PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγώνες Αυτοκινήτου


santo
27-09-04, 07:44
Καλημέρα σε όλους, με αρχή αυτό το θρεντ θα ήθελα να ρωτήσω, ποιος από εμάς παρακολουθεί αγώνες αυτοκινήτου, και αν ναι, να κανονίσουμε να πηγαινουμε και παρέα όλοι όσοι ενδιαφέρονται και μπορούν. :rolleyes:
Θα βρείτε μερικές φώτος από το Ράλλυ Έλπα που παρακολούθησα από κοντά το Σάββατο.

Rally Pics (http://santoracing.fotopic.net)

Μπορούμε να πηγαίνουμε με τα αυτοκινητά μας και μετά να επιβιβαζόμαστε σε τζιπάκια για να φτάνουμε στην ειδική μέσω χωμάτινης "κοπάνας". Εγώ βάζω το Maverick για το σκοπό αυτό. ;)

Dark_Niaou
27-09-04, 09:46
Καλημέρα σε όλους, με αρχή αυτό το θρεντ θα ήθελα να ρωτήσω, ποιος από εμάς παρακολουθεί αγώνες αυτοκινήτου, και αν ναι, να κανονίσουμε να πηγαινουμε και παρέα όλοι όσοι ενδιαφέρονται και μπορούν. :rolleyes:
Θα βρείτε μερικές φώτος από το Ράλλυ Έλπα που παρακολούθησα από κοντά το Σάββατο.

Rally Pics (http://santoracing.fotopic.net)

Μπορούμε να πηγαίνουμε με τα αυτοκινητά μας και μετά να επιβιβαζόμαστε σε τζιπάκια για να φτάνουμε στην ειδική μέσω χωμάτινης "κοπάνας". Εγώ βάζω το Maverick για το σκοπό αυτό. ;)


φΊΛΕ ΚΑΙ εγώ παρακολουθώ. εάν φτιάξουμε παρέα υπολόγισέ με και εμένα μέσα!!

bmw316i
27-09-04, 14:36
ki egw parakolouthw ma pio poli acropolis!na fantasteis pigainw apo to '90 tote me ta integralle mexri kai twra bebaiws!fetos piga sta bouna oloklhro trihmero!diladi an kanonisete kati eimai mesa ki egw!

DRIFTER
27-09-04, 14:44
Ενα θα πώ....GROUP B .....ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...βεβαιά και παρακολουθώ rally ετσι...

Action Man
27-09-04, 15:01
ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ.Πηγαινω στο Ακροπολις καθε χρονο απο το 1989 [εκτος απο 96 97 που ημουν φανταρος]καθως και στο ελληνικο πρωταθλημα.Πιστευω οτι το Wrc ειναι το κορυφαιο μηχανοκινητο σπορ.

antonio
27-09-04, 15:06
Εγώ δεν παρακολουθώ λόγω έντονου στερητικού συνδρόμου που με κυριεύει από το 1999 που σταμάτησα να λαμβάνω μέρος!
:eek: :o
Ευελπιστώ όμως να επιστρέψω σύντομα, αν και όχι με bmw δυστυχώς!
Αν και από ότι βλέπω θα είχα πολύ δυνατή κερκίδα!!! :D :D

Action Man
27-09-04, 15:10
Mε τι ετρεχες και με τι θα τρεξεις ;

antonio
27-09-04, 18:38
Έχω τρέξει με rallye 1.3 σε κατηγορία Ν1 και σε ενιαία και με lancia beta monte carlo σε κατηγορία Ε11.
Τώρα με το τι θα τρέξω είναι αποφασισμένο αλλά όχι ακόμα ανακοινώσημο!
Θα ενημερώσω εγκαίρως! ;)

DoctorAbo
27-09-04, 18:57
[QUOTE=bmw316i]ki egw parakolouthw ma pio poli acropolis!na fantasteis pigainw apo to '90 tote me ta integralle mexri kai twra bebaiws!fetos piga sta bouna oloklhro trihmero!diladi an kanonisete kati eimai mesa ki egw![/QU

Συγνώμη που διακόπτω, άν εγώ πρόλαβα τις Stratos και τα Renault Alpine δε νομιμοποιούμαι να ζητήσω σύνταξη?

bmw316i
27-09-04, 19:02
[QUOTE=bmw316i]ki egw parakolouthw ma pio poli acropolis!na fantasteis pigainw apo to '90 tote me ta integralle mexri kai twra bebaiws!fetos piga sta bouna oloklhro trihmero!diladi an kanonisete kati eimai mesa ki egw![/QU

Συγνώμη που διακόπτω, άν εγώ πρόλαβα τις Stratos και τα Renault Alpine δε νομιμοποιούμαι να ζητήσω σύνταξη?
σ΄αυτό το θέμα όχι ακόμα!Έχεις πολλά χρόνια ακόμα....

santo
27-09-04, 20:17
Καλησπέρα και πάλι,
Εγώ έχω ένα στενό φίλο που τρέχει στην Α0 (Cinquecento & Seicento) και με ψήνει να αγοράσω ένα Cinque Abarth Kit Car (100Hp-6speed-mploke) για να συμμετάσχω και εγώ παρέα τους σε καμία ανάβαση αρχικά και αργότερα σε κανένα ραλάκι. Αυτή την στιμγή σκέφτομαι αν θα πρέπει να πάρω α) ένα καλό ΙΧ και β) το cinque και ένα απλό BMWάκι. Θα το σκεφτώ μέχρι τον Ιανουάριο...

Βλέπουμε!! :rolleyes: :rolleyes: :confused:

Πάντως να το έχουμε και αυτό υπόψη μας για εκδρομούλα για Αγώνα!! ;)

antonio
27-09-04, 21:49
Santo είναι μια καλή λύση η Α0 , αλλά υπολόγισε και τα έξοδα του πρωταθήματος και όχι μόνο της αγοράς του αυτοκινήτου!
Επίσης η Α0 δεν είναι και η πιο "καθαρή" κατηγορία!
Θα σου πρότεινα για αρχή μια Ν1...
Αν θες λεπτομέρειες, από κοντα.....!
Στην διάθεση σου!

Black5
28-09-04, 08:01
Santo είναι μια καλή λύση η Α0 , αλλά υπολόγισε και τα έξοδα του πρωταθήματος και όχι μόνο της αγοράς του αυτοκινήτου!
Επίσης η Α0 δεν είναι και η πιο "καθαρή" κατηγορία!
Θα σου πρότεινα για αρχή μια Ν1...
Αν θες λεπτομέρειες, από κοντα.....!
Στην διάθεση σου!

Ποιά είναι η Ν1? Για τι κόστος μιλάμε?

DoctorAbo
28-09-04, 08:16
Καλησπέρα και πάλι,
Εγώ έχω ένα στενό φίλο που τρέχει στην Α0 (Cinquecento & Seicento) και με ψήνει να αγοράσω ένα Cinque Abarth Kit Car (100Hp-6speed-mploke) για να συμμετάσχω και εγώ παρέα τους σε καμία ανάβαση αρχικά και αργότερα σε κανένα ραλάκι. Αυτή την στιμγή σκέφτομαι αν θα πρέπει να πάρω α) ένα καλό ΙΧ και β) το cinque και ένα απλό BMWάκι. Θα το σκεφτώ μέχρι τον Ιανουάριο...

Βλέπουμε!! :rolleyes: :rolleyes: :confused:

Πάντως να το έχουμε και αυτό υπόψη μας για εκδρομούλα για Αγώνα!! ;)

Εμείς σε θέλουμε στην παρέα ότι και να οδηγάς Σπύρο. Αλλά στη συλλογή ενός καθώς πρέπει κυρίου, μια BMW έχει πάντα τη θέση της. Άμα εσύ έχεις ένα BMW άκι στη συλλογή σου θα γίνει BMW άρα ούτως ή άλλως σύντομα.

santo
28-09-04, 08:29
Δημήτρη σε ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σου λόγια.
Θα προσπαθήσω όπως καταλαβαίνετε για το καλύτερο δυνατό, τώρα τι θα είναι αυτό θα δείξει πάντως σίγουρα θα είναι Bmw ;)
Θα τα πούμε και από κοντά το απόγευμα στο ΙΚΕΑ.

Fanatic
28-09-04, 09:15
To ποιο καλο θα ειναι οταν παρω το επομενο αμαξι να κανω αγωνιστικο το Ε21 και με αλλο μοτερακι και να συμμετεχω για την πλακα!ΟΟΟλη την διαδρομη με το πλαι!!Χεστους χρονους.... :p

antonio
28-09-04, 10:12
Ποιά είναι η Ν1? Για τι κόστος μιλάμε?


H N1 είναι η κατηγορία Νοrmal (αυτοκίνητα με "λίγες" βελτιώσης σε σχέση με τα αντίστοιχα εργοστασια) μέχρι 1.4lt
Επειδή τα rallye 1.3 είναι ιδιαίτερα δημοφιλή μπορείς να βρεις κάποιο καλοδιατηρημένο και καλοφτιαγμένο, σχετικά πάντα, ακόμα και με 5-6 euro.
To κόστος συντήρησής είναι σχετικά οικονομικό καθώς υπάρχει μεγάλη γκάμα ανταλλακτικών και βέβαια ποικίλει ανάλογα με το ποσοστό εμπλοκής στους αγώνες (αριθμο αγώνων, είδος κλπ).
Μια ανάβαση για παράδειγμα μπορεί να γίνει και με 400-500 euro το πολύ, υπολογίζοντας παράβολο συμμετοχής, λάστιχα, βενζίνες και άλλα μικροέξοδα.
Ένα ασφάλτινο rally βέβαια έχει σχεδόν το διπλο και παραπάνω κόστος!
Όλα αυτά βέβαια αφορούν "ερασιτεχνική" εμπλοκή. Όσο η εμπλοκή σοβαρεύει τόσο τα έξοδα αυξάνονται! Ιδανική βέβαια είναι η περίπτωση εύρεσης χορηγού, αλλά είναι δύσκολη για κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο και ειδικότερα στον ελληνικό χώρο.

