
Τώρα αν έχει, θα πρεπει να το αποδείξεις δια της νόμιμου οδού.
Όπως και να χει, μην προσπαθήσει να βγάλει άκρη μονος του γιατί είναι κυκλώματα...οποτε ας πάρει την ασφάλεια και ας κανει την πάπια και τον σταυρό του που το ξεφορτώθηκε.

tacos
09-01-16, 06:34
Εχει δεν εχει εμπλοκη,η ευθυνη του ειναι δεδομενη.Ο πατερρας μου οταν μεναμε ζωγραφου πριν φυγει ακινητοποιουσε το αυτοκινητο του για 6-7 μηνες σε φυλασσομενο.Υποχρεωτικα παρεδιδε ενα κλειδι.Συνηθως εχουν ασφαλεια για τετοιες περιπτωσεις.Εαν αποδειχθει εμπλοκη τοτε εχει και ποινικες διωξεις.

MarinosE46
09-01-16, 07:19
Συνήθως τα πάρκινγκ ζητάνε κλειδί.Προσωπικά πριν 5-6 χρόνια που ρώτησα μου ζήτησαν κλειδί.Και όταν αρνήθηκα και ρώτησα γιατί,επικαλέστηκε περίπτωση πυρκαγιάς και καλά.Στο ίδιο πάρκινγκ,έβαζα τη μοτοσυκλέτα μου για 4 ολόκληρα χρόνια(2009-2012) χωρίς ποτέ να μου ζητηθεί κλειδί και φυσικά χωρίς ποτέ να πάρω απόδειξη πληρωμής(θα μου τις έδινε μαζεμένες έλεγε).
Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι σε περίπτωση κλοπής θα έμπλεκα άσχημα.Η μόνη μου απόδειξη ότι η μοτοσυκλέτα βρισκόταν εκεί,ήταν το βιβλίο εισερχόμενων οχημάτων.Φαντάζομαι αυτή την τακτική θα ακολουθούσε ο γκαραζιέρης και με τα αυτοκίνητα που είχε μέσα.Και είχε ακριβά αυτοκίνητα μεταξύ των οποίων και ένα ολοκαίνουριο λευκό ε92 που ήρθε κανά 2 μήνες πριν φύγω στα τέλη του 2012.
Θα έφευγα ούτως ή άλλως από αυτό το πάρκινγκ γιατί το κύκλωμα παρακολούθησης που πλήρωνα ήταν μόνιμα κλειστό,την ημέρα κατέβαινε κάτω όποιος ήθελε(πήγαινα πχ εγώ να πάρω το μηχανάκι με 2 φίλους και τους άφηνε να κατέβουν κάτω μαζί μου ελεύθερα.Για μένα ήταν λάθος αυτό,)Και επειδή στο ισόγειο λειτουργούσε πλυντήριο και τα Σάββατα που είχε φόρτο εργασίας κατέβαζαν αυτοκίνητα και τα έπλεναν στο πάρκινγκ με ένα υποτυπώδες ναϋλον-κουρτίνα για την υγρασία.
Το συμπέρασμα:Kαλύτερα ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ με κουκούλα.Αν είναι να το χάσεις το αμάξι ή το μηχανάκι στο παίρνουν και σε μια επίσκεψη.Μακάρι να αποζημιωθεί ο φίλος σου Στεφ αν και θα πάρει 5-6 χρόνια η όλη υπόθεση...

AlexVag
09-01-16, 11:27
Aν δεν έχει πραγματική εμπλοκη στην κλοπή, δεν νομιζω πως έχει να φοβηθεί κάτι.
Τώρα αν έχει, θα πρεπει να το αποδείξεις δια της νόμιμου οδού.
Όπως και να χει, μην προσπαθήσει να βγάλει άκρη μονος του γιατί είναι κυκλώματα...οποτε ας πάρει την ασφάλεια και ας κανει την πάπια και τον σταυρό του που το ξεφορτώθηκε.

Το 1999 εκανε ανταλλαγη ο πατερας μου σε εμπορο αυτοκινητων μια m3 e36 και πηρε μια e39. Οταν μπηκαν οι τελευταιες υπογραφες η m3 εκλαπη απο την εκθεση του εμπορου. Ενημερωσε τον πατερα μου και ετσι ειχε το νου του(ειχαν προσπαθησει 2 φορες να παραβιασουν το αμαξι οσο το ειχεστην κατοχη του ο πατερας μου). Μετα απο καποιους μηνες ειδε το αμαξι ο πατερας μου στο δρομο(ειχε καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα στο στησιμο και την εμφανιση). Πηρε τηλεφωνο τον εμπορο και του λεει εχω μπροστα μου το αυτοκινητο μου. Η απαντηση του εμπορου ηταν πες οτι δεν το ειδες και φυγε, εχουμε και οι δυο οικογενεια. Ξερω ποιος το εκλεψε και ποιος το κυκλοφορει και δεν τους πειραζει κανενας.
Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι μεγαλη προσοχη να μην μπλεξει ο φιλος σου σε καταστασεις που δεν μπορει να διαχειριστει.

BMW S1
09-01-16, 11:56
Ο τύπος απο το parking μάλλον θα την βγάλει καθαρή.... άκουσέ με, και ο φίλος σου δεν θα πάρει φράγκο απο την ασφαλιστική.(είναι μου#%@$%να αυτοί) Θυμήσου το. Με δική του ευθύνη και επίγνωση έδωσε τα κλειδιά στο πάρκινγκ (αμέλεια θα πουν) μην το ξεχνάς. Υπάρχουν τα μικρά γραμματάκια.... και μην ξεχνάς , σε όλα τα πάρκινγκ ολιγόωρης στάθμευσης και που νοικιάζεις χώρο και με το μήνα γράφει σε ταμπέλα "ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΎΝΗ" , και σε κάποια άλλα λέει "ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ". Για πες μου κάτι.. λετε οτι σας ζητάνε τα κλειδιά με πρόφαση να τα απομακρύνουν σε περίπτωση φωτιάς...
ΑΠΟΡΊΑ: Αν όντως ξεσπάσει φωτιά... έχεις το κάθε πάρκινγκ τόοοσο προσωπικό για να απομακρύνει όλα τα αυτοκίνητα?????
Φίλος μου είχε αυτοκίνητο με leasing που του είχαν δώσει ένα κλειδί στο χέρι απο την εταιρία και 1 βδομάδα πριν λήξει η σύμβαση και κάνει την εξαγορά και πάρει την κατοχή του αυτοκινήτου του το 'έκλεψαν' κάτω απο το σπίτι , και ποτέ δεν βρέθηκε το όχημα , ούτε πήρε φράγκο και έχασε και τόσα λεφτά!!

tacos
09-01-16, 13:38
Με το ιδιο σκεπτικο δενεχει ευθυνη, σε παρομοια περιπτωση,αν κλαπει και απο το συνεργει που το αφηνουμε για καποια επισκευη.Τα περισσοτερα φυλασσομενα παρκαρουν-ξεπαρκαρουν τα αυτοκινητα οι εργαζομενοι,ζηταν τα κλειδια γιατι δεν εχει το καθενα αυτονομη θεση.-

stef
09-01-16, 19:34
Ο τύπος απο το parking μάλλον θα την βγάλει καθαρή.... άκουσέ με, και ο φίλος σου δεν θα πάρει φράγκο απο την ασφαλιστική.(είναι μου#%@$%να αυτοί) Θυμήσου το. Με δική του ευθύνη και επίγνωση έδωσε τα κλειδιά στο πάρκινγκ (αμέλεια θα πουν) μην το ξεχνάς. Υπάρχουν τα μικρά γραμματάκια.... και μην ξεχνάς , σε όλα τα πάρκινγκ ολιγόωρης στάθμευσης και που νοικιάζεις χώρο και με το μήνα γράφει σε ταμπέλα "ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΎΝΗ" , και σε κάποια άλλα λέει "ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ". Για πες μου κάτι.. λετε οτι σας ζητάνε τα κλειδιά με πρόφαση να τα απομακρύνουν σε περίπτωση φωτιάς...
ΑΠΟΡΊΑ: Αν όντως ξεσπάσει φωτιά... έχεις το κάθε πάρκινγκ τόοοσο προσωπικό για να απομακρύνει όλα τα αυτοκίνητα?????
Φίλος μου είχε αυτοκίνητο με leasing που του είχαν δώσει ένα κλειδί στο χέρι απο την εταιρία και 1 βδομάδα πριν λήξει η σύμβαση και κάνει την εξαγορά και πάρει την κατοχή του αυτοκινήτου του το 'έκλεψαν' κάτω απο το σπίτι , και ποτέ δεν βρέθηκε το όχημα , ούτε πήρε φράγκο και έχασε και τόσα λεφτά!!

Επειδή ΔΕΝ γνωρίζεις τους νόμους σε βλέπω που επιμένεις κιόλας...

Πάρε να μαθαίνεις λοιπόν το τι ισχύει γιατί ανέφερα νωρίτερα ότι άλλο ολιγόωρη στάθμευση και άλλο με τον μήνα:

"Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου)."

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

ΥΓ: Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος...
Το ότι θα του πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δεδομένο. Ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ την έχει βαμμένη, επίσης είναι δεδομένο.
Θα σε παρακαλούσα εαν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα νομικώς, να μην είσαι τόσο σίγουρος.

BMW S1
09-01-16, 22:41
Επειδή ΔΕΝ γνωρίζεις τους νόμους σε βλέπω που επιμένεις κιόλας...

Πάρε να μαθαίνεις λοιπόν το τι ισχύει γιατί ανέφερα νωρίτερα ότι άλλο ολιγόωρη στάθμευση και άλλο με τον μήνα:

"Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου)."

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

ΥΓ: Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος...
Το ότι θα του πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δεδομένο. Ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ την έχει βαμμένη, επίσης είναι δεδομένο.
Θα σε παρακαλούσα εαν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα νομικώς, να μην είσαι τόσο σίγουρος.

Φίλε stef είσαι νομικός ?????(Που μας την λες κιόλας.)
Έχει συμβόλαιο μαζί του ????Παρκινγκ με ιδιοκτήτη αυτοκινήτου???
Διάβασε τις διατάξεις: άρθρα 574, 575, 822, 914 ΑΚ
ο χρόνος θα το δειξει ποιος έχει δίκιο και ενημέρωσε μας όταν μάθεις τπτ...
Και στην τελική κουβεντα κάνουμε και ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του. Το θέμα είναι να αποζημιωθει ο φίλος σου , αυτό έχει σημασία.

stef
09-01-16, 23:34
Φίλε stef είσαι νομικός ?????(Που μας την λες κιόλας.)
Έχει συμβόλαιο μαζί του ????Παρκινγκ με ιδιοκτήτη αυτοκινήτου???
Διάβασε τις διατάξεις: άρθρα 574, 575, 822, 914 ΑΚ
ο χρόνος θα το δειξει ποιος έχει δίκιο και ενημέρωσε μας όταν μάθεις τπτ...
Και στην τελική κουβεντα κάνουμε και ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του. Το θέμα είναι να αποζημιωθει ο φίλος σου , αυτό έχει σημασία.

Για να μιλάω κάτι ξέρω παραπάνω από εσένα...
Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. Δεν σου λέω τίποτα. Ανέφερα ότι την έχει βαμμένη ο ιδιοκτήτης του παρκινγκ μιας και δεν μιλάμε για ολιγόωρη στάθμευση αλλά μίςθωση με τον μήνα & 2 φορές είπες το αντίθετο...
Οπότε έχω το δικαίωμα να πληροφορήσω ορθά το τι πραγματικά ορίζει ο νόμος!

Dim77
10-01-16, 10:30
Καλά μπορείτε να μου πείτε τι αρπάζεστε?

Μιλάμε για 2 ηλίθιους. Τον ένα που άφησε τα κλειδιά του αμαξιού του για να του το βάζουν μπροστά μη χαλάσει η μπαταρία.
Τον άλλο γιατί τα πήρε.

Και οι 2 είναι ηλίθιοι (ή κάποιος από τους 2 τους ήθελε την κλοπή), γιατί η εποχή μας αυτά μας δείχνει...και όποιος είναι στον κόσμο του, είναι πιο εύκολο να βρεθεί προ εκπλήξεων.

kacey
11-01-16, 04:55
μια μικρη παρενθεση (που εξηγηθηκε παραπανω, εγω απλα θα τη κανω πιο λιανα):

Το οτι υπαρχει μια πινακιδα που λεει "μπλα μπλα μπλα", δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας και στεκει σε δικαστηριο ή απεναντι στο νομο...

και ακομα και ολιγοωρα να παρκαρεις, εφ'οσον πληρωνεις για αυτο (δεν ειναι το τσαμπα παρκινγκ ενος σουπερμαρκετ, αλλα κατι που ο αλλος εκμεταλλευεται για να βγαλει λεφτα) τοτε υπαρχουν ευθυνες, ΟΤΙ πινακιδα κ να εχει βαλει.

Fanatic
11-01-16, 12:34
Ρε παιδια, να ρωτησω κατι. Σαν ιδιοκτητης εφοσον εχω κανει ασφαλεια για μερικη/ολικη κλοπη τι σημασια εχει για εμενα αν κλαπηκε ειτε απο κλειστο παρκινγκ ειτε παρκαρισμενο στον δρομο??? Η ασφαλεια κλοπης δεν με καλυπτει σε ολες τις περιπτωσεις???

Το αν θα κυνηγησει τον ιδιοκτητη του parking η οχι η ασφαλιστικη γιατι μας αφορα εμας???

Dim77
11-01-16, 12:43
Ρε παιδια, να ρωτησω κατι. Σαν ιδιοκτητης εφοσον εχω κανει ασφαλεια για μερικη/ολικη κλοπη τι σημασια εχει για εμενα αν κλαπηκε ειτε απο κλειστο παρκινγκ ειτε παρκαρισμενο στον δρομο??? Η ασφαλεια κλοπης δεν με καλυπτει σε ολες τις περιπτωσεις???

Το αν θα κυνηγησει τον ιδιοκτητη του parking η οχι η ασφαλιστικη γιατι μας αφορα εμας???

Σωστό το ερώτημα του φανάτικ.
Επίσης επειδή άκουσα και αλλα περιστατικά με αμάξια των 50-100 χιλιάδων ευρώ που εκλάπησαν και ο ''κακόμοιρος'' ιδιοκτήτης δεν είχε ασφάλεια κλοπής (+20 ευρώ στο ασφάλιστρο το χρόνο), παρακαλώ να τους εκτελέσουν δημόσια γιατί ξοδεύουν άδικα το οξυγόνο του πλανήτη και άλλους διαθέσιμους πόρους χρήσιμους σε πιο έξυπνα έμβια όντα όπως π.χ. αμοιβάδες.

Driver M
11-01-16, 15:49
Σωστό το ερώτημα του φανάτικ.
Επίσης επειδή άκουσα και αλλα περιστατικά με αμάξια των 50-100 χιλιάδων ευρώ που εκλάπησαν και ο ''κακόμοιρος'' ιδιοκτήτης δεν είχε ασφάλεια κλοπής (+20 ευρώ στο ασφάλιστρο το χρόνο), παρακαλώ να τους εκτελέσουν δημόσια γιατί ξοδεύουν άδικα το οξυγόνο του πλανήτη και άλλους διαθέσιμους πόρους χρήσιμους σε πιο έξυπνα έμβια όντα όπως π.χ. αμοιβάδες.
Ειναι αρκετα περισσοτερα απο 20 ευρω το χρονο.
Στην 320 μου βγαινει πανω απο 100 ευρω διαφορα το χρονο αν ασφαλιστει για κλοπη ή οχι, οποτε σ'ενα αμαξι 100 χιλιαδων ευρω θα ειμαι πολυ μεγαλυτερη η διαφορα.

Αλλα το point σου εννοειται οτι ειναι σωστο.
Ειναι αστειο να ασφαλιζεις αυτοκινητο που να κοστιζει εστω 3.000 ευρω και να μην βαζεις ασφαλεια κλοπης.
Κι αν μιλαμε για ακριβα αυτοκινητα, τοτε μιλαμε για ξεκαθαρη ηλιθιοτητα.

