PDA

Επιστροφή στο Forum : Βουητό από τον ανεμιστήρα της ECU


Fanatic
22-02-16, 08:40
Πολλες φορες που ειμαι στο αυτοκινητο ακουω ενα βουητο να προερχεται απο το μπροστα αριστερο ηχειο. Το βουητο ειναι σαν να ειναι εγκλωβισμενη μια μυγα μεσα :screwy:

Εαν κλεισω το ραδιο ακουγεται ακομα. Αν κλεισω την μηχανη και ξεκινησω παλι ΜΕΡΙΚΕΣ φορες διορθωνεται. Αλλιως αν οχι απλα κατεβαζω παραθυρα, παταω το sport και παω με τερμα γκαζι :icon_kidr:icon_kidr

Καμια ιδεα ομως πως φτιαχνεται? Κατι με το ηχειο ειναι προφανως αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις απο ηχεια/ICE και λοιπες τεχνιτες βλακειες που βγαζουν μελωδιες που δεν προερχονται απο το μοτερ :friday:

rapid_fast
22-02-16, 09:13
Πολλες φορες που ειμαι στο αυτοκινητο ακουω ενα βουητο να προερχεται απο το μπροστα αριστερο ηχειο. Το βουητο ειναι σαν να ειναι εγκλωβισμενη μια μυγα μεσα :screwy:

Εαν κλεισω το ραδιο ακουγεται ακομα. Αν κλεισω την μηχανη και ξεκινησω παλι ΜΕΡΙΚΕΣ φορες διορθωνεται. Αλλιως αν οχι απλα κατεβαζω παραθυρα, παταω το sport και παω με τερμα γκαζι :icon_kidr:icon_kidr

Καμια ιδεα ομως πως φτιαχνεται? Κατι με το ηχειο ειναι προφανως αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις απο ηχεια/ICE και λοιπες τεχνιτες βλακειες που βγαζουν μελωδιες που δεν προερχονται απο το μοτερ :friday:

Φυσικά και δεν είναι το ηχείο..
Εχεις διαρροή ρεύματος προς το ηχείο...
Για να παράγει οποιοδήποτε ήχο το ηχείο, πρέπει πρώτα να διεγερθεί απο ηλεκτρικό σήμα.

Fanatic
22-02-16, 09:16
Φυσικά και δεν είναι το ηχείο..
Εχεις διαρροή ρεύματος προς το ηχείο...
Για να παράγει οποιοδήποτε ήχο το ηχείο, πρέπει πρώτα να διεγερθεί απο ηλεκτρικό σήμα.

Εχεις δικιο. Το διατυπωσα λαθος. Αφου οταν το κλεινω δεν βγαζει ηχο δεν ειναι το ιδιο το ηχειο αλλα κατι στην γενικοτερη συνδεσμολογια. Η διαρροη λοιπον που αναφερεις ειναι στο καλωδιο να φανταστω? Διορθωνεται με αλλαγη του εσωτερικου καλωδιου?

rapid_fast
22-02-16, 09:19
Εχεις δικιο. Το διατυπωσα λαθος. Αφου οταν το κλεινω δεν βγαζει ηχο δεν ειναι το ιδιο το ηχειο αλλα κατι στην γενικοτερη συνδεσμολογια. Η διαρροη λοιπον που αναφερεις ειναι στο καλωδιο να φανταστω? Διορθωνεται με αλλαγη του εσωτερικου καλωδιου?

Οχι, κατα 99% το στερεοφωνικό σου κάηκε...
Κόψε την παροχή του ρευματος του να δείς..
(οχι μόνο την κεντρική, αλλά και την εφεδρική της μνήμης του ραδιοφώνου..)

Fanatic
22-02-16, 09:26
Ολοκληρο το στερεοφωνικο? Μαλιστα. Θα παω να μου το κοιταξουν. Μου κανει εντυπωση παντως γιατι δεν το κανει μονιμως. Αλλες μερες το κανει αλλες οχι.

rapid_fast
22-02-16, 10:16
Ολοκληρο το στερεοφωνικο? Μαλιστα. Θα παω να μου το κοιταξουν. Μου κανει εντυπωση παντως γιατι δεν το κανει μονιμως. Αλλες μερες το κανει αλλες οχι.

Μπορείς και εσύ να το δείς με ένα πολύμετρο...

stelmaniac
22-02-16, 14:09
Μπορω να το κανω κι εγω καθως είμαι γκουρου του ηχου..... Αλλα αν μπορεις βγαλε το ηχειο και δοκιμασε το στο σπιτι με έναν ενισχυτή σιγανα να σιγουρευτείς αν παιζει σωστα. Αν ναι τοτε ελεγξε καλωδιωση και player και τα ξαναλέμε.
Αν δεν παιζει σωστα το ηχειο, ενδεχεται να εχουν υποστεί βλαβη το πηνιο φωνης, η αναρτηση ή τα συρματα εδρασης

rapid_fast
22-02-16, 15:27
Μπορω να το κανω κι εγω καθως είμαι γκουρου του ηχου..... Αλλα αν μπορεις βγαλε το ηχειο και δοκιμασε το στο σπιτι με έναν ενισχυτή σιγανα να σιγουρευτείς αν παιζει σωστα. Αν ναι τοτε ελεγξε καλωδιωση και player και τα ξαναλέμε.
Αν δεν παιζει σωστα το ηχειο, ενδεχεται να εχουν υποστεί βλαβη το πηνιο φωνης, η αναρτηση ή τα συρματα εδρασης

Βρε Στέλιο!! παίζει με κλειστό στερεοφωνικό!!!

stelmaniac
22-02-16, 16:10
Σορυ δεν το προσεξα αυτό....Όπως και να χει όμως το ηχειο θελει βγαλσιμο για να γινουν οι ελεγχοι. Παντως διαρροη ρεύματος από το στερεοφωνικο είναι παραδοξη. Αν κλεισει η παροχη σε οποιαδήποτε συσκευή δεν υπαρχει ρευμα για να υποστεί διαρροη.

bmwpaouer
22-02-16, 16:23
ειχα κι εγω ο ιδιο προβλημα και τελικα ειχε ξεβιδωσει το ηχειο και ηθελε βυδωμα.

Fanatic
24-02-16, 08:25
Δυο μερες τωρα σταματησε να τον κανει παλι. Εαν ειχε καει κατι δεν θα το εκανε μονιμως;

rapid_fast
24-02-16, 11:20
Δυο μερες τωρα σταματησε να τον κανει παλι. Εαν ειχε καει κατι δεν θα το εκανε μονιμως;

Οχι αν έχει δίοδο ζένερ
Ετσι και αλλιώς αυτό το είχες εντοπίσει, ανάβοντας και σβήνοντας πολλές φορές σταματούσε..

Fanatic
24-02-16, 11:24
Οχι αν έχει δίοδο ζένερ
Ετσι και αλλιώς αυτό το είχες εντοπίσει, ανάβοντας και σβήνοντας πολλές φορές σταματούσε..

Σωστα, τωρα ομως δεν το κανει καν για να το παω σε μαστορα να το δει :icon02:

Fanatic
08-06-16, 13:56
Υστερα απο καλυτερο ελεγχο βρηκα οτι το βουητο δεν προερχεται απο το ηχειο αλλα απο ενα ανεμιστηρακι στα ποδια του οδηγου που στελνει αερα στην ECU.

Ο τροπος αντικαταστασης του φαινεται στο παρακατω βιντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=9MsbyUBfGMw

rapid_fast
08-06-16, 14:03
Υστερα απο καλυτερο ελεγχο βρηκα οτι το βουητο δεν προερχεται απο το ηχειο αλλα απο ενα ανεμιστηρακι στα ποδια του οδηγου που στελνει αερα στην ECU.

Ο τροπος αντικαταστασης του φαινεται στο παρακατω βιντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=9MsbyUBfGMw

Α χα χα χα χα χα.....
:bananasmi μιλάμε έχω λιώσει στα γέλια!!!!

Fanatic
08-06-16, 14:19
Α χα χα χα χα χα.....
:bananasmi μιλάμε έχω λιώσει στα γέλια!!!!

Γιατι ρε συ?
Τι να κανουμε, νομιζα οτι ηταν το ηχειο εκει χαμηλα. Το θεμα ειναι οτι μια το εκανε και μια δεν το εκανε οποτε εβαζα το κεφαλι μου εκει χαμηλα να ακουσω σταματουσε και οποτε το εκανε ημουν εν κινηση οποτε δεν μπορουσα να δω απο που ακριβως προερχεται. Ετυχε και το πετυχα. :smokin: