PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτελους!!! 320 Ε30 VS Rallye 1600 16v


TheCondor
22-12-05, 15:27
Καλησπερα παιδια

Απο χθες εχω ενα χαμογελο ναααααααααααααααα.

Το γιατι θα το πω αμεσως.

Ειμαι που λετε στη μεσογειων και βλεπω ενα mercedes s320 να πηγαινει γρηγορα και να ψιλοανοιγει μονος του ο οδηγος. ( μιλαμε τωρα στην εθνικη αμυνα περιπου )

Ανοιγαμε απο εδω, ανοιγαμε απο εκει, βεβαια ο οδηγος τους mercedes δεν πολυεδινε, μεχρι τη στιγμη που θυμηθηκε να ανοιξει στο υψος της mercedes στην μεσογειων πριν τη γεφυρα του σταυρου. Ε εγω δεν ηθελα και πολυ, πιο πολυ ηθελα να τον τσιτωσω, να βλεπει το ρημαδι το Ε30 να ειναι ενα-δυο αμαξια πισω απο το ταξι του και να βγαζει αφρους :D

Φτανουμε στην γεφυρα, τον φτανω γιατι ειχε αυτοκινητα και εκοψε και μετα ανοιγαμε οσο πηγαινε, βεβαια περνουσε μπροστα αλλα εγω ακολουθουσα.
Ειναι και ποσα αλογα αυτο το ρημαδι, δεν σκεφτομουν οτι θα το περασω, απλα ηθελα να του σπασω τα νευρα ( μετα στο φαναρι κοιταζε απο τον καθρεφτη απορημενος ;) )

Τελος παντων φτανουμε μετα το φαναρι της μαραθωνος πλεον, μετα τον Παντελακη, και βλεπω την αγαπη μου ( για κοντρες ) ενα ραλακι. Εδω ειμαστε λεω, κατσε να κανουμε κανα ανοιγματακι διπλα του να τσιμπησει να αρχισει κανα σκηνικο. Οπως και εγινε, ναμαστε και οι δυο να προσπαθουμε να 'φαμε' το μερσεντικο, που μαλλον δεν εστριβε και καλα γιατι ο τυπος πλακωνοταν στα φρενα και εγερνε το αμαξι.

Το μερσεντες μας εχει αφησει πλεον αφου εστριψε αριστερα καπου και εγω συνεχιζω πατημενος ( ειλικρινα τωρα, το αμαξι για κανα 20λεπτο περιπου δεν επαψε να ειναι κατω απο τις 4-4.5χιλ στροφες ) και το ραλι απο πισω. Πλεον ειμαστε με τεταρτες και απλα το ραλι το βλεπω στον καθρεφτη να εξαφανιζεται. Δεν μπορουσε να με φτασει με τιποτα. Τις στροφες τις επαιρνα με οσο μπορουσα και το ραλι σε μια φαση το ειχα χασει. ( λεω τι σκ@τ@ ρε γαμωτο ). Εφτασε μια στιγμη να με πιασει φαναρι αλλα φρεναρα για να τον περιμενω να στηθουμε, ειχα κοψει παρα πολυ και εκει που ερχεται αυτος με πολυ περισσοτερη φορα, αναβει πρασινο. Στην ουσια εκει ξεκινησε το κονταροχτυπημα γιατι ειμασταν συνεχεια μαζι. ( σορυ αν το ποστ ειναι μεγαλο αλλα ειμαι αρκετα χαρουμενος γιαυτο συγχωρεστε με )

Κατεβαζω εγω δευτερα, το εξακυλινδρο να ροπιαζει χωρις οικτο, και να ακολουθαω. Αλλαγη σε τριτη και πλησιαζω, πλησιαζω, πλησιαζω, τεταρτη και αρχιζω να χανομαι. Σε καποια φαση βαλαμε και πεμπτες και εκει εχασα λιγο εδαφος γιατι σε μια στιγμη βγηκα για λιγο εκτος ροπης μεσα σε στροφη και δεν μπορουσα να κοψω σε τεταρτη γιατι θα κλωτσαγε το αμαξι ( αυτος ηξερε πολυ καλυτερα τις στροφες γιατι μαλλον εμενε εκει, εγω ψιλοφοβομουν γιατι το αμαξι το πηγαινα στο οριο στην κυριολεξια ). Με το που αρχισει να ξαναφορτωνει η πεμπτη του σκαω ενα προσπερασμα απο την εξωτερικη σε μια ανοιχτη δεξια στροφη και αρχιζω και χανομαι παλι. ( ενταξει μη φανταστει προσπερασματαρα αλλα ηταν δυσκολο γιατι ειμασταν με καμια 200αρα )

Μετα απο λιγο το αμαξι στις αλλαγες αρχισε να κανει διακοπες. Δηλαδη στις ψηλες στροφες και οταν ηταν να κανω το kick down για αλλαγη, μετα την αλλαγη εκανε ενα κομπιασμα και μετα εδινε δυναμη. Αυτο το παθαινα συνεχεια μετα απο ενα σημειο, και δυστυχως και οταν στηθηκαμε σε φαναρι, εγω μπροστα αυτος πισω. ( στο οποιο φαναρι εκοψα απο τεταρτη σπασμενος σε 0 χιλιομετρα με αλλαγες και τρελο φρεναρισμα και μπλοκαρισμα τροχων - τα τακακια πρεπει να πεθαναν χτες για τα καλα ).

Αλλα λεω ενταξει θα ανοιξω δεν εχω τιποτα να χασω. Ανοιγω πρωτη, αλλαγη δευτερα και ΔΕΝ κανει κομπιασμα ( δεν ηταν στις 6500 βεβαια αλλα στις 6200-6300 περιπου και το εκανα μπας και γλιτωνα την διακοπη ) το ραλι ακολουθει απο πισω και αλλαγη σε τριτη μου κανει διακοπη και βλεπω το ραλι να πλησιαζει, μπαινω στην δεξια λωριδα γιατι ηξερα οτι θα περασει μπροστα πλεον ( εχουμε και αλληλεγγυη ) και αρχιζει και ανοιγει διαφορα ο πεζουλας. Αλλαγη σε τεταρτη ΠΑΛΙ διακοπη για λιγο το αμαξι, αλλα το θεμα ποιο ειναι, οτι ακομα και με τις διακοπες εγω ημουν πισω γυρω στο εναμιση με δυο αμαξια max και αρχιζα και μαζευα στις ευθειες, γιατι στις στροφες πλεον δεν ειχε φωτα σε ενα κομματι του δρομου και εγω εκει πηγαινα πρωτη φορα. Μετα σε καποια φαση εμενα το αμαξι τα ειδε ολα σε μια στροφη γιατι γλιστραγε ο δρομος και ενιωθα τον κωλο να κανει τα δικα του και αφησα γκαζι μη γινω γιαουρτακι με πετσα. Εκει στην ουσια τελειωσε και η αναμετρηση αφου ο πεζουλας αναψε φλας να φυγει δεξια.

Του αναβω φωτα στο φαναρι και κατεβαζω να του μιλησω, ηταν δυο ατομα μεσα, και δεν ηταν καβουρες που δεν μιλαγανε κτλ. Το πρωτο πραγμα που ειπα χωρις γεια χωρις τιποτα ( ηταν το παραπονο μου και ηταν ο μονος εκεινη τη στιγμη που θα με καταλαβαινε απολυτα ) ηταν : μου κανει διακοπες ρε γαμωτο. Και λεει ο οδηγος, στα ψηλα ε? Του λεω ναι κτλ κτλ πεταγεται ο συνοδηγος λεει διλιτρο ειναι ( την απαντηση την ξερετε ) και λεω εγω ωραιος μεγαλε ωραιος ( κατι σαν απο κοινου επιβραβευση για την κοντρα ) , και αυτος λεει ωραια η πισωκουνα ρε μεγαλε πολυ ωραια. Σε μια φαση τον ρωταω αν ειναι το 8βαλβιδο και μου λεει οχι οχι το 16βαλβιδο ειναι ( ειχε και εξατμιση, την κλασικη, γκρουπ Ν αποτι καταλαβα ). Χαιρετιομαστε με το νευμα του ΟΚ και καληνυχτιζομαστε κορναροντας ο ενας στον αλλον. Αυτο εξαλλου ηταν και το αποκορυφωμα, η συζητηση στο τελος, με πολυ φιλικο τονο και ωραιο κλιμα.

Συγγνωμη αν κουρασα αλλα ελπιζω να καταλαβαινετε την ικανοποιηση που πηρα μετα την κοντρα αυτη :D

Αν δεν εκανε και τις διακοπες απο εκκινηση θα ηταν πιο ιση αλλα δεν πειραζει, ο,τι εγινε εγινε. Παντως μεχρι τωρα και απο vts ημουν μπροστα ( τεταρτες παλι ) και απο το ραλι αυτο ανοιγα τρελη διαφορα μετα τα 170-180.

Τα συγχαρητηρια μου στον οδηγο του ραλι και τους χαιρετισμους μου :icon_kidr

Fanatic
22-12-05, 17:09
Πολυ μεγααααλο ρε Βασιληηηηηηη!!!Συγχαρητηρια παντως φιλεε!

papajim
22-12-05, 17:33
Συγχαρητήρια για την όντως επιτυχημένη κόντρα και ένα μπράβο και στα παιδιά με το rallye που ήταν κύριοι.Συμπεριφορές τέτοιου είδους ολοένα και σπανίζουν.Ιδίως από πλευράς νικημένων.
Το αμάξι είναι δύναμη και εύχομαι να σου δίνει πάντα τέτοιες χαρές και συγκινήσεις.Έγραψε πάλι η bmw!!:wub:

TheCondor
22-12-05, 18:10
Πολυ μεγααααλο ρε Βασιληηηηηηη!!!Συγχαρητηρια παντως φιλεε!

Eιναι να μη με πιασει... για ολα φταιει αυτη η μπουμπου :wub:

KinM3
22-12-05, 18:53
Δυνατα τα rallye,που δε σωζεται και κανενα μαμα στις μερες μας...
Μπραβο στη γρια σου...εχει μπλοκε φανταζομαι εεε???Γιατι δε νομιζω να εφυγες διαφορετικα στο φαναρι με το Γαλλακι...
Well done...

TheCondor
22-12-05, 18:58
Δυνατα τα rallye,που δε σωζεται και κανενα μαμα στις μερες μας...
Μπραβο στη γρια σου...εχει μπλοκε φανταζομαι εεε???Γιατι δε νομιζω να εφυγες διαφορετικα στο φαναρι με το Γαλλακι...
Well done...

Μπλοκε δεν εχει και ουτε σκοπευω να βαλω. Στην ουσια δεν στηθηκαμε διπλα διπλα ποτε, μονο μια φορα ημασταν στο φαναρι, αυτος ηταν πισω και εγω μπροστα, και στις αλλαγες απο δευτερα-τριτη και τριτη-τεταρτη εκανε διακοπες ο κινητηρας και εχασα εδαφος. Ξεκινησα κανονικα και το ανοιξα ρολαροντας ( ποτε δεν μου αρεσε το συμπλεκταρισμα, ασε που ο δισκος γινεται καινουριος απο αυτο ) αλλα με περασε επειδη εχω τοσο καλο μοτερ που αποφασιζει αυτο ποτε θα δουλεψει και ποτε οχι :D

Fad3In
22-12-05, 19:26
Μπλοκε δεν εχει και ουτε σκοπευω να βαλω. Στην ουσια δεν στηθηκαμε διπλα διπλα ποτε, μονο μια φορα ημασταν στο φαναρι, αυτος ηταν πισω και εγω μπροστα, και στις αλλαγες απο δευτερα-τριτη και τριτη-τεταρτη εκανε διακοπες ο κινητηρας και εχασα εδαφος. Ξεκινησα κανονικα και το ανοιξα ρολαροντας ( ποτε δεν μου αρεσε το συμπλεκταρισμα, ασε που ο δισκος γινεται καινουριος απο αυτο ) αλλα με περασε επειδη εχω τοσο καλο μοτερ που αποφασιζει αυτο ποτε θα δουλεψει και ποτε οχι :D

Ωραιος,αλλα πως φαινεται οτι εισαι νεοπας,ε; χεχεχεχεχεχε :pth:
Επρεπε να μ εχεις μαζι αν το παρουμε και βιντεο ρε γαμωτο!!!
Ν.

TheCondor
22-12-05, 22:09
Ωραιος,αλλα πως φαινεται οτι εισαι νεοπας,ε; χεχεχεχεχεχε :pth:
Επρεπε να μ εχεις μαζι αν το παρουμε και βιντεο ρε γαμωτο!!!
Ν.

Το νεοπας που κολλαει ρε Νικητα :P

God
22-12-05, 23:43
Α γεια σου βρε Βασιλη...6 κυλινδροι και οι γαλλοι να ψαχνουν να δουν πως δουλευει...:dblthumb2

KinM3
23-12-05, 08:51
Μην το υποτιματε τοσο πολυ το Γαλλακι καθως μαμα,εχει για πλακα 316/318,και με καλο πιλοτο τσαγιαζει και 320...
Δεν ειναι καθολου ευκολος αντιπαλος,με καλο παντα οδηγο κι οχι κανενα παιδακι με την ταυτοτητα στο στομα...

Manos_RC
23-12-05, 12:38
Οντως τα μικρα μου αδερφακια ειναι δικοπα μαχαιρια..
Με καποια 2ου σταδιου αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα κυριως σε εκκινησεις..
Παντως πολυ ομορφη η ολη φαση μπραβο και στους 2!;)

kostas*
23-12-05, 13:36
Συγχαρητηρια και απο μενα που καταφερες και περασες ενα πιο γρηγορο αυτοκινητο γιατι οπως και να το κανουμε ρε παιδια το Γαλλακι ειναι πιο γρηγορο. Σαν παραδειγμα φερνω το δικο μου saxo (ΦΠΕ) οπου και εριχνε σε γνωστο 525 (Black5) με 200 δυναμομετρημενα αλογα. Ειτε απο σταση ειτε εν κινησει ηταν παντου πιο γρηγορο ακομα και σε ανοιγματα απο 150-160.
Για μενα οι κοντρες ειναι κυριως μεταξυ οδηγων και οχι αυτοκινητων οποτε οταν εχεις περασει καποιον δεν σημαινει απαραιτητα οτι το αυτοκινητο σου ειναι πιο γρηγορο αλλα μπορει να σημαινει απλα οτι εισαι πιο γρηγορος οδηγος. Αν θελεις να βγαλεις συμπερασματα μεταξυ αυτοκινητων καλυτερα με καποιον που ξερεις.

TheCondor
23-12-05, 14:48
Συγχαρητηρια και απο μενα που καταφερες και περασες ενα πιο γρηγορο αυτοκινητο γιατι οπως και να το κανουμε ρε παιδια το Γαλλακι ειναι πιο γρηγορο. Σαν παραδειγμα φερνω το δικο μου saxo (ΦΠΕ) οπου και εριχνε σε γνωστο 525 (Black5) με 200 δυναμομετρημενα αλογα. Ειτε απο σταση ειτε εν κινησει ηταν παντου πιο γρηγορο ακομα και σε ανοιγματα απο 150-160.
Για μενα οι κοντρες ειναι κυριως μεταξυ οδηγων και οχι αυτοκινητων οποτε οταν εχεις περασει καποιον δεν σημαινει απαραιτητα οτι το αυτοκινητο σου ειναι πιο γρηγορο αλλα μπορει να σημαινει απλα οτι εισαι πιο γρηγορος οδηγος. Αν θελεις να βγαλεις συμπερασματα μεταξυ αυτοκινητων καλυτερα με καποιον που ξερεις.

