PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ηχείων


deloudis
28-09-04, 23:35
Έχω μία Cabrio BMW E36 318, 9-96, και μετά από την αλλαγή του ραδιο-cd, θέλω να της αλλάξω και τα ηχεία. Το ραδιο-cd που πήρα είναι alpine και σκέφτομαι να βάλω ίδια ηχεία. Δεν είμαι μανιακός με την ένταση αλλά θέλω την μία φορά που θα μου την βαρέσει να μην έχω παραμορφώσεις. Τι προτείνετε? Όπως καταλαβαίνετε δεν μιλάω για woofer και ενισχυτές. Απλή αντικατάσταση των υπαρχόντων. Επίσης ξέρει κανείς τις διαστάσεις των ηχείων που έχει πάνω το αυτοκίνητο? Ξέρω ότι είναι 2 δρόμων και έχω 2 ηχεία πίσω, ένα σε κάθε πόρτα (είναι tweeter αυτά?) και από ένα μπροστά κάτω αριστερά και δεξιά στα πόδια οδηγού και συνοδηγού. Αυτά...Ελπίζω να μην κούρασα με τις απορίες και την ασχετοσύνη μου! Κάθε βοήθεια εκτιμάται.. :rolleyes:

Geo_3D
28-09-04, 23:53
Φιλε deloudis.Τα ηχεια μπροστα στις πορτες σου ειναι 13αρια(ετσι θα πεις στον μαστορα αμα ρωτησεις για ηχεια)Ειναι διαιρουμενα,δηλαδη το γουφερακι κατω στα ποδια και τα τουιτερ στο εσωτερικο των καθρεφτων.Για τα πισω δεν ξερω λεπτομερειες.Καλως η κακως θα πρεπει να βαλεις καπως δυνατα ηχειακια μπρος πισω γιατι στα καμπριο λογω ελλειψης οροφης χανεις πολυ.Και αυτα θα πρεπει να οδηγηθουν απο ξεχωριστο ενισχυτη,οχι απο την πηγη σου.Δεν χρειαζεται να παρεις πολυ ακριβα η παρα πολυ καλα ηχεια και ενισχυτη.Απλα να κανεις το κεφι σου οπως ακριβως το θες.Ο ενισχυτης εκτος απο την ενταση θα σου δωσει και την προστασια των ηχειων απτο καψιμο αμα ανεβασεις πολυ το volume χωρις αυτον,καθως και θα σου εξαλειψει κατα πολυ μεγαλο βαθμο το φαινομενο της παραμορφωσης,αλλα αυτο σε συνδιασμο με πιο δυνατα ηχεια οπως σου ειπα.Στα λεω πολυ απλα για να καταλαβεις πως περιπου παιζεται το παιχνιδι.

Geo_3D
28-09-04, 23:56
Τα γουφερακια(ηχεια) στα ποδια ειναι για τις μεσσαιες συχνοτητες και τα τουιτερακια στο εσωτερικο των καθρεφτων ειναι για τις ψιλες συχνοτητες,τα πριμα που λεμε

Dark_Niaou
29-09-04, 09:30
Καλημέρα,
Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα....
Στο Ε46 το cabrio δεν μπορείς να ευχαριστηθείς μουσική.... Εχω το σύστημα με την TV, DVD και την cdιερα πίσω, με τα εργοστασιακά ηχεία. Αυτό που θέλω είναι κάτι όχι να "τσιρίζει" αλλά ούτε σαν και αυτό που ηδη έχω...
ΚΑμία καλή πρόταση;;; :confused:

