PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμνήσεις τύπου Ε30...


alexk
28-09-04, 18:15
Ωχ, αρχίζω πάλι...

Ήθελα να φτιάξω αυτό το thread ώστε να μπορέσω να βάλω μερικές ωραίες μου αναμνήσεις με αυτό το αυτοκίνητο. Πολλοί θα κουραστούν να διαβάσουν ή και να γράψουν νέα πράγματα. Δεν πειράζει.

Είχαμε ένα E30 318 του 1986, με το διπλό καρπυρατέρ και 105 ίππους. Είχε καθίσματα από Μ3, αν και τετράπορτο και ανάρτηση bilstein. Ένα αυτοκίνητο, αλήτης των δρόμων. Είχε λιωμένα λάστιχα και ήταν η υλοποίηση της πλαγιολίσθησης. Είχα κάνει μία φοβερή πατεντούλα, βάζοντας νεροσωλήνα μπλε χρώματος, από τον εμπρός δεξί αεραγωγό των φρένων, στον παππά. Ένα αυτοσχέδιο ram-air το οποίο έκανε διαφορά μετά τα 120χλμ/ώρα. Εκείνη την εποχή τα rallye έβγαιναν 8-βάλβιδα και το 318 ήταν ο εκτελεστής των ραλιών. Να είναι τα ραλλύ στημένα στο φανάρι και να εμφανίζομαι από το πουθενά με το ταπεινό 318 με τα πλαστικά τάσια και να τους περνάω για πλάκα. Έβαζα μέχρι και octane booster για να πηγαίνει ακόμη πιο καλά. Μάλιστα, τότε έβγαινα με μία κοπέλα που είχε φίλους με ραλλύ. Όπως πάντα, όταν πήγαινα μαζί της βόλτα, δεν έτρεχα και με έκραζε κάθε φορά (άσχετε, δεν ξέρεις να οδηγείς και τέτοια). Άντεξα αυτό το κράξιμο ενάμιση μήνα. Ένα βράδυ, αποφάσισα να δώσω ένα τέλος και το 318 δεν ίσιωσε πουθενά. Δεν ξαναβγήκαμε γιατί δεν ήταν συνηθισμένη σε πισωκίνητα. Είχε πρόβλημα η μίζα και όταν ζεσταίνονταν ο κινητήρας, δεν έπαιρνε μπροστά. Σπρώξιμο, μέσα και βρουμ να πάρει μπροστά.

Μετά από λίγο καιρό, είχαμε ένα Ε30 318i, με τον Μ10 κινητήρα αλλά με ψεκασμό και 110 ίππους, δίπορτο. Πρώτη φορά που το πήρα βόλτα, έλεγα "τι είναι αυτό??". Είχε πολύ καλές επιδόσεις, είχα πάθει πλάκα. Το αμάξι αυτό ήταν η χαρά μου. Με το πλάι παντού μιλάμε. Απίστευτο πράγμα. Η μαμά να φωνάζει σε κάθε διαστάυρωση "παιδί μου, θα πάμε στο πεζοδρόμιο!!!". Με αυτό το αμάξι είχα ψωνίσει ένα χωράφι. Είχε μία απαράδεκτη ΚΥΒ (λευκά), ανάρτηση. Έμπαινες στη στροφή, δεν πλάγιαζε καθόλου, έβγαινες από τη στροφή και τότε πλάγιαζε. Οπότε, σε μία στροφή ενώ έκανα ανάποδο, πήγε από την άλλη και βρέθηκα στην άκρη στο γρασίδι.

Η εκδίκηση της bilstein: Μετά από μερικούς μήνες, βάζουμε με τον αδερφό μου, εμπρός άκρα από 325, με αεριζόμενους δίσκους και bilstein all-around. Πλέον, είχε και φοβερά φρένα και άψογη ανάρτηση. Ξαναπέρασα από τη στροφή και την εκδικήθηκα...