Κατι αλλο ομως.
Σε ιδιωτικα παρκινγκ ισχυει κανονικα η ασφαλεια κλοπης?
Γιατι νομιζω πως ισχυει ειτε για παρκαρισμα στο δρομο ειτε για προσωπικο ιδιωτικο παρκινγκ (αυτο που εχουμε σπιτια μας δηλαδη).

Dim77
11-01-16, 16:07
Στα 100 ευρώ το χρόνο που λές, δεν είναι μόνο η κλοπή. Είναι και άλλες παροχές. (Συνήθως είναι το 2ο πακέτο μετά από τα αρχικά φτηνά).

Για ποιό λόγο να μην ισχύει η ασφάλεια κλοπής στο πάρκινγκ? Η ασφάλεια κλοπής, ισχύει γενικά μέσα στη χώρα. Με την ίδια λογική, αν κάποιος το έχει σε ιδιωτικό πάρκινγκ και θεωρείται πιο ασφαλές, θα έπρεπε να του τη χρεώνουν λιγότερο (λόγω μειωμένων πιθανοτήτων).

stef
11-01-16, 17:06
Κατι αλλο ομως.
Σε ιδιωτικα παρκινγκ ισχυει κανονικα η ασφαλεια κλοπης?
Γιατι νομιζω πως ισχυει ειτε για παρκαρισμα στο δρομο ειτε για προσωπικο ιδιωτικο παρκινγκ (αυτο που εχουμε σπιτια μας δηλαδη).

Χρόνια πολλά & καλή χρονιά. Χαθήκαμε!
Δες το post μου no19
Θα καταλάβεις για ποιο λόγο ευθύνη φέρει ο ιδιοκτήτης του parking...

Driver M
12-01-16, 02:22
Στα 100 ευρώ το χρόνο που λές, δεν είναι μόνο η κλοπή. Είναι και άλλες παροχές. (Συνήθως είναι το 2ο πακέτο μετά από τα αρχικά φτηνά).

Για ποιό λόγο να μην ισχύει η ασφάλεια κλοπής στο πάρκινγκ? Η ασφάλεια κλοπής, ισχύει γενικά μέσα στη χώρα. Με την ίδια λογική, αν κάποιος το έχει σε ιδιωτικό πάρκινγκ και θεωρείται πιο ασφαλές, θα έπρεπε να του τη χρεώνουν λιγότερο (λόγω μειωμένων πιθανοτήτων).
Με τη λογικη οτι στα παρκινγκ την ευθυνη για την προστασια του αυτοκινητου την φερει ο ιδιοκτητης του παρκινγκ κι οχι η ασφαλιστικη.

Οσο για τη διαφορα τιμης, ναι οκ ειναι και κατι φυσικες καταστροφες κλπ αλλα τη βασικη διαφορα στην τιμη των ασφαλιστρων την κανει η μερικη-ολικη κλοπη.
Οποτε σιγουρα ειναι πολυ περισσοτερα απο 20 ευρω που ειπες αλλα και παλι δυσαναλογα λιγα σε σχεση με τα λεφτα που θα χασεις αλλα και τη διαρκη αγωνια μη σου κλεψουν το αυτοκινητο.

Γεια σου Στεφανε, μακαρι να πανε ολα καλα για το φιλο σου.

Dim77
12-01-16, 07:52
Το 2ο πακέτο που είχα πάρει με περίπου 80 ευρώ παραπάνω, είχε επιπλέον του βασικού:

Θραύση κρυστάλλων,
Φυσικά φαινόμενα,
Τρομοκρατικές ενέργειες,
Νομική προστασία,
Οδική βοήθεια,
Πυρκαγιά,
Ολική κλοπή,
Μερική κλοπή.

Το ίδιο ισχύει σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα ασφαλιζόμενης αξίας από 1000 ευρώ εώς 12000 ευρώ.

Αν κάποιος τσιγγουνεύεται 80 ευρώ για να έχει πραγματική ασφαλιστική κάλυψη με αμάξια που κάνουν παραπάνω από 20-30 χιλιάρικα, είναι άξιος της μοίρας του.

Το ακριβό των ασφαλίστρων είναι το 1 εκατομμύριο ευρώ που ασφαλίζουν τη Ferrari FXX και το Yugo 45 του 1984 για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες προς τρίτους.

Για το περισινό ασφάλιστρο της Mercedes μου (11000) η ολική χρεώθηκε 12.04 ευρώ και η μερική επίσης 12.04. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το ''σίγουρα πολύ πάνω από 20'' μάλλον δεν είναι τόσο σίγουρα.

Οι υπόλοιπες προσθήκες στην ασφάλεια κοστίζουν περίπου 8-11 ευρώ οπότε δεν κάνει η ολική κλοπή τη διαφορά. Τη διαφορά κάνει η οδική βοήθεια που χρεώνεται 35 ευρώ το χρόνο. Και αυτό όταν χρειαστεί θα κοστίσει επί 3 αν δεν έχεις.

Με ένα κατοστάρικο παραπάνω έχουν πραγματική ασφάλεια και όχι απλά το 1 εκατομμύριο προς υλικές και σωματικές βλάβες προς τρίτους.

Μετά κλαίνε.

Καλό είναι πάντως όταν μιλάμε με σιγουριά, να έχουμε έστω στο περίπου την πραγματική εικόνα.

Fanatic
12-01-16, 08:39
Το 2ο πακέτο που είχα πάρει με περίπου 80 ευρώ παραπάνω, είχε επιπλέον του βασικού:

Θραύση κρυστάλλων,
Φυσικά φαινόμενα,
Τρομοκρατικές ενέργειες,
Νομική προστασία,
Οδική βοήθεια,
Πυρκαγιά,
Ολική κλοπή,
Μερική κλοπή.

Το ίδιο ισχύει σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα ασφαλιζόμενης αξίας από 1000 ευρώ εώς 12000 ευρώ.

Αν κάποιος τσιγγουνεύεται 80 ευρώ για να έχει πραγματική ασφαλιστική κάλυψη με αμάξια που κάνουν παραπάνω από 20-30 χιλιάρικα, είναι άξιος της μοίρας του.

Το ακριβό των ασφαλίστρων είναι το 1 εκατομμύριο ευρώ που ασφαλίζουν τη Ferrari FXX και το Yugo 45 του 1984 για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες προς τρίτους.

Για το περισινό ασφάλιστρο της Mercedes μου (11000) η ολική χρεώθηκε 12.04 ευρώ και η μερική επίσης 12.04. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το ''σίγουρα πολύ πάνω από 20'' μάλλον δεν είναι τόσο σίγουρα.

Οι υπόλοιπες προσθήκες στην ασφάλεια κοστίζουν περίπου 8-11 ευρώ οπότε δεν κάνει η ολική κλοπή τη διαφορά. Τη διαφορά κάνει η οδική βοήθεια που χρεώνεται 35 ευρώ το χρόνο. Και αυτό όταν χρειαστεί θα κοστίσει επί 3 αν δεν έχεις.

Με ένα κατοστάρικο παραπάνω έχουν πραγματική ασφάλεια και όχι απλά το 1 εκατομμύριο προς υλικές και σωματικές βλάβες προς τρίτους.

Μετά κλαίνε.

Καλό είναι πάντως όταν μιλάμε με σιγουριά, να έχουμε έστω στο περίπου την πραγματική εικόνα.


Και στα παραπανω που αναφερεις Δημητρη να προσθεσω οτι βαζουμε ολικη μερικη κλοπη σε οχηματα μας που εχουν μειωμενο βαθμο επικινδυνοτητας ωστε να κλαπουν και δεν βαζει ο αλλος ο στοκος (συγνωμη για την προσβολη αλλα ισχυει) σε Μ3 Ε92 που ακουγονται κλοπες τους συνεχεια...και για αλλη μια φορα ισχυει το ρητο "τα μεταξωτα βρακια..." γιατι δεν δεχομαι οποιος εχει Μ3 Ε92 το 2015 στην Ελλαδα να τσιγκουνευεται 100-200 ευρω το χρονο...

Dim77
12-01-16, 08:52
Εγώ έβαλα στην Carina και στο Yaris γιατί χρειάζεται η θραύση κρυστάλλων (από ένα χαλίκι π.χ.). και έχει συμβεί...

Τι να λέμε τώρα, το αρχικό μου σχόλιο για τις αμοιβάδες, ήταν χιουμοριστικό κατά βάση, αλλά δεν απέχει από την πραγματικότητα.

BMW Power
12-01-16, 09:33
μήπως δεν είχε καν πινακίδες το Μ3?

Fanatic
12-01-16, 09:36
μήπως δεν είχε καν πινακίδες το Μ3?

Το πρωτο ποστ αναφερει αριθμο πινακιδων Δημητρη

BMW Power
12-01-16, 09:51
Λάθος διατύπωση, είχε γνήσιες πινακίδες το αυτοκίνητο?

kacey
12-01-16, 16:44
Περι του αν ισχυει η καλυψη της κλοπης εντος ταδε (λεω για οποιοδηποτε, απο ιδιωτικο παρκινγκ εως το γκαραζ του Star Trek που λεει ο λογος) χωρου:

ισχυει οτι αναφερεται στους ορους του συμβολαιου, εφ'οσον ειναι προσθετη παροχη με προσθετο κοστος και οχι η ελαχιστη απαιτουμενη απο το νομο (που ειναι η αστικη ευθυνη εναντι τριτων), η οποια καθοτι ελαχιστη απαιτουμενη απο το νομο, θα εχει και νομους που τη καλυπτουν.

Με πιο απλα λογια: οτι εχουν συμφωνησει τα δυο μερη (ασφαλιστικη κ πελατης) στη μεταξυ τους συμβαση.

stef
12-01-16, 21:57
Και στα παραπανω που αναφερεις Δημητρη να προσθεσω οτι βαζουμε ολικη μερικη κλοπη σε οχηματα μας που εχουν μειωμενο βαθμο επικινδυνοτητας ωστε να κλαπουν και δεν βαζει ο αλλος ο στοκος (συγνωμη για την προσβολη αλλα ισχυει) σε Μ3 Ε92 που ακουγονται κλοπες τους συνεχεια...και για αλλη μια φορα ισχυει το ρητο "τα μεταξωτα βρακια..." γιατι δεν δεχομαι οποιος εχει Μ3 Ε92 το 2015 στην Ελλαδα να τσιγκουνευεται 100-200 ευρω το χρονο...

Πού ανέφερα ρε συ Στέλιο ότι δεν είχε ολική/μερική κλοπή το Μ3 που κλέψανε;
Είναι δυνατόν να μην ειλχε τέτοιο αμάξι;
Σαφώς και είχε και περιμένει ο άνθρωπος την ασφαλιστική

stef
12-01-16, 21:59
Λάθος διατύπωση, είχε γνήσιες πινακίδες το αυτοκίνητο?

Άλλο και τούτο...
Πώς σου ρθε ρε αυτό;
Κανονικές αυθεντικές πινακίδες είχε το αμάξι.
Για να ρωτάς κάτι έχεις στο μυαλό σου βέβαια εσύ...
Στείλε pm αν θες

Fanatic
13-01-16, 09:30
Πού ανέφερα ρε συ Στέλιο ότι δεν είχε ολική/μερική κλοπή το Μ3 που κλέψανε;
Είναι δυνατόν να μην ειλχε τέτοιο αμάξι;
Σαφώς και είχε και περιμένει ο άνθρωπος την ασφαλιστική

:thinkerg::thinkerg:

Στεφανε εχεις δικιο. Για καποιο λογο σκεφτηκα Ε92 Μ3 και κλοπη και μαλλον μπερδευτηκα με αυτο που ειχαμε διαβασει πριν λιγο καιρο.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=507978&postcount=1

Dim77
13-01-16, 09:45
Για ασφάλεια έγραψα εγώ, απλά σαν σχόλιο.

Και αυτό επειδή, βαρέθηκα να ακούω για πανάκριβα αμάξια που εκλάπησαν και ....δεν είχαν τελικά ασφάλεια κλοπής.