PDA

Επιστροφή στο Forum : Η "μαύρη" αλήθεια για τη γρίπη των πτηνών.


Fairytale
22-03-06, 17:08
Επειδή ο τομέας εργασίας μου (θέμα άλλου thread) μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω κάποιες αλήθειες σχετικά με το θέμα, θεώρησα σωστό να σας κάνω κοινωνούς της γνώσης μου αυτής.
Τα αποδημητικά πουλιά κινούνται πάντα στον άξονα Βορρά-Νότου, ενώ η επιδημία εξαπλώνεται στον άξονα Ανατολή-Δύση. Άρα τα αποδημητικά πουλιά δεν είναι υπεύθυνα για την εξάπλωση της γρίπης.
Όταν έγινε η εξάπλωση Ασία -> Τουρκία -> Ελλάδα -> Γερμανία -> Γαλλία τα αποδημητικά πουλιά δεν κινήθηκαν καν. Δεν είναι η εποχή τους.
Ο ιός "μεταπήδησε" πολύ γρήγορα από το ένα μέρος στο άλλο. Κανένα ζώο δεν μπορεί να μεταφερθεί τόσο γρήγορα - εκτός από τον άνθρωπο με
αεροπλάνο (άντε να σκοτώσουμε και μερικούς ανθρώπους τώρα). Άρα μάλλον ο ιός υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Εκδηλώθηκε όμως τώρα γιατίειδικά αυτήν την χρονιά είχαμε εξαιρετικά βαρύ χειμώνα στην Ευρώπη.Το κρύο αποδυνάμωσε τις αντιστάσεις των άγριων πουλιών και επέτρεψε στον ιό να εκδηλωθεί.
Ο ιός είναι μετάλλαξη ενός άλλου - σχετικά ακίνδυνου - ιού, που υπάρχει στα ψάρια. Η μετάλλαξη οφείλεται σε ανθρώπινη δραστηριότητα -τα κοτόπουλα τρέφονται εδώ και δεκαετίες με ιχθυάλευρα. Τα κοτόπουλα τα τρέφουμε εμείς με υπολείμματα ψαροσφαγείων (εντόσθια, κεφάλια κλπ.).
Το ίδιο είχε γίνει με την νόσο των τρελών αγελάδων. Αυτή προκλήθηκε γιατί κάποιος άλλος ιός μεταλλάχθηκε στις αγελάδες, αφού εμείς τις είχαμε αναγκάσει να φάνε υπολείμματα σφαγείων. Δηλαδή αφού εμείς αναγκάσαμε τις αγελάδες σε κανιβαλισμό!!!
Τόσο στις αγελάδες όσο και στα πουλιά οι επιστήμονες φιμώθηκαν επί μήνες (!!!), γιατί αν έβγαινε βρώμα ότι οι ζωοτροφές είναι υπεύθυνες για τις 2 αρρώστιες, θα βλάπτονταν οι εταιρείες παραγωγής. Είναι απείρως φθηνότερο να ρίξεις την ευθύνη στα αποδημητικά.

Όλα αυτά συν-club-ίτες γίνανε και γίνονται με έναν μοναδικό σκοπό:
Να μπορείτε να τρώτε εσείς φτηνά μπριζολάκια στις χασαποταβέρνες. Και μην βγει κανένας να μου πει ότι φταίνε οι εταιρείες παραγωγής ζωοτροφών. Οι εταιρείες θα είχαν το ίδιο ακριβώς κέρδος αν παρήγαγαν φυσικές ζωοτροφές. Τις εταιρείες καθόλου δεν τις ενδιαφέρει να αγοράζουν για 10 και να πουλάνε για 11 (κέρδος = 1) είτε να αγοράζουν για 1 και να πουλάνε για 2 (κέρδος πάλι = 1).
Εσείς όμως - οι καταναλωτές κρέατος - θα είχατε τεράστια διαφορά στην τσέπη σας, αν το κοτόπουλο μπούτι κόστιζε 50 ευρώ / κιλό αντί για 5.
Μην ξεχνάμε, ότι τα υπολείμματα των σφαγείων (κόκαλα, κρανίο, δέρμα, λίπος, εντόσθια, αίμα) πολτοποιημένα αποτελούν μακράν (!!!) την φθηνότερη "πρώτη ύλη" για ζωοτροφές και καλλυντικά.
Νομίζετε ότι μπορείτε να τρέφετε αγελάδες, κότες και ψάρια με πολτό από αγελάδες, κότες και ψάρια και να μην μεταλλάσσεται κανένας ιός?
Ας συνεχίσουν λοιπόν οι γιατροί να ψάχνουν για εμβόλιο, ας συνεχίσουν οι υγειονομικοί να ρίχνουν ζώα σε λάκκους και κρεματόρια, ας συνεχίσουν οι παραγωγοί να ταίζουν ζώα με τον εαυτό τους και ας συνεχίσουν οι υπόλοιποι να παραγγέλνουν κοτόπουλο, μπριζόλες και παϊδάκια στις ταβέρνες.
Τώρα ξέρετε...
C U out there

makman
22-03-06, 17:33
:bugeye: :bugeye: :bugeye: :bugeye:

Geo_3D
22-03-06, 17:52
Πληροφοριακα μονο
Τα κρεαταλευρα εχουν απαγορευτει εδω και πολλα χρονια,αλλά μερικοι τα χρησιμοποιουν ακομα.Οσα για τα ιχθυαλευρα στα σιτηρεσια των πουλερικων,ειναι απολυτως νομιμα και χρησιμοποιουνται μεν κανονικα,αλλά σε πολυ μικρο ποσοστο μεσα στο σιτηρεσιο

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
23-03-06, 04:08
Τι λες τώρα?? Δηλαδή τι σκ@τ@ να τρώμε?? ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ Λ@Λ@ΚΙΕΣ ΤΟΥΣ

sakkunen
23-03-06, 19:08
Επειδή ο τομέας εργασίας μου
Ας συνεχίσουν λοιπόν οι γιατροί να ψάχνουν για εμβόλιο.
C U out there


just for the record,εμβολιο για την γριπη των πουλερικων υπαρχει κ σε καποιες χωρες χρησιμοποιειται.

Τι ακριβως επαγγελλεσαι;

Fanatic
23-03-06, 23:11
just for the record,εμβολιο για την γριπη των πουλερικων υπαρχει κ σε καποιες χωρες χρησιμοποιειται.

Τι ακριβως επαγγελλεσαι;

Iσως εννοει για την μεταδοση του ιου στον ανθρωπο:idea:

Fairytale
25-03-06, 09:22
Χμμμ... Βλέπω ότι μαζευόμαστε σιγά σιγά (το έντονο ύφος του αρχικού post βοήθησε σε αυτό), ωραία!!! Οι επισημάνσεις σας λογικές και απολύτως αναμενόμενες βάση του τι το "σύστημα" σας αφήνει να γνωρίζετε (βασική αρχή της Κυβερνητικής (επιστήμης). Αλλά "all things in good time". Κανένας άλλος? Εντυπωσιάστε με...
C U out there

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
25-03-06, 10:31
Το θέμα είναι όχι τι λέει η κυβενητική επιστήμη. Αλλά η υγεία μας. Θα προτιμούσα να δίνω 50ε για μια μερίδα κοτόπουλου και να έχω την υγειά μου παρά να είμαι με τον ιό στο στόμα. Τώρα θα μου πεις τόσα χρόνια που δεν το ήξερες δεν σε χάλαγε. Εντάξει δεν έχετε άδικο. Αλλά τώρα βέβαια με τον Ευαγγελάτο και αυτά που βγάζει στο τέλος θα την βγάζουμε με στραγάλια. Μου φαίνεται θα τα δώσω όλα να πάω στην Σκωτία να ανοίξω μια φάρμα και να παίζω γκάϊντα. Και να την δω Μελ γκίμπσον στο... Δεν το θυμάμαι.

manosm3
25-03-06, 18:50
Το θέμα είναι όχι τι λέει η κυβενητική επιστήμη. Αλλά η υγεία μας. Θα προτιμούσα να δίνω 50ε για μια μερίδα κοτόπουλου και να έχω την υγειά μου παρά να είμαι με τον ιό στο στόμα. Τώρα θα μου πεις τόσα χρόνια που δεν το ήξερες δεν σε χάλαγε. Εντάξει δεν έχετε άδικο. Αλλά τώρα βέβαια με τον Ευαγγελάτο και αυτά που βγάζει στο τέλος θα την βγάζουμε με στραγάλια. Μου φαίνεται θα τα δώσω όλα να πάω στην Σκωτία να ανοίξω μια φάρμα και να παίζω γκάϊντα. Και να την δω Μελ γκίμπσον στο... Δεν το θυμάμαι.
Να προσεχεις και με αυτα. Μην τα τρως στα νυχτερινα κεντρα γιατι μπορει να εχουν ουρια.

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
25-03-06, 19:40
Να προσεχεις και με αυτα. Μην τα τρως στα νυχτερινα κεντρα γιατι μπορει να εχουν ουρια.

Θα τα πέρνω σφραγισμένα από φίλο!!! χα χα χα χα :nutkick:

Dark_Niaou
27-03-06, 12:01
Θα τα πέρνω σφραγισμένα από φίλο!!! χα χα χα χα :nutkick:

ΚΑΙ μιας και το ενέφερες.... Κωστα.... Θέλω κάσιους! Φερε το βράδυ!!

Fairytale
30-03-06, 00:15
...συνεχώς από το θέμα! Αν και με "νόστιμο" τρόπο :cheers: να προσθέσω...
C U out there

danis
30-03-06, 00:50
Αυτό που αναρωτιέμαι πλέον και με αυτά που ακούμε κάθε μέρα,είναι τί δεν μας κάνει κακό πλέον!

sakkunen
30-03-06, 01:03
Αυτό που αναρωτιέμαι πλέον και με αυτά που ακούμε κάθε μέρα,είναι τί δεν μας κάνει κακό πλέον!





Το Σεξξξξξξξξξξξξ!!:ices_ange :bigthumb:

Geo_3D
30-03-06, 01:07
...συνεχώς από το θέμα! Αν και με "νόστιμο" τρόπο :cheers: να προσθέσω...
C U out there
Απο κοντα (σε καποια χασαποταβερνα ισως:D ) εχουμε πολλα να συζητησουμε για το συγκεκριμενο θεμα.Ζωικη παραγωγη βλεπεις!!!!

manosm3
30-03-06, 19:16
Το Σεξξξξξξξξξξξξ!!:ices_ange :bigthumb:
Νομιζεις κοτανεν... Το υπερβολικο σεξ βλαπτει. :smashtard