PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη αφαλου


tsambu
03-02-19, 08:30
Γεια χαρα
Πριν 2-3 χρονια, εψαχνα μια συγκεκριμενη ζαντουλα για το Ε39 μου.Κλασικο, παλιο σχεδιο αλλα εμενα αυτο μ αρεσει.
Καποιο καλο παληκαρι απο δω μεσα μου ειπε πως εχει, τελος παντων τις αγορασα, μονο που...τζιφος γιατι με δουλεψε.Ηταν απο Ε34 οποτε και λογω μικρης διαφορας αφαλου, δεν κουμπωνουν.
Να ρωτησω, υπαρχει δυνατοτητα ανοιγματος τοα αφαλου 2mm και αν ναι ποιος ασχολειται με τετοια στη Θεσσαλονικη ?
Ευχαριστω

mike21
03-02-19, 19:52
Εάν εννοείς να ανοίξεις το κέντρο της ζάντας κατά 2mm αυτό μπορούν να το κάνουν αυτοί που επισκευάζουν ζάντες, δεν είναι κάτι δύσκολο.

///Mflyin'
03-02-19, 21:01
Οντως ευκολη δουλεια ειναι...εγω να πω οτι μιας και ειναι δεδομενο οτι θα γινει σε τορνο, ρωτα τι θα γινει με τα δαχτυλιδια που εχει η καθε ζαντα ωστε να κεντραρει σωστα πανω στο μουαγιε ...η νεα διαμετρος δηλαδη να ειναι τετοια ωστε το δαχτυλιδι να θηλυκωνει σωστα μεσα στη ζαντα...που μιας και θα αλλαξεις τη διαμετρο της θα χρειαστεις και νεα δαχτυλιδια ...εκτος αν εχεις απο τις παλιες σου ζαντες.

tsambu
03-02-19, 23:55
Εγινε, ευχαριστω

rapid_fast
05-02-19, 15:39
Τώρα αμα σου πώ οτι έχω τις γνήσιες θεϊκές αλουμινένιες ζάντες απο το Ε39
και κάθονται σε ένα υπόγειο, περιμένοντας το τίποτα, θα κλάψεις πολύ?
Νομίζω είναι 15ρες...

tsambu
09-02-19, 21:06
Κι εγω μια 8αδα σχεδιου 83, την 4αδα σχεδιου 5, και βγαζεις τωρα κι εσυ το θεικο 32....Νταξ, γι αλλου ειμαστε..

tsambu
09-03-19, 21:24
Λενε οτι οταν καποιος μοιραζεται τη χαρα του νιωθει διπλη χαρα.Μαλλον ετσι ειναι...

Πανε κοντα 4,5 χρονια, μετα απο μια τεραστια ντογκα, που η μπουμπου μπηκε κατω απο μουσαμα, με αβεβαιο μελλον.

5 χρονια δουλειας σκυλου, και ειπα να την ξαναβγαλω στο δρομο.

Οι νεες, παλιες αλλα κλασσικες ζαντουλες πηγαν στο μαστορα, ανοιξε 1,5 χιλιοστο ο αφαλος, κουμπωσαν κουτι.

Μετα ομως απο 4,5 χρονια χωρις μιζια, ουτε ηξερα σε τι κατασταση ηταν, πολυ δε περισσοτερα αν παρει μπρος...

15 λιτρα βενζινης εδειχνε οτι ειχε, ενα ενισχυτικο μεσα, ελεγχος λαδια νερα, φυσικα νεα μπαταρια, το σταυρο μας και μιζια....

Δεν ξερω ρε σεις, αλλα, αρχισα να φωναζω σα χαζος, καθως πηρε με την πρωτη σαν τσακμακι...
Εχω βιντεο, αλλα δεν ξερω αν το ανεβασω.Καρναβαλι λεμε....

Τεσπα, ανεβαζω φωτο, οπως ζητησε ο φιλος πιο πανω.Ομολογω οτι το βρηκα σε κατασταση που δεν περιμενα.Μονο μια φωλια σαλιγκαριων βρηκα...φαινεται στη φωτο της μηχανης..

Απλα μετα απο 5-10 λεπτα λειτουργιας, ομαλοποιηθηκε πληρως το ρελαντι, μου εβγαλε απλα τσεκ κινητηρα.Γιατι? ρωταω τωρα εγω ο αφελης.

Το κανα μια μικρη βολτα, μια χαρα.Εννοειται φευγει για γενικο ελεγχο.Να το παω με γερανο για ασφαλεια?

Ευχαριστω που μοιραστηκα το δωρακι μου μαζι σας, τα ξαναλεμε.

https://www.dropbox.com/sh/avyzgcqydstjz20/AACG3isI0Ur4jc_8oI1OCcr-a?dl=0

PetrosD
09-03-19, 23:40
Μπράβο! Ωραίο αμάξι. Να το χαρείς όπως θέλεις!

BMW Power
10-03-19, 07:05
Μπράβο που τα κατάφερες. Να το χαρείς όσο μπορείς