PDA

Επιστροφή στο Forum : δερμάτινο σαλόνι - προτάσεις;;;


Nick_compact
17-12-05, 14:09
Ανοίγω το thread αυτό σε αυτή την κατηγορία μια και το θεωρώ βελτίωση,στο εσωτερικό του αυτοκίνητου! Επειδή οι ταπετσαρίες μου,που είναι μαύρες,έχουν φθαρεί λίγο και έχουν ψιλοασπρίσει, λέω να το κάνω όλο δέρμα. Μάλιστα μου το πρότειναν οι δικοί μου ως χριστουγεννιάτικο δωράκι:dance: Θέλω όποιος ξέρει να μου προτείνει κάποιο κατάστημα να απευθυνθώ,πέραν των κλασικών carrera και connoly που είναι και αρκετά ακριβοί. Θυμάμαι παλιότερα κάποια εταιρία VADΟ,είχα ένα προσπέκτους από έκθεση, αλλά δεν το βρίσκω. Μήπως ξέρει κανείς διεύθυνση - τηλ. ;Κάποιο άλλο κατάστημα του είδους; Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;;

Baggelis Mpower
17-12-05, 15:23
Φιλαρακο θυμαμαι καποιον στον νεο κοσμο σε ενα στενο..ηθελε για δερμα ολο το σαλονι γυρο στα 800 ευρο βασικα ειχα Μ3 Ε30 σαλονι μεσα ολα δερμα μαυρο του ζητησα να γινει ασπρο αλλα τελικα δεν το κανα αλλα ειναι μερακλης κ καλος
...αν θες στειλε μου το νουμερο σου εδω e30m3@hotmail.co.uk κ θα σου τηλ κατα τις 20 του μηνα να σου εξηγησω που θα μαι Ελλαδα αλλιως αν βιαζεσαι κανε καμια βολτα εκει γυρω παρε τιμες κ κρινε....γενικα να ψαχνεις κ κατι καλο θα βρεις.... ;)

p_sE36
17-12-05, 15:39
Νικο αν θες κατι οικονομικο, δηλαδη γυρω στα 700 ευρω, υπαρχει ενα μαγαζι στο Ρεντη, σε ενα καθετο δρομο στη Θηβων, μπορει να ειναι και αυτο το VADO που λες, μου αρεσε η δουλεια του! και ειναι και ο Βρανακης στα καμινια που ασχολειται κυριως με bmw και σ'αυτον στελνει τα δικα του ο Σπανος, κι αυτος πολυ καλος αλλα ακριβοτερος, διευθυνσεις θα γραψω το συντομοτερο!

InsaneDriver
17-12-05, 15:41
Ανοίγω το thread αυτό σε αυτή την κατηγορία μια και το θεωρώ βελτίωση,στο εσωτερικό του αυτοκίνητου! Επειδή οι ταπετσαρίες μου,που είναι μαύρες,έχουν φθαρεί λίγο και έχουν ψιλοασπρίσει, λέω να το κάνω όλο δέρμα. Μάλιστα μου το πρότειναν οι δικοί μου ως χριστουγεννιάτικο δωράκι:dance: Θέλω όποιος ξέρει να μου προτείνει κάποιο κατάστημα να απευθυνθώ,πέραν των κλασικών carrera και connoly που είναι και αρκετά ακριβοί. Θυμάμαι παλιότερα κάποια εταιρία VADΟ,είχα ένα προσπέκτους από έκθεση, αλλά δεν το βρίσκω. Μήπως ξέρει κανείς διεύθυνση - τηλ. ;Κάποιο άλλο κατάστημα του είδους; Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;;
Αργυροκάστρου 5 Πειραιάς-Τηλ. 210-4200812
Νομίζω δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και οι τιμές είναι πολύ δελεαστικές. Δεν έχω προσοπική εμπειρία από την δουλειά τους αλλά πριν 3-4 χρόνια σε μια έκθεση είχα δει καθίσματα από e-36 και μου είχε φανεί άψογο το αποτέλεσμα.

Baggelis Mpower
17-12-05, 15:51
Νικο κομπακτ ειχα πολλα μυνηματα κ δεν μου ηρθε το π.μ σου ξαναναστειλτο αν θες :)

tasosbmwe30
17-12-05, 20:04
Νικο το τηλ της VADO ειναι:210-4200812 και η διευθυνση ειναι οπως προηπαν : Αργυροκαστρου 5 Καμινια-Πειρεας(οτι λεει η καρτα δηλαδη)!!!
www.vado.gr και e-mail vado@vado.gr

εγω τα δικα μου εκει τα εχω φτιαξει εδω και 2 χρονια και η δουλεια τους σε σχεση με το δερμα ειναι ΑΨΟΓΗ....με το λυσιμο-δεσιμο ειναι "αστα να πανε"(πολλα....."μικρα ομως" λαθακια),θα σου προτεινα να τους τα πας λυμενα καλυτερα....!!!

God
17-12-05, 20:21
Τασο, αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να πεις εσυ ποσα περιπου πληρωσες? Και εγω κοιταω για σαλονι δερματινη (μολις βρω και καθισμα οδηγου για Ε30 διπορτο...) αλλα ψηνομαι για γνησιο δερμα αν αντεξει η τσεπη μου.

tasosbmwe30
17-12-05, 20:32
Τασο, αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να πεις εσυ ποσα περιπου πληρωσες? Και εγω κοιταω για σαλονι δερματινη (μολις βρω και καθισμα οδηγου για Ε30 διπορτο...) αλλα ψηνομαι για γνησιο δερμα αν αντεξει η τσεπη μου.


650 ΕΥΡΟ για τα καθισματα(εμπρος-πισω) τις 2 φουσκες(ταχυτητων και χειροφρενου) και τα 4 πλαινα στις πορτες(ολο δερμα απο πανω μεχρι κατω)....παρα πολυ φθηνα θα ελεγα.....απλα οπως σας ειπα.....δεν ξερουν να λυνουν βιδες.....και αν τις λυσουν....μετα δεν τι βαζουν στα ιδια σημεια(αληθεια λεω)...απορω πως τους εμπιστευονται πιο ακριβα αμαξια απο το δικο μου το Ε30....!!!συγκεκριμενα οταν ειχα παει εφτιαχναν ενα bmw E36 μια mercedes E200 και μια PORSCHE στην οποια εφτιαχναν απ'οτι μου ειπαν "καινουρια" μοκετα και τα ειχαν λυσει ολα απο μεσα!!!
παντως το ξαναλεω οτι η ποιοτητα του δερματος ειναι παρα πολυ καλη και η δουλεια που μου εκαναν πανω στα καθισματα και ειδικα στα πλαινα,στα οποια παει κολλητο το δερμα....αψογη!!!

Nick_compact
17-12-05, 23:02
Πατά την διεύθυνση αυτή αλλά δεν βγάζει τίποτα.. Μήπως έχει και κατάστημα στην Καλλιθέα; Έκανα ένα search και μου έβγαλε διεύθυνση και τηλ. Καλιθέα

manosm3
17-12-05, 23:43
Νικο ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΗ VADO!!!!!!!
Πηγα να μου φτιαξει την ταπετσαρια της οροφης που ειχε κρεμασει και τωρα εχει χαλασει η ΗΛΙΟΡΟΦΗ και εχουν μεινει και δαχτυλιες στην ταπετσαρια απο την κολλα.
Αν θες εχω και πειστηρια. η ζημια που μου 'κανε ειναι τουλαχιστον 750 ευρω. :icon42:

Nick_compact
17-12-05, 23:48
Τάσο ξέχασα να σε ρωτήσω,η τιμή στα 650 ευρώ ισχύει ακόμα;;
Μάνο μάλλον η άποψη σου συμπίπτει κάπως με του Τάσου που λέει οτί δεν ξέρουν να λύνουν βίδα.
τάσο μια και ξέρεις,η διαδικασία ποιά είναι;Όλα τα κομμάτια που είναι να ντυθούν με δέρμα πρέπει να ξηλωθούν;;;

tasosbmwe30
18-12-05, 02:28
Τάσο ξέχασα να σε ρωτήσω,η τιμή στα 650 ευρώ ισχύει ακόμα;;
Μάνο μάλλον η άποψη σου συμπίπτει κάπως με του Τάσου που λέει οτί δεν ξέρουν να λύνουν βίδα.
τάσο μια και ξέρεις,η διαδικασία ποιά είναι;Όλα τα κομμάτια που είναι να ντυθούν με δέρμα πρέπει να ξηλωθούν;;;



για το αν ισχυει ακομα αυτη η τιμη δεν ξερω να σου πω(ενα τηλ θα σου λυσει την απορια)....οσο για την αλλη ερωτηση σου ειναι πως "ναι" πρεπει να ξηλωθουν ολα τα κοματια....!!!εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα αν τα ξαναπηγαινα για ντυσιμο.....και να σου πω και κατι...και σε αλλο μαγαζι να πηγαινα πιο καλυτερο(πχ. conolly κτλ) παλι θα τα εβγαζα τα καθισματα και τα πλαινα και θα τους τα πηγαινα ετοιμα!!!!!μην νομιζεις οτι ενδιαφερονται....παρα μονο αν ειναι δικο τους το αυτοκινητο......σε καθε αλλη περιπτωση .... στα @ρχιδι@ τους τι θα κανουν στο αμαξι σου!!!και μην νομιζεις οτι αυτο γινεται μονο σε "ταπετσερηδες" αλλα και σε ηλεκτρολογια και σε φανοποιεια κτλ......

Υ.Γ. δεν ειναι τυχαιο φιλε Νικο που εχω βγαλει 2 φορες μονος μου το ταμπλο απο το Ε30(μια για να αλλαξω το ταμπλο(εβαλα ενα σε καλυτερη κατασταση) και μια για να αλλαξω το ψυγειακι του καλοριφερ.....κι αυτο το εκανα οχι για να γλυτωσω τα 150 ευρο που θα εδινα στον ηλεκτρολογο αλλα μολις τον ειδα και τραβουσε καποια κοματια του ταμπλο χωρις να ξερει τι του γινεται και αρχισαν να κοβονται βασεις κτλ.......εεεεε δεν αντεξα....το πηρα απο το μαγαζι και το εβγαλα ολομοναχος(εκανα και 2-3 μ@λακιες την 1η φορα...αλλα τουλαχιστον ηξερα οτι τις εκανα εγω ο ιδιος)!!!

GS1821
18-12-05, 09:44
Άλλο ένα σχετικά οικονομικό μαγαζί βρίσκεται στην Αργυρουπόλεως (Roubis) ..αν δεν κάνω λάθος .Κάνει καλή δουλεία και έχεις πάρα πολλές επιλογές σε συνδιασμούς δερματος και δερματινής έχει ποιότητες δερματος και δερματίνης μπορείς πχ να ντυσεις καθίσματα με δερμα και πλαινα και εταζέρα με δερματινη στο ίδιο χρώμα και να μειώσεις το κόστος .'Οποιος ξέρει την Αργυρούπολη βρίσκεται στο ύψος της Κύπρου (πριν τον Σπετζο με τα κρεατα) .
Εγω έντυσα το ΒΜWδακι μου στο connolly στον γέρακα.Αριστη δουλεια χωρις τριγμους στα πλαστικά .Είναι το δεύτερο αυτοκινητο που εφτιαξα στο connolly και πραγματικά τόσο τα δερματα όσο και η δουλεία του είναι εκπληκτική.

melodic
25-12-05, 10:44
MMMmmm Vado ο τυπος εκει εχει δουλεια αρκετη....περναω συνεχεια απο εκει...ειχε φτιαξει και ενας φιλος μου ολοκληρο σαλονι με 600ευρο..πριν 1-2 χρονια...το δερμα ηταν αρκετα καλο...2-3λεπτομεριες παρατηρησα αλλα ειμαι και ψηρας....(εγω θα τα πηγαινα κομματια)

οσο αναφορα τον βρανακη στα καμινια ο ανθρωπος ειναι οκ βγαζεις ακρη μαζι του σου λυνει ολες τις αποριες(ενω αντιθετα στην vado που πηγα μια φορα εναν πακιστανο βρηκα που δεν ηξερε καν ελληνικα) αλλα μολις ακουσεις τιμη το βαζεις στα ποδια...:thumbsdow

m3e36!!!
25-12-05, 14:55
ενας φιλος εφτιαξε στη vado τοs2000 του και του κανε τρομερη δουλεια. το σκεφτομαι και γω να το παω εκει

megistanas
25-12-05, 16:54
Το σκεφτομαι πολυ καιρο ρε παιδια για δερμα στο Ε36 μου, εχω παρει τηλ και στη carrera και στη conolly και στη vado! Οι τιμες που ακουσα ηταν 1450, 1300 και 650 αντιστοιχα! Κανονικα επρεπε ηδη να εχω παει vado, αλλα μου προξενει το ενδιαφερον γιατι στη μιση τιμη? οεο? Κατι δε πρεπει να κανουν καλα, καποιο λακο εχει ο δρομος (η φαβα)! Μηπως ειναι μαπα τα υλικα? οεο?Μηπως ειναι μαπα η εργασια? οεο? Προσωπικα μαλλον δεν θα παω vado, προτιμω να κανω μια μικρη οικονομια, προτιμω και να μου πιασουν λιγο το κολ@#$κι μου, αλλα στη μπεμπα μου θελω ολα να ειναι και να φαινονται ισαξια του ονοματος της, θα ριξω μια ματια και στο μαγαζι (Roubis) στην αργυρουπολως! Πάντως δεν ειναι τοσο απλη αυτη η "μετατροπη"!!! Θελει πολυ σκεψη και παρα πολυ ψαξιμο! Καλές γιορτες σε ολους! Χρονια πολλά! Αντε και να απλωνουμε τους κολ@#$ μας στις χλιδες πάντα!!!!

melodic
25-12-05, 19:47
μπαααα μονο το ονομα πληρωνεις μην φοβασε... κατι σαν την Lummar και την 3μ ειναι με τα φιμε που πληρωνεις το ονομα... 200ευρω για 3Min δουλεια τα θεωρω υπερβολικα αλλα εκει πηγα και εγω γιατι βαριομουνα να τις περασω μονος μου και την ζελατινα την αγοραζουνε με το μετρο να μην σας πω ποσο:tapedshut ...απλα πληρωνεις τον καναπε που περιμενεις την τηλεοραση τις καραμελιτσες την γκομενα στο ταμιο και τα πουκαμησα απο τα παλικαροπουλα που με το σημα της εταιριας τους...

οσο για τα δερματα αφου μπορεις να τα δεις πριν τα βαλεις τι ανχωνεσε..
οταν πηγα να ντυσω τον τεμπελη σε ενα ταπετσιερη διαλεξα μεταξι 7 δειγματων... με την διαφορα colony με καποιον εξω βαζεις 4 λαστιχα καινουργια η περνεις μπαρες θολων εμπορς και καινουργια ελατηρια...χαχαχαχαχ

Nick_compact
29-12-05, 13:37
Tελικά έκλεισα ραντεβού στη Vado Δευτέρα 9 Ιαν.! Θα μπει δίχρωμο δερμάτινο σαλόνι μαύρο-λευκό και θα αλλαχτούν τα υφάσματα οροφής-κολονάκια και θα γίνουν μαύρα!
Ερώτηση:σκέφτομαι και τον πιθανο συνδυασμό μαύρο-μπλε ανοιχτό(όπως στο σήμα της BMW ;) μόνο και μόνο επειδή το άσπρο θα γίνει σκ@τ@. Καμιά άποψη;

manosm3
29-12-05, 13:45
Να τα αποτελεσματα απο την επισκεψη μου στη VADO.
Οποιος εχει δει ηλιοροφη σε Ε36 μπορει να τη συγκρινει με αυτο που μου απμεινε.
Υ/Γ: Δεν εχω φωτογραφια της εξωτερικα πεσμενη ηλιοροφης. Μπορω να βαλω το απογευμα ομως.

Nick_compact
29-12-05, 14:08
πράγματι δεν είναι καλή δουλειά! Βέβαια για τα δέρματα δεν βλέπω παρά μόνο καλά σχόλια! Βασικά θα εξηγηθώ... Αν το αποτέλεσμα δεν είναι σαν εργοστασιακό θα υπάρξει πρόβλημα!

Nick_compact
09-01-06, 12:27
Mόλις άφησα το αυτοκίνητο στη Vado.Τελικά θα βάλω μαύρο με γκρι του πάγου. Όταν παραλάβω θα ανεβάσω φωτό

tasosbmwe30
09-01-06, 14:15
Mόλις άφησα το αυτοκίνητο στη Vado.Τελικά θα βάλω μαύρο με γκρι του πάγου. Όταν παραλάβω θα ανεβάσω φωτό



αντε με το καλο....να βγει....(θα ειναι κα@λα με τα δερματα)!!!!

Nick_compact
11-01-06, 17:29
Πραγματικά έχω μείνω έκπληκτος από την δουλειά τους!!!Δεν το περίμενα ειλικρινά...Έχει φτάσει το χααμόγελο στα αυτιά από την χαρά...Το εσωτερικό έγινε απλά ΚΑΒΛΑ!!!!!!!!!!!

megistanas
11-01-06, 17:43
Νικο τι εγινε τελικα?
Αξιζει το κοπο?
Να το κλεισω το ατιμο το ραντεβουδακι?
Καμια στραβοβελονια, παρατυπια ειδες?
Τι λες?

Nick_compact
11-01-06, 17:49
Να τα αποτελεσματα απο την επισκεψη μου στη VADO.
Οποιος εχει δει ηλιοροφη σε Ε36 μπορει να τη συγκρινει με αυτο που μου απμεινε.
Υ/Γ: Δεν εχω φωτογραφια της εξωτερικα πεσμενη ηλιοροφης. Μπορω να βαλω το απογευμα ομως.

H περίπτωση σου είναι διαφορετική γιατί έχεις ηλιοροφή! Εγώ πάντως οφείλω να πω οτι την οροφή μου και τις εμπρός κολόνες τις έφτιαξαν υποδειγματικά!!!
Επίσης είναι σκόπιμο να αναφέρω οτι υπάρχει 5 χρόνια εγγύηση και καλύπτει τα δέρματα και την οροφή και τις κόλόνες!
Με πολύ αυστηρά κριτήρια , πέρα από 2-3 λεπτομέρειες, η δουλειά τους είναι πολύ καλή και θα τους πρότεινα σε οποιονδήποτε θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο.

Nick_compact
11-01-06, 17:53
Νικο τι εγινε τελικα?
Αξιζει το κοπο?
Να το κλεισω το ατιμο το ραντεβουδακι?
Καμια στραβοβελονια, παρατυπια ειδες?
Τι λες?

Εγω θα σου έλεγα να κλείσεις ραντεβουδάκι και να πας. Όπως είπα 2-3 λεπτομέρειες ήταν μόνο στις οποίες δεν έδωσα σημασία γιατί είναι σε σημεία που δεν φαίνονται! Τα 650 ευρώ τα αξίζει απόλυτα και σε καμιά περίπτωση δεν θα πλήρωνα τα 1200+ που ζητάνε κάποια μεγάλα ονόματα! Έχεις και την 5ετή εγγύηση,μην ξεχνιόμαστε!

Nick_compact
11-01-06, 17:58
αντε με το καλο....να βγει....(θα ειναι κα@λα με τα δερματα)!!!!

Τελικά είχες απόλυτο δίκιο!

EVANGELOS
11-01-06, 18:04
Νίκο τόσο κ@υλα που σοβαρά το σκέφτομαι να αλλάξω τα μαμά δέρμα με διχρωμία :wub: .

Έυγε νέε μου ...

Nick_compact
11-01-06, 18:12
Νίκο τόσο κ@υλα που σοβαρά το σκέφτομαι να αλλάξω τα μαμά δέρμα με διχρωμία :wub: .

Έυγε νέε μου ...

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!
Να ξέρεις πάντως οτι μπορείς να επιλέξεις από... άπειρο δειγματολόγιο χρωμάτων και να κάνεις οτι διχρωμία-τριχρωμία-συνδυασμό- και με ότι σχέδιο το θέλεις εσύ!!
Εμένα πάντως στην επιλογή των χρωμάτων και σχεδίου με βοήθησε και λίγο η... μαμά μου:idea:

tasosbmwe30
11-01-06, 19:25
Νικο......φοβερο αποτελεσμα.....βγηκαν πολυ ωραια....!!!

Υ.Γ. σου ειπε να τα ξαναπας μετα απο κανενα χρονο(ή και λιγοτερο) για να στα "τεντωσουν"(για να παραμεινουν οπως στην αρχικη τους κατασταση)....???εμενα μου ειχε πει να τα παω 1 φορα το χρονο να τα "τεντωνουν" οπως μου ειπε.....αλλα εδω και 2,5 χρονια που τα εχω.....δεν τον εχω επισκεφθει....και το αποτελεσμα ειναι ιδιο οπως οταν τα ειχα βαλει....!!!

Nick_compact
11-01-06, 19:42
Εμένα δεν μου είπε τίποτα! Μόνο να τα συντηρώ με τις αλοιφές κάθε τρεις μήνες,κάτι που θα κάνω!

manosm3
11-01-06, 22:40
H περίπτωση σου είναι διαφορετική γιατί έχεις ηλιοροφή! Εγώ πάντως οφείλω να πω οτι την οροφή μου και τις εμπρός κολόνες τις έφτιαξαν υποδειγματικά!!!
Επίσης είναι σκόπιμο να αναφέρω οτι υπάρχει 5 χρόνια εγγύηση και καλύπτει τα δέρματα και την οροφή και τις κόλόνες!
Με πολύ αυστηρά κριτήρια , πέρα από 2-3 λεπτομέρειες, η δουλειά τους είναι πολύ καλή και θα τους πρότεινα σε οποιονδήποτε θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο.
Επειδη εχω ηλιοροφη δικαιολογειται η "δουλεια" που μου εκαναν;
Δηλαδη, εχω εγγυηση;
Αλλα και παλι, τη δευτερη φορα που το πηγα το εκαναν χειροτερα...

Nick_compact
12-01-06, 08:28
Επειδη εχω ηλιοροφη δικαιολογειται η "δουλεια" που μου εκαναν;
Δηλαδη, εχω εγγυηση;
Αλλα και παλι, τη δευτερη φορα που το πηγα το εκαναν χειροτερα...

Είπα εγώ πουθενά οτι δικαιολογείται Μάνο;;;;Εννοούσα οτί είναι πιο δύσκολη αλλά φυσικά και δεν δικαιολογείται. Εγώ τους είπα για την περίπτωση σου,δεν σε θυμόντουσαν, και μου είπαν "Την εγγύηση γι'αυτό την δίνουμε.Γιατί δεν ήρθε;". Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά πήγαινε και φτιάξε την στην εγγύηση.

manosm3
12-01-06, 14:18
Είπα εγώ πουθενά οτι δικαιολογείται Μάνο;;;;Εννοούσα οτί είναι πιο δύσκολη αλλά φυσικά και δεν δικαιολογείται. Εγώ τους είπα για την περίπτωση σου,δεν σε θυμόντουσαν, και μου είπαν "Την εγγύηση γι'αυτό την δίνουμε.Γιατί δεν ήρθε;". Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά πήγαινε και φτιάξε την στην εγγύηση.
Νικο, ειχα παει καλοκαιρι. Στην πρωτη μου επισκεψη, μου ειπαν να μην ανοιξω την ηλιοροφη για μια μερα για να στεγνωσει η κολλα!:confused: Μετα απο μια μερα, ανοιγε η ηλιοροφη στη ΜΙΣΗ διαδρομη και εκανε ανατριχιαστικους ηχους.
Το πηγε δευτερη φορα ο πατερας μου επειδη ειχε πεσει η εταζερα με το κουμπι της ηλιοροφης και το κολλησαν. Τους ειπε για την ηλιοροφη και το παογευμα που περασε να παρει το χρεπι, του ειπαν οτι ηταν ΟΚ αλλα να μην την ανοιξει για μια μερα. Μετα απο 1-2 μερες την ανοιξα κι ακουγοταν αυτο το γκραν-γκρουν (το ανατριχιαστικο) και ειχε πεσει το δεξι μερος της ηλιοροφης. Πηγα στον Καρλο και μου ειπε οτι ΕΙΧΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ και γι' αυτο θελει πεταμα η κασα και αλλαγη υλικου.
Το υλικο που μου ειχαν βαλει ειναι ΑΦΡΩΔΕΣ!!!! Σα λεπτο φελιζολ. Χωρια τις δακτυλιες που εχουν γινει...
Οποτε τι να τους το παω; Τι να μου φτιαξουν;
Η ζημια κοστολογειται γυρω στα 750 ευρω...

saikoE39
12-01-06, 14:23
Νικο, ειχα παει καλοκαιρι. Στην πρωτη μου επισκεψη, μου ειπαν να μην ανοιξω την ηλιοροφη για μια μερα για να στεγνωσει η κολλα!:confused: Μετα απο μια μερα, ανοιγε η ηλιοροφη στη ΜΙΣΗ διαδρομη και εκανε ανατριχιαστικους ηχους.
Το πηγε δευτερη φορα ο πατερας μου επειδη ειχε πεσει η εταζερα με το κουμπι της ηλιοροφης και το κολλησαν. Τους ειπε για την ηλιοροφη και το παογευμα που περασε να παρει το χρεπι, του ειπαν οτι ηταν ΟΚ αλλα να μην την ανοιξει για μια μερα. Μετα απο 1-2 μερες την ανοιξα κι ακουγοταν αυτο το γκραν-γκρουν (το ανατριχιαστικο) και ειχε πεσει το δεξι μερος της ηλιοροφης. Πηγα στον Καρλο και μου ειπε οτι ΕΙΧΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ και γι' αυτο θελει πεταμα η κασα και αλλαγη υλικου.
Το υλικο που μου ειχαν βαλει ειναι ΑΦΡΩΔΕΣ!!!! Σα λεπτο φελιζολ. Χωρια τις δακτυλιες που εχουν γινει...
Οποτε τι να τους το παω; Τι να μου φτιαξουν;
Η ζημια κοστολογειται γυρω στα 750 ευρω...
Να το πας...που ξερεις τι μπορει να σου πουν.......
κακος που τοσο καιρο το εχει αφησει ετσι το θεμα....(δεν μου το χες πει αυτο)

Schumi_CSL
14-01-06, 12:13
Exw dei mia diafhmhsh ths Vado pou leei 500 eyrw gia dermatino saloni isxuei?

Ghost_
14-01-06, 16:17
Πάντως Νίκο πολύ ωραίο το εσωτερικό...!Να το χαίρεσαι

megistanas
14-01-06, 16:21
Το αποφασισα τελικα ρε Νικο....
Μολις στρατευθω θα το στειλω...μιας και δεν θα το χρησιμοποιω...
Δε κρατιεμαι αλλο...θελω να χλιδοκαθομαι...
Καλοριζικα ρε Νικολα...πανεμορφα...καλα βολεματα!!!!!

melodic
15-01-06, 16:54
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!
Να ξέρεις πάντως οτι μπορείς να επιλέξεις από... άπειρο δειγματολόγιο χρωμάτων και να κάνεις οτι διχρωμία-τριχρωμία-συνδυασμό- και με ότι σχέδιο το θέλεις εσύ!!
Εμένα πάντως στην επιλογή των χρωμάτων και σχεδίου με βοήθησε και λίγο η... μαμά μου:idea:

υπαρχει επιλογη μισο δερμα μισο υφασμα?ειναι καλοι στα υφασματα?

Nick_compact
15-01-06, 17:22
δεν ξέρω Τάκη! Πάρε ένα τηλ. να ρωτήσεις!

MrZ
23-05-10, 19:23
Το ξέθαψα ε;...Αυτό βρήκα,τί να κάνουμε:rockon:
Έχω Ε36 4πορτο μπεζ-γκρί και θέλω να το κάνω μαύρο-κατάμαυρο δέρμα.
Πέρασα από ένα ταπετσέρη και μου είπε ότι δεν μπορεί να μου ντύσει τις πόρτες (παρά μόνο στο σημείο με το μπέζ δέρμα) και να βρώ εσωτερικά για τις πόρτες από Ε36 με μάυρο σαλόνι...
Επειδή δεν τον πιστέυω...ρωτάω τι με συμφέρει οικονομικά: να βρώ μεταχειρισμένα μάυρα εσωτερικά και να ντύσω μόνο το μικρό κομματάκι με δέρμα ή να βρώ έναν άλλο ταπετσέρη που να ντύνει όλη την πόρτα;
Άν το δέρμα το βάλω εγώ;

Πάντως με προβλήματίσατε με την ηλιοροφή,γιατί το ύφασμά της έχει κρεμάσει και θα πρέπει να μπεί χέρι έτσι και αλλιώς.

LEO328
18-03-15, 13:46
εχει βαλει κανεις nappa δερμα στα καθισματα του?ποια τα + και τα - σε σχεση με το κλασικο 100% δερμα?
σαν τιμες δεν εχουν πολυ διαφορα 100-120ε για τα καθισματα στους πιο πολλους που ρωτησα.(πιο ακριβο το ναπα εννοειται).
ενας μαλιστα μεσω γνωστου μου ειπε ιδια τιμη για ναπα (αυτο που βαζουνε στα μ3 του ειπε) και απλο!!!!πως γινεται?μαλλον επειδη εβαλα γνωστο φιλο που τον ξερει...
το τιμονι που το εντυσα με ναπα και 3χρωμες ραφες πριν κανα 3 μηνο (στον γνωστο μιχαλη) μου αρεσει σαν αισθηση που ειναι πιο απαλο..
το θεμα ειναι στα καθισματα..μηπως θα γλιστρανε στις στροφες η' φθαρουνε πιο γρηγορα?η θα ναι οκ και λεω μ..κιες...
για πειτε καμια γνωμη καποιος διαφορες και + -..

BMW Power
18-03-15, 14:02
Θα φθαρούν και θα γυαλίζουν πιο γρήγορα από τα "απλά" δερμάτινα.
Μπορείς να το αποφύγεις βέβαια με σωστή περιποίηση.

alpaneras
18-03-15, 15:12
Και εγώ έχω βάλει Nappa δέρμα, είναι αρκετά πιο απαλό-μαλακό από τα άλλα δέρματα αλλά και πιο ευαίσθητο. Δεν κάνω πολλά χλμ με το αυτοκίνητο οπότε δεν έχω θέματα φθοράς, αν το θέλεις για καθημερινό ίσως να μην είναι και το καλύτερο.
Στο τιμόνι μου πάντως που είναι και αυτό Nappa, κατάφερα να κάνω κάποιες γρατζουνιές, δεν ξέρω πως, πιθανώς κάποια στιγμή που θα πάλευα με το τιμόνι σε τίποτα στροφιλίκια.

Fanatic
18-03-15, 15:22
εχει βαλει κανεις nappa δερμα στα καθισματα του?ποια τα + και τα - σε σχεση με το κλασικο 100% δερμα?
σαν τιμες δεν εχουν πολυ διαφορα 100-120ε για τα καθισματα στους πιο πολλους που ρωτησα.(πιο ακριβο το ναπα εννοειται).
ενας μαλιστα μεσω γνωστου μου ειπε ιδια τιμη για ναπα (αυτο που βαζουνε στα μ3 του ειπε) και απλο!!!!πως γινεται?μαλλον επειδη εβαλα γνωστο φιλο που τον ξερει...
το τιμονι που το εντυσα με ναπα και 3χρωμες ραφες πριν κανα 3 μηνο (στον γνωστο μιχαλη) μου αρεσει σαν αισθηση που ειναι πιο απαλο..
το θεμα ειναι στα καθισματα..μηπως θα γλιστρανε στις στροφες η' φθαρουνε πιο γρηγορα?η θα ναι οκ και λεω μ..κιες...
για πειτε καμια γνωμη καποιος διαφορες και + -..


Λεωνιδα βαλε οτι πιο κοντινο εβαζε η BMW στα καθισματα σου. Oσο πιο original τοσο το καλυτερο ;)

LEO328
18-03-15, 19:31
Και εγώ έχω βάλει Nappa δέρμα, είναι αρκετά πιο απαλό-μαλακό από τα άλλα δέρματα αλλά και πιο ευαίσθητο. Δεν κάνω πολλά χλμ με το αυτοκίνητο οπότε δεν έχω θέματα φθοράς, αν το θέλεις για καθημερινό ίσως να μην είναι και το καλύτερο.
Στο τιμόνι μου πάντως που είναι και αυτό Nappa, κατάφερα να κάνω κάποιες γρατζουνιές, δεν ξέρω πως, πιθανώς κάποια στιγμή που θα πάλευα με το τιμόνι σε τίποτα στροφιλίκια.

ποτε το ειχες περασει το δερμα?σε απλο ταπετσερη ε δεν πιστευω να πηγες στη bmw?χεχε
θυμασαι κοστος?
εχεις καμια κοντινη φωτο να μου δειξεις πως ειναι τωρα?και γω δεν το χω για καθε μερα.
4-5 φορες το μηνα το οδηγαω εκτος των διακοπων-ταξιδια γενικα που παω μονο με αυτο.

LEO328
19-03-15, 12:45
τελικα μαλλον για κανονικο δερμα τεινω να τα κανω γιατι το κεντρο στα πλαινα μου ειναι απο σαγρε υλικο σαν του ταμπλο (δεν ντυνεται μου ειπαν-ασε που δεν θελω να τα αλλαξω γιατι ειναι ψιλοσπανια με το τετραγωνο το airbag μπροστα) και φοβαμαι μην κανει διαφορα το ναπα που θα ναι λειο μετα με τα πλαινα...ασε που δεν ειμαι και πολυ της περιποιησης..2-3 φορες το χρονο με την κρεμα της bmw και αμα το θυμηθω...το τιμονι δεν θα κανει μπαμ που ειναι ναπα...τουλαχιστον αυτο το ακουμπαω και το ευχαριστιεμαι με το ναπα...

να ρωτησω ρε παιδες ο ρελλας γιατι ειναι πιο ακριβος?
ειναι τοσο καλος και εχει καλυτερα δερματα απο τους αλλους?
ενω οι πιο πολλοι γνωστοι ταπετσερηδες μου ζητανε 600-620ε με κανονικο δερμα για τα καθισματα μονο (π.χ. carrera, jimmys motorderma,car dressing στο περιστερι) ο ρελλας μου ειπε 800-850ε.
εγω στον ρελλα ηθελα να παω (εχω ακουσει τα καλυτερα και απο φιλο μου) αλλα τα 200ε δεν τα λες και λιγα στη εποχη που ζουμε ειδικα για μενα που εχω και ενα παιδι απο πισω-ανεργη γυναικα-ατιμη κοινωνια κ.λ.π.

ο carrera τι λεει?εχει βαλει κανεις εκει δερματα?
η δουλεια αυτη σε 36αρι πως σας φαινεται?καλη η' ετσι και ετσι?
http://www.carrera.gr/%ce%b4%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%ac%cf%84%ce%b9%ce%bd%c e%b7-%ce%b5%cf%80%ce%ad%ce%bd%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b7-bmw-e36/

BMW Power
19-03-15, 13:17
Leo δεν μπορείς να καταλάβεις από τις φωτογραφίες. Πρέπει να δεις αυτό το αυτοκίνητο από κοντά πχ 3 χρόνια μετά την τοποθέτηση για να έχεις άποψη. Πάντως σε γενικές γραμμές όσοι έχουν μείνει κάνουν πάνω κάτω καλή δουλειά χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εμπειρία. Μία και μοναδική φορά που έβαλα δέρμα σε αυτοκίνητο ήταν το 1995 στην Connolly και ήμουν ευχαριστημένος.

Driver M
19-03-15, 14:28
τελικα μαλλον για κανονικο δερμα τεινω να τα κανω γιατι το κεντρο στα πλαινα μου ειναι απο σαγρε υλικο σαν του ταμπλο (δεν ντυνεται μου ειπαν-ασε που δεν θελω να τα αλλαξω γιατι ειναι ψιλοσπανια με το τετραγωνο το airbag μπροστα) και φοβαμαι μην κανει διαφορα το ναπα που θα ναι λειο μετα με τα πλαινα...ασε που δεν ειμαι και πολυ της περιποιησης..2-3 φορες το χρονο με την κρεμα της bmw και αμα το θυμηθω...το τιμονι δεν θα κανει μπαμ που ειναι ναπα...τουλαχιστον αυτο το ακουμπαω και το ευχαριστιεμαι με το ναπα...

να ρωτησω ρε παιδες ο ρελλας γιατι ειναι πιο ακριβος?
ειναι τοσο καλος και εχει καλυτερα δερματα απο τους αλλους?
ενω οι πιο πολλοι γνωστοι ταπετσερηδες μου ζητανε 600-620ε με κανονικο δερμα για τα καθισματα μονο (π.χ. carrera, jimmys motorderma,car dressing στο περιστερι) ο ρελλας μου ειπε 800-850ε.
εγω στον ρελλα ηθελα να παω (εχω ακουσει τα καλυτερα και απο φιλο μου) αλλα τα 200ε δεν τα λες και λιγα στη εποχη που ζουμε ειδικα για μενα που εχω και ενα παιδι απο πισω-ανεργη γυναικα-ατιμη κοινωνια κ.λ.π.

ο carrera τι λεει?εχει βαλει κανεις εκει δερματα?
η δουλεια αυτη σε 36αρι πως σας φαινεται?καλη η' ετσι και ετσι?
http://www.carrera.gr/%ce%b4%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%ac%cf%84%ce%b9%ce%bd%c e%b7-%ce%b5%cf%80%ce%ad%ce%bd%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b7-bmw-e36/
Μια χαρά είναι το carrera και άλλοι πολλοί.
Επειδή κάποιος έχτισε (δικαίως ίσως) ένα όνομα, δεν σημαίνει ότι θα χρεώνει και ό,τι θέλει ή ότι οι υπόλοιποι είναι οι αλμπάνηδες.

Οι τιμές, όπως σωστά έγραψες, για καλή δουλειά κυμαίνονται εκεί στα 600 ευρώ.
Οπότε δες δουλειές των μαγαζιών αυτών και πήγαινέ το σε ένα απ'όλα.
Και άσε τους άλλους να πληρώνουν κοντά 50% πάνω για ονόματα.

andreas e46
19-03-15, 20:00
τελικα μαλλον για κανονικο δερμα τεινω να τα κανω γιατι το κεντρο στα πλαινα μου ειναι απο σαγρε υλικο σαν του ταμπλο (δεν ντυνεται μου ειπαν-ασε που δεν θελω να τα αλλαξω γιατι ειναι ψιλοσπανια με το τετραγωνο το airbag μπροστα) και φοβαμαι μην κανει διαφορα το ναπα που θα ναι λειο μετα με τα πλαινα...ασε που δεν ειμαι και πολυ της περιποιησης..2-3 φορες το χρονο με την κρεμα της bmw και αμα το θυμηθω...το τιμονι δεν θα κανει μπαμ που ειναι ναπα...τουλαχιστον αυτο το ακουμπαω και το ευχαριστιεμαι με το ναπα...

να ρωτησω ρε παιδες ο ρελλας γιατι ειναι πιο ακριβος?
ειναι τοσο καλος και εχει καλυτερα δερματα απο τους αλλους?
ενω οι πιο πολλοι γνωστοι ταπετσερηδες μου ζητανε 600-620ε με κανονικο δερμα για τα καθισματα μονο (π.χ. carrera, jimmys motorderma,car dressing στο περιστερι) ο ρελλας μου ειπε 800-850ε.
εγω στον ρελλα ηθελα να παω (εχω ακουσει τα καλυτερα και απο φιλο μου) αλλα τα 200ε δεν τα λες και λιγα στη εποχη που ζουμε ειδικα για μενα που εχω και ενα παιδι απο πισω-ανεργη γυναικα-ατιμη κοινωνια κ.λ.π.

ο carrera τι λεει?εχει βαλει κανεις εκει δερματα?
η δουλεια αυτη σε 36αρι πως σας φαινεται?καλη η' ετσι και ετσι?
http://www.carrera.gr/%ce%b4%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%ac%cf%84%ce%b9%ce%bd%c e%b7-%ce%b5%cf%80%ce%ad%ce%bd%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b7-bmw-e36/

εγώ στην carrera που άλλαξα ένα κομμάτι δέρμα από το <<μπράτσο>> στο κάθισμα του οδηγού και έβαψα και τα καθίσματα οδηγού και συνοδηγού δεν έχω ευτυχώς μέχρι στιγμής κανένα παράπονο...

LEO328
23-05-15, 08:08
Είδα σε ενα μαγαζί (εκεί που έφτιαξα τον ουρανό) φαραώ καθίσματα ντυμένα μΕ μαυρη δερματινη και έπαθα πλάκα...
Φαίνεται σαν δέρμα..δεν το καταλαβαίνεις..
Τιμή για το σαλόνι (χωρίς πλαϊνά) 350ε...
Μου είπε άμα σου λένε δέρμα με 600ε είναι κατεργασμενό και όχι φουλ..
Το σκέφτομαι...καμία γνώμη για δερμάτινη?μιλάμε για τα μισα λεφτά....

MZ3
23-05-15, 10:51
ενοεις μαλον το τεχνοδερμα
αυτο καλο ειναι το προβλημα ειναι οτι βγαινει σε διαφορες ποιοτητες

εχεις δει καναπε που σκαει και γινεται κοματακια, ε αυτο

υπαρχουν ομως αλλες ποιοτιτες που δεν θα το παθουν ποτε αυτο οποτε,
εγω θα επερνα εγγυηση οτι δεν θα αρχιση να σκαει μετα απο μερικα χρονια

κατα τα αλλα σουπερ δεν βλεπω αρνητικα σε σχεση με το δερμα

Driver M
23-05-15, 13:50
Αν ειναι καλη η δερματινη, μονο πλεονεκτηματα εχει σε σχεση με το δερμα.

Πιο φτηνη με φοβερη αντοχη και χωρις να χρειαζεται απαραιτητα τη συντηρηση του δερματος (γαλακτωματα κλπ) αφου δεν ειναι φυσικο δερμα ωστε να χρειαζεται ενυδατωση.
Και στο ματι δειχνει εντελως σαν δερμα, ιδιως σε σκουρα χρωματα.

LEO328
05-06-15, 14:09
λοιπον οι τιμες εχουν ως εξης για καθισματα+τεμπελη:

- δερματινη look ναπα 400ε.
- ναπα δερμα η' κανονικο 100% 650ε.

ακουω γνωμες...
αξιζει να δωσω τα +250ε για 100% δερμα η' να βαλω δερματινη που ειναι πιο φτηνη και δεν χρειαζεται και συντηρηση και να τα φαω σουβλακια τα 250??:smokin:

BMW Power
05-06-15, 15:54
Πήγαινε και δες τα από κοντά και θα κρίνεις σε σχέση με την διαφορά που έχουν οπτικά αλλά και σε υφή!!!

Σε γενικές γραμμές μην δώσεις τσάμπα χρήματα που μπορείς να προσφέρεις πχ στο παιδί σου.

MZ3
05-06-15, 18:59
εγω θα εριχνα και μια ερωτηση για αλκανταρα οπως τα μ πακ

όπως και νανε ειναι πιο δροσερα το καλοκαιρι και πιο ζεστα τον χειμονα

αν δεν εχεις γκαραζ και ειναι στον ηλιο δεν θα εβαζα δερμα ουτε δερματινες

αν εχεις και ειναι μονιμος σε σκια το γνησιο δερμα ισος αξιζει την διαφορα
και η συντηρηση που θελει ειναι μειομενη σε σχεση με το να ειναι το αμαξη στον ηλιο

ολα αυτα πρεπει να συμπηπτουν με της αναγκες σου και μετα δες τι θα κανεις

LEO328
05-06-15, 19:19
το γκαραζ μου ειναι ανοικτο και οχι κλειστο.βεβαια χειμωνα-καλοκαιρι ειναι με την κουκουλα την οποια αλλαζω καθε 2-3 χρονια αναλογα ποσο θα αντεξει...
σκεφτηκα και την μεσαια λυση....
να βαλω δερμα στη μεση των καθισματων που ακουμπαει το σωμα κατα 80% και στα πλαινα (τα οποια φθειρονται πιο γρηγορα) που ακουμπαει ελαχιστα το σωμα δερματινη.
ετσι αν καποιο πλαινο φθαρει μετα απο 4-5 χρονια αλλαζω το κομματι ολο φθηνα γιατι θα ναι δερματινη...ενω στη μεση για να φθαρει το καθισμα (που θαναι δερμα) θελει αρκετα χρονια...δεν πιστευω να βγει πανω απο 500ε ο συνδιασμος δερμα-δερματινη...και τα 150ε τα δινω στο παιδι μου οπως ειπε και ο μητσαρας....
πως σας φαινεται σαν ιδεα?
υ.γ. ο ταπετσερης μαλιστα μου ειπε οτι καποια πολυτελειας αμαξια π.χ. mercedes στα πλαινα για λογους κοστους βαζουν πλεον δερματινη ενω δερμα βαζουν μονο στην μεση των καθισματων...

MZ3
05-06-15, 21:41
δεν μου φαίνεται καλη ιδεα τα δυο διαφορετικα υλικα
και θα σου πω τον λόγω
πες οτι ειναι και τα δυο το ιδιο χρωμα και δείχνει ομοιόμορφα
σε βαθος χρονου το δερμα θα αλλαζει το χρωμα του θα ειναι πιο ανοιχτο η πιο σκουρο
οποτε μετα θα δειχνη μια διχρομια που δεν θα σου αρεσει και θα αναρωτιεσε και γιατι εγεινε

εκτος και αν κανεις ενα διχρωμο απο την αρχη και δεν θα εχεις τετοιο προβλημα

LEO328
06-06-15, 18:07
δεν μου φαίνεται καλη ιδεα τα δυο διαφορετικα υλικα
και θα σου πω τον λόγω
πες οτι ειναι και τα δυο το ιδιο χρωμα και δείχνει ομοιόμορφα
σε βαθος χρονου το δερμα θα αλλαζει το χρωμα του θα ειναι πιο ανοιχτο η πιο σκουρο
οποτε μετα θα δειχνη μια διχρομια που δεν θα σου αρεσει και θα αναρωτιεσε και γιατι εγεινε

εκτος και αν κανεις ενα διχρωμο απο την αρχη και δεν θα εχεις τετοιο προβλημα

καταλαβα οποτε ιδιο υλικο ολα...
ισχυει οτι με την δερματινη κρυωνεις πιο πολυ το χειμωνα και ζεστανεσαι πιο πολυ το καλοκαιρι σε σχεση με το καθαρο δερμα?

MZ3
06-06-15, 23:49
δεν νομιζω να ειναι ετσι αλλα δεν περνω και ορκο

LEO328
07-06-15, 17:56
οι φωτο που εβαλα ειναι απο εργοστασιακο δερματινο σαλονι απο m3 e36 sedan αμερικανικο.
εμενα για νορμαλ δερμα μου φαινεται παντως και οχι ναπα (εκτος αν κανω λαθος) οποτε παω και γω για νορμαλ δερμα αν καταληξω εκει..

εχω βρει εναν απο σλοβενια που μπορει να μου στειλει ετοιμα καλυματα με τριχρωμιες μπρος-πισω για ολα τα καθισματα με δερμα montana (αυτο εβαζε και η Bmw τοτε στα μ3 οταν της τελειωσε το ναπα καποια στιγμη) με 750ε στην πορτα μου.
http://www.ebay.de/itm/BMW-e36-Sportsitze-Ledersitze-Sitzbezuge-NEU-original-Montana-Leder-/300798139099?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4608f75adb
βαλε και κανα 200αρι που θα ζητησει ο ταπετσερης εργασια παμε 950.
αξιζει η να βαλω κατι χειροποιητο που δεν θα ναι montana αλλα ποιος ξερει τι και να μου μεινουν τα 300ε??

MZ3
08-06-15, 04:29
το montana ειναι σαν να λεμε το κανονικο δερμα
που στην οψη μοιαζη με το συνθετηκο που σου προτινε ο ταπετσερης σου

σιγουρα δεν αξιζει τα διπλα χρηματα σε διαφορα

απο μενα μπαξε με τα 400 απο τον ταπετσερη σου

αλιως βαλε ναπα παλη απο τον ταπετσερη σου

θα χασεις τα σηματακια μονο και τιποτα αλλο
που και αυτα αμα τον πριξεις λιγο θα στα κανει

LEO328
08-06-15, 07:29
το montana ειναι σαν να λεμε το κανονικο δερμα
που στην οψη μοιαζη με το συνθετηκο που σου προτινε ο ταπετσερης σου

σιγουρα δεν αξιζει τα διπλα χρηματα σε διαφορα

απο μενα μπαξε με τα 400 απο τον ταπετσερη σου

αλιως βαλε ναπα παλη απο τον ταπετσερη σου

θα χασεις τα σηματακια μονο και τιποτα αλλο
που και αυτα αμα τον πριξεις λιγο θα στα κανει

οχι τα Μ ειναι μεσα στην τιμη με γερμανικη δερματινη που δεν κανει τα μπιμπικια μεσα σαν του νορμαλ δερματος.φαινεται σαν ναπα δερμα απαλο στην υφη και οπτικα δειχνει δερμα.μου ειπε και αυτος στο αμαξι του αυτη θα βαλει ειναι απο τις καλυτερες ποιοτητες που κυκλοφορουν..
δεν μαμιεται αφου φαινεται σαν δερμα θα παω να βαλω αυτη τη γερμανικη με 400 να τελειωνει η ιστορια.
δεν ειμαστε για 700αρια τωρα.με τα 300 που θα μεινουν στην ακρη βαζω 2 πισω λαστιχα τον οκτωβρη που ειναι 5 χρονων και εχουν ξεραθει..:p:
το πολυ πολυ στις διακοπες αμα καινε λιγο παραπανω απο το δερμα που εχω τωρα (του οδηγου ειδικα ειναι γτπκ) βαζω 2 πετσετοκαλυματα και μετα τα βγαζω...
ευχαριστω φιλε.:smokin:

BMW Power
08-06-15, 09:37
Για να είμαι ειλικρινής εμένα σε Μ3 κάθισμα μου αρέσει πιο πολύ ο συνδυασμός αλκαντάρα ύφασμα.

http://img.bmw-syndikat.de/gallery/39/285/DSC00739.JPG

http://i138.photobucket.com/albums/q278/hezamhm/IMG_6652.jpg

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/47/98/32520731/klein-1-7581612208029876582.JPG

LEO328
08-06-15, 10:54
ναι οκ σε φαραω ειναι τρελα.
ειχα βρει μεσω φιλου τετοιο οεμ υφασμα για καθισματα μπρος-πισω στη μεση_ πλαινα αλλα μονο αγορα ηθελε 650ε.+ δερμα για τα πλαινα των καθισματων+ εργασια αντε γεια..
σε μπακ ενα δερμα ειναι οκ η' δερματινη...θα δουμε.απλα φοβαμαι μην δωσω 700ε και ειναι μουφα το δερμα...ενω η δερματινη αλλαζεις ολο το κομματι με 30ε που χαλαει και στα τετοια σου...:smokin:

BMW Power
08-06-15, 11:56
Είχα την εντύπωση ότι είχες vader.

Πάντως σε όλα τα Ελληνικά BMW που έρχονται για στοκ και είναι γυμνά βάζουν δερματίνη.

andreas e46
08-06-15, 12:46
καταλαβα οποτε ιδιο υλικο ολα...
ισχυει οτι με την δερματινη κρυωνεις πιο πολυ το χειμωνα και ζεστανεσαι πιο πολυ το καλοκαιρι σε σχεση με το καθαρο δερμα?

με την δερματίνη σίγουρα το καλοκαίρι είναι πιο ζεστή από το δέρμα μην φανταστείς όμως και τρελές διαφορές ,αλλά διαφορά υπάρχει και μετά νομίζω παίζει ρόλο και κατά πόσο καλής ποιότητας είναι όμως ανεξαρτήτως ποιότητας μια διαφορά υπάρχει

gearboxer
08-06-15, 17:08
Για να είμαι ειλικρινής εμένα σε Μ3 κάθισμα μου αρέσει πιο πολύ ο συνδυασμός αλκαντάρα ύφασμα.


Συμφωνώ απόλυτα με τον Μήτσο. Το πιο όμορφο (και λιγότερο τριζάτο) σαλόνι σε vaders. Έχω πάρει προσφορά σε τέτοιο συνδυασμό με γνήσια αλκαντάρα 680€+ΦΠΑ για μπρος πίσω..:whip:

MZ3
08-06-15, 20:52
εγω αυτα τα vader στον συγκεκριμενο συνδιασμο τα ειχα δει σε ταπετσερη μεσα σε ζελατινες και μου της πουλουσε 1 εκ δραχμες
ακομα μετανιωνω που δεν τα εμπαξα στο τοτε 316 κουπεδακι και θα με γλιτωνανε και απο πολλα χρηματα γιατι θα κρατουσα το αμαξη περισσοτερο και δεν θα χαλαγα χρηματα στης αγοροπουλησιες

ερωτας τα καθισματα αυτα σε κανουν να πας να μπαξης 36ρι να ηρεμησεις

BMW Power
09-06-15, 10:01
http://www.reactiongifs.us/wp-content/uploads/2013/03/slow_clap_citizen_kane.gif

LEO328
10-06-15, 08:03
λοιπον επειδη η οικονομικη διαφορα μεταξυ δερματος και δερματινης ειναι 200-250ε (δεν ειναι μεγαλη διαφορα σε χρηματα) ειμαι σε διλημα...
πηρα μια προσφορα για καθαρο δερμα (οχι ναπα απλο) στα 600ε με τις τριχρωμιες κομπλε.(μονο καθισματα).
αντιστοιχα η δερματινη θα μου στοιχησει 350-400ε το πολυ.
ειμαι σε διλημμα και σκεφτομαι αφου μια φορα θα το κανω και το αμαξι επειδη ειναι σε αριστη κατασταση να το κανω δερμα..μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει σωστα...:smokin:
το αμαξι θα το κρατησω το λιγοτερο 10 χρονια αφου ειναι σε αριστη μηχανικη κατασταση οποτε τουλαχιστον να το ευχαριστηθω.
ασε που θαναι το τελευταιο ''μπαξιμο'' και χωρις πλακα...οτι αλλο ηθελα να κανω το εκανα και στην τελικη δεν υπαρχει και κατι αλλο να του βαλω..
λοιπον ακουω γνωμες.
για 200-250 να το βαλω δερμα?δεν μου περισσευουν αλλα 200ε παραπανω μπορω να τα μαζεψω μικρο το ποσο..εγω λεω ναι...:dance:

BMW Power
10-06-15, 10:38
Αφού ακόμη το σκέπτεσαι σημαίνει ότι έχεις πάρει την απόφασή σου :kissass:
Βάλε το δέρμα να μην έχεις ψυχολογικά μετά.

LEO328
10-06-15, 11:16
μαυρο δερμα ολο η΄διχρωμια με συνδιασμο δερμα μωβ σκουρο στη μεση (viollet Οπως το αμαξι εξω) και δερματινη μαυρη στα πλαγια(να πεσει και το κοστος λιγο)?
τι λες?:smokin:

BMW Power
10-06-15, 14:19
Όλο μαύρο φίλε απλά πρόσεξε τις γραμμές να είναι σωστές

http://www.idon-industries.com/bimmer/seats/08.jpg

LEO328
10-06-15, 14:33
τις ραφες εννοεις να ειναι ισιες?:smokin:

BMW Power
10-06-15, 15:13
Τα "μαξιλαράκια" όπως χωρίζουν σε κάθισμα και πλάτη να είναι τα εργοστασιακά.

επίσης να μην είναι ζαρωμένο το δέρμα

LEO328
10-06-15, 15:57
παρατηρησε το δεξι καθισμα (το αριστερο φαινεται τελοιο) πως του εχει φυγει και δεν το εχει τεντωσει καλα πανω δεξια...θα του το δειξω για να καταλαβει οτι δεν θελω ατελειες..
κατι τετοιο λες να προσεξει ε?(46 μ-πακ ειναι τα καθισματα.αυτος τα εχει φτιαξει).

andreas e46
10-06-15, 15:59
Αφού ακόμη το σκέπτεσαι σημαίνει ότι έχεις πάρει την απόφασή σου :kissass:
Βάλε το δέρμα να μην έχεις ψυχολογικά μετά.

:+1: συμφωνώ απόλυτα

gearboxer
10-06-15, 16:37
Προσωπικά μου αρέσουν οι συνδυασμοί υλικών σε ένα σαλόνι και ιδιαίτερα στην περίπτωση των mpack. Σκέτο δέρμα μαύρο θεωρώ ότι αυτά τα καθίσματα χάνουν κάτι από τον χαρακτήρα τους. Δεν είναι τυχαίο το ότι ή BMW εδώ και χρόνια χρησιμοποιεί δέρμα+αλκαντάρα ή ύφασμα+αλκαντάρα ή ύφασμα+δέρμα στα σαλόνια Mpack. Κάνει το σαλόνι πιο φιλικό και πιο ιδιαίτερο και αν κάποιο υλικό συνδυαστεί με τους χρωματισμούς του αμαξώματος (μπλε λεπτομέρειες στο ύφασμα για μπλε αυτοκίνητο, ελαφριες αποχρώσεις τριχρωμίας Motorsport κ.ο.κ.) ή τα πατάκια και τα πλαϊνά το αποτέλεσμα γίνεται ακόμα πιο όμορφο.

Κατα τα άλλα Λεω σου προτείνω να πας σε δέρμα. Μία φορά το φτιάχνεις ρε φίλε. Καλύτερα να αφήσεις και το καλόκαιρι να φύγει που καταπονούνται οι ταπετσαρίες (θάλασσες, θερμοκρασίες, νερά) και μαζεύοντας τα επιπλέον ευρώ (ή δραχμές για τους πιο απαισιόδοξους) να το φτιάξεις όπως το θες από Σεπτέμβριο..

BMW Power
11-06-15, 08:03
Ακριβώς αυτό εννοώ Λεωνίδα, τις ζάρες από κακή τοποθέτηση.

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι συνδυασμοί αλλά οι "εργοστασιακοί"

LEO328
12-06-15, 08:08
Ακριβώς αυτό εννοώ Λεωνίδα, τις ζάρες από κακή τοποθέτηση.

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι συνδυασμοί αλλά οι "εργοστασιακοί"

σκεφτομουν κατι τετοιο εργοστασιακο οπως στην φωτο που εβαλα.(ειναι μαμα σαλονι απο techno viollet e36 σαν το δικο μου).
μωβ σκουρο δερμα στη μεση των καθισματων και στη μεση των πλαινων (οπως το αμαξι εξωτερικα-techno viollet metallic) και μαυρο δερμα η΄καλης ποιοτητας δερματινη ιδια οπτικα με δερμα στα πλαγια των καθισματων (δεν μας πειραζει η δερματινη σε περιπτωση διχρωμιας γιατι το σωμα ακουμπαει κατα 70% στην μεση που εκει θα ναι δερμα).
ετσι ηταν τα Individual απο το εργοστασιο...:smokin:

αν μου πει βεβαια οτι τα κεντρα στις πορτες δεν ντυνονται (ειναι σκληρο πλαστικο οπως η υπολοιπη ταπετσαρια γυρω-γυρω) μαλλον θα παμε σε φουλ μαυρο δερμα παντου με τριχρωμιες γιατι αμα ειναι να κανω διχρωμια να κανω και στις πορτες οπως ειναι το εργοστασιακο...αλλιως full black και τελος...
η διχρωμια αμα ειναι να γινει να γινει σωστα...
παπαρια δεν θα ναι με διχρωμα καθισματα και μαυρες πορτες σκετες???:bs:

BMW Power
12-06-15, 09:39
Ομολογώ ότι δεν τον είχα ξαναδεί αυτό το συνδυασμό.

Βέβαια με το τμήμα individual μπορούσες να κάνεις ότι ήθελες στο 36άρι.

Τα πλαϊνά είναι πιο δύσκολα για τους ταπετσέριδες.

LEO328
12-06-15, 10:25
δηλδ μητσο για να καταλαβω τα γουστα σου ..
θα κανες διχρωμια στα καθισματα σου (μαυρο+ χρωμα αυτοκινητου εξωτερικα) με τις πορτες καταμαυρες???:smokin:

BMW Power
12-06-15, 10:29
Αν έκανα δίχρωμο στο αμάξι σου, θα έβαζα μαύρο γκρί όπως ήταν στο δικό μου Ζ4 αλλά με γκρι και στις πόρτες.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=676&pictureid=5891

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=676&pictureid=5899

m_power_lunatic
14-06-15, 19:06
Τελειο το Ζ4....με τον καλυτερο μη-Μ κινητηρα.Με μπλοκε θα καιγοτανε ο τοπος, φανταστικο σαλονι!

LEO328
15-06-15, 07:36
τουμπανο μητσο!:smokin::rockon:

λοιπον πηγα στη γνωστη εταιρια κηφισου κ' πετρου ραλλη.
τα πλαινα για να βγει το σκληρο υλικο να μπει δερμα εχει ιστορια και χρημα (300ε) οποτε δεν εξιζει να ασχοληθω.τα αφηνω ετσι μαμα μαυρα ντυνω τα καθισματα μαυρο δερμα με τα Μ τα σηματακια και τελος.
εχει προσφορα το δερμα 550ε+φπα, με τις τριχρωμιες θα πανε 590ε.
5 χρονια εγγυηση για το δερμα και τις ραφες.το δερμα που ειδα δειγμα μια χαρα.απαλο στην υφη...
η δερματινη παει 410ε οποτε για 180ε δεν αξιζει.μια φορα το κανεις...
ειμαι μεταξυ αυτης της εταιριας και ενος αλλου ταπετσερη στη μακρυγιαννη λιγο πιο κατω που μου ειπε ιδιες τιμες.
θα παω να δω και απο αυτον δειγμα απο το δερμα που θα βαλει να συγκρινω...

BMW Power
15-06-15, 08:13
Να πας leo να δεις πολλά μαγαζιά και να παζαρέψεις τις τιμές δεν έχεις να χάσεις παρά μόνο να κερδίσεις.


PS Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια

LEO328
15-06-15, 12:49
Να πας leo να δεις πολλά μαγαζιά και να παζαρέψεις τις τιμές δεν έχεις να χάσεις παρά μόνο να κερδίσεις.


PS Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια

τι να παζαρεψεις ρε φιλε οταν οι πιο πολλοι για να ντυσουν καθισματα μονο ζητανε απο 700 εως 1000ε...πας εκει που σου λενε με 600ε 100% δερμα και τελειωνει το πανυγηρι...
σαμπως αυτοι που λενε 700-800-900 θα βαλουν γνησιο Bmw?ολοι aftermarket θα βαλουν οποτε στα παπακια μου...
σημερα θα κανω και ενα tour στη γειτονια μου που χει 2 μαγαζια να δω τι τιμες θα μου πουν εδω στα δυτικα προαστια...
ενας μου ειπε 1000ε και πηγα να του πω γιατι δερμα απο κροκοδειλο θα βαλεις η' θες να βγαλεις καμια βδομαδα διακοπες?οχι προτιμω με 600ε για να παω και εγω διακοπες μετα...

LefterisK
16-06-15, 17:36
ωραιος λεο! με το καλο να το κανεις κ να μας δειξεις κ φωτος. το ψηνει κ ο αδελφος μου για δερμα αλλα σε οχημα non-bmw

LEO328
27-07-15, 07:49
καλημερα παιδες.

εχω μαζεψει το μαρουλι και αυτη τη βδομαδα θα παω για ντυσιμο.
ειμαι μεταξυ 2 επιλογων και θα ηθελα τις γνωμες σας στη επιλογη χρωματος στο δερμα.

-παλι μαυρα με τριχρωμιες η'
-διχρωμια δηλδ μαυρα στο πλαι και το χρωμα του αυτοκινητου στη μεση (μωβ σκουρο) των καθισματων+ τα κεντρα στις πορτες.(βρηκα τσαμπα 4 ταπετσαριες απο 4πορτο μαυρες με υφασμα στη μεση οτι πρεπει για ντυσιμο).

σημειωνω οτι εσωτερικα τα παντα ειναι ηδη ολα μαυρα και αραχνα...

βαζω και 2 φωτο για να καταλαβετε τις 2 επιλογες

εδω οι φωτο...

Driftakos
27-07-15, 10:47
προσωπική άποψη, μαύρο με τριχρωμία.

leonidaskal
27-07-15, 21:45
μαυρα να τα κανεις .φτιαξε ραφες και δωσε τονο ετσι.αν ηταν ενα αλλο χρωμα σιγουρα θα ελεγα διχρωμια δεν πανε ολα τα χρωματα .αποψη μου και μονο

MZ3
27-07-15, 23:54
μαυρα ολα με την τριχρωμία

οχι οτι δεν μου αρεσουν τα διχρωμα αλλα σε μωβ κατι δεν μου καθεται καλα
και παντα στα διχρωμα κατι λίπη για να ειναι ολοκληρωμενο

δεν ειναι οπως τα μαμισια που εχει και λιγη διχρωμια στο ταμπλο λιγο στο τιμονι και δενει καπως

οπως και να εχει προτιμαω το κατράμι απο το μωβ (που σαν χρωμα μου αρεσει)

ασε που να θελεις να πουλησης το σαλονι (λεμε τωρα) πιος θα παρει το μωβ ενω το μαυρο
παει με ολα και θα γίνει αναρπαστο, να τα λεμε και αυτα :p

LEO328
28-07-15, 08:46
σας ευχαριστω ολους παιδες.
σημερα μπαινει μεσα για total black με Μ τριχρωμιες οπως εβγαινε το αμερικανικο m3 e36 sedan...τα ξαναλεμε τελος βδομαδας με φωτο:bigthumb:

gearboxer
28-07-15, 14:44
Με το καλό ρε Λεω!
Ειπες κι εσύ να ρωτήσεις μία γνώμη και σε μπερδέψαμε περισσότερο εδω μέσα :icon11:

LEO328
03-08-15, 21:34
Με το καλό ρε Λεω!
Ειπες κι εσύ να ρωτήσεις μία γνώμη και σε μπερδέψαμε περισσότερο εδω μέσα :icon11:

οχι σε φιλε τι λες μου αρεσουν τα μπερδεματα...:D


λοιπον το πηρα απο παρασκευη.
το δερμα πολυ καλης ποιοτητας απαλο για μη ναπα και οι τριχρωμιες μια χαρα τις πετυχε...εμεινα πολυ ευχαριστημενος και ενισχυσε και τα αφρολεξ οπου ειχαν '' κατσει''.
μου εδωσε και 5ετη γραπτη εγγυηση για τυχον σκασιμο η' ξεθωριασμα + δωρεαν η 1η συντηρηση μεχρι τελη γεναρη να παω...(καλα μετα θα την κανω μονος μου με κρεμουλα Bmw...).
αμα βρω χρονο θα βαλω και πιο καλες..ημουν στο super market οταν μου ρθε πανω στην τρελα ...χεχε

BMW Power
04-08-15, 08:55
Καλοκάθιστο Λεωνίδα, βάλε και καμιά φωτογραφία από τα πλαϊνά.

LEO328
04-08-15, 11:30
Καλοκάθιστο Λεωνίδα, βάλε και καμιά φωτογραφία από τα πλαϊνά.

ευχαριστω ρε μητσαρα.καποια στιγμη θα βγαλω καλυτερες με τα πλαινα.
τα πλαινα δεν τα πειραξα.τα αφησα oem βινυλιο μαυρο οπως ηταν...
εχει αυτα πανω τωρα...απλα οπως ειναι το γυρω-γυρω βινυλιο ειναι και το κεντρο τους ιδιο και δεν συμφαιρει να τα ντυσεις παει κοντα 300ε.πρεπει να ξυσουν το κεντρο οπως κανουν με τα ταμπλω και μετα ντυσιμο...δεν αξιζει και ετσι τουμπανο ειναι...;)

gearboxer
04-08-15, 11:33
Καλορίζικο φιλαράκι! Θέλουμε καλύτερες φωτογραφίες όχι από κινητό ρε μάστορα!!

LEO328
04-08-15, 11:35
εκτος και αν πετυχω τον μανο (Lil) και κανει τον μεσαζοντα να μου στειλει απο αγγλια μια 4αδα Individual που εχω βρει κανα 200αρι με τα μεταφορικα και πουλησω τις αλλες...
αν τις αλλαζα αυτες δηλδ μονο με αυτες στις φωτο που ειναι δερμα στη μεση με individual ραφες και το φουσκωματακι που κανει για τον αγκωνα..που τα βρισκω ο ατιμος ε??

LEO328
04-08-15, 11:40
Καλορίζικο φιλαράκι! Θέλουμε καλύτερες φωτογραφίες όχι από κινητό ρε μάστορα!!

αμα εχεις φωτογραφικη κερναω καφε και ερχομαι και πλυμμενος ετοιμος!!!(το αμαξι εννοω πλυμμενο μην παρεξηγηθουμε..χαχαα).
ελα τωρα που γυριζει που εχω και αδειο γηπεδο να παιξω μπαλα...ειναι ηδη χωριο η οικογενεια...δευτερα παω και γω...ευκαιρια ειναι...χαχααχαα:ylsuper::loser:

leonidaskal
05-08-15, 20:47
καλοριζικο το δερματακι ,πολυ ωραιο κουκλι,
πολυ σωστη και η επιλογη του χρωματος .κοστος τελικα .......

LEO328
05-08-15, 22:49
Να σαι καλά φίλε μου.
600 έδωσα μόνο καθίσματα.όπου και αν ρώτησα αυτός και ένας άλλος μου δώσανε τέτοια τιμή.οι υπόλοιποι από 700 έως και 1000!
Προτίμησα αυτόν έναντι του άλλου μόνο για την 5ετη γραπτή εγγύηση για σκασίματα+ξεθωριάσμα..