PDA

Επιστροφή στο Forum : Συστάσεις για βελτίωση 318 μοντ. 2002


axmpempis
08-01-06, 19:20
γεια σας φιλοι μου
ειμαι νέος στο bmw-motorsport.gr
εχω ένα 3.18 με κινητήρα των 1.998 cc. μοντέλο του νοέμβρη του 2002.
θα΄θελα πολύ να ξέρω αν μπορώ να το βελτιώσω κ πως.
δεν γνωρίζω πολλά από βελτιώσεις. εσείς, γνωρίζετε κανένα βιβλίο, περιοδικό, σελίδα, που να με βάλει μεσ στα πράγματα?
σας ευχαριστώ προκαταβολικά

EVANGELOS
09-01-06, 21:05
Ψάξε στο site έχει πολλά παρόμοια threads (του fani για το δικό του το valvetronik 316 άλλα πολλά...)
Επιγραμματικά γνώμη μου είναι ότι ο valvetronik 4κυλ ΔΥΣΚΟΛΑ βελτιώνεται.
Δες πάντως και g-power.de ή ESS-TUNING μήπως έχει βγεί κανά καινούργιο supercharger που δεν έχω ακούσει...

NotiS
09-01-06, 21:50
Με το κλασσικο τριπτυχο Φιλτρο, Προγραμμα, Εξατμιση πιστευω θα εχεις σημαντικα οφελη σε ιπποδυναμη και ροπη χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια.

Αρχισε με ενα καλο επωνυμο ελευθερο φιλτρο ή φιλτροχοανη, εξατμιση απο τον καταλυτη και πισω και τελος επαναπρογραμματισμο της ECU για να παρεις γυρω στους ~10-15 ιππους και πιο γεματη καμπυλη ροπης απο τα μεσαια και πανω.

Για κομπρεσσορ ή τουρμπο κιτ δεν εχω κατι υποψιν μου αλλα σιγουρα καποιος απο εδω μεσα που εχει ψαξει θα ξερει κατι.

Καλως Ηρθες στην παρεα μας και καλα ποστ.

Nick_compact
09-01-06, 23:13
Μόνο η Breyton νομίζω έχει compressor kit για valvetronic. Τουλ. για την 120i έχει ένα κιτ που την πάει 225 ps.
Όπως είπαν τα παιδιά,λόγω και του οτι έχεις δίλιτρο μοτέρ,το τρίπτυχο Φ.Π.Ε. θα κάνει δουλειά
Είναι δύσκολοι οι valvetronic.Βέβαια το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το ότι δεν ασχολούνται οι βελτιωτές μαζί τους λόγω των 6κύλινδρων.

EVANGELOS
11-01-06, 17:24
Ρε παιδιά φίλτρο οκ (τσάμπα είναι) ,

εξάτμιση οκ (για ήχο βασικά) και μένει κι όλας ακόμα και για μεταγενέστερες βελτιώσεις ,

αλλά πρόγραμμα ??? πολλά λεφτά και σιγά τα άλογα και αν μετά αποφασίσεις να κάνεις οτιδήποτε είναι άχρηστο.