Συμφωνω. Δεν πιστευω βεβαια οτι ο γαλλος ειχε προγραμμα γιατι θα τον εψαχνα με κυαλια μετα. Παντως και στην εθνικη με δυo vts ημουν ανετα μπροστα και δεν μπορουσαν να με φτασουν.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κανεναν με saxorallo για να τα μετρησουμε. Αν υπαρχει κανεις εγω ειμαι μεσα παντως για μια φιλικη κοντριτσα η κανα ανοιγματακι, η και καμια κοντρα διαρκειας οπως αυτη που εγραψα :D

Manos_RC
23-12-05, 16:19
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κανεναν με saxorallo για να τα μετρησουμε. Αν υπαρχει κανεις εγω ειμαι μεσα παντως για μια φιλικη κοντριτσα η κανα ανοιγματακι, η και καμια κοντρα διαρκειας οπως αυτη που εγραψα :D

Ερωτηση: Τι saxorallo ψαχνεις? Εννοω με ποσα αλογα περιπου 8ες να δοκιμασεις? 2ο σταδιο? 'Η απλα ΦΠΕ?

KinM3
23-12-05, 17:07
Μεχρι τα 160 εχεις πολυ δυσκολη δουλεια...ειδικα χωρις μπλοκε...
0-100 απλως ξεχνα το...
2 σταδιο ουτε καν να σου περασει απο το μυαλο,καθως τα saxoralla πανε για πλακα 170 αλογακια...
Αυτα απο την κοντραδικη εμπειρια μου...

TheCondor
23-12-05, 18:07
Ερωτηση: Τι saxorallo ψαχνεις? Εννοω με ποσα αλογα περιπου 8ες να δοκιμασεις? 2ο σταδιο? 'Η απλα ΦΠΕ?

Κανονικα πρεπει να δοκιμασω με μαμισιο γιατι εμενα μαμισιο ειναι. Αλλα επειδη δεν υπαρχει και κανενα μαμισιο, κανενα με καμια εξατμιση μονο η/και φιλτρο. Αν ειναι ναχει προγραμμα, να βαλω και εγω την εισαγωγη και την πεταλουδα του 325 να με ψαχνει ο πεζουλας :search:

KinM3 εγω μεχρι στιγμης δυο saxo και ενα ραλι με τα οποια ετρεξα, στα 150+χιλιομετρα απλα χανομουν και δεν μαζευαν με τιποτα.

Τωρα αν το ραλι εχει εκκεντροφορους κτλ κτλ κτλ σαφως και θα με περναει αλλα δεν θα ειναι και η πιο ιση κοντρα που εγινε ποτε :loser:

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι αναφερεις το μπλοκε συνεχεια. :D

M535 E28
23-12-05, 19:52
βάλε luft αγόρι μου :icon02:

KinM3
23-12-05, 20:02
Ειναι μαμα 320 το μοτερ που φορας condor?
Το μπλοκε θα σε βοηθησει πολυ στην εκκινηση,και στο χαζοσπινιαρισμα...ασε που ειναι πολυ πιο διασκεδαστικη η πισοκουνα...
Θα βγαλει πολυ πιο καλα τα αλογα στο δρομο,αν και θα χεις απωλειες...
Δεν ξερω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο (σου) τι κανει,αλλα στο mx5 μου με τα 146,εχει τεραστια διαφορα,απο οτι χωρις...

E30MANIAC
23-12-05, 20:53
Κανονικα πρεπει να δοκιμασω με μαμισιο γιατι εμενα μαμισιο ειναι. Αλλα επειδη δεν υπαρχει και κανενα μαμισιο, κανενα με καμια εξατμιση μονο η/και φιλτρο. Αν ειναι ναχει προγραμμα, να βαλω και εγω την εισαγωγη και την πεταλουδα του 325 να με ψαχνει ο πεζουλας :search:

KinM3 εγω μεχρι στιγμης δυο saxo και ενα ραλι με τα οποια ετρεξα, στα 150+χιλιομετρα απλα χανομουν και δεν μαζευαν με τιποτα.

Τωρα αν το ραλι εχει εκκεντροφορους κτλ κτλ κτλ σαφως και θα με περναει αλλα δεν θα ειναι και η πιο ιση κοντρα που εγινε ποτε :loser:

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι αναφερεις το μπλοκε συνεχεια. :D


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ.ΕΧΩ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΓΜΕΝΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΑΠΟ ΤΟ 325.ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ.Α,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΤΑΠΟΔΙ ΓΙΑ 320!!:dblthumb2

M535 E28
23-12-05, 21:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ.ΕΧΩ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΓΜΕΝΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΑΠΟ ΤΟ 325.ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ.Α,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΤΑΠΟΔΙ ΓΙΑ 320!!:dblthumb2

νομίζω πως το χταπόδι σου είναι μόνο για τους 3 κυλίνδρους :nutkick:

TheCondor
23-12-05, 21:47
βάλε luft αγόρι μου :icon02:


Κακιες, αμεσως!!!

Σε πληροφορω οτι εχω βαλει και οτι ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΝΑΟΥΜΕ!!! Δεν ειναι πλεον δηλαδη το αμαξι μου σαν τα στρατοπεδα συγκεντρωσης των Γερμανων με τους δηλητηριωδεις καπνους!! Απο βδομαδα θα το παω στο Σιττα και θα του πω : Φτιαξτο και οσο παει. Επειδη βαρεθηκα τις διακοπες και τις λοιπες βλακειες, τωρα που θα πεσει λιγο παραπανω φραγκο θα το κανω πενα. :smiley_ab

Το μοτερ ναι ειναι μαμα KinM3. Δεν ψαχνομαι για μπλοκε, ουτε με ενδιαφερει ουτε εχω τα λεφτα να το αγορασω προς το παρων. Απο τις επιδοσεις του αμαξιου ειμαι και με το παραπανω ευχαριστημενος.

Ε30Maniac θα στειλω pm να μην ειμαστε off topic.

Στο θεμα μας τωρα, κανας με saxorallo υπαρχει να δουμε διαφορες? :smiley_ab

alexk
24-12-05, 03:00
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τη νίκη! Το εξακύλινδρο από ότι φαίνεται έδειξε τα δόντια του.:bullhorn:

Κατά δεύτερον. Υπάρχει civic vti μαμά, το οποίο πάει δίπλα με saxorallo με φπε. Είσαι μέσα για μια τέτοια αναμέτρηση?

Fad3In
24-12-05, 12:22
Το νεοπας που κολλαει ρε Νικητα :P
Στο οτι οδηγας λιγο καιρο σχετικα ρε Βασιλη! Παρεξηγηθηκες; :pth: :p:

Alexk,bring it on! Να χουμε και την καμερα μαζι!!! :clap:
Ν.

TheCondor
24-12-05, 14:51
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τη νίκη! Το εξακύλινδρο από ότι φαίνεται έδειξε τα δόντια του.:bullhorn:

Κατά δεύτερον. Υπάρχει civic vti μαμά, το οποίο πάει δίπλα με saxorallo με φπε. Είσαι μέσα για μια τέτοια αναμέτρηση?

Πιστευω οτι θα φαω τρελα απο το civic αλεξη, αλλα δεν εχει σημασια. Μεσα ειμαι :D

Να κανονισουμε ομως απο βδομαδα γιατι εμενα συνεχιζει να κανεις τις διακοπες και πρεπει να το φτιαξω.

Θα μιλησουμε αμα ειναι :clap: