PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΜw 1


Mitsos
15-09-04, 09:42
Tην περασμενη εβδομαδα ειχα την ευκαιρια να οδηγησω για 500 χλμ το νεο αποκτημα της BMW.Προκειται για το πρωτο πενταθυρο μοντελο της εταιρειας που επηρεασμενο σχεδιαστικα απο το Ζ4,5,7 διατηρει σπορτιφ γραμμες και την κινηση στους πισω τροχους.Αναλογη εικονα και στο εσωτερικο που ειναι λιτο (νεα σχεδιαστικη φιλοσοφια της εταιρειας)αλλα παντα λειτουργικο και με καλη εργονομια.Θεση οδηγησης τυπικα ΒΜW με spor παντα καταβολες.Κλειδι υπαρχει μονο για το ανοιγμα του αυτοκινητου και το διακοπτη ενω για την εκινηση του μοτερ υπαρχει μπουτόν(θα ιοθετηθει και στη νεα 3άρα).
Το αυτοκινητο ηταν εφοδιασμενο με κινητηρα 1.6 λιτρα valvetronic 115 ιππων.Απογοητευτικα τα πρωτα σχολια αφου νομιζα οτι ξεχασα πανω το χειροφρενο!!!Η πρωτη απορια ειναι αν και κατα ποσο γυρναει αυτη η μπεμπα???Η απαντηση μετα απο πολυ ιδρωτα και προσευχες στο θεουλη ειναι οτι γυρναει μονο αν ο δρομος ειναι σαπουνι και εκει το τονιζω με πολυ προσπαθεια και βιαιη χρηση στο αυτοκινητο.ακομα και εκει ομως ο ελεγχος ειναι ευκολος και ολα γινονται ομαλα.Το σκηνικο αλλαζει αρκετα στην εθνικη οπου το αμαξι δειχνει οτι ειναι γνησια μπεμπα οντας ευθυβολο με τιμονι ξυραφι ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ φρενα και αναρτηση οτι καλυτερο ταιριαζει στο χαρακτηρα αυτης της μικρης μπεμπας.Ο κινητηρας εδω τα παει καλυτερα με καλη ελαστικοτητα και ομαλη λειτουργια, καταφερε να ανεβασει το κοντερ μεχρι τα 212χλμ...!!Οχι στο γκρεμο ομως και αυτη ειναι η εκπληξη!
Αναμενουμε το διλιτρο για δοκιμη και μεγαλυτερες συγκινησεις και γιατι οχι και μια 6κιλυνδρη εκδοση!Το χρειαζεται τεοιο πλαισιο με τοια αναρτησαρα και τοσο φοβερα φρενα...Παντως και 24,000 ευρω ειναι τσιμπημενη αλλα σιγουρα δεν μοιαζει με τιποτα αλλο στη κατηγορια.για οποια πληροφορια το mail μου το ξερετε>

Z3 Fat Bastard
15-09-04, 10:04
Επειδη με ενδιαφερει αρκετα το θεμα της σειρας 1, το ποσο που λες (24,000 Euro) για πιο μοντελο ειναι ?

Ξερει κανεις αν εχει βγει τιμοκαταλογος?
Απο τι τιμη ξεκιναει η 1?

Thank you εκ των προτερων !

Mitsos
15-09-04, 10:25
Επειδη με ενδιαφερει αρκετα το θεμα της σειρας 1, το ποσο που λες (24,000 Euro) για πιο μοντελο ειναι ?

Ξερει κανεις αν εχει βγει τιμοκαταλογος?
Απο τι τιμη ξεκιναει η 1?

Thank you εκ των προτερων !

Καλημερα.Η εταιρεια δεν ανακοινωσε σαφες νουμερο,ωστοσο μας ειπε 23.000 το 116ί με βασικο εξοπλισμο.Στο autoτριτη αυτης της εβδομαδας υπαρχει συγκρτικη δοκιμη με το νεο επισης Α 170 και θα με κρινεις και ως φωτογραφο!!Εννοειται δεν υπαρχει καμια προθεση πρωοθησης του περιοδικου στο οποιο εργαζομαι.

S38B38 Monsta
15-09-04, 10:27
Συμπαθητική η 1 και σίγουρα εντυπωσιακή όταν τη δεις live χαμηλωμένη με 18αρες, αλλά προσωπικά έχω πρόβλημα στο θέμα των κινητήρων. Γιατί δεν τη προσφέρει ακόμα με τους 6-κύλινδρους??? Λες και τους εξελίσει τώρα.

