PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW X5 E70 - BοΗΘΕΙΑ!


spirosbmw3
16-07-18, 20:17
Καλησοερα σε ολους,

Μπαινω κατ ευθειαν στο θεμα...
Εχω ενα Χ5 Ε70 3.0 βενζινη του 2008 με 70.000 χιλιομετρα. εδω και λιγες μερες το αυτοκινητο μολις ζεσταινεται συνηθως δεν παει πανω απο 4.000 στροφες κ δεν αλλαζει ταχυτητα. οταν το βαζω στο sport γινεται χειροτερο ακομα.. Παθαινει κατι σαν να μπαινει σε safe mode και δν παει βημα...Στρωνει για λιγο και μετα παλι τα ιδια... Αλλαξα προοληπτικα λαδια σασμαν και καρτερ διχως αποτελεσμα.. Καμια βλαβη επισης δεν βγαζει στο διαγνωστικο ουτε κ μου αναβει καποια ενδειξη για το σασμαν. ( να σημειωσω πως το αυτοκινητο μπριζωθηκε σε γνησιο διαγνοστικο μεσα στην bmw ). σε διαγνωστικο εκτος αντιπρωσοπειας βγαζει μια βλαβη για το μπουτον του λεβιε.. το οποιο οντως πατιεται καπως περιεργα...

Υπαρχει περιπτωση να κανει το αυτοκινητο ολα αυτα απο τον λεβιε ???

Δεν θα υπηρχε καποια αλλη ενδειξη αν ηθελε σασμαν??

Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει παιδια γιατι εχω σαλταρει....

Επισης ολατα χλμ του αυτοκινητου εχουν γινει απο μενα.

ευχαριστω!

rapid_fast
17-07-18, 11:53
Καλησοερα σε ολους,

Μπαινω κατ ευθειαν στο θεμα...
Εχω ενα Χ5 Ε70 3.0 βενζινη του 2008 με 70.000 χιλιομετρα. εδω και λιγες μερες το αυτοκινητο μολις ζεσταινεται συνηθως δεν παει πανω απο 4.000 στροφες κ δεν αλλαζει ταχυτητα. οταν το βαζω στο sport γινεται χειροτερο ακομα.. Παθαινει κατι σαν να μπαινει σε safe mode και δν παει βημα...Στρωνει για λιγο και μετα παλι τα ιδια... Αλλαξα προοληπτικα λαδια σασμαν και καρτερ διχως αποτελεσμα.. Καμια βλαβη επισης δεν βγαζει στο διαγνωστικο ουτε κ μου αναβει καποια ενδειξη για το σασμαν. ( να σημειωσω πως το αυτοκινητο μπριζωθηκε σε γνησιο διαγνοστικο μεσα στην bmw ). σε διαγνωστικο εκτος αντιπρωσοπειας βγαζει μια βλαβη για το μπουτον του λεβιε.. το οποιο οντως πατιεται καπως περιεργα...

Υπαρχει περιπτωση να κανει το αυτοκινητο ολα αυτα απο τον λεβιε ???

Δεν θα υπηρχε καποια αλλη ενδειξη αν ηθελε σασμαν??

Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει παιδια γιατι εχω σαλταρει....

Επισης ολατα χλμ του αυτοκινητου εχουν γινει απο μενα.

ευχαριστω!
Είναι παράδοξο να βλέπει βλάβη διαγνωστικό εκτός BMW και να μη το βλέπει το γνήσιο διαγνωστικό..
Και αυτό γιατί ο εγκέφαλος το καταγράφει με κωδικό βλάβης.
Υπάρχουν όμως 2 τύποι βλαβών, οι μόνιμες και οι σποραδικές..
Οι σποραδικές σβήνουν από μόνες τους μετά απο κάποια ώρα, οπότε αν δεν είναι παρούσες την ώρα που έχεις συνδεδεμένο το διαγνωστικό δεν στις εμφανίζει.
Προτείνω να συνδέσεις ένα διαγνωστικό και να βγείς βόλτα με το αμάξι και να βλέπεις ποια σποραδική βλάβη το κρατάει σε απόδοση.

MZ3
17-07-18, 11:57
Maf / αισθητήρες εκκεντροφόρων αλλά υπάρχει περίπτωση να χάνεις και αέρα από κάπου αυτά θα κοίταζα πρώτα. Το μαφ με διαγνωστικό σου λέει ποσό αέρα δέχεται και κατάλαβενεις από εκεί αν θέλει αλλαγή