PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή ε34 520 σε 525


panosds
25-05-16, 15:51
Καλησπέρα φίλοι, είμαι σε διαπραγμάτευση να πάρω ένα e34 525 Xi με Vanos ολόκληρο αυτοκίνητο, και θέλω να βάλω τον κινητήρα στον δικό μου 520 ε34 το οποίο είναι vanos επίσης. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την μετατροπή:

1. Πρέπει να αλλάξω και πλεξούδα με εγκέφαλο μαζί?
2. Διάβασα ότι το 525 αποδίδει καλύτερα με το δικό μου διαφορικό με βήμα 3.46 ισχύει?
3. Βάσεις μηχανής κάνουν οι δικές μου?
4. Βάζω χταπόδι και εξάτμιση κομπλέ απο το 525?

Εσωτερικό:

1. Τα ηλεκτρικά καθίσματα μπαίνουν στο δικό μου υπάρχει φίσα αναμονής?
2. Το καντράν του 525 μπαίνει στο δικό μου στην ίδια φίσα?

Φρένα μπροστά έχω βάλει ήδη απο 525( Τα τακάκια έιναι ίδια με του 520)



Ευχαριστώ εκ των προτέρων :woowoo:

stauros772000
25-05-16, 20:23
μισο,θα πληρωσεις για να το παρεις???????

m_power_lunatic
25-05-16, 20:42
μισο,θα πληρωσεις για να το παρεις???????

Όχι θα του δώσει ο άλλος λεφτά για να το πάρει,ρε Σταυρη τι ερώτηση είναι αυτή?
Κακό είναι να το πληρώσει?Εντάξει είπαμε κριση-κριση αλλά μην το ξεφτυλισουμε κιόλας,για κανένα χιλιάρικο ολόκληρο 525xi δεν είναι και άσχημα,τοσα πράγματα θα πάρει και θα του μείνουν.

Και εγώ λιντσαρω τις μαϊμούδες Μ3 Ε30 πάνω από 10-13χιλ αλλά δεν λέω να τα πάρω και 5 χιλιάρικα!

Stunt Mike
25-05-16, 23:02
Καλησπέρα φίλοι, είμαι σε διαπραγμάτευση να πάρω ένα e34 525 Xi με Vanos ολόκληρο αυτοκίνητο, και θέλω να βάλω τον κινητήρα στον δικό μου 520 ε34 το οποίο είναι vanos επίσης. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την μετατροπή:

1. Πρέπει να αλλάξω και πλεξούδα με εγκέφαλο μαζί?
2. Διάβασα ότι το 525 αποδίδει καλύτερα με το δικό μου διαφορικό με βήμα 3.46 ισχύει?
3. Βάσεις μηχανής κάνουν οι δικές μου?
4. Βάζω χταπόδι και εξάτμιση κομπλέ απο το 525?

Εσωτερικό:

1. Τα ηλεκτρικά καθίσματα μπαίνουν στο δικό μου υπάρχει φίσα αναμονής?
2. Το καντράν του 525 μπαίνει στο δικό μου στην ίδια φίσα?

Φρένα μπροστά έχω βάλει ήδη απο 525( Τα τακάκια έιναι ίδια με του 520)



Ευχαριστώ εκ των προτέρων :woowoo:

Βγαζεις οπως ειναι απο το 525,μοτερ πλεξουδα-εγκεφαλο(αυτα πανε πακετο ετσι κι αλλιως) παρεα με ολη την εξαγωγη και το βαζεις στο δικο σου....Αν το καντραν του ειναι διαφορετικο,βαλε του 525...Αν και μαλλον ιδιο ειναι...Οι βασεις μηχανης επισης ιδιες,βαλε οποιες ειναι σε καλυτερη κατασταση,πραγμα που θα επικρατησει και για ολο τ'αμαξι,αν το παρεις οπως ειναι....Οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση,μπαινει στο δικο σου....Βγαλτο με το κοντο βημα για αρχη,κι αμα δεν σ'αρεσει,βαζεις το διαφορικο του 525(3.15 φοραει?)..
Οσον αφορα τα καθισματα,και να μην εχεις αναμονες βαζεις απο το 25αρι....Δεν ειναι δυσκολο γι'αυτον που θα αναλαβει την τραμπα των μηχανικων να κανει κι αυτο...

m_power_lunatic
25-05-16, 23:11
Το 525i έχει καντραν με ταχύμετρο 260 km/h οπότε βάζει και αυτό.

PetrosD
25-05-16, 23:47
Το σασμάν του 4κίνητου δεν είναι διαφορετικό; Δεν έχει και μια έξοδο για μπροστά;

stelmaniac
26-05-16, 01:33
Αν το καντραν του 525 ειναι αυτο με την μακρια οθονη απο κατω που ενημερωνει με λεξεις και οχι το κλασικο με τα λαμπακια, που μαλλον αυτο ειναι, τοτε ειναι τετραφισο σε σχεση με το αλλο που ειναι διφισο, επομενως δεν μπαινει...
Το ιδιο ισχυει και με το obc(μονη φισα-δυο φισες).

http://i.imgur.com/eGG7RZm.jpg

http://www.e34.de/pics/kai/karre/neu/DSCN0231k.jpg

panosds
26-05-16, 06:46
Βγαζεις οπως ειναι απο το 525,μοτερ πλεξουδα-εγκεφαλο(αυτα πανε πακετο ετσι κι αλλιως) παρεα με ολη την εξαγωγη και το βαζεις στο δικο σου....Αν το καντραν του ειναι διαφορετικο,βαλε του 525...Αν και μαλλον ιδιο ειναι...Οι βασεις μηχανης επισης ιδιες,βαλε οποιες ειναι σε καλυτερη κατασταση,πραγμα που θα επικρατησει και για ολο τ'αμαξι,αν το παρεις οπως ειναι....Οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση,μπαινει στο δικο σου....Βγαλτο με το κοντο βημα για αρχη,κι αμα δεν σ'αρεσει,βαζεις το διαφορικο του 525(3.15 φοραει?)..
Οσον αφορα τα καθισματα,και να μην εχεις αναμονες βαζεις απο το 25αρι....Δεν ειναι δυσκολο γι'αυτον που θα αναλαβει την τραμπα των μηχανικων να κανει κι αυτο...


Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το 525 σύμφωνα με τον πίνακα φοράει 3.23, τώρα με το δικό μου θα είναι πιο κοντό φαντάζομαι αλλά θα κινείται πιό ευκολα στην πολη, ίσως και να οργώνει άν το κάνω μπλοκέ, κάπου δίαβασα για έναν μπούμπη ότι τα κάνει μπλοκέ δεν γνωρίζω περισσότερα. Όσον αφορά το καντράν εμένα είναι με αναλογική ένδειξη χλμ, δεν ξέρω αν η φίσα του ταιριάξει στο 525. Για τα καθίσματα κοίταξα απο κάτω έχει μια μεγάλη λευκή φίσα αναμονής ίσως να είναι για ηλεκτρικά, εμένα έχει δερμάτινα θερμαινόμενα.

panosds
26-05-16, 06:47
Το σασμάν του 4κίνητου δεν είναι διαφορετικό; Δεν έχει και μια έξοδο για μπροστά;

Σασμάν θα κρατήσω το δικό μου γιατί όντως του Xi έχει εξτρα άξονα μετάδοσης για το μπροστινό διαφορικό

m_power_lunatic
26-05-16, 12:03
Αν το καντραν του 525 ειναι αυτο με την μακρια οθονη απο κατω που ενημερωνει με λεξεις και οχι το κλασικο με τα λαμπακια, που μαλλον αυτο ειναι, τοτε ειναι τετραφισο σε σχεση με το αλλο που ειναι διφισο, επομενως δεν μπαινει...
Το ιδιο ισχυει και με το obc(μονη φισα-δυο φισες).

http://i.imgur.com/eGG7RZm.jpg

http://www.e34.de/pics/kai/karre/neu/DSCN0231k.jpg

Υπαρχει και κανονικο χωρις λεξεις με λαμπακια και 260 km/h ενδειξη που ταιριαζει οποτε αναλογα ποιο εχει,θα δει αν του ταιριαζει.Τα κοιταγα και εγω προσφατα τελειως τυχαια.
Παντως πολυ ωραιο το εχει ο φιλος μας το Ε34,βαλε καμια φωτο να χαζεψουμε!

Straight six
26-05-16, 12:29
μουρακλα το αμαξι:wub:

panosds
26-05-16, 12:37
http://www.bmwe34.net/E34main/Upgrade/Recipe.htm

Εδω έχει έναν πίνακα με ΟΕΜ και προτεινόμενες σχέσεις διαφορικών.


Το μεσημέρι θα πάω να δω το 525 απο κοντά να δω αν αξίζει.

stelmaniac
26-05-16, 15:00
Υπαρχει και κανονικο χωρις λεξεις με λαμπακια και 260 km/h ενδειξη που ταιριαζει οποτε αναλογα ποιο εχει,θα δει αν του ταιριαζει.Τα κοιταγα και εγω προσφατα τελειως τυχαια.
Παντως πολυ ωραιο το εχει ο φιλος μας το Ε34,βαλε καμια φωτο να χαζεψουμε!

Γιαννη, το 260χλμ ειναι τετραφισο και δεν μπαινει. Προοριζοταν για τα πρωτα 525+ με Μ20 μοτερ και καποια ηταν αναλογικα. Συνηθισμενη τακτικη της bmw με 100 παραλλαγες στο ιδιο θεμα...Βεβαια, δε θα εκπλαγω αν υπαρχει και διφισο. Κανεις δεν ειναι σιγουρος με τα bmw...

stelmaniac
26-05-16, 15:03
μουρακλα το αμαξι:wub:

Αποκλειεται να ειναι ομορφοτερο απ'το δικο μου...:takecover