PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλάδα vs Βουλγαρία


stelmaniac
09-03-16, 14:44
Eγω με αλλο πραγμα εχω κολλησει....
Αναλογια 1 προς 2 το λεβα με το ευρω..!!!!!

Οπως το γερμανικο μαρκο ας πουμε...
Κολοσσος η Βουλγαρια μπροστα στη χωρα των Νεογκιαουρηδων με τα χαρατσια.....

Dimzan
10-03-16, 23:11
οσοι γκρινιαζουν για το ελλαντα σε σχεση με το βουλγκαρια ας ρωτησουν ποσο ειναι εκει ο βασικος και ο μεσος μισθος...

stelmaniac
11-03-16, 00:08
οσοι γκρινιαζουν για το ελλαντα σε σχεση με το βουλγκαρια ας ρωτησουν ποσο ειναι εκει ο βασικος και ο μεσος μισθος...


.

Ποσος ειναι ο βασικος μισθος στη Βουλγαρια δηλαδη; Γιατι εδω ειναι 400 ευρω και πολλα λεω...ειναι λιγοτερα εκει; Και πια η αγοραστικη δυναμη; Και ποια η φορολογια; Πληρωνουνε χαρατσια και παρανομους φορους οι Βουλγαροι;;; Μη με ζοριζετε γιατι ειμαι υπερτασικος και φουντωνω...:angryfire

Dimzan
11-03-16, 03:19
αν την προτιμας σα χωρα μπορεις να πας εκει. Εχει τα συν της εχει και τα πλην της. Απλα αν πας παιρνεις ολο το πακετο...

tacos
11-03-16, 07:07
Μια κυρια 65 ετων που προσεχει τη γιαγια μου παιρνει συνταξη μετα απο σχεδον 40 χρονια δουλειας σαν μαια 87Ε περιπου.Για τους περισσοτερους τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα στη Βουλγαρια.

Fanatic
11-03-16, 08:07
Θα συμφνωνησω. Μπορει να εχουμε πεσει στα σκ@τ@, Βουλγαρια ομως (ουτε Ρουμανια, ουτε Αλβανια) δεν εχουμε γινει ακομα. Η μονη διαφορα ειναι οτι οι χωρες αυτες εχουν θετικο προσημο αναπτυξης σε συγκριση με εμας που εχουμε μονιμως αρνητικο. Μην κοιτατε τις αμαξαρες που κυκλοφορουν. Αυτο ειναι μαυρο χρημα φουλ. Εγω προσωπικα καμια αλλη βαλκανικη χωρα δεν ζηλευω και τις εχω ζησει αρκετα.

stelmaniac
11-03-16, 14:51
αν την προτιμας σα χωρα μπορεις να πας εκει. Εχει τα συν της εχει και τα πλην της. Απλα αν πας παιρνεις ολο το πακετο...

Ασε την ελληναδικη καραμελα σε μενα...το που θα παω ειναι δικος μου λογαριασμος. Επιχειρηματα θελω να ακουω. Σε μια χωρα που θελει να αποφυγει τον αφανισμο οι συνταξεις δεν πρεπει να ξεπερνουν ποτε τον βασικο μισθο και φυσικα να υπαρχει παραγωγη. Αυτοι που καθονται (συνταξιουχοι) πρεπει να αμοιβονται λιγοτερο απο αυτους που εργαζονται. Σε αντιθετη περιπτωση τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπεις...Μια χωρα δεν μπορει ΠΟΤΕ να συντηρει συνταξιουχους χωρις να παραγει. Προτιμω λοιπον να μενω σε μια χωρα και να παιρνω 200ε το μηνα αλλα να βλεπω τη χωρα να αναπτυσεται..Αυτο ειναι το ΜΕΛΛΟΝ...και οχι Η ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ

dimimav
11-03-16, 19:31
Ασε την ελληναδικη καραμελα σε μενα...το που θα παω ειναι δικος μου λογαριασμος. Επιχειρηματα θελω να ακουω. Σε μια χωρα που θελει να αποφυγει τον αφανισμο οι συνταξεις δεν πρεπει να ξεπερνουν ποτε τον βασικο μισθο και φυσικα να υπαρχει παραγωγη. Αυτοι που καθονται (συνταξιουχοι) πρεπει να αμοιβονται λιγοτερο απο αυτους που εργαζονται. Σε αντιθετη περιπτωση τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπεις...Μια χωρα δεν μπορει ΠΟΤΕ να συντηρει συνταξιουχους χωρις να παραγει. Προτιμω λοιπον να μενω σε μια χωρα και να παιρνω 200ε το μηνα αλλα να βλεπω τη χωρα να αναπτυσεται..Αυτο ειναι το ΜΕΛΛΟΝ...και οχι Η ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ

Αστο αυτό ειναι μεγάλη κουβέντα σε άλλο θρεντ αν θες.
Δεν μπορείς να λες στο άλλον με 45 χρόνια δουλειάς απο τα οποία σκαει στο ΤΕΒΕ νυν
Οαεε 1300 κάθε δίμηνο και στο τέλος να του πεις πάρε 400€ να ζήσεις να χαίρεσαι
Off topic ,τελος

Giannis_
11-03-16, 23:02
ο βασικός μισθός εδώ ειναι 360 λέβα...αλλα αν δουλέψεις σε ξένη εταιρία δηλαδή σαν ιδιωτικός υπάλληλος μπορείς εύκολα να βγάζεις και πάνω απο 1600 λέβα το μήνα...Η Βουλγαρία απο το 2007 που μπήκε στην ΕΕ έχει ανεβεί 1000 σκαλιά πάνω...και αυτά τα χρήματα πραγματικά έπιασαν τόπο...Και μην ξεχνάμε οτι η Βουλγαρία βγάζει πετρέλαια...Δεν λέω προτιμώ την ελλαδαρα μου και αγαπάω τον τόπο μου αλλα σαν νέος που δεν εχω κλέψει ποτε στη ζωή μου πραγματικά μου έριξε τεράστια σφαλιάρα...Απλώς εμείς οι Έλληνες κάνουμε ένα μεγάλο λάθος...κοιτάμε να αλλάξει ο άνθρωπος που ειναι δίπλα μας και οχι εμείς οι ίδιοι...Εύκολα ζεις εδώ και εύκολα βρίσκεις δουλειά...Η κοπέλα μου γιατρός εδώ και βγάζει 720 σαν φοιτήτρια οταν δούλευε σαν ιδιωτικός υπάλληλος έβγαζε 1800καθαρα...Υπάρχει και δω μαύρο χρήμα...είπαν οτι θα κάνουν νέο εθνικό δίκτυο "Σύνορα-Σοφια" και παρέδωσαν το δρόμο σε λιγότερο απο 3 χρόνια...και το πέταλο του Μαλιακού που το έκανα απο μικρό παιδι το έδωσαν πριν 1 χρόνο...θα πειράξει αρκετούς αλλα εδώ υπάρχει ανάπτυξη...Αν κάποιος έχει γνώσεις εδώ δεν χάνετε...δεν γίνεται να έδιναν 2500 σε άνθρωπο του ΟΣΕ να κατεβάζει την ράμπα...

stelmaniac
11-03-16, 23:13
.δεν γίνεται να έδιναν 2500 σε άνθρωπο του ΟΣΕ να κατεβάζει την ράμπα...

Yπαρχουν και χειροτερα εδω φιλε Γιαννη... Αλλοι επαιρναν 2500 και δεν πατουσαν καν στη δουλεια χρονια ολοκληρα και τωρα θελουν συνταξεις και μαλιστα παχυλες....Αλλα στην ελλαδα μπορεις να πεις ο,τι θελεις εκτος απ΄την αληθεια γιατι γινεσαι ανθελληνας....:angryfire

Giannis_
12-03-16, 01:29
Stelmaniac αν ξεκινήσω θα με λένε φασίστα και γω δεν ξέρω τι άλλο...Έχουμε πραγματικά τα πάντα και μας κυβερνούν τα "τιποτα"...πλέον το χω πάρει απόφαση και δεν μένω έκπληκτος...αλλα να θυμάσαι κάτι...Ο Έλληνας φιλόσοφος με τον φραπέ ξέρει τα πάντα αλλα δεν τα κάνει πράξη γιατί ειναι τόσο γαματα(ο τόνος δικός σου)

stelmaniac
12-03-16, 14:18
Αν απευθυνεσαι σε μενα, σε βεβαιω πως ο,τι είναι να κανω για να περιχαρακωσω τα δικαιώματα και την αξιοπρεπεια μου-οση μου εχει μεινει ακομα- το κανω εδώ και 7 χρονια και εξακολουθώ να το κανω. Ο καθενας ο,τι σπειρει, θεριζει.

υ.γ. Δεν πινω φραπε πινω Τουρκικο...!!!!!!

tsalin
12-03-16, 17:37
Μπουρμπούτσαλα ανάπτυξη... 7/10 Ελληνικές εταιρίες που ανοίγουν είναι με κεφάλαιο 1€ για να έχει τσάμπα αυτοκίνητο ο Ελληνάρας που την ανοίγει. Οι 2/10 είναι μικρομεσαίες που ψάχνουν τρόπο να αποφύγουν την εξοντωτική ελληνική φορολογία κάνοντας transfer pricing -ότι δηλαδή κάνουν οι μεγάλοι με το Λουξεμβούργο- και μόνο 1/10 είναι εταιρία που δουλεύει πραγματικά. Χώρια που με παραγωγικότητα Βουλγαρίας, δεν έχεις καμία τύχη... αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα... :smiley_ab

Οπότε άσε τα της "ανάπτυξης" κατά μέρος. Στο κάτω κάτω τι να την κάνει την ανάπτυξη αυτός που παίρνει τα 180€ το μήνα... για να μην σκεφτώ πώς ζει -αν ζει- μία οικογένεια... Γιατί βλέπεις μπορεί ο 25-32άρης να μην χάνεται -στη Βουλγαρία και στην κάθε Βουλγαρία- αφού τα 800€ τον φτάνουν για εφέ, αλλά αν έχεις οικογένεια να ταϊσεις τότε αλλάζει το έργο... Αλλά είπαμε φταίει ο εργαζόμενος που δεν αλλάζει και δεν μεταρρυθμίζεται...