Αντίστοιχα το νέο 5-θυρο Α3 έχει πλήρη γκάμα κινητήρων turbo FSI με 200 αλογάκια για όσους δεν θέλουν να ξεφύγουν οικονομικά, αλλά και V6 από την αρχή.

BMW5S
15-09-04, 12:11
Γνωριζει κανεις ποτε θα ειναι διαθεσιμη στην Ελλαδα και ποτε θα μπορουμε να κλεισουμε test drive?

Mitsos
15-09-04, 12:38
Στα τελη της εβδομαδας ανακοινωνεται η τελικη τιμη και αμεσα ξεκινανε και οι παραγγελιες απο τους ενδιαφερομενους.Για δοκιμη δεν ξερω τι γινεται με τους απλους ενδιαφερομενους αλλα σχεδον ολα τα περιοδικα πραγματοποιησαν-ουν τις δοκιμες τους επι ελληνικου εδαφους...

DoctorAbo
15-09-04, 13:11
Mitso καλημέρα. Ευχαριστούμε για τις εντυποώσεις σου για την 116. Όμως.... γιατί θάπρεπε ντε και καλά να γυρνάει το αυτοκίνητο? Θέλω να πω ότι ένα αυτοκίνητο πάει γρηγορότερα όταν δε γλιστράει παρά όταν γλυστράει. Φαντάζομαι ότι η 116 προορίζεται για τυπική οικογενειακή χρήση και δεν αναμένει κανείς σπιναρίσματα ισχύος από κανέναν από τους ανταγωνιστές του (Golf, 146, A160 klp). Είμαι σίγουρος ότι η έκδοση 120 (και η Μ1 που θα δούμε σε κανα χρόνο)θα γυρίζουν αρκούντως. Το καλό είναι ότι η μοναδική αίσθηση των αυτοκινήτων αυτών γίνεται πλέον προσιτή σε περισσότερο κόσμο.

Fanis
15-09-04, 13:38
Γνωριζει κανεις ποτε θα ειναι διαθεσιμη στην Ελλαδα και ποτε θα μπορουμε να κλεισουμε test drive?

Μούστειλε η BMW Hellas μια διαφημιστική κάρτα για έναν διαγωνισμό (μέσω Internet ή SMS) και όποιοι κληρωθούν θα παρεβρεθούν στο π΄ρωτο Test-Drive για το κοινό στο Ελληνικό...αν θυμάμαι καλά στις 24-25 Σεπτεμβρίου.

Φαντάζομαι οτι μετά θα έιναι διαθέσιμο το αυτοκίνητο και για Τεστ στους αντιπροσώπους.

Mitsos
15-09-04, 15:19
Mitso καλημέρα. Ευχαριστούμε για τις εντυποώσεις σου για την 116. Όμως.... γιατί θάπρεπε ντε και καλά να γυρνάει το αυτοκίνητο? Θέλω να πω ότι ένα αυτοκίνητο πάει γρηγορότερα όταν δε γλιστράει παρά όταν γλυστράει. Φαντάζομαι ότι η 116 προορίζεται για τυπική οικογενειακή χρήση και δεν αναμένει κανείς σπιναρίσματα ισχύος από κανέναν από τους ανταγωνιστές του (Golf, 146, A160 klp). Είμαι σίγουρος ότι η έκδοση 120 (και η Μ1 που θα δούμε σε κανα χρόνο)θα γυρίζουν αρκούντως. Το καλό είναι ότι η μοναδική αίσθηση των αυτοκινήτων αυτών γίνεται πλέον προσιτή σε περισσότερο κόσμο.

Γιατρε μας καλησπερα!Σιγουρα το 116ί προοριζεται για οικογενειακη χρηση ομως δεν αναφερθηκα μονο στο αν γυριζει η οχι..Εννοειται πως στο αν γυριζει αναφεθηκα επειδη ενδιαφερει τα περισσοτερα μελη αφου η υπαρξη αυτου του club ειναι και ψυχαγωγικη και τα BMW ξεχωριζουν-προτιμουνται απο τους αγοραστες τους για την σπορ οδικη τους συμπεριφορα...

popolaros
15-09-04, 15:40
simfona me diosieuma tou periodikou EVO (aggliko) ............
exoume sigkritiko test metaksi 120, focus (palio), golf (kainourgio) me kirio xaraktiristiko oti ola itane diesel....
pame sto zoumi......to opio den einai allo apo tin odiki simperifora/euxaristisi.....
entaksi to golf to stilane paratherisi gia maurisma kai ta sinafi......
anamesa sta dio tora to focus apodixtike pio rithmisimo kai pio fun to drive kai NAI to focus girnaei pio eukola se sxesi me tin mpempa........
you like it??

Octane
15-09-04, 16:20
Stin agliki asfalto afta pada!!
Stin elliniki,xlwmo to kovw na isxuei afto!!Eidika me ti ropi tou diesel + ton tropo pou apodidetai!!!

popolaros
15-09-04, 18:18
Stin agliki asfalto afta pada!!
Stin elliniki,xlwmo to kovw na isxuei afto!!Eidika me ti ropi tou diesel + ton tropo pou apodidetai!!!

tote einai pou girnaei pio eukola to focus :D :D :D

Z3 Fat Bastard
15-09-04, 19:10
Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες σας.

Περιμενω το πρωτο test drive λοιπον ..... :)

BMW Power
15-09-04, 19:56
Γνωριζει κανεις ποτε θα ειναι διαθεσιμη στην Ελλαδα και ποτε θα μπορουμε να κλεισουμε test drive?

Στα πλαίσια της εκδήλωσης “European Tour” για το promotion της νέας σειράς 1 διοργανώνεται Test Drive στο παλαιό ανατολικό αεροδρόμιο. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο site της BMW: www.bmw.gr

BMW Power
15-09-04, 20:05
Πάντως σύμφωνα με όσα τεστ έχω διαβάσει και έχω δει στην τηλεόραση για την σειρά 1, το αυτοκίνητο είναι πραγματικά απολαυστικό στον δρόμο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Το δήλωσε και η ίδια η Bmw ρητώς και κατηγορηματικώς!!!! Το αυτοκίνητο δεν έχει χώρους (λόγο και του τούνελ μετάδοσης) αλλά έχει δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην οδική συμπεριφορά. :D ;)

Octane
18-09-04, 20:26
Σημερα οδηγησα την 1 με τον διλιτρο diesel 163ps(κοινως 120d)!!
7,9 0-100,340Nm ροπη + 220 τελικη + εξαταχυτο κιβωτιο!!Παρα πολυ καλο(δε λεω τελειο γιατι ποτε δε θα συμπαθησω τα diesel)!!!
Το αυτοκινητο το ειδα πρωτη φορα τελη Μα'ι'ου απο κοντα + δε μου πολυαρεσε,αλλα απο την προηγουμενη βδομαδα μ'αρεσει ολο + περισσοτερο!!Ειναι πολυ πιο ομορφο απ'οτι στις φωτογραφιες!!
Θα βγει + 130i με τριλιτρο εξακυλινδρο!!Μακαρι + τριπορτο(αν ναι,σε 1+ χρονο).

popolaros
19-09-04, 00:15
pou to brikes re???? (thelo kai ego :P)

Octane
19-09-04, 13:21
Ειμαι Αυστρια. :D :D :D Τωρα περιμενω να δω τι λεει το διλιτρο.Δεν το φερανε ακομα (μονο αυτο).
Οσο για το πιο γυρναει πιο ευκολα,πραγματικα,ξανασκεψου το(Εχω οδηγησει + Focus)!Με τους καταλληλους χειρισμους εννοειται οτι μπορεις να τα βγαλεις + τα δυο απ'την πορεια τους(αναποδα κλπ),αλλα μην ξεχνας οτι η Bmw γυρναει + με 10χλμ/ωρα,επιταχυνοντας ;)

Ray
19-09-04, 13:35
Ειμαι Αυστρια. :D :D :D Τωρα περιμενω να δω τι λεει το διλιτρο.Δεν το φερανε ακομα (μονο αυτο).
Οσο για το πιο γυρναει πιο ευκολα,πραγματικα,ξανασκεψου το(Εχω οδηγησει + Focus)!Με τους καταλληλους χειρισμους εννοειται οτι μπορεις να τα βγαλεις + τα δυο απ'την πορεια τους(αναποδα κλπ),αλλα μην ξεχνας οτι η Bmw γυρναει + με 10χλμ/ωρα,επιταχυνοντας ;)
Το οδήγησες τελικά ή ακόμα το περιμένεις???

Octane
19-09-04, 18:43
Ray oδηγησα το diesel!Το διλιτρο βενζινοκινητο οχι ακομα!Περιμενω να φερουν κανενα,γιατι ως τωρα εχουν τα:116i,118d+120d!+κεινοι περιμενουν το 120i! :)

Ray
19-09-04, 18:51
Άντε περιμένω με αγωνία τα νέα σου! :)