Το απολάμβανα τόσο πολύ που αντί να πηγαίνω βόλτα με το Ε46, έπαιρνα αυτό :)

Είχαμε και 316ι(Μ40) και 318is(Μ42), αλλά ήμουν μικρός όταν τα είχαμε και δεν τα είχα οδηγήσει σε κανονικό δρόμο.
Πολλές εμπειρίες που σου μένουν χαραγμένες στο μυαλό, γιατί πιστεύω ότι ήταν ΑΛΗΘΙΝΕΣ. Τα παιδιά που έχουν Ε30 τα καταλαβαίνω απόλυτα.

DRIFTER
28-09-04, 20:05
To Ε30 που με σημάδεψε στη ζωή μου...ήταν του φίλου μου Ε30MANIAC που καθε φορά που το πέρνω λέω ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!!

PS. Oσοι δεν ξέρουν έχει ενα 325 το οποίο δεν είναι μια κοινή 325...

E30MANIAC
30-09-04, 13:28
ΣΩΤΟ,ΑΡΑΞΕ ΛΙΓΑΚΙ :) .ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΤΕΡΑΣ.ΕΝΑ ΦΤΩΧΟ,ΠΛΗΝ ΤΙΜΙΟ Ε30.ΑΛΕΞΗ,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
Ε30 For Ever!!!!

DRIFTER
30-09-04, 14:06
Αλέξη άστον να λέει ΤΕΡΑΣ είναι.....πολλή δύναμη.......ναι αμε...να αράξω δεν με είδες μετά την βόλτα πως ήμουνα??? :p (τρελόοο παιδίιι χαρααα γεμααττοοο!!! :D )

Ε30 FOR EVER!!!!! :cool:

giogio
30-09-04, 20:57
Παντως δεν ξερω κατι εχει αυτο το τουτου και με τραβαει.Ειδικα οταν το βαζω το πρωι και ακουω τις τεσσερις του πεταλουδες και να μην δουλευει στρωτα κατι παθενο.Ασε που πριν το βαψω το εβλεπαν και δεν τους γεμιζε το ματι και επεφτε πολλη γελιο.Η μεχρι τωρα χειροτερη μου σκηνη,πριν απο κανα μηνα που πηγαινα για κορινθο εβαλα βενζινα σε ενα βενζιναδικο στην εθνικη η οποια ηταν χαλια και πηγαινα με το ζορι 150 km

DRIFTER
01-10-04, 10:35
ΑΥΤΑΑΑ ΕΙΝΑΙ.... :rolleyes:

alexk
02-10-04, 08:23
Ένα 325i είναι πάντα ένα 325i. Δεν είναι ένα τυχαίο αυτοκίνητο, όσο παλιό και άν είναι. Και άλλωστε, Ε30 με 170 άλογα είναι ένα θέμα.... Ευχάριστο και 'κακό' θέμα... Δαγκώνει!

BMW523i
21-10-04, 00:37
Ε30!!!! Τι να πεις γι αυτό το αυτοκίνητο!! ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Είχα και εγώ μια 318 1990 με τον Μ40 τον 113 ίππων και το χω ακόμη στο γκαράζ μόνο να το βλέπω! Δυστυχώς δεν εκτελωνίζετε. Ευτυχώς όμως έχει ένας φίλος μου το 325 του 84 που ήρθε στην ζωή σαν 318 και το κάνω καμία βόλτα και δεν ξεχνάω πόσο τέλειο είναι αυτό το αυτοκίνητο. M3 Ε30 For Ever.

manosbmw318ie30
11-11-04, 18:10
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ Ε30 318 ΜΕ ΤΟΝ Μ40 ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ 113 ΑΛΟΓΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ (ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΓΕΝΙΑΣ Ε30 ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ - ΜΟΝΤΕΛΟ '88) ΕΠΗΛΘΕ Η Ε36. ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ BMW KAI ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...!

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΤΗΣ Ε30, ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΥΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 02, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΗΝ Ε21. :cheers:

DRIFTER
11-11-04, 18:23
Iστορικό μέν αλλά κούκλα ακόμα............Να το χέρεσαι κα ινα το πηγαιίνεις όπως αρμόζει στα Ε30 χε χε

manosbmw318ie30
11-11-04, 18:35
Iστορικό μέν αλλά κούκλα ακόμα............Να το χέρεσαι κα ινα το πηγαιίνεις όπως αρμόζει στα Ε30 χε χε
ΟΣΟ ΓΙΑΥΤΟ...... ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ :angryfire

DRIFTER
11-11-04, 18:38
Ωραίοςςςς :D :cheers: :feedback:

manosbmw318ie30
11-11-04, 18:57
Ωραίοςςςς :D :cheers: :feedback: ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ. ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΪ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ :bowdown:

manosbmw318ie30
14-11-04, 10:49
http://www.bmwworld.com/pics/3er/e30/m3/e30_07.jpg

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΩΝΙΑ (ΠΙΣΤΕΣ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΑΛΟΝΙΑ!!! :thefinger

DoctorAbo
14-11-04, 23:10
Εχω αρχίσει και φτιάχνομαι για μια Ε 30 Μ3. Το ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος.

e30
15-11-04, 01:07
Κι όπως θα πέρνω τις στροφές εσύ αν θέλεις κοιταζέμαι... (γκέο speaking!)... Η χαρά του παιδιού!! Τι να πω? Με χουν καλύψει οι προηγούμενοι! Καλές βόλτες συνάδελφοι!!!

Geo_3D
15-11-04, 02:21
Κι όπως θα πέρνω τις στροφές εσύ αν θέλεις κοιταζέμαι... (γκέο speaking)
Βασικα ο Βασιλακης ο Τερλεγκας το ελεγε,εμεις απλως το ακουγαμε μαζι με τον Dark Niaou,την ωρα που παλευα με το τιμονι στην Κ9 (ναι ρε ιμαρ,η αγωνιστικη γλωσσα σου ελλειπε :D xexexe)

DRIFTER
15-11-04, 07:51
Γιατρέ θα μας τρελάνεις...........και εμείς ψάχνουμε για 316 χε χε.........

nikos_E34
15-11-04, 10:39
Ένα 325i είναι πάντα ένα 325i. Δεν είναι ένα τυχαίο αυτοκίνητο, όσο παλιό και άν είναι. Και άλλωστε, Ε30 με 170 άλογα είναι ένα θέμα.... Ευχάριστο και 'κακό' θέμα... Δαγκώνει!

episis E30 me 192 aloga den einai katholou tixaia and especially noone f*cks with them... M50B25 powah! Plagiazei pantou kai panta ;) sas exo ksanamilisei mou fainetai...kai foto exo valei

DRIFTER
11-08-05, 10:08
ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ???ΟΧΙΙΙΙ......ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΟΧΟΣ Ε30 316 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 316 ΠΕΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!! :dance: :dance: :dance:


Υ.Γ.:Σόρυ για τα κεφαλαία αλλά ναί το φωνάζω!!!! :pth:

Xeno-318is
13-08-05, 13:28
Kaloriziko file...egw dystixws eimai stin antipera ox8i...syntoma 8a prepi na apoxwristo ti boubouka mou e30 318is. eytixws pou to autokinito me to opoio megalwsa ( e30 318i ) 8a minei gia panta sta xeria mas! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.. ....

Fad3In
13-08-05, 16:42
Ωχ, αρχίζω πάλι...
Είχαμε ένα E30 318 του 1986, με το διπλό καρπυρατέρ και 105 ίππους.
Εκείνη την εποχή τα rallye έβγαιναν 8-βάλβιδα και το 318 ήταν ο εκτελεστής των ραλιών. Να είναι τα ραλλύ στημένα στο φανάρι και να εμφανίζομαι από το πουθενά με το ταπεινό 318 με τα πλαστικά τάσια και να τους περνάω για πλάκα.

Tι λες;!; Τοσο τερας ηταν; :icon11:
Παιζει δηλαδη ο Μ10 με τα 110bhp να ριχνει σε 8βαλβιδο rallye,ενω του ριχνουν πλεον και τα 1.4Miniport Corsaκια τωρα; :shakehead
Δεν τα λεω προς αμφισβητησ,απλα απο πικρη εμπειρια
(εστω κι αν ακουγοταν λιγο πειραγμενο το Corsa!)

Μάλιστα, τότε έβγαινα με μία κοπέλα που είχε φίλους με ραλλύ. Όπως πάντα, όταν πήγαινα μαζί της βόλτα, δεν έτρεχα και με έκραζε κάθε φορά (άσχετε, δεν ξέρεις να οδηγείς και τέτοια). Άντεξα αυτό το κράξιμο ενάμιση μήνα. Ένα βράδυ, αποφάσισα να δώσω ένα τέλος και το 318 δεν ίσιωσε πουθενά. Δεν ξαναβγήκαμε γιατί δεν ήταν συνηθισμένη σε πισωκίνητα.

Xαχαχα,τι μου θυμισες! Βεβαια σημερα ειναι αλλιως ολα!
Η νυν μου οχι μονο δεν κολλαει,αλλα το διασκεδαζει κιολας ανατρεποντας τον κανονα 'Κοπελα σε αυτοκινητο=-30% ιπποδυναμη!' χεχεχεχε

Μετά από λίγο καιρό, είχαμε ένα Ε30 318i, με τον Μ10 κινητήρα αλλά με ψεκασμό και 110 ίππους, δίπορτο.Η μαμά να φωνάζει σε κάθε διαστάυρωση "παιδί μου, θα πάμε στο πεζοδρόμιο!!!".

:icon11: Με την μανα σου μεσα;!; Θεος!!!

Ν.

TheCondor
13-08-05, 17:02
Καλοριζικο το 316 drifter, να το προσεχεις και να το φροντιζεις και να εισαι σιγουρος οτι με την καταλληλη συντηρηση το αμαξι αυτο σε βγαζει οσα χρονια θες. ( πιστευω οτι το ξερεις ηδη αυτο )

Εγω εχω αναμνησεις απο το κυπαρισσι 316 καρμπυρατερ του πατερα μου που πλεον ειναι ενα διλιτρο Μ20 και το εχει ο αδερφος μου γιατι αυτο ηταν το αμαξι στο οποιο 'μεγαλωσα'. Και σε ενα suzuki swift του οποιου η ζωνη εσωσε την μητερα μου απο βεβαιο θανατο.

Με το Ε30 ειχα και εχω τρελο δεσιμο. Θυμαμαι οταν ημασταν στο φαναρι και στριβαμε και εψηνα τον πατερα μου να κανει 'κωλια', εννοοωντας αναποδο, και εκεινος εχωνε που και που και εγω πωρωνομουνα!!! Το αμαξι αυτο ο πατερας μου δεν το προσεχε σχεδον καθολου επειδη δεν ειχε καθολου χρονο απο την δουλεια, αλλα δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα. Σκυλι μιλαμε :ices_ange

Με τα πολλα οταν πηρε ο πατερας το μαυρο το 'κακο', 320 ε36 facelift με δερματα, κλιματισμους και ολα τα συναφη, το πηρε ο αδερφος αυτο το αμαξι, και οταν ηρθε η σειρα μου, ειχα να διαλεξω αναμεσα σε uno turbo ενος φιλου, και στο 316 το καρμπυρατερ. Ευτυχως που διαλεξα την μπεμπα γιατι και εγω δεν ξερω τι καβουρας θα γινομουνα με το φιατακι :chair:

Παντως ρε παιδια τωρα που αρχισε και εβγαλε καποια προβληματακια λογω της μετατροπης, μου εχει πεσει η ψυχολογια μιλαμε. Εχω ξενερωσει αφανταστα, λες και τα χαλασα με καμια γκομενα, σε τετοιο στυλ στενοχωρια. Δεν μπορω να πιστεψω οτι εχει προβληματα, λες και το κακομεταχειριζομαι.

Δενεσαι ρε παιδι μου με το ρημαδι ομως :D

Alexk to 318 εβγαινε με διπλο καρμπυρατερ???? νομιζα οτι ολα εκτος του 316 ηταν ιnjection!