PDA

Επιστροφή στο Forum : KLIMATISMOS E36


geo-bmw
19-01-06, 18:08
Ένα από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα για τα Ε36 τα οποία διαθέτουν ηλεκτρονικό κλιματισμό είναι ότι μετά την πάροδο περίπου τετραετίας (τότε και εμένα μου παρουσιάστηκε) το panel του κλιματισμού αρχίζει τις διακοπές μέχρι που στο τέρμα δεν ξαναλειτουργεί δείχνει σαν να είναι κλειστό, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα ούτε για ζεστό ούτε για κρύο αέρα. Σε κάθε συνεργείο ΒΜW υπάρχουν στοιβαγμένα αρκετά τέτοια panel, τα οποία δεν είναι και φτηνά…Βέβαια για το πρόβλημα αυτό ευθύνεται η BOSCH και συγκεκριμένα ένας πυκνωτής στην πλακέτα της μονάδας, είχα διαβάζει αρκετά άρθρα της BOSCH που δικαιολογούσε τον εαυτό της λέγοντας διάφορα περί υγρασίας κτλ…μιας και το πρόβλημα είχε πάρει έκταση στο εξωτερικό. Με διάφορα άρθρα λοιπόν που διάβασα και μετά από πολλές μετρήσεις βρήκα τον πυκνωτή, κάτι μάθαμε στο πολυτεχνείο ως Μηχανικοί Η/Υ, τον αντικατέστησα και τώρα ο κλιματισμός δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και τρία χρόνια.:ylsuper:

Nemerkon
19-01-06, 22:41
εχω και γω το ηλεκτρονικο κλιμα οποτε θα ηθελα να γραψεις αμα ειναι ποιον πυκνωτη αλλαζεις,και που περιπου βρισκετε,οποτε σε περιπτωση που γινει η στραβη να ξερουμε τι να πραξουμε!

thanassis
27-01-06, 23:07
Όταν είναι σβηστός ο κινητηρας ακούγεται κάτι από το panel σαν μοτερακι(ηλεκτρικο) γιατί? έτσι πρέπει να είναι?

geo-bmw
28-01-06, 16:41
Ναι αυτός ο ήχος είναι φυσιολογικός, έχω ρωτήσει και στο service

-E36IS-
09-02-06, 23:41
Φιλε μου geo δεν εχει περασει μηνας που αγορασα το πρωτο μου bmw (318is) και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα.To clima κανει διακοπες οποτε του καπνισει και οποτε βαρεθει επανερχεται.Μου εχει σπασει τα νευρα:icon42: Μπορεις να μου πεις πως βγαινει η πλακετα ετσι ωστε να την παω σε φιλο μου ηλεκτρονικο;;ποιος ακριβως πυκνωτης εχει προβλημα;;πως θα τον εντοπισω;;εχει καποιο χαρακτηριστικο χρωμα;;

geo-bmw
10-02-06, 15:38
Καλησπέρα φίλε μου.Το να τον εντοπίσεις δεν ειναι ευκολη υπόθεση, σκέψου μια πλακέτα με πάνω απο 30 τέτοιους πυκνωτές όλοι του ιδίου χρώματος. Εαν δεν θέλεις να αγοράσεις καινουργιο, που δεν βρίσκω το λόγο να δωσεις σχεδόν τετρακοσια ευρω, μιας και μετα θα δουλευει αψογα πρέπει να τον δω προσωπικά.

BMW5S
13-04-06, 13:20
Για την επισκευη το παρακατω link

http://www.macadamizer.com/bmwfix.html

-E36IS-
16-04-06, 23:07
Επισκευαστικε και δουλευει ΑΨΟΓΑ!!

MPOWER
19-04-06, 10:00
1. Η αναγνώριση του πυκνωτή που φταίει είναι πανεύκολη μιας και ο πυκνωτής αυτός είναι ΜΠΛΕ, ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ και είναι ακριβώς δίπλα στη ΜΠΛΕ (ακριβώς ίδιου χρώματος) φύσα. Δεν υπάρχει άλλος ίδιος ούτε καν παρόμοιος.

2. Η λύση αυτή θεωρώ πώς είναι κατανοητό ότι αφορά μόνο τα Ε36

3. Αυτή η λύση δεν αφορά όλα τα προβλήματα του κλιματισμού. Δηλαδή όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.

psimos
19-04-06, 15:44
Τι ιδιο προβλημα ειχα και εγω (Ε36 coupe).
Μονο που δεν ειχα ολες τις ενδειξεις οπως επισης και καμια φορα εσβηνε το display και μου κολλαγε ανοιχτο το A/C.
Ασε που χειμωνιατικα μου ειχε κολησει το A/C στο κρυο και ΨΩΦΗΣΑΜΕ απο τη "παγωνια" αφου εκτος τον ανεμιστηρα ειχε κολλησει και ο κομπρεσορας του A/C.
Εγω εκανα τη βλακεια και εδωσα τη πλακετα εξω και μου την αντικατεστησαν με αλλη μεταχειρισμενη (150Ε). Η καινουργια ειχε 450Ε :icon11: (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον).
Ρωτοντας ενα φιλο ηθελε απλα ενα κολληματακι ο πυκνωτης :mad:

MZ3
19-04-06, 23:42
1. Η αναγνώριση του πυκνωτή που φταίει είναι πανεύκολη μιας και ο πυκνωτής αυτός είναι ΜΠΛΕ, ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ και είναι ακριβώς δίπλα στη ΜΠΛΕ (ακριβώς ίδιου χρώματος) φύσα. Δεν υπάρχει άλλος ίδιος ούτε καν παρόμοιος.

2. Η λύση αυτή θεωρώ πώς είναι κατανοητό ότι αφορά μόνο τα Ε36

3. Αυτή η λύση δεν αφορά όλα τα προβλήματα του κλιματισμού. Δηλαδή όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.



εχω να προσθεσο οτι το εχω ακουση σε επισημη αντιπροσοποια να το λενε τζουγκρανα : D

-E36IS-
29-05-06, 23:47
1. Η αναγνώριση του πυκνωτή που φταίει είναι πανεύκολη μιας και ο πυκνωτής αυτός είναι ΜΠΛΕ, ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ και είναι ακριβώς δίπλα στη ΜΠΛΕ (ακριβώς ίδιου χρώματος) φύσα. Δεν υπάρχει άλλος ίδιος ούτε καν παρόμοιος.

2. Η λύση αυτή θεωρώ πώς είναι κατανοητό ότι αφορά μόνο τα Ε36

3. Αυτή η λύση δεν αφορά όλα τα προβλήματα του κλιματισμού. Δηλαδή όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.

Φιλε μου για φωτισε με λιγο στο θεμα με το ανεμιστηρακι του clima γιατι εμενα μεχρι την μεση φυσαει και μετα το φυσιμα μενει σταθερο στις επομενες σκαλες.Μηπως ξερεις ποσο κοστιζει;αλαζετε ευκολα; που ακριβως βρισκεται;
Ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου

psimos
21-08-06, 15:38
Εαν δε δουλευει η ανακυκλωση παρολο που ολες οι ενδειξεις ειναι οκ? Οταν επιλεγω ανακυκ. δεν ακουω να γυριζει το μοτερακι και τα κλαπετα. Παλι η πλακετα λετε να ειναι ?

thanassis
07-12-06, 13:03
αναφέρει ο οδηγος οτι θελει έναν πυκωτη 0,47μF . εγώ δεν μπορεσα να τον βρω, μπορω να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλον? είτε κεραμικό είτε ηλεκτρολυτικο είτε πολυεστερικό??

M3Convertible
07-12-06, 13:28
Σακιώτης ή Ράδιο Κατουμά θα βρεις σχεδόν τα πάντα απο ηλεκτρονικά εξαρτήματα

halfprice2
06-10-07, 23:36
1. Η αναγνώριση του πυκνωτή που φταίει είναι πανεύκολη μιας και ο πυκνωτής αυτός είναι ΜΠΛΕ, ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ και είναι ακριβώς δίπλα στη ΜΠΛΕ (ακριβώς ίδιου χρώματος) φύσα. Δεν υπάρχει άλλος ίδιος ούτε καν παρόμοιος.

2. Η λύση αυτή θεωρώ πώς είναι κατανοητό ότι αφορά μόνο τα Ε36

3. Αυτή η λύση δεν αφορά όλα τα προβλήματα του κλιματισμού. Δηλαδή όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.

to idio problima exo kai ego sto e46 den ypakoyei o anemisthras jereis poio einai to antalktiko h poy mporo na pao na to alajoyn se eyxaristo

geo
05-02-08, 20:46
παιδια το επαναφερω μετα απο καμποσο καιρο καθως σημερα τα εφτυσε ο κλιματισμος μου.
Πιο συγκεκριμενα,μολις ξεκινησα εσβησα την οθονη και καθοδον μου αναψε μονη της δυο φορες.Την εσβησα και παρατηρησα οτι εμενε ανοιχτο μονο το πληκτρο ΑUTO το οποιο και δεν εσβηνε.Εσβησα το αμαξι,ξανα βαζω μπρος αλλα η οθονη δεν αναβει πλεον.Ακουω ομως τον κομπρεσσορα του κλιματισμου να παιρνει μπρος....Αυτα ειναι τα συμπτωματα?Απο κοστος τι γινεται?Γνωριζουν οι ηλεκτρολογοι αυτον τον πυκνωτη που αναφερεται ή θα μου χρεωσουν ολοκληρο πανελ?Παρακαλω οσοι γνωριζεται επι του θεματος απαντηστε γιατι αυριο πρωι θα παω να το φτιαξω.Ευχαριστω

thanassis
05-02-08, 23:52
φίλε το πρόβλημα που περιγράφεις είναι διαφορετικό από το παραπάνω.... το πρόβλημα που δημιουργεί ο πυκνωτής είναι να το σβήνεις και να ανάβει μόνος του, ή να λειτουργεί και να σβήνει και να ξαναπαίρνει και όχι να μην λειτουργεί καθόλου η οθόνη.... όσον αφορά τον πυκνωτή, και να είναι αυτή η βλάβη μόνο κάποιος ερασιτέχνης θα στο κάνει ή κάποιος ηλεκτρονικός που διορθώνει τηλεοράσεις π.χ. αλλά με δική σου ευθύνη.......
το κόστος του πυκνωτή είναι 0,20 ευρώ (20 λεπτά του ευρώ) μην σου πει κανένα τρελό νούμερο, και η εργασία απλή σχετικά....

geo
06-02-08, 07:36
σημερα το πρωι δουλευει κανονικα...τι να πω:nixweiss:

geo
11-02-08, 21:31
Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει δυο επισκευασμενες πλακετες.Η πρωτη δεν υποστηριζε καν τη λειτουργια auto και μετα απο λιγο εβγαζε κρυο αερα στου 24 βαθμους.Σημερα εβαλα μια αλλη,η οποια δουλευει σταθερα τη θερμοκρασια του συνοδηγου στους 16 βαθμους!!Την ανεβαζω και την καταβαζει μονο του...Παραλληλα εδωσα τη δικη μου για επισκευη σε ηλεκτρονικο βαρβατο και ελπιζω να δουλεψει σωστα αλλιως παω για εκταμιευση 400 ευρω :(

Quickman
22-02-08, 10:11
Για την επισκευη το παρακατω link

http://www.macadamizer.com/bmwfix.html

Είχα το παραπάνω προβλημα, ακολουθησα τις οδηγιες του link και τωρα δουλευει σαν καινουργιο. Γλυτωσα σχεδον €500 που μου ζηταγανε για αλλαγη πλακετας.

chrise36
18-04-08, 22:21
Παιδια ετσι το εφτιαξα κι εγω μονο που τον πυκνωτη με τις οδηγιες τον πηρα απο το EBAY.

thanassis
19-04-08, 14:38
Παιδια ετσι το εφτιαξα κι εγω μονο που τον πυκνωτη με τις οδηγιες τον πηρα απο το EBAY.

