PDA

Επιστροφή στο Forum : ελαστικα Μ3 ε46


TURBO E36
01-02-18, 21:51
Κυριοι θα ηθελα την γνωμη σας για ελαστικα στο Μ3,φοραω 235 40 18 εμπρος κ 265 35 18 πισω.Ξανανοιγω θεμα ελαστικων μιας κ το τελευταιο που βρηκα εδω ειναι του 2011.Το αμαξι φοραει τωρα τα πιρελι π ζιρο, με αυτα το πηρα κ μου εχουν φανει καλα αν και ειναι του 14(δεν παω μαλιοκουβαρα συνεχεια,δεν εχω τολμησει να τα δοκιμασω σε βροχη).Η χρηση του αυτοκινητου ειναι καθημερινη οποτε ψαχνω κατι που θα διαρκεσει και δεν θα φοβαμαι να ανοιξω σε βρεγμενο(σε λογικα πλαισια παντα) και να μην ξεφυγω απο τα 500-600 ευρω.Απο τα λιγα που εψαξα ειδα οτι τα συγκεκριμενα πιρελι εχουν φτιαχτει για μερσεντες(ιεροσυλια)!επισης με προβληματισαν δεικτες καταναλωσης καυσιμου(Α-Β-C) πατημα σε βροχη κτλ...κατα ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα?Καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω.

mixalhs
01-02-18, 22:56
Αν και προτιμώ παντα michelin τωρα φοράω τα Dunlop sportmaxx rt (τα βρηκα σε δελεαστικη Τιμη)και ειμαι ικανοποιημένος με την απόδοση τους στην βροχή . Δεν εχω πλήρη εικόνα βεβαια γιατι εχω κανει μονο 2Κ χιλιομετρα αλλα μεχρι τωρα μονο καλα λογια εχω να πω. Τα φοράω σε 19αρες.

zaharias
02-02-18, 14:04
Κορυφαια θεωρω τα καινουργια michelin pilot sport 4 s (θελω καποια στιγμη να τα δοκιμασω) και μετα τα Conti 6. Αλλα πιθανον να ειναι εκτος του budget σου.

Τωρα φοραω toyo t1 sport δεν τρελαθηκα, καλα ειναι σε γενικες γραμμες, αλλα τα βρηκα και γω σε καλη τιμη γιαυτο και τα πηρα.

Επισης καλα σχολια ακουω για τα kumho ecsta ps91.

TURBO E36
02-02-18, 14:23
κυριοι δελεαστικες τιμες κ τα 2,dunlop sport max rt και kumho ecsta,για τον δεικτη καταναλωσης καυσιμου τι εχετε να πειτε?τα dunlop εχουν c και τα kumho f,ειναι αισθητη η διαφορα στην τσεπη και στα χιλιομετρα που κανεις αντιστοιχα?

TURBO E36
02-02-18, 18:04
τελικα βρηκα απαντηση για δεικτες καταναλωσης καυσιμου,παραθετω link μηπως φανει χρησιμη και σε αλλον https://www.dunlop.eu/el_gr/consumer/learn/eu-tire-label-explained.html αυτο που καταλαβα ειναι οτι η οικονομια αναλογως τον δεικτη φαινεται μακροπροθεσμα!

mixalhs
02-02-18, 19:36
Απο φασαρία τα kumho πως ειναι ;

TURBO E36
03-02-18, 14:30
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-KU31.htm σε αυτο το site εχει καλα συγκριτικα και γνωμες αναγνωστων,απο εκει σκεφτομαι ενα value for money λαστιχο που βρηκα,εδω εχει 121 ευρω το τεμαχιο http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Sava/Intensa-UHP-2.htm δεν ειδα καλα σχολια για το kumho γενικα

dimimav
03-02-18, 14:41
Nexen nfera su1 και θα με θυμηθείς.
Το πιο value for money λάστιχο που κυκλοφορεί.
Δεν είναι τυχαίο που τα καινούργια porsche το φοράνε από το εργοστάσιο

Fanatic
04-02-18, 11:11
Nexen nfera su1 και θα με θυμηθείς.
Το πιο value for money λάστιχο που κυκλοφορεί.
Δεν είναι τυχαίο που τα καινούργια porsche το φοράνε από το εργοστάσιο

Στο Cayenne και στο Macan. Σε 911 θα το έβαζε?

mixalhs
04-02-18, 11:38
Χαζεύοντας στο Σκρουτζ βλεπω οτι η τιμη ειναι ιδια ανάμεσα στο nexen & Dunlop . Με βαση το tyrereviews βρεγμένο και στεγνό ειναι καλυτερο το Dunlop .... Τωρα οτι θελει ο καθενας .
Η Dunlop το δινει Α C 69db και το nexen B C 69db.

TURBO E36
04-02-18, 17:34
Κυριοι εχω καταληξει στα SAVA συμφωνα με το tyrereviews( εχω δωσει link πιο πανω) και την τσεπη μου...στα 360 ευρω την τετραδα,αν τα εχει βαλει κανεις να μας πει την γνωμη του,ουτως η αλλως θα επανελθω με κριτικη οταν τα βαλω.Επισης το οτι κατι μαρκες δεν χρησιμοποιουνται στην Ελλαδα επειδη εχουμε το κολλημα του (επωνυμου)δεν παει να πει οτι δεν ειναι σεβαστες στο εξωτερικο,θα ηθελα κ την γνωμη σας σε αυτο!

mixalhs
04-02-18, 17:58
Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις και θα χαλάσουμε το θεμα !
Περιμενουμε εντυπώσεις απο τα sava...

zaharias
11-12-18, 10:20
Λαστιχα 18 για Μ3 Ε46.
Για πειτε γνωμες.
Καλα ολα τα reviews απο το νετ, αλλα στους ελληνικους δρομους ειναι αλλα τα κριτηρια πιστευω..
Michelin Pilot Super Sport
Michelin Pilot Sport 4
Contintental Premium Contact 6 (μιας και το SC6 βγαινει απο 19 και πανω ή νομιζω σε 235/40/18)
Καποιο αλλο?

Εδω που βαζω λαστιχα επιμενει για Continental.

manosm3
11-12-18, 11:32
Φιλε ειχε pss και εβαλα ps4s. Μ' αρεσουν πολυ τα καινουρια. Κρυα κρατανε καλα, ζεσταμενα πολυ καλα, πελμα μετριο προς σκληρο. Θα δειξει ποσο θα κρατησουν :D
Τα παλια ηταν 4ετιας αλλα με φουλ πελμα και οταν ζεσταινοσαντο κρατουσαν. (19αρες ομως)

mixalhs
11-12-18, 12:57
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33575
Τα είχαμε πει και εκει λιγο.....
Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι οτι τα Dunlop sportmaxx rt μετα απο 6Κ και ενα χρονο και κατι στην πλάτη παραμένουν το ίδιο καλα τουλάχιστον στην δικιά μου χρήση !

zaharias
11-12-18, 14:49
Φιλε ειχε pss και εβαλα ps4s. Μ' αρεσουν πολυ τα καινουρια. Κρυα κρατανε καλα, ζεσταμενα πολυ καλα, πελμα μετριο προς σκληρο. Θα δειξει ποσο θα κρατησουν :D
Τα παλια ηταν 4ετιας αλλα με φουλ πελμα και οταν ζεσταινοσαντο κρατουσαν. (19αρες ομως)

Αυτό είναι το θέμα ότι το 4s σε 18 δεν έρχεται στην Ελλάδα.
Βέβαια είναι μικρές οι διάφορες σε σχέση με το 4 αποτι διαβάζω και περισσότερο σε χρήση πίστας. Μάλλον έχει πιο ενισχυμένο πλαϊνό και σκελετό το S.
Τώρα μπροστά στις απεξ φοράω ps4 αλλά παρόλο που είναι φαρδύ και έχω και 2.5 μοίρες καμπερ σε κάποιες στροφές μου βγάζει λίγο μούτρα και γενικά μου είπε ο λαστιχας μου ότι κι άλλος πελάτης του παραπονέθηκε ότι γλιστρούσε με τα Michelin και τα έβγαλε και έβαλε Continental.
Στο νετ πάντως το κοντι 6 το βαθμολογούν δευτερο με μικρή διαφορά από το πρώτο (Michelin ps4s). Χάνει λίγο αποτι λένε το κοντι λόγω πιο μαλακού πλαϊνού.
Σε καλή και στεγνή άσφαλτο πιάνουν και ας είναι παλιά (Kumho και Michelin που έτυχε να έχω δοκιμάσει μεταχειρο πίσω).

zaharias
11-12-18, 14:51
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33575
Τα είχαμε πει και εκει λιγο.....
Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι οτι τα Dunlop sportmaxx rt μετα απο 6Κ και ενα χρονο και κατι στην πλάτη παραμένουν το ίδιο καλα τουλάχιστον στην δικιά μου χρήση !

Ωραίος.
Ευχαριστώ
Ας ενώσει κάποιος τα θρεντ μιας και έχουν ίδιο θέμα.

Εγώ θέλω κάτι να ζεσταίνεται γρήγορα και να είναι βολτισιο-ανετο. Ας φαγώνεται γρήγορα μιας και το χρόνο κάνω 5-7000χλμ

Dim77
11-12-18, 17:27
Το dunlop sportmaxx RT το είχα βάλει και εγώ και έκανα και 16000χλμ με άσχετο αυτοκίνητο (Ε200 W211), αλλά μπορώ να πώ ότι ήταν απίστευτα αθόρυβο, είχε πολύ καλύ πρόσφυση (και κυρίως φρένο) ακόμα και μόλις ξεκίναγες παγωμένο, πολύ καλό και στο βρεγμένο, κράταγε όπως την πρώτη μέρα μετά από 4 χρόνια και 16000χλμ και φαινόταν ακόμα και σαν καινούριο (παρότι είχε πολύ μικρό δείκτη treadwear).

LuigiD
12-12-18, 08:33
Εβαλα προσφατα τα Falken Azenis Fk510 σε 215/45/17 σε mx5 .
Ζεσταινεται πολυ γρηγορα,δεδομενου του μικρου βαρους του αυτοκινητου,στην βροχη ειναι πολυ καλο,δεν κανει ιδιαιτερο θορυβο,συγκριτικα με τα goodyear F1 assymetric 2 που φοραγα πριν.Εχει δεικτη 280-300 δεν θυμαμαι ακριβως,θεωρειται UHP ελαστικο και ειναι σε πολυ καλη τιμη,380 ευρω τα εβαλα εγω στην παραπανω διασταση.
Δεν εχω εμπειρια χιλιομετρων,πρεπει να εχω κανει 2000-3000 χλμ,αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις μου

Αν βγαινει στην διασταση σου,ριξτου μια ματια.

Δημητρης

Mike_gr
12-12-18, 22:24
Σε 19αρες 235-265 MATADOR MP47 πολυ καλα για την τιμη τους.

Fanatic
14-12-18, 15:30
Έχω δοκιμάσει τα εξής:

Continental Sport Contact
Pirelli P Zero GT
Bridgestone Potenza S001
Michelin PS4

Μια πιο θετική εντύπωση all around μου έδωσαν τα Conti.

mixalhs
14-12-18, 16:07
Έχω δοκιμάσει τα εξής:

Continental Sport Contact
Pirelli P Zero GT
Bridgestone Potenza S001
Michelin PS4

Μια πιο θετική εντύπωση all around μου έδωσαν τα Conti.
Στο βρεγμένο τι σου εδωσε καλύτερη αίσθηση ;

zaharias
15-12-18, 00:15
Έχω δοκιμάσει τα εξής:

Continental Sport Contact
Pirelli P Zero GT
Bridgestone Potenza S001
Michelin PS4

Μια πιο θετική εντύπωση all around μου έδωσαν τα Conti.

Sport contact ποια 3,5,6;;;

Fanatic
17-12-18, 20:14
Sport contact 3 ήταν καθότι ήταν σε run flat που είχα αρχικά στη Ζ4. Μετά όταν έβαλα κανονικά έβαλα τα Pirelli P Zero GT. Και τώρα στην Μ3 έχω τα Bridgestone( καινούρια, τα είχε βάλει ο προηγούμενος).
Συνολικά την καλύτερη εντύπωση σαν all rounder μου έκαναν τα Conti. Ήταν ωραία στο βρεγμένο, ζεσταινονταν γρήγορα στο στεγνο χωρίς όμως να έχουν την αντίστοιχη φθορά που έχουν τα Michelin και μου φάνηκαν κρατούσαν πιο καλά σε σχέση με τα άλλα όταν τα πίεζα. Θα τολμήσω να πω επίσης ότι σε run flat ήταν σχεδόν όσο άνετα ήταν τα Pirelli σε κανονικό. Και είναι γνωστό ότι τα rnft είναι κούτσουρο. Τα Bridgestone τα θεωρώ τα πιο σκληρά από όλα και για αυτό αργούν αποδώσουν. Αν βάλουμε επίσης τον παράγοντα τιμή έστω ότι σαν λάστιχο είναι το Conti στα ίδια επίπεδα με το Michelin, το Conti ειναι και αρκετά πιο φθηνό.

gearboxer
18-12-18, 00:19
Τα καλύτερα overall ελαστικά που είχα στο Ε36 είναι τα Goodyear F1 Assymetric2 με δεύτερα να έρχονται τα Conti SC3 (τα οποία σχεδόν διαλύθηκαν μια Κυριακή που έκανε υπερωρίες το μπλοκέ). Τα ΒR Potenza R040 σε συνδυασμό με τα κιτρινα bilstein είχαν άνεση εφάμιλλη των Steyr του Ε.Σ. ακόμα και με 32 πίεση. Στο Αθήνα-Θεσσαλονίκη ζεσταινόντουσαν λίγο έξω από τη Λάρισα..όταν τα άλλαξα πίστεψα οτι πήρα ξανά Citroen και δεν κάνω καθόλου πλάκα...

MZ3
18-12-18, 12:31
δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι για να κάνουμε σύγκριση σε δυο ελαστικά πρέπει να έχουν τους ίδιους δίκτες μεταξύ τους και τους σωστούς προς το αυτοκίνητο που τα φοράμε αλλιώς δεν έχει κανένα αποτέλεσμα η όποια σύγκριση

BMW Power
18-12-18, 17:56
Πολύ σωστά! Το Ζ4 για παράδειγμα ηταν πολύ χειρότερο αυτοκίνητο με συμβατικά νεα λάστιχα παρα με τα μαμά κούτσουρα ρανφλατ.

Fanatic
18-12-18, 21:19
Πολύ σωστά! Το Ζ4 για παράδειγμα ηταν πολύ χειρότερο αυτοκίνητο με συμβατικά νεα λάστιχα παρα με τα μαμά κούτσουρα ρανφλατ.

Το έχουμε συζητήσει και από κοντά αλλά προσωπικά δεν συμμερίζομαι την άποψη αυτή κάτι το οποίο είχα διασταυρώσει και στο Ζ4 forum.

topmar
21-12-18, 20:36
Nexen nfera su1 και θα με θυμηθείς.
Το πιο value for money λάστιχο που κυκλοφορεί.
Δεν είναι τυχαίο που τα καινούργια porsche το φοράνε από το εργοστάσιο

Επειδή ψάχνω και εγώ λάστιχα για το δικό μου, μου γυάλισαν τα NEXEN Nfera SU4 (μήπως είναι νεότερα των SU1 που έγραψες εσύ;). Αξίζουν λες; Οι κριτικές στο tyre reviews είναι πολύ καλές πάντως, σε τεστ περιοδικών ή site δεν το βρήκα όμως....

Vassilis E46 Cabrio
26-12-18, 09:26
Καλημέρα και χρόνια πολλά..

Καλό θα ήταν να μην διαβαζατε τα tyre reviews των ελαστικών...
Είναι απόψεις που μία να είναι αρνητική από το σύνολο πέφτει αυτομάτως η βαθμολογία του ελαστικού...

Πάρτε απόψεις από τον ίδιο το μάστορας σας (λαστιχά) και κρίνετε έπειτα...

Έχω αλλάξει πολλά σετ ελαστικών πχ
Βridgestone Potenza πολύ σκληρό πέλμα και αργεί να ζεσταθεί
Continental 5 γλιστρούσε ακόμη και από ταξίδι 3 ωρών
Dunlop πολύ καλό κι αυτό απλά σε καθημερινές μετακινήσεις έβγαζαν μεγάλο θόρυβο κύλησης...

Τα ίδια μου έλεγαν πριν μία 5ετια για τα Pirelli P Zero ότι γίνονται κούτσουρο μετά από κάποια χλμ και βγάζουν θόρυβο και και και μπλα μπλα μπλα...

Σας πληροφορώ ότι τα έφτασα τέρμα slik από περιέργεια να δω αντιδράσεις ελαστικού και σας λέω ότι κολλούσαν ακόμη κάτω ακόμη και κρύα...μόλις δε ζεσταίνονταν ήταν καρτ το Ε46αρι...
Ειδικά στις κλειστες στροφές έβγαζαν και το γνωστό τσίριγμα που κάνουν σε πίστα. . .

Και δεν σας μιλάω για τυπικές βόλτες σε πόλη και κοντινές παραλίες αλλά σε αναβάσεις προς Ζαγοροχώρια Πάπιγκο Μέτσοβο και τις αντίστοιχες καταβάσεις για επιστροφή τουλάχιστον μία φορά το μήνα...

Από μένα πάλι δαγκωτό P Zero