PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ!


Action Man
21-03-06, 12:03
Εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο 60-70 φορές...
Το 1999 για διαφορους λογους σταματησα να ταξιδευω.και απο τοτε εχω χασει πολλα επαγγελματικα (και ψυχαγωγικα)ταξιδια......
Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.....πρεπει να κανω καποια (αυθημερων) ταξιδια εντως Ελλάδας......πρεπει να ξαναμπω σε αεροπλανο.........:confused: :takecover

Εσεις ταξιδευετε με αεροπλανο..??........??.........η μονο εγω ειμαι χεστης??

MZ3
21-03-06, 12:16
αν εχεις καμια φοβια μπορης ευκολα σαν bmwδακιας γνησιος να το κσεπερασης.. κλεινησ λιγο τα ματια οταν ξεκιναει και φανταζεσε οτι εισαι στο καινουριο Μ6 και απολαμβανης τιν επιτανχιση :yippee: :dance:

saikoE39
21-03-06, 12:23
Καλα ρε συ φοβασαι τοσο πολυ τα αεροπλανα......:pth:
Να πω την αληθεια και εγω τα φοβαμαι αλλα οχι και τοσο πολυ...αλλα λογο δουλειας του πατερα μου εχω μπει παρα πολλες φορες σε δαυτα και απο παρα πολυ μικρη ηλικια....Και η πλακα ειναι πως ελαχηστα ηταν εδω κοντα...τα περισσοτερα ειναι Αμερικη και Ινδιες...
Πρωτο μου ταξιδι 6 μηνων...προορισμος Ινδιες.....:shakehead

papajim
21-03-06, 12:23
Ταξιδεύω και παραταξιδεύω...
Αθήνα-Ρώμη είναι μόλις 1 ώρα και 45' αλλά το έχω ΒΑΡΕΘΕΙ τόσο πολύ με τόσο πήγαινε-έλα :pth:

Μου θύμισες τον bercamp(???) της arsenal που δεν πηγαίνει στα εκτός παιχνίδια γιατί δε μπορεί να πάρει αεροπλάνο.

Όσον αφορά το να μπει κάποιος σε αεροπλάνο για να αντιμετωπίσει το φόβο του (η λεγόμενη θεραπεία κρούσης της ψυχολογίας/ψυχιατρικής) συνήθως έχει αποτέλεσμα.Επειδή,όμως,η ψυχολογική πίεση είναι αρκετά μεγάλη, πιστεύω πως πρέπει να προηγείται μια "ψυχολογική προετοιμασία" με τη βοήθεια ενός επαγγελματία.

Action Man
21-03-06, 12:26
Εχω μπει πολλες φορες......πανω απο 60-70............το τελευταιο ταξιδι(Φεβρουαριος 1999επιστροφη απο Γερμανια)ηταν πικρα,και απο τοτε δεν ξαναταξιδεψα.........

sakis
21-03-06, 12:33
Κάνω πολλά ταξίδια με αεροπλανα και τα περισοτερα για πολλες ώρες. Μπορω να πώ ότι τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω την ίδια άνεση και κάπου-κάπου με πιάνει ανυσηχία, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.....Προσπαθώ να είμαι :calm:

papajim
21-03-06, 12:38
Εχω μπει πολλες φορες......πανω απο 60-70............το τελευταιο ταξιδι(Φεβρουαριος 1999επιστροφη απο Γερμανια)ηταν πικρα,και απο τοτε δεν ξαναταξιδεψα.........

Πιστεύω πως στη περίπτωσή σου, θα σου είναι σχετικά πιο εύκολο να ξαναταξιδέψεις.
Οι πολύ σοβαρές περιπτώσεις φοβίας είναι πρωτογενείς,με την έννοια οτι δεν οφείλονται σε κάποια αρνητική εμπειρία. Ο ασθενής φοβάται τα αεροπλάνα χωρίς να έχει ταξιδέψει ποτέ του.

Εσύ έχεις ένα παρελθόν 50-60 πτήσεων, που σημαίνει πως δεν είχες πρόβλημα μέχρι τη συγκεκριμένη εμπειρία.Αμέσως αλλάζει η μορφή φοβίας..δεν είναι "στραμμένη" προς τα αεροπλάνα,αλλά κατά πάσα πιθανότητα προς τη συγκεκριμένη πτήση.Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη και "απλώς" χρειάζεται μια ψυχολογική/νοητική διεργασία ώστε να γείρει η ζυγαριά προς τις 60-70 και όχι προς την 1.

Υ.Γ...no worries, δεν είσαι για δέσιμο!

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
21-03-06, 12:39
Παντελή δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι τα αεροπλάνα. Ο λόγος απλός. Ένα αεροπλάνο μπορεί να ταξιδέψει και με έναν κινητήρα πλέον. Είναι πολύ εξελιγμένη τεχνολογία στα αεροπλάνα. Εκτός αυτού ότι ένα αεροπλάνο και κενό αέρος να έχει μπορεί να ταξιδέψει κανονικά. Απλά οι αναταράξεις γίνονται μέχρι να μπορέσει να ισοσταθμίσει και πάντα γίνεται αυτό. Θεωρητικά εαν στο ύψος που πετάει το αεροπλάνο υπήρχε πάντα κενό αέρα το αεροπλάνο θα πήγαινε πάλι απλά θα ήταν πιο έντονη η πτήση. Η Ο.Α. που έχει καθυστερήσεις οφείλεται στο ότι σε κάθε πτήση πριν απογειωθεί κάνει έλεγχο σε όλο το αεροπλάνο ΠΑΝΤΑ. Γεγονός είναι ότι είναι από τις ποιο ασφαλείς εταιρείες αεροπλοίας. Και οι περισσότεροι πιλότοι της είναι αποστρατευμένοι Π.Α. και όλοι οι πιλότοι της περνάνε από εξετάσεις της Π.Α. και μόνο αν τις περάσουν γίνονται πιλότοι της Ο.Α. και εξαιτάζονται σε ακραίες συνθήκες.
Αυτά είχα να σου πω.

papajim
21-03-06, 12:43
Κάνω πολλά ταξίδια με αεροπλανα και τα περισοτερα για πολλες ώρες. Μπορω να πώ ότι τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω την ίδια άνεση και κάπου-κάπου με πιάνει ανυσηχία, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.....Προσπαθώ να είμαι :calm:

Η ανησυχία που όλοι μας νιώθουμε είναι απολύτως φυσιολογική και οφείλεται στο οτι έχουμε συνείδηση του τι μπορεί να συμβεί.Ιδίως στη περίπτωση που πετάμε από νεαρή ηλικία,είναι λογικό αυτή η αίσθηση ανησυχίας να παρουσιάζεται όσο μεγαλώνουμε και αλλάζει η "οπτική μας γωνία"
Κάτι ανάλογο,σε μικρότερο βαθμό, συμβαίνει και με την οδήγηση και το πως μειώνουμε τις μλκιες πίσω από το τιμόνι όσο περνάνε τα χρόνια.

M535 E28
21-03-06, 13:17
εγώ παιδες τα φοβάμαι πολύ και πετάω μόνο όταν δεν μπορώ να το αποφύγω...δηλαδή 5-6 φορές έχω πετάξει!
κι επειδή οι παρτίδες μου είναι με την ευρώπη χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο και το απολαμβάνω
για το εσωτερικό δεν το συζητάω καν

Fanatic
21-03-06, 13:23
Eγω οχι μονο δεν φοβαμαι αλλα γουσταρω κιολας...με πιανει ενα σφιξιμο κατα την προσγειωση και απογειωση αλλα αυτο μονο...εχω κανει ταξιδια με 12-13 ωρες σερι στον αερα χωρις κανενα προβλημα (μερικες αναταραξεις)...και το κουφο ειναι οτι λατρευω τον τροπο και τα φαγητα που σερβιρουν!!!Στατιστικα το αεροπλανο ειναι το ασφαλεστερο μεσο μετακινησης.

Action Man
21-03-06, 13:26
Eγω οχι μονο δεν φοβαμαι αλλα γουσταρω κιολας... Kαι γω καποτε γουσταρα ρε γμτ.......αυτη η κ@λ@πτηση μου εσπασε τον τσαμπουκα.........:icon11: :wub: :screwy:

M535 E28
21-03-06, 13:26
βρε στέλιο όταν τρέμει το φυλλοκάρδι σου δεν σκέφτεσαι την στατιστική!
αν γίνει η στραβή όμως δεν υπάρχει γυρισμός...

Fanatic
21-03-06, 13:29
Κοιτα εγω πιστευω αμα ταξιδευεις με καποια γνωστη αεροπορικη (τα πολυ μικρα αεροπλανα ισως τα απεφευγα και εγω) τοτε οι πιθανοτητες σφαλματος ειναι μηδαμινες...

Dark_Niaou
21-03-06, 15:16
Παντελή, ταξίδι του μέλιτος που θα πας; Με τι θα πας;

Action Man
21-03-06, 15:18
Παντελή, ταξίδι του μέλιτος που θα πας; Με τι θα πας;
Eλα ντε....:bricks1:

Geo_3D
21-03-06, 15:19
Στην Kαλαματα με το αμαξι!!!!

InsaneDriver
21-03-06, 15:42
Παιδιά οι στατιστικές μιλάνε από μόνες τους...Το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο είναι το αεροπλάνο.

Ατυχήματα γίνονται συνήθως με αεροπλάνα που πραγματοποιούν υπερατλαντικά ταξίδια ή με αεροπορικές εταιρίες που δεν είναι πολύ γνωστές και δεν συντηρούν σωστά τα αεροσκάφη.

STR
21-03-06, 15:44
3 φορες μικρος πηγα Κρητη και 1 πριν 3 μηνες Θεσ/νικη.Δεν νομιζω να ξανα μπω ,φοβαμαι πολυ...:bs:

Panoz
21-03-06, 15:54
Έχω κάνει άπειρα ταξίδια με το αεροπλάνο....απο 20 λεπτά μέχρι 14 ώρες. Η φοβία μου άρχισε μετά απο 2-3 περιστατικά τα οποία μου έκοψαν τα πόδια! Από τότε φοβάμαι αλλά δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό και ταξιδεύω (το απαιτεί η δουλειά μου). Γνωρίζω όμως πολύ καλά (η φοβία μου με έκανε να ασχοληθώ εκτενώς με το θέμα) ότι το αεροπλάνο είναι το αφαλέστερο μέσο μετακίνησης. Αυτό που φροντίζω πάντα να κάνω πριν ταξιδέψω είναι να επισκέπτομαι μια ιστοσελίδα και να τσεκάρω τις εταιρείες και τα αεροπλάνα που πετούν. Πάντα διαλέγω μεγάλες εταιρείες με σύγχρονο στόλο αεροσκαφών. Η σελίδα είναι η ακόλουθη:

http://www.plane-spotters.net/

Kowalski
21-03-06, 16:38
Καλησπέρα κι από μένα,

Πάνο συμφωνώ κι εμένα παλιότερα κάποια περιστατικά με είχαν κάνει να τα δω όλα εν πτήσει. Επειδή όμως έχω μάθει αν φοβάμαι κάτι να πέφτω με τα μούτρα να μου φύγει ο φόβος, πήγα στην Αερολέσχη Αθηνών το 1999 κι έβγαλα στο Παλιό Αεροδρόμιο στο Σχοινιά ( τώρα Κωπηλατοδρόμιο ) δίπλωμα για μονοκινητήριο Αεροσκάφος μέχρι 6 επιβάτες ( Piper ) με μια αναβάθμιση. Έκτοτε, πετάω κι αν δεν κουνάει ή δεν κάνει κανένα κουλό δεν το ευχαριστιέμαι καθόλου!!

Φιλικά
Γιάννης

sakkunen
21-03-06, 18:38
ειμαι χεστης

Εισαι,εισαι!:banned: :nutkick: :pth:

Παντως το προβλημα δεν προερχεται απο το αεροπλανο αυτο καθ'αυτο αλλα απο την συντηρηση που του γινεται και συνηθως ειναι τραγικη!:friday:

Και ναι χρησιμοποιω το αεροπλανο.

Kostas Christ
21-03-06, 19:00
Καλα εσεις φοβαστε να μπειτε σε επιβατικο, εγω που θελω να πιλοταρω πολεμικο μηπως ειμαι τελειως τρελος;

GS1821
21-03-06, 19:04
Είμαι και εγώ ενας απο αυτούς που χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά ,λόγω της εργασιας μου ,το αεροπλανο.Μόνο πέρυσι είχα 8 πτησεις Μ.Ο τον μήνα .....Ιστορίες παρα πολλες.....η αλήθεια είναι οτι σε κάθε πτήση έχω ανχος απο την ώρα που απογειωνεται.....αλλά η αληθεια είναι οτι είναι το ποιο ασφαλες μεταφορικό μέσο .....

Ένα παρα πολυ καλο ελληνικο site με πολλές πληροφοριες για αεροπλανα,πτησεις ,photos κλπ
Περιττο να σας πω βέβαια οτι έχουμε παμπάλαια αεροπλανα ...αλλα αυτο είναι μία άλλη ιστορια.....(τσεκαρετε νηολογια αεροσκαφων ολυμπιακης-aegean)

www.airliners.gr

race535
21-03-06, 19:15
Τα τελευταια χρονια εχω γραψει αμετρητες ωρες πτησεων,τοσες πολλες που εχω και καρτα μιλιων της ολυμπιακης.Εχω ταξιδεψει σε ολες τις υπειρους σχεδον για ψυχαγωγικους και επαγγελματικους λογους.Καθε ταξειδι ειναι τελειως διαφορετικο και παιζει ρολο και η εταιρεια.
Δυο φορες μονο εχω φοβηθει,η μια πανω απο το αεροδρομιο της Φραγκφουρτης λογω πολλων κενων αερος...και η φαρμακερη στον μηνα του μελητος μου στο ταξειδι απο Σινγκαπουρη για Μπαλι -ινδονησια-οπου πεσαμε σε Θυελλωδη καταιγιδα.Δεν θελω τα το συζητησω περισσοτερο...
Χτυπησα πανω απο 50 προσευχες το λεπτο!!!!! :ices_ange

Action Man
21-03-06, 19:21
το αεροδρομιο της Φραγκφουρτης
Ειπες την λεξη "κλειδι"! :owned:

race535
21-03-06, 19:26
Δηλαδη?????????????
τι εννοεις λεξη κλειδι?

ioanna
21-03-06, 19:30
Δεν έχω κάνει πολλά ταξίδια με το αεροπλάνο, ίσως να είναι και μετρημένα στα δάχτυλα, παρ' όλα άυτά όμως δεν έχω φοβηθεί για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό όμως μετά από κάποια άσχημη εμπειρία να σου έχει μέινει κάποια φοβία Παντελή αλλά είμαι σίγουρη ότι θα την ξέπεράσεις εύκολα. Εξάλλου όλα στο μυαλό μας είναι, κι από την στιγμή που έχεις ήδη ένα ιστορικό 50-60 πτήσεων όπως είπες νομίζω ότι θα ξεπεράσεις εύκολα οποια ανησυχία κι αν σου προκύπτει.

papajim
21-03-06, 19:41
Ειπες την λεξη "κλειδι"! :owned:

Μάλλον από εκεί έφυγε η ιστορική πτήση :bs:

race535
21-03-06, 19:46
Για θυμησε μου!??

GS1821
21-03-06, 20:08
....και ομως όποιος δεν έχει κάνει ανατολικο αιγαιο με τα super atr της ολυμπιακης ......δεν έχει γνωρισει τιποτα .....

και η πιο must πτηση...μια πτηση όλα τα λεφτα...μία πτηση που δεν περιγραφεται με λόγια ιδιαιτερα το χειμωνα ειναι η παρακατω......

ΡΟΔΟΣ -ΚΩΣ - ΧΙΟΣ-ΛΗΜΝΟΣ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ TA AΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ ΑTR42!!!

Xeno-318is
21-03-06, 20:37
Η αληθεια ειναι πως ειναι απολυτα φυσικος ο φοβος...Τι ειναι 8α σκεφτεις το αεροπλανο...μια τουμποσωληνα με 2-4 μοτερια (νταξ...jet!!) που επειδη κατι πεζει με τους αερηδες αλλος περναει πανω απτο φτερο αλλος απο κατω...αυτο μενει στον αερα...Τωρα περα απτη πλακα...Οντως ειναι απτα πιο ασφαλη μεσα μεταφορας!
Εγω προσωπικα δεν τα φοβαμαι...αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανει "χ...στες" οσους τα φοβουνται!! Λιγο πολλοι οσοι εχουμε ταξιδεψει με αεροπλανα εχουμε αντιμετωπισει και μικροπεριπετιουλες..η χειροτερη μου εμπειρια ηταν περιπου το 92 με την "LOT" (πολωνικη) απο βαρσοβια για αθηνα..Παρολο που ημουνα μονο 11 χρονων δε θα το ξεχασω ποτε!Δε με εκανε ομως να τα φοβηθω...Παραξενο γιατι και στα αεροπλανα και στους σεισμους ειμαι μοσχαρι...δε νιωθω!!Απτην αλλη ολοι εχουμε τις φοβιες μας..Οποτε παντελη μη το παιρνεις προσωπικα...απλα αν οντως πρεπει να κανεις ταξιδια με το ακατονομαστο...κανε την καρδια σου πετρα...πιες και καμια δραμαμινη και μπες..Σκεψου οτι ειναι ΒΜW!!

manosbmw318ie30
21-03-06, 21:46
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αεροπλάνο 10 φορές. Αν και είχα διάφορες "περιπετιούλες" σε χειμερινές πτήσεις, βεβαίως και θα ξαναμπώ αν χρειαστεί. Απλά το βαριέμαι.

Σαφώς και δε μπορεί να χαρακτηριστεί "δειλός" αυτός που νοιώθει άβολα στο αεροπλάνο, μιας και είναι εκτός της φύσης του ανθρώπου.

Εξάλλου, αυτό που ξέρω να πω είναι ότι με το αυτοκίνητο έχω κοντέψει να χάσω τη ζωή μου και όχι με αεροπλάνο!!!

Elias_Z3
22-03-06, 07:25
Δεν εχω κανει πολλα ταξιδια με αεροπλανα, αλλα οσες φορες μπηκα δεν ειχα προβλημα. Αντιθετως γουσταρα κιολας, απολυτη επιταχυνση:)

Kostas Christ
22-03-06, 16:05
Σκεψου οτι ειναι ΒΜW!!

Και οχι μια απλη ΒΜW αλλα μια Μ3 η μια Μ6 η εστω μια Μ635, γενικα καποιο δυνατο πολυ δυνατο ///Μ

manosbmw318ie30
22-03-06, 17:13
...απολυτη επιταχυνση:)

επιτάχυνση? :nono:

Όσο αφορά τον οριζόντιο άξονα... ψόφια πράγματα! Δε μπορεί να συγκριθεί για παράδειγμα με την επιτάχυνση ενός ZZR1100 που έχω δοκιμάσει!!!

Για τον κατακόρυφο άξονα, τότε ναι! Είναι σαφώς μεγαλύτερη από...... το ασανσέρ! :takecover

Sorry για το :offtopic:

Xeno-318is
22-03-06, 19:10
Eχει απολυτο δικιο ο φυσικος της παρεας!!Ανοιχτε και κανα βιβλιο ρεεεε!!!:dance:

Fanis
22-03-06, 20:14
Δεν φοβάμαι καθόλου....και μέχρι το 2003, για επαγγελματικούς λόγους εκανα 20-30 ταξίδια το χρόνο (τα 4-5 άνω των 8 ωρών). Τώρα πια κάνω 2-3 τον χρόνο.

Mpower5
22-03-06, 22:44
Να πω κ’ εγω την γνωμη μου,ταξιδευω απο 6 μηνων,κανω τουλαχιστον 8 ταξιδια τον χρονο...και γενικως τα ζω καθημερινα μιας και ο πατερας μου ειναι πιλοτος,και σε λιγο καιρο και εγω.Δεν μπορω να καταλαβω παντως τον φοβο σας,επειδη κουνα λιγο στην διαρκεια του ταξιδιου..και οταν πηγαινετε με το αμαξι “τεζα” και πεφτετε σε μια λακουβα δεν κουναει??..το θεμα ειναι οτι αν παει κατι στραβα με το αμαξι το πιο πιθανο ειναι να βρεθεις σε κανενα διαζωμα...αντιθετα με το αεροπλανο που και να κουνηθει λιγακι δεν θα συγκρουστει πουθενα.Δεν καταλαβαινω που ειναι ο φυσικος φοβος.Οπως ειπατε και οι περισσοτεροι ειναι το ασφαλεστερο μεσο μετακινησης.Εγω παντως προτιμω το ταξιδι να εχει και αναταραξεις γιατι του δινει και ενα ενδιαφερον...ειναι βαρετο να πηγαινει συνεχεια ηρεμα...:rockon: :p:

Elias_Z3
23-03-06, 07:08
επιτάχυνση? :nono:

Όσο αφορά τον οριζόντιο άξονα... ψόφια πράγματα! Δε μπορεί να συγκριθεί για παράδειγμα με την επιτάχυνση ενός ZZR1100 που έχω δοκιμάσει!!!

Για τον κατακόρυφο άξονα, τότε ναι! Είναι σαφώς μεγαλύτερη από...... το ασανσέρ! :takecover

Sorry για το :offtopic:
Αν το πιο γρηγορο αυτοκινητο που εχεις ειναι με 115 αλογα τοτε ειναι απολυτη επιταχυνση. :banghead:
Μην βαρατε δεν ειπαμε οτι ειναι και Zonda, ειναι ομως κατι διαφορετικο.

papajim
23-03-06, 14:31
από enet.gr

«Ιπτάμενα φέρετρα» χαρακτήρισε ορισμένα από τα αεροπλάνα αερογραμμών που πλέον μπαίνουν σε ενιαία ευρωπαϊκή μαύρη λίστα ο επίτροπος για τις μεταφορές Ζακ Μπαρό.

Ο κατάλογος που δόθηκε χθες στη δημοσιότητα περιλαμβάνει 95 εταιρείες. Η συντριπτική πλειονότητα των εταιρειών προέρχονται από την Αφρική. Ειδικότερα από το Κονγκό, την Ισημερινή Γουινέα, τη Σιέρα Λεόνε, τη Σουαζιλάνδη και τη Λιβερία. Οι εταιρείες αυτές, που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Ε.Ε.

http://europa.eu.int/comm/transport/air/safety/flywell_en.htm,

δεν θα μπορούν να εκτελούν δρομολόγια προς, από και μέσω των 25 κρατών-μελών της Ε.Ε., της Νορβηγίας και της Ελβετίας.

Η Ε.Ε. αποφάσισε να συστήσει μια μαύρη λίστα, ύστερα από αρκετά μοιραία αεροπορικά δυστυχήματα πέρυσι στην Ελλάδα και την Ιταλία, αλλά και την πτώση του αιγυπτιακού αεροσκάφους στην Ερυθρά Θάλασσα, τον Ιούνιο του 2004. Η αιγυπτιακή εταιρεία Flash δεν είναι στη μαύρη λίστα, γιατί λίγο μετά το δυστύχημα κήρυξε πτώχευση, είπε ο Ζακ Μπαρό. Ο κατάλογος με τις απαγορευμένες αεροπορικές εταιρείες θα επανεξετάζεται κάθε τρεις μήνες από την Κομισιόν και την υπηρεσία ασφάλειας πτήσεων της Ε.Ε.

halson
23-03-06, 19:39
Τα γαιδουράκια σκοτώνουν ετησίως περισσότερους ανθρώπους
απο την πτώση αεροπλάνων!

ΦΑΝΗΣ
01-04-06, 22:52
Εμενα παντως μου αρεσει να ταξιδευω με αεροπλανο(Ταυλανδη,Ιταλια,Γερμανια,Ελβετια,Ινδια,κ λπ.) νιωθω περισσοτερο ασφαλεια απο οτι αλλο μεταφορικο μεσο.

dimosbmw
02-04-06, 12:21
Εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο 60-70 φορές...
Το 1999 για διαφορους λογους σταματησα να ταξιδευω.και απο τοτε εχω χασει πολλα επαγγελματικα (και ψυχαγωγικα)ταξιδια......
Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.....πρεπει να κανω καποια (αυθημερων) ταξιδια εντως Ελλάδας......πρεπει να ξαναμπω σε αεροπλανο.........:confused: :takecover

Εσεις ταξιδευετε με αεροπλανο..??........??.........η μονο εγω ειμαι χεστης??

ολα καλα με αυτα τα αεροπλανα αλλα οταν κανει κενα και ταρακουνηματα χανεις το εδαφος κατω απο τα ποδια σου.

αμαξι και παλι αμαξι ρε

GEORGE36
04-04-06, 16:37
Εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο 60-70 φορές...
Το 1999 για διαφορους λογους σταματησα να ταξιδευω.και απο τοτε εχω χασει πολλα επαγγελματικα (και ψυχαγωγικα)ταξιδια......
Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.....πρεπει να κανω καποια (αυθημερων) ταξιδια εντως Ελλάδας......πρεπει να ξαναμπω σε αεροπλανο.........:confused: :takecover

Εσεις ταξιδευετε με αεροπλανο..??........??.........η μονο εγω ειμαι χεστης??

makes 2 ov ass ..... !
ποτέ δε με πείραζε .
το 96 σε μια επιστροφή από Μελβούρνη έφαγα μεγάλη πίκρα αν και καπετάνιος ήταν πρώτος ξάδερφος του πατέρα μου , είπαμε αμήν να φτάσουμε . γαι κάποιο λόγο πέσαμε σε καταιγίδα και έγινε της μουρλής !
είπα δε θα ξαναμπώ .
τελικά πέταξα κι άλλες φορές αλλά πάντα χεζόμουνα .
πέρισυ έπρεπε να πετάξω για ρώμη .
το κανα αλλά ένιωσα τόσο άβολα που αποφάσισα να μην ξαναμπώ σε τέτοιο ρημάδι ποτέ .
πιστεύω ότι το είδος μας έφτασε να κάνει τα πάντα . κάποιοι μένουν στο νερό γαι πολά λεπτά της ώρας , κάποιοι κολυμπάνε τόσο καλά όσο τα θαλάσια είδη , αλλά κανείς δεν μπορεί να κουνήσει να χέρια του και να απογειωθεί.
ίσως αυτή η αδυναμία σε συνδυασμό με το μαζικό χαμό πολλών ατόμων σε ένα αεροπορικό δυστύχημα να δημιουργέι γενικότερα φοβίες.
ξέρω και πιλότο ( μάχιμο ) που χέστηκε δίπλα μου στα μέγαρα ... χωρίς να πετάω ... χε χε χε ! ! ! !

Fad3In
04-04-06, 16:58
Εχω ταξιδεψει κι εγω πολλες φορες με μακρυτερο προορισμο
την Σαουδικη Αραβια επανελλειμενως μεχρι και 14 ετων!
Τελευταιο ταξιδι με ελικοφορο στην Αστυπαλαια το καλοκαιρι!
Μπορω να πω οτι παντα εχει πλακα να πετας
μιας που κυριολεκτικα αφηνεις την τυχη σου στα χερια
αλλων καθως και τυχαιων παραγοντων!
Αυτο απο μονο του ειναι extreme sport,συμφωνειτε;
Ν.

