PDA

Επιστροφή στο Forum : Ferrari - Αναγκαία ομορφιά


papajim
17-03-06, 14:04
Αναγκαία ομορφιά

Εχουν ειπωθεί πολλά για την πιο διάσημη «rossa» στην ιστορία του αυτοκινήτου. Κανείς όμως δεν είχε σκεφτεί ότι η Φεράρι, η «κόκκινη», εκφράζει το θεώρημα της αναγκαίας ομορφιάς. Οτι ένα τέτοιο αυτοκίνητο, είτε έχει κατασκευαστεί για έναν κοινό δρόμο είτε για τις πίστες της Φόρμουλα 1, είναι μια «100% μαθηματική πράξη». Οτι αποτελεί μια συνέχεια της δαρβινικής εξέλιξης, μια συνεχή αναζήτηση της τελειοποίησης, μία απαραίτητη προσαρμογή στο περιβάλλον, κυρίως τη νίκη της επιβίωσης του πιο κατάλληλου.

Η Φεράρι είναι Φεράρι. Οπως υποστηρίζει κι ο Μίχαελ Σουμάχερ, που στο τιμόνι της κατέκτησε πέντε από τα επτά παγκόσμια πρωταθλήματα Φόρμουλα 1 της καριέρας του, σου δίνει την ίδια αίσθηση με ένα έργο τέχνης. «Σου έρχεται να της μιλάς κι αυθόρμητα να τη χαϊδεύεις. Δεν πρόκειται για ένα απλό αυτοκίνητο, αλλά για κάτι ανάμεσα σε γυναίκα και εικαστική παρέμβαση».

Για τον αείμνηστο ιδρυτή της, Εντσο Φεράρι, «όμορφο αυτοκίνητο είναι εκείνο που κερδίζει», χωρίς όμως να ξεχνάει και το αισθητικό του μέρος. «Παρ' όλα αυτά, τα αυτοκίνητά μας θα πρέπει να λάμπουν γιατί ο κόσμος βλέπει μόνο τι υπάρχει από πάνω κι όχι από κάτω».

Για τον Σουμάχερ η Φεράρι έχει σχεδόν αγγίξει διαστάσεις καλλιτεχνικές. «Αν και οδηγός της, αν και θα έπρεπε να ρίχνω περισσότερο βάρος στην ταχύτητα παρά στην αισθητική, ομολογώ ότι στα χέρια μου, μία Φεράρι παύει να γίνεται εργαλείο δουλειάς. Μετατρέπεται, σχεδόν αντανακλαστικά, σ' έναν πολύ ευαίσθητο και πανάκριβο πίνακα ζωγραφικής που σε κερδίζει κι αναγκαστικά θαυμάζεις με εύλογο δέος. Και να φανταστεί κανείς ότι μέχρι το '95, ήδη με δύο παγκόσμια πρωταθλήματα στην πλάτη, για μένα η Φεράρι δεν ήταν παρά ένα κόκκινο αυτοκινητάκι που προσπερνούσα και νικούσα με την Μπενετόν», πρόσθεσε ο Γερμανός που ετοιμάζεται να ζήσει την 10η χρονιά στο τιμόνι του φαινομένου από το μικρό χωριό Μαρανέλο, καμιά 10αριά χλμ. από τη Μόντενα.

Πιο διάσημη κι από την πίτσα, τη μαφία, τη Γιουβέντους, τη Μίλαν, αντάξια ίσως μόνο του Αρμάνι, η Φεράρι, το κατεξοχήν σήμα κατατεθέν της ιταλικής αισθητικής, σε συνδυασμό πάντα με τη δύναμη, την ταχύτητα και την κομψότητα, μετά την περυσινή, αγωνιστικά μιλώντας, καταστροφική της χρονιά, έδωσε την αίσθηση στο Μπαχρέιν, στην πρεμιέρα της φετινής περιόδου της Φόρμουλα 1, ότι μπορεί να συναγωνιστεί επί ίσοις όροις τη γαλλική Ρενό, δικαιωματικά κάτοχο των τίτλων οδηγών και κατασκευαστών, μετά την αναμφισβήτητη ηγεμονία του Ισπανού οδηγού της, Φερνάνδο Αλόνσο.

«Εάν υποθέσουμε ότι ο Λεονάρντο ντα Βίντσι ήταν ο Μαραντόνα της επιστήμης, η Φεράρι είναι ο Λεονάρντο του αυτοκινήτου», θα πει ο Ρόρι Μπάιρν, εδώ και οκτώ χρόνια σχεδιαστής της, αλλά και νικητής έξι συνεχόμενων παγκόσμιων τίτλων κατασκευαστών.

Την Κυριακή, στη Μαλαισία, πολλοί θα ανυπομονούν να δουν από την «κόκκινη» τις προόδους που όλοι προανήγγειλαν. Αν και, ανεξάρτητα από το όποιο σκαλοπατάκι του βάθρου, άλλοι τόσοι θα αρκεστούν απλώς να θαυμάσουν ή ν' ανακαλύψουν το θεώρημα της αναγκαίας ομορφιάς...

πηγή: enet.gr

Αυτά τα συναισθήματα είναι που κάνουν ορισμένα αυτοκίνητα, να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα, να δημιουργούν μια δικιά τους μοναδική πραγματικότητα!!:wub:

Kostas Christ
17-03-06, 16:13
Τα ειπε ολα και δεν αφησε για μας τιποτα. Παντως πιστυεω οτι τα φερραρι ειναι αυτοκινητα φτιαφμενα για τον οδηγο τους και οχι για τους αλλους τους εξω. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πολυσυμπαθω τους οδηγους των φερραρι οι οποιοι τα χρησιμοποιουν για μοστρα και ελαχιστοι απο αυτους ειναι οδηγοι με ολη την εννοια της λεξεως.

mowner
21-03-06, 13:38
Aρχικη δημοσιευσει Kostas Christ:
Τα ειπε ολα και δεν αφησε για μας τιποτα. Παντως πιστυεω οτι τα φερραρι ειναι αυτοκινητα φτιαφμενα για τον οδηγο τους και οχι για τους αλλους τους εξω. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πολυσυμπαθω τους οδηγους των φερραρι οι οποιοι τα χρησιμοποιουν για μοστρα και ελαχιστοι απο αυτους ειναι οδηγοι με ολη την εννοια της λεξεως.

Συμφωνω απολυτα οι περισσοτεροι οδηγοι Ferrari περνουν Ferrari για μοστρα και στην πραγματικοτητα δεν το εχουν ανοιξει καν.

apostolos_m3
21-03-06, 13:40
Ειναι ενα τοσο εξωτικο αμαξι και τοσο σπανια η ομορφια του που πραγματικα το λυπασαι να το σκισεις..και εγω αν καποια στιγμη αξιοθω να παρω ενα Φερραρικο ολη μερα στα μεγαρα θα ειμαι.χαχαχαχα

Fanatic
21-03-06, 13:43
Αυτα τα αμαξια για να κανει ανοιγματα κανεις πρεπει να εχει πολυυυυυ μεγαλες τσεπες...δεν ειναι μονο η αγορα...

apostolos_m3
21-03-06, 13:47
για αυτο ειπα στελιο οτι οποτε και μακαρι να αξιοθω..

Fanatic
21-03-06, 14:09
για αυτο ειπα στελιο οτι οποτε και μακαρι να αξιοθω..

Nαι Αποστολε δεν το ειπα για εσενα...μιλουσα γενικα...μακαρι και εγω να αξιοθω καποια στιγμη να παρω κατι εξωτικο...(ή εστω εξοχικο,χεχεχε)

Action Man
21-03-06, 14:09
Την κυριακη που πηγαινα στα Μεγαρα συναντησα τον φιλο με την modena.......σε μια φαση του ειπα να κατεβασει και να δωσει δυναμη.........ουρλιαζε το οχημα..........λιγα μετρα πιο πισω ηταν ο Ηλιας-"bmw316i", με το αυτοκινητο του αδελφου του.....ρωτηστε τον για τον ηχο του τερατος........πορωση λεμε........

DaRk_AnGeL
21-03-06, 14:24
Μιλάμε για άλλο επίπεδο αυτοκίνησης... Μιλάμε για όνειρο ζωής και όχι απλά για αυτοκίνητο.
Επειδή σχεδόν όλοι ονειρεύονται τέτοιο αμάξι αλλα ελάχιστοι μποορούν να το αποκτήσουν και να το συντηρήσουν, δεν είμαι καθόλου αντίθετος στο να το έχει κάποιος που δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τις ικανότητες του.
Αν το πάρουμε και απ την πιο "προσιτή" πλευρά του το θέμα, ούτε εγώ είχα τα χέρια για Μ3 αλλα το πήρα. Και πιθανόν κάποιος να έχει ενα 316-318 ή οτιδήποτε και να μην το εκμεταλεύεται όσο θα το εκμεταλευόταν κάποιος άλλος. Δεν το βρίσκω μεμπτό αυτό... αν μπορείς πάρτο, έστω και για μόστρα. Πάρτο και βάλτο στο σαλόνι σου εν ανάγκη... Προκειμένου να το κοιτάς στο δρόμο και να χαζεύεις... πάρτο και άς σε κράζουν :)

Μακάρι κάπου, κάπως, κάποτε να με αξιώσει ο Θεός να αποκτήσω ακι γώ μια................ Ώς τότε, sweat dreams.

Action Man
21-03-06, 14:28
Την κυριακη που πηγαινα στα Μεγαρα συναντησα τον φιλο με την modena.......σε μια φαση του ειπα να κατεβασει και να δωσει δυναμη.........ουρλιαζε το οχημα..........λιγα μετρα πιο πισω ηταν ο Ηλιας-"bmw316i", με το αυτοκινητο του αδελφου του.....ρωτηστε τον για τον ηχο του τερατος........πορωση λεμε........
Και συνεχιζω...............η FERRARI ειναι ο ορισμος της αυτοκινησης!!!


Η FERRARI ειναι αλλου.................

Kostas Christ
21-03-06, 15:57
Αν η modena εκανε ετσι τοτε η f430 και η enzo πως κανουν;

DeeJay
21-03-06, 21:42
Αχχχχ!!! μακάρι παναγία μου ονειρέυομαι στον ξύπνιο μου

Elias_Z3
22-03-06, 07:34
Και συνεχιζω...............η FERRARI ειναι ο ορισμος της αυτοκινησης!!!


Η FERRARI ειναι αλλου.................
Και συμφωνω μαζι σου φιλε μου:cheers:

Xeno-318is
22-03-06, 19:54
Και ερχεται ο κομπλεξικος της παρεας...
Ποτε δεν τα συμπαθουσα τα Ferrari...(πριν αρχισετε να βριζεται ολοι διαβαστε παρακατω!)...οι λογοι ηταν μπολικοι και μεσα στο μυαλο μου ανακατεμενοι.
Με αφηνε αδιαφορο γιατι ηξερα βαθεια μεσα μου πως δε παιζει να παρω κατι τετοιο οποτε γιατι να το κοιταω και να ασχολουμε μαζι του (Εχει διαφορα με τα exotic cars που κολαμε αφησες στα δωματια μας οταν ειμαστε παιδια...και μερικοι το κανουμε ακομα....Ειναι κατι σαν να κρεμας τη Monica Belucci στον τοιχο σου κιας ξερεις πως δε προκειτε να την δεις ποτε στη ζωη σου!! Με τα Ferrari ειναι καπως διαφορετικα...μπορει να πετυχεις καποιο στο δρομο..ισως καποια στιγμη στη ζωη σου να κατσεις και συνοδηγος, οποτε αυτο το γεγονος της "ψευτο-επαφης" με το συγγεκριμενο αυτοκινητο με ξενερωνε!!).
Απτην αλλη ισως το στυλακι του καθε "λαλακι" που τοχε καβαλα για να το βγαλει να το δουνε, που στο στροφομετρο δεν ειχε δει πανω απο 3.000 στροφες, και ολο αυτο το concept "το πηρα επειδη ειναι πανακριβο και εσεις δε μπορειτε..χαχα!!" (Κομπλεξικος???Ισως...)αλλα αμα κανει οτι πεταει κανα ποπο, παναγια μου τι εγινε? Mε εκανε να μη τα πολυγουσταρω. Και διευκρινιζω οχι σαν μηχανολογικα επιτευματα, αλλα σαν Status Symbol!
Ισως να εκανα μεγαλο λαθος γιατι ισως η ιδια μεριδα ανθρωπων αγοραζε τα Porsche τα οποια λατρευω...κτλ κτλ!!
Μεχρι που ειδα, διαβασα και ενα βραδυ βρεθηκε διπλα μου ενα F-430 :tapedshut (O ιδιοκτητης του εν λογω κοκκινου βελους ηταν ενας συμπαθεστατος νεος Ασιατικης καταγωγης, μελαμψου χρωματος με τα απαραιτητα χρυσαφικα ζωσμενα στο λαιμο,χερια, δαχτυλα, εχωντας στο στομα ενα τερααααστιο στριφτο τσιγαρο!!)
Ερωτας...τ'αυτοκινητο ειναι οπως θα επρεπε να ειναι...δε χρειαζεται να αναλυσω παραπανω...τα ξερετε...Το θεμα ειναι πως ισως να ηταν η αφορμη να επανεξετασω το ζητημα ferrari..(θα μου πεις χε....καμε ρε φιλε και ποιος εισαι συ που θα μας πεις για τα ferrari, σωστο κιαυτο..ισως το Post επρεπε να γινει στις διαπιστωσεις!).Παντως ακομα στο δειλιμα Ferrai OR Porsche η καρδια μου θα παει στη Γερμανιδα.... Εκτος κιαν η ιταλιδα νεαρα ειχε το ονομα F-430 Rosso!!!Τοτε θα διλωνα αιωνια πιστη!!