MPOWER
29-09-04, 09:35
Η διάστασή τους μόνο δεν είναι αρκετά ενδεικτική για να αγοράσεις καινούρια! Αν τα ηχεία που πάς να βάλεις είναι μεγάλης ισχύως ενδέχεται να έχουν μεγάλους μαγνήτες που δεν χωράνε στους χώρους που σου αφήνει το αυτοκίνητο (αν δεν θές να το πειράξεις).
Η Blaupunkt βγάζει μια σειρά ηχείων (Magic line νομίζω) ειδική για την αντικατάσταση των εργοστασιακών ηχείων με ότι βάσεις ή καπάκια χρειάζονται για κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά. Με αυτό τον τρόπο βάζεις οτι πιο μεγάλο και καλύτερο μπορείς με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ στάνταρτς.
Μιας και η Blaupunkt όμως δεν έχει και τα HI-END ηχεία άν πάς για καρυφαία ποιότητα (όχι την απόλυτη ισχύ) θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στην BOSTON ACOUSTICS απλά πρέπει να βρείς μόνος σου το κάθε ηχείο ξεχωριστά έτσι ώστε να μπαίνει χωρίς πατέντες στο αυτοκίνητό σου!

Geo_3D
29-09-04, 09:39
Καλημέρα,
Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα....
Στο Ε46 το cabrio δεν μπορείς να ευχαριστηθείς μουσική.... Εχω το σύστημα με την TV, DVD και την cdιερα πίσω, με τα εργοστασιακά ηχεία. Αυτό που θέλω είναι κάτι όχι να "τσιρίζει" αλλά ούτε σαν και αυτό που ηδη έχω...
ΚΑμία καλή πρόταση;;; :confused:
Φιλε μου Αγγελε και προς ολου τους υπολοιπους.Τα ηχεια που εχουν τα αμαξια απο το εργοστασιο ειναι ολα χαρτινα αμφιβολου ποιοτητας και αντοχης,δηλαδη της πλακας.Η λυση της αντικαταστασης τους με aftermarket ειναι μονοδρομος.Οπως επισης και η εγκατασταση ενισχυτη.Το ξαναλεω οτι δεν χρειαζεται να δωσεις μια περιουσια για να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Απλως λιγο ψαξιμο θελει.

Geo_3D
29-09-04, 09:42
Η διάστασή τους μόνο δεν είναι αρκετά ενδεικτική για να αγοράσεις καινούρια! Αν τα ηχεία που πάς να βάλεις είναι μεγάλης ισχύως ενδέχεται να έχουν μεγάλους μαγνήτες που δεν χωράνε στους χώρους που σου αφήνει το αυτοκίνητο (αν δεν θές να το πειράξεις).
Η Blaupunkt βγάζει μια σειρά ηχείων (Magic line νομίζω) ειδική για την αντικατάσταση των εργοστασιακών ηχείων με ότι βάσεις ή καπάκια χρειάζονται για κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά. Με αυτό τον τρόπο βάζεις οτι πιο μεγάλο και καλύτερο μπορείς με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ στάνταρτς.
Μιας και η Blaupunkt όμως δεν έχει και τα HI-END ηχεία άν πάς για καρυφαία ποιότητα (όχι την απόλυτη ισχύ) θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στην BOSTON ACOUSTICS απλά πρέπει να βρείς μόνος σου το κάθε ηχείο ξεχωριστά έτσι ώστε να μπαίνει χωρίς πατέντες στο αυτοκίνητό σου!
Μα ρε Μιχαλη δεν μιλησε κανεις για πατεντα,ουτε για αντικατασταση με μεγαλυτερα ηχεια,ουτε και για doorpanels.Μπορεις να βρεις ηχεια στις ιδιες διαστασεις με αυτα που φοραει τωρα,αλλα πολυ καλυτερα και σε θεμα ποιοτητας αλλα και εντασης

Fanis
29-09-04, 09:44
Έχω μια Ε36 4-πορτη και άλλαξα τα ηχεία με τα εξής:

Μπροστά MacAudio, 13'' στις υποδοχές μπροστά απο τις πόρτες και tweeter στις κολόνες.

Πίσω Infinity Kapa οβάλ 6''x9'', 3 δρόμων.

Πολύ καλός ηχος (δεν έχω ενισχυτή), και καλό μπάσο για τα λεφτά και τα ηχεία. Είμαι πολύ ευχαριτημένος και δεν θέλω κάτι παραπάνω.

bmw316i
29-09-04, 09:44
Φιλε μου Αγγελε και προς ολου τους υπολοιπους.Τα ηχεια που εχουν τα αμαξια απο το εργοστασιο ειναι ολα χαρτινα αμφιβολου ποιοτητας και αντοχης,δηλαδη της πλακας.Η λυση της αντικαταστασης τους με aftermarket ειναι μονοδρομος.Οπως επισης και η εγκατασταση ενισχυτη.Το ξαναλεω οτι δεν χρειαζεται να δωσεις μια περιουσια για να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Απλως λιγο ψαξιμο θελει.

Όπως τα λες είναι geo!Θέλει ψάξιμο!Εγώ να σας δώσω να καταλάβετε έχω ηχοσύστημα 4 ηχεία 1 sub-woofer και 2 ενισχυτές!Αυτά κανονικά θα μου κόστιζαν τότε 700 χιλ δραχμές!Το αποτέλεσμα?Μου πήγαν όλα αυτά
300 χιλιάρικα!Βέβαια τώρα ψάχνομαι για ανανέωση λόγω παλαιότητας!

Geo_3D
29-09-04, 09:56
Έχω μια Ε36 4-πορτη και άλλαξα τα ηχεία με τα εξής:

Μπροστά MacAudio, 13'' στις υποδοχές μπροστά απο τις πόρτες και tweeter στις κολόνες.

Πίσω Infinity Kapa οβάλ 6''x9'', 3 δρόμων.

Πολύ καλός ηχος (δεν έχω ενισχυτή), και καλό μπάσο για τα λεφτά και τα ηχεία. Είμαι πολύ ευχαριτημένος και δεν θέλω κάτι παραπάνω.
Ετσι ακριβως ειμαι και εγω τωρα,αλλα ο ενισχυτης ειναι must γι'αυτο και μαζευω γκαφρα.Ασε που ο ηχος σου,οπως ακριβως και ο δικος μου,ειναι ανομοιομορφος διοτι χανεις τις μεσσαιες συχνοτητες απο μπροστα καθοτι εχουν την χειριστη θεση εκει κατω.Απο μπροστα ακους μονο τα τουιτερακια ετσι?Ολες οι μεσσαιες και οι χαμηλες ερχονται απο πισω απτα οβαλ.Για κανε μια δοκιμη παντως.Εισαι στο τσακιρ κεφι,και κανεις να το ανοιξεις.Μεχρι που φτανει το volume πριν αρχισει η παραμορφωση?Αυτο εννοω.Οτι μια φορα που θα το θες....

MPOWER
29-09-04, 09:59
Αυτό που είπα εγώ είναι για λύση που δεν θέλει ψάξιμο και χωρίς ενιχυτές(Blaupunkt Magic line) ή για Boston Accoustics αν θες ποιότητα!
Αυτό που επίσης λέω είναι οτι δεν έχουν όλοι την ίδια αρρώστεια με τον ήχο και πολλοί πάνε για κάτι απλά καλύτερο χωρίς ψάξιμο!
Μιας και έχω περάσει (μικρός) απο αυτό το στάδιο της αρρώστειας με τον ήχο, ανακάλυψα οτι π.χ. οτι όταν θές να αντικαταστήσεις ένα 13άρι ηχείο για παράδειγμα, δέν μπορείς να βάλεις όποιο 13άρι θές μιας και δεν έχουν όλα το ίδιο βάθος ή την ίδια διάμετρο στο μαγνήτη τους και ο χώρος που αφήνουν τα αυτοκίνητα είναι συνήθως περιορισμένος. Ολο αυτό το Ψάξιμο το έχει κάνει η Blaupunkt για μας που δεν έχουμε το μικρόβιο του HI-END ήχου!

bmw316i
29-09-04, 10:09
Εγ'ω πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι η μουσική
είναι ένα μικρόβιο και κάποια στιγμή θα τη βαρεθείς!Τώρα θα μου
πείτε εσείς γιατί ψάχνομαι για ανανέωση...
γιατί όπως είπα πριν το το ηχοσύστημά μου έχει παλιώσει
και εγώ απλώς τώρα θέλω να παίζει σωστά!
και προς θεού μην ανοίξετε τις τρύπες των ηχείων
για να βάλετε μεγαλύτερα!Εγώ αυτό έχω κάνει
και το έχω σκυλομετανοιώσει(16αρια μπροστά και 17αρια πίσω)!

Fanis
29-09-04, 10:25
Ετσι ακριβως ειμαι και εγω τωρα,αλλα ο ενισχυτης ειναι must γι'αυτο και μαζευω γκαφρα.Ασε που ο ηχος σου,οπως ακριβως και ο δικος μου,ειναι ανομοιομορφος διοτι χανεις τις μεσσαιες συχνοτητες απο μπροστα καθοτι εχουν την χειριστη θεση εκει κατω.Απο μπροστα ακους μονο τα τουιτερακια ετσι?Ολες οι μεσσαιες και οι χαμηλες ερχονται απο πισω απτα οβαλ.Για κανε μια δοκιμη παντως.Εισαι στο τσακιρ κεφι,και κανεις να το ανοιξεις.Μεχρι που φτανει το volume πριν αρχισει η παραμορφωση?Αυτο εννοω.Οτι μια φορα που θα το θες....

Έτσι ακριβώς! Μπροστά ουσιαστικά μόνο τα tweeter ακούγονται και ελαφρώς τα μπάσα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ουσιαστικά το μπάσο και τα μεσαία έρχοαντια απο τα πίσω οβάλ ηχεία. Απλώς τα μπροστά tweeter βοηθάνε πολύ στη στερεοφωνική εικόνα.

Όσο για τον ενισχυτή, ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί....έχω ένα Pioneer MP77, πολύ ευχαριστημένος και απο έναταση ακούω άνετα μέχρι και το 30-35, χωρίς παραμόρφωση, αλλά πλέον είναι πολύ δυνατά! Αν έρθεις σήμερα, μπορείς να το ακούσεις αν θες. ;)

Geo_3D
29-09-04, 14:29
Έτσι ακριβώς! Μπροστά ουσιαστικά μόνο τα tweeter ακούγονται και ελαφρώς τα μπάσα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ουσιαστικά το μπάσο και τα μεσαία έρχοαντια απο τα πίσω οβάλ ηχεία. Απλώς τα μπροστά tweeter βοηθάνε πολύ στη στερεοφωνική εικόνα.

Όσο για τον ενισχυτή, ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί....έχω ένα Pioneer MP77, πολύ ευχαριστημένος και απο έναταση ακούω άνετα μέχρι και το 30-35, χωρίς παραμόρφωση, αλλά πλέον είναι πολύ δυνατά! Αν έρθεις σήμερα, μπορείς να το ακούσεις αν θες. ;)
Βρε ελα να ακουσεις και τα δικα μου που ειναι ολα PIONEER και θα νομιζεις οτι εχω και ενισχυτη και subwoofer,ενω στην πραγματικοτητα δεν εχω τιποτα και αυτο δεν ειναι καλο,καθως πιεζεις πολυ τα ηχεια χωρις να εχεις τις απαιτουμενες προυποθεσεις για να το κανεις.(βλ. ενισχυτη)

Geo_3D
29-09-04, 14:36
Καθως επισης να σου πω οτι με τον ενισχυτη και το volume στο 30-35 που το βαζεις τωρα θα εχεις εναν αρκετα διαφορετικο ηχο αποτι τωρα χωρις ενισχυτη

Fanis
29-09-04, 14:56
Καθως επισης να σου πω οτι με τον ενισχυτη και το volume στο 30-35 που το βαζεις τωρα θα εχεις εναν αρκετα διαφορετικο ηχο αποτι τωρα χωρις ενισχυτη

Συμφωνώ γενικώς, αλλά δεν ακούς στο 30-35 ποτέ, μόνο για δοκιμές.....ακούω απο 15-21 (άντε 25 καμιά φορά!). Δοκίμασα και με ενισχυτή, εκεί που το έβαλα, για να δω διαφορά και ήτανε πολύ μικρή για την ένταση που ακούω και για το κόστος.

Φυσικά αν ακούω πιο δυνατά, τότε θα έχω παραμόρφωση και είναι επικύνδυνο για τα ηχεία. Αλλά γενικά ακούω σε χαμηλές, μεσαίες εντάσεις...τίποτα extreme.