PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ


xristosg
28-03-06, 01:06
Eιχα βγαλει το καθισμα του συνοδηγου για να βαλω απο κατω ενα ενεργο subwoofer μικρο και βολικο της pioner . Ξεκουμπωσα τις φυσες που εχει απο κατω και οταν το ξαναεβαλα μου αναβει το λαμπακι του αεροσακου και δεν λεει να σβησει.
Mηπως θελει απαναπρογραματισμο απ τη BMW

e39_528
28-03-06, 10:52
Eιχα βγαλει το καθισμα του συνοδηγου για να βαλω απο κατω ενα ενεργο subwoofer μικρο και βολικο της pioner . Ξεκουμπωσα τις φυσες που εχει απο κατω και οταν το ξαναεβαλα μου αναβει το λαμπακι του αεροσακου και δεν λεει να σβησει.
Mηπως θελει απαναπρογραματισμο απ τη BMW
Μαλον ειχες ανοιχτο διακοπτη,δοκιμασε και βγαλε 15 λεπτα τους πολους αν δεν σβησει θελει Reset

MPOWER
28-03-06, 11:25
Aν δεν δουλέψει το παραπάνω θέλει ένα απλό σβήσιμο της μνήμης λαθών με κάποιο διαγνωστικό!

m3power
28-03-06, 11:52
επειδη το ειχα παθει και εγω οταν επλυνα τα καθισματα μου,πηγα στον σπανο μου το βαλανε στο διαγνωστικο και σε 5 λεπτακια ειμουνα ετοιμος!!δεν ειναι τιποτα...

απλα να ξερεις οτι οσο εχεις την βλαβη στο καντραν,δεν δουλευει ΚΑΝΕΝΑΣ αεροσακος.

xristosg
28-03-06, 15:21
Ευχαριστω πολυ παιδια ,θα δωκιμασω πρωτα βγαζωντας τους πολους οπως μου προτινει το φιλαρακι και αν δεν διορθωθει το προβλημα θα παω για reset

VIC
28-03-06, 16:23
απλα να ξερεις οτι οσο εχεις την βλαβη στο καντραν,δεν δουλευει ΚΑΝΕΝΑΣ αεροσακος.
ειναι σιγουρο αυτο? με τρομαξες τωρα...

m3power
28-03-06, 22:19
εμενα τουλαχιστον ετσι μου ειπαν,τωρα αν μου ειπαν μπαρουφες...τοτε και εγω μπαρουφες λεω...

xristosg
29-03-06, 00:06
παιδια με τους πολους της μπαταριας δεν εγινε τιποτα. Μαλλον θελει reset στον εγκεφαλο

theo28
30-03-06, 22:27
Θέλει άλλαγμα οι καλοδιώσεις και ο αισθητήρας κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού κόστος 250 ευρω

nikosm3
30-03-06, 22:46
Θέλει άλλαγμα οι καλοδιώσεις και ο αισθητήρας κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού κόστος 250 ευρω
μη τον τρελαινεται τον τυπο απλα ειχε βγαλει τη φυσα αναψε το διακοπτη και ο εγκεφαλος κατεγραψε βλαβη γιατι δεν ηταν συνδεδεμενος ο πλαινος αεροσακος πας στη bmw βαζει τη φυσα και διαγραφει τη λαθος βλαβη που κατεγραφει.απλα τα πραγματα.

xristosg
31-03-06, 16:13
μη τον τρελαινεται τον τυπο απλα ειχε βγαλει τη φυσα αναψε το διακοπτη και ο εγκεφαλος κατεγραψε βλαβη γιατι δεν ηταν συνδεδεμενος ο πλαινος αεροσακος πας στη bmw βαζει τη φυσα και διαγραφει τη λαθος βλαβη που κατεγραφει.απλα τα πραγματα.
Σωστος ο Νικος .
Πηγα σε ενα ηλεκτρολογο που ειχε διαγνωστικο εγκεφαλου μου διεγραψε το λαθος απ τον εγκεφαλο και το προβλημα λυθηκε τελος καλο ολα καλα.

m3power
01-04-06, 00:04
Θέλει άλλαγμα οι καλοδιώσεις και ο αισθητήρας κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού κόστος 250 ευρω


αυτο μαλλον πρεπει να το θελω εγω...:( :(

γιατι χωρις να εχει ξεσυνδεθει καθολου η φυσα μια αναβει μια σβηνει,καμια φορα ειναι σβηστο και οταν κατσει καποιος στο καθισμα του συνοδηγου αναβει,η αν πεσω σε καμια λακκουβα.τι γινετε ουτε που ξερω!!:confused:

xristosg
01-04-06, 00:31
Καντο ενα σβυσιμο λαθους στον εγκεφαλο σε καποιο ηλεκτρολογο που εχει εγκεφαλο η στη BMW και μετα κανεις τις αλαγες που πρεπει .

giannis316
01-04-06, 00:40
Εχω ακουσει μεσα στη ΒΜW οτι αν κουνας συχνα το καθισμα του οδηγου σε Ε46 (μπρος-πισω κ.α) χαλαει η καλοδιωση.Αναβει το λαμπακι στο καντραν.
Ημουν μπροστα σε μια τετοια περιπτωση (στο ΚΟΡΦΙΑΤΗ).
Το επαθε και ενας φιλος με Ε46.


Ξερει κανεις γι'αυτο το θεμα με τους αεροσακους????????

e39_528
01-04-06, 10:40
Σωστος ο Νικος .
Πηγα σε ενα ηλεκτρολογο που ειχε διαγνωστικο εγκεφαλου μου διεγραψε το λαθος απ τον εγκεφαλο και το προβλημα λυθηκε τελος καλο ολα καλα.
Και αλλη φορα οταν κανεις παρομια εργασια διακοπτη κλειστο ,οχι να ακουμε τραγουδακια:clap:

xristosg
01-04-06, 15:26
Σωστα φιλε μου ετσι πρεπει

E36M3ZF
01-04-06, 17:30
Εχω ακουσει μεσα στη ΒΜW οτι αν κουνας συχνα το καθισμα του οδηγου σε Ε46 (μπρος-πισω κ.α) χαλαει η καλοδιωση.Αναβει το λαμπακι στο καντραν.
Ημουν μπροστα σε μια τετοια περιπτωση (στο ΚΟΡΦΙΑΤΗ).
Το επαθε και ενας φιλος με Ε46.


Ξερει κανεις γι'αυτο το θεμα με τους αεροσακους????????


Ειναι ετσι όπως τα λέει ο Σταμάτης....Εμένα μου είχε χαλάσει η κορδέλα τις κόρνας και αναβε το λαμπάκι των αερόσακων και όταν τελικά ρωτησα αν δεν την αλλάξω τι θα συμβει απλα μου ειπαν πως δεν θα δουλεψουν οι αερόσακοι σε περίπτωση τρακαρίσματος...Παντως όσον αφορά το θέμα του φίλου που το ξεκίνησε δεν είναι τίποτα...απλα το περνας απο το διαγνωστικό και στο σβήνουν.

E46 POWER
03-05-06, 09:20
Εδω και μια εβδομαδα περιπου το λαμπακι του αεροσακου μια αναβει μια σβηνει...πιεσα την φυσα στο καθισμα του συνοδηγου αλλα τιποτα παλι οποτε θυμαται (συχνα) αναβει...Εχθεσ μιας και βρισκομουν στιν Ξανθη ειπα να περασο μια βολτα γιατι μεχρι να ερθω Σερρες πολλα θα μπορουσαν να συμβουν...τελικα το εβαλε σε διαγνωστικο αλλα μου ειπε οτι δεν το σβηνει το λαμπακι και οτι πρεπει να το κοιταξουν γιατι μαλλον φταιει η καλοδιοση...το θεμα ειναι μηπως μπορω να το κοιταξω εγω και να μην πληρωσω μαμισιατικα λεφτα?

gp35
03-05-06, 20:50
να πας και να πληρωσεις!αλλωστε ειναι ποιο υπευθυνη δουλεια απο οτι να το κανεις εσυ....η καποιο αλλος.....τι ειναι 80ευρο για μια κολοδιωση εμπρος στην ζωη σου την ιδια ?.σκεψουτο....!τα ιιδια μου εκανε και εμενα , ασε που μπωρει να ειναι και η πλακετα στην χειροτερη περιπτωση!αλλα πανω απο ολα η σωματικη ακεραιοτητα! αλλου και αλλου τα δινεις γιατι οχι εδω?.....πανε στα σιγουρα!

E46 POWER
09-09-06, 18:07
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL31&mospid=47610&btnr=52_2492&hg=52&fg=25

γνοριζει κανεις αν οντος ειναι αυτη η αντισταση που χρειαζεται το καθισμα? πολυ φθηνη μου φαινεται...

MZ3
09-09-06, 23:42
δεν ειναι αυτη και η αντισταση στο καθησμα παει μονο στη μερια του σηνοδηγου (για να καταλαβη αν καθεται πεδακη εκει)
ενω για τον οδηγο δεν χρειαζεται εφοσον κηνειτε το αμαξη καποιος οδηγαει...

onyx
23-05-07, 08:44
Στην Ε39 μου άναψε κι εμένα το λαμπάκι, δεν πρόσεξα πότε και πώς αλλά σίγουρα και το κάθισμα του συνοδηγού κινήθηκε μπρος πίσω και πάνω κάτω και την κόρνα χρησιμοποίησα.
Τσέκαρα με το χέρι τα καλώδια κάτω από το κάθισμα και δεν μοιάζει να έχει φύγει τίποτα.
Άρα το επόμενο στάδιο είναι η αποσύνδεση μπαταρίας για κάμποση ώρα. Θα το δοκιμάσω κι αυτό όταν θα ξαναδώ το αυτοκίνητο. Αν δεν γίνει τίποτα θα πάω σε διαγνωστικό...

sotiris 328i
23-05-07, 17:01
Στην Ε39 μου άναψε κι εμένα το λαμπάκι, δεν πρόσεξα πότε και πώς αλλά σίγουρα και το κάθισμα του συνοδηγού κινήθηκε μπρος πίσω και πάνω κάτω και την κόρνα χρησιμοποίησα.
Τσέκαρα με το χέρι τα καλώδια κάτω από το κάθισμα και δεν μοιάζει να έχει φύγει τίποτα.
Άρα το επόμενο στάδιο είναι η αποσύνδεση μπαταρίας για κάμποση ώρα. Θα το δοκιμάσω κι αυτό όταν θα ξαναδώ το αυτοκίνητο. Αν δεν γίνει τίποτα θα πάω σε διαγνωστικό...

Στο διαγνωστικο θα κανεις δουλεια αλλα για λιγες μερες.και εγω το ιδιο προβλημα εχω.

BILL007
24-05-07, 15:30
Kι εγώ έχω πρόβλημα στο 46αρι μου με το γ@μημένο το λαμπάκι...Αυτό με την κόρνα δεν το έπιασα...Για πέστε το μια αναλυτικά αν γίνεται...

stauros772000
26-05-07, 14:17
το προβλημα ειναι γνωστο στα ε39 τουλαχιστον.ειναι η καλωδιωση που βγαινει απο τον προεντατηρα .κοστος 40 ευρα μου ειχανε πει .......αλλα
θα κοιταξω να το κανω ,αν γινετε απο μη εξιδικευμενο προσωπικο.τι σκατα ηλεκτρονικοι σπουδασαμε??????????????

E46 POWER
27-05-07, 21:48
αυτο θα πει να σπουδασεις ηλεκτρονικος για να βγαλεις το ψωμι σου!!!! :icon42:

Billism3
04-06-07, 09:59
γεια
την αντισταση (αισθητηρας) που εχουν στο καθισμα του συνοδηγου ειναι μονο για να αναγνωριζει αν καθετε καποιος και οχι αν καθετε παιδακι.Αν δεν καθετε κανεις σε περιπτωση τρακαρισματος απλα δεν ανοιγει ο αεροσακος.Ετσι αν τρακαρεις μονος δεν χρειαζετε να αλλαξεις ολους τους αεροσακους!!

E46 POWER
05-06-07, 20:42
αν ειναι κατω απο 10 κιλα ο συνεπιβατης τοτε δεν ανοιγει ο αεροσακος..διοτι ειναι παιδακι...στο λεω χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια.

Octane
19-06-07, 17:23
Λοιπον εδω και καμποσες μερες αναβει και σε μενα το λαμπακι του αεροσακου (το κοκκινο,δεξια) (Compact E46)

Δεν εχει πειραχτει τιποτα ουτε στο ηχοσυστημα ουτε πουθενα αλλου,ουτε καμια φυσα.
Τη Δευτερα εχω κλεισει να το κοιταξουν στην bmw.
Ξερεις κανεις τι μπορει να ειναι???:confused:

(Επλιζω να μη μου παρουν μετρα παλι...:icon42: )

thanassis
19-06-07, 17:25
το κλασικό, να κουνηθηκε κανένα καλώδιο κάτω από κανένα κάθισμα.......

Octane
19-06-07, 17:28
το κλασικό, να κουνηθηκε κανένα καλώδιο κάτω από κανένα κάθισμα.......

Μακαρι να ειναι μονο αυτο...:embarassm

thanassis
19-06-07, 17:30
Μακαρι να ειναι μονο αυτο...:embarassm

μακάρι μόνο να κουνήθηκε, να μην κουνήθηκε και έσπασε κανένα φισάκι και σου ζητήσουν να αλλάξεις όλη την καλωδίωση..... (στη δεύτερη περίπτωση μην την αλλάξεις.... κάνε κάτι με το φισάκι)

tolis981bmw320
22-04-08, 12:16
ρε παιδια και εμενα ανάβη αυτο το λαμπάκι...
το έσβησα σε διαγνωστικό στην bmw αλλα ξαναναψε..
μου είπαν οτι μάλλον θέλει άλλαγμα ο προεντατήρας της ζώνης

gyiama
22-04-08, 13:51
Ρε παιδια με βαση αυτα που λενε τα παιδια πιο πανω οτι οταν καθεται καποιοσ κλπ αναβοσβηνει το λαμπακι και αφου κουνισανε καλωδια αλλα τιποτα τι πιο λογικο να ειναι ο αισθητηρασ του αεροσακου του συνοδηγου ενα απο τ αστανταρ θεματακια που εχουν τα περισοτερα 46αρια.το κοστοσ κοντα στα 200-250ε.εφοσον οταν καθεται καποιοσ αναβει και μετα απο λιγο σβηνει η παραμενει η οταν δενκαθεται καποιοσ δεν αναβει ειναι σιγουρα ο αισθητηρασ.

Sonam
14-05-08, 12:29
Μπορεί να μου πει κάποιος τα 200 και κάτι ευρώ σε τι αναφέρονται?
Στον αισθητήρα του αερόσακου για το κάθισμα του συνοδηγού?
Τόσο ακριβώς είναι ο αισθητήρας? Και που ακριβώς βρίσκεται?
Γιατί εμένα μου είπαν ότι θέλει και ταπετσέρη η όλη διαδικασία.

Για να πάρω μια δεύτερη γνώμη και από άλλο συνεργείο τι ακριβώς να ζητήσω?
Να το βάλουν στο διαγνωστικό?
Γιατί θέλω να μου πούνε την σωστή λύση (αλλαγή φύσας/καλωδίωσης/αισθητήρα)

Και ένα άλλο ερώτημα, όταν ανάβει το λαμπάκι σημαίνει ότι δεν θα ανοίξει κανένας αερόσακος ή ότι πολύ πιθανόν να μην ανοίξει ο σωστός?

bill987
14-05-08, 13:03
Μπορεί να μου πει κάποιος τα 200 και κάτι ευρώ σε τι αναφέρονται?
Στον αισθητήρα του αερόσακου για το κάθισμα του συνοδηγού?
Τόσο ακριβώς είναι ο αισθητήρας? Και που ακριβώς βρίσκεται?
Γιατί εμένα μου είπαν ότι θέλει και ταπετσέρη η όλη διαδικασία.

Για να πάρω μια δεύτερη γνώμη και από άλλο συνεργείο τι ακριβώς να ζητήσω?
Να το βάλουν στο διαγνωστικό?
Γιατί θέλω να μου πούνε την σωστή λύση (αλλαγή φύσας/καλωδίωσης/αισθητήρα)

Και ένα άλλο ερώτημα, όταν ανάβει το λαμπάκι σημαίνει ότι δεν θα ανοίξει κανένας αερόσακος ή ότι πολύ πιθανόν να μην ανοίξει ο σωστός?

Δεν μας είπες τι αυτοκίνητο έχεις!(φαντάζομαι ε46)

Ο αισθήτηρας είναι στην ουσία μια μεβράνη που είναι κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού(άρα θέλει ταπετσιέρη )!
Η τιμή του είναι περίπου 100 € και άλλα τόσα η εργασία.
Το πιό πιθανό είναι όταν έχει πρόβλημα δεν θα ανοίξει ο αερόσακος του συνοδηγού γιατί του οδηγού ενοείται οτι κάποιος οδηγάει!!!!!!!

BILL007
14-05-08, 13:18
Φίλε μου κάνε ένα search...Tο θέμα με τον αισθητήρα το έχουμε συζητήσει πολλές φορές...Anyway,θα σου πω δυο λόγια γρήγορα γρήγορα...
Λοιπόν παιδιά επειδή το θέμα περί αερόσακων σε Ε46 έχει εξαντληθεί κάντε ένα search...Εγώ προς υπενθύμιση σας δίνω τις δυο πιθανές εκδοχές συνοπτικά
1.Πάτε bmw και αμα είναι ο ασιθητήρας κατάληψης συνοδηγού τότε σκάτε απο 200-350 ευρώ και τον αλλάζετε
2.Παίρνεται και βάζεται με 50-60 ευρώ αυτό το εγκεφαλάκι http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-seat-mat-sensor-airbag-for-E36-E46-E38-E39_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ6763QQihZ007QQitemZ 170207634140QQrdZ1QQsspagenameZWDVW και δεν σκάτε πλεον για τίποτα...Μοναδικό μειωνέκτημα σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγει και οι αερόσακοι απο την πλευρά του συνοδηγού ανεξαρτήτως αν υπάρχει ή όχι συνοδηγός


Στις άλλες απορίες σας απαντάω απλά (ως παθών μαθών)
1.αν αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι όταν κάθεται κάποιος δίπλα είναι κατά 99.999999% ο αισθητήρας κατάληψης (και εμένα έτσι το ξεκίνησε)
2.Το ότι είναι αναμένο το λαμπάκι δεν σημαίνει απόλυτα ότι δεν ανοίγουν αερόσακοι (ανάλογα τη βλάβη που έχει διαβάσει ο εγκέφαλος)
3.Το διαγνωστικό τα δείχνει όλα...Μια δοκιμή θα σας πείσει...

Αυτά....:D:D:D:D

thanassis
14-05-08, 13:49
Δεν μας είπες τι αυτοκίνητο έχεις!(φαντάζομαι ε46)

Ο αισθήτηρας είναι στην ουσία μια μεβράνη που είναι κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού(άρα θέλει ταπετσιέρη )!
Η τιμή του είναι περίπου 100 € και άλλα τόσα η εργασία.
Το πιό πιθανό είναι όταν έχει πρόβλημα δεν θα ανοίξει ο αερόσακος του συνοδηγού γιατί του οδηγού ενοείται οτι κάποιος οδηγάει!!!!!!!

Απ ότι γνωρίζω όταν ανάψει λαμπάκι airbag βγαίνουν εκτός όλοι οι αερόσακοι.....

BILL007
14-05-08, 14:16
Και εγώ νόμιζα το ίδιο αλλά τα αμάξια μας (τουλάχιστον για το Ε46 θα μιλήσω αφού γι'αυτό ξέρω στάνταρ) είναι πάρα πολύ έξυπνα σε βαθμό που δεν φανταζόμαστε...Αυτό που ανέφερα το μεταφέρω ακριβώς όπως μου το είπε πολύ έμπειρος μηχανικός (τυγχάνει να είναι και ο μηχανικός μου...χιχιχιχι!!!!!) στα BMW.Όταν ανάβει το λαμπάκι δεν σημαίνει ότι ολο το σύστημα βγαίνει off απαραιτήτως...Αυτά...:D:D:D

thanassis
14-05-08, 17:50
Και εγώ νόμιζα το ίδιο αλλά τα αμάξια μας (τουλάχιστον για το Ε46 θα μιλήσω αφού γι'αυτό ξέρω στάνταρ) είναι πάρα πολύ έξυπνα σε βαθμό που δεν φανταζόμαστε...Αυτό που ανέφερα το μεταφέρω ακριβώς όπως μου το είπε πολύ έμπειρος μηχανικός (τυγχάνει να είναι και ο μηχανικός μου...χιχιχιχι!!!!!) στα BMW.Όταν ανάβει το λαμπάκι δεν σημαίνει ότι ολο το σύστημα βγαίνει off απαραιτήτως...Αυτά...

:useless:
θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε κιόλας!!!!

:ban:πλάκα κάνω φυσικά!!

E46 POWER
14-05-08, 21:56
εμενα παντως μου ειχαν πει στην αντιπροσωπεια οτι δεν ανοιγει κανενας και το ειδα και στη πραξη....αλλα δεν ειναι σιγουρο γιατι οταν κοπανησα δεν ξερω ποσα χιλιομετρα ειχα...μπορει κατω απο 50..

sofos 2.8i
14-05-08, 23:13
μη τον τρελαινεται τον τυπο απλα ειχε βγαλει τη φυσα αναψε το διακοπτη και ο εγκεφαλος κατεγραψε βλαβη γιατι δεν ηταν συνδεδεμενος ο πλαινος αεροσακος πας στη bmw βαζει τη φυσα και διαγραφει τη λαθος βλαβη που κατεγραφει.απλα τα πραγματα.:+1:Σωστοοοος

sofos 2.8i
14-05-08, 23:41
Παντως οταν βλεπετε τετοιο λαμπακι παιδες,η λυση ειναι μονοδρομος.επικεψη στην ΒΜW.Δεν ρισκαρουμε τη ζωη μας για ενα αναμμενο λαμπακι?

gus8511q
15-05-08, 00:16
και σε μενα τα ιδια με ενα compakt e46, αλλα ειναι χιλιοπειραγμενο απο ηλεκτρονικα (carpc, sound system ...) Το εβαλα σε obd2 και εσβησα το προβλημα αλλα μετα απο 1 μηνα ξαναβγηκε. Μηπως φταιει το carpc που εχω βαλει κατω απο το καθισμα του οδηγου?Λετε να βγηκε καποιο καλωδιο?

Sonam
15-05-08, 08:46
Δική μου η παράλειψη, ναι μιλάμε για E46.

Επίλυση: Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να παίζουμε με αυτά, οπότε αλλαγή του (υπολογίζω στα 200 ευρώ, αν και μου αναφέρανε το ποσό των 250 ευρώ εκεί που πήγα)

Από το διαγνωστικό το βγάλανε, απλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι μου λένε την αλήθεια.
Δεν είναι παράξενο από την μια στιγμή στην άλλη να συμβαίνει αυτό?
Αν πάω να πάρω μια γνώμη σε άλλη BMW (αντιπροσωπεία μεγάλη αυτή τη φορά) θα μου κοστολογήσουνε το διαγνωστικό, ξέρετε?

E46 POWER
16-05-08, 18:27
εγω στης Ξανθης την αντιπροσωπεια πληρωσα 20 ευρω για διαγνωστικο..δεν ειχα τιποτα αλλα πηγα ετσι για προληψη....ενω στις Σερρες 10!