PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκολια εκκινησης


Fanatic
13-08-16, 23:04
Φευγω αυριο διακοπες ευτυχως με το το dieselaki C3 αλλα ειπα να κανω μια βολτα με το Ζ πριν φυγω. Παω να βαλω μπροστα. Τακ τακ τακ και τιποτα. ΟΛΑ τα ηλεκτρικα δουλευουν μια χαρα. Φωτα, ραδιο κτλ. Μετα απο 4-5 προσπαθειες τελικα πηρε μπρος. Εκανα μια βολτα κανα 40 λεπτο, εσβησα και μετα παλι το ιδιο. Ευτυχως παλι πηρε με τα πολλα να φτασω σπιτι. Συνεργειο μετα απο μια βδομαδα που θα γυρισω.

Γνωμες;;

Μπαταρια;; Θα αναβαν ολα τα ηλετρικα κανονικα;
Μιζα;;
Πολλαπλασιαστης;;

Και μολις πατησε τα 80.000χλμ.... :twak:

giannis 116
14-08-16, 02:54
Μιζαρε καθολου; Εστρεφε το μοτερ πριν εκκινησει; Αν ναι το ενιωθες μηπως σα να δινει καυση με λιγοτερους κυλονδρους και στο τελος πηρε;
Ειχες καιρο να το βαλεις μπροστα και να το κανεις βολτα;
Μπορει να ναι μπαταρια, μπορει και μιζα, μπορει μπεκ, αντλια βενζινης ισως; Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..Η σταθμη του ρεζερβουαρ που ηταν; Μηπως προσπαθησες να το ξεκινησεις σε ανηφορα με χαμηλη σταθμη ρεζερβουαρ;
Εχεις αλλαξει μπουζι εως τωρα;..

Fanatic
14-08-16, 10:20
Πριν δυο μερες το ειχα κανει μια καλη διαδρομη. Και ειχε παρει μπρος χωρις προβλημα. Αλλα καθοταν δυο βδομαδες που ελειπα εξωτερικο για δουλεια. Στις πρωτες προσπαθειες δεν μιζαρει καθολου. Απλα ενα τακ τακ. Οταν ακουγεται οτι μιζαρει ειναι και η φορα που θα παρει μπρος και θα δουλεψει κανονικα τοτε. Για μπαταρια το κοβω πιο πολυ αν και μου κανει εντυπωση που ολα τα ηλεκτρικα δουλευουν κανονικα.

performance
14-08-16, 10:54
Τα "τακ" - "τακ" που ακους παραπεμπουν σε μπαταρια.Αυτος ειναι ο πρωτος ενοχος.
Ξεκινα απο εκει.
Και ναι ειναι δυνατον να εχεις ρευμα σε καποια συστηματα του αυτοκινητου.

BMW_330i
14-08-16, 18:47
μπαταρια...το τακ τακ ειναι απο την μικρη ταση της μπαταριας.τα ηλεκτρικα αναβουν κανονικα και ας ειναι η μπαταρια πεσμενη

Dim77
16-08-16, 07:50
Μπαταρία 99.9%

99.9999% Δεν θα καταφέρεις να πας συνεργείο όταν γυρίσεις. Όταν αρχίσουν τα ''κόλπα'' της μπαταρίας, αν είσαι τυχερός έχεις κανα δυό ''δυσκολίες εκκίνησης'' πριν παραδώσει το πνεύμα.
Μετά από μια βδομάδα ακινησίας, δε βλέπω να γυρνάει καν τη μίζα.

Πάρε μια μπαταρία και άλλαξε τη μόνος σου στο γκαράζ (δες πρώτα την πολικότητα δεξιά-αριστερή για να πάρεις ίδια, αλλιώς μπορεί να μη φτάνουν οι πόλοι καθώς και τις διαστάσεις).
Μην πάρεις καμιά τεράστιας χωρητικότητας. Ίδιας ή παρόμοιας + - 5Ah. (Πάνε και οι φυσικες διαστάσεις μαζί με τη χωρητικότητα).

Fanatic
16-08-16, 09:40
Μπαταρία 99.9%

99.9999% Δεν θα καταφέρεις να πας συνεργείο όταν γυρίσεις. Όταν αρχίσουν τα ''κόλπα'' της μπαταρίας, αν είσαι τυχερός έχεις κανα δυό ''δυσκολίες εκκίνησης'' πριν παραδώσει το πνεύμα.
Μετά από μια βδομάδα ακινησίας, δε βλέπω να γυρνάει καν τη μίζα.

Πάρε μια μπαταρία και άλλαξε τη μόνος σου στο γκαράζ (δες πρώτα την πολικότητα δεξιά-αριστερή για να πάρεις ίδια, αλλιώς μπορεί να μη φτάνουν οι πόλοι καθώς και τις διαστάσεις).
Μην πάρεις καμιά τεράστιας χωρητικότητας. Ίδιας ή παρόμοιας + - 5Ah. (Πάνε και οι φυσικες διαστάσεις μαζί με τη χωρητικότητα).

Με καλωδια και ρευμα απο αλλο αμαξι δεν θα παιρνει μπρος; Γιατι αυτο ειχα σκοπο να κανω.

Dim77
16-08-16, 10:18
Ναι, αλλά είναι πιο εύκολο να βάλεις τη μπαταρία μόνος σου από το να βάζεις μπρος με καλώδια κλπ...

Κοίτα, είναι το λιγότερο.
Φύγε για διακοπές και γράψτο...μείνε ήσυχος. Ούτε να στο κλέψουν δε θα μπορούν.

Fanatic
16-08-16, 12:18
Ναι, αλλά είναι πιο εύκολο να βάλεις τη μπαταρία μόνος σου από το να βάζεις μπρος με καλώδια κλπ...

Κοίτα, είναι το λιγότερο.
Φύγε για διακοπές και γράψτο...μείνε ήσυχος. Ούτε να στο κλέψουν δε θα μπορούν.

Σωστος!
:cheers:

ThaNOS E46coupe
16-08-16, 15:03
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλίσαντες !!! Μπαταρία. Αυτές ή με τα πολλά κρύα , ή με τις πολλές ζέστες. Η δική σου έχει κόψει στοιχείο. Έχει ρεύμα μεν, αλλά όχι τόσα αμπερώρια ώστε να γυρίσει τη μίζα.
Καλο είναι αν αλλάξεις μπαταρια να ψάξεις για κάποιες μπαταρίες που έχουν τα διπλά αμπέρ εκκίνησης. Εγώ έχω βάλει μια τέτοια στο δικό μου. Δε λέω μάρκα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση ! Κανε μια αναζήτηση !!! Και καλή επιτυχία !!!

LEO328
17-08-16, 07:30
οπως πολυ σωστα ειπε ο δημητρης μολις απεκτησες το καλυτερο αντικλεπτικο συστημα για τις διακοπες σου...
ερωτηση: η bmw πλεον Banner δεν βαζει? (ελπιζω να μην γινω εγω banner...:rofl2:).

Fanatic
17-08-16, 23:09
Λεω να βαλω μπαταρια απο την ΒΜW. Διαβασα οτι στατιστικα βγαζουν πιο πολλα χρονια απο του εμποριου. Της BOSCH δεν ειναι;

stelmaniac
18-08-16, 00:03
Αν θελεις σοβαρη μπαταρια, ΜΟΝΟ BANNER. Ειναι τσουχτερες στην τιμη αλλα ειναι οι καλυτερες. Η κορυφαια των 300 ευρω εχει νομιζω 8ετη εγγυηση...

LEO328
18-08-16, 08:21
Αν θελεις σοβαρη μπαταρια, ΜΟΝΟ BANNER. Ειναι τσουχτερες στην τιμη αλλα ειναι οι καλυτερες. Η κορυφαια των 300 ευρω εχει νομιζω 8ετη εγγυηση...

ω ναι απο τις κορυφαιες...;)
περσι εβαλα 80αρα 90ε-100ε καπου εκει..

kostas1.6
18-08-16, 23:59
Λεω να βαλω μπαταρια απο την ΒΜW. Διαβασα οτι στατιστικα βγαζουν πιο πολλα χρονια απο του εμποριου. Της BOSCH δεν ειναι;

Της Varta πρέπει να ήταν οι εργοστασιακές στα δικά μας. Τώρα μου φαίνεται ότι βάζει exide.

KAZA
19-08-16, 20:51
Το 2009 έβαλα γνήσια BMW (δεν ξέρω με ποια συνεργαζόταν τότε) με το κλασικό λαμπάκι πάνω , πράσινο – μαύρο – κίτρινο , την άλλαξα όταν ήταν το λαμπάκι μαύρο το 2015 προληπτικά γιατί είμαι large …. :smokin: Να σημειωθεί παρακαλώ ότι το αμάξι από τότε κινείται μία φορά το μήνα για ταξίδι συνολικά 200 χιλιόμετρα (2400 το χρόνο).

Τον Οκτώβριο του 2015 έβαλα πάλι την ίδια (55άρα 110 ευρώ)!

Όμως για Ε30 ….σχεδόν μηδέν κατανάλωση όταν είναι σε ακινησία.

rapid_fast
19-08-16, 21:04
Αν θελεις σοβαρη μπαταρια, ΜΟΝΟ BANNER. Ειναι τσουχτερες στην τιμη αλλα ειναι οι καλυτερες. Η κορυφαια των 300 ευρω εχει νομιζω 8ετη εγγυηση...

Στέλιο.. εγώ αυτά τα λεω πιπεριές. ..
Εχω την ίδια μπαταρία απο το 2010 στο αυτοκίνητο. Κυκλοφορω συνέχεια αλλα παραταω και το αυτοκίνητο 3 βδομαδες σερι με συναγερμο και -5 στο αεροδρόμιο.
Η χρήση είναι καθοριστικος παράγοντας για τη ζωη της μπαταριας

stelmaniac
19-08-16, 23:31
Οχι Παναγιωτη, ειναι καλες μπαταριες... Μπαταρια banner με 6ετη λειτουργια εδινε 13,8 V οπως η καινουρια. Ασε που αν την πας πισω εντος εγγυησης για αλλαγη, δεν πιστευω να σε ρωτησουν τι χρηση της εκανες...

gearboxer
20-08-16, 08:20
Από εμένα καλές εντυπώσεις έχει αποσπάσει η Hankook που έχω εδώ και 4 χρόνια στο 36. Για τα λίγα χιλιόμετρα που κάνει το αυτοκίνητο η απόδοσή της είναι αρκετά ικανοποιητική δεδομένου και της σχετικά χαμηλής τιμής της.

Fanatic
20-08-16, 18:28
Λοιπον. 70αρα μπαταρια φοραω. Ειναι της BMW η τωρινη και γραφει Made In Italy. Τι μαρκα αραγε;; Καθοτι η μπαταρια ειναι πισω στο πορτ-μπαγκαζ εχει ενα σωληνακι εξαερωσης (vent tube) για να βγαινουν τυχον αερια απο την μπαταρια εκτος. Ερωτησεις:

- Πως ακριβως λεγεται αυτος ο εξαερισμος;
- Αξιζει να βαλω 80αρα;

LEO328
20-08-16, 21:47
Άμα γράφει made in italy της exide είναι.
Βάλε exide την 74αρα την ενισχυμένη που έχει πολλά αμπέρ εκκίνησης.
Πριν 2 χρονια είχα πάρει γνησια της bmw και έγραφε exide πάνω. .(την εδωσα).
Βάλε μια από τις ακόλουθες (μέτρα διαστάσεις πρώτα).
-exide 74ah
- banner power bull 80ah ( αυτήν έχω τωρα)
-hankook 8th
Πολύ καλές μπαταρίες. ..
Με τον stealer μην ασχοληθείς. ...
Για 10 αμπέρ δεν τίθεται θέμα. .(βάλε την 74αρα που ναι και ίδια μάρκα με τη μαμα).
Όλο και κάνα extra θα χεις βάλει πάνω από όταν το πήρες. .. (ήχο σύστημα κλπ).
Το άλλο που ρωτάς οι γκουρού θα απαντήσουν. ..:p:
Τ

Dim77
21-08-16, 10:45
Όχι, 70άρα βάλε.
Το σωληνάκι, το υποστηρίζουν όλες οι μπαταρίες.
Είναι για την τοποθέτηση στο χώρο αποσκευών για να βγαίνουν έξω οι αναθυμιάσεις. Απλά θα συνδέσεις το σωληνάκι στην καινούρια. Όταν η μπαταρία είναι στο χώρο του κινητήρα δεν χρειάζεται.

Fanatic
22-08-16, 09:28
Αποφασισα να δωσω κατι παραπανω και εβαλα της BMW (Εxide). Κοστος μπαταριας 125 ευρω. Αλλαχτηκε στον Σπανο οποτε πληρωσα και το κερατιατικο 15αρι για την αλλαγη. Η μπαταρια δηλωνεται στον εγκεφαλο σαν πληροφορια.

Αυτο που εμαθα ομως για το αμαξι μου ειναι οτι η μπαταρια που ειχε πανω ηταν απο το 2006 αρα κρατησε 10 χρονια!! Καθοτι το αμαξι ειναι του 2004 αυτο σημαινει οτι για καποιο λογο ειχε αλλαχτει η εργοστασιακη πανω στην 2ετια. Eιναι εντυπωσιακο οτι εβγαλε 10 χρονια παρολη την ελαχιστη χρηση και απο εμενα και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

LEO328
22-08-16, 10:21
Αποφασισα να δωσω κατι παραπανω και εβαλα της BMW (Εxide). Κοστος μπαταριας 125 ευρω. Αλλαχτηκε στον Σπανο οποτε πληρωσα και το κερατιατικο 15αρι για την αλλαγη. Η μπαταρια δηλωνεται στον εγκεφαλο σαν πληροφορια.

Αυτο που εμαθα ομως για το αμαξι μου ειναι οτι η μπαταρια που ειχε πανω ηταν απο το 2006 αρα κρατησε 10 χρονια!! Καθοτι το αμαξι ειναι του 2004 αυτο σημαινει οτι για καποιο λογο ειχε αλλαχτει η εργοστασιακη πανω στην 2ετια. Eιναι εντυπωσιακο οτι εβγαλε 10 χρονια παρολη την ελαχιστη χρηση και απο εμενα και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

με γειες!!!;)

Fanatic
22-08-16, 11:53
με γειες!!!;)

Thanks Λεο! :cheers: