PDA

Επιστροφή στο Forum : F***ing americans...


Ray
18-09-04, 17:26
BMW military sales program: M3 prices--wow!
Hey guys,

I am currently serving in Iraq now. As a homecoming present for myself, I am thinking about buying a 2004 m3.

I talked to a BMW military sales rep and she quoted me $42,200 for a standard equipped 2004 M3. This is even cheaper than what the dealers pay. I think the dealer invoice for the m3 is around $43,000.

To make everything better, I do not have to pay any SALES tax on the M3. Additionally, my credit union is giving me a 4.25% APR for 36-48 months finance.

My only problem right now is whether I should buy the 2004 M3 or wait for 2005 M3. =(

For those who are not familiar with the BMW military sales program, please allow me to summarized it.

Military sales program is only available for US military personnels who are stationed outside of the United States. BMW offers discount to DOD cardholder because they are selling their cars to us directly from the factory. Because of this, they are able to pass a long the saving to us.

--------------------------------------------------------------

Μου αρέσει που έχει και δίλημμα ο τύπος…Γιατί να έχουν μεγαλύτερους μισθούς και να τα αγοράζουν όλα στη μισή (αν όχι και χαμηλότερη) τιμή από εμας???????????
Καλοί οι τυπάδες, πάνε ΙΡΑΚ, το γ**άνε κυριολεκτικά και έχουν και τρελλά μπόνους εις βάρος όλου του υπόλοιπου πλανήτη. Μιλάμε για το 3% του πληθυσμού της γης που μολύνει στο 60% τον πλανήτη.


PS : $42.200 = 35.000 euros...

M3MAN
18-09-04, 17:32
Εμένα και να μου την χάριζαν στο ΙΡΑΚ δεν πήγαινα με τίποτα.

Ray
18-09-04, 17:46
Εμένα και να μου την χάριζαν στο ΙΡΑΚ δεν πήγαινα με τίποτα.
Den einai ekei to thema file M3MAN (BTW fovero to ergaleio sou). Einai pou ola ma ola ta exoun dika tous. To IRAQ apla htan mia periptwsi. Synexeia vriskw tetoies faseis pou agorazoun M3 me to poly $50k. milaw gia OLOKAINOYRGIA...:mad:

Fanatic
18-09-04, 19:12
Καλα αμα γυρισει απο Ιρακ και εχει ακομα το κεφαλι του ας παει να παρει οτι θελει!!Εγω θελω να παω να ζησω Γερμανια ρε μαγκες!!Η χωρα της μπεμπας του καλου(και οχι καγκουριες κτλ) tuning και των autobahn.Και με γαμω τους μισθους.Μονο με την γλωσσα κολλαω αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες..ξερω ετσι και αλλιως λιγα...aufwiedersehen :p !!!!Να παρω ενα Ζ3 Μ coupe και να πηγαινω στο nirburgring και να το βαζω μεσα να το σκιζω με 14ευρω το γυρο!!!Και μιλαμε και 200+ χλμ πιστας!!!Οποτε τι να λεμε για αμερικανους???Να παω στο Ιρακ επειδη μου ειπε ο μαλακας ο Μπους και να χαιρομαι επειδη θα παρω πιο φθηνα ενα Μ3???Οχι ευχαριστω!!ΑΑΑΑΑΑ ρε ποτε θα γινουμε Ευρωπη :confused: :confused:

Octane
18-09-04, 20:10
Και μιλαμε και 200+ χλμ πιστας!!!

:eek: Στελιο μαλλον τυπογραφικο εκανες.Η "Πρασινη Κολαση" ειναι 24+ χιλιομετρα "μονο". ;)

Fanatic
18-09-04, 20:18
:eek: Στελιο μαλλον τυπογραφικο εκανες.Η "Πρασινη Κολαση" ειναι 24+ χιλιομετρα "μονο". ;)

Σωστα,εβαλα ενα 0 παραπανω.Για την ακριβεια ειναι 20,8 χλμ.Πες μας
(octane κολλησα και δεν θυμαμαι ονομα) πως ειναι τα πραγματα Αυστρια για παραδειγμα.... ;) :D

Octane
18-09-04, 20:43
Πανος :)

Στελιο οι πληροφοριες σου δεν ξερω απο που ειναι,αλλα εχω βασιμες υποψιες να πιστευω οτι δεν ειναι + τοσο ακριβεις! :eek:
Ειναι ακριβως 24,433 χλμ :rolleyes: !
Οι τιμες εδω ειναι πολυ "περιεργες"!!
Τα μικρα ειναι πιο ακριβα απο Ελλαδα,τα "μεγαλου κυβισμου" πιο φθηνα,+ σε μερικα οι τιμες ειναι ολοιδιες :eek: !!Το τελευταιο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να συμβαινει,αφου το RX-8 για παραδειγμα κοστιζει το ιδιο με Ελλαδα,οταν το Type-R...7000ευρω πιο κατω!!!+ ειναι + τα δυο ιαπωνικα!!Δεν περιμενα τοσο μεγαλη αποκλιση!!
Υπαρχει + η λυση "ελαφρως μεταχειρισμενο" που ριχνει κατα πολυ την τιμη αγορας!!Δυστυχως οχι στην περιπτωση μου,αφου το πηρα με μονο 7000χλμ!Μιλαω για 10,12-18,22000χλμ!

Fanatic
18-09-04, 21:14
ασφαλειες κτλ?Εμενα με ενδιαφερουν τα ποοοολλα κυβικα,χεχε ;) Οι μισθοι δεν ειναι πολυ καλυτεροι??Το 20,8 Πανο το βρηκα απο ενα περιοδικο...ολο μαλ..ς γραφουν μαλλον.. :p

M3MAN
18-09-04, 23:56
Εγώ έχω ζήσει Αμερική 23 χρόνια, τους ξέρω καλά.
Ο λόγος που τα αυτοκίνητα, και όχι μόνο, είναι πιο φτηνά εκεί είναι επειδή είναι μακράν η μεγαλυτερη αγορά αυτοκινήτου στο κόσμο.
Ειναι πολυ σημαντικό για μια βιομηχανία, για την επιβίωση της, να απορροφάται η παραγωγη. Γινονται σφαγές για να διατηρήσει η καθε αυτοκινητοβιομηχανία το μερίδιο της στις ΗΠΑ. Ο Ζ3FB και ο Strax που έχουν ζήσει κάμποσο εκει μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Εγώ θυμάμαι αρχες 90 η VW (τοτε που επεφταν οι πωλησεις της) να δίνει 10 χρόνια εγγύηση μηχανικά-αμάξωμα!! μόνο στις ΗΠΑ, πράγμα ανήκουστο στον υπόλοιπο πλανήτη.

Ετσι είναι τα πράγματα, και sorry αν σας ζάλισα.

Octane
19-09-04, 13:32
ασφαλειες κτλ?Εμενα με ενδιαφερουν τα ποοοολλα κυβικα,χεχε ;) Οι μισθοι δεν ειναι πολυ καλυτεροι??Το 20,8 Πανο το βρηκα απο ενα περιοδικο...ολο μαλ..ς γραφουν μαλλον.. :p

Στελιο οι ασφαλειες ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ!!Παει με την ιπποδυναμη κατα βαση(αφου υπαρχουν + καποιοι αλλοι παραγοντες,οπως στατιστικα ατυχηματων για το καθε αυτοκινητο)+ειναι σκετη απελπισια!!(Υπολογισε για 200 αλογα ασφαλεια γυρω στα 2000ευρω το χρονο!!)(Εγω πληρωνω 1700!!)Ασε που ο,τι κανεις στο αυτοκινητο πρεπει να το περνας απο ελεγχο για να γινει δεκτο+να πληρωνεις γι'αυτο!!(Η εξατμιση μου δεν περναει,γιατι δεν εχει απ'την εταιρια(Festus)χαρτι οτι η συγκεκριμενη ειναι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!!)Θα ψαξω να βαλω το συντομοτερο Ελληνικες πινακιδες γιατι μου'χουν σπασει τα νευρα!!Χωρια μερικες κλησεις που μου εχουν στειλει στο σπιτι απο ρανταρ μεσα στην πολη!!(Ευτυχως δε μ'εχουν πιασει στον αυτοκινητοδρομο που συχνα πυκνα βλεπω 210+ στο κοντερ!! :rolleyes: )

S38B38 Monsta
19-09-04, 15:02
Εγώ έχω ζήσει Αμερική 23 χρόνια, τους ξέρω καλά.
Ο λόγος που τα αυτοκίνητα, και όχι μόνο, είναι πιο φτηνά εκεί είναι επειδή είναι μακράν η μεγαλυτερη αγορά αυτοκινήτου στο κόσμο.
Ειναι πολυ σημαντικό για μια βιομηχανία, για την επιβίωση της, να απορροφάται η παραγωγη. Γινονται σφαγές για να διατηρήσει η καθε αυτοκινητοβιομηχανία το μερίδιο της στις ΗΠΑ. Ο Ζ3FB και ο Strax που έχουν ζήσει κάμποσο εκει μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Εγώ θυμάμαι αρχες 90 η VW (τοτε που επεφταν οι πωλησεις της) να δίνει 10 χρόνια εγγύηση μηχανικά-αμάξωμα!! μόνο στις ΗΠΑ, πράγμα ανήκουστο στον υπόλοιπο πλανήτη.

Ετσι είναι τα πράγματα, και sorry αν σας ζάλισα.


Ray > Όπως είπε και ο Μ3ΜΑΝ πιο πάνω, η Αμερική είναι η μεγαλύτερη αγορά για τη BMW στο κόσμο, αυτό και μόνο φτάνει για να έχει τις χαμηλότερες τιμές.


Για να μη μιλήσουμε για incentives που δίνει το κράτος, όπως στη περίπτωση που ανέφερες όπου οι στρατευόμενοι στο Ιράκ απαλλάσονται από το ΦΠΑ.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος για μίσος. Θυμήσου ότι στην Αμερική ζουν μόνιμα περίπου 2,000,000 έλληνες πλέον (που και αυτοί αμερικάνοι είναι), οι περισσότεροι από τους οποίους είναι μορφωμένοι και μπορούν επίσης να αγοράσουν μία Μ3 σε τιμή ευκαιρίας. Τους μισείς και αυτούς? Μήπως μισείς και εμένα που μόλις στα 23 μου (τότε), μπόρεσα να πάρω ένα καινούριο Corrado VR6 και μόλις ένα χρόνο αργότερα τη πρώτη μου ολοκαίνουρια ΒΜW μία Ε36 325is το 94?

Για τη χαόδη κατάσταση στο Ιράκ μάλλον η κυβέρνηση φτάει και όχι οι απλοί πολίτες, οι οποίοι μάλιστα είναι κατά του πολέμου εκεί - μη ξεχνάς ότι έχουν και αυτοί απώλειες.

Δηλαδή εμείς πόσο πρέπει να μισούμε την δική μας κυβέρνηση που μέχρι πρότεινως μας φορολογούσε ανάλογα με το κυβισμό του κινητήρα του αυτοκινήτου μας??? Δηλαδή μιλάμε για ΤΗ παραλογία, ΤΟ χάος, ΤΟ μπάχαλο, ΤΗ διαφθορά επί ολόκληρες δεκαετίες, μη τρελαθούμε και τελείως. Ακόμα και τώρα μας 'περιορίζουν' και άνω των 50,000 ευρώ μας φορτώνουν πάλι το περίφημο 'Τεκμήριο Αγοράς' και άντε μετά εσύ ή εγώ να δικαιολογήσω τα 90,000!!!! (άκουσων άκουσων) που μου κόστισε η αγορά της Μ3.

Τεσπα δεν θέλω να αρχίσω τίποτα περί Αμερικής. Σε καμία περίπτωση δεν είναι η τέλεια χώρα. Όμως λόγω της εμπειρίας μου εκεί, δώδεκα (12) συνεχόμενα χρόνια ήταν αυτά, έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα και μπορώ να ζυγίσω και τις δύο πλευρές. Επίσης δεν μπορώ να μην είμαι ευγόμων που μου έδωσε την ευκαιρία, να ζήσω εμπειρίες (βλέπε σπουδές/εργασία) που αντίστοιχα στην Ελλάδα θα έμεναν μόνο όνειρα μακρινά (μιλάω για τον εαυτό μου πάντα).

Μ3ΜΑΝ, θυμάσαι όταν παρουσιάστηκε το πρώτο Α4 στην Αμερική το 95, οι dealers έδιναν εκτός από τα 10 χρόνια εγγύηση + 5 χρόνια ή 50,000 μίλια δωρεαν service!!!!!, κάτι που έγινε για πρώτη φορά στη χώρα μας φέτος από τη .......Huyndai (sp ?)

Sorry για το μεγάλο post, αλλά...

Ray
19-09-04, 17:51
Λυπάμαι αλλά όσα θετικά είπατε για τους αμερικάνους δεν δικαιολογούν το κακό και την καταστροφή που προκαλούν εις βάρος του υπόλοιπου πλανήτη για να καταφέρνουν να έχουν σε πολύ καλη και φτηνή τιμή τα "πραγαμτοποιήσιμα όνειρα" που πουλάνε για εσωτερική κατανάλωση στον αμερικάνικο λαό...just my 2cents. Προφανώς δεν τα έχω με τον αμερικάνικο λαό, αλλά όλα όσα αντιπροσωπεύουν το αμερικάνικο όνειρο...:rolleyes:

Ray
19-09-04, 17:59
Ακόμα και τώρα μας 'περιορίζουν' και άνω των 50,000 ευρώ μας φορτώνουν πάλι το περίφημο 'Τεκμήριο Αγοράς' και άντε μετά εσύ ή εγώ να δικαιολογήσω τα 90,000!!!! (άκουσων άκουσων) που μου κόστισε η αγορά της Μ3.
Είμαστε σίγουροι ότι το 50.000 αναφέρεται σε λιανική και όχι εργοστασιακή (βλέπε CIF) τιμή?!?!?! Ξέρει κάποιος να μας το διελευκάνει αυτό!?!??!

ks50:50
19-09-04, 22:19
Τα 50000 ευρώ είναι τιμή προ φόρων.Άρα και Μ3 να πάρει κανείς δεν τον πιάνει το τεκμήριο λογικά.

Strax
20-09-04, 08:49
Όλοι μας προσέχουμε περισσότερο τον καλύτερο και μεγαλύτερο πελάτη μας ανεξαρτήτου δουλειάς και αντικειμένου. Έτσι και οι αυτοκινητοβιομηχανίες, όπου οι ΗΠΑ είναι μακράν η μεγαλύτερη αγορά. Αν θυμάμαι καλά στις ΗΠΑ έχουν πουληθεί λίγο πάνω από τις μισές Ε46 Μ3! Τώρα, σχετικά με τις φοροαπαλλαγές για κάποιες κατηγορίες πολιτών, όλες οι χώρες έχουν αντίστοιχα παραδείγματα ανάλογα με τα κίνητρα και τις ανάγκες που θέλουν να καλύψουν (όπως είναι στην Ελλάδα οι πολύτεκνοι, οι επαναπατριζόμενοι κλπ)

ks50:50
20-09-04, 09:35
Ξεκινήστε ολοι για τα 4 παιδιά(ή 3 πιθανότατα από εδώ και πέρα).Οι φθηνές Μ3 έρχονται.

Ray
20-09-04, 09:38
Ναι μωρέ! Τα 4 παιδιά δεν κοστίζουν καθόλου συντήρηση και σέρβις :p

Fanatic
20-09-04, 10:39
Το ειχα πει και εγω αυτο ρε παιδες καπου που ειχε μπει φωτο απο Μ3 συναντηση στην κινα!!!Λοιπον τωρα πρεπει να ξεπερασουμε σε πληθυσμο και την κινα και την Αμερικη!!!!!!Οποτε οπως ξαναειπα...αρχιστε το γαμ... :p :D

BMW Power
20-09-04, 14:31
Τα 50000 ευρώ είναι τιμή προ φόρων.Άρα και Μ3 να πάρει κανείς δεν τον πιάνει το τεκμήριο λογικά.


Τεκμήριο διαβίωσης έχουν τα αυτοκίνητα που το CIF τους είναι πάνω από 50.000 ευρώ οπότε το Μ3 Ε46 δεν έχει.

S38B38 Monsta
21-09-04, 16:21
Λυπάμαι αλλά όσα θετικά είπατε για τους αμερικάνους δεν δικαιολογούν το κακό και την καταστροφή που προκαλούν εις βάρος του υπόλοιπου πλανήτη για να καταφέρνουν να έχουν σε πολύ καλη και φτηνή τιμή τα "πραγαμτοποιήσιμα όνειρα" που πουλάνε για εσωτερική κατανάλωση στον αμερικάνικο λαό...just my 2cents. Προφανώς δεν τα έχω με τον αμερικάνικο λαό, αλλά όλα όσα αντιπροσωπεύουν το αμερικάνικο όνειρο...:rolleyes:

Ray, δε νομίζω ότι τα έχεις με το αμερικάνικο όνειρο, διότι το ελληνικό όνειρο δεν είναι καθόλου μακριά από αυτό. Η μονοκατοικία με το κήπο (έστω και το χλιδάτο οοφοδιαμέρισμα), το γκαράζ με τα δύο-τρία αυτοκίνητα, το σκύλο, τα fitness club, το σικ / επώνυμο ντύσιμο, η υπερ-κατανάλωση κτλ, είναι μέσα στο όνειρο ή πρόγραμμα κάθε ευκατάστατου (για να μη πω νεόπλουτου) Έλληνα. Για να μη σου πω ξεκάθαρα ότι μοιάζουμε όλο και περισσότερο στους αμερικανούς, συγκριτικά με κάθε άλλη Ευρωπαική χώρα.

Η χώρα μας είναι κατά πολύ περισσότερο δυτικοποιημένη απ όσο θα θελε να παραδεχτεί ο καθένας μας κι ας βρίζουμε τους Αμερικανους για τις παγκόσμιες 'παρεμβάσεις' τους.

Όσο αφορά τη μόλυνση του πλανήτη, η Αμερική πράγματι μολύνει περισσότερο από κάθε άλη χώρα. Όμως οφείλω να σου πω ότι ο μέσος αμερικανός είναι ΠΟΛΥ περισσότερο ευαισθητοποιημένος για το περιβάλλον από οποιονδήποτε έλληνα. Δεν θα δεις ποτέ αμερικάνο να πετάει σκουπίδια στο δρόμο, ενώ όλοι είναι εκπαιδευμένοι να ανακυκλώνουν τα ΠΑΝΤΑ με τα κατάλληλα μέσα σε κάθε μικρή ή μεγάλη πόλη. Το πρόβλημα το δημιουργούν οι βιομηχανίες οι οποίες μάλιστα ευθύνονται και για το θάνατο πολλών συνανθρώπων τους, τα παραδείγματα είναι πάμπολα.

Αυτά από μένα.

RSM
23-09-04, 13:03
KOSTA(MONSTA).....EPIDI SE XERO XRONIA KE EMAASTE PATRIOTES......KE FILI PROPANTOS!
NOMIZO OTI KALIPSES TIS SKEPSIS MOU OLES ME TO PARAPANO........
DEN XRIAZETE NA PROSTHESO ALA.......
Epidi eimai ke ego AMERIKANOS/ME ELINIKES RIZES......
O BUSH KE OLI I ALLI I MAL@#$%^ES MESA STO CONGRESS EINAI AYTI POU KANOUN KAKO STO AMERIKANIKO PROTIPO, O APLOS AMERIKANOS DEN KANI KAKO SE KANENANE........... :cool:
EPLURBUS UNIM.........
RSM

BMW Power
23-09-04, 13:44
O BUSH KE OLI I ALLI I MAL@#$%^ES MESA STO CONGRESS EINAI AYTI POU KANOUN KAKO STO AMERIKANIKO PROTIPO, O APLOS AMERIKANOS DEN KANI KAKO SE KANENANE........... :cool:
RSM


Και εγώ πρέπει να ομολογήσω ότι για δύο χρόνια (1999 με 2001) που είχα καθημερινή επαφή με Αμερικανούς με πολίτες λόγο σπουδών, όλοι κατέκριναν την επεκτατική πολιτική της χώρας τους και πολλοί μάλιστα δεν πήγαιναν καν να ψηφίσουν στις εκλογές. Βέβαια έλεγαν ότι τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα, από μορφωτικής άποψης, ήταν υπέρ της πολιτικής των πολέμων.

RSM
23-09-04, 13:52
Και εγώ πρέπει να ομολογήσω ότι για δύο χρόνια (1999 με 2001) που είχα καθημερινή επαφή με Αμερικανούς με πολίτες λόγο σπουδών, όλοι κατέκριναν την επεκτατική πολιτική της χώρας τους και πολλοί μάλιστα δεν πήγαιναν καν να ψηφίσουν στις εκλογές. Βέβαια έλεγαν ότι τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα, από μορφωτικής άποψης, ήταν υπέρ της πολιτικής των πολέμων.

etsi einai oli H ILLITERATES @ POVERTY einai yper tous polemous.......... :( Pantos oute ke ego psifisa omologo.....ala tora tha psifiso KERRY...........!!
GIA NA FIGI O BUSH!!!BAS KE ISIXASOUME LIGO....
DEN XIPNANE KE AYTI H KINEZI............