πόσο αν επιτρέπεται???? (ο πυκνωτής κάνει σε κατάστημα ηλεκτρονικών 0,20€ :bananasmi)

makinen
12-11-08, 12:38
Παιδια εχω και εγω προβλημα με το κλιματιστικο..Η οθονη λειτουργει κανονικα και τα κουμπια επισης, δλδ αναβουν τα φωτακια και αλλαζουν οι ενδειξεις της οθονης..Αλλα απο αερα τπτ..ουτε ζεστο ουτε κρυο, δεν βγαζει καθολου αερα..Τι πρεπει να αλλαξω...?Επισης παρατηρησα οτι στην οθονη η ενταση του αερα ανεβαινει μονη της..Θα το δωσω σε ηλεκτρολογο να το δουμε αλλα για να ξερω απο πριν μηπως γλυτωσω χρονο και κοπο.

konas
12-11-08, 12:56
Παιδια εχω και εγω προβλημα με το κλιματιστικο..Η οθονη λειτουργει κανονικα και τα κουμπια επισης, δλδ αναβουν τα φωτακια και αλλαζουν οι ενδειξεις της οθονης..Αλλα απο αερα τπτ..ουτε ζεστο ουτε κρυο, δεν βγαζει καθολου αερα..Τι πρεπει να αλλαξω...?Επισης παρατηρησα οτι στην οθονη η ενταση του αερα ανεβαινει μονη της..Θα το δωσω σε ηλεκτρολογο να το δουμε αλλα για να ξερω απο πριν μηπως γλυτωσω χρονο και κοπο.


Λογικα χρειαζεσαι νεο φακιρη. Ψαξε λιγο εδω εχουν γραφτει πολλά

thanassis
12-11-08, 20:21
μήπως είναι στο AUTO και ανεβαίνει μόνη της??? μήπως λείπει καμιά ασφάλεια ή είναι καμμένη??

makinen
12-11-08, 21:01
Καμμενη ασφαλεια δεν εχει...Αν λειπει δεν ξερω ...Θα το ανακαλυψω συντομα..

kostas e46
12-11-08, 22:19
Καμμενη ασφαλεια δεν εχει...Αν λειπει δεν ξερω ...Θα το ανακαλυψω συντομα..

Φιλε Makinen αν δε θες να πεδευτεις με την οθονη υπαρχει ενας ηλεκτρονιικος στη Καληδοπουλου που φτιαχνει αυτες τις οθονες.

makinen
12-11-08, 22:31
Η οθονη δουλευει κανονικοτατα, και ολα τα κουμπια..απλα δεν κανουν τπτ..Δεν ειναι χαλασμενη οθονη δλδ..Δεν εχω καθολου αερα..

konas
12-11-08, 22:41
Η οθονη δουλευει κανονικοτατα, και ολα τα κουμπια..απλα δεν κανουν τπτ..Δεν ειναι χαλασμενη οθονη δλδ..Δεν εχω καθολου αερα..

Η απαντηση παραπανω, στο ιδιο thread:


1. .....
2. ......

3. ..... όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.

kplc16
08-03-09, 13:24
Φιλε Makinen αν δε θες να πεδευτεις με την οθονη υπαρχει ενας ηλεκτρονιικος στη Καληδοπουλου που φτιαχνει αυτες τις οθονες.

o Κωστας Μ....λος

kplc16
08-03-09, 13:28
πως αλλαζει ο ριμαδης ο φακιρης;
μονος μου θα μπορεσω η πρεπει να παω σε ηλεκτρολογο BMW;
εχει και κρυο αρα χρειαζομαι καλοριφερ επιγοντως !!!!!

nikos1356
18-12-09, 14:55
PROSOXI STIN E36 EINAI APO TI MERIA TOY ODIGOY

Stunt Mike
19-12-09, 10:59
Που ειναι ρε παιδια αυτη η Καληδοπουλου?Περιοχη?

Stunt Mike
21-12-09, 08:01
Κανενας ηλεκτρονικος στην Αθηνα που να επισκευαζει τετοιες οθονες???

thanassis
21-12-09, 13:43
Κανενας ηλεκτρονικος στην Αθηνα που να επισκευαζει τετοιες οθονες???

Τι έπαθε Μιχάλη η οθόνη σου??? αναβοσβήνει??? το καλύτερο είναι, να βρεις έναν που επισκευάζει τηλεοράσεις π.χ. και να πας και να του πεις να σου αλλάξει τον προβληματικό πυκνωτή.... αν ήσουν Θεσσαλονίκη θα στο έφτιαχνα...

Stunt Mike
22-12-09, 00:02
Αλλες φορες δουλευει,αλλες φορες καθολου.Οταν δεν λειτουργει ειναι τελειως σβηστη κι αν ξαφνικα λειτουργησει και κανεις το λαθος να τη χρησιμοποιησεις,κολλαει και δεν μπορεις να δωσεις εντολες.Μετα πρεπει να σβησεις τ'αμαξι για να ξεκολλησει...κι αυτο οχι παντα...Σημερα πηγα σ'ενα ηλεκτρονικο και του'πα να μου αλλαξει οτι νομιζει!Ειδωμεν...

Stunt Mike
23-12-09, 00:37
Η οθόνη επισκευάστηκε,αλλαχτηκαν για καλο και για κακο ολα τα πυκνωτακια της κι εγινε σαν καινουρια....Οποιος θελει να την φτιαξει και εχει ακουσει υπερογκα νουμερα για την αποκατασταση της,ας επικοινωνησει μαζι μου.Αλλαζονται τα παντα εσωτερικα με υπευθυνη εργασια(καθοτι ειναι διπλοτυπωμενα τα πυκνωτακια της και ειναι ευκολο να γινει ζημια απο μη εμπειρα χερια) με κοστος 80 ευρω.

psix88
23-12-09, 01:14
επειδή είχε τύχη και σε έμενα και για καλό και για κακό είχα πάρει και εγώ όλα τα πυκνοτακια να τα αλλάξω να πω ότι το κόστος δεν ήταν πάνω από 1 ευρώ ΟΛΑ τα πυκνοτακια και εργασία σένα ηλεκτρονικό που φτιάχνει τηλεοράσεις και τέτοια δεν θα πήγαινε πάνω από 15-20Ε

thanassis
23-12-09, 14:51
επειδή είχε τύχη και σε έμενα και για καλό και για κακό είχα πάρει και εγώ όλα τα πυκνοτακια να τα αλλάξω να πω ότι το κόστος δεν ήταν πάνω από 1 ευρώ ΟΛΑ τα πυκνοτακια και εργασία σένα ηλεκτρονικό που φτιάχνει τηλεοράσεις και τέτοια δεν θα πήγαινε πάνω από 15-20Ε

ακριβώς!!! το κόστος για τα πυκνωτάκια είναι 70 λεπτά με 1€ το μέγιστο!!!!
(έχω αλλάξει μόνος και στην δική μου)
και τα 80€ είναι υπέρογκο ποσό!!!! 15-20€ είναι ένα πολύ καλό ποσό πιστεύω!

psix88
23-12-09, 18:20
παιδιά όποιος θέλει αναλαμβάνω να το αλλάξω
πληροφορίες με πμ

Stunt Mike
23-12-09, 23:44
ακριβώς!!! το κόστος για τα πυκνωτάκια είναι 70 λεπτά με 1€ το μέγιστο!!!!
(έχω αλλάξει μόνος και στην δική μου)
και τα 80€ είναι υπέρογκο ποσό!!!! 15-20€ είναι ένα πολύ καλό ποσό πιστεύω!

Και τα 120-200 που μου ζηταγανε οι ηλεκτρολογοι υπερογκα ηταν!!Εγω ειπα 80 και υπευθυνη εργασια.Οποιος θελει δινει 15-20 ή και 5 ευρω και το φτιαχνει οπου αλλου επιθυμει.Το αποτελεσμα θα δειξει...Υ.Γ. δεν ξερω να το φτιαχνω εγω για να μην παρεξηγιομαστε ετσι?

thanassis
24-12-09, 18:35
Και τα 120-200 που μου ζηταγανε οι ηλεκτρολογοι υπερογκα ηταν!!Εγω ειπα 80 και υπευθυνη εργασια.Οποιος θελει δινει 15-20 ή και 5 ευρω και το φτιαχνει οπου αλλου επιθυμει.Το αποτελεσμα θα δειξει...Υ.Γ. δεν ξερω να το φτιαχνω εγω για να μην παρεξηγιομαστε ετσι?

ναι, συζητάμε....

μια βοήθεια στο πρόβλημά μου!!!
η οθόνη λειτουργεί, δεν βγάζει αέρα όμως το air condition
ο φακίρης (αντίσταση) του κλιματισμού άλλαξε και συνεχίζει το πρόβλημα, επίσης ζεσταίνεται πάρα πολύ!
δοκιμάσαμε καινούρια οθόνη και πάλι το ίδιο....
λέτε να κάηκε το μοτέρ???

giannis 116
24-12-09, 18:56
Εχεις τσεκαρει την ασφαλεια του ανεμιστηρα;..

thanassis
24-12-09, 19:00
Εχεις τσεκαρει την ασφαλεια του ανεμιστηρα;..

αρχικά να πω ότι δεν ξέρω ποια είναι η ασφάλεια του ανεμιστήρα, αλλά κοίταξα μία μία όλες τις ασφάλειες και δεν βρήκα κάποια καμμένη.... τώρα αν είναι κάποια καλυμένη από πάνω δεν ξέρω....
και αυτό που μας έκανε εντύπωση είναι ότι ζεσταινόταν πολύ η αντίσταση (φακίρης) ενώ δεν πρέπει, σαν να είναι βραχυκυκλωμένο κάτι δηλαδή!

giannis 116
24-12-09, 19:06
Για Ε36 να σου πω την αληθεια δεν ξερω αλλα λογικα ετσι θα ειναι σε ολα τα αυτοκινητα. Θα πρεπει να υπαρχει μια ασφαλεια για τον ανεμιστηρα μεσα στο ασφαλειοκουτι. Συνηθως στο ασφαλειοκουτι υπαρχει και ενα χαρτακι που σου δειχνει τη θεση των ασφαλειων και ποιο συστημα εξυπηρετει η καθεμια. Εμενα μου ειχε τυχει να δουλευε μια χαρα ολο το συστημα κλιματισμου, οθονη, λαμπακια, κουμπακια, συμπιεστης κλπ αλλα να μη βγαζει καθολου αερα, τσεκαρα τις ασφαλειες που ειχαν σχεση με το κλιμα βγαζοντας τες ολες μια μια, δεν ηταν καμια καμμενη και τελικα οταν τις τοποθετησα παλι στη θεση τους εβγαλε αερα. Προφανως ειχε κουνηθει απ τη θεση της η ασφαλεια του ανεμιστηρα γι αυτο και σου εγραψα να τσεκαρεις αυτην.
Τωρα για το θεμα υπερβολικης ζεστης σε αντιστασεις, πυκνωτες κλπ δεν ξερω καλυτερα να το δει ενας ηλεκτρονικος.

thanassis
24-12-09, 19:15
Για Ε36 να σου πω την αληθεια δεν ξερω αλλα λογικα ετσι θα ειναι σε ολα τα αυτοκινητα. Θα πρεπει να υπαρχει μια ασφαλεια για τον ανεμιστηρα μεσα στο ασφαλειοκουτι. Συνηθως στο ασφαλειοκουτι υπαρχει και ενα χαρτακι που σου δειχνει τη θεση των ασφαλειων και ποιο συστημα εξυπηρετει η καθεμια. Εμενα μου ειχε τυχει να δουλευε μια χαρα ολο το συστημα κλιματισμου, οθονη, λαμπακια, κουμπακια, συμπιεστης κλπ αλλα να μη βγαζει καθολου αερα, τσεκαρα τις ασφαλειες που ειχαν σχεση με το κλιμα βγαζοντας τες ολες μια μια, δεν ηταν καμια καμμενη και τελικα οταν τις τοποθετησα παλι στη θεση τους εβγαλε αερα. Προφανως ειχε κουνηθει απ τη θεση της η ασφαλεια του ανεμιστηρα γι αυτο και σου εγραψα να τσεκαρεις αυτην.
Τωρα για το θεμα υπερβολικης ζεστης σε αντιστασεις, πυκνωτες κλπ δεν ξερω καλυτερα να το δει ενας ηλεκτρονικος.

είναι στα γερμανικά, τα οποία όμως δεν γνωρίζω :rockon::dance:
θα ανοίξουμε να δούμε αν πηγαίνει τάση στον ανεμιστήρα και ανάλογα θα κρίνουμε (αφού ψάξουμε και την ασφάλεια)

318 big
01-05-10, 11:36
Τι ιδιο προβλημα ειχα και εγω (Ε36 coupe).
Μονο που δεν ειχα ολες τις ενδειξεις οπως επισης και καμια φορα εσβηνε το display και μου κολλαγε ανοιχτο το A/C.
Ασε που χειμωνιατικα μου ειχε κολησει το A/C στο κρυο και ΨΩΦΗΣΑΜΕ απο τη "παγωνια" αφου εκτος τον ανεμιστηρα ειχε κολλησει και ο κομπρεσορας του A/C.
Εγω εκανα τη βλακεια και εδωσα τη πλακετα εξω και μου την αντικατεστησαν με αλλη μεταχειρισμενη (150Ε). Η καινουργια ειχε 450Ε :icon11: (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον).
Ρωτοντας ενα φιλο ηθελε απλα ενα κολληματακι ο πυκνωτης :mad:
και γω την ιδια βλακεια εκανα και τωρα ξαναχαλασε μεσα σε 5 μηνες.
πιο συγκεκριμενα δουλευει κανονικα ,ζεστη κρυο ,τερμα ανεμιστηρας ,αλλα δεν ...σβηνει με τιποτα ,ειναι συνεχεια ανοιχτο και οσες φορες και να το κλεισω αυτο ξανα ανοιγει απο μονο του
αλλα λεφτα δεν θελω να δωσω για το ιδιο θεμα ,μαλλον θα το κατσαβιδιασω.

yiorgosxania
01-05-10, 21:50
Εδώ σας έχω στα αγγλικά με φωτό για την επισκευή-αντικατάσταση του χαλασμένου πυκνωτή του ψηφιακού κλιματισμού για τα Ε36..... επειδή είναι ποιό εύκολο να βλέπεις τα βήματα.
http://rapidshare.com/files/382407734/E36_Episkevi_Klimatismou.docx

x318big
07-05-10, 17:03
κανενας εδω μεσα τεχνικος ,που να ξερει και ν απληρωθει λογικα δεν υπαρχει?
εγω ,δεν νομιζω τελικα να μπορω ,ασε που τωρα δεν εχω και χρονο να τρεχω και γι α αυτο

x318big
17-05-10, 21:42
βοηθεια καποιος γνωστης
-αποφασισα να προσπαθησω ν ατο φτιαξω αλλα το δικο μου δεν ειναι σαν αυτο που βλεπω στον οδηγο.
κατω απο το κλιμα εχει 2 ραφακια μικρα και οχι ενα πανελ μ εκουμπια οπως βλεπω εδω.
πως βγαινει λοιπον?

thanassis
17-05-10, 22:17
βάζεις το χέρι σου στο τέρμα κάτω ραφάκι και έχει στο πάνω μέρος του μια τρύπα
με το δάχτυλο από την τρύπα πιέζεις το πάνω ραφάκι με το ρολόι και βγαίνει!
μετά βάζεις το χέρι και βρίσκεις το πάνελ του κλιματισμού και το πιέζεις και εκείνο, αλλά με αρκετή δύναμη, και βγαίνει και εκείνο!

x318big
18-05-10, 21:02
βάζεις το χέρι σου στο τέρμα κάτω ραφάκι και έχει στο πάνω μέρος του μια τρύπα
με το δάχτυλο από την τρύπα πιέζεις το πάνω ραφάκι με το ρολόι και βγαίνει!
μετά βάζεις το χέρι και βρίσκεις το πάνελ του κλιματισμού και το πιέζεις και εκείνο, αλλά με αρκετή δύναμη, και βγαίνει και εκείνο!
ευχαριστω πολυ φιλε μου ,ακολουθησα τις οδηγιες σου και το εβγαλα.
Βεβαια μετα χρειαστηκα το αυτοκινητο και πεθανα απο τη ζεστη.
αυριο παιρνω τους πυκνωτες και προχωραω

thanassis
18-05-10, 21:52
εμένα μου είχε βγει λίγο η ψυχή για να τον ξεκολλήσω!!!
μην παραζεστάνεις την πλακέτα μόνο!!!

x318big
19-05-10, 14:37
εμένα μου είχε βγει λίγο η ψυχή για να τον ξεκολλήσω!!!
μην παραζεστάνεις την πλακέτα μόνο!!!
δεν βρηκα πουθενα 50V ΚΑΙ ΠΗΡΑ 30 V ΛΕΤΕ να κανει Η οχι?

ThaNOS E46coupe
19-05-10, 15:03
την 30 νομίζω πως θα την κάψει πίο ευκολα απο την 50.....

thanassis
19-05-10, 17:30
φίλε ο μαμά είναι 0.47μF - 63V, μην βάλεις 30
είναι πολύ λίγα!
ο πυκνωτής που ψάχνεις είναι αυτός
http://www.syntax.com.tw/proddata/CF/CF-0.47UF63VPH.JPG

x318big
19-05-10, 20:01
καμια ιδεα για το που μπορω να τον βρω?
εκτος Κατουμα που δεν εχει,φυσικα.

thanassis
20-05-10, 00:20
καμια ιδεα για το που μπορω να τον βρω?
εκτος Κατουμα που δεν εχει,φυσικα.

φίλε Θεσσαλονίκη είχε σίγουρα!!!!
πριν μερικά χρόνια που πήρα, εσύ από Αθήνα είσαι?

x318big
20-05-10, 08:29
φίλε Θεσσαλονίκη είχε σίγουρα!!!!
πριν μερικά χρόνια που πήρα, εσύ από Αθήνα είσαι?

ναι Αθηνα ειμαι και μαλλον θελει πολυ ψαξιμο ,τελικα.

thanassis
20-05-10, 12:50
ναι Αθηνα ειμαι και μαλλον θελει πολυ ψαξιμο ,τελικα.

σίγουρα θα βρεις!!! άνοιξε τον χρυσό οδηγό και ψάξε!!

x318big
20-05-10, 17:49
εγινε η αλλαγη ,σε ηλεκτρονικο τηλεορασα της περιοχης και τωρα δεν δουλευει καθολου,τωρα θα ξαναπαρω αλλο ,μου φαινεται και κλαιω τα λεφτα απο τωρα.

thanassis
20-05-10, 18:27
ίσως να μην έγινε σωστά η κόλληση, ή να σου τυρράνησε το PCB

x318big
20-05-10, 21:24
ίσως να μην έγινε σωστά η κόλληση, ή να σου τυρράνησε το PCB
μετα που περασα και του το ειπα ,μου ειπε με αθωο υφος -κι εγω εβαλα μεγαλυτερο πυκνωτη για καλυτερα
δηλαδη ποσο ρωταω?
0,80 -63v
μαλλον φταιει αυτο φανταζομαι.

thanassis
21-05-10, 12:37
μετα που περασα και του το ειπα ,μου ειπε με αθωο υφος -κι εγω εβαλα μεγαλυτερο πυκνωτη για καλυτερα
δηλαδη ποσο ρωταω?
0,80 -63v
μαλλον φταιει αυτο φανταζομαι.

εννοείται πως αυτό φταίει....
ψάξε λίγο στην Αθήνα και αν δεν βρεις, στν ανάγκη σου στέλνουμε κανένα πυκνωτή από τα βόρεια!

x318big
21-05-10, 17:18
εννοείται πως αυτό φταίει....
ψάξε λίγο στην Αθήνα και αν δεν βρεις, στν ανάγκη σου στέλνουμε κανένα πυκνωτή από τα βόρεια!
χαχαχα να σαι καλα!
αυτο θα πει αλληλεγγυη!

x318big
27-05-10, 20:50
ετοιμο και δουλευει μια χαρα!
1000+ ευχαριστω σε οσους εδωσαν πληροφοριες.
συνολικο κοστος 5,30 ευρω.
καπου 100 φορες μπορεις ν ατο ξαναφτιαξεις αντι να παρεις αλλο.
Βρηκα πυκνωτες και μαστορα στην Ηλιουπολη ,κυριολεκτικα μεσα στα ποδια μου.
Αν ποτε κανεις χρειαστει ,ας μου στειλει π.μ

BladeGT
23-07-10, 14:43
παιδια και εγω εβαλα τον 30αρη τον πυκνωτη 30mf 50volt
Ο τυπας στο site ειπε οτι κι αυτος εβαλε 30αρι εν τελη αν διαβασετε ολο το ποστ. Αν το καψει το καψε θα το δουμε στην πορεια,παντως εγραψε οτι δουλευει ακομα το δικο του... Θελει πολυ προσοχη στο να μη καψετε τη πλακετα και το πυκνωτακι που εχει διπλα..Σταθερο χερι κ σιγα σιγα με τη κολληση.
50mf δεν βρισκω και γω πουθενα..

απτον κατουμα αγορασα και γω μιας και ειναι κατω απτο σπιτι μου ακριβως
http://www.katoumas.gr/

GiannisK
18-10-10, 20:33
Παιδια αυτο το "θεμα" παρουσιαζεται μονο στον ψηφιακο κλιματισμο ή και σε αυτον με τα στρογγυλα/γυριστα κουμπια?
(δεν ξερω πως λεγεται ο αλλος, φανταζομαι καταλαβατε τι εννοω)

thanassis
18-10-10, 20:47
Παιδια αυτο το "θεμα" παρουσιαζεται μονο στον ψηφιακο κλιματισμο ή και σε αυτον με τα στρογγυλα/γυριστα κουμπια?
(δεν ξερω πως λεγεται ο αλλος, φανταζομαι καταλαβατε τι εννοω)

το πρόβλημα στο οποίο αναβοσβήνει η οθόνη όποτε θέλει, αφορά προφανώς τον ψηφιακό κλιματισμό καθώς ο αναλογικός δεν έχει οθόνη!
το άλλο πρόβλημα που είναι κοινό, είναι ο φακίρης, που δεν ακούει τις εντολές δηλαδή κρύου - ζέστης!

έχω έναν φακίρη, έχω βάλει και αγγελία γιατί κάηκε το μοτέρ και αγόρασα πρώτα φακίρη να δοκιμάσω!

GiannisK
18-10-10, 21:54
το πρόβλημα στο οποίο αναβοσβήνει η οθόνη όποτε θέλει, αφορά προφανώς τον ψηφιακό κλιματισμό καθώς ο αναλογικός δεν έχει οθόνη!
το άλλο πρόβλημα που είναι κοινό, είναι ο φακίρης, που δεν ακούει τις εντολές δηλαδή κρύου - ζέστης!

έχω έναν φακίρη, έχω βάλει και αγγελία γιατί κάηκε το μοτέρ και αγόρασα πρώτα φακίρη να δοκιμάσω!

Α μαλιστα.. Ευχαριστω για την απαντηση.. Βασικα διαβασα κυριως στην αρχη το θεμα σχετικα με εναν πυκνωτη και την λειτουργεια του κλιματισμου (διακοπες κλπ) οποτε εκει στοχευε η ερωτηση, αλλα δεν το διυκρινησα.
Δεν εχω καποιο προβλημα εγω, αφου προς το παρων ψαχνω για αυτοκινητο. Απλα ρωτησα για να γνωριζω. Επομενως, πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να προτιμησει καποιος να εχει αναλογικο ή ψηφιακο κλιματισμο? (περα απο την εμφανιση που ο ψηφιακος "δειχνει" πιο πολυ)

thanassis
18-10-10, 22:24
Α μαλιστα.. Ευχαριστω για την απαντηση.. Βασικα διαβασα κυριως στην αρχη το θεμα σχετικα με εναν πυκνωτη και την λειτουργεια του κλιματισμου (διακοπες κλπ) οποτε εκει στοχευε η ερωτηση, αλλα δεν το διυκρινησα.
Δεν εχω καποιο προβλημα εγω, αφου προς το παρων ψαχνω για αυτοκινητο. Απλα ρωτησα για να γνωριζω. Επομενως, πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να προτιμησει καποιος να εχει αναλογικο ή ψηφιακο κλιματισμο? (περα απο την εμφανιση που ο ψηφιακος "δειχνει" πιο πολυ)

αν έχεις το δικαίωμα επιλογής, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ψηφιακό!

teo21
18-10-10, 22:25
Εμένα πάλι ενώ έχω απενεργοποιημένο τον κλιματισμό όποτε βάζω μπροστά το αμάξι ανοίγει πάλι μόνος του και πρέπει να τον ξανακλείσω. Όλα τα κουμπάκια κι ο ανεμιστήρας όμως δουλεύουν κανονικά και έχω και ζεστό και κρύο αέρα... Ο πυκνωτής ευθύνεται και γι'αυτό??

thanassis
18-10-10, 22:28
όχι!
αυτό είναι ας το πούμε μια ρύθμιση που δεν το βρίσκεις εύκολα, πχ πριν βάλεις μπρος αν το σβήσεις παίζει να μην σου ξαναανάψει, κάτι τέτοιο, έχει ένα κολπάκι
ο πυκνωτής όταν καίγεται, σου κάνει το εξής: το έχεις σβήσει εσύ την ώρα που οδηγάς και ξαφνικά βλέπεις ότι έχει ανάψει και βγάζει αέρα! ή το ανάβεις και το βλέπεις σβηστό!

teo21
18-10-10, 22:36
Είναι σίγουρο αυτό?? Γιατί έχω αγχωθεί λιγάκι καθώς μόλις πήρα το αμάξι...

Το κλείνω πριν το βάλω μπροστά και πριν το σβήσω αλλά τίποτα...

Ξέρει κανείς τη ρύθμιση αν όντως δεν είναι πρόβλημα με τον πυκνωτή? Γιατί σε άλλο thread καποιος φίλος είπε ότι έτσι ξεκινάει το πρόβλημα με αυτά...

Έχω μπερδευτεί!!!

GiannisK
18-10-10, 22:39
αν έχεις το δικαίωμα επιλογής, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ψηφιακό!

Ειναι σαφως πιο εντυπωσιακο κ φρεσκο σαν εμφανιση το ψηφιακο, απλα ρωτησα σε συγκριση προβληματων.

Αν και παλι δεν εχουν διαφορα σε αντοχη/προβληματα, τοτε δεν το συζηταμε.

thanassis
18-10-10, 22:49
μην αγχώνεστε χωρίς λόγο! το πρόβλημα είναι πολύ απλό και εύκολα επιλύσιμο εάν εμφανιστεί! μέχρι τότε όλα είναι εντάξει! και πάλι ο μπαμπάς μου το χρησιμοποιούσε για κανένα μήνα με το πρόβλημα μέχρι που του έσπασε τα νεύρα και γι αυτό το έφτιαξα!

teo21
18-10-10, 23:23
Θανάση είσαι θεός!!

Ρύθμιση ήταν τελικά και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα μη το ματιάσω!!! Απλά έπρεπε να το βγάλω από το AUTO όταν το αμάξι ήταν σβηστό και όχι απλώς να το σβήσω... ;)

teo21
19-10-10, 14:56
Τελικά μου το ξαναέκανε απλά πιο σπάνια τώρα που απενεργοποίησα το auto... Δε τη γλιτώνω την επισκευή μου φαίνεται...

rapid_fast
19-10-10, 15:00
Τελικά μου το ξαναέκανε απλά πιο σπάνια τώρα που απενεργοποίησα το auto... Δε τη γλιτώνω την επισκευή μου φαίνεται...

Το μάτιασες..
15 λεπτά είναι η επισκευή.. Έχεις κολλητήρι?
Αν όχι, έλα να στο φτιάξω..

thanassis
19-10-10, 17:26
Τελικά μου το ξαναέκανε απλά πιο σπάνια τώρα που απενεργοποίησα το auto... Δε τη γλιτώνω την επισκευή μου φαίνεται...

φίλε την ώρα που περπατάει το αυτοκίνητο και το έχεις ήδη σβήσει ξανα ανάβει???
δεν έχει σχέση με το αν θα ανάψει την επόμενη φορά που θα το βάλεις μπρος αλλά στην ίδια διαδρομή

teo21
20-10-10, 20:24
Στην ίδια διαδρομή δε ξανανάβει...

thanassis
20-10-10, 21:08
Στην ίδια διαδρομή δε ξανανάβει...

άρα είναι ΟΚ ο πυκνωτής!!!

teo21
20-10-10, 21:52
Και γιατί μου ανάβει κάποιες φορές όταν το βάζω μπροστά???

thanassis
25-10-10, 16:16
ίσως γιατί ξαναξεκινάει η συσκευή! ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω πως λειτουργεί ακριβώς αυτό! έλεγξε τις οδηγίες (οι δικές μου οδηγίες είναι του 92 και δεν περιλαμβάνουν τον ηλεκτρονικό κλιματισμό)

E36-Hartge
25-10-10, 18:28
Και γιατί μου ανάβει κάποιες φορές όταν το βάζω μπροστά???
Αυτή την απορία είχα κι εγώ μεχρι που είδα οτι το κάνουν όλα τα 36αρια.

teo21
25-10-10, 20:08
ίσως γιατί ξαναξεκινάει η συσκευή! ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω πως λειτουργεί ακριβώς αυτό! έλεγξε τις οδηγίες (οι δικές μου οδηγίες είναι του 92 και δεν περιλαμβάνουν τον ηλεκτρονικό κλιματισμό)

Εμένα είναι του 97 αλλά δε ξέρω γερμανικά! :P

Οπότε το αφήνω ως έχει το πυκνωτάκι προς το παρόν και βλέπουμε!

sotiris e36
25-10-10, 20:53
Ένα από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα για τα Ε36 τα οποία διαθέτουν ηλεκτρονικό κλιματισμό είναι ότι μετά την πάροδο περίπου τετραετίας (τότε και εμένα μου παρουσιάστηκε) το panel του κλιματισμού αρχίζει τις διακοπές μέχρι που στο τέρμα δεν ξαναλειτουργεί δείχνει σαν να είναι κλειστό, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα ούτε για ζεστό ούτε για κρύο αέρα. Σε κάθε συνεργείο ΒΜW υπάρχουν στοιβαγμένα αρκετά τέτοια panel, τα οποία δεν είναι και φτηνά…Βέβαια για το πρόβλημα αυτό ευθύνεται η BOSCH και συγκεκριμένα ένας πυκνωτής στην πλακέτα της μονάδας, είχα διαβάζει αρκετά άρθρα της BOSCH που δικαιολογούσε τον εαυτό της λέγοντας διάφορα περί υγρασίας κτλ…μιας και το πρόβλημα είχε πάρει έκταση στο εξωτερικό. Με διάφορα άρθρα λοιπόν που διάβασα και μετά από πολλές μετρήσεις βρήκα τον πυκνωτή, κάτι μάθαμε στο πολυτεχνείο ως Μηχανικοί Η/Υ, τον αντικατέστησα και τώρα ο κλιματισμός δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και τρία χρόνια.:ylsuper:

γεια σου φιλε geo μπραβο για το ενδιαφερον σου και πολυ καλη καλη η δουλεια σου στο ψαξιμο για το συγκεκριμενο θεμα, εγω δυστυχως την πατησα και εδωσα για το συγκεκριμενο 130 ευρω και 90 ευρω την ηλεκτρονικη που εκαψε?????συνολο 240 και τωρα μου λεει οτι χανει ο κομπρεσορας φρεον και ζηταει για επισκευη 250...και οτι καινουργιος εχει 800 τι να κανω??

ThaNOS E46coupe
25-10-10, 23:39
γεια σου φιλε geo μπραβο για το ενδιαφερον σου και πολυ καλη καλη η δουλεια σου στο ψαξιμο για το συγκεκριμενο θεμα, εγω δυστυχως την πατησα και εδωσα για το συγκεκριμενο 130 ευρω και 90 ευρω την ηλεκτρονικη που εκαψε?????συνολο 240 και τωρα μου λεει οτι χανει ο κομπρεσορας φρεον και ζηταει για επισκευη 250...και οτι καινουργιος εχει 800 τι να κανω??

να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο κ να ζητήσεις εγγυηση!!!!!!!:deal:γραπτή.........

thanassis
26-10-10, 10:12
γεια σου φιλε geo μπραβο για το ενδιαφερον σου και πολυ καλη καλη η δουλεια σου στο ψαξιμο για το συγκεκριμενο θεμα, εγω δυστυχως την πατησα και εδωσα για το συγκεκριμενο 130 ευρω και 90 ευρω την ηλεκτρονικη που εκαψε?????συνολο 240 και τωρα μου λεει οτι χανει ο κομπρεσορας φρεον και ζηταει για επισκευη 250...και οτι καινουργιος εχει 800 τι να κανω??

φίλε με 800€ παίρνεις ολόκληρο σετ κλιματισμού μεταχειρισμένο! μην δώσεις τόσα μόνο για κομπρέσορα!

sotiris e36
27-10-10, 13:48
μεταχειρισμενο κομπρεσορα? ποσο κοστιζει? και απο που??

VAGIOS
14-03-11, 12:49
Φιλε μου ευχαριστω πολυ μολις το εκανα,προς το παρων δουλευει...τωρα θα δειξει!
Ευχαριστουμε παντως!

gregE36
20-03-11, 12:28
εμαινα εχει τον αναλογικο κλιμα με τους περιστροφικους διακοπττες και εχει μεινει κολημενο στο ζεστο,, δλδ δουλευουν ολα ανεμιστηρας ,κομπρεσορας a/c ,αλλα το εχω γυρισει στο κρυο και αυτο βγαζει ακομα ζεστο ..τι φταιει ο φακιρης??εχω εναν απο το cabrio που ειχα μπορω να τον αλαξω ?αλλα που βρισκετε???

thanassis
20-03-11, 12:40
εμαινα εχει τον αναλογικο κλιμα με τους περιστροφικους διακοπττες και εχει μεινει κολημενο στο ζεστο,, δλδ δουλευουν ολα ανεμιστηρας ,κομπρεσορας a/c ,αλλα το εχω γυρισει στο κρυο και αυτο βγαζει ακομα ζεστο ..τι φταιει ο φακιρης??εχω εναν απο το cabrio που ειχα μπορω να τον αλαξω ?αλλα που βρισκετε???

πιθανόν!
είναι κάτω από το τιμόνι, βγάζεις τις βίδες, βγάζεις το κάλυμμα και στα δεξιά στο βάθος φαίνεται το εξάρτημα κουμπωμένο με 3 βιδούλες τορξ και ένα τραπέζιο φισάκι κουμπωμένο πάνω του

gregE36
20-03-11, 14:21
οκ .παντως οι φακιρηδες ειναι ολοι ιδιοι ???

thanassis
20-03-11, 14:35
όχι, δεν είναι ίδιοι εξωτερικά, ο παλιός είναι μεταλλικός και ογκώδης ενώ ο καινούριος μπαίνει και σε Ε46 αν δεν κάνω λάθος και είναι πλαστικός και πιο μικρός
αλλά κουμπώνουν και οι 2 στην ίδια θέση και λειτουργούν κανονικά, απλώς ο παλιός μεταλλικός αντικαταστάθηκε από τον νέο!

gregE36
20-03-11, 14:48
τον παλιο εχω εγω μεταλικο αλλα θα τον δοκιμασω ..

gregE36
21-03-11, 12:16
αυτον εχω τα ξηλωσα απο κατω αλλα δεν τον βλεπω
http://img225.imageshack.us/img225/4044/p2103111302.jpg (http://img225.imageshack.us/i/p2103111302.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

thanassis
21-03-11, 16:13
φίλε σκέψου ότι φαίνεται μόνο το πίσω μέρος του και είναι το καλώδιο κουμπωμένο πάνω!
έτσι όπως κάθεσαι στο κάθισμα του οδηγού και κοιτάζεις το κάτω μέρος της κολώνας του τιμονιού, είναι στα δεξιά-βάθος λίγο
ψάξε και με το χέρι όλα τα καλώδια που καταλήγουν, θα το καταλάβεις από το κούμπωμα και από τις 3 βίδες που έχει γύρω του

gregE36
21-03-11, 16:20
AA ειναι χαμηλα στα πεταλια σχεδον?

thanassis
21-03-11, 16:23
λίιιιγο πιο πάνω, ξεκουμπώνεις τώρα που το θυμήθηκα και τον αεραγωγό που φυσάει αέρα στα πόδια και πρέπει να είναι από πάνω του! εκεί πέρα είναι κάπου πάντως!

gregE36
21-03-11, 17:30
α ναι τον αεραγωγο τον ειδα

gregE36
22-03-11, 11:28
δεν υπαρχει μηπως δεν εχω εγω τετοιο?δεν εχω ψηφιακο κλιμα

gregE36
22-03-11, 12:11
τελικα ειναι ηλεκτροβαλβιδα στον χωρο τις μηχανης και ειναι πανακριβο 200 ευρω

gregE36
22-03-11, 12:32
τελικα ειναι ηλεκτροβαλβιδα στον χωρο τις μηχανης και ειναι πανακριβο 200 ευρωαυτο
http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=CA11&mospid=47434&hg=64&fg=18

thanassis
22-03-11, 15:11
πίκρα φίλε, ψάξε για μεταχειρισμένο...

gregE36
22-03-11, 19:07
Θα ψαξω αλλιως θα το παρακαμψω να μην γυρνανε τα νερα μεσα

gregE36
23-03-11, 14:52
βρεθηκε μεταχειρω ευτυχως

gregE36
31-03-11, 13:44
τελικα εχτες το περασα το ανταλακτικο και ολα οκ .επιτελους εχω κρυο ζεστο και A/C

thanassis
31-03-11, 15:27
άντε με γεια!!

gregE36
31-03-11, 18:41
thanks :clap::clap::clap: