PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες ελαστικών. Vaspap Δώσε μου τα φώτα σου! Ευχαριστώ!


advanced
30-09-04, 02:21
Εγω με την σειρά μου θα ηθελα να σε ρωτήσω κατι γιατι σκεφτομαι να αλλάξω λαστιχα... .Εχω ένα 316i Ε36 με διάσταση ελαστικού 205/55/16. Δύο χρονια φωράω τα Michelin Primacy με δείκτη V. Το αυτοκίνητο τα ζέσταινε μετα απο 5-10Kmtrs όπου μέχρι τότε κυριολεκτικά δεν είχα λάστιχα. Τώρα επαγγελματίες μου προτείναν να βάλω τα Uniroyal rainsport 1 σαν "το καλύτερο ελαστικό απο όλες τις απόψεις". Το μόνο μείον τους είναι οτι εχουν πολύ ευαίσθητα πλαινά. Κοίταξα και λίγο στο ιντερνετ και είδα καλες κριτικες. Γενικα με ενδιαφέρει ένα all-weather ελαστικό που να έχει και αντοχή στο χρόνο. Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το performance αφού το αμάξι δεν παει...
Για να καταλήξω, είδα οτι τα Uniroyal έχουν δείκτη W, και όταν ανέφερα για το ζέσταμα και οτι δεν θέλω να έχω τα ιδια προβλήματα (σκεφτομουν να πεσω ακόμα ενα δείκτη) μου το παρουσίασαν σαν το πιό ολοκληρωμένο ελαστικό, που τελοσπαντον η γόμα του είναι ετσι που ζεσταίνεται σχεδόν αμεσως κτλ κτλ... Παρεπιμτόντως είχα τις ίδιες πληροφορίες απο 2 διαφορετικούς "λαστιχάδες" αλλα ίσως απλά θέλουν να "σπρώξουν" το συγκεκριμενο ελαστικό- δεν ξέρω. Πια είναι η άποψή σου για το συγκεκριμένο ελαστικό;; Θα έχω πάλι προβλήματα πρόσφυσης μέχρι να ζεσταθούν;;;; Ευχαριστώ ιδιαίτερα, προκαταβολικά.