PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταλλικος ειχος εν κινηση...


e60
21-02-16, 07:42
Καλημεριζω την ομαδα και μπαινω απευθειας στο θεμα... ονομαζομαι Κωστας και ειμαι κατοχος ενος 520ι ε60 μ54 β22 τα τελευταια 5χρονια. μεχρι πριν κανενα 2μηνο δεν ειχα κανενα θεμα με το οχημα ωσπου αρχισε αυτο το μεταλλικο χτυπημα (τακ-τακ-τακ) οταν παω να ξεκινησω και οσο αναπτυσσω ταχυτητα γινεται ο θορυβος ολο και πιο γρηγορος.επισης το κανει οταν αφηνω το γκαζι και ειμαι σε κατηφορα. η πλακα ειναι οτι δεν μου το κανει συνεχεια αλλα οταν θυμηθει. ο θορυβος δεν ακουγεται απο την μηχανη αλλα καπου στην μεση η πισω σασμαν,κεντρικος,διαφορικο. να πω οτι το οχημα εχει αυτοματο σασμαν ZF 6hp και εχω αλλαξει φιλτρο και λαδια πριν 20,000χλμ το οποιο φερει αυτην την στιγμη 165.000χλμ. επισης να συμπληρωσω οτι εχει ενα τρεμουλο η καμπινα απο 110-140χλμ και μετα σταματαει. την βοηθεια σας ρε παιδες κοντευω να σκασω...ευχαριστω εκ των προτερων.....

Stunt Mike
21-02-16, 10:15
Πηγαινε συνεργειο.....Δεν πετυχαινει ευκολα η τηλεδιαγνωση,ουτε υπαρχει αυτοιαση στα μηχανικα.....
Ειλικρινα αδυνατω να καταλαβω την λογικη καποιου που ακουει ενα σοβαρο θορυβο απο το αυτοκινητο του και αντι να παει κατευθειαν στο συνεργειο,ρωταει πρωτα μεσα στα φορουμ!

e60
21-02-16, 13:18
τσιφτη μπηκα στη διαδικασια να γραψω αυτο το θεμα για τον λογο αν μπορει καποιο ατομο απο το φορουμ να με βοηθησει η να μου πει τελοσπαντων αν του εχει τυχει κατι αντιστιχο και οχι να μου απανταει ο καθε εξυπνακιας με ατακες πηγαινε στο συνεργειο και αδυνατω να καταλαβω...Αν δεν μπορεις να βοηθησεις μην επεμβαινεις και μην γινεσαι προσβλητικος.

Stunt Mike
21-02-16, 14:45
τσιφτη μπηκα στη διαδικασια να γραψω αυτο το θεμα για τον λογο αν μπορει καποιο ατομο απο το φορουμ να με βοηθησει η να μου πει τελοσπαντων αν του εχει τυχει κατι αντιστιχο και οχι να μου απανταει ο καθε εξυπνακιας με ατακες πηγαινε στο συνεργειο και αδυνατω να καταλαβω...Αν δεν μπορεις να βοηθησεις μην επεμβαινεις και μην γινεσαι προσβλητικος.

H δικη μου βοηθεια ειναι αυτο που περιμενεις.....πηγαινε συνεργειο....σε καλο θα σου βγει....κι αυτο γιατι ειμαι οντως ''τσιφτης'' και μαγκακος και ξερω οτι το προβλημα σου δεν ειναι κατι απλο που μπορεις να το αφησεις 5-6 μηνες ακομα,επειδη νομιζεις οτι θα αυτο-ιαθει,οπως κανουν 9 στους 10 ασχετους με το αυτοκινητο....Περαστικα σου

stelmaniac
21-02-16, 16:48
Ριξε μια ματια στη μεσαια τριβη και σε ολο τον κεντρικο αξονα καθως και στα σινεμπλοκ διαφορικου..Αν βεβαια ακους σωστα το θορυβο πισω γιατι προς στιγμη διαβαζοντας το κειμενο νομιζα ότι πρόκειται για βανος...

MarinosE46
21-02-16, 19:54
Καλημεριζω την ομαδα και μπαινω απευθειας στο θεμα... ονομαζομαι Κωστας και ειμαι κατοχος ενος 520ι ε60 μ54 β22 τα τελευταια 5χρονια. μεχρι πριν κανενα 2μηνο δεν ειχα κανενα θεμα με το οχημα ωσπου αρχισε αυτο το μεταλλικο χτυπημα (τακ-τακ-τακ) οταν παω να ξεκινησω και οσο αναπτυσσω ταχυτητα γινεται ο θορυβος ολο και πιο γρηγορος.επισης το κανει οταν αφηνω το γκαζι και ειμαι σε κατηφορα. η πλακα ειναι οτι δεν μου το κανει συνεχεια αλλα οταν θυμηθει. ο θορυβος δεν ακουγεται απο την μηχανη αλλα καπου στην μεση η πισω σασμαν,κεντρικος,διαφορικο. να πω οτι το οχημα εχει αυτοματο σασμαν ZF 6hp και εχω αλλαξει φιλτρο και λαδια πριν 20,000χλμ το οποιο φερει αυτην την στιγμη 165.000χλμ. επισης να συμπληρωσω οτι εχει ενα τρεμουλο η καμπινα απο 110-140χλμ και μετα σταματαει. την βοηθεια σας ρε παιδες κοντευω να σκασω...ευχαριστω εκ των προτερων.....Oπως σωστά σου είπε ο mike το καλύτερο είναι να δει το αυτοκίνητο ένας μηχανικός,μήπως είναι κάποια ζημιά και αφήνοντας το επιδεινωθεί και σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι.Λόγω του τρέμουλου της καμπίνας που ανέφερες η γνώμη η δική μου είναι πως πρόκειται είτε για μεσαία τριβή,είτε κάτι συμβαίνει με το βολάν του αυτοκινήτου ή ακόμη και τον δίσκο.Με κάθε επιφύλαξη όμως.

rapid_fast
21-02-16, 21:47
Σινεμπλοκ κεντρικού στον σύνδεσμο μπροστά στο κιβώτιο..
Απλή βλάβη, που μπορεί άνετα να σου κόψει τον κεντρικό, και να φέρεις 10 τούμπες
στο δρόμο...
Ο συντονισμός δείχνει οτι κατά 99% είναι έτοιμο να σπάσει..