PDA

Επιστροφή στο Forum : Χ3 ή Scout


TE0
10-03-16, 16:33
Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι σε φάση να πάρω ένα οικογενειακό αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ασφαλές.
Είμαι μεταξύ του Skoda Octavia Scout 1,8 156bhp 2009-2010 BMW X3 2.0 150 bhp 2007-2009. Και τα δύο βρίσκονται στα €10-12(14).000 με λίγα χιλιόμετρα και πολύ προσεγμένα.

Δεν έχω σκοπό να κινηθώ εκτός δρόμου ή σε συνθήκες απαιτητικές για τετρακίνηση.
Όμως λόγω κακού εθνικού οδικού δικτύου αλλά και πολλών παγίδων μέσα στη πόλη λέω να πάω σε κάτι υπερυψωμένο και τετρακίνητο υπό συνθήκες.

Έχω αλλάξει πάνω από 20 αυτοκίνητα κάθε είδους μέχρι τώρα από τα οποία τα 5 με πολλά χιλιόμετρα, λόγω επαγγέλματος. 'Ετσι τα έχω δει όλα... έχω γλιστρήσει, έχω κολλήσει σε άμμο, έχω δει τη σκόνη του προφυλακτήρα του μπροστινού μου, με έχουν κουτουλήσει από πίσω, με έχουν τρακάρει στο πλάι, έχω δει τα δένδρα να φεύγουν προς τα πίσω με 200+km/h κ.α.

Ομολογώ πως τα φρένα του Punto Sporting 2002 δεν τα έχω βρει πουθενά.
Τον χώρο αποσκευών του Qashqai+2, το γκάζι του τούρμπο (SAAB 93 Aero κ.α.), την άνεση και κρατήματα των Γαλλικών (Xsara, Megane κ.α.) την οικονομία των Ιαπωνικών (Honda Accord κ.α.), την φτήνια των service και ανταλλακτικών των Ιταλικών (Fiat) και την άνεση των SUV (Qashqai) στα κράσπεδα και τις λακούβες.

Εν πάσει περιπτώσει ξέρω πως δεν πρόκειται να βρω το τέλειο αυτοκίνητο που να τα έχει όλα. Εξάλλου έχω χορτάσει από όλα και πλέον αναζητώ την χαλάρωση και την ηρεμία.

Για να μην σας κουράζω άλλο θα ήθελα να θέσω το ερώτημα:
Δεδομένου πως τα 120-140km/h για μένα και την 4μελή οικογένειά μου είναι υπεραρκετά και η οδήγηση με χαλαρούς ρυθμούς χωρίς προκλήσεις ποιό θα ήταν η επιλογή σας αν ήσασταν στη θέση μου:

Skoda Octavia Scout 1,8 156bhp 2009-2010 ή BMW X3 2.0 150 bhp 2007-2009

Αυτό που θα με κάνει να αποφασίσω είναι η αξιοπιστία, οι ανέσεις, οι οικονομία και οι χώροι. Βάσει αυτών λοιπόν περιμένω την γνώμη σας.

:search:

BMW Power
10-03-16, 16:38
Για αυτό που θες είναι καλύτερο το scout.

Είναι πολύ διαφορετικά αυτοκίνητα και το μόνο που τα συνδέει είναι η τιμή κτίσης.
Πολύ λάθος σύγκριση.

Dim77
10-03-16, 17:57
Σωστά σου λέει ο BMW Power.

Και εγώ νομίζω πάντως πως στα ίδια χρήματα θα βρείς πολύ πιο καινούριο scout και σε καλύτερη κατάσταση από Χ3. Κινείται και καλύτερα στο δρόμο εντωμεταξύ το 1.8 scout από 2λιτρο Χ3...

paganis
10-03-16, 21:23
Αν θες οικονομία και αξιοπιστία, ψάξε για κάποια πετρελαιοκίνητη εκδοση...ακομα και άλλης εταιρίας. Η ροπή και η οικονομία ενος τουρμποντιζελ δεν σύγκρινεται με τίποτα! Προσωπικά για οικογενειακο και επαγγελματικό, δεν ξαναγυρναω σε βενζινα.