PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάρτηση Ε39


Mitsos
17-09-04, 15:50
Ειμαι κατοχος ενος 520ί Ε39 και πριν 1 μηνα τοποθετησα τροχους 235/45/17 εμπρος και 245/40/17 πισω.Εργοστασιακα 225/60/15 σε ολους τους τροχους.

Αμεσα χαθηκε μερος της ανεσης και σε 4μηνες οι ζαντες ηθελαν ισιωμα αν και δειχνω μεγαλη προσοχη στις λακουβες,σαμαρακια,ταφους ανοιχτους κλπ.(παρολο που η αναρτηση του Ε39 καταπινει καθε ανωμαλια του οδοστρωματος)Ολοι γνωριζουν την κατασταση πτων δρομων τα τελευταια 2-3 χρονια κυριως με τα εργα για τους Ολυμπιακους αγωνες.

Ομως η μπεμπα εγινε μου%$@^ρα,πολυ πιο σταθερη σε στροφες ,και ακομα πιο ευθυβολη στην ευθεια ακομα και σε ταχυτητες κοντα στην τελικη!

Τωρα που η κατασταση των δρομων εφτιαξε καπως ,μετα απο ασχημη οδηγικη εμπειρια(ευτυχως χωρις απωλειες,θα αναφερθω αλλη φορα)και επειδη το αμαξι ειναι ψηλο σαν Χ3-Χ5 και δειχνει ασχημα,αποφασισα να το χαμηλωσω αλλαζοντας αμορτισερ-ελατηρια με aftermarket.

Eχω παρει καποιες γνωμες με επικρατεστερη Bilstein(sprint-Kitrina)-HR(3mm).Υπαρχει και η λυση της Eibach για τα ελατηρια με τη διαφορα οτι ειναι σκληροτερα απο τα HR.

Εχω μπερδευτει καπως και επειδη η αναρτηση ειναι πολυ σημαντικο μερος καθε αυτοκινητου θα με βοηθησει πολυ η γνωμη και τυχον πειρα σας!

Υ.Γ Δεν ειδα κανενα Ε39 στη συγκεντρωση.Δεν εψαξα κι ολας αλλα νομιζω εχουμε ελλειψη..Μαγκες για μαζευτειτε!!!

BMW Power
17-09-04, 16:06
Η γνώμη μου για την ανάρτηση, όπως έχω πει και σε άλλο Thread, είναι πρώτα απ’ όλα να δεις εσύ τη θέλεις από το αυτοκίνητό σου έτσι ώστε να το φτιάξεις όπως σου αρέσει. Η καλύτερη ανάρτηση για BMW πάντως (τηρουμένων των αναλογιών με σπορ αίσθηση αλλά χωρίς να κοπανάει) όπως λένε όλοι όσοι την έχουν δοκιμάσει, είναι η Schnitzer αλλά είναι πολύ ακριβή. Ο συνδυασμός Bilstein Sprint με HR είναι επίσης πολύ καλός για χαμήλωμα αλλά και για άνεση.

tasosbmwe30
17-09-04, 16:44
διαφωνω λιγο με τον BMW Power στο θεμα των bilstein sprint!!!!!ειναι πολυ σκληρα αμορτισερ,εγω που τα εχω βαλει σε συνδιασμο με eibach(σε Ε30 βεβαια) καθε βδομαδα "ριχνω την πετρα απο τα νεφρα",οσο για τον πατερα μου.....εχει σταματησει εδω και καιρο να μπαινει(δεν ειμαι υπερβολικος)!!!!!
συμφωνω με τον BMW Power να βαλεις καποια αναρτηση απο επωνυμο βελτειοτικο οικο(alpina and hartge φτιαχνουν τις καλυτερες) που εχουν τον καλυτερο συνδιασμο ανεσης-κρατηματος!!!!δεν εχεις δα και Ε30!!!!!!????

BMW Power
17-09-04, 21:35
διαφωνω λιγο με τον BMW Power στο θεμα των bilstein sprint!!!!!ειναι πολυ σκληρα αμορτισερ,εγω που τα εχω βαλει σε συνδιασμο με eibach(σε Ε30 βεβαια) καθε βδομαδα "ριχνω την πετρα απο τα νεφρα",οσο για τον πατερα μου.....εχει σταματησει εδω και καιρο να μπαινει(δεν ειμαι υπερβολικος)!!!!!
συμφωνω με τον BMW Power να βαλεις καποια αναρτηση απο επωνυμο βελτειοτικο οικο(alpina and hartge φτιαχνουν τις καλυτερες) που εχουν τον καλυτερο συνδιασμο ανεσης-κρατηματος!!!!δεν εχεις δα και Ε30!!!!!!????


Τα sprint είναι αναγκαστικά όταν πρόκειται για χαμήλωμα και μην ξεχνάς τασούλι ότι εσύ έχεις Eibach όχι HR ;)

alexk
21-09-04, 21:40
Για τον φίλο με το 520i, επειδή έχω δει πολλά με ανάρτηση αλλαγμένη.

Όπως είπα και στο άλλο post μου για τις αναρτήσεις, και στο Ε39, μία επιλογή Eibach με Sachs performance είναι πολύ καλή, γιατί δεν είναι τόσο σκληρή, δουλεύει ωραία και σε όλη τη διαδρομή και τα αμορτισέρ είναι από αλουμίνιο και όχι ατσάλινα όπως τα Bilstein.

BMW523i
14-10-04, 00:09
ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΑ BILDSTEIN ΜΕ HR ΣΤΟ 523i ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ! ΑΠΟ ΑΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΜ. ΕΓΩ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΕΧΩ 225/40/18 ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ! ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ FORUM ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕ Ε39 ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ 523i ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ! ΑΥΤΑ!

antonio
14-10-04, 11:59
Kαι εγώ bilstein-HR έχω στο Ε36 και είναι πολύ καλό και από άνεση και από κρατήματα!
Bilstein-eibach έχω στο Ε30 και πραγματικά εκεί σου φεύγουν τα σφραγίσματα!
Πιστεύω η λύση bilstein-HR είναι η ιδανικότερη !!!

BMW Power
14-10-04, 13:59
ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΑ BILDSTEIN ΜΕ HR ΣΤΟ 523i ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ! ΑΠΟ ΑΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΜ. ΕΓΩ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΕΧΩ 225/40/18 ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ! ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ FORUM ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕ Ε39 ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ 523i ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ! ΑΥΤΑ!

Πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσεις σε αλλαγή αντιστρεπτικών για να βελτιώσεις το γύρσιμο. Μην ξεχνάς όμως ότι και το αυτοκίνητό σου είναι αρκετά βαρύ και πολύ δύσκολα θα φτάσεις στα επίπεδα γυρσίματος που θές χωρίς να θυσιάσεις την άνεσή σου.