Action Man
22-05-06, 20:02
Πάει παίδες..έχω χάσει τα μυαλά μου..............δέν υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα..........!!!!!!!!!!
Ακόμα και σαν συνοδηγός τρελενεσαι.......

millionairesteam
22-05-06, 23:30
καπου διαβασα για το κοστος της καθημερινα:12 ευρω το χιλιομετρο....αλλα αξιζει!!!αλλωστε τα καλα αυτοκινητα δεν διαφημιζονται,δεν το εχουν αναγκη!μιλανε στην καρδια ολων των ανδρων του κοσμου....ονειρο που θα γινει πραξη για λιγους,αλλα θα παραμενει ονειρο για τους πολλους!

Elias_Z3
23-05-06, 06:57
Πάει παίδες..έχω χάσει τα μυαλά μου..............δέν υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα..........!!!!!!!!!!
Ακόμα και σαν συνοδηγός τρελενεσαι.......
Δεν λες που το compact ειναι κοκκινο και μοιαζουν λιγο:rofl2:

Panos 318is
23-05-06, 08:32
Ferrari = Μαγεία,τρέλα,ομορφιά!!!!!!!!!!!Αν μου έλεγαν Ferrari η την ομορφότερη γυναίκα στον κόσμο θα έπερνα την πρώτη!!!Δεν υπάρχει ομορφότερη!!!!!!Αχ........

Action Man
25-04-07, 11:15
χωρίς λόγια.......

http://img155.imageshack.us/img155/3220/966949961jg7.jpg (http://imageshack.us)
http://img180.imageshack.us/img180/1571/9669499612dv2.jpg (http://imageshack.us)
http://img247.imageshack.us/img247/449/949957950959xm5.jpg (http://imageshack.us)

Action Man
25-04-07, 11:18
και συνεχίζω...
http://img247.imageshack.us/img247/6775/949957950959333rt5.jpg (http://imageshack.us)
http://img148.imageshack.us/img148/3232/960959955955913913mz1.jpg (http://imageshack.us)

yandot
25-04-07, 11:43
Ferrari !!!
Η προσωποποίηση της αυτοκίνησης...
Η ποίηση της κίνησης...
Η ομορφιά σε 4 ρόδες...
Υποκλίνομαι !

sv2
27-04-07, 14:57
http://img90.imageshack.us/img90/8274/cimg1425ic8.jpg (http://imageshack.us)

sv2
28-04-07, 09:26
http://img218.imageshack.us/img218/8630/cimg135400xj3.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=cimg135400xj3.jpg)

Stormrider
28-04-07, 10:17
Εγω δε μιλαω:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Action Man
17-01-09, 18:07
Δυστηχώς ο φίλος που με μύησε στον Θρύλο της αυτοκίνησης δεν υπάρχει πια...
Από πιτσιρικάδες που είμασταν ονειρευόταν ΜΟΝΟ Ferrari.-
Ήταν άξιος,κατάφερε να πάρει μια χρεωκοπημένη εταιρία και να την κάνει μεγάλη και τρανή...
Αφού αποκαταστάθηκε και τακτοποίησε την οικογένεια,πριν μερικά χρόνια έκανε το όνειρο του πραγματικότητα...
Τελικά το όνειρο τον πήρε και φύγανε μαζί....πρίν λίγες μέρες έχασε την ζωή του σε τροχαίο..
Εύχομαι στην κοπέλα που ήταν στο αντίθετο ρεύμα να αναρώσει σύντομα.....
Εύχομαι τα παιδάκια τουκαι η μαμα τους που εμείναν μόνοι κάποια στιγμή να βρούν ηρεμία...

R.I.P Γιάννη

Airness
17-01-09, 18:23
Δυστηχώς ο φίλος που με μύησε στον Θρύλο της αυτοκίνησης δεν υπάρχει πια...
Από πιτσιρικάδες που είμασταν ονειρευόταν ΜΟΝΟ Ferrari.-
Ήταν άξιος,κατάφερε να πάρει μια χρεωκοπημένη εταιρία και να την κάνει μεγάλη και τρανή...
Αφού αποκαταστάθηκε και τακτοποίησε την οικογένεια,πριν μερικά χρόνια έκανε το όνειρο του πραγματικότητα...
Τελικά το όνειρο τον πήρε και φύγανε μαζί....πρίν λίγες μέρες έχασε την ζωή του σε τροχαίο..
Εύχομαι στην κοπέλα που ήταν στο αντίθετο ρεύμα να αναρώσει σύντομα.....
Εύχομαι τα παιδάκια τουκαι η μαμα τους που εμείναν μόνοι κάποια στιγμή να βρούν ηρεμία...

R.I.P Γιάννη
Καλο ταξιδι στο παληκαρι... Να ζουνε να τον θυμουνται οι δικοι του. Περαστικα στην κοπελα του αλλου αυτοκινητου.

manosm3
17-01-09, 18:26
Ωχ αμαν! Πολυ κριμα :(
Παντελη, ειναι το τροχαιο που ειχε γινει προ ημερων, ενω εβρεχε και τρακαραν μια φερραρι και ενα αουντι;

tassos
17-01-09, 18:50
Δυστηχώς ο φίλος που με μύησε στον Θρύλο της αυτοκίνησης δεν υπάρχει πια...
Από πιτσιρικάδες που είμασταν ονειρευόταν ΜΟΝΟ Ferrari.-
Ήταν άξιος,κατάφερε να πάρει μια χρεωκοπημένη εταιρία και να την κάνει μεγάλη και τρανή...
Αφού αποκαταστάθηκε και τακτοποίησε την οικογένεια,πριν μερικά χρόνια έκανε το όνειρο του πραγματικότητα...
Τελικά το όνειρο τον πήρε και φύγανε μαζί....πρίν λίγες μέρες έχασε την ζωή του σε τροχαίο..
Εύχομαι στην κοπέλα που ήταν στο αντίθετο ρεύμα να αναρώσει σύντομα.....
Εύχομαι τα παιδάκια τουκαι η μαμα τους που εμείναν μόνοι κάποια στιγμή να βρούν ηρεμία...

R.I.P Γιάννη

Κουκλα η Ferrari, γρηγορη, σεξυ μπλα μπλα μπλα μπλα.....
αλλα...
Δεν παυει να ειναι εναμισης τονος σιδερο, υλη..
αυτο που εχει σημασια ειναι ο η ζωη, η χαρα που δινει μια βολτα, το γελιο του παιδιου σου, η συμπαρασταση του φιλου σου, η πληροτητα του να προσφερεις και να κανεις ευτυχισμενο εναν ανθρωπο..
Το να καθεσαι και να ονειρευεσαι μια Ferrari, ενα σπιτι ενα κοτερο ενα ενα ενα.... το μονο που κανεις ειναι να χανεις το παρον και να γεμιζεις την ψυχη σου μιζερια και ακομα χειροτερα φθονο..
Γι αυτο ας χαρει ο καθενας τη ζωη του και οσα εχει..
Μπραβο σου για το ποστ, να εισαι καλα να θυμασαι τον φιλο σου!
Υγεια και χαρα σε ολους!

Dim77
17-01-09, 18:52
Κουκλα η Ferrari, γρηγορη, σεξυ μπλα μπλα μπλα μπλα.....
αλλα...
Δεν παυει να ειναι εναμισης τονος σιδερο, υλη..
αυτο που εχει σημασια ειναι ο η ζωη, η χαρα που δινει μια βολτα, το γελιο του παιδιου σου, η συμπαρασταση του φιλου σου, η πληροτητα του να προσφερεις και να κανεις ευτυχισμενο εναν ανθρωπο..
Το να καθεσαι και να ονειρευεσαι μια Ferrari, ενα σπιτι ενα κοτερο ενα ενα ενα.... το μονο που κανεις ειναι να χανεις το παρον και να γεμιζεις την ψυχη σου μιζερια και ακομα χειροτερα φθονο..
Γι αυτο ας χαρει ο καθενας τη ζωη του και οσα εχει..
Μπραβο σου για το ποστ, να εισαι καλα να θυμασαι τον φιλο σου!
Υγεια και χαρα σε ολους!

:bowdown:

Πολύ ωραίο μήνυμα!

Lil
17-01-09, 19:17
ολα αυτα τα διαβασαν αυτοι που προχωρησαν στην παραγωγη της CALIFORNIA??????


ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ

race535
17-01-09, 20:21
Εγω τι να πω τωρα??
Εχω συλλεξει αρκετη εμπειρια απο τα αλογακια και μπορω να πω οτι το καθενα ειναι ενας τελειος διαφορετικος χαρακτηρας!!Υπερβολικα δυσκολα στην οδηγηση τους,δυστροπα,ομορφα και τελειος μη πρακτικα,εξαλλου ποτε η ομορφια ηταν και πρακτικη??
Δυστηχως μετα τον Pininfarina αυτα τα αυτοκινητα δεν σχεδιαζονται πλεον απο καλλιτεχνες αλλα απο επιστημονες και ομως βγαινουν ακομα ισως τα πιο ομορφα αυτοκινητα που πατησαν ποτε ασφαλτο!
Δεν ειναι τα πιο γρηγορα που υπαρχουν στους δρομους η τα πιο αξιοπιστα αλλα οταν καποιος μπαινει μεσα σε ενα Φερραρι εστω και αν ειναι εναντιος της, του σηκωνεται η τριχα.Για εμενα ειναι τα μονα αυτοκινητα που κατασκευαζονται ακομα με πολυ παθος!!!Για τους γνωστες,εχουν χιλια λαθη επανω τους αλλα ολα ξεχνιουνται μολις παρει μπροστα ο κινητηρας τους.
Δυστηχως τα περισσοτερα απο αυτα σαπιζουν στην κυριολεξια στα γκαραζ τους απο ηλιθιους ιδιοκτητες-τυπους που προανεφεραν οι προηγουμενοι-ανθρωπους οι οποιοι τα αγορασαν μονο και μονο επειδη εχουν τα λεφτα και τα βγαζουν τις κυριακες για την μοστρα τους,ετσι με αυτον τον τροπο τους προκαλουν και μεγαλα προβληματα.
Υπαρχουν ομως και αλλοι που τα οδηγουν με σκησμενα παντελονια και λερωμενα χερια και τα απολαμβανουν οπως τους αξιζει.
Παντως οσον αφορα ολους τους ιδιοκτητες τους που δεν τα οδηγουν με το πλαι υπαρχει κατι που ισως να μην ξερετε.Τα Φερραρι εχουν σχεδον την ιδια συμπεριφορα με τα αυτοκινητα της Φορμουλας 1.Οι οδηγοι της F1 που ονομαζονται (πιλοτοι)οταν χασουν τον ελεγχο του αυτοκινητου τους που καταληγουν? Στον τοιχο!!!!Εχεται δει κανεναν να το μαζευει?σπανια,τις περισσοτερες φορες φευγουν οι τροχοι δεξια και αριστερα.Ακριβως ετσι ειναι και τα Φερραρι,αν φυγει με πολλα χιλιομετρα δεν το μαζευει ουτε αστροναυτης,με λιγα λογια μην τα συγκρινεται με τα ΒΜW που εχουν τον κινητηρα μπροστα και φευγουν με ελαχιστα χιλιομετρα πολυ γλυκα,τα Φερραρι με τον κινητηρα στο κεντρο εχουν τελειο κρατημα,ο κινδυνος ομως που κρυβεται ειναι οτι ο οδηγος στην στροφη μπαινει,μπαινει και μπαινει αλλα καπου μπορει να χασει την μπαλα απο το πολυ κρατημα και το αυτοκινητο να ξεκολλησει και μαλιστα πολυ αποτομα και τοτε μετατρεπεται σε σβουρα και δεν σταματαει να γυρναει μεχρι να βρει τοιχο.Μεγαλο κριμα για ενα τετοιο αυτοκινητο!!!
Οποτε αυτους που δεν τα πολυ τρεχουν συγχωρεστε τους,απλα φοβουνται,δεν μπορουν να ειναι ολοι ενας Sena η Sumi,ειναι αυτοκινητα που θελουν αμερειστο ΣΕΒΑΣΜΟ!!!!

nikos_E34
17-01-09, 20:50
χεχεχεχε
ρε μεγαλε να σε δω σε μια 430 και να ειναι γεματη γρατζουνιες , μεσα στη σκονη μεσα-εξω , πακετα τσιγαρα πεταμενα στο ταμπλο , κομπολοι κρεμαστο στον καθρεφτη κλπ και να κανεις τις καθημερινες σου δουλειες με αυτο το αμαξι...
μεταξυ μας τωρα για σουπερ-καρ προτιμω μια porche carrera gt

http://www.youtube.com/watch?v=vE_WqdKbTvY

tassos
17-01-09, 21:00
.....με λιγα λογια μην τα συγκρινεται με τα ΒΜW που εχουν τον κινητηρα μπροστα και φευγουν με ελαχιστα χιλιομετρα πολυ γλυκα,τα Φερραρι με τον κινητηρα στο κεντρο εχουν τελειο κρατημα,ο κινδυνος ομως που κρυβεται ειναι οτι ο οδηγος στην στροφη μπαινει,μπαινει και μπαινει αλλα καπου μπορει να χασει την μπαλα απο το πολυ κρατημα και το αυτοκινητο να ξεκολλησει και μαλιστα πολυ αποτομα και τοτε μετατρεπεται σε σβουρα και δεν σταματαει να γυρναει μεχρι να βρει τοιχο....

Aυτο που λες λογικα δεν ισχυει για τα μπροστομηχανα Ferrari?

Ακομα κι ετσι πρεπει να εισαι πυροβολημενος για να σβαρνας 300.000 σε δημοσιο δρομο (και μαλιστα ελληνικο..!)

race535
17-01-09, 21:46
Aυτο που λες λογικα δεν ισχυει για τα μπροστομηχανα Ferrari?

Ακομα κι ετσι πρεπει να εισαι πυροβολημενος για να σβαρνας 300.000 σε δημοσιο δρομο (και μαλιστα ελληνικο..!)

Σαφως και δεν ισχυει.Ενα μπροστομηχανο εχει την ιδια συμπεριφορα με ολα τα μπροστομηχανα γρηγορα πισωκινητα αυτοκινητα.
Και σαφως αν καποιος οδηγει σε δημοσιους δρομους σαν πυροβολημενος για εμενα ειναι βλακας,γιατι μια μεγαλη ζημια στοιχιζει οσο η αγορα ενος αλλου ακριβου αυτοκινητου!!

sv2
17-01-09, 22:05
Μ αρέσει που ορισμένοι απορούν γιατί οι κάτοχοι Ferrari και άλλων αντίστοιχων αυτοκινήτων δεν τα σκίζουν.Εχω εμπειρία 25.000 χλμ με 430 και 599 στους Ελληνικούς δρόμους.Είναι δυνατόν να βρείς δρόμο να σκίσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο ?(ακόμα και με μια Μ5(Ε60) που πέρασε από τα χέρια μου).Και άντε βρήκες δρόμο ποιοί έχουν τα χέρια για κάτι τέτοιο?Τα όρια ενός τέτοιου αυτοκινήτου είναι πολύ υψηλά ακόμα και για έναν οδηγό που στο παρελθόν έσκιζε κάποια ΜΧ-5,Ζ3,Ζ4 κ.α. Εδώ τα πράγματα είναι αλλού.Και ευτυχώς που υπάρχουν τα ηλεκτρονικά βοηθήματα.Ξέρετε τι είναι να επιταχύνεις με 5η και 200 και να αρχίζει να διπλώνει?Ευτυχώς όμως τα σωτήρια ηλεκτρονικά επεμβαίνουν και σε ξαναβάζουν στον ίσιο δρόμο.Αρα στους Ελληνικού δρόμους φυλαγμένα (στην πίστα των Σερρών με την πρόσφυση που υπάρχει δεν καταφέρνεις να ξυπνήσεις το CST) και απολαμβάνοντας μέχρι σβέλτες βόλτες με το V8 ή τον V12 να γουργουρίζει γιατί το απρόοπτο καραδοκεί.

sm6
18-01-09, 01:54
συμφωνω με τον sv2.
και να προσθεσω οτι σε μια πιστα με ενα φθηνο αγωνιστικο, (ή σε ενα βουνο με μια εντουρο για παραδειγμα) κανεις το κεφι σου και φθηνοτερα και ασφαλεστερα.
δεν ειναι σωνει και καλα το ζητουμενο να δαμασεις τους 500 ιππους. απλα, καποια "παιχνιδια" πολλες φορες τα αποκτας και για να τα εχεις. εφοσον εχεις την πολυτελεια. δεν υπαρχει εδω η εννοια της λογικης και της χρηστικοτητας. αυτο δεν καταλαβαινουν καποιοι. νομιζουν οτι επειδη πηρες φερραρι ή ενα αλλο γρηγορο αυτοκινητο, πρεπει να κανεις παντου και παντα το σουμαχερ. αλλιως εισαι κουλος και νεοπλουτος μπουλης (ή παπους).
καλο ειναι να περιοριζεις τα ρισκα σου στο δρομο, διοτι εκτος απο εσενα κυκλοφορουν και αλλοι. αρα αυξανεται ο ασταθμητος παραγοντας.
εγω μετα τα δυο τελευταια δυστυχηματα με τα φερραρι, ειμαι πολυ προβληματισμενος.
δεν αξιζει για την .... της στιγμης να χαλασεις τη ζωη σου, ή τη ζωη αυτων που θα αφησεις πισω.
ουτως ή αλλως δεν αξιζει, αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν εχει και νοημα. ειναι περισσοτερα αυτα που εχεις να χασεις απο αυτα που εχεις να κερδισεις. εγω τουλαχιστον εχω αρχισει να σκεφτομαι πλεον περισσοτερο με το πανω κεφαλι...

michaelp900
18-01-09, 02:03
Μ αρέσει που ορισμένοι απορούν γιατί οι κάτοχοι Ferrari και άλλων αντίστοιχων αυτοκινήτων δεν τα σκίζουν.Εχω εμπειρία 25.000 χλμ με 430 και 599 στους Ελληνικούς δρόμους.Είναι δυνατόν να βρείς δρόμο να σκίσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο ?(ακόμα και με μια Μ5(Ε60) που πέρασε από τα χέρια μου).Και άντε βρήκες δρόμο ποιοί έχουν τα χέρια για κάτι τέτοιο?Τα όρια ενός τέτοιου αυτοκινήτου είναι πολύ υψηλά ακόμα και για έναν οδηγό που στο παρελθόν έσκιζε κάποια ΜΧ-5,Ζ3,Ζ4 κ.α. Εδώ τα πράγματα είναι αλλού.Και ευτυχώς που υπάρχουν τα ηλεκτρονικά βοηθήματα.Ξέρετε τι είναι να επιταχύνεις με 5η και 200 και να αρχίζει να διπλώνει?Ευτυχώς όμως τα σωτήρια ηλεκτρονικά επεμβαίνουν και σε ξαναβάζουν στον ίσιο δρόμο.Αρα στους Ελληνικού δρόμους φυλαγμένα (στην πίστα των Σερρών με την πρόσφυση που υπάρχει δεν καταφέρνεις να ξυπνήσεις το CST) και απολαμβάνοντας μέχρι σβέλτες βόλτες με το V8 ή τον V12 να γουργουρίζει γιατί το απρόοπτο καραδοκεί.

Εισαι μελος και στο www.scooby.gr ε?
Αρα καταληγουμε απο τα λεγομενα στο οτι οσοι τα εχουν τα εχουν για τη μοστρα απο τη στιγμη π ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι ιδιοκτητες (λεμε τωρα που τα περρισοτερα ειναι σε εταιριες) δεν μπορουν να τα πατησουν λογο δρομων...
Ωραια...:sleeping:

Τα λεφτα πολλοι εμισησαν...το φαινεσθαι ουκ ο λιγοι...

sm6
18-01-09, 02:26
Εισαι μελος και στο www.scooby.gr ε?
Αρα καταληγουμε απο τα λεγομενα στο οτι οσοι τα εχουν τα εχουν για τη μοστρα απο τη στιγμη π ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι ιδιοκτητες (λεμε τωρα που τα περρισοτερα ειναι σε εταιριες) δεν μπορουν να τα πατησουν λογο δρομων...
Ωραια...:sleeping:

Τα λεφτα πολλοι εμισησαν...το φαινεσθαι ουκ ο λιγοι...

φιλικη συμβουλη, αν και δεν με αφορα το σχολιο.
δεν ειναι κακο να μην μπορεις, να μην ξερεις, να μην εχεις.
αλλα ειναι λαθος και επιπολαιο (εκτος απο αγενες), να εκφραζεις αποψη για πραγματα που δεν γνωριζεις ουτε στο ελαχιστο, και να κρινεις ανθρωπους με τα διπλα και βαλε χρονια (αρα και τις διπλες και βαλε εμπειριες).
αν θελεις οι αλλοι να εκλαμβανουν σοβαρα τα λεγομενα σου, και να σε σεβονται περιορισου σε θεματα και πραγματα που εισαι σε θεση να σχολιασεις.
οταν (και αν) φθασεις στο σημειο εκεινο που βρισκονται αυτοι που ειρωνευεσαι, θα ακουσουμε με ενδιαφερον την αποψη σου. εως τοτε, σεβασμο.

michaelp900
18-01-09, 02:43
φιλικη συμβουλη, αν και δεν με αφορα το σχολιο.
δεν ειναι κακο να μην μπορεις, να μην ξερεις, να μην εχεις.
αλλα ειναι λαθος και επιπολαιο (εκτος απο αγενες), να εκφραζεις αποψη για πραγματα που δεν γνωριζεις ουτε στο ελαχιστο, και να κρινεις ανθρωπους με τα διπλα και βαλε χρονια (αρα και τις διπλες και βαλε εμπειριες).
αν θελεις οι αλλοι να εκλαμβανουν σοβαρα τα λεγομενα σου, και να σε σεβονται περιορισου σε θεματα και πραγματα που εισαι σε θεση να σχολιασεις.
οταν (και αν) φθασεις στο σημειο εκεινο που βρισκονται αυτοι που ειρωνευεσαι, θα ακουσουμε με ενδιαφερον την αποψη σου. εως τοτε, σεβασμο.

Στο σημειο ποιο?το οικονομικο?δε νομιζω να εχω προβλημα και παλι το 320i για μενα πιστευω οτι μ πεφτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλα δε το διαλεξα εγω
Οσο για τα υπολοιπα ο ιδιος ιδιοκτητης μας λεει οτι δν υπαρχουν δρομοι να την τρεξει.
Και ρωταω εγω..τοτε γιατι την πηρε?
Οσο για το σεβασμο απλα τον εχω κερδισει απο καποια ατομα π ειναι διπλα μου και οχι απο καποιους που θα με κακοκρινουν εδω μεσα π δε τους ξερω καν...

kacey
18-01-09, 03:26
Ρε παιδες μας δουλευετε? Δηλαδη αμα εγω ειχα τα λεφτα, δεν θα επρεπε να την παρω αν δεν υπογραψω συμβολαιο οτι θα την σκιζω καθε μερα? Η αντιστοιχα θα πρεπει να ανεχομαι τον καθε πεινασμενο (οπως και εγω ο ιδιος) που θα με ζαλιζει στο καθε φαναρι να σπασω το αμαξι για να ξεκ@υλωσει εκεινος? Αηδιες...

silent
18-01-09, 06:27
http://video.google.com/videoplay?docid=1490722406989097831&ei=-bxySdrlEYeGjAKdp6izCQ

STR
18-01-09, 10:16
φιλικη συμβουλη, αν και δεν με αφορα το σχολιο.
δεν ειναι κακο να μην μπορεις, να μην ξερεις, να μην εχεις.
αλλα ειναι λαθος και επιπολαιο (εκτος απο αγενες), να εκφραζεις αποψη για πραγματα που δεν γνωριζεις ουτε στο ελαχιστο, και να κρινεις ανθρωπους με τα διπλα και βαλε χρονια (αρα και τις διπλες και βαλε εμπειριες).
αν θελεις οι αλλοι να εκλαμβανουν σοβαρα τα λεγομενα σου, και να σε σεβονται περιορισου σε θεματα και πραγματα που εισαι σε θεση να σχολιασεις.
οταν (και αν) φθασεις στο σημειο εκεινο που βρισκονται αυτοι που ειρωνευεσαι, θα ακουσουμε με ενδιαφερον την αποψη σου. εως τοτε, σεβασμο.


Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

race535
18-01-09, 11:37
Μην το βαλετε πολυ δυνατα αν εχετε προβλημα με την ακοη σας:D
Εγω παντως τρομαξα....... σαν ταυροι μεσα σε ενα μικρο σταυλο ειναι!!!!!!!

http://de.youtube.com/watch?v=Cum43JijWmM&feature=PlayList&p=DE0431F8A1D8D2D7&playnext=1&index=10

alexk
18-01-09, 11:53
Εγώ πάντως έχω μικρή εμπειρία με το 355 φίλου, που με πήγε βόλτα σε κάτι τοπικά βουνά.
Μέχρι εκείνη τη στιγμή, είχα την αίσθηση ότι το έχει για να έχει φερράρι (πρώτη βόλτα πήγαμε.. και γενικά δεν μιλούσε πολύ για την οδήγηση, πέραν του ότι του αρέσουν τα βουνά και οι στριφτερές διαδρομές).
Ήχος και φως. Τα είδα όλα. Απίστευτη η αίσθηση.
Κατάλαβα αρκετά πράγματα.

Speedy
18-01-09, 11:57
Για εμενα εταιρια θρυλος!
Δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο που δεν θα ηθελε να οδηγηση μια Ferrari!

BILL007
18-01-09, 12:09
http://video.google.com/videoplay?docid=1490722406989097831&ei=-bxySdrlEYeGjAKdp6izCQ

:+1: :bullhorn: Απλά τέλειο!!!

race535
18-01-09, 13:16
Για εμενα εταιρια θρυλος!
Δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο που δεν θα ηθελε να οδηγηση μια Ferrari!


Ακριβως,γιαυτο το εκανα και επαγγελμα:smokin:

BILL007
18-01-09, 13:25
Ακριβως,γιαυτο το εκανα και επαγγελμα

Μπράβο σου φίλε μου!:cheers:
Έχεις το αμάξι που είναι το όνειρο μου,αλλά σε targa έκδοση...hehe!!!Kαι το spider όμως τζάμι,να το χαίρεσαι!!!!:D
http://www.imperial-motorcompany.co.uk/images/5291824.JPG

Eλπίζω κάποτε να το αποκτήσω...:D

Speedy
18-01-09, 13:33
Εγω παντα γουσταρα το F40 δεν ξερω αυτο το αυτοκινητο ειχε κατι το διαφορετικο απο τα αλλα Ferrari..

MrZ
18-01-09, 13:35
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν,πιστέυω πως στη χώρα μας λίγοι έχουν ferrari και ακόμα λιγότεροι την αγόρασαν για τις επιδόσεις της.Την αγόρασαν για την εμφάνιση και το κύρος που προσφέρει.Δεν έχω οδηγήσει ούτε Ferrari ούτε και Lamborghini αλλά προσωπικά λόγω
σχήματος και "κακίας" είμαι από μικρός οπαδός του ταύρου.

