PDA

Επιστροφή στο Forum : ... Vs Porsche Boxster


DaRk_AnGeL
29-03-06, 06:18
Πρωί πρωί σήμερα (05.00 + κάτι) είχαμε "δικαστήριο" που λέει και ο Κώστας με κατηγορούμενο μια μαύρη boxster (δέν γνωρίζω λοιπά στοιχεία).
Ανεβαίνοντας λοιπόν τη Συγγρού, είχαμε την προ-ανάκριση (ήρθε δίπλα μου ενώ πήγαινα μεσαία λωρίδα με 100-110 και πήγαινε κόπιες).
Η ετυμηγορία βγήκε αμέσως μόλις κατάλαβα οτι ψάχνεται... κατέβασμα σε 4η, ανοίξαμε για λίγο μαζί και έφυγα αρκετά μπροστά. "boxster found guilty".
Αναγκαστικά κόψαμε καθότι ψηλά στη Συγγρού είχε γίνει τροχαίο και ξανασυνατηθήκαμε σε φανάρι στο ύψος του Φιξ. Εκεί προφανώς ήταν η έφεση αφου ο τύπος στήθηκε δίπλα μου και άρχισε τις ξερογκαζιές.
Πρώτες - δευτέρες μαζί και πιθανόν οριακά μπροστά το porsche, στην τρίτη διαφορά πάνω απο μισο αμάξι υπέρ μου και τετάρτη πρίν τον κόφτη... αρκετά μεγάλη διαφορά.
Μάλλον δε του έφτασαν όλα αυτα και ήρθε πίσω μου και σε επόμενο φανάρι (δεύτερη έφεση)... Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Μέχρι κόφτες τρίτης είχε εισπράξει κάτι λιγότερο απο μια καρότσα.
Αυτά... μόνο που δεν γνωρίζω τί κυβικά και τί άλογα ήταν το συγκεκριμένο αμάξι και δεν υπήρχε περίπτωση να μάθω, καθώς μετα την τρίτη και τελικη "ετυμηγορία" το παληκάρι, συμπτωματικά, κράταγε μια απόσταση ασφαλείας περίπου 50 μέτρα πίσω μου....

apostolos_m3
29-03-06, 08:26
Μπραβο ρε σπυρακλα διδαξα...Αυτοι οι τυποι με τα Porsche(που παρεπιπτωντως ειναι ολα με leasing και το λεω γιατι ειχα κανει προσφατη ερευνα αγορας) ειναι ψωνισμενοι..Νομιζουν οτι κερνανε οτι βρουν μπροστα τους..

Καλα εκανες και τον κερασες,για να θυμαται που και που οτι υπαρχει και η γη στην οποια παταμε καλου κακου..

dion999
29-03-06, 09:35
Μπραβο φιλε! πρεπει η μετατροπη να ηταν πολυ πετυχημενη(ειμαι και εγω σε σκεψη για αλλαγη κινητηρα).
Η boxter η μικρη(2.7) εχει 0-100 σε 6,2 αρα εσυ πας ακομα καλυτερα!

megistanas
29-03-06, 10:59
Μπραβο ρε Σπυρο!!!!
Παντα τετοια!!!
Πολλοι, μα παρα πολλοι ψηλομυτηδες με κατι τετοια κυκλοφορουν και ριχνουν τσαϊ σε οτι κινειται, προσπαθουν να μας πεισουν!!!
Αλλα το δικαστηριο ειναι αδιαφθορο και παντα δινει το καταλληλο χτυπημα σε οσους το παραβλεπουν!!!
Ελπιζω Σπυραια φιλε μου καποια στιγμη να βρεθω κι εγω στη θεση σου!!!
ΕΥΓΕΕΕΕ!!!!:):)

Fad3In
29-03-06, 12:35
Ριξε κι αλλο!!! Leasing ολοι και γιναν και μουρες! :p: :countdown
Ν.

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
29-03-06, 14:03
Μπράβο Σπύρο με το μπρίκι σου!!! χα χα χα χα χα χα χα. Μάλλον ήθελε να πάει μέχι τον Άρειο Πάγο...

greekm3
30-03-06, 07:11
Μπραβο φιλε! πρεπει η μετατροπη να ηταν πολυ πετυχημενη(ειμαι και εγω σε σκεψη για αλλαγη κινητηρα).
Η boxter η μικρη(2.7) εχει 0-100 σε 6,2 αρα εσυ πας ακομα καλυτερα!
ισως ητανε 2.5 με τα 204,πριν την 987 δηλαδη, και το συγκεκριμενο αυτοκιντο κανει τα 0-100 γυρω στα 7 που εαν ητανε και tiptronic αστα....ειναι γεγονος ομως οτι οι τυποι με τις boxster ειναι αρκετα προκλητικοι και δεν σεβονται τιποτα...ασε που εχει γεμισει ο τοπος...συνχαρητηρια στο φιλο για το "ξυλο " που εριξε λοιπον

NICK_M3
30-03-06, 09:34
boxster????
μα καλά δεν ντράπηκες λίγο να προσβάλεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο?
ενα τέρας της αυτοκίνησης?
και είναι τέρας όντως!!!!!!!!!!
το χειρότερο porsh που υπάρχει και πάντα αγαπημένοι πελάτες.....
μπράβο συνάδελφε!
καλά έπραξες!

Fairytale
30-03-06, 12:46
Πιθανότατα ήταν το "μικρό"...
Τώρα ξέρει!!! (άκου εκεί "κράταγε μια απόσταση ασφαλείας περίπου 50 μέτρα πίσω μου....")
Ο τρόπος που το διηγήθηκες είναι "μανούλα".
Η απάντηση μου στο request σου είναι "wandering court judge" (...περιλανώμενος δικαστής). ;)
Εναλλακτικά θα μπορούσε να είναι και "Δικαστής Ντρεντ" :rofl2:
Περιμένω τα σουβλάκια...
C U out there

Kostas Christ
30-03-06, 13:15
Ε δεν ηξερε δε ρωταγε;

DaRk_AnGeL
30-03-06, 14:37
ισως ητανε 2.5 με τα 204,πριν την 987 δηλαδη, και το συγκεκριμενο αυτοκιντο κανει τα 0-100 γυρω στα 7 που εαν ητανε και tiptronic αστα....

Πιθανότατα ήταν το "μικρό"...


Δεν ξέρω κιόλας αλλα δεν νομίζω να είχε μόνο 207... πήαινε καλά. Αν εγώ είμαι αυτή τη στιγμή στα 260κάτι πρός 270 και πηγαίναμε μαζί 1ες δευτέρες.. μπράβο του.
Αλήθεια, πόσα διαφορετικά boxster υπάρχουν?(Απο κυβικά-ιπποδύναμη)

Η απάντηση μου στο request σου είναι "wandering court judge" (...περιλανώμενος δικαστής).
Εναλλακτικά θα μπορούσε να είναι και "Δικαστής Ντρεντ" :rofl2:
Περιμένω τα σουβλάκια...
C U out there

:rofl2::rofl2::rofl2:

greekm3
30-03-06, 14:58
Δεν ξέρω κιόλας αλλα δεν νομίζω να είχε μόνο 207... πήαινε καλά. Αν εγώ είμαι αυτή τη στιγμή στα 260κάτι πρός 270 και πηγαίναμε μαζί 1ες δευτέρες.. μπράβο του.
Αλήθεια, πόσα διαφορετικά boxster υπάρχουν?(Απο κυβικά-ιπποδύναμη)



:rofl2::rofl2::rofl2:
Eιναι γεγονος οτι χανεις την μπαλλα με τα boxster ,ειδικα με τα 986 αφου οι διαφορες τους αναλογα με την χρονολογια ειναι ελαχιστες,τα 987 διαφερουνε αισθητα...ξεκινουσανε σαν 2.5 με 204,κατοπιν 2.7 με 220 ,3.2 με 252 ή στο τελευταιο με 260 και παμε στα 987 του 2005 με 2.7 στα 240 και 3.2(εαν δεν κανω λαθος ) στα 280......

DaRk_AnGeL
30-03-06, 15:40
Mάλιστα... οπότε βάση ιπποδύναμης μόνο αυτό με τα 252 και αυτό με τα 270 θα μπορούσαν να παίξουν επι ίσοις όροις....
Βέβαια δεν ξέρω απο βάρος τι παίζει που αποτελεί σημαντικό παράγοντα, αλλα τέλος πάντων. Συζήτηση να γίνεται για να μαθαίνουμε και τίποτα.

greekm3
30-03-06, 16:25
Mάλιστα... οπότε βάση ιπποδύναμης μόνο αυτό με τα 252 και αυτό με τα 270 θα μπορούσαν να παίξουν επι ίσοις όροις....
Βέβαια δεν ξέρω απο βάρος τι παίζει που αποτελεί σημαντικό παράγοντα, αλλα τέλος πάντων. Συζήτηση να γίνεται για να μαθαίνουμε και τίποτα.
xxμμμ..λιγο απιθανο μου φαινεται,χωρις ομως να υποστηριζω την αποψη μου μιας και δεν γνωριζω το αυτοκινητο σου,γενικα η πορσε οσα αλογα ανακοινωνει τοσα βγαζει και το αυτοκινητο...με δεδωμενο και την διαφορα βαρους που εχετε(τα μποξτερ ειναι αρκετα ελαφρια)μαλλον δεν ειστε ισοδυναμοι...εαν δεις σε παλαιοτερο thread μου,ειχα πετυχει μια μποξτερ S,(αυτη με τα 260και ελαφρως βελτιωμνη μαλλον)και παρολου που ημουνα κατα 80+αλογα δυνατοτερος δεν περασα θυμαμαι και ευλολες ωρες:)

Fanatic
30-03-06, 18:41
xxμμμ..λιγο απιθανο μου φαινεται,χωρις ομως να υποστηριζω την αποψη μου μιας και δεν γνωριζω το αυτοκινητο σου,γενικα η πορσε οσα αλογα ανακοινωνει τοσα βγαζει και το αυτοκινητο...με δεδωμενο και την διαφορα βαρους που εχετε(τα μποξτερ ειναι αρκετα ελαφρια)μαλλον δεν ειστε ισοδυναμοι...εαν δεις σε παλαιοτερο thread μου,ειχα πετυχει μια μποξτερ S,(αυτη με τα 260και ελαφρως βελτιωμνη μαλλον)και παρολου που ημουνα κατα 80+αλογα δυνατοτερος δεν περασα θυμαμαι και ευλολες ωρες:)


Εσυ εισαι Porschακιας!!Νομιζεις δεν σε καταλαβαμε?χεχεχεχε:ices_ange :D

Geo_3D
30-03-06, 19:57
Δεν μας λες και πως εισαι τοσο σιγουρος για τα δικα σου σχεδον 30 αλογα πανω???

greekm3
31-03-06, 08:20
Δεν μας λες και πως εισαι τοσο σιγουρος για τα δικα σου σχεδον 30 αλογα πανω???
ελα φιλε γιωργο,δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα,υποθεσεις κανω...:) :cheers:

DaRk_AnGeL
31-03-06, 08:29
Δεν μας λες και πως εισαι τοσο σιγουρος για τα δικα σου σχεδον 30 αλογα πανω???

Aκριβώς όπως το πες Γιώργο... Δέν σας λέω τίποτα περισσότερο προς το παρόν. Θα σας κρατήσω σε αγωνία λίγο ακόμα μέχρι να τελειώσει το project και να σας πώ τα αποτελέσματα (δηλαδή εδώ που τα λέμε και γώ θελω πολύ να δώ το τελικό νούμερο).
Για τυχόν ενδιαφερόμενους θα postάρω διαγράμματα απ τις ενδιάμεσες δυναμομετρήσεις και θα μπορέσουμε να συζητήσουμε πίο ουσιαστικά και να δωθούν οι απαραίτητες πληροφορίες.

Αναφορικά πάντως, έχοντας ώς μέτρο σύγκρισης αυτοκίνητο με το οποίο είχα κοντραριστεί στο πρόσφατο παρελθόν και σε κάθε αλλαγή έτρωγα διαφορά σχεδόν μια καρότσα, αναφέρω οτι πλέον παίζουμε ΣΧΕΔΟΝ στα ίδια... μάλλον δίνει μια τάξη μεγέθους, έστω και κατ εκτίμησην :)

Επίσης, να θυμίσω οτι στην δυναμομέτρηση που είχαμε κάνει και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Power Techniques το αυτοκίνητο το είχα μόλις πάρει στα χέρια μου και του είχα αλλάξει ΜΟΝΟ λάδια. Με φίλτρα λαδιού-βενζίνης για πέταμα, φίλτρο αέρος τόσο βρώμικο που απο κόκκινο είχε γίνει ΓΚΡΙ, μπουζί που θέλανε αλλαγή, κάμποσες βλάβες "σημειωμένες" στον εγκέφαλο που "εκοβαν" απόδοση νομίζω οτι κατανούμε πλήρως οτι τα 244 που έδειξε το dyno δεν είχαν και μεγάλη επαφή με την πραγματικότητα. Να αναφέρω και το δεδομένο πρόβλημα στον δίσκο που είχε ως αποτέλεσμα να πατινάρω(αισθητά) πάνω απο τις 4500 σαλ η θα φανώ υπερβολικός?

Τώρα που όλα τα προαναφερθέντα διορθώθηκαν και προστέθηκαν και κάποια πραγματάκια, θεωρω οτι το νούμερο που ανέφερα (ανάμεσα σε 260 και 270 ) είναι ρεαλιστικότατο και αισιοδοξώ να δούμε και πολύ καλύτερα :)

Καλά να μαστε και θα γίνουν ωραία πράγματα :)