PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw 520 e39, alfa romeo spider


konstantinaM3
18-01-06, 17:41
Ήμασταν στην εθνική προς Τρίπολη και έκανα κόντρα με μια spider βασικά δεν θυμάμαι ποια ήταν αλλά μου το έπεζαι γρήγορος....το 5αρι αργεί να φορτώσει λιγο αλλά όταν φορτώσει πάει...και είχαμε πιάσει 190km κ ήμουν κολλημένη από πίσω του...εχεεεχ μέτα δεν ξέρω αλλά τα παράτησε ο τύπος....χεχεχε τον πέρασα με 200 κ πήγεναι κ άλλο...καλό ήταν:) αλλά έφαγα μια ήτα άλλη φορά με μια 328 e46 με πέρασε σε ανηφόρα με 230 κ εγώ κόντευα να πιάσω τα 220 με 4 άτομα κ αυτή με πέρασε με τόση ευκολία....φτου λέω...:)αχ αχ υπομονή λέω μέχρι να πάρουμε την m3!!!:takecover

EVANGELOS
18-01-06, 18:24
Είναι βαρύ το Ε39 , τα 1540 kg θέλουν πάνω από 220hp (7kg/hp) για να αρχίσεις να συζητάς για γκάζια ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Πάντως με το δικό μου 520 Ε39 , σε στροφιλίκι ΑΤΤΙΚΗ Οδός (Περιφεριακή Υμητού) από ΑΓ. Παρασκευή (από τα tunel) έως την έξοδο για Μαρκόπουλο τσάγιασα ένα Α4 1.8 Τ για πλάκα με 140km στις στροφές (ας είναι καλά η Schnitzer με τις αναρτησάρες).

ΕΥΓΕ ΝΕΑ μου για το πρώτο τσαγάκι που αναφέρεις

Panoz
19-01-06, 07:47
Έτσι...να δίνουν δύναμη τα 39ρια!

saikoE39
19-01-06, 11:18
Έτσι...να δίνουν δύναμη τα 39ρια!
Το δικο σου δινει ανετα δυναμη....γιατι την εχει απλοχερη.....:icon18:
Το δικο μου τι δυναμη να δωσει..???μεχρι να ξεκινησει εχει νυχτωσει.....:flirt
Μπραβο.....
:gaysex:

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
19-01-06, 13:52
Ήμασταν στην εθνική προς Τρίπολη και έκανα κόντρα με μια spider βασικά δεν θυμάμαι ποια ήταν αλλά μου το έπεζαι γρήγορος....το 5αρι αργεί να φορτώσει λιγο αλλά όταν φορτώσει πάει...και είχαμε πιάσει 190km κ ήμουν κολλημένη από πίσω του...εχεεεχ μέτα δεν ξέρω αλλά τα παράτησε ο τύπος....χεχεχε τον πέρασα με 200 κ πήγεναι κ άλλο...καλό ήταν:)

Μάλλον η 1800 ήταν και όχι η 2λιτρη γιατί αν ήταν η 2λιτρη θα σε είχε κεράσει σπέσιαλ τσαγάκι!!! :dance: (που βγαίνει μια φορά τον χρόνο)!!! εύκολα όμως

Kowalski
19-01-06, 14:26
Νίκο εγώ πάντως έχω ρίξει σε spider 2λιτρη 2 φορές στην εθνική και τους έχω ρίξει. Τον ένα όχι ιδιαίτερα εύκολα μέχρι τα 200, και τον άλλο πιο εύκολα. Το δεύτερο μάλιστα ήταν και στην ανηφόρα κοντά στα Οινόφυτα. Έχω βέβαια το 2.2 αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση μεγάλη διαφορά με το 2λιτρο μιας και με όλο αυτό τον εξοπλισμό που κουβαλάω είμαι αρκετά βαρύς.

Φιλικά
Γιάννης

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
19-01-06, 15:04
Γιάννη ναι όντως το 2.2 έχει διαφορά με το 2.0 σε σύγκριση με την spider. Επειδή έχω spider 2.0 και μέχρι στιγμής κανένα ε39άρι 2.0 δεν με έχει περάσει. Μάλιστα με όσα έω ανοίξει από στάση είμαι καπώ μπροστά και σταθερά. Και σε εθνική δυστυχώς δεν έχ καταφέρει να κάνω μεγάλη κόντρα με 39άρι 2.0 διότι όταν αρχίζαν οι στροφές όλοι έκοβαν. Εγώ το μόνο που έχω έξτρα είναι φίλτρο,αναρτήσεις και φρένα γιατί το ήθελα για στροφές και απλά να αναπνέει λίγο καλύτερα. Αλλά με 2.2 που είχαμε ανοίξει από στάση την μια φορά πήγαμε μαζί την δεύτερη μου έφυγε καπώ και την τρίτη φορα μας πιάσανε.. :twak: Αλλά γενικά έπρεπε να το σπάσω για να είμαστε μαζί ή να τον περάσω ίσα ίσα...(με το 2.2 πάντα)

Kowalski
19-01-06, 15:11
Νίκο συμφωνώ. ΠΙθανόν να είναι η παραπάνω ροπή του 2.2 που κάνει τη διαφορά συν φυσικά και η μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Εγώ έχω φιλτροκούτι ανθρακόνημα BMC, πρόγραμμα ECU και σταθεροποιητή τάσης στη μπαταρία. Οπότε λογικά τα αποτελέσματα και στους δυο μας. :)

Φιλικά
Γιάννης

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
19-01-06, 15:19
:offtopic: Ε βέβαια. Μα είναι λογικό το 2.2 να μου ρίχνει και ειδικά με το δικό σου που έχει και Φου και που. Αλλά γενικά εγώ το ήθελα περισσότερο για στροφές. Έχεις πάει με spider σε στροφές??

BMW5S
19-01-06, 15:20
και σταθεροποιητή τάσης στη μπαταρίας

Sorry για το off topic αλλα τι είναι αυτό?:feedback:

InsaneDriver
19-01-06, 16:13
:offtopic: Ε βέβαια. Μα είναι λογικό το 2.2 να μου ρίχνει και ειδικά με το δικό σου που έχει και Φου και που. Αλλά γενικά εγώ το ήθελα περισσότερο για στροφές. Έχεις πάει με spider σε στροφές??
Πάμε μαζί;;; :D
Εγώ με τη Compact. 1375 κιλά και 116 άλογα.

Kowalski
19-01-06, 16:56
:offtopic: Ε βέβαια. Μα είναι λογικό το 2.2 να μου ρίχνει και ειδικά με το δικό σου που έχει και Φου και που. Αλλά γενικά εγώ το ήθελα περισσότερο για στροφές. Έχεις πάει με spider σε στροφές??

Ναι, αλλά όχι τρελλά ανοίγματα. Παρόλα αυτά το δικό μου έχει πλήρη εργοστασιακή ανάρτηση M-Technik με αντίστοιχες αντιστρεπτικές και σινεμπλοκ πολυουρεθάνης, οπότε δεν είναι και τόσο βάρκα. Σαφώς δεν κοπανάει αλλα δεν κουνάει κι όλας τουλάχιστον. :)
Σε στροφές έχω πάει όπως σου είπα πιο πάνω με spider στον περιφερειακό Υμηττού. Επειδή είδα όμως ότι το έφτανα σχετικά εύκολα ( μπορεί βέβαια να είχε ταραμά οδηγό ) δε συνέχισα. Τον είχα όμως. Άλλη φιλοσοφία βέβαια το ένα αυτοκίνητο και άλλη το άλλο εννοείται!

Φιλικά
Γιάννης

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
20-01-06, 02:39
Όπα παίδες.Ένας ένας. Για Γιάννη-Δεν εννοούσα αυτό. εννοούσα αν έχεις μπει μέσα σε spider και να μπείτε σε στροφές.
Για in.dr.-Χμμμμ να τπ σκεφτώ... πάμε ναι. Το είδα το αμάξι σου χτες!!!

Action Man
20-01-06, 08:36
Εχω παει εγω με spider σε στροφες(Kαλαματα-Στουπα) συνοδηγος,και το πλαισιο ηταν ετοιμο να σκορπισει.....

Kowalski
20-01-06, 09:06
Όπα παίδες.Ένας ένας. Για Γιάννη-Δεν εννοούσα αυτό. εννοούσα αν έχεις μπει μέσα σε spider και να μπείτε σε στροφές.
Για in.dr.-Χμμμμ να τπ σκεφτώ... πάμε ναι. Το είδα το αμάξι σου χτες!!!

Χαχαχα!! Παρανόηση λοιπόν!! Όχι Νίκο δεν έχω μπει ποτέ σε spider. (Λάθος απάντηση λοιπόν :)

Φιλικά
Γιάννης

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
20-01-06, 14:20
Δεν πειράζει... Εαν μπεις θα δεις ότι έχει μεγάλη διαφορά από το ένα με το άλλο. Είναι αυτό ακριβώς που είπες. Τελείως διαφορετική νοοτροπία. Ακούγεται όπως είπε ο Α.Μ. ότι ήταν έτοιμο να σκορπίσει το πλαίσιο αλλά οφείλεται στο ότι είναι κάμπριο. Αλλά σε συμπεριφορά είναι το κάτι άλλο. Βέβαια δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω την spider με την Ζ3 γιατί το δικό μου Ζ3 είναι ουσιαστικά τελείως διαφορετικό αμάξι από τα υπόλοιπα (Ζ3). Δεν σε έχω δει ποτέ Γιάννη. Θέλω να το δω το 5άρι σου.:hello:

Kowalski
20-01-06, 14:25
Δεν σε έχω δει ποτέ Γιάννη. Θέλω να το δω το 5άρι σου.:hello:

Ευχαρίστως να κανονίσουμε να το δεις όποτε θέλεις. Παρόλα αυτά μπροστα στο Ζ3 σου, το 5άρι θα σου φανεί ματρακάς!! :)

Φιλικά
Γιάννης

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
20-01-06, 14:34
Όχι ρε φίλε μην το λες αυτό. είναι δύο τελείως διαφορετικές κατηγορίες-φιλοσοφίες. Εγώ με πιο μεγάλο από το δικό σου έμαθα να οδηγώ. εγώ οδηγούσα μια μαούνα πριν το Ζ. Στην επόμενη συνάντηση έλα αν μπορείς. Δεν μένεις και μακριά από ότι είδα