PDA

Επιστροφή στο Forum : E60 530d κατανάλωση


Μάκης
15-12-17, 08:32
Καλημέρα σε όλους.έχω ένα BMW E60 530D και η κατανάλωση του είναι αρκετά μεγάλη για τα δεδομένα.υπάρχει τρόπος βελτίωσης ή να αλλάξω αυτοκίνητο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

BMW Power
15-12-17, 10:41
Καλημέρα Μάκη και καλώς ήρθες στο forum

Τι κατανάλωση έχεις και σε τι συνθήκες?

NNIKOLOG
15-12-17, 19:39
Φιλε μου πιστευω οτι αν δεις περιπου 9-10 lt/100χλμ θα ειναι λογικο (εντος πολης). Ποσο εβγαλε και σου εκανε εντυπωση . .

rapid_fast
15-12-17, 20:40
Φιλε μου πιστευω οτι αν δεις περιπου 9-10 lt/100χλμ θα ειναι λογικο (εντος πολης). Ποσο εβγαλε και σου εκανε εντυπωση . .

Λιγα λες.. κάπου στα 16-18 λίτρα πρέπει να καίει στην πόλη αν το πάει σαν κότα..

Μάκης
15-12-17, 21:02
13 λίτρα μέσα στην πόλη.

Μάκης
15-12-17, 21:03
Καλημέρα Μάκη και καλώς ήρθες στο forum

Τι κατανάλωση έχεις και σε τι συνθήκες?

Καλησπέρα και ευχαριστώ.13 λίτρα μέσα στην πόλη.μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να το βελτιώσω? Αν ναι ακούω προτάσεις

Μάκης
15-12-17, 21:43
Φιλε μου πιστευω οτι αν δεις περιπου 9-10 lt/100χλμ θα ειναι λογικο (εντος πολης). Ποσο εβγαλε και σου εκανε εντυπωση . .

Αν έβλεπα τόσο δεν θα ασχολούμουν καθόλου 😂😂

PetrosD
15-12-17, 22:13
Λιγα λες.. κάπου στα 16-18 λίτρα πρέπει να καίει στην πόλη αν το πάει σαν κότα..

Παναγιώτη, DIESEL είναι!

BMW Power
18-12-17, 10:21
Η αλήθεια είναι ότι έχεις αυξημένη κατανάλωση (18%) σε σχέση με αυτοκίνητα στην Γερμανία αλλά αυτό μπορεί να οφείλετε στο κακό Ελληνικό καύσιμο αλλά και στην κακή συντήρηση του μοτέρ σου.

Τι αποστάσεις κάνεις μέσα στην πόλη?
Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο?
Έχεις αλλάξει DPF?

rapid_fast
18-12-17, 10:31
Παναγιώτη, DIESEL είναι!

Το ιδιο αμάξι είχα 2 εβδομάδες στην Ντόχα...
(την Παρασκευή γύρισα!! το έχω φρέσκο)
Αν πέσεις σε κίνηση και είσαι στο eco καίει 18 λίτρα στα 100..
Στον αυτοκινητόδρομο που έβγαινα κάθε μέρα έβλεπα ακόμα και 5/100 με 130..
Σε περιφερειακές πόλεις που η ταχύτητες δεν ήταν σταμάτα / ξεκίνα, έβγαζε άνετα 6,5 / 7,0 μέσα στην πόλη...
Αυτοματάκι.. είναι σούπερ αμάξι, αλλά είναι βαρύ...
Αν ρολάρει δεν καίει, αν σταματάει πίνει τα άντερα του...

PetrosD
18-12-17, 11:11
Το ιδιο αμάξι είχα 2 εβδομάδες στην Ντόχα...
(την Παρασκευή γύρισα!! το έχω φρέσκο)
Αν πέσεις σε κίνηση και είσαι στο eco καίει 18 λίτρα στα 100..

Απίστευτο! Δεν το περίμενα.

BMW Power
18-12-17, 12:29
Και πάλι, αυτό που περιγράφει ο rapid δεν είναι ΚΣ, οι υψηλές θερμοκρασίες σε συνάρτηση με +90% υγρασία δεν ευνοούν την κατανάλωση.

stauros772000
18-12-17, 17:25
Το ιδιο αμάξι είχα 2 εβδομάδες στην Ντόχα...
(την Παρασκευή γύρισα!! το έχω φρέσκο)
Αν πέσεις σε κίνηση και είσαι στο eco καίει 18 λίτρα στα 100..
Στον αυτοκινητόδρομο που έβγαινα κάθε μέρα έβλεπα ακόμα και 5/100 με 130..
Σε περιφερειακές πόλεις που η ταχύτητες δεν ήταν σταμάτα / ξεκίνα, έβγαζε άνετα 6,5 / 7,0 μέσα στην πόλη...
Αυτοματάκι.. είναι σούπερ αμάξι, αλλά είναι βαρύ...
Αν ρολάρει δεν καίει, αν σταματάει πίνει τα άντερα του...

δλδ αν δεν ηταν στο eco,ποσο θα εκαιγε;εχω τρακτερι του 70,και οταν οργωνω,με δυινο,πιανει δεν πιανει τα 20ανα 100.καποιο λαθος η προβλημα θα ειχε το οχημα.πετρελαιο ακομη και τριλιτρο ,συγχρονης τεχνολογιας ,δυσκολο να καιει τετοιες ποσοτητες ,χωρις να εχει προβλημα.....

rapid_fast
19-12-17, 08:48
Και πάλι, αυτό που περιγράφει ο rapid δεν είναι ΚΣ, οι υψηλές θερμοκρασίες σε συνάρτηση με +90% υγρασία δεν ευνοούν την κατανάλωση.

Μέσα στην Ντόχα, με κλιματισμό, έκανα 1,1 ώρες για 18 χιλιόμετρα...
Και το είχα αυτό κάθε μέρα το πρωί, και κάθε μέρα το απόγευμα...
Νομίζω δεν περιμένει κάποιος κάτι διαφορετικό, ε?
Οι συνθήκες κίνησης στην πόλη δεν είναι ελεγχόμενες..
Δεν μπορείς να μετρήσεις ή να συγκρίνεις κατανάλωση μέσα στην πόλη...
Εκτός αν έχεις 2 οχήματα στημένα δίπλα δίπλα και μπορείς να ξέρεις τι καίει το καθένα, στην ίδια διαδρομή με την ίδια κίνηση..

Μάκης
19-12-17, 08:59
Η αλήθεια είναι ότι έχεις αυξημένη κατανάλωση (18%) σε σχέση με αυτοκίνητα στην Γερμανία αλλά αυτό μπορεί να οφείλετε στο κακό Ελληνικό καύσιμο αλλά και στην κακή συντήρηση του μοτέρ σου.

Τι αποστάσεις κάνεις μέσα στην πόλη?
Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο?
Έχεις αλλάξει DPF?
Το αυτοκίνητο δουλεύει κυρίως μέσα στην πόλη διότι είναι επαγγελματικο (taxi).
Ο κινητήρας μου έχει 430 χιλιάδες αλλά είναι καλοσυντηρημενος και με καινούργιους ιντζεκτορες.Το dpf έχει καταργηθεί.

Μάκης
19-12-17, 09:04
Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί η οικονομία του αυτοκινήτου με κάποιο πρόγραμμα καθώς το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικο και πλέον ασύμφορο.Αγοράστηκε την εποχή που γεννουσαν και τα κοκόρια και δούλευε κυρίως εκτός οπότε δεν ασχοληθήκαμε ποτέ με την κατανάλωση.οι εποχές άλλαξαν όμως και πρέπει να το δω καθαρά επαγγελματικα 😁😁

Dim77
19-12-17, 09:41
Μια παρατήρηση off topic. Χωρίς παρεξήγηση.

Όπως όλοι οι οδηγοί taxi, καταργούν το dpf...και το λένε ευθαρσώς. Ίσως λόγο άγνοιας.
Για αυτό το λόγο έυχομαι τάχιστα να εξαφανιστούν οι diesel από προσώπου γης, γιατί οι άνθρωποι που το χρησιμοποιούν δεν έχουν καμιά λογική και φυσικά δυστυχώς τα Ελληνικά ΚΤΕΟ τους αφήνουν ανενόχλητους...

Το diesel μετά το Euro 4-5 άρχισε να μην είναι 1000 φορές πιο ρυπογόνο (στην πραγματικότητα, όχι η εισπρακτικού τύπου ανοησία με το διοξείδιο του άνθρακα). Αν βγάλεις το φίλτρο τότε γίνεται πραγματικά ένα τρομακτικό ρυπαντικό μέσο για το αναπνευστικό σύστημα των θηλαστικών.

Υ.Γ. Η φαρμακευτική αγωγή για ΧΑΠ, είναι μόνιμη και ακριβότατη μηνιαίως...

Για το θέμα. Μέσα στην πόλη, με σταμάτα-ξεκίνα και αναμμένο το μοτέρ στο ρελαντί επί μεγάλο διάστημα που συνηθίζουν οι επαγγελματίες (δεν ξέρω γιατί, είναι εντελώς λάθος για τον σύγχρονο κινητήρα, ίσως μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό ότι συμβαίνει για κάποιο άλλο λόγο), το 13+ βάλε είναι νορμάλ.

Μέσα στην πόλη είναι πολύ καλύτερο, οικονομικά για ταξί το prius, όσο περίεργο και αν φαίνεται και φυσικά τα μικρά diesel. 3λιτρο μεγάλο σενταν μέσα στην πόλη....καίει.

Βελτίωση δεν γίνεται. Να αλλάξεις αυτοκίνητο για να καίς 10λτ/100 μέσα στην πόλη δεν έχει νόημα.
Εξαρτάται και πόση ζωή θεωρείς ότι έχει το όχημα σου ακόμα.
Γιατί μπορεί να μην είναι εύκολο να δώσεις 20+ χιλιάδες ευρώ για να γλυτώσεις 500-1000 ευρώ το χρόνο από 3λιτρα στα 100km (δεν θα καίς από 13λτ 5λτ και με το καινούριο). Εκτός αν έχεις συγκεκριμένα μοντέλα και καταναλώσεις από συναδέλφους σου.