PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχετε πιει τσάι από ΤΑΡΙΦΑ???


S38B38 Monsta
23-09-04, 15:02
Προσωπικά όχι, αλλά είχα μία πρόσφατη αναμέτρηση στη Βουλιαγμένης.

Παρένθεση: Να προσθέσω εδώ ότι τα νέα diesel είναι πολύ ροπάτα και δυνατά, γι αυτό αν δεν έχεις καλό τουτου μπορεί και να φας πολλά καυσαέρια, στις εκκινήσεις τουλάχιστον.

Είμαι λοιπόν στη κατεύθυνση προς Βουλιαγμένη στη μεσαία λωρίδα, όταν ένα Ε320CDi περνάει από δίπλα μου σίφουνας. Παρεμπιπτόντως παρόλο που το αμάξι ήταν καινούριο έβγαζε ντουμάνι μαύρο καπνό. Να ένας λόγος (από τους πολλούς) που μισώ πάσης φύσης diesel κι ας βγάζουν ως και 300 άλογα & 60+ κιλά ροπή. Επίσης ο τάριψ την είχε δει 'Άρχοντας' και έπαιζε φώτα και κόρνα σε κάθε προπορευόμενο που τύχαινε να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα.

Anyway, αποφασίζω να τον ακολουθήσω από απόσταση και πάντα στη μεσαία λωρίδα για να μη αναπνέει ο δράκουλας τα ...καυσαέρια. Μέχρι που φτάνουμε στο φανάρι που πάει για Αιξωνή. Λέω από μέσα μου 'Ελπίζω να νομίζεις ότι είναι 518 ή ότι δεν είδες το ///Μ5 πίσω στο καπό'. Ανάβει λοιπόν το πράσινο και ο τύπος ξεκινάει (πρώτος) κομμάτια, οπότε τα δίνω όλα και γω. Αλλαγή 1ης στις 7.200, λίγο πριν το κόφτη και το τέρας προσπαθεί να βρει πρόσφυση σπινάρωντας, ενώ ο ταρίψ έχει ήδη μείνει πίσω μία καρότσα+. Γρήγορη αλλαγή σε 2α και πλέον έχει φάει αρκετές καρότσες, ενώ έχω κάνει αριστερά για να μπω μπροστά του και απομακρύνομαι με ραγδαίους πλέον ρυθμούς. Κουμπώνω 3η και είναι πλέον ολόφάνερο ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύω άλλη βενζίνη για χάρη του, οπότε βάζω 4η και πηγαίνω ρολλαριστά...

Αυτά για να πάρει μία γεύση από ///Μ και να του κοπεί λίγο η φόρα.

tasosbmwe30
23-09-04, 15:12
Προσωπικά όχι, αλλά είχα μία πρόσφατη αναμέτρηση στη Βουλιαγμένης.

Παρένθεση: Να προσθέσω εδώ ότι τα νέα diesel είναι πολύ ροπάτα και δυνατά, γι αυτό αν δεν έχεις καλό τουτου μπορεί και να φας πολλά καυσαέρια, στις εκκινήσεις τουλάχιστον.

Είμαι λοιπόν στη κατεύθυνση προς Βουλιαγμένη στη μεσαία λωρίδα, όταν ένα Ε320CDi περνάει από δίπλα μου σίφουνας. Παρεμπιπτόντως παρόλο που το αμάξι ήταν καινούριο έβγαζε ντουμάνι μαύρο καπνό. Να ένας λόγος (από τους πολλούς) που μισώ πάσης φύσης diesel κι ας βγάζουν ως και 300 άλογα & 60+ κιλά ροπή. Επίσης ο τάριψ την είχε δει 'Άρχοντας' και έπαιζε φώτα και κόρνα σε κάθε προπορευόμενο που τύχαινε να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα.

Anyway, αποφασίζω να τον ακολουθήσω από απόσταση και πάντα στη μεσαία λωρίδα για να μη αναπνέει ο δράκουλας τα ...καυσαέρια. Μέχρι που φτάνουμε στο φανάρι που πάει για Αιξωνή. Λέω από μέσα μου 'Ελπίζω να νομίζεις ότι είναι 518 ή ότι δεν είδες το ///Μ5 πίσω στο καπό'. Ανάβει λοιπόν το πράσινο και ο τύπος ξεκινάει (πρώτος) κομμάτια, οπότε τα δίνω όλα και γω. Αλλαγή 1ης στις 7.200, λίγο πριν το κόφτη και το τέρας προσπαθεί να βρει πρόσφυση σπινάρωντας, ενώ ο ταρίψ έχει ήδη μείνει πίσω μία καρότσα+. Γρήγορη αλλαγή σε 2α και πλέον έχει φάει αρκετές καρότσες, ενώ έχω κάνει αριστερά για να μπω μπροστά του και απομακρύνομαι με ραγδαίους πλέον ρυθμούς. Κουμπώνω 3η και είναι πλέον ολόφάνερο ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύω άλλη βενζίνη για χάρη του, οπότε βάζω 4η και πηγαίνω ρολλαριστά...

Αυτά για να πάρει μία γεύση από ///Μ και να του κοπεί λίγο η φόρα.


την "εκλεψες" την εκκλησια αθεοφοβε!!!!!τουλαχιστον....χαρτομαντηλο του εδωσες(για τα κλαματα)???????

S38B38 Monsta
23-09-04, 15:23
την "εκλεψες" την εκκλησια αθεοφοβε!!!!!τουλαχιστον....χαρτομαντηλο του εδωσες(για τα κλαματα)???????

Όχι αλλά η φάτσα του όταν πέρασε από δίπλα μου, και καλά δε συμβαίνει τίποτα, ήταν όλα τα λεφτά :)

Fanatic
23-09-04, 15:29
Εεεεετσι,καλα του εκανες!!!Αλλα για να το παιξω δικηγορος του διαβολου(ταριφα δλδ) το ξερεις οτι αν ηταν ανηφορικη η κοντριτσα οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν αντιθετα τα πραγματα??Μιλαμε για ποοοοοοοοοοοοοοοοοολυ ροπη!

S38B38 Monsta
23-09-04, 15:44
Εεεεετσι,καλα του εκανες!!!Αλλα για να το παιξω δικηγορος του διαβολου(ταριφα δλδ) το ξερεις οτι αν ηταν ανηφορικη η κοντριτσα οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν αντιθετα τα πραγματα??Μιλαμε για ποοοοοοοοοοοοοοοοοολυ ροπη!

Η αλήθεια είναι ότι στο φανάρι αυτό (Αιξωνή) είναι ψηλο-ανηφορική η ευθεία που ακολουθεί. Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να είχε οποιαδήποτε ελπίδα.

Με Ε400CDi μπορεί να μου έφευγε λίγο και να γινόταν αυτό που λες, αλλά όταν κουμπώσει 3η το Μ5 και βρω καλή πρόσφυση .... τότε ..... χμμμμ.....

santo
23-09-04, 16:25
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν υπάρχει ταρίφας στην ελλάδα τουλάχιστον που θα ρίξει τσάι σε Ε34 Μ5 3.8, μην τρελλαθούμε εντελώς. Δεν παει να έχει ανοιγμένα πετρέλαια κλπ. Το Μ5 είναι τέρας δεν μασάει από τετοια!!!
Φίλε Στέλιο ταρίφας μπροστά από ///Μ με τίποτα, εκτός αν ο ιδιοκτήτης του Μ δεν ανήκει στο κλαμπάκι μας, δηλαδή το αγόρασε από σπόντα το αυτοκίνητο και δεν ξέρει να το ανοίγει ή νομίζει ότι ο κόφτης είναι στις 3000 στροφές. :D :eek:

Σόρυ για το ύφος μου αλλά μόλις αποχαιρέτησα το Μ5 μου και έιμαι ακόμα συναισθηματικά δεμένος. :(

Fanatic
23-09-04, 16:39
σε καταλαβαινω Σπυρο....χωσε οσο θες!!Εγω δεν εχω προβλημα!!Αλλωστε we are on the same side...///M ruleeeezzzzz ;)

S38B38 Monsta
23-09-04, 16:50
Γεια σου ρε Σπύρο, σε νιώθω ρε φίλε, σκέφτομαι αυτή τη στιγμή πως θα ήταν η ζωή μου χωρίς τη ///Μ5ντούκλα και κυριολεκτικά μου σηκώνεται η τρίχα.

I feel for you man!! :(

kacey
23-09-04, 19:23
Santo, ετσι νομιζε και ενας φιλος με ΤΤ (θα μου πειτε τωρα τι μας λες για ΤΤ, αλλα αυτο δεν ειναι απλο ΤΤ ;) ) μεχρι που πετυχε Τριπολιτσιωτη ταριφα με S600 (ξερετε, αυτο το μικρουλη με τα 6 λιτρα+2 turbo και 500 αλογακια)....Πατησαν γκαζι στα 200 και απλα δεν προλαβε καν να τουρμπισει το ΤΤ...

Ray
23-09-04, 19:34
Επίσης ο τάριψ την είχε δει 'Άρχοντας' και έπαιζε φώτα και κόρνα σε κάθε προπορευόμενο που τύχαινε να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα.
Η λέξη "τάριψ" όλα τα λεφτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είσαι φοβερός φίλε!!!!!!!!!!!!!!

stef
23-09-04, 22:36
Παρένθεση: Να προσθέσω εδώ ότι τα νέα diesel είναι πολύ ροπάτα και δυνατά, γι αυτό αν δεν έχεις καλό τουτου μπορεί και να φας πολλά καυσαέρια, στις εκκινήσεις τουλάχιστον.


Anyway, αποφασίζω να τον ακολουθήσω από απόσταση και πάντα στη μεσαία λωρίδα για να μη αναπνέει ο δράκουλας τα ...καυσαέρια. Μέχρι που φτάνουμε στο φανάρι που πάει για Αιξωνή.


Πού να δείς το νέο 535d με διπλό turbo και 272 άλογα!!!!!!!

Την Αιξωνή πού την ξέρεις?Σπάνιο πράγμα!Μήπως είσαι γείτονας μου ?
Αποκλείεται θα σε είχα "εντοπίσει".... ;)

S38B38 Monsta
24-09-04, 09:57
Η λέξη "τάριψ" όλα τα λεφτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είσαι φοβερός φίλε!!!!!!!!!!!!!!

Ray, you re not too bad yourself buddy ;)

S38B38 Monsta
24-09-04, 09:59
Πού να δείς το νέο 535d με διπλό turbo και 272 άλογα!!!!!!!

Την Αιξωνή πού την ξέρεις?Σπάνιο πράγμα!Μήπως είσαι γείτονας μου ?
Αποκλείεται θα σε είχα "εντοπίσει".... ;)

Όχι ακόμα Stef, αλλά σύντομα θα είμαστε...

stef
24-09-04, 17:29
Πολύ χαίρομαι!Θα τα λέμε από κοντά φίλε μου!
Ταρίφας με Ε270 πήγε να ανοίξει με φίλο μου με allroad και ακόμη ψάχνει τι βρει πού είναι το "passat το station" όπως θα νόμιζε ότι είναι...

compact
24-09-04, 17:44
Θυμαμαι ενα πολυ καλο ταριφα στην πιστα του λουνα παρκ Βαρκιζα με 2.5 Τurbo Opel Omega ο οποιος το γυρναγε ολο με αναποδο τιμονι!!!!

Octane
24-09-04, 18:54
Θυμασαι τα αναποδα που ειχαμε κανει την αλλη φορα τα 3 compact εκει? ;)
Θυμαμαι ενα βραδυ (απ'τα ωραια στο λουνα παρκ,τα παλια) που καποιοι ηρθαν με ταξι!Ο ταξιτζης τους αφησε + καθως εφευγε εκανε 2-3 αναποδα στην εξοδο +...πανικος απο τα παιδια!!Παλιες καλες εποχες... :(

alexk
24-09-04, 20:08
Υπάρχει και ένα Alpina diesel, 3.0lt biturbo με τρελές επιδόσεις (Ε39 σειρά).
Έχει 0-100 σε 5.6 και τελική 285.

Αυτό είναι πολύ γρήγορο diesel και οικονομικό...

stef
25-09-04, 04:15
Υπάρχει και ένα Alpina diesel, 3.0lt biturbo με τρελές επιδόσεις (Ε39 σειρά).
Έχει 0-100 σε 5.6 και τελική 285.

Αυτό είναι πολύ γρήγορο diesel και οικονομικό...

Nαι το θυμάμαι!
Κάτσε να δούμε τι θα κάνουνε στο 535d που αυτό είναι biturbo από μαμα... ;)

ks50:50
25-09-04, 11:23
Πάντως είναι απολαυστικό στα δυνατά diesel το πόσο εύκολα κολλάει η πλάτη στο κάθισμα.Πραγματικά εξάρτηση.

stef
25-09-04, 11:29
Για να δούμε από Ιανουάριο τι θα δούμε και στην Αθήνα!
Εκεί να δείτε "απατεωνίες" που θα κάνουν ... :mad:

S38B38 Monsta
25-09-04, 12:23
Πάντως είναι απολαυστικό στα δυνατά diesel το πόσο εύκολα κολλάει η πλάτη στο κάθισμα.Πραγματικά εξάρτηση.

Ναι και πόσο ξενέρωμα είναι όταν κρεμάει στις 4,500 στροφές :D

Ray
25-09-04, 12:25
Ναι και πόσο ξενέρωμα είναι όταν κρεμάει στις 4,500 στροφές :D
Δεν τα πολυ γουστάρεις τα diesel φίλε Monsta ή ιδέα μου είναι? :D

Ray
25-09-04, 12:26
Πού να δείς το νέο 535d με διπλό turbo και 272 άλογα!!!!!!!

Την Αιξωνή πού την ξέρεις?Σπάνιο πράγμα!Μήπως είσαι γείτονας μου ?
Αποκλείεται θα σε είχα "εντοπίσει".... ;)
Φίλε Stef που είσαι ακριβώς? Μένω πανόραμα και παλιότερα άνω γλυφάδα.

S38B38 Monsta
25-09-04, 12:30
Δεν τα πολυ γουστάρεις τα diesel φίλε Monsta ή ιδέα μου είναι? :D

Ray> ΤΑ ΜΙΣΩ ΜΕ ΠΑΘΟΣ :D

Fanatic
25-09-04, 12:35
Kατα την γνωμη μου και με οσα ντιζελ εχω οδηγησει κανενα ντιζελ δεν μποορει ποτε να γινει σπορ!Δεν ειναι σπορ κινητηρας!!!Ακομα και της bmw!Χαμηλος κοφτης και απλα ποοοοολλες ροπες!!!Το lagαρισμα που εχουν ειναι εντελως σπαστικο!!!Οπως και ολα τα τουρμπακια απλα στα ντιζελ πριν τουρμπισει το μοτερ πραγματικα χαλι.Για κανενα ταξιδακι κανουν και για οικονομια μεσα στην πολη. :rolleyes:

S38B38 Monsta
25-09-04, 12:45
Kατα την γνωμη μου και με οσα ντιζελ εχω οδηγησει κανενα ντιζελ δεν μποορει ποτε να γινει σπορ!Δεν ειναι σπορ κινητηρας!!!Ακομα και της bmw!Χαμηλος κοφτης και απλα ποοοοολλες ροπες!!!Το lagαρισμα που εχουν ειναι εντελως σπαστικο!!!Οπως και ολα τα τουρμπακια απλα στα ντιζελ πριν τουρμπισει το μοτερ πραγματικα χαλι.Για κανενα ταξιδακι κανουν και για οικονομια μεσα στην πολη. :rolleyes:

Επιτέλους, να κάποιος που με καταλαβαίνει :)

Fanatic
25-09-04, 12:51
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος ο οποιος εχει οδηγησει οποιοδηποτε ντιζελ να σου παει οτι ειναι σπορ μοτερ.Το πολυ να σου πει οτι στην ευθεια κολλας στο καθισμα... ;)

Octane
25-09-04, 13:10
+τη δικη μου αποψη την ξερετε!!Εχω οδηγησει πολλα ντιζελ!!Παντα τα μισουσα , αλλα το κολλημα στο καθισμα παντα με τρελλαινε!!Αλλα αυτο το εχεις + με τη βενζινη + με μεγαλυτερη διαρκεια!!
Καλα ειναι που + που να οδηγεις κανενα τετοιο αλλα ΠΟΤΕ δε θα αγοραζα!!!

Υ.Γ.Υπαρχει στη Γερμανια πρωταθλημα σε πιστες με ντιζελ αυτοκινητα για οσους δεν το γνωριζουν!!Τελειως πληροφοριακα το λεω!!Ακομα + στο Νιρμπουργκριν!!