PDA

Επιστροφή στο Forum : Cruise control


nikolaspan
30-01-16, 20:08
Καλησπέρα,
Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να συλλέγω πληροφορίες για το αν τοποθετείται μεταγενέστερα cruise control σε Ε60/2009 αυτόματο 2.0lt. Με εχουν μπερδέψει γιατί μου λένε οτι χρειάζομαι μόνο το διακόπτη του cruise μετά βγήκε οτι μάλλον χρειάζεται και szl(???) τωρα μου είπε ενα συνεργείο που απευθύνθηκα οτι χρειάζομαι καντράν!!!!!!
Εχει κάποιος τοποθετήσει μεταγενέστερα cruise για να μου πει αν τελικά ειναι τόσο δύσκολο γιατί έτσι όπως μου τα λένε και εκεί που βλέπω να φτάνει το κόστος δεν νομίζω να αξίζει!
Ευχαριστώ

Christosbmw
31-01-16, 11:31
Χρειάζεσαι το διακόπτη και καντράν για να μπορει να κωδικοποιήσει .

nikolaspan
31-01-16, 22:23
Χρειάζεσαι το διακόπτη και καντράν για να μπορει να κωδικοποιήσει .

Ολα τα καντράν στα Ε60 ίδια δεν ειναι;
Σε Ε90 που είχα παλιότερα και έβαλα μεταγενέστερα cruise μπήκε μια χαρα.
Δλδ λες οτι δεν αξίζει γιατί το κόστος θα ειναι μεγάλο;

Christosbmw
01-02-16, 04:54
Οχι δεν ειναι ολα τα καντράν το ίδιο.Πρεπει να εχει επάνω το σχέδιο του cruise.Για το κόστος θα υπολογίζεις 500€-600€ τελειωμένο, αν αξίζει θα το κρίνεις εσυ.Αν πηγαίνεις ταξίδια ειναι χρήσιμο ,αν εισαι συνέχεια στην πόλη δεν αξίζει.

nikolaspan
01-02-16, 07:11
Οχι δεν ειναι ολα τα καντράν το ίδιο.Πρεπει να εχει επάνω το σχέδιο του cruise.Για το κόστος θα υπολογίζεις 500€-600€ τελειωμένο, αν αξίζει θα το κρίνεις εσυ.Αν πηγαίνεις ταξίδια ειναι χρήσιμο ,αν εισαι συνέχεια στην πόλη δεν αξίζει.

Μιλάμε για την περίπτωση που το καντράν μου κάνει;
Γιατι εχω ακούσει νούμερα οτι να ναι. Το 500 ακούγεται λογικό.
Εχει να μου προτείνεις συνεργείο να το φτιάξω ίδια τι απ οτι καταλαβαίνω θέλει καλό μάστορα στα ηλεκτρικά.
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά 😊

Christosbmw
01-02-16, 09:56
Λογικά το καντράν σου δεν κάνει ,αλλα αν πάρεις τον διακόπτη μονο σαν αρχή κανείς μια προσπάθεια να κωδικοποιησεις αν το πάρει καλώς δύσκολα όμως θα το δεχτεί χωρις να αλλάξεις καντράν.Αν εισαι στην Αθήνα μπορω να σου πω για συνεργείο.

rapid_fast
01-02-16, 10:27
Περίεργα τα λέτε...
Το κρούζ πρέπει να εργαστεί μόνο με το διακόπτη το εγκεφαλάκι την πλεξούδα και την
κωδικοποίηση του..
Τα άκτιβ κρουζ απαιτεί ειδικό καντράν γιατί έχει κάμερα/ραντάρ και κρατάει και σταθερή απόσταση απο το προπορευόμενο αυτοκίνητο, πατώντας και φρένο..

Σε γενικές γραμμές, εγώ αυτά ξέρω..
1) το εγκεφαλάκι παίρνει τη μέτρηση απο τα χιλιόμετρα μέσω καμπάς.
2) Το εγκεφαλάκι εφαρμόζει διαφορετική τάση στο πετάλ του γκαζιού (που είναι ηλεκτρονικό)
3) Αν έχει κατηφόρα, κόβει το γκάζι.. Δεν πατάει φρένο, άρα ξεπερνάει την ταχύτητα που έχουμε ορίσει αν η κατηφόρα είναι μεγάλη.
4) Το εγκεφαλάκι βλέπει και το κιβώτιο, βλέπει και το πετάλ του γκαζιού, βλέπει και το συμπλέκτη.

Υ.Γ. το κρούζ βγαίνει αμέσως εκτός, αν πιάσει το αντισπίν, ή λειτουργήσει οποιαδήποτε
δαγκάνα φρένου.

Christosbmw
01-02-16, 12:12
Οταν ενεργοποιηθει το cruise control μεσα στο καντραν σου βγαζει ενα καπελακι με την ταχυτητα που εχεις ενεργοποιησει και στα χιλιομετρα τρεχει απο πανω μια βελονα να σου δειξει την ταχυτητα που κλειδωσε.Αν το καντραν ειναι απλο αυτες τισ ενδειξεις δεν μπορει να τις δεχτει γι αυτο το λογο χρειαζεται η αλλαγη του καντραν.

nikolaspan
01-02-16, 14:03
Λογικά το καντράν σου δεν κάνει ,αλλα αν πάρεις τον διακόπτη μονο σαν αρχή κανείς μια προσπάθεια να κωδικοποιησεις αν το πάρει καλώς δύσκολα όμως θα το δεχτεί χωρις να αλλάξεις καντράν.Αν εισαι στην Αθήνα μπορω να σου πω για συνεργείο.

Πήρα τον διακόπτη πήγα σε ενα συνεργείο της επαρχίας έβγαλαν το τιμόνι και μου είπαν οτι χρειάζεται szl γιατι δεν κουμπώνει ο διακόπτης.
Γενικά αθηνα ειμαι όποτε αν έχεις την καλοσύνη πες μου κάποιο συνεργείο που πιστεύεις πως θα βρω άκρη
Ευχαριστώ

Christosbmw
01-02-16, 14:25
Στην Καλλιθέα είναι δεν ξέρω αν επιτρέπεται μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Christosbmw
01-02-16, 14:31
Σου εχω στείλει μήνυμα

Fanatic
01-02-16, 14:33
Στην Ζ4 παντως δεν εχει καποια ενδειξη στο καντραν και απλα δουλευει με το διακοπτη στο πλαι. Αν υπαρχει το διακοπτης και στην Ε60 αλλα οχι οι ενδειξεις στο καντραν δεν μπορει να δουλευει το cruise control?

nikolaspan
01-02-16, 14:57
Στην Καλλιθέα είναι δεν ξέρω αν επιτρέπεται μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Στειλ΄ το σε προσωπικό μνμ

Christosbmw
01-02-16, 17:48
Σου το εχω στείλει ήδη σε μήνυμα.Δεν ξέρω για το Z4 πως λειτουργεί .Στο E60 λειτουργεί ακριβώς όπως το εχω περιγράψει πιο πάνω.

nikolaspan
01-02-16, 17:50
Σου το εχω στείλει ήδη σε μήνυμα.Δεν ξέρω για το Z4 πως λειτουργεί .Στο E60 λειτουργεί ακριβώς όπως το εχω περιγράψει πιο πάνω.

Οκ. Το είδα.
Ευχαριστώ

lakis99
09-03-16, 18:23
:ban:Περίεργα τα λέτε...
Το κρούζ πρέπει να εργαστεί μόνο με το διακόπτη το εγκεφαλάκι την πλεξούδα και την
κωδικοποίηση του..
Τα άκτιβ κρουζ απαιτεί ειδικό καντράν γιατί έχει κάμερα/ραντάρ και κρατάει και σταθερή απόσταση απο το προπορευόμενο αυτοκίνητο, πατώντας και φρένο..

Σε γενικές γραμμές, εγώ αυτά ξέρω..
1) το εγκεφαλάκι παίρνει τη μέτρηση απο τα χιλιόμετρα μέσω καμπάς.
2) Το εγκεφαλάκι εφαρμόζει διαφορετική τάση στο πετάλ του γκαζιού (που είναι ηλεκτρονικό)
3) Αν έχει κατηφόρα, κόβει το γκάζι.. Δεν πατάει φρένο, άρα ξεπερνάει την ταχύτητα που έχουμε ορίσει αν η κατηφόρα είναι μεγάλη.
4) Το εγκεφαλάκι βλέπει και το κιβώτιο, βλέπει και το πετάλ του γκαζιού, βλέπει και το συμπλέκτη.

Υ.Γ. το κρούζ βγαίνει αμέσως εκτός, αν πιάσει το αντισπίν, ή λειτουργήσει οποιαδήποτε
δαγκάνα φρένου.:ban: πωωω με έλιωσες τώρα δεν το ήξερα αυτο που κάνει και το έχω το σύστημα νόμιζα μόνο την ταχύτητα σταθερή είσαι τρελός τι να πω χαχαχαχα
:love:

rapid_fast
10-03-16, 15:48
:ban::ban: πωωω με έλιωσες τώρα δεν το ήξερα αυτο που κάνει και το έχω το σύστημα νόμιζα μόνο την ταχύτητα σταθερή είσαι τρελός τι να πω χαχαχαχα
:love:

Έχεις το ρανταράκι του active cruise??
Πανάκριβο είναι...

lakis99
10-03-16, 22:16
να σου πω την αληθεια έτσι την αγόρασα από τον προηγούμενο άλλα δεν ήξερα ότι κάνει όλα αυτα που λες και δεν το έχω δοκιμάσει και πολύ το σαββατο αν δεν έχω απροοπτο δουλεια θα το δοκιμάσω την έχω μέσα στο υπόστεγο καθημερινές και θα σου πω εμπειρία
η σε συναντησει θα το δεις και θα μου πεις :105whistl:bullhorn: