PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ


BMW 318i
25-09-04, 14:10
Τον τελευταίο καιρό έχω μετακομίσει σε νέα γειτονιά και κάποιος γείτονας μάλλον έβαλε στο μάτι την αγαπημένη μου (318ι Ε46).
Η γειτονιά είναι ένα αδιέξοδο στενάκι 30 μέτρων και το σπίτι έχει πιλοτή αλλά δεν έχει γκαραζόπορτα.
Με το που ήρθα λοιπόν μετά από λίγες μέρες βρίσκω το ένα πίσω λάστιχο ξεφούσκωτο από μια πατημένη βίδα (λάστιχα 1 μηνός).
Δεν έδωσα σημασία και λέω κάπου θα την πάτησα.
Μετά από μερικές βρίσκω τον σήμα της ζάντας μπροστά βγαλμένο.
Ε λέω θα έπεσα σε καμιά γούβα και επειδή έχς 17'' ζάντες θα βγήκε.
Περνάνε κανα 2 ήσυχες βδομάδες και ω του θαύματος βρίσκω το άλλο πίσω λάστιχο πίτα πάλι από βίδα και μάλιστα όχι στο πέλμα αλλά στην άκρη του πέλματος προς το πλάι.
Το σημαντικό είναι ότι το αμάξι δεν κινείται γιατί έχω δεύτερο.
Τα πέρνω στο κρανίο πάω το φτιάχνω(με το ζόρι γιατί ειναι πλάι και δεν έπερνε εύκολα μπάλωμα) και αρχίζω να σκέφτομαι τι να κάνω για να τον τσιπήσω το π****η.
Περνάνε άλλες κανα 2 βδομάδες και βρίσκω αφαντες τις μεταλικές τάπες από τα λάστιχα.
Η πιλοτή έχει αυτόματο προβολέα αλλά αυτός το χαβά του.
Αφού σκέφτομαι να κοιμηθώ μέσα να τον πιάσω ή να βάλω καμιά κρυφή κάμερα. ΄
Αν βάλω συναγερμό με ανιχνευτή κίνησης μπορώ να έχω ειδοποίηση αν κάποιος πλησιάζει δίπλα στο τουτοου μου.
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.

Geo_3D
25-09-04, 14:20
Τον τελευταίο καιρό έχω μετακομίσει σε νέα γειτονιά και κάποιος γείτονας μάλλον έβαλε στο μάτι την αγαπημένη μου (318ι Ε46).
Η γειτονιά είναι ένα αδιέξοδο στενάκι 30 μέτρων και το σπίτι έχει πιλοτή αλλά δεν έχει γκαραζόπορτα.
Με το που ήρθα λοιπόν μετά από λίγες μέρες βρίσκω το ένα πίσω λάστιχο ξεφούσκωτο από μια πατημένη βίδα (λάστιχα 1 μηνός).
Δεν έδωσα σημασία και λέω κάπου θα την πάτησα.
Μετά από μερικές βρίσκω τον σήμα της ζάντας μπροστά βγαλμένο.
Ε λέω θα έπεσα σε καμιά γούβα και επειδή έχς 17'' ζάντες θα βγήκε.
Περνάνε κανα 2 ήσυχες βδομάδες και ω του θαύματος βρίσκω το άλλο πίσω λάστιχο πίτα πάλι από βίδα και μάλιστα όχι στο πέλμα αλλά στην άκρη του πέλματος προς το πλάι.
Το σημαντικό είναι ότι το αμάξι δεν κινείται γιατί έχω δεύτερο.
Τα πέρνω στο κρανίο πάω το φτιάχνω(με το ζόρι γιατί ειναι πλάι και δεν έπερνε εύκολα μπάλωμα) και αρχίζω να σκέφτομαι τι να κάνω για να τον τσιπήσω το π****η.
Περνάνε άλλες κανα 2 βδομάδες και βρίσκω αφαντες τις μεταλικές τάπες από τα λάστιχα.
Η πιλοτή έχει αυτόματο προβολέα αλλά αυτός το χαβά του.
Αφού σκέφτομαι να κοιμηθώ μέσα να τον πιάσω ή να βάλω καμιά κρυφή κάμερα. ΄
Αν βάλω συναγερμό με ανιχνευτή κίνησης μπορώ να έχω ειδοποίηση αν κάποιος πλησιάζει δίπλα στο τουτοου μου.
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.
Δυστηχως φιλε μου απτην στιγμη που μας λες οτι δεν χαμπαριαζει ουτε απο φωτα ουτε απο τιποτα αλλο,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μενεις ξαγρυπνος τις νυχτες(εισαι σιγουρος οτι ολα γινονται την νυχτα?)για να καταφερεις να τον τσακωσεις.Η θα εγκαταστησεις καμια καμερουλα στην πιλοτη για να εχεις και αποδειξεις,αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να μεινει κρυφη απτον τυπο μια τετοια κινηση
Α να σου πω επισης οτι δεν εισαι ο μονος που του κλεβουν τις μεταλλικες ταπες των ελαστικων.Αυτο ισως να λεει οτι ο υποπτος ειναι πιτσιρικας γιατι δεν νομιζω ενηλικας να ειναι τοσο "γυφτος" για να κλεψει τις ταπες

BMW 318i
25-09-04, 14:32
Φίλε μου δεν πιστεύω ότι το κάνει για την αξία αλλά για να μου τη σπάσει επειδή έχω 2 σχεδον καινούρια αυτοκίνητα.
Εξάλου αν ήθελε να μου κάνει ζημιά θα μπορούσε να μου κάνει μερικές ξυσιές με κλειδί πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.

DoctorAbo
25-09-04, 14:41
μμμμμ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Εχεις ποτέ προσπαθήσει να βυθίσεις μια βίδα σε ένα φουσκωμένο λάστοιχο? Δεν είναι καθόλου εύκολο. Συγνώμη που θα πω αυτά που θα πω αλλά.......
Τις τάπες τις κλέβουν όντως πιτσιρικάδες.
Τις βίδες τις αρπάζουμε οδηγώντας. Μια βίδα μπορεί να μείνει αρκετές μέρες (υπό συνθήκες) μέχρι να χάσει αέρα το λάστοιχο.
Παρόλο που το σύνδρομο (δολιοφθο΄ρες και κακίες στο όμορφο αυτοκίνητο του γείτονα) αυτό είναι υπαρκτό στην Ελλάδα, θα σου πρότεινα να βάλεις μια camera με ανιχνευτή κινήσης και συνδεδεμένη σε video. ¨οχι πως θα καταλάβεις ποιός ήταν, αλλά τουλάχιστον θα μάθεις αν αυτά γίνονται στην πιλοτή ή έξω από αυτήν. Θα έχεις κάποιο κόστος αλλά τουλάχιστον θα λύσεις το μυστήριο.

Geo_3D
25-09-04, 14:42
Πιτσιρικας ειναι σιγουρα

stef
25-09-04, 15:12
Κυριακή βραδάκι πέρσυ το καλοκαίρι κάθομαι με φίλο στο μπαλκόνι με σβηστά φώτα και χαζεύουμε το απόκτημά του απο Τσούφενχαουζεν μεριά......!!!
Την προηγούμενη είχα χάσει τις τάπες από τις BBS μέσα από το γκαράζ μου και τα έιχα πάρει!
Δεν περνάει μισή ώρα και βλέπουμε ποδήλατο ναστέκεται στην μια πλευρά του δρόμου και ένα 2ο να έρχεται κοντά στο αμάξι του γνωστού μου!Με συνοπτικές διαδικασίες σκύβει να πάρει τις τάπες αλλά με ακόμη συνοπτικότερες έχω κατέβει και τον έχω "τσακώσει"...!
Γιατί στα λέω όλα αυτά?
Μα επειδή είναι σίγουρα πιτσιρικάς!

Υ.Γ:Ο εν λόγω πιτσιρίκος έκανε συλλογή απο μεταλλικές βαλβίδες και τον υποχρέωσα όχι απλά να φέρει τις δικές μου, αλλά να μου παραδώσει και όλες τις υπόλοιπες για να μηντον πάω στην αστυνομία...!!! :D :D :D
Καλό....??? :eek:

DoctorAbo
25-09-04, 15:21
Κυριακή βραδάκι πέρσυ το καλοκαίρι κάθομαι με φίλο στο μπαλκόνι με σβηστά φώτα και χαζεύουμε το απόκτημά του απο Τσούφενχαουζεν μεριά......!!!
Την προηγούμενη είχα χάσει τις τάπες από τις BBS μέσα από το γκαράζ μου και τα έιχα πάρει!
Δεν περνάει μισή ώρα και βλέπουμε ποδήλατο ναστέκεται στην μια πλευρά του δρόμου και ένα 2ο να έρχεται κοντά στο αμάξι του γνωστού μου!Με συνοπτικές διαδικασίες σκύβει να πάρει τις τάπες αλλά με ακόμη συνοπτικότερες έχω κατέβει και τον έχω "τσακώσει"...!
Γιατί στα λέω όλα αυτά?
Μα επειδή είναι σίγουρα πιτσιρικάς!

Υ.Γ:Ο εν λόγω πιτσιρίκος έκανε συλλογή απο μεταλλικές βαλβίδες και τον υποχρέωσα όχι απλά να φέρει τις δικές μου, αλλά να μου παραδώσει και όλες τις υπόλοιπες για να μηντον πάω στην αστυνομία...!!! :D :D :D
Καλό....??? :eek:

Καλο καλό. Αν μέσα σε αυτ'ες που σου παρέδοσε ο μπόμπιρας βρήκες και 3 από BBS έχω την΄τέταρτη (που μου απέμεινε) και μου λείπουν οι 3

Geo_3D
25-09-04, 15:23
Κυριακή βραδάκι πέρσυ το καλοκαίρι κάθομαι με φίλο στο μπαλκόνι με σβηστά φώτα και χαζεύουμε το απόκτημά του απο Τσούφενχαουζεν μεριά......!!!
Την προηγούμενη είχα χάσει τις τάπες από τις BBS μέσα από το γκαράζ μου και τα έιχα πάρει!
Δεν περνάει μισή ώρα και βλέπουμε ποδήλατο ναστέκεται στην μια πλευρά του δρόμου και ένα 2ο να έρχεται κοντά στο αμάξι του γνωστού μου!Με συνοπτικές διαδικασίες σκύβει να πάρει τις τάπες αλλά με ακόμη συνοπτικότερες έχω κατέβει και τον έχω "τσακώσει"...!
Γιατί στα λέω όλα αυτά?
Μα επειδή είναι σίγουρα πιτσιρικάς!

Υ.Γ:Ο εν λόγω πιτσιρίκος έκανε συλλογή απο μεταλλικές βαλβίδες και τον υποχρέωσα όχι απλά να φέρει τις δικές μου, αλλά να μου παραδώσει και όλες τις υπόλοιπες για να μηντον πάω στην αστυνομία...!!! :D :D :D
Καλό....??? :eek:
Καλο αλλα το θεμα ειναι οτι σταθηκες τυχερος και τον επιασες στα πρασα.Που τετοια τυχη και σε μας.Εκει να εβλεπες show που θα γινοτανε

Dark_Niaou
25-09-04, 16:59
Παιδιά εμένα μου έχει τύχει το ίδιο σκηνικό 2 φορές!! Και τις 2 ήταν πιτσιρικάς και τις 2 τον τσάκωσα επ' αυτοφόρον!! Κυκλοφορούσε με 10ρακι κλειδί και μάζευε τάπες!!
Την συνέχεια δεν χρειάζεται να σας την πω.... :mad: :mad:

stef
25-09-04, 19:52
Γιατρέ μου τις μόνες BBS που βρήκα ήταν οι δικές μου!
Πολύ ευχαρίστως να σου έδινα αν έβρισκα και άλλες!
Μιλάμε πως ο μπόμπιρας ήταν ψυχάκιας!
Μέχρι και πλαστικές μαύρες έπερνε το βρωμόπαιδο!
Τι να τις κάνει μωρέ?Λες και είχε κανα αμάξι!
Και το κακό είναι πως δεν βρίσκεις τώρα και πολύ εύκολα τάπες BBS...
Aν θες θα σου ψάξω όμως γιατί είσαι καλός "γιατρός"..! ;)

alexk
26-09-04, 06:54
Εγώ όταν είχα το vts, είχα ωραίες μεταλλικές τάπες. Μου τις πέρνουν πρώτη φορά, λέω εντάξει, δεν πειράζει, έτυχε, θα βάλω άλλες. Βάζω άλλες και σε 3 μέρες, μου πέρνουν και τις άλλες. Τα πέρνω στο κρανίο και βάζω πλαστικές. Άντεξαν ένα μήνα περίπου. Μου πήραν και εκείνες :(.

Για να καταλάβετε, μου έβγαζαν τα βαρίδια από τις ζάντες :confused: (δύο φορές έγινε) . Γιατί το έκαναν αυτό???? Δεν μπόρεσα να το καταλάβω αυτό.

DoctorAbo
26-09-04, 15:22
Γιατρέ μου τις μόνες BBS που βρήκα ήταν οι δικές μου!
Πολύ ευχαρίστως να σου έδινα αν έβρισκα και άλλες!
Μιλάμε πως ο μπόμπιρας ήταν ψυχάκιας!
Μέχρι και πλαστικές μαύρες έπερνε το βρωμόπαιδο!
Τι να τις κάνει μωρέ?Λες και είχε κανα αμάξι!
Και το κακό είναι πως δεν βρίσκεις τώρα και πολύ εύκολα τάπες BBS...
Aν θες θα σου ψάξω όμως γιατί είσαι καλός "γιατρός"..! ;)

Τhanks Stef. ύτως ή άλλως εντός του Οκτωβρίου πάω για λάστοιχα οπότε θα αλάξω και τάπες με BBS φυσικά οπότε θα έχω νέα καπάκια μέχρι να με πετύχει ο πιτσιρικάς που λέγαμε. :p

Strax
27-09-04, 08:37
Οι τάπες είναι η καινούρια "μόδα" για τους πιτσιρικάδες! Μάλλον, όμως, θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι! Εγώ πάντως προτιμώ αυτό παρά την παλιά μόδα με τα σήματα, θυμάστε??? :eek:
Το θέμα βέβαια το έχουμε αναλύσει και εδώ Μα τις τάπες από τις βαλβίδες? (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=44)

compact
27-09-04, 08:49
Το αμαξι ειναι μεσα σε πολυκατοικια!!!
η' και μεσα στο κλειστο γκαραζ!!
εχουν "φυγει" 1 φορα εξω απο το μαγαζι και 2 φορες κατω στην πολυκατοικια(στεγασμενο παρκινγκ)!!!

αλλα ο "αρχηγος" της σπειρας ειναι και πελατης στο μαγαζι!!!
την επομενη μερα εχω ενα καινουριο σετ με βαλβιδες!!!!!
και πολυ πιθανο της δικες μου!!!!!!!