PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΟΧΑΙΟ-ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ


sakatis
27-09-04, 12:40
με αφορμη το σημερινο ατυχημα (που για αλλη μια φορα χαθηκαν ζωες μαθητων) ενιωσα την αναγκη να ανοιξω αυτο το thread.
παιδια εγω προσωπικα ταραχτηκα πολυ.
ειδικα οταν το συγκεκριμενο κομματι το περνουσα πολυ (με λεωφορειο κτελ) συχνα πριν ενα χρονο ετρεμε η ψυχη μου...τι να πω?
καποιοι θα επρεπε να ειχαν βαλει μυαλο εδω και πολλα χρονια αλλα ο μοναδικος σκοπος τους ειναι πως να υποσχονται και να μας ταζουν διαφορα...
μπορειτε να πειτε διαφορα σημεια παγιδες του εθνικου δικτιου στο thread
και ελπιζω οι αμεσα ενδιαφερομενοι να βαλουν μυαλο γιατι θα θρηνουμε καθε τοσο αθωες ζωες.

DoctorAbo
27-09-04, 13:28
Μεγάλε μου όλι ταραχτήκαμε και ταραχτήκαμε αρκετά πολύ. 1ον διότι τα πιτσιρίκια δε φταίγανε σε τίποτα και 2ο διότι επιβεβαιώνετα για άλλη μια φορά ότι δεν είναι η ταχύτητα που σκοτώνει αλλά η εγγληματική αμέλεια όσων διαχειρίζονται οχήματα. Η εγκληματική αμέλεια έχει να κάνει με

- ελλειπή οδηγική ικανότητα
- ελλειπή τεχνική συντήρηση

Αντε να πάει τώρα΄ο ένας ή και οι 2 ογηγοί των οχημάτων και να πει στους γονεις των παιδιών ότι.... συγνώμη, έσκασε το λάστοιχο. Και δε λέω.... φυσικά και συμβαίνουν τέτοια πράγματα και σάλλες χώρες. Αλλά όχι με αυτή τη συχνότητα.

Η δουλειά που απαιτείται είναι πολύ βαθύτερη. πρέπει να καταφέρουμε να αλλάξουμε όλη μας την κουλτούρα σχετικά με την αυτοκίνηση. Το "ωχ αδελφέ" έχει φέρει ολέθρια αποτελέσματα αρκετές φορές τα τελυταία χρόνια.

Αυτά, και καλή μας εβδομάδα :mad:

teo_trikala
27-09-04, 13:29
εχω ειμουνα σε ενα αλλο λεωφορειο εκει κοντα κανα 500m πιο πισω και λιγοτερο ητανε μαθητες του 1ο λυκειου Φαρκαδονας εχουμε 7νεκρους 2βαρια τραυματιες και μονο 4 καλα και ολα τα αλλα απλως τραυματιες ητανε 37παιδια
και εγω στεναχωριεμαι :( εμαθα οτι εφυγε απο την αθηνα ενα ασθενοφορο με 100 φιαλες αιμα. εμας μας γυρισαν πισω ητανε γυρω στα 40 λεωφορεια απο τα τρικαλα και πηγεναν για τους παραολυμπιακους αγωνες κριμα :o

DRIFTER
27-09-04, 14:41
Πραγματικα στεναχωρήθηκα πάρα πολλή.......Για αλλη μια φορά εμφανίστηκε η τσιγγουνιά της κυβερνησης....

PS Μα καλά πόσα παιδια πρεπει να σκοτωθούνε ακόμα??????????? :mad:

M3MAN
27-09-04, 17:14
Πραγματικα στεναχωρήθηκα πάρα πολλή.......Για αλλη μια φορά εμφανίστηκε η τσιγγουνιά της κυβερνησης....

PS Μα καλά πόσα παιδια πρεπει να σκοτωθούνε ακόμα??????????? :mad:

Δεν έχω πρόθεση να πάρω το μέρος καμίας κυβέρνησης, το σχόλιο μου είναι απολιτικό. Αν έχεις περάσει από αυτο το σημείο της εθνικής οδού θα δείς ότι είναι σχεδόν αδύνατον να διαπλατυνθεί ο δρόμος (στα πλαίσια της λογικής και πρακτικής). Δυο λωρίδες και ισα ισα χωρουν δυο νταλικες. Εγώ διάβασα ότι ο οδηγός του φορτηγού προσπερνουσε Ι.Χ. !!!! σε αυτην τη στενωπό, είδε το σχολικο, επιχείρησε να μπεί στην λωρίδα του αλλά του έφυγε η ρυμούλκα και αυτή έσκασε πάνω στο σχολικό. Ότι και να κάνει η καθε κυβέρνηση αν οδηγουμε σα καφροι αυτα θα συμβαινουν.

DRIFTER
27-09-04, 18:40
Δεν έχω πρόθεση να πάρω το μέρος καμίας κυβέρνησης, το σχόλιο μου είναι απολιτικό. Αν έχεις περάσει από αυτο το σημείο της εθνικής οδού θα δείς ότι είναι σχεδόν αδύνατον να διαπλατυνθεί ο δρόμος (στα πλαίσια της λογικής και πρακτικής). Δυο λωρίδες και ισα ισα χωρουν δυο νταλικες. Εγώ διάβασα ότι ο οδηγός του φορτηγού προσπερνουσε Ι.Χ. !!!! σε αυτην τη στενωπό, είδε το σχολικο, επιχείρησε να μπεί στην λωρίδα του αλλά του έφυγε η ρυμούλκα και αυτή έσκασε πάνω στο σχολικό. Ότι και να κάνει η καθε κυβέρνηση αν οδηγουμε σα καφροι αυτα θα συμβαινουν.


Exeis Dikio :(

Panoz
28-09-04, 09:32
Δεν έχω πρόθεση να πάρω το μέρος καμίας κυβέρνησης, το σχόλιο μου είναι απολιτικό. Αν έχεις περάσει από αυτο το σημείο της εθνικής οδού θα δείς ότι είναι σχεδόν αδύνατον να διαπλατυνθεί ο δρόμος (στα πλαίσια της λογικής και πρακτικής). Δυο λωρίδες και ισα ισα χωρουν δυο νταλικες. Εγώ διάβασα ότι ο οδηγός του φορτηγού προσπερνουσε Ι.Χ. !!!! σε αυτην τη στενωπό, είδε το σχολικο, επιχείρησε να μπεί στην λωρίδα του αλλά του έφυγε η ρυμούλκα και αυτή έσκασε πάνω στο σχολικό. Ότι και να κάνει η καθε κυβέρνηση αν οδηγουμε σα καφροι αυτα θα συμβαινουν.

Έχεις δίκιο αλλά βέβαια ο περιφερειακός σε αυτό το σημείο συζητιέται εδώ και 7 χρόνια.....και όσο συζητιέται, τόσο θα χάνονται ζωές.....και γιατί συζητιέται παρακαλώ???.....γιατί οι "λουκουματζήδες" των καμένων βούρλων θα χάσουν 10 πελάτες.....δε πειράζει όμως....καλύτερα να τρώμε λουκουμαδες και να σταματάμε στο Λεβέντη παρά να φτιάξουμε δρόμο και να μη σκοτώνονται οι άνθρωποι....αυτη είναι η Ελλάδα του σήμερα.....

M3MAN
28-09-04, 16:57
Δεν ξερω αν το lobby των λουκουματζηδων ειναι τοσο ισχυρο γιατι στα KB ηδη υπαρχει περιφερειακός δρομος, αν θέλεις μπαινεις ΚΒ αν οχι συνεχιζεις για Αθηνα παρακαμπτοντας την πολη.
Τον Λεβεντη ομως θα τον φας στη μαπα θες δεν θες.

Παντως επειδη εχω συγγενεις στα ΚΒ και τα ξερω σαν καλπικη λιρα αν τυχει και ανεβης στο μοναστηρι του Σωτηρα (το συνιστω σε ολους, φοβερη θεα), βλεπεις τα εργα του νεου περιφερειακου. Εχουν ξεκινησει αλλα δεν εχω ιδεα για το χρονοδιαγραμμα υλοποιησης.

Panoz
29-09-04, 09:07
Δεν ξερω αν το lobby των λουκουματζηδων ειναι τοσο ισχυρο γιατι στα KB ηδη υπαρχει περιφερειακός δρομος, αν θέλεις μπαινεις ΚΒ αν οχι συνεχιζεις για Αθηνα παρακαμπτοντας την πολη.
Τον Λεβεντη ομως θα τον φας στη μαπα θες δεν θες.

Παντως επειδη εχω συγγενεις στα ΚΒ και τα ξερω σαν καλπικη λιρα αν τυχει και ανεβης στο μοναστηρι του Σωτηρα (το συνιστω σε ολους, φοβερη θεα), βλεπεις τα εργα του νεου περιφερειακου. Εχουν ξεκινησει αλλα δεν εχω ιδεα για το χρονοδιαγραμμα υλοποιησης.

Οι λουκουματζήδες ήταν απλά "τρόπος του λέγειν".....δε ξέρω ποιοί ασκούν πιέσεις αλλά ούτε και με ενδιαφέρει.....το αποτέλεσμα μετράει.....και ο περιφερειακός που λες έχει σταματήσει απο αυτές τις πιέσεις.....όσο για τον "περιφερειακό" των ΚΒ, ο θεός να τον κάνει :eek:

sakatis
29-09-04, 09:48
Οι λουκουματζήδες ήταν απλά "τρόπος του λέγειν".....δε ξέρω ποιοί ασκούν πιέσεις αλλά ούτε και με ενδιαφέρει.....το αποτέλεσμα μετράει.....και ο περιφερειακός που λες έχει σταματήσει απο αυτές τις πιέσεις.....όσο για τον "περιφερειακό" των ΚΒ, ο θεός να τον κάνει :eek:


παιδια οσον αφορα τον περιφερειακο των ΚΒ ακουσα οτι τα μονα εργα που εχουν γινει ειναι καποιες απολοτροιωσεις σε κτηματα με ελιες και απλα τις εχουν κοψει,ο δρομος κατα τα αλλα ουτε καν εχει χαραχτει!!!

simos
29-09-04, 10:44
Το ενδιαφέρων της Ελληνικής αστυνομίας έχει επικεντρωθεί στις επικίνδυνες ζώνες Λιμανάκια , Βούτα , Μαύρη, αφήνοντας τους νομιμόφρονες φορτηγατζήδες να σπέρνουν τον τρόμο και τον πανικό σκοτώνοντας με ένα σμπάρο τα Ελληνόπουλα μας στα αφύλακτα περάσματα του χάρου!

Για χάρη της τηλεθέασης συχνά πυκνά βλέπουμε στα παράθυρα της τηλεόρασης τους λαθροθήρες και τους κηφήνες της δημοσιότητας, να μας το παίζουν άγιοι και νόμιμοι πολίτες ! Δυστυχώς ορισμένοι από αυτούς που με την ψήφο μας μπαίνουν στην βουλή να κάνουν ένα κόσμο πιο δίκαιο, αδιαφορούν και επέτρεψαν την σφαγή των αμάχων παιδιών στον κόκκινο κύκλο του Μαλλιακού κόλπου που δεν δείχνει να κλείνει !. Γιατί δε νοιάστηκαν ποτέ τους να εφαρμόσουν μια βαριά ποινή στους επαγγελματίες οδηγούς που δεν συμμορφώθηκαν με τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, παρά με ένα μικρό λάδωμα τα αυτοκίνητα μαϊμούδες παίρνουν τις ευλογίες του ΚΤΕΟ ;

Ο νεαρός « κοντράκιας » πέρασε μέσα στις πίστες και κάποιοι έσπευσαν να χαρακτηρίσουν ΑΡΕΝΑ τους αγώνες Side show και Face2Face. Οι μονομάχοι της ασφάλτου ενόχλησαν και μέσα στην πίστα κάποιους που βλέπουν με στραβό μάτι αυτή την εξέλιξη. Δηλαδή από την μια κυνηγούμε τους κοντράκηδες στα λιμανάκια, τους κράζουμε μόλις μπουν στην πίστα, και από την άλλη αφήνουμε ελεύθερους τους δολοφόνους με τις απαρχαιωμένες νταλίκες να σκοτώνουν ;

Δυστυχώς, νιώθω την αηδία και την αγανάκτηση του κάθε Έλληνα πολίτη που δικαιούται να κρίνει και να επικρίνει τα λαμόγια που μας κοροϊδεύουν αδρά , και εκφράζω την αγανάκτηση μου δημόσια για τα όσα συμβαίνουν.

melos86
29-09-04, 15:27
Γνωμη μου ειναι, οτι το ιδιο δολοφονος ειναι ενας φορτηγατζης που πηγαινει με φθαρμενα ελαστικα, υπερβαρο φορτιο κλπ κλπ με ενα νεαρο κοντρακια (το "νεαρος" δεν ειναι απολυτως ακριβες αλλα συνηθως ετσι ειναι) ο οποιος λαμβανει μερος σε κοντρες, ανοιγματα κλπ στα λιμανακια, τη βουτα η στον περιφερειακο στο Carrefour της Θεσσαλονικης (και φυσικα σε οποιοδηποτε δημοσιο δρομο)...! Μπορει ο ιδιος να εχει την ικανοτητα να ελεγχει πληρως το αυτοκινητο του και να ειναι Ο χερας αλλα εγω -και ο καθε "εγω"- δεν ειμαι, και δεν ξερω πως θα αντιδρασω αν βρεθει στο δρομο μου!!! Αυτα ειναι για πιστες και ντροπη σε οποιον ειδε με κακο ματι αναλογους οργανωμενους αγωνες σε πιστες!!

Black5
01-10-04, 08:44
αλλα εγω -και ο καθε "εγω"- δεν ειμαι, και δεν ξερω πως θα αντιδρασω αν βρεθει στο δρομο μου!!

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά συνέχισε την πορεία σου!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς πως θα αντιδράσεις......