BMW Power
28-09-04, 13:04
Πάντως πολύ ενδιαφέρουσα είναι και η συμμετοχή στο ενιαίο, μιάς και τα έξοδα είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με άλλης μορφής αγώνες. Καλό επίσης είναι και το γεγονός ότι δεν έχεις ουσιαστικά μια ευκαιρία όπως στην ανάβαση. ;)

antonio
28-09-04, 13:54
Tα ενιαία τώρα πια δυστυχώς εντάσσονται στην κατηγορία Α που σημαίνει μεγαλύτερο κόστος κτίσης και συντήρησης!
Επίσης οι αγώνες στην πίστα εγκυμονούν πολλούς κινδύνους, με τους συχνότερους τις διάφορες μικρές ή μεγάλες "επαφές"
Και το χειρότερο οι αγώνες ταχύτητας έχουν πεθάνει προ πολλού καθώς ο κόσμος είναι ανύπαρκτος και για αυτό αναβάλλονται ο ένας μετά τον άλλο.
Φως στο τούνελ??? Μπααααααααααααααα!! :mad:

kacey
28-09-04, 14:17
H N1 είναι η κατηγορία Νοrmal (αυτοκίνητα με "λίγες" βελτιώσης σε σχέση με τα αντίστοιχα εργοστασια) μέχρι 1.4lt
Επειδή τα rallye 1.3 είναι ιδιαίτερα δημοφιλή μπορείς να βρεις κάποιο καλοδιατηρημένο και καλοφτιαγμένο, σχετικά πάντα, ακόμα και με 5-6 euro.
To κόστος συντήρησής είναι σχετικά οικονομικό καθώς υπάρχει μεγάλη γκάμα ανταλλακτικών και βέβαια ποικίλει ανάλογα με το ποσοστό εμπλοκής στους αγώνες (αριθμο αγώνων, είδος κλπ).
Μια ανάβαση για παράδειγμα μπορεί να γίνει και με 400-500 euro το πολύ, υπολογίζοντας παράβολο συμμετοχής, λάστιχα, βενζίνες και άλλα μικροέξοδα.
Ένα ασφάλτινο rally βέβαια έχει σχεδόν το διπλο και παραπάνω κόστος!
Όλα αυτά βέβαια αφορούν "ερασιτεχνική" εμπλοκή. Όσο η εμπλοκή σοβαρεύει τόσο τα έξοδα αυξάνονται! Ιδανική βέβαια είναι η περίπτωση εύρεσης χορηγού, αλλά είναι δύσκολη για κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο και ειδικότερα στον ελληνικό χώρο.


Τι λες μωρε ΚΑΜΜΕΝΕ, ειπαμε μπου@#@$!λα τα γαλλικα αλλα οχι και 5-6 ευρω για rallye 13αρι

ΥΓ Τα Rallye 1.3 νομιζω δεν τρεχουν πια στην Ν αλλα στην Ε λογω παλαιοτητας και ληξης της Homologation.

antonio
28-09-04, 18:12
Τι λες μωρε ΚΑΜΜΕΝΕ, ειπαμε μπου@#@$!λα τα γαλλικα αλλα οχι και 5-6 ευρω για rallye 13αρι

ΥΓ Τα Rallye 1.3 νομιζω δεν τρεχουν πια στην Ν αλλα στην Ε λογω παλαιοτητας και ληξης της Homologation.

Κώστα αυτή την στιγμή που μιλάμε ξέρω 2, αγωνιστικά πάντα, rallye 1.3, τα οποία πωλούνται 5700 και 6200 και με σχετικά καλή προίκα!
Όσο για το που τρέχουν, τρεχουν ακόμα για 2 χρόνια Ν1 και Α5, ανάλογα για τι μιλάμε! ;)

kacey
29-09-04, 01:14
Ρε διαβασε τι εχεις γραψει ρεεεεεεεεεεεεεεεε

ΠΕΝΤΕ-ΕΞΙ ευρω εχεις γραψει, ασχετα αν εννοεις χιλιαρικα... :p

antonio
29-09-04, 06:23
Ρε διαβασε τι εχεις γραψει ρεεεεεεεεεεεεεεεε

ΠΕΝΤΕ-ΕΞΙ ευρω εχεις γραψει, ασχετα αν εννοεις χιλιαρικα...


χαχαχαχαχαχα!! :D :D :D
Τώρα το δα!! Αντε να το δουν οι Πεζάκιδες αυτό, θα με λιθοβολήσουν!!! :eek: