PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίο παιδιά.


antonio
28-09-04, 01:27
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

Dark_Niaou
28-09-04, 07:33
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

σωστός ρε φίλε...!

bmw316i
28-09-04, 07:35
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

δε συμπληρώνω τίποτα άλλο...!

BMW-Lover
28-09-04, 09:00
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

Είναι απίστευτο να χάνει κανείς τη ζωή μέσα από τα χέρια του, γιατί αυτά τα παιδιά είχαν τη ζωή μέσα στα χέρια τους, και εκεί που την κρατάγαν σφιχτά κάποιοι τους την τραβήξαν με τη βία.ΝΤΡΟΠΗ, είναι ένας χαρακτηρισμός που αρμόζει σε όλους τους υπεύθηνους τέτοιων γεγονότων!Αλλά όπως είπες, έχει ο καιρός γυρίσματα...

MPOWER
28-09-04, 09:02
Τελικά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με ευαισθησίες....και μέσα σ'αυτή την οδύνη έχω να πώ οτι χαίρομαι που έχουμε τέτοιους ανθρώπους "κοντά μας"

Panoz
28-09-04, 09:22
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βλέπεις τέτοια μυνήματα....αλλά είναι και πολύ απογοητευτικό να συμβαίνουν τέτοια γεγονότα....και δυστυχώς όσο δεν υπάρχει στην Ελλάδα υποδομή, σοβαρότητα, πολιτισμός, ευαισθησία και άλλες αρετές που ακόμα και λιγότερο ανεπτυγμένοι λαοί τις έχουν αναπτύξει, αυτού του είδους τα συμβάντα θα υπάρχουν. Εύχομαι μόνο να μην είναι συχνά...διότι την ανικανότητα , την απληστία, τα "δήθεν" συμφέροντα, τον ωχαδελφισμο και άλλα πολλά που χαρακτηρίζουν το κρατικό μηχανισμό και το καρκίνωμα που λέγεται δημόσιο, τα πληρώνουν οι απλοί άνθρωποι, που ως τραγικές φιγούρες πληρώνουν και λεφτά για να γίνει "υποτίθεται" η ζωή μας καλύτερη....
Συμπάσχω λοιπόν και εγώ (άραγε το ΥΠΕΧΩΔΕ συμπάσχει????) μαζί με όλο το κόσμο για τον άδικο χαμό αυτών των ψυχών....

Υ.Γ. Δεν έχω δει ποτέ βέβαια ΚΑΝΕΝΑΝ να βγαίνει στους δρόμους για να διαμαρτυρηθεί για τους ΑΘΛΙΟΥΣ δρόμους μας, την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ σωστης και επαρκούς αστυνομεύσης στα οδικά δίκτυα, την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ οδικής ασφάλειας και άλλα πολλά που φέρνουν τους θανάτους απο αυτοκινητιστικά ατυχήματα στη #1 αιτία θανάτου στην Ελλάδα....όταν όμως πρόκειται να χάσουν μια μέρα απο τη δουλειά τους ή να διεκδικήσουν κάποιο παράλογο επίδομα, τότε όλοι είναι στούς δρόμους....ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!

Fanis
28-09-04, 09:31
Τα λόγια δεν μπόρούν να εκφράσουν την ντροπή και το αίσχος των υπευθύνων για τον δρόμο και την άθλια κατάστασή του. Τόσα χρόνια και κανείς δεν κάνει (και δεν κάνουμε ως πολίτες δυστυχώς) τίποτα για τους άθλιους δρόμους της χώρας.

Είναι απαράδεκτο να πεθαίνουν πιο πολύ απο τροχαία στην Ελλάδα κάθε χρόνο, απότι πεθαίνουν στον πόλεμο.....

DoctorAbo
28-09-04, 09:33
Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι γύρω μας. Για την ακρίβεια, περίπου το 98% είμαστε άνθρωποι καλών προθέσων και αισθημάτων. Απλά Μιχάλη σε τέτοιες στιγμές τι να πει κανείς? Νομίζω πως δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσουν τα συναισθήματα.

aVog
28-09-04, 10:25
Και δεν είναι μόνο τα παιδιά αυτά για τα οποία όλοι πιστέυω θρηνούμαι με τον εναν ή τον αλλο τρόπο, είμαστε και εμεις οι ίδιοι!!!
Θέλει πολύ προσοχή μένω κοντά στην βούτα την μάυρη και όλα τα σχετικά και το τί βλέπουμε κάθε βράδυ δεν έχει προηγούμενο. Προσοχή ρε παιδιά και πάλι προσοχή, τα πάντιλίκια και οι κόντρες είναι οχι απλά ωραίες αλλά τρέλα!!!
Τρέλα όμως είναι και η ζωή μας και όλα αυτα τα καθημερινά μικρά και μεγάλα. Προσέχουμε για να έχουμε και το λέω εγω που δεν τα τηρώ αλλά ειλικρινά σας μιλάω μετα απο όλα αυτά που βλέπω κάνω προσπάθειες!!!
Προσεχτικά Λοιπόν και ο Θεός μαζί μας γιατί χρειάζεται και τύχη!!!

ΥΓ. 18-40 πρώτη αιτία θανάτου είναι τα τροχαία ατυχήματα!!!

S38B38 Monsta
28-09-04, 10:43
R.I.P. σε όλα τα αδικοχαμένα παιδιά που θυσιάστηκαν στο βωμό του χρήματος, της μίζας και της ανευθυνότητας που χαρακτηρίζει αυτή τη χώρα.

alexk
28-09-04, 11:35
Εγώ συμφωνώ με όλα τα σχετικά με την ανυπαρξία του κράτους, τους αρμόδιους που λαδώνονται και κλείνουν τα μάτια κ.τ.λ. Πάμε να πούμε σε αυτούς τους γονείς ότι έχασαν το πολυτιμότερο πράγμα της ζωής τους, για όλους τους παραπάνω λόγους...

Λυπάμαι ειλικρινά για ότι έγινε.

compact
28-09-04, 11:39
η πιο σωστη τιμωρια????

ενα απο τα παιδια των πουλμαν να ηταν "υπουργου"!!!!!!!!!!!!

τοτε μονο θα τους ποναγε???

δεν το ευχομαι ποτε να γινει,αλλα θα πρεπει να γινει, για να καταλαβουνε ολα τα προβληματα των ελληνικων δρομων!!!!!!

μπορει να μας τυχει και σε εμας!μπορει να τυχει στα παιδια μας, μπορει να τυχει στους γονεις μας.

προσοχη.

ps στο ιδιο σημειο εχω σπασει τον καθρεπτη του ιμπιζα με 140χλμ και απο το αλλο ρευμα το αντιθετο αμαξι με 180χλμ και ευτυχως μονο καθρεπτη!

DoctorAbo
28-09-04, 11:54
ps στο ιδιο σημειο εχω σπασει τον καθρεπτη του ιμπιζα με 140χλμ και απο το αλλο ρευμα το αντιθετο αμαξι με 180χλμ και ευτυχως μονο καθρεπτη!

Άιιιιιιιι . Δηλαδή περάσατε πολύ κοντά που λέμε. Τυχεράκια.

Πάνω στο θέμα είπα κάτι χθές στο άλλο thread. Να πω κάτι και σε αυτό. Δεν φταίνε οι δρόμοι βρε παιδιά. Οι άνθρωποι φταίνε. Εχετε δει τι γίνεται στη Σικελία? Στην Αυστρία μήπως? Στην Ελβετία? Γεμάτοι από ορεινούς δρόμους χωρίς διαχωριστικές μπαριέρες κλπ κλπ. Εκεί απλά δε σκοτώνωνται οι άνθρωποι με τους δικούς μας ρυθμούς απλά και μ΄πονο γιατί ξέρει κάθε φορτηγατζής ή πουλμανατζής ή οδηγός τέλως πάντων, ότι οι κάμερες και τα μπλόκα τα τον αρπάξουν σίγουρα αν κάνει τεχνικές ή οδηγικές παραβάσεις. Θυμάστε τι έγινε εδώ μετά το ατύχημα στα Τέμπη? Για κανα μήνα, η τροχαία μέχρι και φορητές ζυγαριές είχε επιστρατεύσει. Είχαν τρελάνει τους Νταλικιέριδες (τι συμπαθής τάξη ε?) στα μπλόκα και στον έλεγχο. Πέρασε ένας μήνα, οι τροχαία βαρέθηκε να κάνει αυτή τη δουλειά, ξεχάσαμε το ατύχημα, ξεχάσαμε και τα παιδάκια, μέχρι που χθές, ενάμισι χρόνο μετά. ΕΓΙΝΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Ε λοιπόν, όσοι οδηγείτε νταλίκα προσέχτε για κάνα μήνα. Θα είναι σφιχτά τα πράγματα.

Dark_Niaou
28-09-04, 12:02
Ε λοιπόν, όσοι οδηγείτε νταλίκα προσέχτε για κάνα μήνα. Θα είναι σφιχτά τα πράγματα.

Doctor σήμερα στην Εθνική γίνεται χαμός!! Δεν κινήται φορτηγό!!!
Εμένα 2 δικά μου φορτηγα που ήρθαν από Χαλκίδα στις 11 και στις 12 το πρωί τα σταματήσανε και τα 2 και ξεπουπουλιάσανε τους οδηγούς μου. Τον έναν τον έγραψαν για ΤΡΙΓΩΝΟ!!!

Thunder M3
28-09-04, 12:09
Καλό ταξίδι παιδιά!
Κάποιοι αποφάσισαν να σας στείλουν ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό και σε μια περίοδο της ζωής σας στην οποία σίγουρα είχατε άλλα όνειρα και άλλες φιλοδοξίες.
Ξεκινήσατε να δείτε τον αγώνα που δίνουν οι ήρωες της παραολυμπιάδας, αλλά εσείς χάσατε τον αγώνα με την ζωή στο εκατοστό-τάδε χιλιόμετρο της εθνικής οδού.
Κουράγιο μητέρες, πατέρες, συγγενείς, και κυρίως κουράγιο γιατί τα παιδιά σας θα γίνουν θυσία στον βωμό της τηλεθέασης και μαιντανοί στα στόματα μαιντανών των παραθύρων!
Όταν κοιτάς απο ψηλά, βλέπεις την γη σαν ζωγραφιά......

Ps Καρεκλοκένταυροι σας προτρέπω να γίνεται λίγο περισσότερο άνθρωποι, δεν βλάπτει. Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα!

Εχεις απολυτο δικιο φιλε!
Πιστευω πως σε αυτην εδω τη μικρη χωρα, με την μεγαλη και βλαμενη ιδεα, οσο οι πολιτες(δηλ. εμεις) θα ειναι αμετοχοι και παθητικοι στα σοβαρα προβληματα που τους απασχολουν, θα θυσιαζονται παντα στο βωμο της αγνοιας, των συμφεροντων και της αναξιοκρατιας που κυριαρχει...
Βλεπουμε για μια ακομα φορα πως η ανθρωπινη ζωη δεν εχει καμια αξια μπροστα στα μεγαλα συμφεροντα των κατα καιρους διοικουντων αυτην τη χωρα, των εργολαβων, των μετφορικων εταιριων κ.λ.π κ.λ.π...
Χθες στα ΤΕΜΠΗ, σημερα στο ΠΕΤΑΛΟ ΤΟΥ ΜΑΛΙΑΚΟΥ, αυριο ΠΟΥ;;
Οποιος Ελληνας νομιζει πως επειδη σηκωσαμε το ευρωπαικο και οργανωσαμε και μια καλη Ολυμπιαδα γιναμε ευρωπαικη χωρα, sorry αλλα πλαναται πλανην οικτραν. Εδω ο κοσμος πεθαινει στους δρομους για πλακα. Ειμαστε πολλα χρονια πισω ακομα, οσο ενα FIAT127 απο ενα M3CSL
Ποιος πολιτικος ασχοληθηκε με τους δρομους της Ελλαδας τα τελευταια 35 χρονια, ομως ποιος Ελληνας πολιτης βγηκε σ` αυτους τους δρομους(ο Θεος να τους κανει) να φωναξει...;;
Καθημερινα, σπαμε τα αυτοκινητα μας, σκοτωνομαστε αλλα..., ωχ καημενε τωρα...!
ΕΥΧΟΜΑΙ -ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ- ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΥΧΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΔΙΚΑ ΘΥΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΩΝΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ.

Thunder M3
28-09-04, 12:41
Εκεί απλά δε σκοτώνωνται οι άνθρωποι με τους δικούς μας ρυθμούς απλά και μ΄πονο γιατί ξέρει κάθε φορτηγατζής ή πουλμανατζής ή οδηγός τέλως πάντων, ότι οι κάμερες και τα μπλόκα τα τον αρπάξουν σίγουρα αν κάνει τεχνικές ή οδηγικές παραβάσεις. Θυμάστε τι έγινε εδώ μετά το ατύχημα στα Τέμπη? Για κανα μήνα, η τροχαία μέχρι και φορητές ζυγαριές είχε επιστρατεύσει. Είχαν τρελάνει τους Νταλικιέριδες (τι συμπαθής τάξη ε?) στα μπλόκα και στον έλεγχο.

Συμφωνω μαζι σου. Θα μου επιτρψεις ομως να πω πως εξω δεν ειναι μ ο ν ο τα μπλοκα και οι καμερες που συγκρατουν τους οδηγους, αλλα κυριως η οδικη αγωγη και η οδηγικη παιδεια, που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτη και οχι μονο αυτο αλλα και το συστημα των εξετασεων (που ειναι ελλειπεστατο και απαραδεκτο) καθως και ο τροπος που αποκταει αδεια οδηγησης το 99% των Ελληνων οδηγων πληρωνοντας το αντιτιμο σε ευρω, για το πολυποθητο ροζ χαρτακι χωρις να ενδιαφερει κανεναν πως αυτος ο οδηγος θα βγει μια νυχτα με φεγγαρι στους δρομους και θα "θερισει" δεκα λεβεντες (μπορει και παραπανω) ανρες. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου υπερβολικο, οσο και αν σας φαινεται απιστευτο ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα, λογω της δουλειας μου το επιβεβαιωνω καθημερινα κ σας το λεω υπευθυνα.

Fanatic
28-09-04, 12:49
Παιδια φταιει και το γεγονος οτι παρα πολλα αυτοκινητα και κυριως επαγγελματικα ειναι απαραδεκτα και ακαταλληλα για τους δρομους!!Δεν ξερω πως γινεται τωρα βασικα αλλα πιστευω οτι ΟΛΑ τα επαγγελματικα θα επρεπε να περνανε κτεο ακομα και ελεγχο για τα λαστιχα τουλαχιστον μια φορα το χρονο!Αλλα κανονικα να περνανε και οχι με λαδακι.... :mad: .Εδω σε κοβουν στο κτεο αν εχεις χαμηλωμενο το αμαξι η εχεις μεγαλη ζαντα και αφηνουν τα χαροφορτηγα να κυκλοφορυν με κυριολεκτικα σλικ λαστιχα!!Αισχος!

ks50:50
28-09-04, 13:14
Έβλεπα χθες στις ειδήσεις τον κάθε άσχετο να λέει ότι του κατέβει και να κάνει τον ειδικό.Φανταστείτε τους γονείς αυτών των παιδιών να βλέπουν όλους αυτούς τους μαϊντανούς. Κρίμα πραγματικά κρίμα. Δυστυχώς οι οδηγοί τέτοιων οχημάτων δεν έχουν παιδεία πέρα από την ελλειπή συντήρηση(λάστιχα τελειωμένα κτλ). Νομίζουν ότι επειδή έχουν τον όγκο είναι οι άρχοντες του δρόμου.Σε κλείνουν για την πλάκα, σταματούν όπου θέλουν. Παράδειγμα που τράβαγα τα μαλλιά μου ήταν φέτος το καλοκαίρι.Ταξίδι με πούλμαν από Ελλάδα μέχρι Ολλανδία και επιστροφή(4500 χλμ). Ο οδηγός πήγαινε με το γράμμα του νόμου σε όλη την διαδρομή σε σημείο που με εκνεύριζε. Με το που βγήκαμε από το λιμάνι της Πάτρας μέχρι την Αθήνα έκανε πάνω από τριάντα παραβάσεις(Καλά το όριο ταχύτητας μόνιμα,προσπεράσεις πάνω σε διπλή γραμμή κ.α.) .Βέβαια αυτή η συμπεριφορά τους μου είχε γίνει καθημερινότητα όταν σπούδαζα στην Πάτρα και ερχόμουν Αθήνα με το Κτελ. Διπλό λεωφορείο με βροχή και βράδι με κίνηση να προσπερνάει οριακά πάνω σε στροφές και να κάνει κόντρες με ένα φιλαράκι από το Κτελ Αγρινίου μέχρι που τον άρχισα στα <<Γαλλικά>> και ηρέμησε. Άλλη φορά ανεβαίνοντας στο Σαιντ Μοριτζ με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση σε κάθε πάρκινγκ του δρόμου οι φορτηγατζίδες έκαναν στην άκρη για να παράσουν τα Ι.Χ. και μετά συνέχιζαν.Στην Ελλάδα το έχετε δει ποτέ αυτό? Μήπως πρέπει η αστυνομία μας να τους μπιπ... όπως κάνουν και οι συνάδελφοι τους στο εξωτερικό. Ίσως έτσι στρώσουν.

e30
28-09-04, 13:52
Αλίμονο στους γονείς που θάβουν τα παιδιά τους. Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω τους αντμινιστράτορες αν είναι δυνατόν εμείς ως κλαμπ μαζί με άλλα να κάνουμε κάποια κινηση πάνω σαυτό το θέμα. Πιστεύω πως είμαστε από τους πρώτους που θα πρέπει να ενδιαφερθούν και να πιέσουν, αρκεί όμως αυτό να γίνει οργανωμένα και χωρίς προστριβές...

Strax
28-09-04, 14:39
Αλίμονο στους γονείς που θάβουν τα παιδιά τους. Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω τους αντμινιστράτορες αν είναι δυνατόν εμείς ως κλαμπ μαζί με άλλα να κάνουμε κάποια κινηση πάνω σαυτό το θέμα. Πιστεύω πως είμαστε από τους πρώτους που θα πρέπει να ενδιαφερθούν και να πιέσουν, αρκεί όμως αυτό να γίνει οργανωμένα και χωρίς προστριβές...

Εγώ συμφωνώ να γίνουν κάποιες οργανωμένες κινήσεις από εμάς (με σκοπό τη βελτίωση των οδηγικών συνθηκών γενικότερα), αλλά πρέπει οπωσδήποτε να έχουν τελειώσει οι διαδικασίες με το πρωτοδικείο, έτσι ώστε το κλαμπ να έχει νομική υπόσταση. Είμαστε κοντά πάντως και σε αυτό.

S38B38 Monsta
28-09-04, 15:12
Συμφωνω μαζι σου. Θα μου επιτρψεις ομως να πω πως εξω δεν ειναι μ ο ν ο τα μπλοκα και οι καμερες που συγκρατουν τους οδηγους, αλλα κυριως η οδικη αγωγη και η οδηγικη παιδεια, που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτη και οχι μονο αυτο αλλα και το συστημα των εξετασεων (που ειναι ελλειπεστατο και απαραδεκτο) καθως και ο τροπος που αποκταει αδεια οδηγησης το 99% των Ελληνων οδηγων πληρωνοντας το αντιτιμο σε ευρω, για το πολυποθητο ροζ χαρτακι χωρις να ενδιαφερει κανεναν πως αυτος ο οδηγος θα βγει μια νυχτα με φεγγαρι στους δρομους και θα "θερισει" δεκα λεβεντες (μπορει και παραπανω) ανρες. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου υπερβολικο, οσο και αν σας φαινεται απιστευτο ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα, λογω της δουλειας μου το επιβεβαιωνω καθημερινα κ σας το λεω υπευθυνα.

Συμφωνώ απόλυτα. Οδική παιδεία στην Ελλάδα = 0

Σε πολλές χώρες στο εξωτερικό (πχ Αμερική) στο γυμνάσιο και στο λύκειο υπάρχουν υποχρεωτικές τάξεις 'Οδήγησης' με πραγματικούς simulators!! Πρέπει να πάρεις αυτές τις τάξεις για μία χρονιά και αν πάρεις καλό βαθμό μπορείς να προχωρήσεις να δώσεις γραπτά και αληθινή οδήγηση και δίπλωμα.

Όχι βέβαια ότι εκεί δεν σκοτώνονται, αλλά τουλάχιστον το κράτος κάνει τη δουλειά του σωστά και όπως πρέπει. Και ποιος μίλησε για λάδωμα?

Τώρα αν είσαι μ***κας και πας και στουκάρεις οδηγώντας μεθυσμένος, δε σου φταίει το κράτος.

Fanatic
28-09-04, 15:33
Aν δεν κανω λαθος στην Αμερικη(στην Νεα Ζηλανδια και Αυστραλια που ξερω) παιρνεις διπλωμα στα 15 ή 16 και μεχρι τα 18 δεν επιτρεπεται να οδηγεις χωρις συνοδο που εχει το διπλομα καποια χρονια!Μιλαμε παιδια η οργανωση ειναι σε αλλο επιπεδο...Σχεδον οτι ατυχημα γινεται στο εξωτερικο οφειλεται στο ποτο.Μονο εκει παρουσιαζεται ενα προβληματακι καθοτι πιεζονται ολοι να μην μπορουν να πιουν τπτ μεχρι τα 21(?) και οταν εχουν την νομιμοτητα να το κανουν του δινουν και καταλαβαινει..

tasosbmwe30
28-09-04, 15:43
Aν δεν κανω λαθος στην Αμερικη(στην Νεα Ζηλανδια και Αυστραλια που ξερω) παιρνεις διπλωμα στα 15 ή 16 και μεχρι τα 18 δεν επιτρεπεται να οδηγεις χωρις συνοδο που εχει το διπλομα καποια χρονια!Μιλαμε παιδια η οργανωση ειναι σε αλλο επιπεδο...Σχεδον οτι ατυχημα γινεται στο εξωτερικο οφειλεται στο ποτο.Μονο εκει παρουσιαζεται ενα προβληματακι καθοτι πιεζονται ολοι να μην μπορουν να πιουν τπτ μεχρι τα 21(?) και οταν εχουν την νομιμοτητα να το κανουν του δινουν και καταλαβαινει..


οταν παιρνουν διπλωμα στα 16 τους....επιτρεπεται να οδηγουν και μονοι τους...απλα το αυτοκινητο που οδηγουν πρεπει οπωσδηποτε να ειναι "αυτοματο" και μετα τα 18 μπορουν να οδηγησουν αυτοκινητο με ταχυτητες!!!!

Fanatic
28-09-04, 15:50
Τασο εισαι σιγουρος ρε?Περιεργο μου φαινεται.Ισως ισχυει για Αμερικη αυτο που δεν ξερω λεπτομερειες... :rolleyes:

tasosbmwe30
28-09-04, 16:01
Τασο εισαι σιγουρος ρε?Περιεργο μου φαινεται.Ισως ισχυει για Αμερικη αυτο που δεν ξερω λεπτομερειες... :rolleyes:


ολο το καλοκαιρι ημουν με την "κολητη" της κοπελιας μου η οποια ειναι ελληνιδα,αλλα μενει Αμερικη απο τοτε που γεννηθηκε!!!!αυτη μου το ειπε ρε φιλε...δεν πιστευω να μου λεει ψεματα!!!και οταν την ρωτησα τι ακριβως αδηγουσε στην Αμερικη...μου ειπε ενα honda 2200 κυβικα αυτοματο και ο πατερας της μια bmw 535i !!!!!!καταλαβες ρε φιλε?????και εμεις γαμιομ....στε με τα 1600!!!!!!?????

Fanatic
28-09-04, 16:03
μου ειπε ενα honda 2200 κυβικα αυτοματο και ο πατερας της μια bmw 535i !!!!!!καταλαβες ρε φιλε?????και εμεις γαμιομ....στε με τα 1600!!!!!!?????


ολοι μου λενε το εξης....υπομονη! :eek:

sakis
28-09-04, 16:08
Τασο εισαι σιγουρος ρε?Περιεργο μου φαινεται.Ισως ισχυει για Αμερικη αυτο που δεν ξερω λεπτομερειες... :rolleyes:

Ειναι σίγουρο. Παίρνουν δίπλωμα στα 16, αλλα δεν επιτρεπεται να κυκλοφορουν στην εθνική και μετά την δύση του ηλιου.

Εκει όμως αν παρανομήσεις και κάποιος άλλος οδηγός το αναφέρει στην αστυνομία την πάτησες. Μου έτυχε να με περάσει ενας μεθυσμένος κανοντας 8ρια στο δρόμο, πηρα την αστυνομία και σε παρακάτω τον τσακώσαν. Την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κράτος. Αυτο πρέπει να εφαρμόσει τους νόμους και να μας κανεί όλους υπευθυνους για τις πράξεις μας....

tasosbmwe30
28-09-04, 16:08
ολοι μου λενε το εξης....υπομονη! :eek:



τι υπομονη ρε τρελε μου λες κι εσυ????η 19χρονη φιλη της κοπελιας μου να παταει το γκαζι και σηκωνει "σουζα" και εμεις να κανουμε το σταυρο μας για να περασουμε καμια νταλικα στον κορινθου-πατρων!!!!!????

Fanatic
28-09-04, 16:17
τι υπομονη ρε τρελε μου λες κι εσυ????η 19χρονη φιλη της κοπελιας μου να παταει το γκαζι και σηκωνει "σουζα" και εμεις να κανουμε το σταυρο μας για να περασουμε καμια νταλικα στον κορινθου-πατρων!!!!!????

Γι αυτο λεω και εγω ρε φιλε οτι το να εχεις και γκαζι ειναι λιγο απαραιτητο+και οχι επικυνδινο!Ακους μανα????? :p .Απλα πρεπει το γκαζι να πεσει σε σωστα χερια!Και οχι σε ευκολα παρασυρομενους ανθρωπους!Αυτα για να μην ξεφευουμε και απο το θεμα της οδικης συμπεριφορας!!

υ.γ ο ιαβερης δεν εκανε μαθηματα οδικης συμπεριφορας με μπεμπες??Μηπως πρεπει να κανονισουμε κατι τετοιο σαν κλαμπ!!Να δωσουμε και το καλο παραδειγμα... ;)

S38B38 Monsta
28-09-04, 16:24
Ειναι σίγουρο. Παίρνουν δίπλωμα στα 16, αλλα δεν επιτρεπεται να κυκλοφορουν στην εθνική και μετά την δύση του ηλιου.



Λάθος!

Πήρα το δίπλωμα στα 16 μου το 1986 στην Αμερική και μπορείς να κυκλοφορείς μόνος σου όλες τις ώρες ημέρα / νύχτα.

Αυτό που δίνουν στα 15 είναι 'driving permit' όχι 'driver's license' και για αυτή τη περίοδο (15 ως τα 16) επιτρέπεται να κυκλοφορείς μόνο μαζί με κάποιον που έχει κανονικό δίπλωμα.

alexk
28-09-04, 17:11
υ.γ ο ιαβερης δεν εκανε μαθηματα οδικης συμπεριφορας με μπεμπες??Μηπως πρεπει να κανονισουμε κατι τετοιο σαν κλαμπ!!Να δωσουμε και το καλο παραδειγμα... ;)

Τον Τάσο και τα παιδιά του τους γνωρίζω πολύ καλά.
Πιστεύω ότι θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να κανονίσουμε μία εκδήλωση με τον Τάσο Ιαβέρη. Τι λέτε???

stef
28-09-04, 18:33
Tώρα πάντως δεν κάνει με BMW, αλλά είναι πάντα στην διάθεση ολων μας για κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση!Κάτι που θα πρέπει να εντάξει το club αυτό μέσα στους στόχους του!
Εγώ από την πλευρά μου μπορώ να βοηθήσω σε αυτόν τον τομέα όσο μπορώ εαν και εφόσον μου ζητηθεί!

cmos_ioan
30-09-04, 10:52
Διαβάζω να λέγονται πολλά περί παιδείας και αναρωτιέμαι αν αυτή η λέξη απλά και μόνο αποτελεί άλοθι για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα οι αρμόδιοι.
Μπορεί να μου αποσαφυνίσει κάποιος τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στη λέξη παιδεία.
Κατ αρχήν για μένα θα σήμαινε πιστή τήριση του κ.ο.κ σε όλα τα σημεία.
Δηλαδή εφόσον το ανώτατο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα είναι 120 χλμ/ωρα Όλοι θα έπρεπε να κυκολοφορούμε με αυτοκίνητα που ο κοφτης τους θα σταματούσε εκεί... (Βλέπε Γερμανία όριο 250)

Θέλω να πω ότι η όλη κατάσταση είναι κομωδια. Και κρίμα στα παιδάκια που έφυγαν άδικα στο άνθος της ηλικιάς τους.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σαν λαός και να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις με μεγαλύτερη ψυχραιμία. Ετσι πιστευω ότι τα κρητίρια επιλογής των αρμοδιών θα είναι και αυτά πιο σοβαρα.

Δεν είναι ρε παιδια δυνατόν να πηγαίνεις μόνος στην εθνική οδο τεσσάρων λορίδων με 160 χλμ/ωρα και να σε σταματάει η αστυνομία με αφορμή ότι το όριο είναι 120 και να μπαίνεις σε μία διαδικασία με προστιμα και μπόνους ένω σε σημεια όπως το πέταλο γίνεται σφαγή και κανένας να μη δίνει σημασία.

Σας υπενθυμίζω ότι πριν 16 περίπου μήνες έγινε το ατύχημα των τεμπών και δεν άλλαξε <ΤΙΠΟΤΑ>

Ας διορθώσουμε λοιπον τη σήμανση στους δρόμους
Ας αστυνομεύουμε αυτους τους δρομούς
Κι βλέπουμε μετά για παιδεία.

Διαφορετικά θα γίνεται μόνο ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Thunder M3
30-09-04, 15:46
Διαβάζω να λέγονται πολλά περί παιδείας και αναρωτιέμαι αν αυτή η λέξη απλά και μόνο αποτελεί άλοθι για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα οι αρμόδιοι.
Μπορεί να μου αποσαφυνίσει κάποιος τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στη λέξη παιδεία.
Κατ αρχήν για μένα θα σήμαινε πιστή τήριση του κ.ο.κ σε όλα τα σημεία.
Δηλαδή εφόσον το ανώτατο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα είναι 120 χλμ/ωρα Όλοι θα έπρεπε να κυκολοφορούμε με αυτοκίνητα που ο κοφτης τους θα σταματούσε εκεί... (Βλέπε Γερμανία όριο 250)

Θέλω να πω ότι η όλη κατάσταση είναι κομωδια. Και κρίμα στα παιδάκια που έφυγαν άδικα στο άνθος της ηλικιάς τους.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σαν λαός και να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις με μεγαλύτερη ψυχραιμία. Ετσι πιστευω ότι τα κρητίρια επιλογής των αρμοδιών θα είναι και αυτά πιο σοβαρα.

Δεν είναι ρε παιδια δυνατόν να πηγαίνεις μόνος στην εθνική οδο τεσσάρων λορίδων με 160 χλμ/ωρα και να σε σταματάει η αστυνομία με αφορμή ότι το όριο είναι 120 και να μπαίνεις σε μία διαδικασία με προστιμα και μπόνους ένω σε σημεια όπως το πέταλο γίνεται σφαγή και κανένας να μη δίνει σημασία.

Σας υπενθυμίζω ότι πριν 16 περίπου μήνες έγινε το ατύχημα των τεμπών και δεν άλλαξε <ΤΙΠΟΤΑ>

Ας διορθώσουμε λοιπον τη σήμανση στους δρόμους
Ας αστυνομεύουμε αυτους τους δρομούς
Κι βλέπουμε μετά για παιδεία.

Διαφορετικά θα γίνεται μόνο ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Φιλε cmos_ioan, θα μου επιτρεψεις, στα πλαισια της υγειους αντιπαραθεσης, να διαφωνησω μαζι σου σε καποια απο τα σημεια.
Στο θεμα της οδηγικης και οδικης παιδειας πιστευω πως θα επρεπε να φροντιζουν (η οικογενεια, το κρατος κ.λ.π.) να την παρεχουν στα παιδια απο μικρη ηλικια (πρωτες ταξεις του σχολειου) οπως γινεται σε ολοκληρη σχεδον την υπολοιπη Ευρωπη και οχι μονο..., ετσι ωστε μεγαλωνοντας να εχει αποκτησει τις γνωσεις(για τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις του) και τη συνειδηση που χρειαζεται καποιος, ωστε να μπορει να κυκλοφορει στους δρομους,ειτε σαν οδηγος ειτε πεζος, με ασφαλεια για τον εαυτο του και για τους αλλους και κυριως χωρις να χρειαζεται εναν τροχονομο "πανω" απ' το κεφαλι του για να μην κανει παραβασεις, απλα δεν τις κανει γιατι ετσι εμαθε απο μικρο παιδι, οτι αυτο ειναι το σωστο! Οποτε, αν υπηρχε αυτη η παιδεια στην Ελλαδα δεν θα χρειαζομασταν κοφτη στα 120χλμ, απλα δεν θα υπερβαιναμε τα ορια και θα σεβομασταν γενικοτερα τον Κ.Ο.Κ. γιατι θα ειχαμε μαθει πως δεν ειναι σωστο(για τη ζωη μας καποιες φορες και οχι για το προστιμο) να το κανουμε.Αλλωστε στη Γερμανια (αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος) απ' οτι ξερω το οριο δεν ειναι στα 250χλμ παρα μονο για αυτους που εχουν super licence και σ'αυτα τα χλμ πεφτει ο κοφτης.
Συμφωνω ομως πως υπαρχουν τραγικα σηματα:eek: στους Ελληνικους δρομους και πως η αστυνομια δεν κανει σχεδον ποτε σωστα τη δουλεια της.
Γνωμη μου ειναι πως ουτε μονο η παιδεια ειναι αρκετη, ουτε μονο τα ακριβα προστιμα και η αυστηρη αστυνομια.Ο σωστος συνδιασμος και των δυο αυτων, ο σεβασμος του πολιτη στο κρατος και του κρατους στον πολιτη(σωστα κατασκευασμενοι δρομοι,με σωστη συμανση κ.λ.π) μπορουν να φερουν ενα καλο αποτελεσμα για ολους μας.