Action Man
06-04-06, 11:08
KEΡΚΥΡΑ
ΧΙΟΣ
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
ΚΡΗΤΗ


Εγώ δέν πετάω.....

Action Man
07-04-06, 12:18
Δεν σχολιάζω..........:smashtard

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=641427&lngDtrID=244

Xeno-318is
07-04-06, 12:26
τουλαχιστον οπου και να πεσει...στην θαλασσα θανε...ειναι κατι κιαυτο!!

E36 RULES!!
07-07-06, 11:40
Είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς. Και το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ασφαλέστερο είναι το Υδροπλάνο

M3Convertible
30-10-06, 13:35
Παιδιά δεν θέλω να ακούσω ξανά την λέξη Κενό Αέρος διότι δεν υπάρχει στην ατμόσφαιρα του πλανήτη μας.

Το φαινόμενο των αναταράξεων και του χασίματος (απότομης στιγμιαίας καθόδου ή ανόδου του αεροσκάφους) δημιουργείται από την απότομη διαφορά βαρομετρικής πιέσεως και από τα ανοδικά και καθοδικά ρεύματα.
Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες και είμαι στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινήσεις

Real pilot since 1996

Coyot
30-10-06, 20:46
Οι πτήσεις της πολιτικής αεροπορίας είναι η πλέον αυστηρά σχεδιαζόμενη, ελεγχόμενη, εποπτευόμενη, επαληθευόμενη ανθρώπινη δραστηριότητα. Στο σχεδιασμό αυτής της δραστηριότητας λαμβάνεται υπ' όψιν και η "κακοτυχία", και βεβαίως και τα ανθρώπινα λάθη, ώστε να μην έχουν συνέπειες.

Εάν ετηρείτο παντού και πάντα στο ακέραιο το θεσμικό πλαίσιο περί πτήσεων, δεν θα είχε πέσει ούτε ένα αεροπλάνο.

Δεν τηρείται όμως, για λόγους είτε κεφαλαιοκρατικής αισχροκέρδειας στον "ανεπτυγμένο" κόσμο, είτε πολιτισμικού ελλείματος (παιδείας) στον υπανάπτυκτο, ή συνδυασμό των δύο.

Γι' αυτό το λόγο, δεν γουστάρω να μπαίνω κάπου απ' όπου ΔΕΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ αν συμβεί η μοιραία α κ ο λ ο υ θ ί α παραλείψεων/λαθών/ατυχιών.

Σίγουρα στην ΕΟ Αθήνας-Πάτρας στατιστικώς κινδυνεύεις περισσότερο, αλλά λόγω της ελπίδας πιθανής επιβίωσης σε ατύχημα, δεν εξευτελίζει την ύπαρξή σου ο φόβος.

Οι σοβαρές εταιρίες (ευρωπαϊκοί εθνικοί μεταφορείς, ατύπως ενισχυόμενοι από τα οικεία κράτη) είναι μία λύση, αλλά όχι απόλυτη σήμερα πια, στην εποχή του code sharing μεταξύ εταιριών και της ανεξέλεγκτης μίσθωσης - δρομολόγησης αεροσκαφών και πληρωμάτων από άλλες εταιρίες.

ΥΓ: Κι εγώ είμαι αναγκασμένος να πετάω αρκετά. Ρεκόρ απόστασης ο Ατλαντικός διαγωνίως (Παρίσι - Σάο Πάολο).

driveaway
30-10-06, 22:54
Μια που έκανα μαθήματα πτήσης για ελαφρύ μονοκινητήριο αεροσκάφος και το έχω απομυθοποιήσει τελείως θα σου παραθέσω μερικά παραδείγματα χαβαλέ και αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και οδηγίες για να πετάξεις και μόνος σου (με εκπαιδευτή).
Το αεροπλάνο είναι σαν το αυτοκίνητο, ένα μηχάνημα. Και όπως όλα πρέπει να το αγαπάς, να το σέβεσαι και να μην το φοβάσαι.
Το αεροπλάνο υπακούει στούς νόμους τής φυσικής και ειδικότερο σε αυτούς της αεροδυναμικής. Μπορεί όντως να πετάξει χωρίς κανένα κινητήρα, (για λίγο).
Μέρος της εκπαίδευσης ήταν να στολάρουμε το αεροπλάνο (Τσέσνα 152) και να το ξαναμαζέψουμε όσο γινόταν πιό γρήγορα δηλαδή με τη μικρότερη απώλεια ύψους. Εκλεινα λοιπόν τον κινητήρα και το αεροπλάνο σιγά σιγά έχανε ταχύτητα. Στούς 45 κόμβους χτύπαγε ο συναγερμός ότι το αεροπλάνο πάει να στολάρει, και μετά φυσικά στόλαρε. Δηλαδή είχε ξαφνικά απώλεια στηριξης και βούταγε με τα μούτρα πρός τα κάτω. Με συγκεκριμένους απλούς χειρισμούς μπορούσες να το ξαναμαζέψεις ή και να το ξαναβάλεις μπροστά. Με γρήγορους χειρισμούς η απώλεια ύψους ήταν λιγότερο από 200 πόδια. Κάνοντας το πολλές φορές συνεχόμενα γινότανε για χαβαλέ.
Κλειστές στροφές. Το αεροπλάνο έχει μια μέγιστη κλίση της οποία μπορεί να αναπτύξει στις στροφές χωρίς να χάνει ύψος. Για να το βοηθήσεις να στρίψει πιό γρήγορα μπορείς ........να ανοίξεις τήν πόρτα που είναι από την εσωτερική μεριά τής στροφής! Οσο εξωφρενικό και άν ακούγεται αρχικά στην πραγματικότητα είναι πολύ απλούστερο απ το να άνοίξεις πόρτα σε κάποιο από τα αυτοκίνητά μας την ώρα που κινείται με ταχύτητα. Η πόρτα είναι πολύ πιό ελαφρια, και η ταχύτητα πολύ μικρότερη. Το αποτέλεσμα είναι ότι επιβαρύνεται αεροδυναμικά το μισό τού αεροπλάνου που είναι από την εσωτερική μεριά της στροφής και αρα στρίβει. Λίγο περισσότερο απ ότι θα μπορούσε μόνο με τα πτερύγιά του.
Δεν συζητάω για τις υπόλοιπες ταρζανιές που βλέπεις στην τηλεόραση (Loop κ.λ.π.) οι οποίες γίνονται και μάλιστα πιό έυκολα από άλλα που κάνουμε εμείς με τα αυτοκίνητα, απλά χρειάζεσαι γερό στομάχι. Τότε όμως αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τι δυνάμεις αναπτύσονται με τα φτερά τού αεροπλάνου και πόσο ισχυρές μπορεί να είναι.
Στα πολιτικά αεροσκάφη που χρησιμοποιούμε η για λόγους οικονομίας καυσίμου, η επιφάνει ατών φτερών είναι μικρότερη σε σχέση με το βάρος του αεροσκάφους, και άρα οι κινητήρες πιό απαραίτητοι αλλά οι αρχές είναι οι ίδιες.
Επίσης τα συτήματα είναι τόσο εξελιγμένα και αλληλοελεγχόμενα που πρέπει να γίνει ένας μεγάλος συνδυασμός απανωτών παραλείψεων για να βρεθείς σε κίνδυνο.
Καλές προσγειώσεις!!!
Υ.Γ. "Κενά αέρος" δεν υπάρχουν. Το μόνο που υπάρχει είναι ανοδικά και καθοδικά ρεύματα. Την μετάβαση από πτήση μέσα σε ανοδικό σε πτήση μέσα σε καθοδικό την αντιλαμβάνεσαι σαν αυτό που λέμε "κενό αέρος"

kakaros
31-10-06, 00:42
τον ήμουν πιο μικρός πηγαίναμε σίγουρα δυο φορές το χρόνο Γερμανία λόγο καταγωγής της μάνας μου. Όταν λοιπόν πήγα φαντάρος έκανα το Αθηνά-Αλεξανδρούπολη 2-3 φορές. Μέχρι εδώ όλα καλά! Σ Ο Υ Π Ε Ρ!!!!!!
Μέχρι που πήγα στο Κοσσοβο κ ήρθε η ώρα της άδειας, όσοι ήμασταν από νότια Ελλάδα κατεβαίναμε με C-130,με μια λέξη ΣΤΡΑΤΟΣ ήμασταν τόσοι που κάτσαμε λωλό μέσα λωλό εξω!οι θέσεις ήταν ένα δίχτυ πορτοκαλί από άκρη σε άκρη καλά αυτό νομίζω ότι δεν είχε ούτε ζωνες?εγω παντός δεν φοραγα!το κεφάλι καζάνι από το θόρυβο κ το κερασάκι ήταν οι αναταράξεις που οι αντιαεροπορικές ΄΄ρουκέτες΄΄ φεύγανε βροχή!!!! Είπα τέλος αυτό ήταν δεν ξαναμπαίνω αλλά αυτή η αίσθηση της επιτάχυνσης της απογείωσης κ τα λοιπά μου άλλαξαν γνώμη η μήπως ήταν τα 30 Φ που άρπαξα που στο γυρνά έχασα το C για Κανά δίωρο κ αναγκάστηκα να πάω Σαλλονικα {Καρατάσου] κ από κει 5ωρες ταξίδι νέτη φαλλαγκα για πάνω ........................................
Σταματάω εδώ γιατί θα αρχίσω τις ιστορίες για το Στράτο.

M3Convertible
31-10-06, 09:13
Μια που έκανα μαθήματα πτήσης για ελαφρύ μονοκινητήριο αεροσκάφος και το έχω απομυθοποιήσει τελείως θα σου παραθέσω μερικά παραδείγματα χαβαλέ και αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και οδηγίες για να πετάξεις και μόνος σου (με εκπαιδευτή).


Φίλε μου καλημέρα

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου αλλά έχεις πολύ διάβασμα ακόμα για να μάθεις Αεροδυναμική και Μετεωρολογία

Τώρα για τον εκπαιδευτή δεν θα πάρω, εκτός αν θέλει να έρθει κάποιος μαζί μου για να κάνουμε κανένα spin, έτσι για να ανάψουν λίγο τα αίματα.

Αλήθεια έχεις πτυχίο; Γιατί εγώ το έχω από το 1996 με 180 ώρες για λογαριασμό της πυροσβεστικής και 400+ για την πάρτη μου.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ και καλό διάβασμα.

Υ/Γ: Συνέχισε να στρίβεις με τις πόρτες……..:rofl2:

Με αεροπορικούς χαιρετισμούς
Κωνσταντίνος

bmw318cabrio
23-01-07, 16:23
Φίλε μου καλημέρα

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου αλλά έχεις πολύ διάβασμα ακόμα για να μάθεις Αεροδυναμική και Μετεωρολογία

Τώρα για τον εκπαιδευτή δεν θα πάρω, εκτός αν θέλει να έρθει κάποιος μαζί μου για να κάνουμε κανένα spin, έτσι για να ανάψουν λίγο τα αίματα.

Αλήθεια έχεις πτυχίο; Γιατί εγώ το έχω από το 1996 με 180 ώρες για λογαριασμό της πυροσβεστικής και 400+ για την πάρτη μου.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ και καλό διάβασμα.

Υ/Γ: Συνέχισε να στρίβεις με τις πόρτες……..:rofl2:

Με αεροπορικούς χαιρετισμούς
Κωνσταντίνος Γρηγορόπουλος

:+1: :+1: :+1: απλα , λιτα και απεριτα κωστα...

watercop143
23-01-07, 17:25
Αεροπλανοοοο...για μ@λ@κες ψαχνεται???

autodream
15-02-07, 09:00
Και εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν ειναι και το καλυτερο μου απλα λογω δουλειας σχεδον καθε τριμηνο παω Γερμανια οποτε μου αρεσει δεν μου αρεσει μπαινω.Αυτην που δεν μπορω με τιποτα να πεισω ειναι την γυναικα μου.Δεν μπαινει βρε με καμμια δυναμη.

nasos M40
15-02-07, 09:37
Εγω ρε παιδια δεν εχω ταξιδεψει ποτε με αεροπλανο, δεν ετυχε, για εσωτερικο δε το συζηταω οδικως ή με καραβι (ναυτιλιακη υπερδυναμη ειμαστε) στην Ιταλια που πηγα πριν δυο χρονια πηγαμε οδικως και την Αδριατικη τη διασχησαμε με καραβι, δεν ξερω πως ειναι λετε να χανω πολλα?:nixweiss:

Action Man
15-02-07, 10:55
Toν τελευταίο καιρό παρακολουθώ κάποια καθημερινά ντοκυμαντερ στο "Μακεδονία tv"(κάπως έτσι δεν λέγεται??)...........καταστροφή...:icon_toil

alex-kal
15-02-07, 11:20
H αλήθεια είναι ότι δεν το φοβάμαι. Αν είναι να τύχει κάτι, θα το πάθουμε όλοι ..
Φυσικά , όχι με την μαστρο-μήτσος airways , αλλά με κάποια με καλό ιστορικό..
Εχω πάει Αμερική (10 ώρες τότε με 747) , πάρα πολλές φορές Καλαμάτα-Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Βέβαια , έχω αρκετό καιρό να ταξιδέψω (6-7 χρόνια) γιατί προτιμώ το αυτοκίνητο.
Είναι η δουλειά μου τέτοια, που δεν χρειάζεται να ταξιδεύω μακρυά (άντε μέχρι την Αθήνα)..

alex-kal
15-02-07, 11:24
Μέχρι που πήγα στο Κοσσοβο κ ήρθε η ώρα της άδειας, όσοι ήμασταν από νότια Ελλάδα κατεβαίναμε με C-130,με μια λέξη ΣΤΡΑΤΟΣ ήμασταν τόσοι που κάτσαμε λωλό μέσα λωλό εξω!οι θέσεις ήταν ένα δίχτυ πορτοκαλί από άκρη σε άκρη καλά αυτό νομίζω ότι δεν είχε ούτε ζωνες?εγω παντός δεν φοραγα!το κεφάλι καζάνι από το θόρυβο κ το κερασάκι ήταν οι αναταράξεις που οι αντιαεροπορικές ΄΄ρουκέτες΄΄ φεύγανε βροχή!!!! Είπα τέλος αυτό ήταν δεν ξαναμπαίνω αλλά αυτή η αίσθηση της επιτάχυνσης της απογείωσης κ τα λοιπά μου άλλαξαν γνώμη η μήπως ήταν τα 30 Φ που άρπαξα που στο γυρνά έχασα το C για Κανά δίωρο κ αναγκάστηκα να πάω Σαλλονικα {Καρατάσου] κ από κει 5ωρες ταξίδι νέτη φαλλαγκα για πάνω ........................................


Το C-130 είναι καταπληκτικό: νοιώθεις το αεροπλάνο μέσα σου, και κάθε του κομμάτι.
Την στιγμή που βγάζει τροχούς για προσγείωση, νομίζεις ότι έφαγε ρουκέτα από το έδαφος!!
Το είχα πει σε ένα ψάρακα στο στρατό (ότι πάει πέφτουμε τώρα) και έβαλε τα κλάματα!!!
Ο Θόρυβος τρομερός, τρίζει όλο, και λες : πάει πέφτουμε!!
Ομως πάει και χωρίς κινητήρες , το μοναδικό (αν δε κάνω λάθος)..

SILISAV
06-06-07, 15:04
τελειο το αεροπλανο...ειδικα αν εισαι first class!!!!

BILL007
26-06-07, 20:02
Εγώ έχω πετάξει πανω απο 20 φορές Ελλάδα και Εξωτερικό σύνολο...Γενικά πάντα μου άρεσαν τα ύψη και τα αεροπλάνα και δεν ειχα ποτέ καμία σκέψη δισταγμού...Ότι είναι να γίνει 8α γίνει,οπότε με αφήνουν παγερά αδιάφορο οποιεσδήποτε αρνητικές σκέψεις...χιχιχιχ!:)

bill987
26-06-07, 20:55
Τι μου θύμισες με το C130, έχω ταξιδέψει πάνω απο 20 φορές λόγω Αεροπορίας γιατι ήμουν φαντάρος στην Σκύρο! Δύο φορές απο Αθήνα για Κω. Πιστεύω οτι αν είναι να πας, θα πας και καλύτερα να πας με αεροπλάνο να μην καταλάβεις και πολλά!!!:drive2: