PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ALPINA B5 BITURBO F10


jim_pas
05-05-17, 23:18
Καλησπέρα σας,

Μετά απο 7-8 χρόνια να ανοίξω θέμα εδώ και μετά απο πολλά χρόνια ανενεργός στο forum είπα σήμερα να ξαναγράψω μια και η Bmw ξαναεμφανίστηκε στα πλάνα μου... :-)
Σχεδόν 30άρης και κάτοικος εξωτερικού πλεόν, μετά απο αρκετές αλλαγές αυτοκινήτων με τελευταία merc E500 2008 και αφού πουλήθηκε είμαι σε αναζήτηση αυτοκινήτου (χωρίς να ξέρω τι θέλω...)..
Ας μπω στο κυρίως θέμα.. Έχω βρει Alpina B5 Biturbo 2011(507ps) και έχω αύριο ραντεβού για να το δω καθώς και test drive!!
Απο αυτά που διαβάζω είναι ένα αυτοκίνητο που συνδυάζει βολτά και sport αισθηση όταν χρειάζετε..απο προβλήματα το μόνο που έχω διαβάζει είναι ότι υπήρχε ανάκληση για τα μπεκ και τα οποία στο συγκεκριμένο έχουν αλλαχθεί.
Αν και ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολλά απο αυτά θα ήθελα απο άτομα που γνωρίζουν να μάθω γενική συμπεριφορά του αυτοκινήτου(θετικά,αρνητικά), τι πρέπει να προσέξω σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο και γενικά αν έχουν ακουστεί προβλήματα...


Ευχαριστώ εκ των προτερων!! :-)


ΥΓ: Δεν ήξερα αν πρέπει να ανοιξω θέμα στην σειρά 5,στην Μ ή στις άλλες σειρές και κατέληξα εδώ τελικά!!!

Stunt Mike
06-05-17, 12:45
Μαλλον σε γερμανικο φορουμ πρεπει να το ανοιξεις αυτο το θεμα...Εδω δεν υπαρχουν αυτα τα αυτοκινητα....

jim_pas
06-05-17, 16:48
Μαλλον σε γερμανικο φορουμ πρεπει να το ανοιξεις αυτο το θεμα...Εδω δεν υπαρχουν αυτα τα αυτοκινητα....

Μάλλον έχεις δίκιο...έψαξα γενικά να δω τι παίζει στην Ελλάδα και δεν βρήκα ούτε 1 να πωλείται... Κάθε γνώμη και άποψη καλή θα ήταν πάντως... Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

stef
07-05-17, 23:30
Η Αλπίνα είναι μια θυγατρική της BMW κατά 50% η οποία είναι κατασκευαστής!
Επειδή τυγχάνει να έχω επισκεφτεί τα κεντρικά στο Buchloe θα σου πω ότι οι εργασίες που γίνονται ειναο πραγματικα εργοστασιακων προδιαγραφών και με το παραπάνω!
Όσον αφορά το αυτοκίνητο Β5 θα σου πω ότι αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή και μάλιστα με αριθμημένα κομμάτια.
Για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τα γνωρίζω, αλλα θεωρώ ότι μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξουσιοδοτημένο της Γερμανίας που είναι και dealer της Αλπίνα

jim_pas
08-05-17, 00:00
Η Αλπίνα είναι μια θυγατρική της BMW κατά 50% η οποία είναι κατασκευαστής!
Επειδή τυγχάνει να έχω επισκεφτεί τα κεντρικά στο Buchloe θα σου πω ότι οι εργασίες που γίνονται ειναο πραγματικα εργοστασιακων προδιαγραφών και με το παραπάνω!
Όσον αφορά το αυτοκίνητο Β5 θα σου πω ότι αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή και μάλιστα με αριθμημένα κομμάτια.
Για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τα γνωρίζω, αλλα θεωρώ ότι μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξουσιοδοτημένο της Γερμανίας που είναι και dealer της Αλπίνα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..μίλησα την παρασκευή και με τον υπεύθυνο στο buchloe.Μου είπε για την ανάκληση στα μπεκ και μου ανέφερε ότι γενικά δεν έχουν βγάλει θέματα. Μου είπε αυτό που πρέπει να προσέχω είναι να το πηγαίνω ζεστό...Δηλαδή όχι γκαζώματα κρύο κτλ...λογικό βέβαια όπως και για κάθε τουρμπάτο... Μπήκα και στο Γερμανικό forum της αλπίνα,αλλά δεν διάβασα κάτι αρνητικό...Το αυτοκίνητο το είδα..είναι σε άριστη κατάσταση μέσα απο αντιπροσωπεία και μου το δίνουν με 1 χρόνο εγγύηση,καινούρια λάστιχα michelin,καινούριους δίσκους-τακάκια,γυαλισμένο κτλ... Η τελική απόφαση για την αγορά θα γίνει πιθανών αύριο καθώς είμαι υπο σκέψεις ακόμα... Είδωμεν... :-)

rapid_fast
08-05-17, 08:36
Η αγορά έχει πάντα 2 παραμέτρους..
τη συντήρηση και το κόστος.
Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος όλα καλά..
Θα μπορείς να καλύψεις τα ανταλλακτικά όμως?
και αυτό έχει 2 παραμέτρους.
Την διαθεσιμότητα,και το κόστος..
Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι το ανταλλακτικό σε αυτό το αυτοκίνητο.
Είχα κάποτε γνωστό στην Ελλάδα με αλπίνα 20ετίας και για κάποιο λόγο δεν έβρισκε ανταλλακτικά..
Αν θυμάμαι καλά, είχε καταργηθεί η τουρμπίνα που χρησιμοποιούσε..
Νομίζω αυτό πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο..

jim_pas
08-05-17, 20:29
Η αγορά έχει πάντα 2 παραμέτρους..
τη συντήρηση και το κόστος.
Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος όλα καλά..
Θα μπορείς να καλύψεις τα ανταλλακτικά όμως?
και αυτό έχει 2 παραμέτρους.
Την διαθεσιμότητα,και το κόστος..
Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι το ανταλλακτικό σε αυτό το αυτοκίνητο.
Είχα κάποτε γνωστό στην Ελλάδα με αλπίνα 20ετίας και για κάποιο λόγο δεν έβρισκε ανταλλακτικά..
Αν θυμάμαι καλά, είχε καταργηθεί η τουρμπίνα που χρησιμοποιούσε..
Νομίζω αυτό πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο..

Σωστός... αυτά έκατσα και τα μελέτησα η αλήθεια είναι πριν κάνω οποιοδήποτε βήμα... όσον αφορά τα ανταλλακτικά τα τελευταία χρόνια μένω στην Γερμανία,οπότε πιστεύω οτι εδώ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...Περισσότερο φοβάμε τις τιμές που θα ακούσω παρά την διαθεσιμότητα..χαχαχα....Παρόλα αυτά μίλησα σήμερα αλλά λείπει ο πωλητής-υπεύθυνος που μιλάω και επιστρέφει 22.5.2017 οπότε τους είπα να το κρατήσουν και θα μιλήσω με αυτόν μόλις επιστρέψει μιας και αυτός το κανονίζει!!! Για να δούμε αν θα τα βρούμε...

stef
08-05-17, 23:16
Πόσα χλμ έχει και τι χρώμα είναι;

jim_pas
08-05-17, 23:54
Πόσα χλμ έχει και τι χρώμα είναι;

110000 χιλιομετρα, χρωμα ασημί...

stef
09-05-17, 09:16
Γνώμη μου: το Alpina πρέπει να ναι μόνο Alpina Blau ή Alpina grun

Fanatic
09-05-17, 09:51
Γνώμη μου: το Alpina πρέπει να ναι μόνο Alpina Blau ή Alpina grun


Kαι τα μακαρόνια να είναι Μisko.

507 αλογα είναι αυτά! Στο χρώμα θα κολλήσουμε?

Μακάρι να είχαμε όλοι την δυνατότητα να ήταν μια Alpina έστω στις επιλογές μας.

jim_pas
09-05-17, 18:34
Γνώμη μου: το Alpina πρέπει να ναι μόνο Alpina Blau ή Alpina grun

Ίσως να χεις δίκιο...εμένα βέβαια θα μ άρεσε και το μαύρο,αλλά το θέμα είναι ότι τα αυτοκίνητα που πωλούνται είναι περιορισμένα ώστε να υπάρχει η επιλογή επιλογής χρώματος. Ακόμα ένα κριτήριο εφόσον βρεθεί το χρώμα είναι η κατάσταση του αυτοκινήτου,αν έχουν γίνει τα service στην ώρα του,τρακαρίσματα,χέρι κτλ... Οπότε το χρώμα σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα κριτηρία στην συγκεκριμένη έκδοση αυτοκινήτου είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν,έτσι δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία γιατί πιθανών να μην πετύχει!!!

jim_pas
09-05-17, 18:36
Kαι τα μακαρόνια να είναι Μisko.

507 αλογα είναι αυτά! Στο χρώμα θα κολλήσουμε?

Μακάρι να είχαμε όλοι την δυνατότητα να ήταν μια Alpina έστω στις επιλογές μας.

:bigthumb::bigthumb: καλό με τα Misko....μ άρεσε μπορώ να πω...χαχα

jim_pas
27-06-17, 23:00
Επιτέλους το αυτοκίνητο αγοράστηκε χθες...Παραλαβή απο την Νότια Γερμανία, μικρή επισκεψη στο Buchloe(κεντρικά της Alpina) και ταξίδι 700 χιλιομέτρων.... Το αυτοκίνητο εκ πρώτης εντύπωσης δείχνει καλύτερο απο αυτό που φανταζόμουν...πολύ καλοστημένο και με αρκετή δύναμη...

BMW Power
28-06-17, 05:44
Καλοταξιδο!!! επειγόντως φωτογραφίες και οδηγικές αναφορές.

stef
28-06-17, 07:01
Καλοτάξιδο!!
Buchloe εμπειρία ζωής!!!
Απίστευτα οργανωμένοι οι Γερμανοί.
Έκανες service εκεί ή για βόλτα πέρασες;
Εύχομαι πολλά, καλά & ασφαλή χλμ!!

jim_pas
28-06-17, 22:58
Καλοταξιδο!!! επειγόντως φωτογραφίες και οδηγικές αναφορές.

Σε ευχαριστώ πολύ!!να σαι καλά... θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες φωτογραφίες(έχω 2 φωτο στο garage μου..μια το μοτερ και μια απο την bmw οταν πηγα για να το αγοράσω)... κάθε μέρα μου φαίνετε και καλύτερο το αυτοκίνητο...
Λίγα λόγια για το αυτοκίνητο:

1) Απο θέμα δύναμης είναι αρκετά καλό...δεν δοκίμασα ακόμα να δω πόσα πιάνει αλλά με 1-2 ανοίγματα επιασα ευκολα τα 270 χιλιόμετρα... βγάζει αρκετή δυναμη ειδικά απο τα 150 και πάνω είναι φοβερό ανεβάζει πολύ γρήγορα...
2) Σασμάν πολύ καλό 8 τάχυτο schwitch tronic...πατάω φρένο κατεβάζει ταχύτητες και δεν νιώθεις απολύτως τίποτα..απλά βλέπεις στο κοντέρ την ταχύτητα που έχεις.. ακόμα και στο μηχανικό με τα κουμπάκια της αλπίνα είναι πολύ καλό στις αλλαγές..
3) 4 Επιλογές οδήγησης(сomfort,normal,sport,sport+).... μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου..στο comfort πηγαίνεις χαλαρά ταξίδι χωρίς να σε κουράζει η ανάρτηση και χωρίς να σε προκαλέι να το πατήσεις....στο sport+ οι αλλαγές γινονται πολύ πιο γρήγορα και νίωθεις ότι είσα σε μαχητικό...:-) Στήσιμο υποδειγματικό... Έστριψα σε ανοιχτή στροφή στον αυτοκινητόδρομο με 250 χιλίομετρα και το αυτοκίνητο έστριψε χωρίς καν να το καταλάβω....
4) πολύ καλή οθόνη bmw professional με αρκετές ρυθμίσεις και λειτουργίες μέχρι και θερμοκρασία ελαστικών...
5) κατανάλωση: μεσα στην πόλυ χωρίς ιδιαίτερη κίνηση 15-16 λίτρα.... αν εισαι απο φαναρι σε φανάρι με πολύ κίνηση μπορεί να γράψει και 17-18 λίτρα...
Στον αυτοκινητόδρομο πηγαινα περίπου 140-150(ειχε αρκετή κίνηση) και με μερικά ανοιγματα σε σύνολο 640 χιλιόμετρα έκαψε 67 λίτρα...(ο κατασκευαστής λέει την τάπα της βενζίνης μόνο 98 Οκτάνια και του βάζω 98άρα η 100αρα)

και επειδή λέω όλα θετικά ας πω και κανένα αρνητικό... :P
οι χώροι για μικροπράγματα δεν είναι πολλοί..το ντουλαπάκι του συνοδηγού είναι σχετικά μικρό(σε σύγκριση με merc πχ)...γενικά οι χώροι αποθήκευσης στην καμπίνα δεν είναι και οι πιο ικανοποιητικοι...

Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και βίντεο αν τα καταφέρω...

jim_pas
28-06-17, 23:05
Καλοτάξιδο!!
Buchloe εμπειρία ζωής!!!
Απίστευτα οργανωμένοι οι Γερμανοί.
Έκανες service εκεί ή για βόλτα πέρασες;
Εύχομαι πολλά, καλά & ασφαλή χλμ!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Αγόρασα το αυτοκίνητο περίπου 20 χιλιόμετρα απο το buchloe μέσα απο την Bmw...μιας και ήμουν δίπλα είπα να περάσω μια βόλτα μιας και δεν μου δίνεται η ευκαιρία να είμαι συχνά προς τα εκεί... ίσως το επόμενο service εκει...προς το παρών παρέλαβα το αυτοκίνητο με καινούρια λάστιχα,αλλαγή λαδιών μηχανής, λαδιών σασμάν,φιλτρο αέρος,φιλτρο καμπίνας,μπουζί κτλ..οπότε ήταν κομπλέ... Πήγα περισσότερο για να χαζέψω τι παίζει και πραγματικά είναι πολύ οργανωμένοι..αμέσως να με ρωτήσουν τι χρειάζομαι και αν μπορούν να κάνουν κάτι για μενα κτλ...φαίνετε μια επιχείρηση <<μικρή>> αλλά πολύ φιλικοί και με διάθεση να εξυπηρετήσουν κάθε στιγμή....

PetrosD
28-06-17, 23:11
Μπράβο! Καλοτάξιδο το αυτοκίνητο.

jim_pas
28-06-17, 23:16
Μπράβο! Καλοτάξιδο το αυτοκίνητο.

Σε ευχαριστώ πολύ..

Μόλις έφτιαξα και ένα album με λίγες φωτογραφίες απο το αυτοκίνητο και την επίσκεψη στο buchloe...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=889


(http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=889)

santo
29-06-17, 06:33
Καλοτάξιδο και από εμένα, κλαίω με τις φώτος !! πρέπει να είναι διαστημικό όχημα
πες μας εντυπώσεις.. άνεση, χιλιόμετρα στην autobahn.. !!
με αυτό πάς πιλότο 250-260 άνεση..

rapid_fast
29-06-17, 09:15
Καλοτάξειδο να είναι!! και τυχερό!!!

stef
29-06-17, 12:03
Η Alpina δεν είναι απλά ένας μικρός βελτιωτικός οίκος, αλλά η επιτομή του exclusivity της BMW!
Είναι θυγατρική της BMW AG αν θυμάμαι καλά με ποσοστό 50% και το υπόλοιπο 50% το έχει η οικογένεια Bovensiepen!
Η εταιρεία από custom design είναι αλλού μιας και μπορείς να κάνεις ότι θες από πλευράς χρωματικών παραλλαγών αλλά και ποιότητας δερμάτων με επιτομή το εκπληκτικό lavalina δέρμα της.
Οι αναρτήσεις της θεωρούνται απο τις καλύτερες για BMW μιας και συνδυάζουν την σπορ συμπεριφορά αλλά και την άνεση, κάτι που δεν συναντάει κανείς εύκολα στις απλές αναρτήσεις.
Εύχομαι ολόψυχα και πάλι καλορίζικο και είναι εμπειρία ζωής να πας από πίσω στις εγκαταστάσεις του συνεργειου να δεις την όλη διαδικασία

jim_pas
29-06-17, 22:48
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά..να 'στε καλά.. εντυπώσεις ακόμα σχηματίζω...με πιλότο πας και 250 άνεση το θέμα είναι ότι έχει αρκετή κίνηση στους δρόμους της Γερμανίας οπότε μόνο νύχτα μπορείς να πας γρήγορα με πιλότο..παρατήρησα ότι το αυτοκίνητο δουλεύει σε αυτοκινητόδρομο με θερμοκρασία νερού γύρω στους 97-98 βαθμούς και μέσα στην κίνηση σε πόλη μπορεί να φτάσει και τους 110 βαθμούς..ξέρει κανείς έαν είναι λογικό? απο γνωστούς που ρώτησα μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοτέρ είναι λογικό να δουλεύει εκεί....
Απο ότι ξέρω όπως είπε και ο stef έχει μετοχές και η BMW AG και η οικογένεια Bovensiepen..Γενικά μέσα και το navalina δερμα σε συνδυασμό με το σκουρόχρωμο ξύλο,την professional οθόνη και τον φωτισμό(ειδικά την νύχτα) το κάνει ξεχωριστό.... Αν και δεν πήγα πίσω στο συνεργείο της alpina πραγματικά πιστεύω ότι είναι εμπειρία ζωής και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπεράσω απο εκεί... περισσότερα για το αυτοκίνητο θα δω τις επόμενες μέρες μιας και ετοιμάζω ταξίδι για Ελλάδα,οπότε εκει θα έχω ακόμα πιο πολλά χιλιόμετρα για να το δω...

PetrosD
30-06-17, 12:41
Άστα να πάνε με την κίνηση...
Πήγα σήμερα Μόναχο και σε λίγα σημεία μπόρεσα να κινούμαι με σταθερά πάνω από 210. Οι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που θέλουν να προσπεράσουν και βγαίνουν αριστερά χωρίς αύριο.