Έχω μια αφίσα της Countach στο δωμάτιό μου και αυτό ήταν το όνειρό μου από παιδί.Φυσικά αν βρεθεί μια Ferrari στο δρόμο θα γυρίσω να την κοιτάξω όπως θα κάνω και για οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο συναντώ σπάνια.Όπως κοιτάζω τα προσεγμένα Capri και Cortina όπως τα περίεργα TVR...


http://www.youtube.com/watch?v=foDcLUhUKqI

BILL007
18-01-09, 14:33
Την αγόρασαν για την εμφάνιση και το κύρος που προσφέρει.

Kακά τα ψέματα αλλά αυτός είναι ίσως ο πρώτος λόγος...:boink:

Αλλά και στη χώρα μας με τους "καλούς" δρόμους και κάποιος να θέλει να το χαρεί,απλά δεν γίνεται...:(:bricks1:

tassos
18-01-09, 15:30
http://www.ausmotive.com/images/Ferrari-599-GTB-flames.jpg
Xωρις να εχω διαθεση να ειρωνευτω μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο??

Εχω διαβασει σε περιοδικα επανειλημενα για τον "ευφλεκτο" χαρακτηρα των Ferrari!

Μαλιστα το συγκεκριμενο ειχα διαβασει οτι φουντωσε σε νορμαλ συνθηκες (χωρις να χτυπησει καπου), και οτι δεν ηταν το μονο!!

Δεν θα ηθελα να εχω δωσει 300.000 και να εχει τετοια καταληξη:drive2:

BILL007
18-01-09, 15:45
Δεν θα ηθελα να εχω δωσει 300.000 και να εχει τετοια καταληξη:drive2:

Mάλλον πάω για τροπέτο ferrari τελικά...χαχαχααχαχαχαχχ!!!!!!!:GrowUp: :ylsuper: :smashtard

manos///3
18-01-09, 16:05
Ειναι το κορυφαιο σπορ αυτοκινητο ολων των εποχων!!
Οποιος το αποκτα , μαγκια του! Με δικα του λεφτα το αγοραζει...Ή για το σπαει ή για να το κοιταει...Απλα ο καθε ιδιοκτητης να εχει μαζι του ματακια για το ματιασμα και τα κακα λογια και 5-6 αγιασμους , εικονιτσες για προστασια!!!

Aceman1925
18-01-09, 16:43
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν,πιστέυω πως στη χώρα μας λίγοι έχουν ferrari και ακόμα λιγότεροι την αγόρασαν για τις επιδόσεις της.Την αγόρασαν για την εμφάνιση και το κύρος που προσφέρει.Δεν έχω οδηγήσει ούτε Ferrari ούτε και Lamborghini αλλά προσωπικά λόγω
σχήματος και "κακίας" είμαι από μικρός οπαδός του ταύρου.


+1 o ταυρος εχει αλλη χαρη......

race535
18-01-09, 17:14
http://www.ausmotive.com/images/Ferrari-599-GTB-flames.jpg
Xωρις να εχω διαθεση να ειρωνευτω μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο??

Εχω διαβασει σε περιοδικα επανειλημενα για τον "ευφλεκτο" χαρακτηρα των Ferrari!

Μαλιστα το συγκεκριμενο ειχα διαβασει οτι φουντωσε σε νορμαλ συνθηκες (χωρις να χτυπησει καπου), και οτι δεν ηταν το μονο!!

Δεν θα ηθελα να εχω δωσει 300.000 και να εχει τετοια καταληξη:drive2:

Γιατι μου φαινεται για μονταζ η φωτογραφια;;;;;

Περιμενανε να το βγαλουν μια φωτο πριν το σβησουν;;;;;:screwy:

Action Man
18-01-09, 17:46
O "ταύρος" 'εγινε αγελάδα από τότε που μπήκε το VAG εκεί μέσα....
Τελευταία πραγματική Lambo ήταν η Diablo..

Lil
18-01-09, 17:48
παντως εμενα προσωπικα δεν θα με χαλαγε μια LP560 αχχχχχ

tassos
18-01-09, 17:50
Γιατι μου φαινεται για μονταζ η φωτογραφια;;;;;

Περιμενανε να το βγαλουν μια φωτο πριν το σβησουν;;;;;:screwy:

http://www.carfront.com/wp-content/gallery/599gtbfire/599fire2.jpg

Δες και αυτο! το θεμα δεν ειναι αν το συγκεκριμενο ειναι μονταζ αλλα γιατι συμβαινει?

sm6
18-01-09, 18:12
http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/Valvide_nektarios_m2.jpg

Lil
18-01-09, 18:13
για τον ιδιο λογω που και η αλλη φερραρι (ελληνικο γεγονος) επεσε πλαγιομετωπικα πανω σε Α3 με πολλα χλμ και κοπηκε στα 2 νεκρος ο οδηγος της φεραρι τραυματισμενη στο νοσοκομειο η οδηγος του Α3, τον + αυτων των αυτοκινητων δεν ειναι η ασφαλεια τους, αλλος ειναι ο λογος υπαρξης τους,
η φωτια μπορει να οφειλεται και στα ηλεκτρικα FIAT GROUP ειναι μην ξεχνιομαστε.....

Action Man
18-01-09, 18:20
για τον ιδιο λογω που και η αλλη φερραρι (ελληνικο γεγονος) επεσε πλαγιομετωπικα πανω σε Α3 με πολλα χλμ και κοπηκε στα 2 νεκρος ο οδηγος της φεραρι τραυματισμενη στο νοσοκομειο η οδηγος του Α3,


Άς αφήσουμε τον άνρωπο να ησυχάσει εκεί που βρίσκεται Μάνο....είπαμε...έφταιγε.,και όλοι ευχόμαστε η κοπέλα να αναρωσει σύντομα.

joseph
18-01-09, 18:26
Κουκλα η Ferrari, γρηγορη, σεξυ μπλα μπλα μπλα μπλα.....
αλλα...
Δεν παυει να ειναι εναμισης τονος σιδερο, υλη..
αυτο που εχει σημασια ειναι ο η ζωη, η χαρα που δινει μια βολτα, το γελιο του παιδιου σου, η συμπαρασταση του φιλου σου, η πληροτητα του να προσφερεις και να κανεις ευτυχισμενο εναν ανθρωπο..
Το να καθεσαι και να ονειρευεσαι μια Ferrari, ενα σπιτι ενα κοτερο ενα ενα ενα.... το μονο που κανεις ειναι να χανεις το παρον και να γεμιζεις την ψυχη σου μιζερια και ακομα χειροτερα φθονο..
Γι αυτο ας χαρει ο καθενας τη ζωη του και οσα εχει..
Μπραβο σου για το ποστ, να εισαι καλα να θυμασαι τον φιλο σου!
Υγεια και χαρα σε ολους!

Συμφωνω 100% με την αποψη του φιλου
Απο την αλλη παντως οσοι εχουν την δυνατοτητα να χαιρονται αυτα τα οχηματα καλα κανουν εφοσον μπορουν , πιστευω δεν ειναι σωστο να ειρωνευομαστε οσους τα εχουν οτι ειναι "κουλα" πλουσιοπαιδα η οτι τα εχουν μονο για εφε.
Υπαρχουν ομως και πολλα "καλομαθημενα" που εχουν χερια.
Οπως και πολλοι μη εχοντες που αγορασαν 316 η mercedes με "500δοσεις" αντι για golf η καποιο αλλο αμαξι τις σειρας μονο και μονο για εφε.
Απο μενα λοιπον σεβασμος σε τετοια οχηματα ειτε ειναι Ferrari, Lambo, Porch, κλπ,
μου αρκει να τα χαζευω και ας μην τα αποκτησω ποτε, ισως το μονο που θα ηθελα να οδηγουσα κανενα.{Λυπαμαι για τον φιλο σου και περαστικα στην κοπελια}

sv2
18-01-09, 18:34
Συμφωνω 100% με την αποψη του φιλου
Απο την αλλη παντως οσοι εχουν την δυνατοτητα να χαιρονται αυτα τα οχηματα καλα κανουν εφοσον μπορουν , πιστευω δεν ειναι σωστο να ειρωνευομαστε οσους τα εχουν οτι ειναι "κουλα" πλουσιοπαιδα η οτι τα εχουν μονο για εφε.
Υπαρχουν ομως και πολλα "καλομαθημενα" που εχουν χερια.
Οπως και πολλοι μη εχοντες που αγορασαν 316 η mercedes με "500δοσεις" αντι για golf η καποιο αλλο αμαξι τις σειρας μονο και μονο για εφε.


http://www.youtube.com/watch?v=3XyUu1n25ew&feature=related

race535
18-01-09, 18:48
http://www.youtube.com/watch?v=3XyUu1n25ew&feature=related

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ!!!

sm6
18-01-09, 18:49
απο συμπλεγματα αλλο τιποτα...

http://www.youtube.com/watch?v=0A7_8wv0YRM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=v9_uSnnQtEk&feature=related

και πολλα ακομα παρομοια.

race535
18-01-09, 18:52
http://www.carfront.com/wp-content/gallery/599gtbfire/599fire2.jpg

Δες και αυτο! το θεμα δεν ειναι αν το συγκεκριμενο ειναι μονταζ αλλα γιατι συμβαινει?

ΤΑ Φερραρι ιδιως παλαιοτερων ετων ειχαν οντως προβλημα με φωτιες.
Κυριος λογος ηταν η ακινησια που μπερδευε τα ηλεκτρικα και επισης οι εξατμησεις που αναπτησουν υπερβολικες θερμοκρασιες!

sm6
18-01-09, 18:54
http://jokes.m3rlin.org/files/2007/08/001086-burned-ferrari.jpg

Speedy
19-01-09, 13:48
http://www.carfront.com/wp-content/gallery/599gtbfire/599fire2.jpg

Δες και αυτο! το θεμα δεν ειναι αν το συγκεκριμενο ειναι μονταζ αλλα γιατι συμβαινει?



Φιλε τασο δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι βαζεις αυτες τις φωτο...

race535
19-01-09, 16:55
Φιλε τασο δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι βαζεις αυτες τις φωτο...

Για να χαλασει το Θρεντ:chair:

Enema
31-01-09, 18:44
Εμενα σχετικα με τις φερραρι με απασχολει ενα αλλο θεμα. Δυστηχως στις μερες μας, λογω των καγκουρωπαιχνιδιων κυριως, εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι φερραρι = enzo. Σιγουρα ειναι ενα καλο αυτοκινητο, αλλα δν κρατιεμαι ρε παιδια θα το πω

ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΠΑΣΑΡΟΥΝ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΗΝ ΕΝΖΟ???:drive2:

πιστευω οτι το προβλημα ειναι πολλοι δν μελετουν την ιστορια του αυτοκινητου. Οχι ωστε να ξερουν τα παντα απεξω και ανακατωτα φυσικα, αλλα τουλαχιστον μια μικρη αναγνωση σχετικα με τα αλλα μοντελα, καινουρια και παλια.
Δεν μπορω να αναφερω την λεξη φερραρι στην παρεα πχ, και να μιλαω για το ποσο μαματη ειναι η 'ενΤΖο'. Και ειναι οντως τοσο ομορφη? Εμενα μου φαινεται κακασχημη! Οχι αλλες enzo!!!!!:peepwall:

Προσωπικα αμα ηταν να παρω/μου χαρισουν μια φερραρι θα επερνα με σειρα προτιμησης

288gto
f40
250 gto
348/355
430
599

Εσεις ποια θεωρειτε την πιο ομορφη φερραρι?

tassos
31-01-09, 19:49
κατα σειρα
1-599
2-599gtb
3-599gtb fiorano
4-599gtb fiorano kαι τα μυαλα στα καγκελα

http://www.zcars.com.au/images/novitec-rosso-ferrari-599-gtb1.jpg

http://image.motortrend.com/f/9493185/112_0607_05z+2007_ferrari_599_gtb_fiorano+interior _view.jpg

Speedy
01-02-09, 09:10
Εμενα σχετικα με τις φερραρι με απασχολει ενα αλλο θεμα. Δυστηχως στις μερες μας, λογω των καγκουρωπαιχνιδιων κυριως, εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι φερραρι = enzo. Σιγουρα ειναι ενα καλο αυτοκινητο, αλλα δν κρατιεμαι ρε παιδια θα το πω

ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΠΑΣΑΡΟΥΝ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΗΝ ΕΝΖΟ???:drive2:

πιστευω οτι το προβλημα ειναι πολλοι δν μελετουν την ιστορια του αυτοκινητου. Οχι ωστε να ξερουν τα παντα απεξω και ανακατωτα φυσικα, αλλα τουλαχιστον μια μικρη αναγνωση σχετικα με τα αλλα μοντελα, καινουρια και παλια.
Δεν μπορω να αναφερω την λεξη φερραρι στην παρεα πχ, και να μιλαω για το ποσο μαματη ειναι η 'ενΤΖο'. Και ειναι οντως τοσο ομορφη? Εμενα μου φαινεται κακασχημη! Οχι αλλες enzo!!!!!:peepwall:

Προσωπικα αμα ηταν να παρω/μου χαρισουν μια φερραρι θα επερνα με σειρα προτιμησης

288gto
f40
250 gto
348/355
430
599

Εσεις ποια θεωρειτε την πιο ομορφη φερραρι?


Δεν νομιζω να χρειαζεται διαφημηση το αυγκεκριμενο εξαλου ειναι αυτοκινητο πολυ ιδιατερο και για πολυ"λιγους"
Απλα αν φαινετε λιγο παραπανω ειναι γιατι ειναι και το κορυφαιο Ferrari!!
Aπο εκει και περα η ομορφια ειναι υποκειμενικη.