PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά BMW 520d


pavlos01
15-02-16, 09:11
Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για να αγοράσω μια 520 πετρέλαιο και επειδή άκουσα πολλά για το πετρέλαιο ότι δημιουργεί αρκετά προβλήματα με τα μπεκ και άλλα είμαι λίγο ανήσυχος. Τα λεφτα που θα διαθέσω είναι αρκετά και για το λόγο αυτό δεν θέλω να μπλέξω σε διαφορες ιστορίες. Βασικά είμαι αναμεσα σε Audi A6 ή στην BMW αλλά είμαι προβληματισμένος. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε τα προβλήματα του και τι να προσέξω. Καταλαβαίνω οτι δεν είμαστε Θεοί και είναι τυχερά αυτά, αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες. Ευχαριστώ Παύλος

Fanatic
15-02-16, 09:20
Καλημερα και καλως ηρθες. Με το πετρελαιο απλα να προσεχεις που βάζεις και θα εισαι οκ. Εγω στην θεση σου θα εβαζα μονο v-power diesel. Ετσι εχεις εγγυημενη ποιοτητα και προσωπικα στο καθημερινο μου (citroen c3) εχω δει και διαφορα στον τροπο λειτουργιας και την αποδοση. Πλεον με την τιμη και τoυ v power diesel κατω απο 1 ευρω αξιζει.

Σε mercedes diesel που ειχαμε παλιοτερα το προβλημα με τα μπεκ παρουσιαστηκε μονο μια φορα που μπηκε μαπα πετρελαιο.

gogos523
15-02-16, 09:30
Για Ε60 ενδιαφέρεσαι να φανταστώ.. Αν ναι μπορώ να σου πω κάποια πράγματα (είμαι σε ένα forum γερμανικό και έχω μάθει πολλά για τα Ε60,καθώς έχω και εγώ ένα)

rapid_fast
15-02-16, 09:33
Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για να αγοράσω μια 520 πετρέλαιο και επειδή άκουσα πολλά για το πετρέλαιο ότι δημιουργεί αρκετά προβλήματα με τα μπεκ και άλλα είμαι λίγο ανήσυχος. Τα λεφτα που θα διαθέσω είναι αρκετά και για το λόγο αυτό δεν θέλω να μπλέξω σε διαφορες ιστορίες. Βασικά είμαι αναμεσα σε Audi A6 ή στην BMW αλλά είμαι προβληματισμένος. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε τα προβλήματα του και τι να προσέξω. Καταλαβαίνω οτι δεν είμαστε Θεοί και είναι τυχερά αυτά, αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες. Ευχαριστώ Παύλος
Το τελευταίο που θα με απασχολούσε σε ένα ντίζελ είναι τα μπέκ..
Αν κάνεις σωστή συντήρηση και βάζεις και αντιμυκητιακό δεν θα έχεις προβλήματα..

Fanatic
15-02-16, 09:37
Το τελευταίο που θα με απασχολούσε σε ένα ντίζελ είναι τα μπέκ..
Αν κάνεις σωστή συντήρηση και βάζεις και αντιμυκητιακό δεν θα έχεις προβλήματα..

Σωστα. Και διορθωνω. Σε εμας ειχε παρουσιαστει στην αντλια πετρελαιου απο κακη ποιοτητα καυσιμου.

pavlos01
15-02-16, 11:29
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμενο από Γερμανία, μοντέλο 2014-2015 M-sport πακέτο. Κάποιος μου είπε για προβλήματα με τα ηλεκτρονικά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

gogos523
15-02-16, 14:07
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμενο από Γερμανία, μοντέλο 2014-2015 M-sport πακέτο. Κάποιος μου είπε για προβλήματα με τα ηλεκτρονικά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Α εσύ πας για το F10. Με το καλό σου εύχομαι να βρεις αυτό που θες! Τι ακριβώς σου είπαν?Η γενικά με τα ηλεκτρονικά ?

MarinosE46
15-02-16, 14:47
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμενο από Γερμανία, μοντέλο 2014-2015 M-sport πακέτο. Κάποιος μου είπε για προβλήματα με τα ηλεκτρονικά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Να δεις πoυ αυτός που θα στο είπε θα είχε toyota ή honda!!!:offtopic:

stef
15-02-16, 17:11
Και να ήθελες φίλε μου μόνο Euro6 2014-5 μπορείς να φέρεις από Γερμανία.
Είναι εκπληκτικό αυτοκίνητο και το Μ pack όλα τα λεφτά.
Αν μπορείς πάρε το 525d που και αυτό 2λιτρο έιναι αλλά με 2 turbo
Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στα ταξίδια και στις προσπεράσεις έχουν ταιράστιες διαφορές τα 2 αυτοκίνητα

Α8hnaios
16-02-16, 00:11
Συμφωνώ με τον Στέφανο..... καθως ψάχνομαι κ γω...

pavlos01
16-02-16, 08:06
Α εσύ πας για το F10. Με το καλό σου εύχομαι να βρεις αυτό που θες! Τι ακριβώς σου είπαν?Η γενικά με τα ηλεκτρονικά ?
Κάτι για κλειδιά και εγκέφαλους, αλλά από ράδιο αρβύλα άλλο τίποτα. Σε σχέση με το Audi A6 γνωρίζει κανείς διαφορές. Σε διάφορα ξένα φόρουμ που διαβασα δίνουν υπεροχή στην BMW. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το περπάτημα στο δρόμο και τα κρατήματα. Με Audi έκανα βόλτα και είναι τρένο. BMW όμως δεν υπάρχει σε test drive και δεν μπορώ να έχω άποψη από την θέση του οδηγού.

rapid_fast
16-02-16, 08:15
Κάτι για κλειδιά και εγκέφαλους, αλλά από ράδιο αρβύλα άλλο τίποτα. Σε σχέση με το Audi A6 γνωρίζει κανείς διαφορές. Σε διάφορα ξένα φόρουμ που διαβασα δίνουν υπεροχή στην BMW. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το περπάτημα στο δρόμο και τα κρατήματα. Με Audi έκανα βόλτα και είναι τρένο. BMW όμως δεν υπάρχει σε test drive και δεν μπορώ να έχω άποψη από την θέση του οδηγού.
Δεν έχει επαφή η Audi με τη BMW στα κρατήματα..
Δεκαετίες τώρα.
Βασικά το Audi δεν έχει τιμόνι..
Δεν λέμε οτι τα audi δεν είναι καλά, προς θεού..
Να ξέρεις οτι και στην γενικότερη αίσθηση απο τη θεση οδήγησης δεν έχουν επαφή..
Σαν γενικός κανόνας, οτι αυτοκίνητο και να αγοράσεις που είναι καινούρια κατασκευή, είναι καλό..

Dim77
16-02-16, 08:16
Συγνώμη, αλλά σε οχήματα του 2015, μεσαίας-μεγάλης κλάσης τι περιμένεις από κρατήματα? Να είναι χάλια?

Κρατάνε όλα περισσότερο από όσο μπορεί να οδηγήσει κάποιος μέσος οδηγός.

Η 5άρα F10 M-sport είναι και πανέμορφη πάντως. Αν την πάρεις, να έχει και το αυτόματο 8άρι και αυτό στο λέει υπερ-φανατικός των χειροκίνητων κιβωτίων.

Fanatic
16-02-16, 08:28
Αυτο που με ειχε εντυπωσιασει με την 5αρα F10 ειναι οτι στις στροφες το αμαξι δεν το νιωθεις μαουνα, νιωθεις οτι στριβεις ενα μεσαιο hatchback.

Οσο για την Audi, περα απο τα φαναρια δεν ξεχωριζω ποιο ειναι φετινο μοντελο και ποιο 5ετιας. Ολα το ιδιο κοψιμο εχουν.

gogos523
16-02-16, 10:06
Κάτι για κλειδιά και εγκέφαλους, αλλά από ράδιο αρβύλα άλλο τίποτα. Σε σχέση με το Audi A6 γνωρίζει κανείς διαφορές. Σε διάφορα ξένα φόρουμ που διαβασα δίνουν υπεροχή στην BMW. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το περπάτημα στο δρόμο και τα κρατήματα. Με Audi έκανα βόλτα και είναι τρένο. BMW όμως δεν υπάρχει σε test drive και δεν μπορώ να έχω άποψη από την θέση του οδηγού.

Ειδικά αν πάρεις έτοιμο εργοστασιακο Μ πακ (αναρτήσεις...)και όχι απλά look M(μόνο προφυλακτηρες) θα γουστάρεις στριψιμο. Έχω οδηγήσει 545i E60 με μανησια αμορτισέρ και όταν μπήκα στο δικό μου (εργοστασιακο Μ) κατάλαβα πόση διαφορά υπήρχε υπέρ του δικού μου. Τα καινούργια Audi εμφανισιακά είναι πολύ όμορφα (δύσκολα τα ξεχωρίζεις πλέον από άλλα audi) από θέμα οδήγησης δεν ξέρω ομως. Όσο για τα ηλεκτρονικά δεν έχουν ακουστεί προβλήματα. Το μόνο πρόβλημα που διαβάζω είναι ότι δυστυχώς και στην F10 τα 520d με τον Ν47 κινητήρα έχουν ακόμα πρόβλημα με την καδενα χρονισμου (steuerkette bmw N47 στο Google θα βρεις άπειρες αναφορες) . Αυτό όμως το βλέπεις εύκολα όταν δουλεύει το μοτέρ. Ανάλογα την παραγωγή όμως γιατί από 7/14 φοράνε τον Β47 με 190 άλογα

pavlos01
16-02-16, 13:54
ΣΑς ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας. Θα ψάξω μήπως μπορέσω και νοικιάσω κανένα αμάξι γιατί test drive δεν έχει κανένας.

pavlos01
05-03-16, 07:48
Καλημέρα την Τρίτη ανεβαίνω Γερμανία. Έχω κλείσει και ραντεβού με αντιπροσωπεια για έλεγχο αυτοκινήτου. Καμιά τελευταία συμβουλή.
Πρόκειται για αυτό.
http://m.autoscout24.de/angebote/bmw-520-da-m-sportpaket-190-ps-led-sur-view-head-up-gsd-diesel-wei%C3%9F-280981454

giannis 116
05-03-16, 09:06
Φαινεται απιστευτο! Να σου ευχηθω καλοριζικο απο τωρα!

BMW Power
05-03-16, 09:10
¶ψογο φαίνεται!!!

Θα βάλεις Ελληνικές πινακίδες?

stef
05-03-16, 10:08
Δεν δουλεύει το link

BMW Power
05-03-16, 14:25
Σε κινητό όντως δεν δουλεύει.

pavlos01
05-03-16, 14:36
Ξανά το link. Το αμάξι θα το βγάλω σαν τρίτεκνος οπότε δεν έχω τελος ταξινόμησης. Την Τρίτη αφου ελεγθεί στην BMW Γερμανίας θα δώδω προκαταβολή και θα πάρω μόνο ένα προτιμολογιο για την τράπεζα η οποία θα πρέπει να πάρει εγκριση για να στείλει το υπόλοιπο ποσό στην Γερμανία. Δηλαδή μετά πό περίπου 20 μέρες θα ξαναπάω να το πάρω.

http://www.autoscout24.com/offers/bmw-520-da-m-sportpaket-190-ps-led-sur-view-head-up-gsd-diesel-white-283391706

topmar
05-03-16, 18:40
Ξανά το link. Το αμάξι θα το βγάλω σαν τρίτεκνος οπότε δεν έχω τελος ταξινόμησης. Την Τρίτη αφου ελεγθεί στην BMW Γερμανίας θα δώδω προκαταβολή και θα πάρω μόνο ένα προτιμολογιο για την τράπεζα η οποία θα πρέπει να πάρει εγκριση για να στείλει το υπόλοιπο ποσό στην Γερμανία. Δηλαδή μετά πό περίπου 20 μέρες θα ξαναπάω να το πάρω.

http://www.autoscout24.com/offers/bmw-520-da-m-sportpaket-190-ps-led-sur-view-head-up-gsd-diesel-white-283391706

Με το καλό να παραλάβεις. ......τέτοιο ακριβώς έφερε συγγενής μου πέρυσι από Γερμανία, με περισσότερα χιλιόμετρα και κόστος 24.000¤......

stef
05-03-16, 23:33
Με το καλό να παραλάβεις. ......τέτοιο ακριβώς έφερε συγγενής μου πέρυσι από Γερμανία, με περισσότερα χιλιόμετρα και κόστος 24.000¤......

Λογικά θα είχε φέρει προ-LCI μιας και εδώ μιλάμε για LCI & σχεδόν ολοκαίνουριο
Πολύ καλή επιλογη το συγκεκριμένο F10

stef
05-03-16, 23:34
Ξανά το link. Το αμάξι θα το βγάλω σαν τρίτεκνος οπότε δεν έχω τελος ταξινόμησης. Την Τρίτη αφου ελεγθεί στην BMW Γερμανίας θα δώδω προκαταβολή και θα πάρω μόνο ένα προτιμολογιο για την τράπεζα η οποία θα πρέπει να πάρει εγκριση για να στείλει το υπόλοιπο ποσό στην Γερμανία. Δηλαδή μετά πό περίπου 20 μέρες θα ξαναπάω να το πάρω.

http://www.autoscout24.com/offers/bmw-520-da-m-sportpaket-190-ps-led-sur-view-head-up-gsd-diesel-white-283391706

Θα ανέβεις 2 φορές Γερμανία;
Ρώτα αν έχει europlus Guarantee

topmar
05-03-16, 23:44
Λογικά θα είχε φέρει προ-LCI μιας και εδώ μιλάμε για LCI & σχεδόν ολοκαίνουριο
Πολύ καλή επιλογη το συγκεκριμένο F10

Δεν ξέρω λεπτομερώς αλλά το αμάξι που έφερε ήταν 2012 ή 2013 μοντέλο με χιλιόμετρα λίγο πριν τα 100Κ.....

stef
06-03-16, 06:43
Δεν ξέρω λεπτομερώς αλλά το αμάξι που έφερε ήταν 2012 ή 2013 μοντέλο με χιλιόμετρα λίγο πριν τα 100Κ.....

Euro5 ήταν 100% με άλλη χαρτογράφηση,
Πλέον δεν μπορείς να κάνεις εισαγωγή Euro5. Είναι απαγορευτική λόγω φορολογίας

InsaneDriver
06-03-16, 08:59
Ζήτα από την Bmw να σου βγάλει euro plus+1 χρόνο ακόμα επέκταση όπου πληρώνεις απαλλαγή σε ζημιά 250 ευρώ και τίποτε άλλο. Σύνολο πέρα από την εργοστασιακή εγγύηση 2 χρόνια δηλαδή.

Μέχρι τέλος Μαρτίου μπορείς να φέρεις euro5...
Έχει δοθεί παράταση με τροπολογία από τον Νοέμβριο και μάλλον θα δοθεί και άλλη παράταση.

pavlos01
06-03-16, 09:39
Για την επέκταση της εγγύησης να την κάνω στην Γερμανία ή Ελλάδα.

stef
06-03-16, 19:07
Μέχρι τέλος Μαρτίου μπορείς να φέρεις euro5...
Έχει δοθεί παράταση με τροπολογία από τον Νοέμβριο και μάλλον θα δοθεί και άλλη παράταση.

Α είχα διαβάσει πως μέχρι 31/8 μπορούσες.
Το άλλαξαν. Ευχαριστώ

pavlos01
09-03-16, 05:09
Καλημέρα από Φρανκφούρτη. Το αμάξι το έκλεισα και θα το παραλάβω σε είκοσι ημέρες περίπου. Έγινε έλεγχος στην αντιπροσωπεια της BMW και τα βρήκαν όλα καλά. Βέβαια ο ιδιοκτήτης της μάντρας παρεξηγηθηκκε που πήγαμε το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεια και δεν τον πίστεψαμε για την αξιοπιστία του αυτοκινήτου και μας χρέωσε άλλα 100 ευρώ. Δεν με πείραξαν τα 100 αλλά ο τρόπος που μας μίλησε. Αν δεν ήθελα τόσο πολύ το αυτοκίνητο θα είχα φύγει. Τελικά ο όρος Γερμαναρας του ανήκει σε όλη την έκταση . Στα δικά μας τώρα. Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να κατεβάσω το manual στα Ελληνικά . Ευχαριστώ.

Dim77
09-03-16, 07:23
Φίλε συγνώμη, έπρεπε να σηκωθείς και να φύγεις...

rapid_fast
09-03-16, 08:28
Φίλε συγνώμη, έπρεπε να σηκωθείς και να φύγεις...

Γιατί? αυτοκίνητο μπιμπελό αγοράζει, που είναι ακριβώς όπως έλεγε ο έμπορος..
Και πελάτης απλά αμφισβήτησε τον έμπορο..
Κανονικά ο έμπορος έπρεπε να τον διώξει..
Πέρα απο αυτό, τα 100 ευρώ μπορεί να είναι για τη διαδικασία ασφάλισης του οχήματος
για να πάει και να επιστρέψει στην BMW...
Το θα γινόταν ας πούμε αν έσκαγε πάνω τους ένα αυτοκίνητο;
Ποιός θα είχε χασούρα, ο πωλητής ή ο αγοραστής?

rapid_fast
09-03-16, 08:29
Στα δικά μας τώρα. Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να κατεβάσω το manual στα Ελληνικά . Ευχαριστώ.
Μπορείς να το αγοράσεις τυπωμένο απο την αντιπροσωπεία..

m_power_lunatic
09-03-16, 08:35
Επρεπε να του εξηγησεις τί επικρατει στην μπανανια απο τους συναδελφους του κατονομα και το υποτιθεμενι κρατος και θα σου ζηταγε και συγγνωμη.

Καλοριζικο!

BMW Power
09-03-16, 08:43
Τα βασικά είναι εδώ (http://5series.net/info/2012_5_Series_OwnersManual.pdf) αλλά όπως έγραψε και ο rapid μπορείς να το αγοράσεις

Fanatic
09-03-16, 09:03
Φίλε συγνώμη, έπρεπε να σηκωθείς και να φύγεις...

Ενταξει ρε συ Δημητρη, να κανεις τοσο ταξιδι, να εχεις βρει μπιμπελο αμαξι, οπως το θες και να σηκωθεις να φυγεις με αδεια χερια επειδη ειναι μ@λ@κ@ς ο εμπορος?? Δεν ειναι οτι πηγες στην γειτονια σου και ξενερωσες με τον εφημεριδοπωλη.

Dim77
09-03-16, 09:10
Όταν γράφει ο pavlos ότι ο έμπορος του μίλησε με άσχημο τρόπο (που έφτασε στο βαθμό να τον πειράξει)...τι θέλετε να καταλάβουμε?

Αν το αυτοκίνητο είναι όπως λέει ο έμπορος έπρεπε να ΧΑΡΕΙ που το πήγε και το έλεγξε και το βρήκε όπως έπρεπε...

Γενικά με τους εμπόρους μεταχειρισμένων επικρατούν τα ίδια με την Ελλάδα παντού στον κόσμο και για αυτό όλοι τους έχουν σε ''εκτίμηση''...

Τέλοσπάντων, εμένα δε με νοιάζει...Εγώ θα του έλεγα να το βάλει εκεί που ξέρει και θα εφευγα...
Για ένα γαμ#@μαξο δεν κάθομαι να μου μιλάνε ΑΔΙΚΑ ΑΣΧΗΜΑ....

Με την ίδια λογική, θα πρέπει ο έμπορος να μην ελέγξει τα χαρτονομίσματα αν είναι έγκυρα....αλλιώς ο πελάτης να θυμώσει και να τον βρίσει

...Καλή ιδέα μου φαίνεται αυτή.

InsaneDriver
09-03-16, 09:53
Επρεπε να του εξηγησεις τί επικρατει στην μπανανια απο τους συναδελφους του κατονομα και το υποτιθεμενι κρατος και θα σου ζηταγε και συγγνωμη.

Καλοριζικο!

Γιάννη και στην Γερμανία γίνονται πολλά.

Δεν είναι άγιοι και αυτοί. :chair:

Fanatic
09-03-16, 10:03
Όταν γράφει ο pavlos ότι ο έμπορος του μίλησε με άσχημο τρόπο (που έφτασε στο βαθμό να τον πειράξει)...τι θέλετε να καταλάβουμε?

Αν το αυτοκίνητο είναι όπως λέει ο έμπορος έπρεπε να ΧΑΡΕΙ που το πήγε και το έλεγξε και το βρήκε όπως έπρεπε...

Γενικά με τους εμπόρους μεταχειρισμένων επικρατούν τα ίδια με την Ελλάδα παντού στον κόσμο και για αυτό όλοι τους έχουν σε ''εκτίμηση''...

Τέλοσπάντων, εμένα δε με νοιάζει...Εγώ θα του έλεγα να το βάλει εκεί που ξέρει και θα εφευγα...
Για ένα γαμ#@μαξο δεν κάθομαι να μου μιλάνε ΑΔΙΚΑ ΑΣΧΗΜΑ....

Με την ίδια λογική, θα πρέπει ο έμπορος να μην ελέγξει τα χαρτονομίσματα αν είναι έγκυρα....αλλιώς ο πελάτης να θυμώσει και να τον βρίσει

...Καλή ιδέα μου φαίνεται αυτή.

Δημητρη στο εξωτερικο μου την εχει πει οδηγος λεωφορειου οταν πηγα να κοψω εισητηριο επειδη ειχα 5 ευρω και οχι τα ψιλα που εκανε. Μαλακες που ξυπνησαν με περιοδο η ειναι εμφυτο θα βρεις παντου. Αμα ειναι αυτοι να σου οριζουν τι θα κανεις και πως θα νιωθεις βραστα. Απλα τους γραφεις και κανεις αυτο που θες. Λες για ενα κωλοαμαξο δεν θα κατσεις να σου μιλησουν ασχημα. Εγω σου λεω γιατι ενας μαλακας να με εμποδισει να παρω το αμαξι που θελω. Αν δεν θελει να με αφησει να το ελεγξω σε συνεργειο που θελω, τοτε ναι να το βαλει στο κωλο του..

Excuse my language..

InsaneDriver
09-03-16, 10:21
Εγώ όποτε πάω να αγοράσω αυτοκίνητο στην Γερμανία τους λέω ότι θέλω να γίνει έλεγχος όχι επειδή δεν σου έχω εμπιστοσύνη, αλλά το αυτοκίνητο προορίζεται για άλλον αγοραστή και θέλω να είμαι κατοχυρωμένος νομικά.

Συνήθως το δέχονται γιατί ακούγετια λογικό.
Αν πας ως ιδιώτης και πέσει σε βλάκα Γερμανό, μπορεί να στραβώσει.
Μου έχει τύχει όμως να πετύχω Γερμανό που ήταν καλύτερος από τον καλύτερο Έλληνα που έχω κάνει συναλλαγή. Δεν παιζόναν ο ¶νθρωπος...

pavlos01
09-03-16, 15:26
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη επιτέλους μετά από ένα δύσκολο ταξίδι λόγω καιρού.
Για να γίνει πιο κατανοητό το συμβάν, είχα ενημερώσει από Ελλάδα ακόμη, ότι έκλεισα ραντεβού με την BMW Γερμανίας για έλεγχο και μου είπαν πως δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Το αυτοκίνητο από την μάντρα μέχρι την αντιπροσωπεία το οδήγησε υπάλληλος του εμπόρου. Εγώ δεν το οδήγησα καθόλου για του λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω (φόβο ατυχήματος). Ο υπάλληλος του εμπόρου όσο ήμασταν στην αντιπροσωπεία ήταν χαμογελαστός και θετικός σε όλα. Μάλιστα έλεγε στον τεχνικό να τα ελέγξει όλα. Τα 100 ευρώ όταν ρώτησα πριν φύγουμε από τον έμπορο για την αντιπροσωπεία μου ξαναείπαν πως θα αφαιρεθούν από το συνολικό τίμημα και ήταν σαν ένα είδος εγγύησης, εφόσον δεν αγοράσω το αυτοκίνητο για τον χρόνο που έχασαν (σεβαστό). Το αυτοκίνητο όμως το αγόρασα και δήθεν ο ιδιοκτήτης το έμαθε μετά για την αντιπροσωπεία και στράβωσε. Για εμένα είναι γύφτος, είδε πως μου άρεσε το αμάξι και προσπάθησε να πάρει όσα περισσότερα μπορούσε. Να φύγω ήταν δύσκολο γιατί είχα και ένα φίλο μαζί μου, που τον απόσπασα ολόκληρη την μέρα από την δουλειά του, αισθανόμουν άσχημα και ο χρόνος ήταν περιορισμένος. ¶λλωστε το αμάξι ήταν καλό και τα κατάπια όλα. Δυστυχώς και από άλλες περιπτώσεις που συνάντησα στην Γερμανία και όπως μου περιέγραψε κι ο φίλος μου που μένει εκεί, μας βλέπουν εμάς τους Έλληνες σαν τριτοκοσμικούς και μας (μισούν γιατί είμαστε τεμπέληδες) και αυτοί μας δίνουν τα ωραία τους λεφτά που τόσο αγνά βγάζουν χωρίς διαπλοκές και από την άλλη εμείς τα τρώμε χωρίς να τους τα επιστρέφουμε. Δεν χρειάζεται άλλη συζήτηση θα μπορούσε να τύχει στον καθένα. Πήρα όμως και ένα μήνυμα από ΨΗΛΑ. Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης βρήκα σε ένα κάθισμα 100 ευρώ τα οποία όμως τα επέστρεψα στις πληροφορίες γιατί αυτός που τα έχασε μπορεί να τα είχε ανάγκη. Έτσι πρέπει να πράττουμε όλοι και τα (100 ευρώ) θα έρθουν πολλαπλά από αλλού. Τέλος το αίμα μου θα το πάρω πίσω αφού παραλάβω το αυτοκίνητο, θα βάλω κορδέλα σε ένα χαρτονόμισμα των 100 ευρώ και θα το χαρίσω στον έμπορο στον οποίο θα του πω και κάνα δύο λόγια για να μην μας υποτιμάν τόσο πολύ.
Ευχαριστώ για το link, βρήκα και κανά δυο εφαρμογές στο goggle play store που έχει ωραία πράγματα.

andreas e46
09-03-16, 15:34
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη επιτέλους μετά από ένα δύσκολο ταξίδι λόγω καιρού.
Για να γίνει πιο κατανοητό το συμβάν, είχα ενημερώσει από Ελλάδα ακόμη, ότι έκλεισα ραντεβού με την BMW Γερμανίας για έλεγχο και μου είπαν πως δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Το αυτοκίνητο από την μάντρα μέχρι την αντιπροσωπεία το οδήγησε υπάλληλος του εμπόρου. Εγώ δεν το οδήγησα καθόλου για του λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω (φόβο ατυχήματος). Ο υπάλληλος του εμπόρου όσο ήμασταν στην αντιπροσωπεία ήταν χαμογελαστός και θετικός σε όλα. Μάλιστα έλεγε στον τεχνικό να τα ελέγξει όλα. Τα 100 ευρώ όταν ρώτησα πριν φύγουμε από τον έμπορο για την αντιπροσωπεία μου ξαναείπαν πως θα αφαιρεθούν από το συνολικό τίμημα και ήταν σαν ένα είδος εγγύησης, εφόσον δεν αγοράσω το αυτοκίνητο για τον χρόνο που έχασαν (σεβαστό). Το αυτοκίνητο όμως το αγόρασα και δήθεν ο ιδιοκτήτης το έμαθε μετά για την αντιπροσωπεία και στράβωσε. Για εμένα είναι γύφτος, είδε πως μου άρεσε το αμάξι και προσπάθησε να πάρει όσα περισσότερα μπορούσε. Να φύγω ήταν δύσκολο γιατί είχα και ένα φίλο μαζί μου, που τον απόσπασα ολόκληρη την μέρα από την δουλειά του, αισθανόμουν άσχημα και ο χρόνος ήταν περιορισμένος. ¶λλωστε το αμάξι ήταν καλό και τα κατάπια όλα. Δυστυχώς και από άλλες περιπτώσεις που συνάντησα στην Γερμανία και όπως μου περιέγραψε κι ο φίλος μου που μένει εκεί, μας βλέπουν εμάς τους Έλληνες σαν τριτοκοσμικούς και μας (μισούν γιατί είμαστε τεμπέληδες) και αυτοί μας δίνουν τα ωραία τους λεφτά που τόσο αγνά βγάζουν χωρίς διαπλοκές και από την άλλη εμείς τα τρώμε χωρίς να τους τα επιστρέφουμε. Δεν χρειάζεται άλλη συζήτηση θα μπορούσε να τύχει στον καθένα. Πήρα όμως και ένα μήνυμα από ΨΗΛΑ. Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης βρήκα σε ένα κάθισμα 100 ευρώ τα οποία όμως τα επέστρεψα στις πληροφορίες γιατί αυτός που τα έχασε μπορεί να τα είχε ανάγκη. Έτσι πρέπει να πράττουμε όλοι και τα (100 ευρώ) θα έρθουν πολλαπλά από αλλού. Τέλος το αίμα μου θα το πάρω πίσω αφού παραλάβω το αυτοκίνητο, θα βάλω κορδέλα σε ένα χαρτονόμισμα των 100 ευρώ και θα το χαρίσω στον έμπορο στον οποίο θα του πω και κάνα δύο λόγια για να μην μας υποτιμάν τόσο πολύ.
Ευχαριστώ για το link, βρήκα και κανά δυο εφαρμογές στο goggle play store που έχει ωραία πράγματα.

καλορίζικο λοιπόν και από εμένα να το χαίρεσαι !!!! και μην δίνεις σημασία στον κάθε κομπλεξικό το μόνο που καταφέρνει είναι να μας χαλάει τη μέρα

pavlos01
09-03-16, 15:54
Έτσι ακριβώς. Ευχαριστώ πολύ.

InsaneDriver
09-03-16, 16:04
''Τα 100 ευρώ όταν ρώτησα πριν φύγουμε από τον έμπορο για την αντιπροσωπεία μου ξαναείπαν πως θα αφαιρεθούν από το συνολικό τίμημα και ήταν σαν ένα είδος εγγύησης, εφόσον δεν αγοράσω το αυτοκίνητο για τον χρόνο που έχασαν''

¶ρα ήταν άψογος ο έμπορος...

pavlos01
09-03-16, 16:56
Όχι, οι υπάλληλοι του ήταν άψογοι. Ο ιδιοκτήτης όχι.

Dim77
09-03-16, 20:50
Σε παραδέχομαι φίλε...Εσύ είσαι άψογος.

stef
09-03-16, 22:59
Καλορίζικο, καλοτάξιδο
Ψώνισες αυτοκίνητο που στην Ελλάδα ούτε καν βρίσκεις
Καλά χλμ

Fanatic
09-03-16, 23:11
Παιδια απορια:

Πως αγοραζεις αμαξι απο εξω τωρα με τα capital control??

stelmaniac
09-03-16, 23:29
Πιθανον με τραπεζικο εμβασμα απο τη μια τραπεζα στην αλλη σε αριθμο λογαριασμού και με επιταγη αν ισχυουν οι επιταγες μας στο εξωτερικο.

Fanatic
09-03-16, 23:55
Πιθανον με τραπεζικο εμβασμα απο τη μια τραπεζα στην αλλη σε αριθμο λογαριασμού και με επιταγη αν ισχυουν οι επιταγες μας στο εξωτερικο.

Δεν μπορεις να κανεις εμβασμα στο εξωτερικο για αγορα αγαθων απ οσο γνωριζω.

tsalin
10-03-16, 08:48
Αν το έμβασμα γίνει μέσω εμπόρου (για οποιαδήποτε εμπόρευμα) η διαδικασία εξασφαλίζει ότι το έμβασμα δεν θα κοπεί από την ΤτΕ. Χρόνος αναμονής, ανάλογα το ποσό από 3 εως 10 ημέρες.

pavlos01
10-03-16, 12:45
Ευχαριστώ για τις ευχές και τα καλα σας λόγια. Τα πράγματα είναι πιο εύκολα αν το αγοράσω στην εταιρεία. Θεωρείται εμπορική κίνηση και γίνεται γρήγορα. Σαν ιδιώτης όμως που το θέλω λόγω τριτεκνικου δικαιώματος περνάει από επιτροπή και κάνει περίπου 20 μέρες. Κατέθεσα ήδη στην τράπεζα το συμβόλαιο και περιμένω. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη αλλιώς θα το πάρω στο όνομα της εταιρείας πληρώνοντας φόρο ταξινομησης κανονικά.

pavlos01
25-03-16, 09:36
Καλημέρα, λόγω μεγάλου ποσού και το ότι ήταν από ιδιώτη η τραπεζα της Ελλάδος ακύρωσε την μεταφορά των χρημάτων. Λύθηκε όμως μέσω Βουλγαρίας και την Τετάρτη πρώτα ο Θεός παίρνω το αυτοκίνητο και ξεκινάω την επιστροφή από Γερμανία. Ξέρει κανείς κάτι για τα τελωνεία στα σύνορα Αυστρίας Ουγγαρίας Σερβίας Σκοπίων γιατί προχθές από Βουλγαρία έκανα 7 ώρες στα σύνορα.

stef
25-03-16, 09:56
Τι εννοείς λύθηκε μέσω Βουλγαρίας;
Έχεις λογαριασμό εκεί;

BMW Power
25-03-16, 11:03
Ειναι λάθος αυτή η διαδρομή για πολούς λόγους.

Καλύτερα να πάς με το καράβι από Ανκόνα, Ηγουμενίτσα ή Πάτρα.

stef
25-03-16, 11:55
Ειναι λάθος αυτή η διαδρομή για πολούς λόγους.

Καλύτερα να πάς με το καράβι από Ανκόνα, Ηγουμενίτσα ή Πάτρα.

Ολόσωστος!!
Συμφωνώ μαζί σου φίλε

pavlos01
25-03-16, 12:05
Από Ανκονα βρισκεις εκεί εισητηρια ή πρέπει να κλεισω από Internet
Λογαριασμό στην Βουλγαρια άνοιξα σε μια μέρα και έγινε άμεσα και η μεταφορά

giannis 116
25-03-16, 12:39
Στο λιμανι της Ανκονα εχει εκδοτηρια εισητηριων και τσεκ ιν για Μινοαν, Σουπερφαστ, ΑΝΕΚ.
Κι επι τοπου βγαζεις. Ψαξτο λιγο και μεσω ιντερνετ να δεις δρομολογια, τιμες κλπ στις εταιριες κι οποιο σε βολευει κλεινεις.

pavlos01
31-03-16, 20:05
Επιτέλους άφιξη στη Θεσσαλονίκη σήμερα το πρωί. Το αμάξι είναι καλύτερο από αυτό που ονειρευόμουν. Τελικά αξιζε η επιλογή. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας.

pavlos01
31-03-16, 20:18
http://postimg.org/image/w7w0s3mf7/
http://postimg.org/image/70tb5sdpx/
http://postimg.org/image/kkg7m5idf/
http://postimg.org/image/uhu83fegd/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/

andreas e46
31-03-16, 23:21
http://postimg.org/image/w7w0s3mf7/
http://postimg.org/image/70tb5sdpx/
http://postimg.org/image/kkg7m5idf/
http://postimg.org/image/uhu83fegd/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/

καλοτάξιδο και καλορίζικο !!!!! :love:

stef
01-04-16, 05:58
Καλορίζικο & καλά χλμ
Κουκλί!

gogos523
01-04-16, 07:36
Καλά χιλιόμετρα να έχεις. Ωραίο και το άσπρο.
Βγάλε και το σαλόνι αν θες

BMW Power
01-04-16, 09:04
Καλοτάξιδο!!!

πολύ ωραίο το Μ Pack

Dim77
01-04-16, 10:05
Πάρα πολύ ωραίο, καλορίζικο!

pavlos01
01-04-16, 14:35
Σας ευχαριστώ πολύ κι εγω ευχομαι σε όλους υγεία και να χαίρεστε τα αυτοκίνητα με τις οικογένειές σας.
Σας ανεβάζω και τρεις φωτογραφίες του εσωτερικού.

http://postimg.org/image/jyygjnjed/
http://postimg.org/image/keix45k39/
http://postimg.org/image/988fxr1kz/

gogos523
01-04-16, 17:22
Σας ευχαριστώ πολύ κι εγω ευχομαι σε όλους υγεία και να χαίρεστε τα αυτοκίνητα με τις οικογένειές σας.
Σας ανεβάζω και τρεις φωτογραφίες του εσωτερικού.

http://postimg.org/image/jyygjnjed/
http://postimg.org/image/keix45k39/
http://postimg.org/image/988fxr1kz/

Πως την είδες την κατανάλωση όταν το έφερες?

topmar
01-04-16, 17:54
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα να έχεις!

pavlos01
01-04-16, 22:50
Ευχαριστώ topmar. Η κατανάλωση από 4,7 με eco pro πρόγραμμα και 5,5 με standard και λίγα πατηματα. Ταχύτητες από 100 έως 150 χλμ. Σύνολο καυσίμων 120 λίτρα περίπου από Φρανκφούρτη έως Θεσσαλονίκη περίπου 2300 χιλιόμετρα γιατί είχα και κάτι εξτρά χιλιόμετρα. Το στροφόμετρο γύριζε περίπου στις 2000 στροφές.

fourna7
02-04-16, 20:07
καλοριζικο!!! καλα χιλιομετρα :nod:

pavlos01
02-04-16, 20:19
Ευχαριστώ πολύ.

lakis99
03-04-16, 11:58
http://postimg.org/image/w7w0s3mf7/
http://postimg.org/image/70tb5sdpx/
http://postimg.org/image/kkg7m5idf/
http://postimg.org/image/uhu83fegd/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/
http://postimg.org/image/wll3d6hux/

Καλορίζικη Παύλος και καλοτάξιδη να την χαίρεσαι πάντα υγειά φιλος!!:dblthumb2

giannis 116
03-04-16, 12:19
Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι, πανεμορφο, να το χαιρεσαι!

pavlos01
05-04-16, 10:09
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου το ίδιο εύχομαι και σε σένα.

Να ρωτήσω και κάτι. Τα πισω τζάμια είναι φιμέ και θέλω να βάλω μεμβρανες και στα εμπρός. Ρώτησα σε δύο στην Θεσσαλονίκη αλλά μου είπαν πως θα υπάρχει διαφορά στην απόχρωση. Καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται να βρω ακρίβως την ίδια αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω μαγαζί με ποικιλία ώστε να βάλω την πιο κοντινή απόχρωση.

BMW Power
05-04-16, 11:10
http://llumar.gr/

pavlos01
05-04-16, 18:32
Θα τους επισκεφτώ. Ευχαριστώ.

stef
05-04-16, 18:45
Δες και τις madico είναι αμερικάνικες

www.madico.gr